Predikbeurten Kort en Bondig J Maison MARCEL Olie Permanent f8.- Zaterdag 9 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemscke Courant Orgel met grote en kleine halve tonen in Teylers Museum Ingenieuze vinding van ir. B. J. A. Pels gedemonstreerd Vrijdagochtend werd in Teylers Mu seum te Haarlem een demonstratie gehou den^ van het orgel., aat op initiatief van prof. dr. A. D. Fokker, curator van het Physisch Kabinet van Teylers Stichting, gebouwd werd door de firma B. Pels en Zoon uit Alkmaar, naar de plannen van ir, B. J. A. Pels. Het geheel is een inge- nieuse vinding, die het mogelijk maakt de natuurlijke stemming in alle toonsoorten toe te passen. In plaats van de algemeen gebruikelijke verdeling van de octaaf in twaalf precies gelijke halve tonen (de zogenaamde evenredige stemming, die ten slotte slechts een compromis is), wil prof. Fokker teruggaan naar de natuurlijke ver houdingen der toontrappen en steunt hij op de ociaafverdeling volgens de 17de eeuwse physicus Christiaan Huygëns. welke stemming niet minder dan 31 toet sen vergt. De Haarlemse muziekgeleerde Jan Albert Ban had het vóór Huygens al eens geprobeerd met een klavier van 18 toetsen per octaaf - (we bezitten althans eer. plan hiervan), doch 31 toetsen dat was onmogelijk te realiseren. Evenwel: met de middelen van tegenwoordig blijkt het wel mogelijk. Ir. Pels is er in geslaagd een speeltafel te ontwerpen en uit te voe ren, die alle gewenste verhoudingen van grote en kleine halve tonen practisch be reikbaar maakt. Het klavier bestaat uit witte, zwarte en blauwe toetsen van een speciale vorm, die enigszins doet denken aar. het Janko-klavier, waar de conceptie echter technisch niets mee te maken heeft. Er zijn twee manualen, elk van 319 toetsen en een pedaal van 45 toetsen (bijna 1:, octaaf). Elk manuaal heeft twee registers: I Quintadena 8 en Prestant 4: II. SaHcicr.aa! 8 er. Roerfluit 4; Pedaal: Subbas 1G en Gedekt 8 (transmissie). Er zhn ook koppelingen voorzien. Bij een ge woon orgel met dezelfde registers zouden er 266 pijpen geweest zijn, nu werden het er 648. Het- stemmen in 31 halve tonen is na tuurlijk een probleem op zichzelf en op het gehoor zo goed als onmogelijk. De moderne techniek weet er echter raad op, en wel met behulp van een toongeneratör en een kathodestraal-oscillograaf. De juiste toonhoogte wordt „zichtbaar" op het scherm van de oscillograaf. Er is ook nog een tweede speeltafel voorzien en wel een met normale klavie ren en met een gewoon, meer uitgebreid pedaal. Dit is dus direct, zonder vooraf gaande oefening bespeelbaar door ieder organist. Maar de 12 toetsen per octaaf kunnen vooraf ingesteld worden op de zuivere stemming, door middel van een negental drukknoppen. Ver uitwijkende modulaties dient men dan natuurlijk te vermijden, tenzij dat een handig gebruik van een omschakeling kan worden ge maakt. Maar voor muziek uit de zeven tiende eeuw die niet ver weg moduleert (S wee li nek bijvoorbeeld) is met dit instru ment de radicale oplossing gevonden. De organist Paul van Westering, uit Bloemendaal, demonstreerde op de nor male klavieren met Fantasie op een echo van Sweelinck en met een fuga van Hur- lebusch. Hij gaf onder meer ook een proeve van exotische muziek, waarvoor de" mogelijkheden hier blijkbaar voor 't grij pen liggen. Een improvisatie op de hoofdspeeltafel besloet officieel deze interessante demon stratie. Doch daarna kregen de aanwezi gen gelegenheid dit wonder van de mo derne orgcibouw-techniek nader te onder zoeken. Vele belangstellenden uit alle delen van het land woonden deze demonstratie bij. Als eerste realisatie van een probleem, dat na circa drie eeuwen door prof. Fok ker weer aan de orde is gesteld, is het instrument van ir. Pels een bijzondere merkwaardigheid. JOS. DE KLERK TOURNOOI KLAVERJASCLUB „HAARLEM-NOORD" In het voortgezette tournooi van de kla- verjasclub „Haarlem-Noord" was Vrijdag avond het resultaat: Lourens Koster A 44552 pnt.: Lourens Koster B 43442 pnt.; D S. V. 42960 pnt.: Krug 39764 pnt.; Spaarne- stroom 37730 pnt. NACHTDIENST APOTHEKEN Haarlem: Firma Duym en Keur. Keizer straat O. telefoon 10372. Apotheek Begemann en Sneltjes. Kruisweg 30. telefoon 10043. Marnix-Apofheek, Marnixstraat 63, tel. 23525. Heemstede: Apotheek Schotsman, Binnen weg 20fJ20f:, telefoon 28320. Bloemendaal: Bloemendaalse Apotheek, Bloemcndaalseweg 85, Bloemendaal. ADVERTENTIE Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 8 Sentember 1950 ONDERTROUWD: 8 Sept., J Kuipers en C. de Klerk. BEVALLEN van een zoon: 7 Sept,. M. M. KaatecBruneel: G. van HuitScholte; W. C. T. LeuvenKkimper: 3 Sept., J. M. Mie- demaRoubos: A. D. OldenburgHuisman; J. Bakker—Töns: A. M. WitteMeinders. BEVALLEN van een öcchter: 5 Sept.. M. P. Cobt-l -r.sBergman; 7 Sept., C. Plant Vuij.