Haarlems Dagblad Lonen en Prijzen Franse regering onfkefent het offensief tegen communisme Prijsopdrijving zal krachtig worden tegengegaan Minister Schuman naar Amerika als pleitbezorger voor Duitsland 65e Jaargang No. 19649 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Sprwtjte Daatlemacöe Courant (Int)® i 6$6j Zaterdag 9 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W., Peereboom en Robert Peereboora TTËl' REGERINGSBELEID inzake lonen Xj. en prijzen is gisteravond door de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, in een radio-rede toege licht. Evenals hij dat een paar dagen ge leden in een persconferentie reeds had ge daan, heeft hij met wat meer argumen ten ook nu de afwezigheid van een prijsstop bij de invoering- van een algemene loonsverhoging getracht te verdedigen. Hem aanhorend kon men het vernuft van zijn argumentatie waarderen, maar niet zijn bezorgdheid kwijtraken. Zonder prijs stop lijkt ons een prijsstijging van verschil lende artikelen niet te voorkomen, waar door de vijf procent loonsverhoging spoedig weer zal zijn opgeslokt. Dat de verhoging tot een maximum inkomen van 3600 is beperkt, verergert dit vooruitzicht; het valt niet te loochenen dat de middelbare inko mens in verhoging zijn achtergebleven, een feit waarvoor men in Den Haag meer be grip zou moeten tonen. Het moet ook het economisch evenwicht aanzienlijk schaden als de koopkracht van deze grote en in de samenleving belangrijke groep nog meer wordt verminderd. Verhoging van de grens van 3600 lijkt ons een zaak die voor de regering, ook bij haar thans ingenomen standpunt, zeer wel uitvoerbaar blijft. Aan drang op dit punt zal wellicht tot resultaat leiden. De staatssecretaris heeft gezegd dat wel wat gedaan kan worden om prijsstijging te beperken; tot beperking van prijsstijging bepalen zich inderdaad de maatregelen, die hij in uitzicht heeft gesteld. Wij vrezen juist dat „beperking" onvoldoende is tegen over een loonsverhoging, die tenslotte niet meer dan vijf procent van de lagere in komens omvat. Als de staatssecretaris spreekt over een prijsregeling, indien nodig, van bepaalde voor het levensonder houd belangrijke artikelen, is men zich wel bewust dat er al iets gebeurd moet zijn eer zij nodig geacht zal worden. „Krachtig de hand houden aan het verbod van prijs opdrijving" lijkt indrukwekkend, maar is in de practijk evenmin afdoend. Hetzelfde geldt voor op zichzelf nuttige algemene maatregelen als het tegengaan van onge wenste ondernemers-afspraken, die de prij zen onnodig hoog liouden, het daartoe be vorderen van de concurrentie en het sta biliseren van prijzen van artikelen, die sterk aan seizoens-schommelingen onder hevig zijn. Het bestuur van de Stichting van dé Arbeid heeft een commissie inge steld van deskundigen uit de centrale orga nisaties van werkgevers én arbeiders, die een grondige analyse van de economische situatie van ons land en van de factoren, die van invloed zijn op de te voeren loon- en prijspolitiek zal volbrengen. Het zou ons ten zeerste verwonderen als deze commis sie tot conclusies kwam die met dergelijke halfslachtige maatregelen als men nu geno men heeft, zouden overeenstemmen. Wel licht zal zij ook aandacht schenken aan de psychologische momenten -waarop men be paalde, besluiten bekend maakt. Het lijkt ons bijvoorbeeld geen gelukkige keuze om juist nu mede te delen, dat de Distributie- wet 1939 met ingang van 27 September opnieuw in werking zal treden. Weliswaar wordt erbij medegedeeld, dat de weder invoering der wet geenszins, betekent dat de regering opnieuw tot distributie zal overgaan. Maar het verschil tussen weder invoering van een wet en de toepassing ervan is voor veel mensen niet zo duide lijk als voor degenen die zulk eeii bekend- raaking doen; daarom loopt men de kans dat er weer misverstand en nervositeit uit ontstaan. Wij willen er gaarne toe mede werken die tegen te gaan,' door te ver zekeren dat voor deze onrust geen reden is, maar zouden