Prachtige dahhatentoonstelling in Concertzaal Laat nu Uw matrassen Een ziel alleen Amsterdamse Beurs Lening voor bouw van h onderd woningen Vrijdag 8 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant In de grote en in de- tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem kunnen liefhebbers van dahlia's weer ge nieten van een prachtige tentoonstelling welke ingericht is door de Nederlandse Dahliavereniging, de afdeling Haarlem der Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en de vaste keu ringscommissie van deze maatschappij. Ieder jaar wordt een dergelijke tentoon stelling gehouden en in 1946 was Haarlem voor het laatst aan de beurt. Het is niet uitgesloten, dat deze stad ieder jaar uit gekozen wordt voor de inrichting. Het Con certgebouw biedt daartoe een goede ge legenheid. Dat bleek ons vanmorgen, toen de expositie geopend werd. De bezoeker krijgt een mooi overzicht in de grote zaal, waar de kwekers hun stands hebben inge richt. Het aantal inzenders bedraagt twin tig, doch allen zijn met een grote inzending naar Haarlem gekomen. Op verschillende plaatsen zijn de nieu wigheden geëxposeerd. Deze zijn reeds bij de voorkeuring aan het oordeel van een jury onderworpen. Ongeveer honderd nieuwigheden zijn gekeurd en dertien er van zijn ingezonden voor een speciale keu ring om wisselbekers. Prachtige grote bloe men zijn te zien, verder de cactussoorten, de babies en de decoratieve. Bij het podium komt de inzending van de heer C. Geer- lings uit Heemstede goed tot haar recht. Hij heeft een waterpartij gemaakt en daarbij staan verscheidene soorten dahlia's. België is vertegenwoordigd met twee kwekers. Een van hen exposeert in de grote zaal en de andere in de tuinzaal. Zij heb ben hun inzendingen in de loop van de nacht opgesteld en hun werk zal de be langstelling trekken van de liefhebbers. De tuinzaal is voor het grootste deel gereserveerd voor hen die zich in hun vrije tijd bezig houden met het kweken van de dahlia's. Drie en twintig liefhebbers, verspreid over het gehele land, hebben van leden van de Nederlandse Dahliavereniging zaad ontvangen. Met een of meer bloemen zijn zij gisteravond in Haarlem aangeko men. De inzendingen zijn in een groep bij eengebracht. De Haarlemse verenigingen 'van volks tuinders „Ons Buiten" en „Eigen Tuin" en de Dahliavereniging Hengelo komen ook uitstekend voor de dag en uit de grote in zendingen blijkt wel, dat er onder de leden van deze verenigingen goede kwekers zijn. De heer De Bruin uit Oss is ook een groot liefhebber. Dat blijkt uit de inzending welke het podium beslaat. Zijn opstelling is prachtig te noemen. Vanmorgen was de jury druk in de weer om de inzendingen te keuren. Bij de jury leden was weer de oudste Nederlandse kweker, de zes en tachtig jaar oude heer H. Hornsveld uit Baarn. De jury had tot taak een dertiental aanwinsten te keuren. Tentoonstelling officieel geopend Vanmorgen is de tentoonstelling officieel geopend. Na een inleidend woord van mr. J. J. Hage, voorzitter der afdeling Haarlem van de Koninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, sprak de heer J. F. Ch. Dix, voorzitter van de .Nederlandse Dahliavereniging. Deze herinnerde er aan, dat in 1821 de eerste dahlia in Haarlem gekweekt is en dat in de loop der jaren deze stad een belangrijk centrum is geweest voor de cultuur. Het gemeentebestuur stelt altijd grote belangstelling in de cultuur en dat verheugde spreker bijzonder. De heer Dix dankte het Koninklijk Huis voor het beschikbaar stellen van medailles. Vervol gens richtte hij zich tot dr. E. H. Krelage, leden van het hoofdbestuur van Tuinbouw en Plantkunde en van de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, tot de Belgische gasten en tot de vertegenwoordi gers van de dahliaverenigingen uit Enge land, Zuid-Afrika en Duitsland. Dank werd gebracht aan de heren J. A. Dorresteyn, die de zaal voortreffelijk heeft aangelegd en ADVERTENTIE opnieuw overtrekken - bijvullen. Zo nodig in één dag retour. Fa v. VASTEWS40VEN v. Ostadestraat 4-6 (Klevèrpark) - Tel. 10413 Frankfort heeft weer een synagoge Vierhonderd van de 33.000 Frankfortse Doden -over leefden het nazi-schrik bewind FRANKFORT, 7 September. (United Press). Gisteren is in Frankfort een Joodse synagoge ingewijd, de grootstq die in Duitsland sedert 12 jaar herbouwd is sedert de nacht van 9 November 1938. Dat was de nacht toen het nazi-gepeupel in geheel Duitsland de Joodse bedehuizen vernielde. De Synagoge in Frankfort brandde in die nacht af, maar de muren bleven staan. Na drie jaar van wederopbouw, waaraan bijna een millioen mark is besteed, is de synagoge thans weer in gebruik. Christian Stock, de grijze premier van Hessen, wiens regering het geld voor de opbouw heeft gefourneerd, zeide in een toespraak: „Elke goede Duitser zal met schaamte denken aan de Joodse levens en eigendommen die vernietigd zijn". Dr. Auerbach, voorzitter van- de centrale raad van Joden in Duitsland, zeide: „We kunnen de zes millioen Joodse doden nooit vei'geten doch we zullen trachten te vergeven. De staat Hessen heeft veel ge daan om de verliezen aan* eigendommen goed te maken deze synagoge is daar van een symbool doch nooit is restitutie mogelijk voor hen die nooit terug zullen keren". Opperrabijn Wilhelm Weinberg riep de woorden in herinnering van Rabbi Beek uit Berlijn toen deze in 1945 in het con centratiekamp Theresienstadt gevonden werd: „De geschiedenis van de Joden in Duitsland is voorbij". Vierhonderd Joden zijn overgebleven van de 33.000 die in 1933 in Frankfort leefden. In 1938, toen op grote schaal de «verdwijningen" begonnen, was hun aan- mree<^s 25.000 geslonken. wans zDn er nog on§eveer 1500 Joden in Frankfort, de helft daarvan verplaatste personen uit het Oosten. Nauwkeurige schattingen zijn niet mo gelijk, maar we denken dat alleen Pit Frankfort 20.000 Joden dood zijn. in geheel Duitsland waren er 600.Ö00 en ongeveer 450.000 daarvan zijn. dood, aldus mededelingen van het hoofd der Joodse gemeente in Frankfort. R. M. van der Hart, die weer bijzonder werk heeft verricht in de organisatie der tentoonstelling. Wat deze steeds doet is niet onder woorden te brengen. Moge hij nog dikwijls 'zijn krachten geven aan de Neder landse tuinbouw," zeide spreker. Met de wens dat de Nederlandse dahlia een ere plaats zal blijven innemen in Nederlandse tuinen en nuizen, besloot de heer Dix zijn toespraak. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers merkte op dat men wel eens zegt, dat ons volk weinig kunstzinnig is aangelegd. De handelsgeest valt meer op. In onze parken en plantsoenen vindt men weinige specima van beeldhouwwerk, doch meer bloemen en planten. Daaruit blijkt dat de commer ciële zin groter is dan de artistieke inslag. De inzendingen op de tentoonstelling ge tuigen echter niet alleen van handelsgeest, maar ook van smaak. De soorten zijn soms zo gecultiveerd, dat men vaak de dahlia niet meer herkent. Na het uitspreken van de wens dat de tentoonstelling zal slagen volgens de verwachtingen van de inzenders en organisatoi-en, verklaarde de burge meester haar voor geopend. Hierna begaven de genodigden zich naar de tentoonstellingszalen. Bekroningen Zilveren eremedaille van de Koningin, groep D. Bruidegom, Baarn. Zilveren eremedaille van Prins Bernhard groep firma K. Maarse Dzn. Jr., Aalsmeer. Verguld zilveren medaille van de ge meente Haarlem, groep firma W.Topsvoort, Aalsmeer. Wisselbekers: beste dahlia van Neder landse oorsprong „Brandaris" van de firma W. Topsvoort, Aalsmeer. Beste pompon van Nederlandse oor sprong „Red Baby" van Ludwig en Co., Hillegom. Beste dahlia van buitenlandse oorsprong „Brown's Leo", firma J. G. Ballego en Zonen, Leiden. Bronzen plaquette voor- de beste klein- bloemige dahlia van Nederlandse oorsprong „Maroen Gem" van de firma J. G. Ballego en Zonen, Leiden. Van de liefhebbers ontving de heer A. B. de Bruin uit Oss, de zilveren