-.'.: D. J. AvontuurNijssen; B. Metz Modder; 3 Sept.. M. W. Le FevreBos; J. A. van de GevelKnijpers. OVERLEDEN: 5 Sept., G. Monshouwer, 75 j„ Kcnnupark: 6 Sept., M. A. Grilles— Viersma. 65 j„ Celebessliaat: 7 Sept., P. van Walstijn—Hoefeijzers, 63 Kamperlaan: M. E. Wiegman, 4 uur, Herenvest; D. Schreurs, 72 j„ Kamperlaan- Speeltafel van liet nieuwe orgel. Nieuwe woningen te Haarlem Gemeentelijke en particuliere plannen Naar wij vernemen heeft het departe ment van Wederopbouw en Volkshuisves ting aan de gemeente Haarlem een extra bouwvolume verleend voor 66 woningen, die toegewezen worden aan verschillende hier gevestigde industriën. Deze huizen zullen aan de Spaarndam- nierweg gebouwd worden. Het complex zal, in verband met de grootte van het beschik bare terrein, iets groter worden. Het is niet te zeggen dat in al deze wo ningen industrie-arbeiders zullen komen, maar de gemeente moet aan 66 industrie arbeiders huizen toewijzen. Het zal wel hierop neerkomen dat daarvoor een ge deelte der woningen aan de Spaarndam- merweg wordt bestemd, aangevuld met percelen in andere delen der gemeente. De Spaamdammerweg (de weg langs het Noorder Spaarne) is zeer gunstig gelegen voor vele industrie-arbeiders daar in deze omgeving veel fabrieken gevestigd zijn. De 83 woningen, die de gemeente in de half-vrije sector (verminderde rijks bijdrage) gaat bouwen, komen aan de Eksterstraat in Haarlem-Noord. De plan nen zijn door de Wederopbouw en Volks huisvesting goedgekeurd. De huizen wor den met 3 woonlagen gebouwd. Verder gaat de bouwondernemer W. Thunnissen weer 48 woningen aan de Eksterstraat bouwen. In het centrum van de Open Religieuze Gemeenschap aan het Westerhoutpark houdt de heer S, Lubienski op Donderdag 14 Sep tember een lezing over „J. P. Sartre, zijn existentiefilosofie en de hedendaagse Dro- blematiek". Duplex-woning ingericht als modelhuis Aan de samenwerking van verschei dene instellingen en verenigingen is het te danken, dat Haarlemmers in de gelegen heid gesteld zullen worden te zien op welke wijze een duplex-woning ingericht kan worden. Doordat de ruimte niet a! te groot is levert de inrichting moeilijkheden op. Het is bijvoorbeeld voor aanstaande bewoners niet mogelijk de beschikking te krijgen over veel kasten. Ook verwacht men, dat gezinnen na verloop van enige jaren zullen verhuizen doordat de ruimte bij uitbreiding van het gezin te klein wordt. Op het ogenblik zijn echter vele Haarlemmers geholpen door het in ge bruik nemen van vier en dertig duplex' woningen van de stichting „Ons Belang" in het Oostelijk deel en binnenkort zijn de weningen nabij de Vondelweg van de vereniging „Volkshuisvesting" gereed. Perceel Vondelweg 396 wordt ingericht om het publiek te laten zien welke moge' lijkheden er zijn. Het benedenhuis wordt van gas voorzien en het bovengedeelte van electriciteii. De bezoekers krijgen een in druk wat het meest practisch is. Kook- apparaten, stofzuigers, strijkbouten enzo voort ziin aanwezig. De meubilering van de woningen is van groot belang. Een Haarlemse firma heeft dit deel voor haar rekening genomen en zij laat zien wat er ondanks de beperkte ruimte te bereiken is. De tentoonstelling gaat uit van de Com missie Huishoudelijke- en Gezinsvoorlich ting en zij werkt daarbij samen met ver scheidene instanties. De Volksuniversiteit en het departement Haarlem van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen hebben de organisatie van lezingen op zich ge nomen. Maandagavond zullen in het ge bouw van de Nederlandse Protestanten bond wenken over prettig wonen worden gegeven en mejuffrouw C. Frenie, leidster van de Huishoudelijke Voorlichtingsdienst van de Gemeentelijke Energiebedrijven, zal spreken over toepassing van gas en electriciteit in duplex-woningen, Een week later wordt een tweede bijeenkomst in het Frans Halsmuseum gehouden. Het mcdelhuis aan de Vondelweg is van Woensdagmiddag 13 September tot en met Zondag 