fem „TEMPO" Instrumentale solisten bij de H.O.V. in de maanden October en November Engeland bouwt een reeks modelsteden Bloedproeven in donker Afrika Zaterdag 9 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 3 A. MARJA: „De Bajesballade van Wilde Oseair" (Podium-Reeks, De Driehoek, 's-Graveland); „Binnendijks.Buitendijks" (Uitg. Kroonder, Bussum); „Van miens tot mens" (N.V. Arbeiderspers, A'dam). DAT MARJA (pseudoniem van Th. Mooy) het bij sommige critici en dich ters grondig heeft verbruid door de felheid van zijn polemiek en de beurtelings tartende weerbaarheid en norse terughou dendheid van zijn poëzie, kan als een be vestiging van ijn betekenis gelden. Op gegroeid in een „wereld" die de dreun van spijkerlaarzen al in de oren had voor zover zij even gespitst luisterde naar het nader- rommelend onheil als de Forum-kern (Ter Braak, Du Perron) en volwassen geworden in een tijd van „pantserhelmen en gas kamers", is er voor Mar ja een fagade in eengestort waarachter zijn jeugdig' idealis me een nog met ere bewoonbaar huis ver moedde. Deze „dreun van spijkerlaarzen" is méér dan een begeleidend oorlogsrumoer, hij is en blijft symbool van elk gedrild L-ferbarisme dat de beschaving bedreigt en daar zijn kansen krijgt, waar de geeste lijke weerstand het geringst is, maatschap pelijk en persoonlijk. Schuld en onschuld, ze zijn niet door een landgrens van elkan der gescheiden; Thomas Manns woord „Neergeslagen moet hij worden, de schurk", doelde niet alleen op Nazi-Duitsland, maar op elk onzer, op ons aller tekort. En in die geest klaagt ook Mar ja aan, zichzelf in cluis. Door aanleg en afkomst doordrongen van gevoelens van zonde en medeschuld is het verklaarbaar dat hij zich aan de zijde van hèn schaarde die zich geroepen voelen het door de Forum-mannen aan gevangen werk der ontmaskering van „schijnwaarden" voort te zetten. Noem hoge beginselen als humaniteit, gerechtig heid, schoonheid: toets ze aan de ervaring van de massale bombardementen, de con centratiekampen,' de Jodenvervolging", de atoombom. En vraag dan dat is het dilemma dezer jongeren of het geloof in een dichterschap, dat zijn idyllisch isolement (schoon, op zichzelf!) tooit met rozen, „nymphen, thym en heideozelein", nog ongeschokt kan zijn. Men zal er, alvorens de gedichtenbundel „Van Mens tot Mens" (verzen uit de jaren 19351946) en de zeer rauwe, in het bar- goens bewerkte, fel-aanklagende, „naar de vorm zeer orthodoxe, naar de geest zeer vrijzinnige herdichting" van Oscar Wilde's onoveidrefbare „Ballad of Reading Gaol" te lezen, goed aan te doen eerst Marj a's verzamelde essays „Binnendijks-Buiten dijks" tot op hun kern te peilen. Eerlijk en daardoor grimmig, onverschrokken en daardoor militant, levert hij daar, zo goed als in zijn gedichten, 'een gevecht niet alleen met zijn Muze, maar met de Muze, die Maria in zijn jeugd even lief heeft ge had als elk ander dichter. Wie hem niet enkel verstaat in wat hij uitspreekt, maar óók (en daar. vooral) in wat hij verzwijgt, zal er in al wat hij schreef van horen ge tuigen. En als hij dan de volbloed-aesthe- ten onder de jongeren, voor wie de „schoon heid" het eerste en laatste woord heeft,de dichterkroon van het hoofd stoot, als hij in dit tijdsgewricht de menselijke waarde van het dichterschap voor dubieus verklaart (en daarmee de regel is ontleend aan Wilde's Ballade „doodt wat hij lief heeft", of zoals Marja's bajesklant het zegt: „molde dat waarvan-ie hield") goed, dan mag hij nog zo dwalen als hij in elk tot „ideaal" geworden Idee een „idool" ziet, hij heeft dan tenminste de zuiverheid, de eerlijkheid, van de dicht kunst verdedigd tegen de valse schijn. Is er, heeft hij zich afgevraagd, in dit tijdsbestek nog plaats voor een „jongeren- poëzie", die lyrisch-aesthetisch en onver dacht tegelijk kan zijn? Neen, zegt zijn ge weten. Hoe volstrekt oprecht Marja is, blijkt uit deze essays waarin hij niet al leen op meer dan één plaats het schoon heidsideaal van vroegere