KLM-OVERALL^u*m i GntitmrW Buitenlanders blijven de prijzen weghalen op concours in Rotterdam Haarlem en R.C.H. ontmoeten elkaar Hyacinten ondergaan stookproef Moord in Wenen Zaterdag 9 September 1950 Zware dressuurproef kolfje naar de hand van drie Nederlandse dames De tweede dag van het internationaal concours-hippique te Rotterdam heeft de buitenlanders weer enige eerste prijzen op- 6. eyerd. Allereerst was het luitenant Ch. ggla (Zweden).die met Zenith het spring concours van de internationale military won en daarmede tevens algemeen winnaar- werd. Deze samengestelde wedstrijd, die uit een dressuurproef, een cross-country en een springconcours bestond,werd slechts door acht ruiters uitgereden, van wie vier Nederlanders en vier buitenlanders (twee Zweden en twee Zwitsers). Voor de beste Nederlandse prestatie was de ..Von Blixen Finecke-cup' beschikbaar gesteld, welke in handen van D. Siem Jr. met Firefeet kwam, die als derde eindigde. De internationale dressuurproef „St. Georges" om de Rotterdamse Manègeprijs werd gewonnen door de Zwitserse majoor Grundbacher met Rose d'Avril. De volgen de 5 plaatsen werden evenwel door Neder landers bezet. Als derde nummer stond op het pro gramma het internationaal springconcours om de prijs van de Krallngse Plas, een jnchtparcours over 1.30 meter. Als winnaar van dit nummer kon luitenant Webber von Flixen Finecke (Zweden) met Vitvot, i wisselbeker in ontvangst nemen. Als eerste Nederlander eindigde op de zesde plaats J. Rijks met Master, die een foutloos parcours "maakte. Het internationaal springconcours voor i équipes a l'Americaine om de Prijs van de Maas werd eveneens een overwinning voor 1 de Britten (maj. Gibbon, maj. Stewart en I maj. Burke). Bij de eerste fout, die de eer- ste ruiter maakte, verliet deze de ring en vervolgde de tweede ruiter het ontijdig ge- 1 eindigde parcours, totdat deze of foutloos rondkwam, waarna hij zijn eigen ronde ook nog moest springen, of een fout maakte, waardoor dan de derde ruiter van het équipe het parcours overnam. Het eerste Nederlandse équipe eindigde als derde (E. en M. van Loon en B. Arts) met 38 hinder nissen en 250 2/5 seöonden. De uitslagen luiden: Internationaal springconcours om de Prijs van de Kraüngse Plas: 1. Pontius Pi- latus, lt. Webber (Engeland); 2. Dolly, Moonens (België); 3. Senorita, lt, Uggla (Zweden); 4. Pilu, capt. Carlsen (Dene marken); 5. Mahomed, maj. Stewart (En geland); 6. Master, J. Rijks (Nederland); 7. Punch, lt. Webber (Engeland); 8. Am bassadeur, D. Gelderman (Nederland). Concours duo-klasse rijpaarden: Prijs van het Kralingse Bos: 1. Frangois, mevr. A. A. Coebergh: Action 2 H. van der Bergh. Miss Ireland: 37 hindernissen. 244 4/5 sec. Dressuurproef St. Georges": 1. maj. v, Grundbacher (Zwitserland) met Rose d'Avril 138 2/3 p. 2. mevr. Siem (Biitho- vcn) met Rhoda 133 p. 3. mej. F. Lieftinck (Haren) met Peter 130 1/3 p. 4. mei. H. E. J. M. ten Bos (Almelo) met Mike '129 2/3 p. 5. kol. Pantchoulidzew (Soestdijk) met Cool Star 122 p. 6. L. H. M. van Loon (Tilburg) met Saracen 120'/s p. Tennis Groot Brittannië leidt in strijd tegen Nederland Na de eerste dag van de wedstrijd tussen de Internationale Club van Groot Brittan nië en die van Nederland, was de stand 5-2 ten gunste van de gastheren, toen het spel gestaakt moest worden wegens regen. Hans van Swol kwam tegdn Geoffrey Paish. Deze volleerde uitstekend en met zijn machtige service sloeg hij heel veel punten bij elkaar. Na een scherpe strijd won de Brit in drie sets. De uitslagen luiden: Enkelspel: Borren verloor van Carter 5-7, 3-6. Taminiau verloor van Roberts 3-6, 6-4, 3-6; Van Swol verloor van Paish 4-6, 7-5, 4-6; Knottenbelt sloeg Oakley 9-7, 4-6, 8-6; Rinkel verloor van Brown 1-6, 3-6; Van Dalsum verloor van Baxter 10-8, 1-6, 1-6. Dubbelspel: Van Swol en Rinkel sloegen Oakley en Carter 6--3, 6-3. 