wisselbeker voor decoratieve groep. Nederlandse vrijwilligers voor Korea LAKE SUCCESS, 8 September (United Press). Nederland heeft officieel bekend gemaakt, dat het duizend man infanterie ter beschikking zal stellen van de strijd krachten der UNO in Korea. De Nederlandse permanente gedelegeer de bij de UNO de heer D. J. von Balluseclc, heeft secretaris-generaal Trygve Lie offi cieel van dit besluit in kennis gesteld. In de telegrafische kennisgeving werd gezegd, dat de Nederlandse regering behalve de reeds eerder gezonden marinestrijdkrach ten, een contingent beschikbaar stelt be staande uit ten minste twee en mogelijk drie volledig uitgeruste infanteriecompag- nieën van de Koninklijke Nederlandse Landmacht met de vereiste staf. De Neder landse perschef heeft hier later aan toe gevoegd dat het contingent uit rond dui zend man zou bestaan. In het telegram aan Lie wordt nog ge zegd, dat de Nederlandse eenheid in de zeer nabije toekomst naar het strijdfront zal vertrekken. De Nederlandse regering zal zelf zorgdragen voor het vervoer der troe pen, aldus -het telegram, dat hieraan toevoegt dat de détails geregeld zullen worden met de vertegenwoordigers yan het verenigd commando der UNO in Wash ington. Het ANP meldt echter: Zoals de zaken op het ogenblik staan, mag aangenomen worden, dat men over 500 a 600 vrijwilli gers zal beschikken. Dat betekent, dat er ruim twee compagnieën kunnen gevormd worden. Hieraan zal dan een kleine staf moeten worden toegevoegd. De vorming van een bataljon, dat uit een staf met stafcompagnie, drie tirailleur compagnieën en een ondersteuningscom pagnie bestaat, met een totale sterkte van ongeveer 1000 man, is dus op het ogenblik niet mogelijk, al wordt daar nog naar ge streefd. De keuringseisen zijn voor de vrijwilli gers zwaarder dan die voor de tropen gol den. Men moet er rekening mee houden, dat het hier alleen om frontsoldaten gaat. Ten aanzien van de keuring vernamen wij, dat het percentagè afgekeurden ongeveer 15 a 16 procent bedraagt. "KORT VERHAAL DOOR STEVEN MARSING „En dan wil ik ook nog zo'n blikje vis hebben". Juffrouw Dijkhart probeerde het als terloops te zeggen, maar zij merkte zelf, dat haar poging niet slaagde. Er was een harde uitdaging in haar stem. „Die zijn er niet meer, mevrouw". Het meisje achter de toonbank had een dik ge zicht met een kleine mond; haar gepolijste winkel-stem was onpersoonlijk als het schrift van een typewriter. „En de dame, die net wegging, kreeg er twee". Juffrouw Dijkhart kleurde boos, toen ze het zei. „Alleen nog voor vaste klanten, mevrouw". „Maar ik koop hier toch altijd". Het meisje keek even onderzoekend, maar gaf geen teken van herkenning. „Ik kan het echt niet doen, mevrouw". De afwijzing was definitief. Kribbig haalde juffrouw Dijkhart de schouders op en rekende af. Ze groette niet bij het ver laten van de winkel, maar het meisje v/as al met een volgende klant bezig. Buiten was de lentezon verwarmend. De mensen waren luchtig gekleed en gemak kelijk in hun bewegingen. Twee Luft- waffe-soldaten liepen aan de overkant. Zware laarzen met mannen erin. Juffrouw Dijkhart snoof minachtend. Ellendige barbaren. Met gedecideerde pas sen liep zijvoort; een rieten boodschap penmand hing aan haar arm. Soms keek zij even iemand aan met een blik, alsof zij met slecht gevolg aan het keuren was op kracht van persoonlijkheid en ernst. In werkelijkheid zag zij de mensen niet eens. Zij dacht en proefde haar eigen ongeluk. Lang had zij al in die winkel ge kocht. Niet alles, want soms was zij ont stemd over iets, en kocht zij bij een ander, die minder goed was. Maar zij keerde steeds texnig. En nog kenden zij haar niet, deden tenminste alsof. Zo ging het altijd. Vier, en veertig jaar was ze nu, en ze woonde alleen op een tweetal kamers boven de chef van een kledingmagazijn. Vier en veertig jaar als gewaardeerde kracht. Ze kon zich geen tijd herinneren, dat ze dat niet was. Schrander op school, intelligenter