generaties er kent en onvoorwaardelijk eerbiedigt op grond van de onvervalstheid, waarmee het toen nog beleden werd en beleden kon worden maar ook van zijn waardering ge tuigt voor de „aesthetische'! tijdgenoten (de dichters van het inmiddels door fusie opgeheven tijdschrift „Het Woord"), voor zover zij onverdacht, voor zover zij „echt" zijn. Wat er over deze crisis der cultuur.waar aan ook clc poëzie deel heeft, valt te zeggen, heeft Marja in een even bondige als spits vondige tweespraak' met zichzélf ontleed en samengevat: in het essay „Symbool en Paradox", een dialoog naar aanleiding van Achterberg's verzenbundel „Afvaart". Hoe is het mogelijk, aldus de vraag, dat een dichter als Achterberg in een lyrisch- romantisch-aesthetische verzenstroom één en hetzelfde thema bezingt en ons toch niet loslaat, omdat we met zekeiiie'id weten: dit is groot? Kierkegaard gaf Marja (al is hij geen existentialist) daarop, naar zijn zeg gen, het antwoord: omdat de „duistere wereld" die wi.i in ons meedragen Achter berg voor de keuze stelde zijn menselijk geweten te verzaken door een vlucht in de lusthof der schoonheid óf het liefste te offe ren en in vertwijfelde schuldgevoelens de verlossing te vinden in het berouw an ders gezegd: de ethiek (het „buitendijkse") te stellen boven de aesthethiek (hier het „binnendijkse" genoemd, met. een sneer aan het adres van de „aestheet" D. A. M. ADVERTENTIE Voor alle merken STOFZUIGERS vanaf 2.50 per week GEN, CRONJéSTRAAT 43 KRUIDBERGERWEG 51 - SANTPOORT TEL. ïoaao—17696 Agenda voor- Haarlem ZATERDAG 9 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Drie jongens en een meisje" (Het Vrije Toneel), 8 uur. Gemeente lijk Concertgebouw: Dahliatentoonstelling 10 tot 22 uur. City: „Met muziek door 't leven", alle leeft., 2.15; „Dossier 649", 18 j., 4.15,' 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De laatste dei- roodhuiden", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opstand op Cuba", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De verlaten stad", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, Palace: „Het meisje van het stille strand", alle leeftijden. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De macht van duivel", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 10 SEPTEMBER Openluchttheater, Bloemendaal, Concert HOV, 3 uur; Ballet Recital, 8 uur. Gemeen telijk Concertgebouw. Dahliatentoonstelling, 10 tot 22 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. MAANDAG 11 SEPTEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, Binnendijk). Hiermee heeft Marja niet zozeer het „geheim" van Achterbergs' poë zie onthuld dan wel zijn lezers een sleutel in de hand gegeven, elie toegang verschaft tot, zijn eigen werk. Het is duidelijk:'Mar ja's ménselijk en sociaal geweten doet hem in zijn gevoel van mede-schuldigheid het onverbloemde woord van „mens tot mens" verkiezen boven e'en „vlucht in de schoon heid", boven het „papieren-rozen-rijm dei- arcadische dichters". Men kan de noodzaak daartoe betreuren en toch voor de ernst, de „opbouwende ernst" van dit aggressïef dichterschap waardering gevoelen, ook al kan men het al te wrevelig sarcasme waarmee hij in het voetspoor van Ter Braak en Du Perron de leugenachtigheid tracht te attraperen en de schoonheid ontmaskert allerminst van harte bewonderen. Wie Marja voor een déf altist, een nihilist houdt en hem op één lijn stelt met de ver bitterden die met een zeker welbehagen ontluisteren wat er maar te ontluisteren valt, heeft hem misverstaan. Hij is een dichter met een verontrust geweten, een mens-in-verzet, die met Kafka „de moed had niet te wanhopen, zelfs niet aan het feit dat hij niet meer wanhoopte". Daaróm, daarvan, daaruit heeft hij-gedicht. Is het, denkend aan Baudelaire, niet verantwoord, deze met strenge verstechniek tot strakke vorm getuchtigde bekentenissen van „mens tot mens", deze bitter-schampere (mees terlijk gedichte) aanklacht van de bajes- man die hangen moet, „fleurs du mal" („bloesems van het kwaad") te noemen of duidelijker: dichterlijke getuigenissen van ons aller zonde, ons aller tekort, waarvan niet lyrisch gezongen, maar alleen „in par lando" gewaagd kan worden? Marja's gedichten zijn niet d e poëzie, evenmin de „nieuwe" poëzie, zelfs niet d e poëzie van Marja. 