J r Schitterende kleuren van zomer en herfst Uit het bloemendorp met een wereldnaam De radio geeft Dinsdag De eerste Bussum in Bouma-woningen gereedgekomen De Koningin bezocht het congres der militaire oorlogsinvaliden Duitslands herbewapening twistpunt op komende ministersconferentie Maandag 11 September 1950 Sprookjes achtig Corso in de hoofdstad Uit alle ramen van alle huizen langs alle straten, waardoor het grote bloemencorso uit Aalsmeer op deze tegen de verwach ting in droog gebleven Zaterdagmiddag door de hoofdstad trok, hingen talloze toe schouwers, die de lange gemotoriseerde stoet met stralende ogen van bewondering volgden. Maar nog veel drukker was het op de trottoirs, waar de belangstellenden zich in dichte hagen hadden opgesteld. Allerwegen werd hartelijk geapplaudis seerd. Deze rijdende vertoning was dan ook inderdaad sprookjesachtig, niét alleen door de kunstige uitbeelding van zoveel bekende figuren uit de verhalen van Charles Per- rault, de gebroeders Grimm en Hans Chris- tiaan Andersen, maar vooral door de waar lijk betoverende kleurenpracht. Met bedre ven vakmanschap en zuivere artisticiteit waren de fleurige schoonheden van lat» zomer en beginnende herfst, in alle varië teiten van tere en forse tinten, tot een rol lend tapijt van honderden meters, telkens wisselend van aspect maar voortdurend harmonisch, gerangschikt en verenigd. Aan deze praaltocht was in het Olym pisch Stadion vroeger in de middag ,,Een nog ongekend bloemenfeest" voorafgegaan. Hier diende men entrée te betalen en mede daardoor was de belangstelling hier veel geringer, al bevonden zich naar schatting toch nog altijd een goede vijftienduizend toeschouwers op de tribunes, waarbij enkele hoge buitenlandse vertegenwoordi gers en de burgemeesters van Amsterdam en Aalsmeer, die in de ereloge hadden plaats genomen. In twee gedeelten trok het corso over de sintelbaan, begeleid door een golvend ap plaus. Schitterend staken de kleuren van asters en bougainvilles, chrysanten, dah lia's en gladiolen, anjers en rozen tegen hef strakke groen van de grasmat af. Misschien kwam het ook door het grauw van de om ringende hemel, waardoor deze schier on uitputtelijke weelde zó onwerkelijk aan deed, dat de toeschouwers zich als het ware in een andere wereld konden wanen: die van de stralende fantasie, bevolkt met elfen en heksen, kabouters en nog zoveel andere, in al hun eigenaardigheid vertrouwde ge daanten, van broos en lieftallig tot fier en zelfbewust. Wij kunnen onmogelijk een gedétail- leerde beschrijving geven van de meer dan vijftig door auto's en tractoren getrokken tafrelen. De eerste prijs (benevens de door Koningin Juliana beschikbaar gestelde medaille) ging merkwaardig genoeg naar de wagen met het ongeluksgetal, die overi gens als symbood van het geheel fungeer de. Een andere eerste prijs verkreeg de Kaboutersmederij, welke door de Techni sche Schooi van de gemeente Nieuwer- Amstel was verzorgd en aangeboden, een even schilderachtige als vernuftige con structie van bewegende schepraderen en drijfriemen met een paddestoel rood met witte stippen als duiventil. Prachtig ook, om nog één voorbeeld uit vele te noemen, was de boze koningin, uit het sprookje van Sneeuwwitje, voor haar paarse spiegel. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Amusementsmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kinderen 11.00 Amusementsmuziek. 11.30 Voor zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Causerie over maatschappelijk werk. 13.25 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16 50 Kinderkoor. 17.15 De stem van Amerika. 17.45 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U. 19.00 Orkest. 19.30 ..Paris vous parle". 19.35 Viool en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Operette. 