dan de andere meisjes. Accuraat en ijverig op het kantoor, van de eerste dag af. Vijf ver schillende kantoren in die jaren; allé vier hadden, toen zij wegging, hun waardering voor haar werk betuigd en haar spijtig succes gewexxst op het volgende. Niet tevergeefs: overal ging het haar even goed. Het kantoorwerk lag haar, en ze ging erin op, zolang ze er mee bezig was. Anders was het op de avonden, die zij meestal alleen doorbracht, omdat zij het met weinigen goed vinden kon. Dan las ze veel, maar als ze slaperig haar boek in haar schoot het glijden, was ook die vlucht- opening afgedamd en drongen zich onver vulde wensen op. Zij wist wel, hoe de mensen over haar dachten. Door en door betrouwbaar, toe gewijd employé, kranige energieke vrouw maar een brok graniet met niet meer ziel dan haar eigen forse, practische vloei rol. Hadden ze maar gelijk! Dan zou alles veel gemakkelijker zijn. Zij had in haar jonge jaren vaak ge droomd van de man, die komen zou en van haar houden. Nu kwam die denkbeeldige man nog slechts op enkele ogenblikken, als zij heel intiem met zichzelf was. Zij wist nu wel beter en hoonde zichzelf om Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 300 301% Unilevex' 2251/2 226 Philips 225 227% A. K. U 169 170 Fokker 130 Nederlandse Ford 274 Nederlandse Kabel 274 v. Berkel's Patent 115% Scheepvaart-Unie 161 Vs 159% Holl.Amerika Lijn 172 Deli Maatschappij 116 117% H. V. A 121% 124% A'dam Rubber 13lVï 134% Ned. Handel Mij. 142 N.-I. Handelsbank 87 90% Billiton Mij, II,., 235 hem. Maar ze wilde zo graag goed zijn voor de mensen, voor alle mensen, omdat ze eigenlijk zoveel van hen hield. Al die kracht töt liefhebben lag daar onverbruikt ixx haar binnenste. Als zij het maar wisten. Maar als zij soms nog eens vastbesloten was haar werkelijke innerlijk te tonen, tegen allen aardig of belangstellend te wezen, gaven ze ternauwernood antwoord of glimlachten beleefd. Zij stond buiten de deur en haar sleutel paste niet. Zij mocht alleen de Duitsers haten; op haar liefde stelde niemand prijs. Zij wist niet waar ze het aan verdiend had. Het was ook vast niet verdiend. Niet een zo diep ongeluk. Er was ïxog maar één hoop voor haar, en ze lachte haast, als ze dacht aan de keer, dat ze iets zo groots en nobels zou doen, dat iedereen zich schamen zou, zoals hij haar bejegend had. „Juffrouw Dijkhart, wat een waarachtig groot mens in werke lijkheid". Ze verheugde zich op de ge dachte, dat zij dan misschien dood zou zijn. Diep berouw zouden zij voelen. En haar naam zou hun heilig blijven, als van een grote ziel, die gesmaad en miskend was. Toen zij thuis de twee trappen opge klommen was en voor haar kamerdeur haar voeten geveegd had, ging zij naar binnen. Er stond een man met lang haar uit een raam te kijken, die zich omdraaide, toen hij haar hoorde. Kx-epper, een slun gel van de expeditie. Hij verontschuldigde zich; hij moest haar ex-g nodig spreken. „Zeg het dan maar dadelijk". Krepper zei, dat ze in ieder geval moest zwijgen,, of ze het deed of niet; maar hij wist wel, dat ze dat kon. De zaak was zo. Er waren tekenen, dat de Duitsers binnenkort een aantal verzets mensen, die zij op het spoor gekomen waren, zouden willen arresteren. Kon een meisje, van even in de twintig, die als koerierster werkzaam was, soms een tijdje bij haar onderdak vinden? Als nichtje, dat kwam logeren, of zo? „Iedereen weet dat ik geen nichtje heb", zei juffrouw Dijkhart. „Het zou hier ook veel te veel opvallen. Ik ben altijd alleen. Je moet maar iemand anders zoeken". „U hebt misschien wel gelijk", zei Krep per. Hij verdween. Zijn voetstappen klonken zwaar op de trap. Zij luisterde. Na de slag van de voor deur begon zij ingehouden te snikken met dunne opeengeklemde lippen. (No-druk verboden) ADVERTENTIE ARTISTIEKE DAMES- EN HEEREN PORTRETTEN „RICHE FOTO ART" 169 Gr. Houtstraat, Tel. 13472 Hongaarse kloosterlingen worden uit hun kloosters verjaagd In een decreet van de Hongaarse regering