2. Marquise, mevr. Recter. Joe. D. W. Ree- ter. 3. Titania. mevr. J. A. Rijks. Deron, C. J. van Baggum. 4. Silver Queen, mej. Trudy van der Meer, Kwikzilver, Nijssen. Springconcours voor équipes, l'Ameri caine: 1. Majoor Gibbon, majoor Stewart en majoor Burke (Gr. Br.) met Sarah. Bones en Welsh Boy: 39 hindernissen. 238 sec. 2. mevr. Legrand, Moones, Nève de Mevergnies (Belg.) met Carocella, Dolly en Samba: 39 hindernissen. 241 1/5 sec. 3. M. van Loon. B. Arts en E. van Loon (Neder land) met Nerantsoula, Rocket en St. Hu- bert: 38 hindernissen, 250 2/5 sec. 4. mevr. A. Südergren. It. Burman en capt. H. baron (Gr. Br.), met Pontius Pilatus de zilveren Casquette en Orkan: 38 hindernissen, 254 4/5 sec. 5. T. Timmer, ritm. W. K. F. Bi- schofl: van Heemskerck en lt. Scheeren (Nederland) met Mon Chéri, Marquita en De ganse lange ..zomerhebben stoere ploegen als deze de voetbalvelden gestoffeerd en er hun „friendly games" gespeeld; maar van morgen af zullen zij 's Zondags middags weer met een plaatsje aan gene zijde van de witte lijnen genoegen moeten nemen. Kampioenschappen van Landelijke Rijverenigingen Vrijdag werden ter gelegenheid van de grote tcntoonstelLing „Land uit Zee" Slootdorp in de Wieringermeer de landelijke kampioenschappen van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van landelijke rijver enigingen gehouden. De uitslagen waren als volgt: Achttallen: 1. Landelijke Rijvereniging Gorssel met 39,50 pnt.; 2. Hamelandse Rut- tors, Geestéren, 38,-17 pnt.; 3. Neude Ruiters, Nijkerk, 38,09 pnt.; 4. Kapt. Van der Wal,, Hoofddorp, 37,25 pnt. Individuele dressuur: 1, kampioen 1950: C. Schimmel, Voorthuizen op „Syrus" 1505 pnt.; 2. J. Kreykamp, Amersfoort op „Uno Pronto" 1492,50 pnt. Kampioenschap dressuur voor dames: 1. mej. E. Nijhof, Enschede op „King" 1470 pnt.; 2. mej. R. v. d. Top, Barneveld op „Lady" 1432 pnt.; 3. mej. L. v. d. Graaf. Bodegraven op „Mavgoot" 1420 pnt. Veelzljdlgheldsproef: 1. en kampioen C. Schimmel, Voorthuizen op „Syrus": 2. D. T. Barlagen, Reidérwolderpolder op „Hen- dona"; 3. W. den Branekêr, Alblasserdam op „Catootje". Biljarten Clubontmoeting tussen „Hof van Holland" en „HETEY" De biljartclubs „Hof van Holland (Haar lem) en „HETEY" (Amsterdam) houden een clubontmoeting, verdeeld over enkele avon den, Vrijdagavond is het eerste deel gehou den. De Haarlemmers vorkregen een voorsprong van 43. De uitslagen waren: Korssloot (250).... Dollé Veenecourt (45) Peterse (40) Van der Plas (190) Ploeg (140) De Lang (70) Vernout (65) Van Heusden (80) Van der Veldt (80) Cardozo (60) Hooydonk (50) Scheltens (175) Van Koersel (110) 250 35 69 7.14 286 35 36 8.17 45 36 7 1.25 30 36 6 0.86 f, 23 14 3.08 140 23 32 6.08 68 41 8 1.65 65 41 15 1.58 38 17 8 2.23 80 17 19 4.70 60 38 9 1.57 27 38 5 0:71 137 37 23 3.70 110 37 19 2.97 ADVERTENTIE Reedt meet dan 16 jaai in gebruik bij da KLM SPORT OP ZONDAG ADVERTENTIE dit prachtig Sola-couveri, winkelwaarde f. 3.05 met een garantie voor Uw leven, want het Is feest bi) „MARGRIET". Margriet, het frisse blad van deze tijd telt nu 64 bladzijden en geeft met haar royaal formaat méér dan ieder ander damesblad. Laat U dus deze feestgave niet ontgaan en vul onder staande bon in. Stuur mij het Soifl-couvert en IwtHiAkl schrijf m.j In nis .nbonné. Ik betaal p.w. 25 ct. p. kwart. f. 2.25 doorhalen vat niet verlangd wordt. NAAM: K STRAAT: 10 PLAATS: 2 Plak deze bon op een briefknnrt van 6 ct. en adresseer deze aan „Margriet". Postbus 2'1'J, Amsterdam. ie Vergeel vooral niet SS ct. extra te plak. ken naast de postzegel van 6 et. voor porto en verpakkingskosten. De eerste competitiedag brengt in het rayon Haarlem