bekendmaking op een ander tijdstip beter hebben geacht. Verhoging van de productie is onher roepelijk nodig, heeft mr. Van Rhijn ge zegd. Ongetwijfeld heeft hij daarin gelijk. Wij moeten er allen een stevig-schepje op leggen. Dit is een aansporing die niet nieuw is en die overigens onvoldoende schijnt om tot belangrijke gevolgen te leiden. Wij zouden gaarne meer vernemen over voor nemens ter bevordering van de productie. R. P. ■Sfeeds groter gevaar voor Taegoe - Taegoe, het strategisch centrum van de Amerikaanse defensielinie op Korea, raakt door felle aanvallen der Noordelijken steeds nauwer omsingeld. De Amerikaanse luchtmacht is door liet slechte weer niet in staat in de strijd op de grond in tè grijpen en de Noordelijke troepen naderen zowel in het Noorden als in het Zuiden steeds dichter de stad. De Zuid-Koreaanse auto riteiten hebben de stad Masan volledig ge ëvacueerd. De dertigduizend inwoners wer den naar het achterland gebracht om een groep Noord-Koreaanse indringers, die ongemerkt in de stad waren binnengedron gen, te achterhalen. Aan de overige fron ten worden plaatselijke gevechten ge leverd en er is geen duidelijk overzicht te krijgen van de situatie. Volgens latere berichten is de activiteit toegenomen in het gebied van Angangni en Kyongdjoe, ten Zuidwesten van Pohang, waar ongeveer duizend Noord-Koreanen Zaterdagmorgen vroeg een aanval deden op de Zuid-Koreaanse derde divisie. Ge meld wordt, dat de Zuid-Koreanen zich op nieuwe stellingen terugtrokken. Het weer klaarde vanmorgen laat op en de vliegtuigen van de UNO gingen weer in actie boven het Koreaanse front. Volgens de laatste Reuterberichten is de stand van de strijd in Korea als volgt: De Amerikaanse eerste cavaleriedivisie houdt stand tegen sterke Noordelijke druk- op .Taegoe van het Noorden en Noord- Oosten uit. Ten Noord-Oosten en Noord- Westen van Jongtsjon breken de Noorde lijken door de Zuid-Koreaanse linies. De toestand hier is „niet goed doch zeer ver ward". Zuid-Koreanen met behulp van Amerikaanse versterkingen „trekken de linies bij Angang'-Ni recht". Het front is hier rustig. Ook de Britse sector aan het Noordelijk einde van het front van de Naktong is rustig. Meer naar het Zuiden hield de Amerikaanse tweede divisie stand tegen twee Noordelijke aanvallen. Ten Westen van Jongsan, in het gebied van Tsjang- nong verwacht men nieuwe aanvallen. Zuidelijk front: De communistische aan val in de richting van Haman is afgesla gen. Behalve arrestatie van vreemdelingen ook propagandistische campagne Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: De grootscheepse actie tegen vreemde lingen, die het Franse asylrecht misbruik ten, is gisteren gevolgd door propaganda campagnes van regeringswege, en beide initiatieven schijnen onderdelen te zijn van een breed offensief tegen de commu nisten in Frankrijk. In de actie tegen de buitenlandse com munisten is gisteren tijdelijk een pauze ingetreden, waarvan wij gebruik hebben gemaakt om op het ministerie van Binnen landse Zaken naar de voorlopige resultaten te informeren. Er bleek, dat minister Queuille begin yan de week een duizendtal arrestatie-beveleh had getekend, waarvan er thans ongeveer de helft is uitgevoerd. Het merendeel der arrestanten is van midden- Europese oorsprong en is reeds naar het „volksdemocratisch" paradijs teruggeveerd. De Spanjaarden, allen oud-strijders uit het republikeinse leger, wenste Frankrijk na tuurlijk niet zonder meer aan Franco uit te leveren en deze ongewenste vreemde lingen is daarom de vraag gesteld, welke kant van het ijzeren gordijn ze prefereer den: in Frankrijk onder surveillance of in de Sovjet-staten. Het opmerkelijke feit deed zich voor, dat slechts een dertigtal dezer communisten neiging voelde der waarts af te reizen. Wij vroegen naar het aantal vreemde lingen in Frankrijk. Het bleken er c.a. drie millioen. Er is echter zo onderstreepte onze zegsman voor hen niet de minste reden bevreesd te zijn, omdat Frankrijk er niet aan