24 September te bezichtigen op werkdagen des morgens, des middags en des avonds, op Zaterdagen des morgens en des middags en op Zondagmiddagen. GUNNING Aan de N.V. Techn. Mij. P. J. F. van Oeffel te Haarlem werd door de architec ten prof. G. H. M. Holt en H. L. Klein Schiphorst, namens de R.K. Woningbouw vereniging „St. Bavo" te Haarlem-Nooi'd gegund na onderhandse aanbesteding: de uitvoering van de centrale verwarming, warmwatervoorziening, vuilwaterafvoer, ventilatie en automatische oliebrander- installatie met twee branders in het bouw plan van de Haarlemse Stichting Bejaar denzorg aan de Orionweg te Haarlem- Noord voor een bedrag van circa 75.000. ADVERTENTIE academie VOOR voortgezet Imonomisch "derwijs gevestigd te Haarlem Avondopleiding voor Economische en Sociale Wetenschappen Rector: Dr. S. Elzinga Docenten: Drs. H. H. Ensingh (Bedrijfseconomie) Mr. J. van Hoorn Jr. (Recht) Dr. H. Klompmaker (Econ. Geschiedenis) W. Lubberink (Sociologie) Prof. Dr. J. L. Mey (Bedrijfseconomie) Drs. C. Niepoih (Bedrijfseconomie) Mr. Drs. S. L. Rademaker (Economie) Drs. R. H. Rooda (Statistiek) Dr. M. Roozelaar (Wijsbegeerte) Mr. Dr. A. Stolk (Economie) Lessen in afzonderlijke vakkentegen speciaal tarief mogelijk. AANVANG DER LESSEN: 19 Sept. 1950 In het gebouw H.B.S.'-A., Zijlvest te Haarlem. PROSPECTUS EN INLICHTINGEN ACADEMIE voor VOORTGEZET ECONOMISCH ONDERWIJS Hëemsl. Dreel 64 - Heemstede - Tel. 29100 Verkeerd berekende koers Dezer dagen verscheen voor de toonbank van een Haarlemse winkelier een koper, die in gebrekkig Hollands duidelijk maakte, dat hij van Tsjechische nationaliteit was. Hij kocht voor een bedrag van 175 gulden aan textièlgoederen en omdat de betaling in Tsjechische kronen zou geschieden be rekende hij met de winkelier de koers. Toen hij betaald had en was heengegaan kwam de winkelier tot de onaangename ontdekking, dat de koers per duizend kro nen berekend was inplaats van per honderd kronen, zoals de koper had gesuggereerd. Daardoor had hij in Hollands geld omge rekend slechts een klein gedeelte van het hem verschuldigde bedrag uitbetaald ge kregen. De politie heeft de zaak in onder zoek maar is de „Tsjech" nog niet op het spoor. „Verlaten Stad" (Rembrandtthea- ter). De suggestieve wijze waarop ir. deze Wild West historie de barre tocht "van een stel boeven over eindeloze zoutvlakten is gefilmd, verheft de rolprent een goed eind boven het niveau waarop de' meeste revolver-geschiedenissen zich bewegen, wel ke Hollywood van tijd tot tijd oo de biosco pen loslaat. Inderdaad is deze film van ander kaliber, ook al wordt er meer in geschoten dan gepraat en ook al wordt er op vrolijke wijze de hand gelicht met datgene wat men in beschaafder milieus onder ..recht" verstaai. Een illuster gezelschap bankrovers, dat na een welgelukte overval de bereden politie achter zich krijgt, redt zich van de strop door uit te wijken in de zoutwoestijn, doch komt van de regen in dc drup. Niet letter lijk, want er is op die enorme vlakten geen druppeltje water voorhanden en dit wordt bijna de ondergang van de bende, die op het nippertje de vege lijven weet te redden in een ogenschijnlijk uitgestorven stad. Uitgestorven" op twee merkwaardige figu ren na. een oude man en zijn kleindochter, die Croesussen blijken te zijn door hun goudvondsten. De bende kan ook hier haar roverijen niet afleren en de strijd om het goud begint in „Yellow Sky", met een afloop die beter gezien dan verteld kan worden. Er zit een weldadig tempo in deze geschie denis. die uiteraard soanning te over biedt. J. L. „De laatste der Roodhuiden" (Spaarne). Columbia heeft het epos „De laatste der Mohlcanen" van James Fermimore Cooper, dat reeds verscheidene generaties in haar vrije tijd kippenvel vermocht te bezorgen, aanschouwelijk gemaakt. Onder de tech nicolor blauwe hemel doen snorrende pijlen en gelederen wegmaaiende geweersalvo's de strijd tussen Engelsen en Fransen in Noord Amerika, waarbij de Indianen hun vertrouw de tussenrollen spelen, herleven. Men zou de Britse generaal Webb (Frederic Worlock) net als bij het lezen van het boek weer luid keels willen bezweren om de gluiperige Indiaan Magua (Buster Crabbe) toch niet te geloven. Men zou de jonge majoor Hay- ward (Jon Hall) op het hart willen binden om uit te kijken wanneer hij met de twee lieftallige dochters (Evelyn Ankers en Julie