reeds een plaatselijke wed strijd in de eerste klas. Haarlem en RCH ontmoeten elkaar op het terrein aan de Jart Gijzenvaart en een grote belangstelling -s te verwachten. Haarlem staat nog voor moeilijkheden wat betreft de samenstelling van het elftal. Waarschijnlijk zal Roozen weer van de partij zijn en middenvoor spe len, doch het bezetten van de binnenplaatsen vraagt de bijzondere aandacht van de leden der elftalcommissie, nu Smit en Pastoor niet meer beschikbaar zijn. Vermoedelijk zullen Meijer en Van Gooi opgesteld worden. Voor lopig is de opstelling: doel: Kokhuis; achter: Van der Linden en Odenthal; midden: Meer- tens. Voogd en Barends; voor: Van Os, Meijer. Roozen, Van Gooi en Groeneveld. Blijkens de opstelling van RCH beschikt deze ploeg over een sterke achterhoede en in de voorhoede komen spelers uit. die vorige week in esn vriendschappelijke ont moeting goed voor de dag zijn gekomen. In doel staat Wille; achter: Van Rheenen en Willemink; midden: Heijerman, Vos en Las- schuit: voor: Koster, De Wette, De Boer, Biesbrouck en Couwenhoven. VSV. de winnaar van de AROL-beker, speelt in. de Koog. tegen KFC. De achter hoede is in het Amsterdamse tournooi niet gepasseerd en de voorhoede heeft een doel punt per wedstrijd gemaakt. De kracht van KFC is nog niet bekend, doch de gasten moeten er rekening mee houden, dat de Koogse ploeg op eigen terrein sterk kan zijn. VSV verschijnt met: doel: Van der Wint; achter: Schoon en Kunst; midden: Hazevela, Spaans en Stijger; voor: Van der Kuyl, BrederveM, Strieker. De Graaf en Michel. In de tweede klas van district 3 komen Stormvogels en Schoten tegenover elkaar in het sportpark „Schoonenberg". De Haarlem mers moeten nog aan de nieuwe omgeving wennen en staan voor een zware taak. Toch hebben zij nog wel een kans om een gelijk spel te behalen. HFC krijgt bezoek van Sliedrecht, dat in het vorig seizoen de negende (van de elf) plaats bezette in de tweede klasse B. Deze club behaalde vier overwinningen speelde zes maal gelijk en leed tien nederlagen. Uit het doelgemiddelde 3532 blijkt, dat de club niet over schutters beschikte. Hoe de Slie- drechtenaren het er zullen afbrengen is nog niet te zeggen. HFC heeft in de vriendschap pelijke wedstrijd tegen HBS behoorlijk ge speeld en dat geeft vertrouwen voor de toekomst. De derde en vierde klassers komen ook weer in actie. De kwaliteit van de ploegen is ons niet bekend en daarom zullen wij ons niet aan voorspellingen wagen. Start in de handbalcompetitie Zondag zullen ook de handballers en hand- balsters de competitie weer beginnen. Voor enkele clubs uit Haarlem en omgeving be tekent het seizoen een kennismaking met een geheel nieuw milieu. Dit geldt voor het ge promoveerde herenelftal van HOC, datin de eerste districtsklasse zware wedstrijden te wachten staan. De dames van HOC die verleden week kampioen van Haarlem wer den. zijn door de promotie van VriendschaD, Amsterdam naar de hoofdklasse toch in de eerste klasse geplaatst. Voor haar zal het vooral een zware opgave zijn zich te hand haven met de sterke concurrenten als ADA, Blauw Wit. Sagitta en BHC. De dames en heren van Bato komen thans uit in resnec- tievelijk tweede districtsklasse A en eerste afdelingsklasse. Rapiditas (dames) heeft het veld moeten ruimen en speelt nu in de eerste afdelingsklasse. Voor TJmond, Velsen betekent de promotie van Tonegido naar de tweede klas West-H een opluchting. De kans op het kampioenschap kan hierdoor gemak kelijker worden. De tweede klasse dames kon door een groter aantal elftallen in tweeën gesplitst worden. OSS ui.t Zandvoort zal dit seizoen ook weer met een herenelftal uitkomen. Op de eerste competitiedag hebben Con cordia (dames hoofdklasse) en heren (eerste klas district) en HOC (heren) nog rust. De dames van HOC gaan naar Sport Vereent, Zuilen, dat verleden jaar een bescheiden rol heeft gespeeld. Een goede kans dus om de eerste winst te behalen. Rapiditas '31 (heren) heeft een lastige uitwedstrijd tegen Lijnden voor de boeg. In de finale om het kampioen schap van Haarlem geven wij Bato (dames) een goede kans tegen haar eveneens pas gepromoveerde tegenstandster DWS. Amster dam. Gita zal het in Den Helder niet gemak kelijk krijgen tegen de HAV'ers. Voor Rapiditas (dames) zal he: ondanks de lagere klasse toch nog niet meevallen goede resultaten te boeken. Foresters is ten minste al een felle tegenstander, die alle moeite zal doen de punten mee naar Heiloo te nemen. Bato en HOC (heren) eikaars grootste rivalen in de tweede klas Noord holland starten in de eerste klas tegen elkaar. Een spannede strijd wordt verwacht. Con cordia 2 heeft in Slootdorp een redelijke kans op succes, hoewel Vlug en Vaardig sterker schijnt uit te komen dan vorig seizoen. Korfballers treden aan Zondag vangt de competitie van de Ko ninklijke Nederlandse Korfbalbond aan. Haarlem is dit jaar de enige eerste klasser Oosterkwartier kwijt, doch die vereniging zal trachten dat eerste klasserschap zo snel mogelijk te herwinnen. Hoewel de Haarlem mers niet in een al te sterke afdeling zijn ingedeeld, zal toch blijken, dat iedere wed strijd eerst na heel hard werken gewonnen zal worden. Zondag moet Oosterkwartier zijn krachten meten tegen het zo juist ge promoveerde Watervliet, dat zich als een sterke tegenstander zal ontpoppen. Doch voor Oosterkwartier zal het vermoedelijk de vlag moeten strijken. Sport Vereent, dat zich het vorige jaar via een beslissingswedstrijd in de tweede klasse kon handhaven, zal ook dit jaar een moei lijke taak hebben om zich te handhaven. Daarom moet Sport Vereent er voor zorgen dat in iedere wedstrijd van het begin tot het einde enthousiast wordt gespeeld,want wellicht kan door geestdrift in het bijzonder in thuiswedstrijden veel succes worden behaald. Het begint met een thuiswedstrijd tegen De Zwaluwen. Een gelijk spel moet minstens behaald kunnen worden. Animo Ready 1 gaat naar Indo te Amster dam, dat wel op beide punten beslag zal leggen. Aurora wil trachten dit jaar het verloren tweede klasserschap te herwinnen. De eerste wedstrijd gaat juist tegen de mede- In de bollenschuur Het bollen vak eist tegenwoordig gecompliceerde en kostbare installaties Het is maar niet toevallig, dat over de mensen uit het bloembollenvak wel eens gesproken wordt als „bollenboeren", want het is nog niet zo lang geleden dat boeren en groentenkwekérs in de streek tussen Haarlem en Leiden besloten hét eens met de bloembollenteelt te gaan proberen.... om al spoedig te bemerken dat daar een heel wat beter belegde boterham in zat. Voor de teelt hadden zij bollenschuren nodig om het gewas te bewaren. In het be gin werden daartoe stalled gebruikt, maar weldra zag men in dat die daarvoor niet zo geschikt waren en de eerste speciale bollenschuren kregen grote ramen, die bij goed weer werden opengezet en waardoor dan primitieve luchtverversing werd ver kregen. Wie nu eens een kijkje neemt in het be drijf van een hyacinten-kweker, bemerkt dat er sindsdien een algehele ommekeer heeft plaats gehad. En vooral voor wat de hyacinten betreft tekende die zich sterk af. Hyacinten immers zijn wel de meest ver wenden onder de bloembollen en eisen een speciale behandeling. Perpetuum mobile Wanneer men een moderne „holkamer" binnenkomt, ervaart men dat de lucht daar voortdurend in beweging is. Door middel van moderne machines, van kostbare ver warmingsinstallaties, door stoom of door verstuivers die het water de ruimte indrij ven in zulk een dunne mist. dat het hout werk vlak naast het apparaat