denkt zijn eigen traditie van gast vrijheid te schenden. De regering heeft slechts het internationale communisme een waarschuwing willen geven, dat zelfs in Frankrijk de verdraagzaamheid haar grenzen heeft. Intussen is de binnenlandse politiële actie gisteren gevolgd door een „campagne voor de waarheid", welke" door premier Pleven persoonlijk geïnspireerd zou zijn. Het is, zo werd opgemerkt, een officieus antwoord op vier jaar communistische pro paganda in Frankrijk. Door het hele land zal de volgende weken een actie ontketend worden, het publiek worden gewezen op de gevaren van het communisme op de noodzaak en redenen van de herbewape ning en op- de tegenstellingen in de com munistische propaganda, die enerzijds de Noord-Koreaanse aanvallers in bescher ming neemt, en anderzijds met het peti tionnement van Stockholm leurt en hand tekeningen tegen de atoombom verzamelt. Zo schijnt dus de Franse regering de handschoenen van het Kremlin te hebben opgeraapt: buitenlandse agitators en spionnen worden over de grens gezet en de communistische propaganda wordt met de ideologische wapens der waarheid be streden. Complot ontdekt Ofschoon de Franse autoriteiten om be grijpelijke redenen zeer discreet zijn met het verstrekken van bijzonderheden be treffende de spionnagezaak der Spaanse communisten in Zuid-Frankrijk, bestaan er toch verschillende redenen die doen ver moeden, dat de politie hier de hand heeft gelegd op een der gevaarlijkste commu nistische broeinesten des lands. Dit nest, achter de schijn van een vreedzame hout hakkersonderneming, waar uitsluitend Spanjaarden werkten, had haar activiteit over Frankrijk en Spanje verdeeld en was te Toulouse, knooppunt van lucht-, water en spoorwegen, gevestigd. In Spanje orga niseerde men de ondergrondse activiteit tegen het Franco-regiem, terwijl men te vens de opdrachtgevers in Moskou gede tailleerde inlichtingen 'moet hebben ver strekt over de gebeurtenissen op Frans grondgebied, die voor de Russen wetens waardig konden lijken. Bij een huiszoeking werd een volledig arsenaal van spionnage-attributen gevon den: foto-apparaten, microfilms, radiozen ders, etc. Op andere adressen zijn later wapens en munitie aangetroffen. Trygve Lie: Het merendeel der leden van het com munistische gezelschap moet intussen via België met Russische boten naar de Sovjet- Unie zijn uitgeweken. Het vermoeden be staat echter, dat men in Toulouse een cen trum van het spionnagenet ontdekt heeft, dat op andere plaatsen des lands nog wijde vertakkingen kan hebben. Unesco helpt Korea en India PARIJS, 8 September (Reuter). Het bestuur van de opvoedkundige, weten schappelijke en culturele organisatie van de UNO, de Unesco, heeft een crediet van 175.000 dollar beschikbaar gesteld om haal bij drage aan de activiteit der UNO in Korea te financieren. Het geld zal worden gebruikt voor het Koreaanse volk. Tevens besloot het bestuur, dat de Unesco hulp zal verlenen aan de slachtoffers van de recente aardbevingen in India. Dr. OLAF STAPLEDON OVERLEDEN De Britse filosoof en schrijver dr. Olaf Stapledon is Woensdagavond op 64-jarige leeftijd te Liverpool overleden. Zijn be kendste werk, dat hem internationale naam bezorgde, was een sociale geschiedenis van de mensheid onder de titel „Last and first men". Een telegrafisch overgebrachte foto van de onheilsplaats in Schotland, waar het plafond van/n mijn door zware regenval besweekwaardoor 128 mijnwerkers van de buiten wereld werden afgesloten. 