'Ik houd ze voor een episodische uitdrukkingsvorm, een over gangsstadium, een worsteling om zelfbe vrijding, die Marja eens tot Mooy zal bren gen en dan laten we hopen die an dere snaar vrij zal laten zingen „die hij verbergt, diep en vreesachtig", terwille vah de zuiverheid van geweten en dichtkunst. C. J. E. DINAUX. ADVERTENTIE Gaat U verhuizen? staat voor U klaar! Wij leveren prima vakwerk en zijn voordelig Goederen zonder prijsverhoging: verzekerd Expeditie en Besteldienst ROZENSTRAAT 13 - TEL. 20030 - HAARLEM Prijsopdrijvings- en Hamsterwet treedt weer in werking Evenals de Distributiewet De Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 wordt bij Koninklijk Besluit met in gang van 27 September opnieuw in wer king gesteld. Voorts zal de Distributiewet 1939 even eens met ingang van 27 September op nieuw in werking treden. Op grond hier van kan zonodig op de bestaande organi satie van distributiekringen een nieuw distributieapparaat worden opgebouwd. De wederinvoering der .wet betekent geenszins, dat de regering opnieuw tot distributie zal overgaan. De Distributie wet bevat regelen, die zijn bedoeld om „in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden een doel treffende distributie van goederen in het belang van de volkshuishouding, landsver dediging en veiligheid van niet-militaire personen of lichamen mogelijk te maken". Bond van gemeente-ambtenaren houdt in Enschede een congres Gedurende drie dagen, wordt te En schede een congres gehouden van de Ne derlandse Bond van Gemeente-ambtena ren. De voorzitter van de bond, de heer K. de Boer, burgemeester van Hardinx- veld, deelde meder®at de bond thans 5400 leden heeft. Er is een. commissie ingesteld om te rapporteren over de bezoldiging der burgemeesters. Deze bezoldiging wordt onvoldoende geacht en de salarissen der secretarissen zijn - derhalve ook te laag. Het rapport van deze commissie zal als grondslag dienen voor actie, welke de bond voornemens is te voeren. Ook de sa larissen van de ambtenaren zijn naai- de mening van de heer De Boer te laag. Als een onbillijkheid wordt het beschouwd, dat deze salarissen gebaseerd zijn op die van de gemeentesecretai'issen. De dans-academie Martin gaat in de komende weken haar 75-jarig bestaan vieren. Op deze foto ziel men twee van de drie generaties die aan ganse Haarlemse geslachten het. dansen hebben bijgebracht. Van links naar rechts staan Henri MartinF. A. Eekhof-Martin, Simon Martin en J. G.. Martin voor de schouw die iedere oud-leerling zich nog wel zal herinneren. Een keur van solisten werkt xnede aan de beide series van tien concerten (onder de letters D en V respectievelijk te geven 'op Dinsdag en Vrijdag) door de H.O.V. in het komende winterseizoen. Over het ge deelte in de maanden October eh Novem ber kunnen wij thans nadere bijzonder heden publiceren. Op één na staan alle concerten in die periode onder leiding van Toon Verhey. De Italiaanse violiste Wanda Luzzato. Op de eerste avond (3 October) speelt de solist Geza Anda het Tweede Pianocon cert van Brahms en bevat het programma verder het Adagio voor strijkorkest van Samuel Bax-ber en de Vijfde Syiriphonie van Henk Badings. Op 17 October wordt rnede- werking verleend door de Paganini onder de cellisten, Edmund Kurtz. Behalve het Celloconcert van. Dvorak worden uitge voerd de ouverture „De verkochte bruid" van Smetana eix de Derde Syiriphonie van Beethoven. Edmund Kurtz werd geboren in Lenin grad, dat toen nog St. Petersburg heette. Na de verhuizing van zijn familie naar Duitsland kreeg hij gratis lessen van de cellist Julius Klengel in Leipzig, waarna hij op 13-jarige