Bishop) van generaal Munro (Guy Hedlund) op stap gaat. maar gelukkig wordt met de gevoelens der toeschouwers geen rekening gehouden, anders zou immers de aloude ,.Spaarne"-spanning, waar het hen tenslotte oni begonnen is. er uit zijn! H. B. Het meisje van het stille strand (P a 1 a c e). De Amerikaanse „big bosses" van de reclame bewandelen de meest vreemdsoortige paden, om een nieuw merk tandpasta of een gleuf- hoed aan het publiek voor te stellen als een volkomen onmisbare schakel in zijn verder leven en de televisie heeft hun daarbij de laatste jaren ongedachte mogelijkheden geleverd. Dat de bekoorlijkheden van on noemelijke aantallen „glamor girls" daarbij te pas en te onpas op het beeldscherm wor den getoverd, heeft de filmindustrie op het idee gebracht, er eens een luchtige raillerie aan te wagen. Dit „meisje op het strand", al bekend door vele affiches, wordt in het televisie-schuitje, gelokt .door een jongeman, dat er een waar lijk originele manier van optreden op na houdt. Er komen tenslotte dertien wel gebouwde meïskes solliciteren naar het aan geboden televisiecontract, waardoor de tekenaar van de affiches hevig in de nesten raakt. Wij kunnen echter tot ons genoegen meedoen, dat alles zowaar goed afloopt, zij het dan ten koste van een gezonde lever schudding der bioscoopbezoekers, die wel moeten bedenken, dat Amerika op reclame- gebied andere maatstaven aanlegt dan het „ouderwetse" Europa. Opstand op Cuba (Frans Hals». Een verzetsfilm, maar dan één die een onder grondse weergeeft van een aanmerkelijk oudore datum, dan degene die het onderwerp vormde van zoveel goedbedoelde maar niet altijd volledig geslaagde rolprenten die in de laatste jaren uit den treure zijn vervaardigd. Ook deze film worstelt met de moeilijkheid om een zuiver beeld te geven van dat won derlijke verschijnsel: bange mensen die moedige dingen doen om hun vrijheid te krijgen. Er is en dat is moeilijk te ver mijden een teveel aan pathos, een teveel aan plechtige beginsel-verklaringen. Er is zeker geen tekort aan actie en spanning, wanneer dat kleine groepje Cubanen een complot beraamt om de dictatuur der „poli- ticos" te breken. En er is in ieder geval gestreefd naar het vermijden van goed kope effecten. De twee anti-climaxen: het mislukken van het complot door stom toeval en het sterven van de leider vlak voor de (wel wat erg oningeleide) bevrijding, dat een gelukkige liefde, die op stapel stond doet eindigen, zijn voorbeelden van een durf, die in Hollywood weinig voorkomt. Wat het spel betreft, halen noch John Garfield noch Jennifer Jones de maat. De bijbezetting is echter vaak voortreffelijk en dat geldt zeer in het bijzonder voor de dok werker met de guitaar, die voor een paar adembenemende momenten zorgt. W. L. B. Dossier 649 (City). Deze film wil een tribuut zijn aan de mannen van de Ameri kaanse diplomatieke en consulaire diensten die hun taak als „de ogen en oren van Washington in den vreemde" vaak onder zeer moeilijke omstandigheden verrichten. Er is een veelbelovend begin, dat ons de op leiding van het diplomatieke personeel in het befaamde „State Department" van nabij laat volgen, en ons dan meevoert naar een eenzame buitenpost in het China van enkele jaren geleden, waar een kleine Amerikaanse kolonie met haar consul en zijn assistenten danig in de knel komen te zitten tussen de plaatselijke exponenten van de Kwomintang en de' rode revolutie. De beslissende strijd tussen .Tsjang Kai Sjek en de communisten is dan nog niet gestreden, maar hij hangt wel dreigend in de (technicolor) lucht. Dan echter ontspoort de film door de introduc tievan een zeer onwaarschijnlijke Mongoolse erfprins (met een Oxfor. accent) die moor den en martelend door Azië stormt, in een luxe „caravan" met ingebouwd barmeubel nog wel. Deze operettefiguur en zijn schil derachtige trawanten rieken in heel hun handel en wandel dusdanig naar de Holly- woodse sensatie-hooikist, dat het aanvan kelijk beklemmend echt-aandoende verhaal ogenblikkelijk afzakt tot het peil van een goedkoop melodrama, dat zelfs door het goede spel van de meeste hoofdrolvertolkers niet meer gered kan worden. Hetgeen dubbel jammer is omdat deze film bij een wat sober der behandeling en iets minder dikkp effecten er, qua onderwerp en actuele bete kenis, een uit zeer vele had kunnen worden.' H. C. De macht van de duivel (Luxor), Waren