'De foto toont de reusachtige instorting, ter grootte van een flink voetbalveld. Grote hoeveelheden modder dropen door het gat in de mijngangen, waardoor deze werden geblokkeerd. Staatssecretaris Van Rhijn: Schotse mijnwerkers zijn dicht bii hun redding Mijngas verhinderde hun ontsnapping De 128 Schotse mijnwerkers, die door een aard-instorting werden opgesloten in een mijngang, zijn op instructie van de red dingsploegen, die telefonisch contact met de opgeslotenen hadden, met man en macht een dag en een halve nacht bezig geweest met graven in dé richting van een naburig gangenstelsel, dat met de buitenwereld in verbinding stond. De reddingsploegen groe ven van deze mijngangen uit en gister avond om half elf werd door een gaatje van enkele centimeters in doorsnede voor het eerst direct contact gemaakt. De opge slotenen bleken allen in goede welstand en er heerste een optimistische stemming on der hen, ofschoon hun redding op dat mo ment nog uren zou duren. Want de red dingsploegen, voorzien van gasmaskers, werkten in een ruimte waarin vergiftige gassen waren opgehoopt en deze moesten eerst worden uitgepompt, voordat de opge slotenen in deze ruimte konden worden overgebracht om vervolgens naar de opper vlakte gevoerd te worden. Tien mijnwerkers, die in een ander ge deelte van de mijn door de instorting wer den verrast, hebben tot nu toe geen teken van leven gegeven en men vreest het erg ste voor hun leven. De 128 opgeslotenen, die uitgeput waren Het woord is aan Louis-Philippe: Tegenwoordig hebben de volken hun vleiers, gelijk vroeger de koningen. Uit: Code des Rois (1848) door het graven en zonder eten of drinken waren, werd door de kleine opening voed sel overhandigd. Intussen werd koortsach tig getracht om het gas te verwijderen, doch dit bleek een tijdrovend karwei, aan gezien van de omgevende mijngangen steeds nieuw gas in de ruimte waar het contact gemaakt werd, binnenstroomde. Volgens berichten komen de mijnwerkers een voor een door een nauwe opening naar buiten, doch deze berichten werden later weer tegengesproken. Intussen heeft deze gebeurtenis in ieder geval één slachtoffer geëist. Een 45-jarige mijnwerker die deel uitmaakte van de reddingsploegen, raakte door het gas be dwelmd en stierf op het moment dat de mijnsirene in werking werd gesteld om do familieleden der opgeslotenen te melden dat de redders contact met de groep in de geblokkeerde mijngang hadden gemaakt. Talloze belangstellenden groepen samen in de buurt van de terreinen waar de mijn zich bevindt. De familileleden der opgeslo ten mijnwerkers bleven echter, op verzoek van de mijndirectie, thuis om daar de be richten over het vorderen der reddings pogingen af te wachten. Drastische Franse voorstellen ten gunste van de West-Duitse Bondsstaat iedereen moet meewerken om de productie te doen stijgen „Na Koreaanse oorlog opnieuw onderhandelingen" Op een vergadering, georganiseerd door de UNO-vereniging te Chicago, heeft Trygve Lie, de secretaris-generaal der UNO, verklaard, dat de oorlog in Korea de wereld voor een van zijn zwaarste crises sinds 1945 heeft geplaatst. Vijf jaar na de vorige oorlog en de vorming der organi satie van de UNO ziet deze zich geplaatst voor de mogelijkheid van een derde we reldoorlog en daarmede voor de noodza kelijkheid zich grote inspanningen te ge troosten ten behoeve van de wereldvrede. „De oorlog in Korea", zo vervolgde Lie, „vormt de meest rechtstreekse uitdaging aan de vredelievende bedoelingen der UNO. De kracht van de aanval toont, dat deze lang en met zorg is voorbereid, want het is bijna gelukt "net land in enkele dagen gewapender hand te nemen. Het zou voor de wereld rampspoedig zijn ge weest, indien een daad van aggressie onder deze omstandigheden gelukt ware. Als de UNO de oorlog in Korea gewonnen heeft zal er een .tijd komen van grote inspanning om tot overleg tussen Oost en West te geraken". De wereld heeft een grote schuld aan de president en het volle van Amerika wegens hun moedig besluit. Het Koreaanse pre cedent zal niet worden vergeten en het zal moeilijker dan ooit, zo niet onmogelijk worden om ongestraft een daad van gewa pende aggressie te begaan. Het is niet ge noeg, dat de Noord-Koreanen zich achter de 38ste breedtegraad terugtrekken. Het doel der UNO is en blijft een verenigd onafhankelijk Korea waar het volk zijn eigen regering kan kiezen. Als de UNO de strijd in Korea gewonnen heeft en dit moet -geschieden dan moet. aldus Lie, een grootse poging worden ondernomen