niet eens vochtig is, wordt gezorgd voor wat het abc van de hyacintenbewaarplaats is: tempera tuur. vochtigheidsgraad, circulatie. Con stant is de lucht in beweging en strijkt langs de rekken of stellingen waar de tien duizenden hyacintenbollen mannetje aan mannetje liggen, vuilwit of paarsblauw, schijnbaar zonder dat er iets gebeurt. Maar wie zo'n hyacintenbol eens aan de onderzijde beziet, bemerkt dat daar een groeiproces aan de gang is. De jonge bolle tjes worden geboren! Voorheen groeiden op de wond, die ten gevolge van het rooien aan de onderzijde van de bol ontstond, kleine nieuwe bollen, de z.g. klisters. Het waren er nooit veel. Die werden opnieuw opgeplant en mettertijd won men daarvan de nieuwe bollen. Dammen HOOFDKLASSE COMPETITIE NEDERL. DAMBOND Het programma voor de door de Haar lemse Damclub voor de hoofdklasse compe titie te spelen wedstrijden luidt als volgt: 2 October: GS—KDC; 9 October: HDC— Joz. Blankenaar: 16 October: DSTOHDC; 23 October: HDCOostzaan; 6 November: WeespHDC: 3.3 November: HDCSt. Bavo; 21 November: ZaandamHDC; 28 Novem ber: IJmuidenHDC; 11 December: HDC Wormerveer; 20 December: Oosterkwartier —HDC; 8 Januari: HDC—CDA. SANDY SANDDLER WINT TITELGE VECHT TEGEN WILLIE PEP. Sandy Sanddler heeft met een technisch knock out het titelgevecht tegen Willie Pep, wereld kampioen vedergewicht, dat Vrijdagavond het Yankee Stadion te New York werd gehouden, gewonnen. Pep kon wegens éen ontwrichte schouder niet meer voor de acht ste ronde uitkomen. gegadigde, MEO; aan een voorspelling dur ven wij ons niet te wagen. Verder zijn vastgesteld: SVK 2Ooster kwartier 2, 10 uur; Aurora 2Archipel 2; Sport Vereent 2Landlust 2, 12 uur; A'dam Zuid 2Oosterkwartier 3. 12 uur; Water vliet 2—Groen Geel 3, 12 uur. ,jZiezo", zei Pilon. „Daar hangen bessen in overvloed; laat nu maar eens zien wat je kunt!" Dat hoefde hij maar eenmaal te zeggen.In 'n wip waren Rick en Bunkie bij de struiken en zè begonnen met het plukken van de rijpe bessen. Mooie, grote vruchten xoaren het, de moeite van 't plukken waard. „Nou, ik vind 't een leuk werkje!" vond Bunkie, die met alle macht de bessen tussen het gebladerte uitzocht. De bessen verzamelden ze in de mand, die Bunkie gedragen had. Het duurde niet lang, of de mand was tot de rand toe vol. Dan gooiden ze die iveer leeg in een grotere mand. Rick en Bunkie amuseerden zich best, dat werken beviel hun wel. Ze voelden geen moeheid en plukten maar door, wat ze konden. Het was óok zo'n aardig gezicht, overal tussen het groen die mooie, rijpe vruchten Een ommekeer in de teelt bracht de ont dekking. dat men door kunstmatig een wond aan te brengen, de vorming van nieuwe bollen, de z.g. kralen, welhaast lot het twintigvoudige kon doen toenemen. Zo ontstond het z.g. hollen, waarbij de wortel- stoel voorzichtig uit de bol wordt gesne den, oi' het kruisen, waarbij twee insnij dingen overdwars in de onderkant worden aangebracht. Bij het hollen verkrijgt men meer, bij het kruisen grotere kralen. En zo ziet men dan aan de onderkant van de bol tientallen kleine witte groeiseltjes ver schijnen, die zo op 't eerste gezicht veel van zwammetjes weg hebben. Om dit groeiproces te bevorderen, moe ten de bollen bewaard worden onder bepaalde condities, temperatuur, vochtig, heidsgraad. Langzamerhand gelijkt zo'n bollenschuur een kleine fabriek met mo derne verwarmings- en ventilatie-installa- ties, alles geregeld door thermostaten en zorgvuldig geïsoleerd. Bokken en schapen In de stookkamer. waar een temperatuur van om en bij de 100 graden heerst, krijgen de hyacintenbollen het hard te verant woorden. Alleen sterke, gezonde bollen kunnen een dergelijke temperatuur verdra gen, Een der meest gevreesde hyacinten- ziekten is het „geelziek". De bollen