wordt bepaald, dat alle religieuze orden op vier na hun activiteit moeten staken. Aan 59 religieuze orden is gelast hun kloosters binnen drie maanden te verlaten. In het decreet wordt geen melding gemaakt van maatregelen voor de voorziening in het levensonderhoud van de meer dan 10.000 kloosterlingen op wie het decreet van toe passing is. Dit, aldus de tekst, was een zaak voor een commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van de regering en de kerk. Uitzondering is gemaakt voor de orden en kloosters welker leden bestemd zijn voor het onderwijs in de scholen, die vol gens de overeenkomst tussen de R.K. kerk en de staat, welke 30 Augustus is gesloten, aan de kerken zijn teruggegeven. In een brief, die 30 Augustus, door aarts bisschop Jozef Groesz ondertekend, werd gepubliceerd, werd verklaard dat „de bis schoppen verwachten, dat de regering een billijke oplossing zal vinden met betrek king tot 't aantal leden der religieuze orden en een meer menselijk bestaan zal verzeke ren vooral voor hen, die geschikt zijn voor de"5taak van geestelijke herders." Aartsbisschop Groesz tekende de over eenkomst voor de kerk. De Hongaarse pers heeft het decreet nog niet gepubliceerd. De evacuatie van kloosters begon in Juni toen de politie-autoriteiten verscheidene orden uit de kloosters verwijderden en de gebou wen aan de zorg toevertrouwden van de respectievelijke bisdommen. ADVERTENTIE Anker horloges - Wekkers Grote sortering - Voordelige prijzen. Bijzondere modellen - 1 jaar garantie U koopt bij een vakman JAGT KLEINE HOUTSTRAAT 105 Half eskadron huzaren als ere-escorte Het ligt in de bedoeling eexi ere-escorte huzaren te paard te vormen. Dit escorte zal eventueel bestaan uit een half eskadron huzaren in ceremonieel tenue. De gelden hiervoor hoopt men uit particuliere fond sen bijeen te brengen. Dit half-eskadron zal worden gebruikt ter escortering van de Koningin bij plech tige gelegenheden, zoals de opening der Staten-Generaal en het jaarlijks bezoek aan Amsterdam. Honderd weeftoestellen verbrand Hedenmorgen om half zeven brak brand uit in de grote textielfabriek der N.V. A. J. ten Hoopen en Zn., te Neede (Gelderland). In een ogenblik sloegen de vlammen uit de afdeling damast-wever ij, waar het vuur gretig voedsel vond in de zeer brandbare machinedelen en de daaraatx bevestigde kaax-ten, die het motief in de stof brengen. Ook de in dit gebouw ondergebrachte af deling lcaartenponserij gixxg geheel in de vlammen op, alsmede de ongeveer honderd weeftoestellen, die er stonden opgesteld. Het gebouw brandde geheel uit, waardoor de fabriek zijn kostbaarste en moeilijkst te vervangen afdeling verloren zag gaan. De afdeling katoenweverij kreeg veel wa terschade, doch men hoopt deze en andere afdelingen reeds spoedig weer in bedrijf te kunnen stellen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het duister. De schade is niet bij benadex'ing te schatten, doch be loopt zeker enige tonnen. Vex-zekering dekt de schade. De lichtopstand op de kop van de Zuider- pier in IJmuiden, die in de oorlog het veld moest ruimen voor een soort kazemat, is thans weer op zijn oude plaats geïnstal leerd. Op de foto: het aanbrengen van het lampenhuis. Bloemendaal GEEN SPREEKUUR De wethouder van Publieke Werken in Bloemendaal, de heer A. van Geluk, zal morgen geen spreekuur houden. Zandvoort Oudjes hadden een genotvolle dag Opgewekt kwamen Donderdagavond om half negen ongeveer 200 Zandvoortse oud jes weer in het dorp terug, na 's morgens om 9 uur te zijix gestart met 6 autobussen voor het jaarlijkse tochtje, aangeboden door het comité „Ouden van Dagen". In Bentveld, waar nog ouden van dagen werden opgehaald, sloten burge meester mr. H. M. van Fenema met echt genote zich bij de stoet aan. De rit voerde allereerst naar Schiphol, waar, in de autobussen gezeten, het vlieg veld werd bezichtigd. .De tocht voerde verder naar het vogel park „Avifauna" in Alphen a. d. Rijm, waar de lunch