leeftijd in Rome debuteei-de. In 1931 werd hij benoemd tot eerste cellist van de Duitse Opera in Praag, in 1933 maakte hij als lid van het Spivakovsky Trio een tournée naar Australië en van 1936 tot 1944 was hij als eex-ste cellist verbonden aan het Symphonie Orkest van Chicago. Sedertdien treedt hij op als solist. Het Belgische pianoduo Janine Reding en Henry Piette vex-tolkt op 7 November het Tweede Concert in ut-majeur voor twee piano's van Bach en het Concerto van Bax-- tök. Op het door Marinus Adam geleide concex-t van 21 November brengt Jo Juda het Vioolconcert van Tsjaikofski ten ge hore. Voorts wox'dt uitgevoerd de Piccola Sinfonia (Tweede Symphonie). van Léon Orthel en de Marche Ecossaise van Deb.ussy. De Vrijdagavond-serie Voor de V-concerten bestaat reeds thans een grote belangstelling, onder meer ver oorzaakt doordat op deze serie zogenaamde „personeelsabonnementen" (voor. werk nemers in gemeentediensten, of grote be drijven) genomen kunnen worden tegen ge reduceerde toegangsprijzen. Deze reeks be gint op Vrij dag 13 October met „Ma mère l'oye" van Ravel, gevolgd door „Les Djinns" voor piano en orkest van César Franck met Hans Osieck als solist, die ook zijn eigen Pianoconcert ten uitvoer brengt. Met de suite „Oud-Nedei-land" van Röntgen wox-dt dit eei'ste concex-t besloten. Experiment van grootse allure (Speciale reportage van onze correspondent in Londen). HARLOW (Essex). In Engeland is een onderneming aan de gang van gx-ootse allui-e. Teneinde de zich uitbreidende ste den als Londen en andere bevolkingscentra te decentraliseren, is men thans doende een aantal geheel nieuwe steden te bouwen, welke, als zij over vijftien of twintig jaar gereed zijn, in economisch opzicht geiieel op zichzelf zullen kunnen staan. Deze ste den, waarvan het grootste deel in een wijde kring om Londen zal komen te liggen, hoQfdzakelijk aan de Noordkant, zijn be stemd voor hen, die er werk zullen vinden. Het is immers een volksverhuizing, waarbij niet alleen mensen, doch ook fabx-ieken betrokken zijn. Bovendien is aan uitbrei ding van deze gloednieuwe plaatsen, als hun bouwplan voltooid is, paal en perk ge steld. Zij mogen niet in de fout van Londen vervallen, dat meedogenloos zijn omgeving opslokt. De meeste der nieuwe steden slui ten zich aan bij een bestaand dorp of stadje, maar zij zijn -geprojecteerd in het open landschap, waarin zij passen. In 1946 nam het Britse parlement de wet aan, die de bouw der nieuwe steden on geveer veertien in getal regelt en die speciale bepalingen bevat om grondspecu- latie tegen te gaan. Ruim twintig mijl ten Noorden van Lon den in het romantische Essex met zijn bossen en golvende 'korenvelden ligt het stille dorpje Hai'low. Wie het nadert ont waart in de omringende landerijen met hun eeuwenoud geboomte een daverende activi teit. Tussen wiegende papavers en max-grie- ten liggen lioge, rechthoekige, stapels bak stenen. Er is een beweging van hijskranen en lorries, er wordt, geklopt en gemetseld. Een half voltooide wolkenkrabber van tien verdiepingen, geflankeerd door een strak gelijnd flatgebouw, waaronder een ruimte als een soox-t poort is opengehouden, staat wat vreemd temidden van de vrije natuui\ De kerken, die er natuurlijk ook komen, zijn in Engeland doorgaans laag. Wij be geven ons dieper het land in en aanschou wen de eerste, reeds door bouwvakarbei ders bewoonde, wijken. Moderne lage wo ningen van harmoniërende kleuren en ge heel onconventioneel neei-gezet. Ruimte, licht en lucht is de stelregel der vier architecten, die elk één van de stads wijken voor hun rekening nemen. Ook op die manier wordt de verscheidenheid in de hand gewerkt. Het lijkt wel een sprookje, vooral als men even tevoren het overbe volkte Londen met zijn vele naargeestige voorsteden/ waar grauwe, smakeloze lage woningen zich als kippenrennen aaneen rijen, heeft verlaten. Eiken, grillig en ma jestueus, vormen het décor van de nieuwe stad, welke dertig millioen pond zal kosten