die door deze ziekte aangetast zijn, worden eerst, tijdens behandeling met een lagere tempe ratuur, „ontmaskerd" zodat de ziekte te constateren valt en in volle kracht uit breekt. Worden ze daarna in een hogere temperatuur bewaard, dan gaan de aldus aangetaste bollen er helemaal aan en blijft er slechts wat rommel van over. De bollen die er na deze kuur nog prima uitzien, kan de kweker met een gerust hart opplanten.... ze hebben de proef doorstaan. De bokken zijn van de schapen gescheiden. Het is geen wonder, dat het meest de kapitaalkrachtige firma's zijn die zich met de teelt van hyacinten bezighouden. Im mers, niet alleen vergen de hiervoor be nodigde installaties een aanzienlijke kapi taals-investering, maar de hyacintenteelt is er ook een op lange termijn. De kralen, die aan de moederbollen'zijn gewonnen, worden opgeplant en gaan in het volgend seizoen als „pluksel" opnieuw de grond in. Dan krijgt men de eenjarige bollen, en meestal duurt het een jaar of drie voor een bol als „leverbaar" geschikt is voor export. Men moet gemiddeld vijf jaren wachten voor men aan het lever baar-stadium toe is, soms valt het mee, maar het valt ook wel eens tegen. Tulpentelen is veel eenvoudiger en vraagt niet zoveel zorg en tijd, al behoeft men dit ook zonder grondig vakmanschap niet te proberen. Ook de teelt van gladio len, die gelden als een „makkelijk gewas" wordt druk beoefend, maar men heeft er zonnige zomers voor nodig en dus was het thans een slecht gladiolenjaar. Vele klei nere kwekers telen narcissen, waaraan na het rooien over het algemeen weinig zorg wordt besteed. Maar thans gaan er stem men op om de narcissen een behandeling te geven die overeenkomt 'met die van de hyacinten, en door „stoken" onder andere het gevreesde bolrot te lijf te gaan en de uitkomsten van de oogst aanzienlijk op te voeren. Evenals bij de bestrijding van het geelziek der hyacinten wil men het narcis sen-sortiment reeds in de schuur gaan selecteren en de zieke exemplaren er uit halen. In een bollenschuur in Noordwijker- hout, waar deze behandeling wordt toe gepast, bleek dat van een ogenschijnlijk goed uitziende partij Queen of Bicolor (et* voor bolrot zeer gevoelige soort) ruim de helft door bolrot was aangetast, en deze bollen tijdens de schuurbehandeling zacht en voos werden. Wetenschap en techniek spreken in het bloembollenvak een krachtig woord mee en de pioniers, die een schuur met grote ramen indertijd het neusje van de zalm achtten, zouden vreemd opzien wanneer ze de „bollenfabrieken" van het tegenwoor dige geslacht konden bewonderen! Van 15 Juli tot 15 Augustus werd Het leven iets goedkoper! Volgens het C.B.S. daalde het prijsindexcijfer met 1 punt Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft voorlopige prijsindexcijfers van het gezinsverbruik, samengesteld per 15 Augustus 1950, gepubliceerd. Het indexcijfer daalde ten opzichte van 15 Juli 1950 met 1 punt. De daling is vrijwel geheel toe te schrij ven aan het goedkoper worden van en kele voeddngsgmiddelen, welker uitgaven in het gezinsbudget een belangrijke plaats innemen. Zo daalden van 15 Juli op 15 Augustus de prijzen van aardappelen, groenten en fruit aanzienlijk. Voor vlees en eieren echter liepen de prijzen op. Bij de niet-voedingsmiddelen stegen de indexcijfers voor woninginrichting en huisraad (dekens en metalen keuken gerei), reiniging (zacihte zeep),, kleding en schoeisel enigermate. In de overige groepen deden zich geen veranderingen van betekenis voor. FEUILLETON door Cisela Furtmüller (Vertaald uit het Duits) 15) Er kwam een glimlach op het schrandere gezicht van de advocaat. Rothe maakte een testament, toen hij in de bruidsdagen v/as, cn bij zijn huwelijk heeft hij dat aan zijn bruid gegeven. Een merkwaardig