werd gebruikt en het park be zichtigd, waarna per salonboot een tochtje werd gemaakt over het Brasemermeer. Na de boottocht werd nog een bezoek gebracht aan Leiden, waar een diner in hötel „d'e Burcht" wei'd aangeboden. Bij „Zomerlust" in Zandvoort wachtte het ensemble „De Zandvoortse vissers" de stoet op en werd een gezellig walsje ge maakt, waarna de „Gort met stroop" ten slotte het toppunt van uitgelatenheid werd. De voorzitter, de heer Joh. C. Jung, bracht dank aan allen die tot het welslagen van de dag hadden medegewerkt, speciaal de Zandvoortse'middenstanders, die zoveel hadden beschikbaar gesteld. Hij bracht een verzoek over van mevrouw Van Feixema, namens de secretaresse van Prinses Wil- helmina, om de collectie oude Hollandse costuums van H.K.H., waarvan tijdens de bezettingstijd zoveel verloren is gegaan, aan te vullen met een Zandvoorts costuum. Vermoeid, maar dankbaar èn voldaan toog het gezelschap, waarvan de jongste 70 en de oudste ruim- 95 jaar was, huis- .waarts. Gemeenteraad. Haarlemmermeer Alvorens de gemeenteraad Haarlemmer meer overging tot het behandelen van de agenda, werd op de vergadering, welke Donderdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. F. Jansonius werd gehouden, door wethouder Oudheusden namens de leden van de raa'd die aan de voetbalwedstrijden ten bate van de be strijding van de kanker en voor de stich tingen voor ouden van dagen hebben deelgenomen, aan burgemeester Jansonius een bedrag van ƒ711,93 overhandigd. De wethouder sprak de wens uit, dat de samenwerking welke op het voetbalveld tot uiting kwam zich ook tot de raadszaal mocht uitstrekken. Tevens werd een foto in lijst aangeboden ter plaatsing in de raadszaal. Burgemeester Jansonius deelde mede in grote dank deze bijdrage tot het bestrijden van eexx der meest gevreesde ziekten te aan- vaarden. De wedstrijden waren een uni cum in Nederland en daarom een niet ge noeg te waarderen geste. Hierna werd overgegaan tot het behan delen van de korte zij het dan ook belang rijke agenda. De bewoners aan de Lijn- derdijk zullen nog van gas verstoken blij ven, daar uit het rapport van de directeur van het gasbedrijf bleek, dat het gebied Een mortierafdeling van de UNO-troepen op Korea in actie. De commandant heeft een fauteuil uit een vernield bankgebouw gerequireerd, niet rendabel is. Over de slechte woningen te Badhoevedorp had de heer Lanser (C.P.N.) aan B. en W. vragen gesteld. Wet houder Bos deelde mede dat de gebreken normale gevallen waren. De scheuren in de huizen ontstaan door krimping. Een der klagers heeft kans gezien met een mesje de scheuren te vex-groten. De klachten wor den zoveel mogelijk in behandeling geno men. Burgemeester Jansonius was het niet eens met de gang van zaken. De bewoners dienen zich in eerste instantie te wenden tot B. en W. Mocht aan hun grieven geen gehoor worden gegeven, dan staat ten alle tijde het recht open zich op de raadsleden te beroepen. Over het voorstel een lening van een millioen gulden aan te gaan ten behoeve van de bouw van 100 woningen in Hoofd dorp was de héér Lanser (C.P.N.) niet te spreken. In Hoofddorp is de behoefte min der groot dan elders en ook zijn de huren te hoog. Wethouder Bos vond de huren wel hoog, maar dat karx nu eenmaal niet anders. De huurverhoging is reeds in de huren verdis conteerd. Wat betreft de bouw te Hoofd dorp, hiermede is met de verdeling van het woningboxxweontingent rekening gehouden. Wilden wij bouwen daix moest de bouw op de voorgestelde plaats geschieden. Daarbij komt nog dat enige woningen aan de Fokkerfabrieken zullen worden afgestaan. De heer Roemers (P.v.d.A.) uitte zijn waardering aan het college van B. en W. dat er in geslaagd is deze woningen te doen bouwen. Ook spreker betreurde het dat alle woningen in Hoofddorp komen, maar daar spreker bekend is dat er geen andere mogelijkheid bestaat, kon hij zich met het voorstel verenigen. Het voorstel werd met algemene stem men aanvaard. Over