en eens tachtig duizend inwoners zal tellen. Alles vooruit bedacht Wanneer men de maquette van het plan bekijkt, vraagt men zich af of dit nu wer kelijk een stad zal worden in de geijkte be tekenis van het woord. Want alles is, op het griezelige af, van tevoren bedacht. Niet alleen ontbreken het rommelige en onlogi sche, dat de meeste steden kenmerkt, die nu eenmaal van lievei-lede hun vorm kregen hebben of die l^ter scheef gegro'eid zijn. doch ook het historische element, als algemeen bindmiddel, is afwezig. Boven dien snijdt de landelijke omgeving als een wig tussen straten en pleinen dooi'. Desniet temin zal Haxiow alles krijgen, waar het als stad recht op heeft. In het centrum komen, behalve gemeentegebouwen, schouwburg, twee musea, een leeszaal, een middelbax-e school en een ziekenhuis. Daar komen natuurlijk ook de grote winkels en bankinstellingen, terwijl alle wonxng- gx'oepen eigen winkelcentra krijgen. Er is al pi'ecies uitgerekend hoeveel slagers, bak- kex-s, kruideniers er. groentehandelaren nodig zullen zijn, zodat de clientèle tevoren verzekerd is, al blijft er een be paalde concuiTentie bestaan. Dit alles wordt georganiseerd door „Development Corporation?", liet lichaam, dat verantwoordelijk is voor de bouw van de stad en dat later zijn bevoegdheden aan de gemeenteraad zal overdragen. Slechts twintig px-ocent van het aantal huizen zijn flatgebouwen. De meeste wo ningen hebben .niet meer dan één étage. Er wordt naar gestreefd elke buurt een zo gemengd mogelijke bevolking te geven om eenzijdigheid te vermijden en het sociale contact te bevorderen. Door zo weinig mogelijk aan het toeval over te laten, wil men op elk gebied een evenwicht scheppen. Ondanks de vele tegenslagen van het ogenblik zet Engeland het project der nieuwe steden door, niet als luxe, doch als noodzakelijkheid en tevens doordrongen van het begrip, dat wonen iets te maken heeft met schoonheid en cultuur. Het nieuwe Harlow: de metamorfose van stil dorpje tot „modelstad" bezig, zich te voltrekken. De Australische pianiste Eileen Ralf ver leent medewerking op 27 October in het Vierde Pianoconcert van Beethoven, met wiens Egmont-ouverture het progi-amma geopend wordt. Eileen Ralf won op 15- jarige leeftijd een studiebeurs, die haar in staat stelde aan de Koninklijke Academie voor Muziek in Londen te studeren. Zij debuteerde in 1934 met een serie recitals en bereisde sindsdien alle werelddelen. Vooral veel moderne werken staan op haar répertoire, zoals composities van Alban Berg, Busoni, Strawinsky en Schönberg. Op 17 November wordt een Mendelssohn programma uitgevoerd, te beginnen met de ouverture „Een Midzomernachtdroom". Daarna speelt Wanda Luzzato het Viool concert opus 64. De Vierde of Italiaanse Symphonie besluit het concert. De soliste behaalde reeds op amper twaalf-jarige leef tijd het einddiploma van het naar Verdi genoemde conservatoi-ium in haar geboorte stad Milaan en verwierf de eerste prijs op het internationale concours te Wenen in 1932. Zij voltooide haar studie aan de aca demie „Férènc Liszt" te Boedapest. Het concert van 1 December is aan Brahms gewijd en wordt geopend met de Eerste Symphonie. Daaxma spelen Jan Hes- merg en Eduard Biele met het orkest het Concert voor viool en violoncel. Na de pauze vex'lenen Annie Hermes en het man nenkoor Caecila medewerking aan een uit voering van de Altrhapsodïe. Dat deze programma's geen of weinig noviteiten bevatten is een gevolg van het grote aantal begeleidingen dat de H.O.V. in deze periode heeft te verzorgen. Alleen in de maand October worden daar al twintig avonden door in beslag genomen. Yehudi Menuliin Voor het buitengewone concert op Vrij dag 27 April, waarop Yehudi Menuhin waarschijnlijk vioolconcerten van Bach en Een recent portret van Yehudi Menuhin. Beethoven zal spelen, bestaat reeds thans gelegenheid tot plaatsbespreking. De be langstelling hiervoor is zeer groot: de zaal is reeds voor de helft volgeboekt. ADVERTENTIE Werkgelegenheid