ge schenk, nietwaar! Ja. inderdaad. Meestal wordt in zo'n geval een kostbaar sieraad gegeven. Valentine Rothe was een prima zaken man, die gewoon was in de toekomst te denken, verklaarde Lüdenheim. Hij wilde zijn vrouw onmiddellijk bij het aangaan van het huwelijk de zekerheid geven, dat er voor haar toekomst op de meest bevre digende wijze gezorgd was. Hij legde Helbing enige staten voor, waaruit deze een overzicht kreeg van het bezit van de overledene. Zoals u hieruit kunt concluderen, was Rothe een zéér ver mogend man te noemen. De politieman vouwde de papieren in elkaar en stak ze in zijn dossiermap. U was een goede vriend van de heer Rothe? vroeg hij. Ja, ondanks het verschil in leeftijd konden we bijzonder goed met elkaar op schieten. Tenminste, voegde Lüdenheim er langzaam aan toe dat was het geval, totdat hij trouwde. Helbing keek op. Hoe bedoelt u dat? Werd uw vriendschap na zijn huwelijk minder goed? Dr. Lüdenheim legde de vulpen, waar mee hij met een ietwat nerveus gebaar had zitten spelen, neer. Ik moet het open en eerlijk bekennen, meneer Helbing, dat ik het met zijn keuze niet eens was. Ik kon het niet begrijpen, hoe hij een dergelijke pop tot vrouw nam. Ze paste in geen enkel opzicht bij zijn eerlijke eenvoudige wezen. Helbing glimlachte. Waarschijnlijk werd hij bekoord door haar schoonheid! 't Is mogelijk, antwoordde de advo caat schouderophalend. Ik kon zijn bewon dering niet delen. Mag ik u verzoeken mij méér over mevrouw Rothe te vertellen? Vanzelfsprekend. Lüdenheim begon levendig: Mariene Rothe van zich zelf heet ze Lorenz is de dochter van een overleden jeugdvriend van me, met wie ik destijds studeerde. Al vele jaren geleden waarschuwde ik mijn vriend er eens voor, het meisje niet als een luxe-pop op te voeden. Dergelijke wezens passen niet meer in onze tijd! Ik sprak bij hem echter aan dovemans oren. Lorenz veraf goodde zijn mooie dochter en zij had geen ander doel voor ogen in het leven, dan haar eigen ik, en wat daarmee samenhing. Waar leerde juffrouw Lorenz de heer Rothe kennen? Dr. Lüdenheim trok zijn wenkbrauwen op en keek enigszins verlegen. Helaas heb ik de eer het paar met elkaar in ken nis gebracht te hebben, antwoordde hij op ontstemde toon. Het was op de eerste soi ree, die ik na het overlijden van mijn vrouw gaf. Vanzelfsprekend waren ook mijn vriend Lorenz en zijn dochter uitge nodigd. Ik wist toen nog niet, hoe zich het jonge meisje, dat kortgeleden van een eersteklas kostschool naar haar vaders woning teruggekeerd was, had ontwikkeld. Ik verwachtte een aardig fris jong ding te ontmoeten, doch in plaats daarvan betrad aan de arm van haar vader een wereldse jonge vrouw mijn ontvangstsalon, die me met hautaine welwillendheid begroette. U zult u voor kunnen stellen, meneer Helbing, dat ik eenvoudig niet wist hoè ik kijken moest. Natuurlijk dacht ik er ook over na, wat mijn vriend, die voor de kostbare op voeding van zijn dochter al zijn spaargeld geofferd had, in de toekomst met dit we zentje zou moeten beginnen. Het leek me onmogelijk, bij haar voor wélk baantje ook belangstelling op te wekken. Excu seert u mij, dat ik zo uitvoerig hierover ben, onderbrak hij. Maar de herinnering aan een en ander maakt dat ik alles weer zo duidelijk voor me zie. Ik ben u er zeer erkentelijk voor, dat u mij zo'n uitvoerig verhaal vertelt, ant woordde Helbing. Alles, wat ik over juf frouw Lorenz thans mevrouw Rothe te weten kom, is van evenveel belang als hetgeen ik hoor over de overledene. Ik heb eigenlijk niet heel veel meer te vertellen. Onder mijn gasten bevond zich die avond ook Valentin Rothe, die zo juist van een lange buitenlandse zakenreis teruggekeerd was en mij die avond voor het eerst weer opzocht. Ik wenste destijds, dat hij nog