het onbewoonbaar verklaren van een woning aan de Hillegommerdijk 9 deelde de heer Bogaard (R.K.) mee, ter plaatse te zijn geweest. Er was echter geen woning meer te bekennen. De afbraak was dus geschied voordat de raad er kennis van droeg. Burgemeester Jansonius deelde mede dat de instorting zo nabij was dat langer wachten niet mogelijk was geweest en daarom was men reeds met afbraak begon nen. De voorzitter betreurde het dat de heer Bogaard een vergeefse reis.had onder nomen. COLLECTE KANKERBESTRIJDING De totale opbrengst van de collecte v.oor de kankerbestrijding was in de Haarlem mermeer 2304,93. Te Badhoeve dorp was dit bedrag ƒ514,85, Nieuw Vennep ƒ307,80, Aalsmeerderdijk ƒ315,07, Abbenes 202,81, Vijfhuizen 229,22, Zwa nenburg 229,21 en Hoofddorp f 505,97. Nieuw Vennep REGISSEUR BENOEMD Tot regisseur van de toneelvereniging „De Zwaluw" te Niexxw Vennep is benoemd de heer P. Venema uit Hoofddorp. In No vember zal worden opgevoerd „Regina", toneelspel in drie bedrijven. Heemstede BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: M. A. van Gxilik en J. Jongeneel; F. A. Jacobs en F. de Vries; Ph. Brand en A. C. van Dort; W. F. Vermeulen en P. J. M. Traets. GETROUWD: J. C. v. d. Plaat en B. M. A. Thus; D. Kruiderink en Ch. de Jong; W. A. Brïnek en S. v. d. Meer. GEBOREN: Linda Angela Diana Yvonne, d. van J. A. Schiff en M. R. Colton. OVERLEDEN: M. H. A. Witteveen, 54 J.; W. Nieuwjaar. 75 j. SCHEEPVAART Almkerk, 7 verw. Colombo. Aludra, 6 te R'dam v. Buenos Aires. Annenkerlc, 6 te' Fiemantle. Armilla (t), 6 v. Pladju n. Bangkok. Abbekerk, 6 te Colombo. Algenib, 6 te Rio Grande v. Porto Alegre. Amstelland, 6 te Montevideo. Arundo, 3 v. Sore) n A'dam. Atlas, 6 v. Cadiz ft. A'dam. Alcyone. 6 100 m. ZW. Kd. Frio. Alnati, 6 160 m. N.NO. Finisterre. AmstelDark, 6 anker Menado. Arendskerk, 6 v. Hamburg n. Antwerpen. Averdijk, 6 570 m. W. Scilly. Agamemnon. 6 v. Turkseil. n. New York. Alkaid. 7 pass. Gotland. Alamak. 7 te Suez. Amsteldiep, 7 v. Tj. Pandan te Muntok. Aalsdijk, 4 te Baltimore n. Philadelphia. Aardijk, 5 te Vera Cruz v. Hamburg. Alpherat. 4 te Sydney v. Victoria. Amstelstad, 7 bij Minicoy. Arendsdijk, 5 te -New York. Alphard, 8 pass. Fernando Noronha. Ardea, 8 te R'dam. Aldabi. 7 v. Las Palmas. Altair. 8 te Rio Grande do Sul. Bali, 7 te Balikpapan v. Panarükan. Borneo, 6 te Tegal v. Cheribon. Bennekom, 6 v. Buenavontura n. Guayaquil. Bantam. 7 te R'dam v. Brake. Baud, 6 v. Djakarta n. Belawan. Bengkalis, ,6 pass. Burlings. Bengkalis. 7 pass. Finisterre. Blijdendljk, 7 v. Antwerpen, Boissevain, 7 v. Okinawa n. Hongkong. Bloemfontein, 8 te A'dam v. Beira. Bonaire, 7 te A'dam v. West Indië» Beverwijk. 7 pass. Finisterre. Boschfontein. 8 v. Naoels n. Port Said. Caltex Delft ft.), 6 v. Port Said. Caltex The Hague (t), pass. 6 Malta. Caltex Utrecht (t). 6 265 m. O. Gibraltar. Cottica, 7 te Paramaribo. Cleodora (t), 6 te Miri v. Singapore. Castor, 7 v Trinidad n. Ciudad Bolivar. Clavella (t), 7 pass. Gibraltar. Congostroom. 7 v. Freetown. Cheshire (tr. en gez.). 11 verw. v. Soevabaja, 12 Djakarta. 9 Oct. verw. A'dam. Caltex Leiden (t). 8 v. Suez. Diemerdijk. 6 200 m. O.NO. Flores. Dalerdijk, pass. 7 Start Point. Delft, 8 verw. Manta. Danae. 7 8 v. R'dam n. Gibraltar. Dulvendrecht (t), 8 190 m. W.ZW. Kp. St. Vincent Eemland, 6 pass. Kp. Verdische eil, Edam. 6 360 m. Z. Kp. Race. Elmina, 7 te Lobito verw. Erinna (t). 7 te Pladju v. Miri. Esso Amsterdam (t), 6 840 m. NO. Sombrero eil. Esso Den Haag (tl. 6 300 m. O.NO. Sombrero. Eendracht, pass. 7 kp. St. Vincent. Etrema (t), 7 v. Caripito n. Curagao. Farmsum, 6 775 m. W. Scilly. Fairsea, pas. 7 Addu Atol. Friesland. 5 te Charleston. Gooiland, 6 te Rio de Janeiro. Gordias, 6 te Izmir v. Samos. Garoet, 8 te Belawan. Groote Beer. pass. 7 Beachyliead. Grootekerk, pass. 8 Ouessant, Gaasterkerk, 6 v. Mozambique te Dar es Salaam, Gadilla (t), 3 te Curagao v. Las Palmas. Heemskerk. 