21.15 Piano. 21.30 Zuid-Amerikaans orkest. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Platen. 22.30 Sopraan en piano.. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 10.40 School- uitzending. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schooluitzending. 12.00 Angelus. 12.03 Pla ten. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole orkest en soliste. 14.00 „Ja, zo was 't... klankbeeld. 15.00 Kamerorkest en soliste. 15.35 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor kinderen. 17.45 Regerings uitzending. 18.00 Amusementsorkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven", causerie. 19.40 Voof de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Resi dentie-orkest en solist. 21.05 Fluit en piano. 21.30 Viool en piano. 21.55 Actualiteiten. 22.05 Trio. 22.40 Godsdienstige causerie en avond gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Om roeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroepkoor. 13.30 Platen. 14.00 Oude muziek. 15.00 Ha- we iïanmuziek. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 17.30 Pla ten 17.50 Boekbespreking. 18,00 Platen. 18.25 Financiële kroniek. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Spotvogels. 20.00 Hoorspel. 21.30 Platen. 21.45 actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Pla ten. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. Het corso in het stadion. Op de voorgrond de wagen van de Kaboutersmederij die een eerste prijs heeft gewonnen. Wat het spel op het middenterrein be treft kunnen wij niet zo enthousiast zijn, door hoeveel goede wil de medewerkenden voornamelijk gerecruteerd uit drie gym nastiekverenigingen ook bezield waren. Het verschil in kwaliteit met het corso bleef veel te groot, al ging er van de hoepeldansen en sierlijke oefeningen met knotsen wel een zekere bekoring uit. De ruitergalop. de stijlloop voor dames, de vlaggenparade, het vendelzwaaien en wat er meer werd vertoond, vermochten slechts te bevredigen als vulling van het program ma en betekende geenszins een aanwinst. Doch men werkte met bescheiden middelen en daarmede heeft de artistieke leider Toon Noyons terdege rekening gehouden, het geen in ieder geval sympathie verdient. Toch zal men er naar dienen de streven de beide onderdelen corso en spel op een gelijk niveau te brengen. De muziek werd verzorgd door Gerard Bitter en Frank Russcher, als sprekers van de door Ed. Terlingen geschreven middelmatige tekst, stonden Jenny van Maerlant (al te geest driftig soms) en Ted de Cloet achter de microfoon. Maar hoe dan ook: de totaalindruk was dat er een stijgende lijn in deze jaarlijkse parade steekt. Het bloemendorp Aalsmeer heeft zijn wereldnaam eer aangedaan. Hek om kermisterrein stond onder stroom Tienjarige jongen om het leven gekomen Zaterdagmiddag is in Den Haag een tienjarige jongen om het leven gekomen toen hij de metalen afrastering van het kermisterrein aan cle Maliebaan aanraakte. Deze afrastering bleek onder stroom te staan. Een der kermisexploitanten, wiens woonwagen buiten het terrein stond, had clandestien een lichtaansluiting tussen deze wagen en zijn inrichting op het terrein gemaakt en daarvoor een stuk ongeïso leerd draad gebruikt. Deze draad is in aan raking gekomen met de ijzeren afrastering, waardoor deze onder stroom kwam te staan toen omstreeks drie uur de kermis werd geopend en dc stroom werd inge schakeld. Tegen de kermisexploitant de 31-jarige L. G. uit Delft, is proces-verbaal opge maakt. Alkmaar Packet N.V. gaat liquideren Sinds 1947 heeft de maatschappij „Alk maar Packet" teleurstellende resultaten ge boekt. De uitkomsten over 1949 werden' zelfs zeer ongunstig genoemd in de op 1 Mei gehouden jaarvergadering. In een op 27 September te