de films die dit jaar op het Holland Festival werden vertoond van middelmatig of minder dan middelmatig gehalte, de te zelfder tijd in de week van de Franse film in première gebrachte werken onderscheid den zich door een gedurfde oorspronkelijk heid, zowel in het onderwerp als in de be handeling daarvan. Wij herinneren slechts aan Cocteau's Orpheus" en aan René Clairs „La beauté du diable". Laatstgenoemde rol prent komt wonder boven wonder nu reeds in Haarlem, dat nog steeds wacht op „Zwij gen is goud". De beroemde regisseur van „Sous les toits de Paris" introduceert hier mee een eigen verrijking van de Faust- litteratuur. De doctor Faust lijdt er onder, aai hij de kracht en de schoonheid van de jeugd mist. doch hij weerstaat Mephisto die hem in ruil voor deze gaven een contract met de duivel wil laten tekenen. Daarop biedt Mephisto hem zijn weldaden om niet aan: van dat ogenblik speelt de veroverende Gérard Philipe de rol van de verjongde Faust, de naar het uiterlijk geslepen cynicus Michel Simon neemt de rol van Mephisto, die de gedaante van de oude Faust heeft aangenomen, over. Faust blijft meester van het terrein tot Mephisto een waarlijk duivelse beslissing neemt: hij trekt de grote rijk dommen die hij Faust heeft geschonken terug op het ogenblik dat hij deze dringend nodig heeft. Daarop zwicht Faust: hij tekent het pact. Maar René Clair is geen pessimis tisch filosoof. Hij laat de mogelijkheid van een redding open, de jeugd en de liefde zullen de vorst der duisternis toch over winnen. De katharsis wordt hier bewerkt door een spiegel waarin Faust zijn toekomst zal aanschouwen: macht zonder vreugde. In onze uitgebreide bespreking van ..De macht van de duivel" in ons nummer van 1 Juli j.i. wezen wij er reeds op, dat in deze grootse scène op weergaloze wijze aan de laatste waarheden op het gebied der natuur wetenschappen wordt herinnerd, zonder dat dit in dit overigens in lichte toets gehouden werk misstaat. Door de voortreffelijke interpretatie door de reeds genoemde acteurs, de partituur van Roman Vlad en de décors van André Bar- sacq ontstond een film, die niet alleen de kwalificatie „Film van de maand" zou ver dienen, doch die van „Film van het jaar". J. H. B. Het gemeentebestuur van Heemstede doet in de laatste maanden veel om de veiligheid van het verkeer te bevorderen. Er wordt in het bijzonder aandacht ge wijd aan de Heemsteedse Dreef. Eerst zijn er door het trekken van witte strepen banen voor wielrijders gereser veerd. Dit werkt goed. Aan de raacl is door B. en W. toestem ming gevraagd de heesters in het midden plantsoen te mogfin verwijderen, omdat die het uitzicht belemmeren. De raad gaf die toestemming. Ook zijn op bepaalde punten oversteek plaatsen voor wandelaars aangegeven met zeer brede witte strepen. Nu zijn op enkele plaatsen houten ver keersagenten (in natuurlijke kleuren ge schilderd) met borden geplaatst, waarop is aangegeven dat niet sneller gereden mag worden dan 40 kilometer. Daaruit kan worden afgeleid, dat het de bedoeling is in het algemeen de hand te houden aan de bepaling dat daar (het behoort tot de be bouwde kom) niet sneller dan 40 kilometer mag worden gereden. Dit wil natuurlijk nog niet zeggen dat een autobestuurder, die 45 kilometer rijdt, zonder de veiligheid van het verkeer in gevaar te brengen, een proces-verbaal zal krijgen. ZONDAG 10 SEPTE3IBER 1950 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Ds. P. J. Mackaay. Avond gebed. Zondag. 10: Ds. N. R. Hefting, van Nijmegen. 7: Ds. W. Barnard, van Nijme gen. Nieuwe Kerk. 10: Ds. F H. Janssen, Nooröerkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 9 en 10.45: Ds. J. B. Os kamp. van Nijmegen. Oosterkerk. 10: Ds. A. J van Rhijn. Kapel Sarepta. 9,30: Dhr. F. H. Geursen. Kinderkerk. 10.45: Ds. J. Sprey, van Nijmegen. Bakenesserkerk. 9,30; Dhr. Chr. Kousemaker. Kinderkerk. Diaconesscn- huis. 4.30: Mej. J. C. Sehreuder, Theol. Cand. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Dhr. C. D. Kou semaker. Jeugdkapel. Noord 10.30: Dhr. F. II. Geursen. Oost. 10: Mej. A G. Becker. Centrum, 10: Dhr. D. Selling. West. 10: Dhr. A. v. d, Hoeff. Ver. van Vrijz. Hervormden, jacobstrant 6 10.30: Ds. W. Barnard, uit Nij megen. Church cf England. Sunday. Sept. 10th. 