6 v. Hamburg n. 9'dam. Hersilia, 6 550 m. N.NO. Paramaribo. Hestia, 7 pass. Azoren. Hydra, 8 v. A'dam n. Curagao. Hecuba, 8 v. Curagao n. Punta Cardon. Heider, 8 anker Laguaira. Indrapoera. 7 te Genua. Jagersfontein. 6 v. Port Said n. Alèxandrië. Jupiter. 6 pass. Malta. Java, 7 v. Suez n" Colombo. Johan v. Oldenbarnevelt, 8 pass. Finisterr*. Kota Baroe, 7 te Suez. Kota Inten, 6 v. Tarakan n. Djakarta. Karsik, 6 nog te Menado. Kelbergen, 7 v. R'dam n. Bagnoli. Langkoeas, 6 pass. Malediven. Leopoldskérk, 7 v. Koeweit n. Basrah. Lieve Vrouwekerk, pass. 7 Finisterre. Lindekerlt, pass. 7 Lissabon. Lombok, 2 v. Vancouver n. Manilla. Lutterkerk, 7 pass. Perim. Lekkerkerk, 7 pass. Gibraltar n. Antwerpen. Luna. 7 v. Lattakia te Iskenderun. Larenberg, 8 v. Bagnoli n. Casablanca. Meerkerk, 7 te Hongkong. Merwede, 7 te R'dam v. Galveston. Modjokerto, 6 v. Port Said. Mijdrecht (t). pass. 6 Landsend. Myonia, 4 te Auckland v. Abadan. Macuba (t), 7 verw. Pulo Sambu.. Melampus, 9 verw. Belawan. Maashaven, 7 te Antwerpen. Mapia, 8 te Soerabaja v. New York. Mentor, pass. 7 Villano. Molenlrerk, 8 te R'dam v. Brisbane. Müldérkei'k, 7 v. Sydney n. Brisbane. Maas. 7 pass. Westpunt Cuba. Mariekerk, pass. 7 Perim. Marisa (t). 6 te Adelaide v. Pulo Sambu. Mitra (t), 8 pass. Ouessant. Muren a (t), 8 te Punta Cardon. Nieuw Holland, 6 v. Singap. n. Pt. Swettenham. Nigerstroom, C 180 m. W. Kp. St. Vincent Noordam, 6 500 m. O. Kp. Racè. Nestor. 7 te Alèxandrië v. Patras. Nieuw Amsterdam, 13 verw. te R'dam v. N. York Ossendrecht, 6 te R'dam v. Saüfi. Ondina (t). 7 te Terneuzen. Oranjestad, 7 tet A'dam v. Ecuador. Ovula ft), 3 v. Pulo Sambu n. Miri. Oranje Fontein, pass. 7 Dakar. Orestes. 8 verw. Montevideo. Orion, 7 v. Izmir n. Algiers. Ormonde. 7 660 ju. O.ZO. Socotra. Oranje. 8 v. Suez n. Port Said, Prins Joh. Willem Friso, 6 te Montreal v. R'dam. Prins Maurits, 7 te Antwerpen v. Montreal. Poseidon, pass. 6 Saba. Prins Willem V, 6 150 m. W. Valencia. Prins Willem IV, 8 v. Hamburg te Antw. verw. Pern a (t), pass. 7 Algiers. Phrontis, pass. 7 Kp. St. Vincent. Prins Fred. Hendrik, 5 in mond St. Lawrence. Prins Willem II, 7 v. Aden n. Muscat. Poelau Laut, pass. 7 Bengkalis n. Belawan. Papendrecht, 8 pass. Str. Florida. Riouw, 6 pass. Sabang. Rondo, 6 pass. Terceira. Rotti. 7 v. Londen n. Port Said. Rijnland, pass. 6 Finisterre, Roepat. 7 v Penang n. Singapore. Stad Breda, 7 verw. Walvisbaai. Sibajak, 6 pass. Lombok. -Stad Schiedam, 7 te A'dam v. West Afrftka. Straat Soenda, 6 pass. Sabang. Stad Arnhem, 7 pass. Beachyliead. Streefkerk. 6 v. Gdynia n. Hamburg. Silindoeng, 6 rede Parigi. Stanvac Djirak ft). 6 te Tj. Uban v. Pladju. Sunetta (t). 7 verw. Berre v. Singapore. Sarpedon, 4 v. Caphaitien n. New York. Scbie, 7 v. New Orleans te Laguaira. Stad Vlaardingen. 7 verw. Narvik v. Emden. Saparoea, 7*rede Sinoe v. Takoradi. Soestdijk, 8 v New York te Baltimore. Stad Leiden, 7 pass. Scilly. Stad Maastricht, pass. 7 Burlings. Stentor, 9 verw. Naxos. Sommelsdijk, 5 v. Tampieo te New Orleam. Scherpendreeht. 8 pass. Kp.'Bengut. Schiedijk, 7 v. Havanna n. Brownsville. Tawali, 6 v. Port Soedan n. Suez. Tiberius, 7 te Trinidad verw. Tjibesar, 6 te Hongkong v. Djakarta. Tankhaven III t6 v. Telokanson n. Sung- eigerong. Tjipondok, 6 150 m. W. Str. Magelaen. Tasman, 4 te Hongkong v. Makassar. Titus, pass. 7 Finisterre. Tjipanas. pass. 7 Zuidpunt Formosa. Utrecht, 7 v. Buenos Aires n. Montevideo, Van 't Hoff. 7 v. Cheribon te Semarang, Volendam, pass. 7 Scjlly. Vivita, 6 to Sydney"v. R'dam. Waterman, 8 te Djakarta. Weltevreden, 7 v. Djakarta n. R'dam. Wieidrecht (t), 7 in Perzische Golf. Wocnsdrecht (t.), 4 v. Montreal. Winterswijk, G v. Kaapstad n. Santos. Waal. G bij Oostpunt Jamaica. Waingapoe, 6 v. Makassar n. Bum. Westerdam, 6 750 m. W. Scilly. Zeeland (krl), 6 v. Port Said. Zwjjndrecht, 7 v. Lulea n. R'daxn. Zijpenberg, pass. 7 Burlings. Zeeland (ssm.), 7 .verva Londen,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7