om de onderhandelingen tussen Oost en West in de UNO te doen hervatten. Mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, heeft Vrijdagavond over Hilversum II een toelichting gegeven over het regeringsbeleid inzake lonen en prijzen. Hij zeide onder andere dat een loonsverhoging op den duur de moeilijk heden niet oplost, wanneer zij door nieuwe prijsstijgingen wordt achterhaald. Een prijsstop is wegens de prijsstijgingen op de wereldmarkt niet mogelijk; men kan van een fabrikant niet verlangen dat hij de verkoopsprijs van zijn producten niet ver hoogt als hij voor zijn grondstoffen hon derd procent meer moet betalen. Een algemene prijsbeheersing met maxi mumprijzen, distributie en een omvangrijk uitvoerend ambtelijk apparaat, kan weer noodzakelijk worden. Het betekent echter een algehele ombuiging van de economi sche politiek, welke Nedefland in de laat ste tijd heeft gevoerd. Het streven was gericht op het bevorderen van een zo ruim mogelijk internationaal handelsverkeer. Benelux en de Europese Betalingsunie zijn belangrijke mijlpalen op de weg naar dit doel afgelegd. Wanneer Nederland als enig land van West-Europa zich economisch gaat afzonderen, betekent dat een nieuw economisch isolement. Er kan echter wel wat worden gedaan om de prijsstijgingen te beperken. In de eerste plaats wordt, indien nodig, een prijs regeling in uitzicht gesteld van bepaalde, voor het levensonderhoud belangrijke arti kelen. In. de tweede plaats zal aan het ver bod van prijsopdrijving krachtig de hand worden gehouden. In de derde plaats zullen ongewenste ondernemersafspraken, die de prijzen onnodig hoog houden, worden tegen gegaan door concurrentie te bevorderen. In de vierde plaats zal worden gepoogd de prijzen van artikelen, die sterk aan sei zoenschommelingen onderhevig zijn te sta biliseren. Zulks kan geschieden door het in tijden van overvloed opslaan en het weder in de handel brengen zij schaarste. Ten slotte zal bij schaarste van een product de invoer van dat product "bevorderd moeten worden of de.uitvoer ervan geremd om'een te hoog prijspeil te vermijden. „Wanneer wij onze grondstoffen duurder moeten inkopen", zo besloot mr. Van Rhijn, „dan betekent dit, dat wij een grotere tegenprestatie moeten leveren. In plaats van met bijvoorbeeld 1000 ton boter zullen wij eenzelfde hoeveelheid ingevoerde pro ducten moeten betalen met 1100 ton boter. Voorts zullen wij een groter deel van ons nationaal inkomen moeten besteden voor de verdediging van ons zelfstandig volks bestaan. De minister van Oorlog heeft pas Manoeuvres in Duitsland Ongeveer 110.000 man Amerikaanse, Britse en Franse troepen zullen Maandag ochtend in alle vroegte de grootste mili taire manoeuvres beginnen, die na de oor log in Duitsland gehouden zijn, zo is Vrij dag door het Amerikaanse hoofdkwartier ie Heidelberg meegedeeld. De manoeuvres worden met de bena ming „Regenboog" betiteld. Zij zullen tot 18 September duren. Bij na alle Ameri kaanse troepen in Duitsland zullen eraan deelnemen. De Engelsen nemen deel met 300 man gemotoriseerde troepen en de Fransen met een Algerijns regiment. gezegd: „Het sein staat niet meer geheel op veilig". Uit de laatste oorlog weten wij wat het zeggen wil door een vijand te worden overweldigd en dat geen offer te groot is dat gevaar met alle beschikbare middelen af te wenden. Wij behoeven daar om nog niet te zeggen: „Liever kanonnen dan boter", zoals Goering. Wij behoren beide na te streven: wij moeten er allen een stevig schepje opleggen. Onherroepe lijk nodig is een hogere productie. Iedereen moet daaraan medewerken." West-Duifsland mag vliegtuigen huren De geallieerde raad voor burgerlucht vaart in West-puitsland heeft de West- Duitse regering toegestaan vliegtuigen te huren voor het vervoer van regerings functionarissen. De vliegtuigen moeten echter aan geallieerde landen toebehoren en een geallieerde bemanning hebben. Het woord „geallieerd" werd niet nader om schreven. Naar men aanneemt worden thans reeds