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuissingel: Evensong. Rev. R. O. Tas- ker. Eglise Wallonne, Dim3nche 10 Septem- bre a partïr de 10 h. 30: Journée de l'Eglise a ..Ipenrode" Heemstede (Herenweg 73). Culte par les pasteurs M. Jospin d'Amster- dam et Baudraz de Lausanne. Stads Evange lisatie. Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: J. Spierenburg. Alphen a. d. Rijn. 6.30: Open lucht samenk. Kruisweg-Parklaan. Woens dag 8: A. F, Besselaar, Amsterdam. Zuider kapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. Joh. van Oost veen, Evangelist te Voorburg. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugdbij een- komst. Opwekkingssamenkomsten. Zuider straat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Sevensma, Evangelist, to Amsterdam. Ned. Herv. Evan gelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. W. L Tukker. Delft. O. R. G. Centrum, Wester houtpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong, Vrije Evangelische Gemeente, Bakenessergracht 65. 9.30 en 5: Ds. F, J. Nijkamp, v. Utrecht. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Splicthoff. Ver. Doopsgez. Ge meente. 10.30: Ds. C. Soutendijk. Rcmonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 9.30 en 5: Ds. A. M. Boeijinga. H. Av. Wilhelminakerk 9 30 en 5: Ds. L. Hoorweg Jr.. H. Av. Zuïd- Oosterkerk. 9.30 en 5: Ds. P de Ruig. H. Av. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bes. H. Av. Geref. Gemeente. Parklaan 21. Donderdag 7.30: Ds. K. de Gier, van Lisse. Geref. Gemeente onder het Kruis, Ged. O. Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, v. Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente, Ged. O. Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Christ. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds, J. W. Weeninlc. S: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligings- dienst. 7: Openluchtmeeting Ged. O, Gracht 8: Verlossingssamenkomst. Donderdag 8: Hei ligingsdienst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: E. Schuurman. 7.30: Bij zondere samenkomst. Iedere dag ochtend gebed van 9.3010 uur. Ned. Chr. Gemeen- SÉhapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstfaat 85. 10: Samenkomst (Broodbre- ken). Gemeente Gods, Jansstraat 85, zaal 5. 10 en 7.30: Samenkomsten. Pinkstercvange- lisatie, Ged. Oude Gracht 47. Zaterdag 8: Openluchtsamenkomst Parklaan hoek Kruis weg Zuidzijde. Zondag 9.45: Samenkomst. 7: Volle Evangelieprediking. Gem. des Hee- ren. Molenstraat 22. 10 en 6.30: Samenkomst. Kruisleger, Wolstraat 7. 10: Wijdingsaienst. 12: Zondagsschool. 8: Verlossingssamen komst. Donderdag 8: Verlossingssamen komst. De Christengemeenschap. Jansstraat 83. 10: Zondagsdienst vÓor kinderen. 10.30: Mensen wij din gsdienst. Kerk van Jezus Chris tus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cor- nelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente. Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Psycho-Synthesc, Wil helminastraat 22. 10.30: „Het ware in de Werkelijkheid". Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdings morgen. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.45: Dhr. M. L. Frankena, van Zeist. Bijbellezing Jansstraat 85. Vrijdag 8: K Rozendal. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag. 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Ds. G. Koch. Innnanuëlkerk 10; Dr. H.~v. a. Loos. 7: Ds. J. W. v. Swigchum van Rotterdam, Jeugddienst Ned. Prot. Bond Berkenstraat 10. 10.30: Dr. P. Jonges, te Rijswijk. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiligingsdienst (Verbondsdienst.). 12 en 5: Kindersamenkomsten. 7: Openluchtsamen komst Soendaplein. 8: Verlossinglsamen- komst. Alle diensten staan o.l.v. de kapiteins Offenberg van het Hoofdkwartier. Donder dag 8: Openbare Heiligingsdienst o.l.v. luit.s de Klark en v. d Hoek. Geref, Kerk. Noord- Sehoierkerk. 3.30, 10.30 en 5: Ds. J. A. van Arkel, H. Avondmaal. Chr. Geref. Kerk, FIo- resstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Bartlema. Ka pel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels. Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. G. A. Barger, Zeist. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen, Voorg. v. a. afdeling.. Geref. Kerk Aula Lyceum. 9 en 5: Ds J. H Telkamp, Bergen. H. Av. Koediefslaan. 10 en 5: Dr. P. •J. Richel H. Av. Camplaan 10 en 5: Ds. A. Dondorp. H. Av. Geref. Kerft.. Herenweg 111 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Dr. Ch. de Beus. 5: Ds. J E. Drost. Jeugd dienst. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. £)r. T. Jansma. Ned. Herv. Pred. te Haarlem BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. C. de Groot, uit Djakarta. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. E. Schaefer, van Gorssel. 9: Jeugd kapel, 12 j: e. .o. „Maranatha", Donkerelaan. 11.45: Zondagsschool, 5 j. e. o. „Jeugdhuis", Donkerelaan. Ned, Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. J. M. Leendertz. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3.30: Dr. J L Koole. Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1' 10.30: Gez. H. Mis. Woens dag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. 19.45: Zondagavondstilte voor Pro testant Overveen, voorafgegaan door Zang- dienst.aanvangende 19.15 in de Kerk aan .de Ramplaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Prof. Van Niftrïk. Amsterdam. 11.45: Kinderkerk en Zondagsschool. 7: Ds. Salverda, Hoofd dorp. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. D. A. Zwart. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda, 7: Ds. Koch, van Haarlem-N. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dom 9.30: Ds. M. M. de Jong. 6.30: Ds. M. C. Don Abbenes 9.30: Ds, M, C. Don 6,30: Ds. M. M. de Jong. Bethel Kapel. 10: Candidaat J. Irik, voorber. H. Avondmaal. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im- manuëlkcrk. 10 en 7: Ds. j. Meilink. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. P. Warmenhoven. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10. en 3.30: Dr P. Riemersma. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. A. Tichelaar, Gezinsdienst. „De Toorts". 10: Ds. S. S, M. Aertsen, Amsterdam-West. „De Kapel". 5: Ds. R. B. Evenhuis, Amsterdam. SPAARXDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. van de Woord. Wrest. Kon. Emmascliool. Raafstr. 9 en 10.30: Ds. D. Spaling. Noordwijkerhout. Evangeli satie „Bethel", Oost Kolk. 10: De heer A. Donker, uit Zaandijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E, Saraber Jr. 7: Ds. C. de Ru, Jeugddienst. Ned. Prot, Bond, Brugstraat. 15. 10.30: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, Ned. Herv. Pred. te Heemstede. Ned.Chr. Ge- meenschapsbond, gebouw „Ons Huis", Dorps plein. Dinsdag 8: J, W, van Zeijl. Gereform. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter, H. Avondmaal. 5: Dezelfde. H. Av. en Dank- HAARLEM EN OMGEVING Door de Stads-bibliotheek en Leeszaal van Haarlem werden in Augustus 1950 aai: de Prinsenhofbibliolheek uitgeleend 389) werken, aan liet filiaal 2973 werken, tezamen 11.872 werken (v. j. 13.789)waarvan 866 van de Muziekbibliotheek. De instellingen wer den bezocht door 3285 en 332 bezoekers en bezoeksters, tezamen 3617 (v. j. 4082). Be ■hoofdbibliotheek was gesloten van 1—13 Augustus (V. j. 1—7 Augustus) en het filiaal van 6—20 Augustus (v. j. 1—10 Augustus), De heer E. G. Ehbets te Overveen is geslaagd voor het examen Duits M. O. -C. De heer W. F. Happé, wethouder van Sociale Zaken der gemeente Haarlem zal op de Woensdagen 13 'en 20 September geen spreekuur houden. Toneel „Je bent maar eens jong" Een aardig blijspel De Nederlandse Comedie debuteerde gisteravond in Haarlem met een aardig blijspel, zo aantrekkelijk zelfs dat maar liefst drie gezelschappen hier te lande het op het répertoire wilden nemen. Twee daarvan hebben dat inderdaad gedaan, al leen C01- Ruys meende er verstandig aan te doen zijn plan te laten varen nu de con currentie hem voor was geweest. Samuel Taylor is de schrijver van dit veelbegeerde stuk, dat oorspronkelijk „The happy time" heette en in het hier besproken geval „Je bent maar eens jong" tot titel draagt. Ge rard Kekers is de vertaler. De toeschouwer wordt meegenomen naar het drukbeklante woonvertrek van de Canadese familie Bonnard in Ottawa en krijgt ruimschoots gelegenheid zich daar op zijn gemak in te leven alvorens de goed aardige amusante conflicten losbreken. De moeder is van Schots-puriteinse huize, de vader en zijn broers echter hebben Frans bloed door de aderen stromen en zijn dan ook van harte verliefd op het warme leven. Papa Bonnard werkt as violist in een vau- devillé-theatc-r en heeft nog altijd iets van de zwarte zigeuner behouden, oom Des- monde is specialist