nam toe in de maand Augustus Ofschoon in vorige jaren de werkloos heid gedurende de maand Augustus steeds toenam, is thans gebleken dat het aantal ingeschreven werkloze mannen ditmaal daalde van 56.443 tot 56.027. Van deze 56 027 werklozen waren er 42.808 geheel werkloos (vorige maand 42.531), 13.070 waren tewerkgesteld bij een object van de Dienst Uitvoerig Werken (13.687) en 149 trokken wachtgeld (225). De oorzaak van deze verbetering der wei-kgelegenheid dient gezocht te worden in het toenemend aantal in uitvoei'ing ge nomen woningen, de voorbereidingen voor industrialisatie-projecten, waardoor o.m. veenarbeiders in Drente tewex-kgesteld konden worden bij de wegenbouw en bij het bouwrijpmaken van industrieterreinen en een opleving in de voedings- en genot middelen-industrie. Door de aardappeloogst en de dorscam- pagne daalde het aantal werkloze landar beiders van 4813 tot 4194. Het aantal werk loze veenarbeiders daalde van 1828 tot 1222. In de voedings- en genotmiddelen industrie daade het aantal werklozen van 2614 tot 2296. Onder de bouwvakarbeiders nam de werkloosheid af van 5195 tot 5022. Het aantal werkloze metaalarbeiders steeg van 5332 tot 6266. In 1949 evenwel was deze stijging in de metaalnijverheid in dezelfde maand rond 350 hoger, terwijl nu toch ook vele personen, die zojuist van de ambachtsscholen kwamen, in deze bedrijfs tak moesten worden ondergebracht en daarnaast nog een groot aantal gedemo- mobiliseerden voor inschrijving als metaal arbeiders in aanmerking kwam. Eveneens door toedoen van het eindigen van de schooltijd steeg het aantal ingeschrevenen in de categorie handels- en kantoorperso neel van 8294 tot 8850. Het aantal werk loze, losse, ongeschoolde arbeiders daalde van 8547 tot 8341. Het aantal ingeschreven gedemobiliseer- den daalde van 3837 tot 3528. Zij genieten prioriteit bij de arbeidsbemiddeling. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 21.249 tot 20.985. Per 1000 mannelijke inwoners waren er op 31 Augustus in ons land 11 wexidozen. Het laagste gemiddelde vertoonden Zee land en Overijsel, nl. 6, terwijl het hoogste gemiddelde, 23, voorkwam in Drente. Het aantal geheel werkloze vrouwen nam toe van 4330 tot 5413. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 18.225 tot 18.030. Dr. Paul Juliens verschijnen wekte ontzetting reis door Centraal en Oost-Nigeria zover dit in hun vermogen lag. In gebieden Na een reis door Centraal en Oost-Nigeria is dr. Paul Julien, voorzitter van het Ne derlands genootschap voor anthropologie, in Nederland teruggekeerd. Het doel van deze expeditie, zo deelde dr. Julien mede, was het instellen van een anthropologisch bloedonderzoek, zoals bij alle voorafgaande reizen. Tijdens een twee tal vorige expedities was namelijk komen vast te staan dat zich ergens in West-Afrika een zogenaamde „B-pool" moest bevinden, daar enkele door dr. Julien vroeger onder zochte stammen een opvallend hoog per centage der bloedgroep B vertoonden. De opsporing hiervan was nu het voornaamste doel van de expeditie. Een zeer grote moeilijkheid was de keuze van de te onderzoeken negergroepen. Al leen het Bauchi-plateau telt meer dan 200 verschillende stammen, de meeste nog zeer primitief, sommige met elkaar verwant, andere geheel geïsoleerd. In feite vormt dit gebied, te zamen met het aangrenzende Adamawa en het Kameroenscheidings- gebergte het in volkenkundig opzicht ge- compliceex'dste deel van geheel Afrika, waarvan in anthropologisch opzicht nage noeg niets bekend is. Tenslotte viel de keuze op de bex-g Angas, in het Zuiden van het plateau en de Sura's welke beide stam men slechts weinig ver-menging en beïn vloeding van buitenaf hébben ondergaan. Met een dragerskaravaan drong dr. Julien in het onherbei-gzame en koude bergland door om te trachten van een zo groot mo gelijk aantal van deze primitieven bloed monsters te verzamelen, welke taak door de uitex'ste schuwheid der inbooi-lingen en door de regentijd die juist