besprekingen met de Scandi navische luchtvaartmaatschappij gevoerd over het huren van drie of vier Dakota's. Het huurcontract dient de goedkeuring van de raad voor burgerluchtvaart te hebben. De toestellen mogen niet voor commerciële doelen gebruikt worden. Naar D.P.A. meldt zou er voornamelijk sprake zijn van een verbinding tussen de federale republiek en Berlijn. Stakingen in Finland HELSINKI, 8 September (United Press) Vandaag zijn ruim twintigduizend arbei ders uit de houtbewerkings-industrie in staking gegaan, waardoor het totaal aan tal arbeiders dat het werk heeft neerge legd tot 100.000 gestegen is. Evenals de me taalbewerkers verlangen ook de houtbe werkers hogere lonen. Gevreesd wordt dat de staking zich ook over andere takken van nijverheid zal gaan uitstrekken. Onderhan delingen worden gevoerd tussen de betrok ken partijen in de conflicten bij de metaal industrie, de worstfabrleken en de leder en rubber-industrie. In laatstgenoemde industrie vindt het werk totnutoe normaal doorgang. Atflee vraagt vertrouwens votum LONDEN, (Reuter), Minister-presi dent Attlee zal de kwestie van vertrouwen stellen, wanneer zijn 34 milliard gulden omvattend herbewapeningsprogram Dins dag in een bijzondere zitting van het Britse Lagerhuis zal worden behandeld. In een resolutie zal de regering het Huis vragen zijn goedkeuring te hechten aan de verhoging van de soldij en de ver lenging van de diensttijd der "soldaten „ten einde de toenemende gevaren voor de wereldvrede, waarvan de oorlog in Korea een voorbeeld is, het hoofd te bieden". Passagierslijst van de „Goya' Op onze kantoren ligt van Maandag af ter inzage de passagierslijst van het troe pentransportschip „Goya", dat op 29 Au gustus uit Tandjong Priok met repatri ërende militairen naar Nederland is ver trokken. Het schip wordt omstreeks 23 September in Amsterdam verwacht. PARIJS, 8 September (United Press). De Franse minister van Buitenlandse Za ken, Robert Schuman, vertrekt Zondag uit Parijs voor de bespreking der ministers van het Atlantisch Pact naar New York, gewapend met instructies die een jaar ge leden geen Franse regering in overweging zou hebben durven nemen, meldt United Press uit Parijs. Deze instructies zijn: Aanvaarding van een uitbreiding der Duitse staalproduetie boven het huidige jaarlijkse maximum van elf millioen ton, teneinde mogelijk te maken dat Duits staal gebruikt wordt voor de Westelijke her bewapening. Het aanmoedigen van het vervaardigen in Duitse fabrieken van producten die bij de herbewapeningscampagne gebruikt kun nen worden, echter met dien verstande dat het Duitsland niet zal zijn toegestaan wa pens of munitie te produceren. Aanvaarding van een uitbreiding der West-Duitse politiemacht met 30.000 man. Instemming met de vorming van een mi nisterie van Buitenlandse Zaken door de regering van Bonn en het voeren van een buitenlandse politiek onder voortdurend oppertoezicht en mogelijk veto van de ge allieerde Hoge Commissarissen. De reden voor deze verzachting van Frankrijks houding ten opzichte van een buur, die drie maal binnen tachtig jaar het Franse gebied is binnengevallen, kan tot een fundamenteel feit worden terug gebracht. Frankrijk is tezamen met de andere Wes telijke democratieën tot de overtuiging ge komen. dat het ten opzichte van de drei ging van een derde wereldoorlog in feite zonder verdediging is en dat zijn regering gelooft in de doelmatigheid van een sterke, bevriende Duitse staat tussen Frankrijk en het ijzeren gordijn. Geen herbewapening De Franse regering blijft zich nog altijd verzetten tegen de gedachte van een her bewapening van Duitsland of het scheppen van een nieuw Duits leger. Zij gelooft echter in de noodzakelijkheid dat de Duitse industriële hulpbronnen en de Duitse werkkrachten hun deel bijdragen aan het Noord-Atlantische verdedigingsstelsel. In de Franse politiek is sedert 1945 veel veranderd. Aarzelend gingen de Fransen accoord met de vorming van de republiek van Bonn en even