maar wat langer weggebleven was, hoewel ik me aanvankelijk op zijn terugkomst verheugd had. Hoe het ook zij, die avond bezegelde zijn lot. Nadat ik hem aan Mariene Rothe had voorgesteld, week hij niet meer van haar zijde en had slechts ogen voor haar. Hij liet zijn tafeldame met een vluchtig excuus in de steek en vroeg Mariene om de eerste dans. Die ze hem natuurlijk gaf, onderbrak Helbing hem. U vergist zich! antwoordde Lüden heim, terwijl hij met zijn vingers nerveus op de tafel trommelde. Ze wees hem af onder het voorwendsel, dat ze tè moe was om te dansen. Dat was natuurlijk een han dige zet van deze berekende jonge dame, die onmiddellijk de diepe indruk, die ze op Rothe maakte, wist uit te buiten. Waar schijnlijk ging ze van de overbekende oude stelling uit, dat je een man beter wat op een afstand kunt houden dan al te toe schietelijk te zijn. Ze bereikte haar doel héél gauw. Nauwelijks een half jaar later werd ze Rothe's vrouw. Begrijpelijkerwijze was mijn vriend Lorenz bijzonder verheugd over dit goede huwelijk. Het leek hem een sprookje. Dat kan ik me voorstellen, stemde Helbing in. Overigens had hij dunkt me nog niet veel gelegenheid gehad zich zorgen te maken over de liefdesaangelegen heden van zijn dochter. Rothe was waar schijnlijk de eerste man, die in het leven van Mariene een rol speelde? Laten we het daar liever niet over hebben, zei dr. Lüdenheim met een diepe zucht. Het zou ons te ver voeren en ten slotte zult u er niet erg in geïnteresseerd zijn. Toch wel! Voor mij kan alles van be lang zijn, antwoordde Helbing. Wat is u bekend over het leven van juffrouw Lo renz, voordat ze mevrouw Rothe werd? Ik vertelde u al, dat Mariene zéér egocentrisch was, volkomen op haar eigen voordeel uit en vol van haar eigen schoon heid. Verder gaf ze toe aan allerlei fantas tische neigingen. Ze had kennis gemaakt met een jonge Egyptoloog, die het grootse plan koesterde om het graf van de een of andere Egyptische prinses uit de Pharao- tijd te ontdekken. Daartoe heeft men, be halve grote vakkennis en eindeloze moeite en geduld, echter ook een aanzienlijk kapitaal nodig. Naar ik destijds van Lorenz hoorde, was deze jongeman niet bijzonder met aardse goederen gezegend, zodat zijn grootse plan wel niet veel meer dan een illusie zou blijven, welke nooit werkelijk heid zou kunnen worden. Mariene schijnt echter, ondanks dit alles, toch ernstig van plan te zijn geweest met deze jonge man te trouwen. Een plan, dat door haar ont moeting met Valentin Rothe geen door gang vond. Mariene Lorenz was dus al heel jong tot het inzicht gekomen, dat liefde alleen een mens niet veel verder brengt, terwijl bezit een zorgeloos leven mogelijk maakt, merkte Helbing met een ironisch lachje op. Weel u ook, dr. Lüdenheim, wat er van die jonge man geworden is? Lüdenheim schudde ontkennend het hoofd.Nee, daarvan ben ik niet op de hoogte. Ik hoop maar, dat Mariene niet zo dom is om, na een jaar van rouw, de eens tederbeminde jonge man opnieuw haar hart en wat voor hem waarschijnlijk het be langrijkste is haar tegenwoordige grote rijkdom te schenken. Hoe is zijn naam? Norbert Giinther. Kort vóór Marlene's huwelijk vond Lorenz toevallig een ont werp van een afscheidsbrief van zijn doch ter aan haar geliefde, welk document hij natuurlijk onmiddellijk vernietigde. Zoals jonge meisjes dat kunnen doen, had Mar iene hem in deze brief haar onwankelbare trouwe liefde gezworen en had ze haar aanstaand huwelijk met Rothe geschilderd als een offer, waartoe ze zich gedwongen voelde. Ze moest het doen ter wille van haar vader, die al zijn geld aan haar kost bare opvoeding had uitgegeven. Een roe rende opvatting van zaken, vindt u niet, meneer Helbing? (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6