in amoureuze betrek- kingen en oom Louis drinkt dagelijks wijn als water. Voorts maakt men kennis met de oude grootvader die nog steeds op het pad der liefde dribbelt. Temidden van deze bohémiennaturen, die stuk voor stuk zijn vrienden zijn, groeit de jongen Bibi op tot de leeftijd waarop hij alles weten wil van de menselijke verhoudingen, speciaal met betrekking tot het andere geslacht. De komst van een buitengewoon bekoor lijk dienstmeisje, dat in een acrobatennum- mer bij de revue heeft gewerkt, dreigt even de gemoedsrust in gevaar te brengen. Maar de Bonnard s hebben het genie om het geluk te herkennen als het hun wegen kruist en zo verkeren de eerste bittere ervaringen van de kleine Bibi tenslotte in zijn voor deel. Er wordt hier, vooral in de laatste taferelen, veel levenswijsheid met een glimlach gelanceerd en dat geeft deze comedie, waarin ook het gevoelige woord niet ontbreekt en de humor altijd stralend blijft, zo'n uitermate plezierig karakter. Ook ziet men op het bekende spel der ver traagde reactie enkele leuke variaties. Nu moet men niet menen hier met een mees terwerk te doen te hebben, want dat is geenszins het geval. Het stuk bestaat eigen lijk alleen uit vijf korte verhalen over de menselijke zuiverheid op een zeer beschei den plan. Niet meer, maar ook niet minder. Regisseur Johan Fiolet heeft veel sfeer in de vertoning gebracht en tegelijkertijd de spelers de gelegenheid gelaten hun eigen trant te bewaren. Het gevolg daarvan is een weldadig evenwicht, zonder sterk op de voorgrond tredende prestaties, maar ook zonder nodeloze overdrijving van de kluch tige effecten, die in de situaties besloten lagen. Men kon zonder moeite in deze men sen geloven en met hen meevoelen. Het zal interessant zijn een vergelijking te trekken met de opvattingen van de Haagse Comedie onder loiding van Cees Laseur, die met hetzelfde stuk onder de titel „Gelukkige jaren" het land doortrekt. Över de spelprestaties kunnen wij kort zijn. Mimi Boesnach was de Schotse moe der, die met angstig wantrouwen de vrij zinnige opvoeding van haar zoon door haar naïef-óprechte man en zwagers gade slaat. Haar ogen waren het welsprekendst. Han Bentz van den Berg kon als de lieve, ver standige vader zo niet de hoogste aan toch veel voldoening schenken, evenals Johan Fiolet als de drinkebroer. Fons Rademakers was tegelijk overtuigend en vermakelijk als de zwierige, hartstochtelijke minnaar en Ton Lutz verzórgde een dwaze typering van een beschonken bankbediende. Het meest heb ik echter genoten van de ele gante, vérrukkelijk-dwaze grootvader door Anton Burgdorffer, ook in de scène met de .dokter, als hoedanig men Philippe la Cha- pelle met genoegen weer eens terug zag. Henk van Ulsen profiteerde gretig van de kans om als do jonge en onbedorven' Bibi zijn talent te bewijzen. Hij slaagde daar tot ieders tevredenheid in, al deed zijn op treden soms iets te gecoiffeerd aan..Betty Kapsenberg bleef als enige beneden de maat van het geheel, want ook Lous Hensen en Fransje Hart droegen er veel toe bij dat het publiek zich prettig gestemd voelde. Daaraan werkten trouwens de cosluums uit „de goede oude tijd" niet weinig mee. Dinsdag wordt deze opvoering in Haarlem herhaald. DAVID KONING. OFFICIëLE ONTVANGST. B. en W. van Haarlem zullen op Zater dag 23 September des morgens 11 uur offi cieel ten Stadhuize ontvangen het hoofd bestuur van de Nederlandse Groot Loge der Internationale Orde van Goede Tem pelieren ter gelegenheid van de op 23 en 24 September in deze gemeente te houden Groot Loge Zitting. ADVERTENTIE Exclusieve Coiffures - Verven - Kleur- spoelingen in prachtige natuurlijke tinten. H. WAKKER ex chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland GED. OUDE GRACHT 98 - TELEF. 20S37 zegging. Parochie H. Agatha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 7. 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 11.m. lof. In de week H.H. Missen om 7 en 7.45 uur. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Mr, G A. Alma. 5: Ds. A. J. Flink, van Den Haag, Ger. Kerk. 10 en 5: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds J, J. Verleur. Ge ref. Gemeente. 10 en 4: Ds. K. de Gier Oud- Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdiensi. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerkind.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 10