aarzelend aanvaardden zij de eco nomische fusie van hun eigen zóne met Bizonië in April 1949. Het Franse verzet werd pas m het begin van dit jaar gebro ken na een persoonlijke ontmoeting in Bonn tussen bondskanselier Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Robert Schuman. Vier maanden later maakte Schuman zijn opzienbarend plan tot samenvoeging der steenkool- en staal industrieën van beide landen bekend. Van dat ogenblik af heeft de Franse regering onder de druk van de crisis zich verder ingespannen voor een nauwe samenwer king tussen de beide landen. Het is n'og steeds onzeker of Frankrijk een stap verder zal gaan en ook met een Duitse herbewa pening zal instemmen. De Franse openbare mening staat daar nog steeds afwijzend tegenover en de regering voelt op dit ogen blik evenmin voor de herleving van een bewapend Duitsland. Ook Engeland wenst meer West-Duits staal Uit Londen wordt vernomen, dat de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin. op de bijeenkomst van de Grote Drie, die de volgende week te New York zal worden gehouden, zal aandringen op verhoging van het productielimiet voor de West-Duitse staalindustrie. Men veronder stelt, dat hij zal voorstellen het productie limiet, dat thans 11,1 millioen ton per jaar bedraagt, te verhogen tot 13 millioen ton per jaar met als voorwaarde, dat hetgeen meer wordt geproduceerd uitgevoerd moet worden. Beëindiging staat van oorlog? Als de Westelijke Grote Drie zouden be sluiten de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen, zullen zij onder Duitsland verstaan het gehele gebied, dat het derde rijk bij het uitbreken van de tweede oorlog in bezit had, zo verklaarde Vrijdag een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken volgens Reuter. De woordvoerder legde er de nadruk op, dat hierdoor de staat van oorlog ook zou worden beëindigd met de Oostelijke zóne van Duitsland, Oost-Pruisen en het gebied dat ten Oosten van de Oder-Neisselijn door Polen wordt beheerd. Men verwacht, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Enge land en de Verenigde Staten volgende week te New York hun goedkeuring zullen hech ten aan de aanbeveling van de studïe- commissie om de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen. HET WEER AFGEBEELD De depressie die gisteren ten Westen van Ierland lag, begon zich langzaam op te vullen en trok vanmorgen over Zuid- Engeland in de richting van ons land. De met deze storing samenhangende regenzone drong in de afgelopen nacht reeds tot onze omgeving door. De diepe depressie voor de Noorse kust neemt geleidelijk verder in intensiteit af. Op de Oceaan bevindt zich ten Zuiden van Groenland een nieuwe storing, die in de komende dagen het weer in West-Europa zal kunnen be ïnvloeden. Weerbericht OONBEWOLKT LICHT. BE wA 0 HALF BEW. •9 ZWAAR BEW.'" ■Cgeheelbew M'ST SNEEUW r o REGEN 9 MOTREGEN- A HAGELL V BUIEN R ONWEER'" 12 TEMPERATUUR IOOS ISOBAAR CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN - FRONT- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING r'-nSt AAN" 'EDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE.' PLAATSELIJKE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Meest zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen of motregen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Morgen overdag op vele plaatsen, vooral in het Noorden van het land, opklaringen, maar in het Zuiden nog kans op enige lichte regen. Weinig veran dering in temperatuur. 10 September: Zon op 6.05 uur, onder 19.08 uur Maan op 3.29 uur, onder 18.47 uur 11 September: Zon op 6.07 uur, onder 19.06 uur Maan op 4.54 uur, onder 19.00 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 9 September Hoog water: 1.41 en 14.13 uur. Laag water: 9.33 en 21.56 uur. Zondag 10 September Hoog water: 2.31 en 14.54 uur. Laag water: 10.28 en 22-47 uur. Maandag 11 September Hoog water: 3.08 en 15.32 uur. Laag water: 11.13 en 23.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1