zijn hoogtepunt bereikte, haast onuitvoerbaar scheen. On danks enorme moeilijkheden en passief ver zet van de roerige en nog zeer onafhanke lijke bergstammen gelukte het de onder zoeker echter zijn doel te bereiken. In totaal werden bloedmonsters van meer dan 1500 pei'sonen onderzocht, hetgeen ruim 6000 analyses eiste, welke alle in de wilder nis werden uitgevoerd. In tijdelijke kampementen werd een 011- derzoekbasis ingericht en met behulp van negerhelpers, die voor het schoonmaken van het labox-atoriumglaswerk zorgden, werd veelal tot diep in de nacht het een tonige agglutinatiewerk verricht bij het schijnsel van petroleumlampen. Sommige onderdelen van het onderzoek moesten bij lage, andere bij hogere temperaturen wor den verricht, maar steeds was er haast bij het wex-k want onder tropische omstandig heden bederven bloedmonsters zer spoedig. In bepaalde gevallen bleek het nodig te zijn het bloed onmiddellijk na monstername te onderzoeken en dat terwijl- intussen grote groepen inboorlingen in het oog dienden te worden gehouden of de re'gen neei-gutste over het primitieve laboratorium in de wil dernis. Britse medewerking Vol lof was dr. Julien over de medewer king van de zijde der Engelse autoriteiten ondervonden, die zich alle moeite hebben gegeven het onderzoek te doen slagen, voor zover dit in hun vermogen lag. In gebieden waar de bevolking van onbetrouwbaar of onrustig karakter was, kreeg dr. Julien ge wapend geleide mee, maar door rustig en tactvol optreden konden alle moeilijkheden worden voor-komen en zeer pi-imitieve be volkingen massaal in het onderzoek worden ingeschakeld. Dit aldus dr. Julien is natuux-lijk een kwestie van ervaring in de loop van vele jaren opgedaan. Het tweede gedeelte van zijn reis bracht de onderzoeker naar het Tchebtchi- gebergte, waar hij een onderzoek uitvoerde onder het uiterst primitieve stam complex der Mumuyé. De reis in dit gebied vormde het moeilijkste deel der expeditie en werd grotendeels te paard afgelegd in een wild berggebied. De berg-Mumuyé bleken een zeer onhandelbaar volk te zijn, maar ook hier slaagden de onderzoekingen boven verwachting.BijdezeMumuyé kon dr. Julien tevens een onderzoek instellen naar de ge heime Vabong-cultus, samenhangende met de hier algemeen voorkomende voorouder verering. Zelfs slaagde hij erin, in de wil- dex-nis enkele verborgen Vabong-heilig- dommen op te spox-en waar de geheime maskers van deze erqdienst worden be waard en de overblijfselen der voorouders, gebox-gen in grote aarden potten,worden vereerd. Ook op ax-chaeologisch terrein had de ex peditie succes. In het gebied van de stam der Jaba worden in de bodem ringvormige stenen structuren aangetroffen, waarvan de herkomst onvex-klaax-baar scheen. Dr. Julien besloot een dezer structuren uit te graven en kon aantonen dat deze bouw sels resten waren van oude hoogovens voor ijzer-winning. Bij de plaatselijke bevolking was echter elke herinnering aan deze oude ijzerwinnirig verdwenen. De ringvormige structuren waren bij de huidige inboor lingen slechts als „duivelhuïzen" bekend en gevreesd. Tenslotte voerde dr. Julien enige oriën terende ondei-zoekingen uit onder de Batta en Vere-stammen aan de voet van het Alantika-gebergte en kon hij doordi'ingen tot enkele geïsoleerde kampen der Bororo- nomaden. waarvan sommige nimmer blan ken hadden aanschouwd. De ontzetting die zijn verschijnen hier te weeg bracht was onbeschrijfelijk. Dr. Julien beschreef deze Bororos als vex-reweg de schuwste stam die hij in zijn veeljarige ervaring had ontmoet. Van een bloedonderzoek der Bororo moest helaas worden afgezien. Deze expeditie was dr. Juliens zestiende reis in Afrika. ADVERTENTIE „LABO R" DEMONSTREERT iedere Woensdagavond van 7-9 uur de nieuw ste technieken in SMYRNA- en SOUDAN- HANDKNOOP. Patronen-show. Voor inlich tingen zijn deskundigen aanwezig. Toegang vrij. Haarlem, Rijksstraatweg 127, telefoon 24642

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5