houden buitengewone ver gadering van aandeelhouders zal een voor stel tot liquidatie en de benoeming van een of meer liauidateuren in behandeling wor den genomen. De ongunstige gang van zaken is hoofdzakelijk het gevolg van het sterk teruggelopen aantal passagiers van de bootdienst AmsterdamZaandam. Frits Schuurman en zijn werk De serie van 14-daagse concerten, te ge ven door het stedelijk orkest van Johannes burg onder leiding van Frits Schuurman, is op 5 September begonnen en duurt tot 12 December. Schuurman zal deze series, die in Pretoria worden herhaald, zelf drigeren. De mede werkende solisten zijn: Laurens Bogtman, Lilli Krauss, Adoph Hallis, Maris Neuss (mevrouw Schuurman) en Esther Menz. Op het programma staan onder meer wer ken van Ravel, Sirawinsky, een symphonie van Vaughan Williams, een van Mahler, een van Léon Orthel, een Concerto van Prokofieff en een werk van Britten. Geheelonthoudersdag in Santpoort Door de geheelonthoudersorganisaties van de Nederlandse Vereniging, de Goede Tempelieren, de Algemene Nederlandse Geheelonthoudersbonó en Spoorwegont- houdersvereniging in Noordholland is Zon dag in het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort een familiedag gehouden, waar onder meer de middelen van de te voeren propaganda werden besproken. Het ope ningswoord werd gesproken door de heer C. de Jong uit St. Pancras. Deze sprak zijn blijdschap uit over de grote opkomst en roemde de prettige samenwerking der di- erse organisaties. De rijpere jeugd die flink vertegenwoor digd was, werd door de heer De Jong met vreugde begroet en aangemoedigd om mee te strijden tegen het alcoholisme. Verder is nog het woord gevoerd door de heren B. Schuil, leraar Mulo te Bergen, die een op wekkend woord sprak en F. S, Noordhoff te Haarlem, die zijn gehoor bepaalde bij de „Plaatselijke Keuze" en wat hiermee door de drankbestrijders te bereiken valt. Ver der is de dag die goed geslaagd is op geluisterd met zang door de onthouders koren uit Amsterdam, Beverwijk en Zaan dam. De „Jonge Bouwersgroep", de „Vrij zinnig Jongerengroep" en de „Jonge Tem- pelierengroep", allen uit Amsterdam, vul den verder het programma aan met volks dans en lekenspelen, De Zandvoorfse water- en uitkijktoren Per lift naar boven, of trappen klimmen? Het ïs nog steeds een vraag of bezoe kers aan de nieuwe watertoren in Zand- voort, wanneer deze in Mei 1951 gereed zal zijn, per lift of klimmend langs een aantal trappen naar de uitlcijk-omloop zullen worden gevoerd. Zoals bekend werd bij raadsbesluit tot het bouwen van de toren besloten met inbegrip van een liftschacht, dwars door het midden van de toren en door de beide waterbassins heen naar de top. In het daarvoor vastgestelde crediet was echter niet begrepen het aanbrengen van de lift zelf, zodat straks, bij het gereedkomen van de toren, wèl de liftschacht aanwezig zal zijn, doch niet de lift. Tot goed begrip diene. dat deze toren zowel water- als uitzichttoren bedoelt te zijn. Als zodanig werd dit bouwwerk door architect J. Zietsma ook geprojecteerd. Op een hoogte van ongeveer 54 m boven AP is en omloop geprojecteerd met oriën- terings-tafel, waarboven nog een gelegen heid is geprojecteerd, waar men de dor stige keel zal kunnen laven. Een buffet zal worden ingebouwd en men stelt zich voor dit object aan een Zandvoortse ge gadigde te verpachten. Wanneer men op dit hoge punt van het zeldzaam fraaie uitzicht zal genieten, zal men ongeveer 16 meter hoger gezeten zijn dan het hoogste uitkijkpunt in de oude watertoren, dat op ongeveer 40 meter hoogte gelegen was. Naar dit allerhoogste punt zou straks de lift de bezoekers moeten voeren. Zonder lift zou men trappen moeten beklimmen door een toren met vrijwel blinde muren, dus zonder enig uitzicht onderweg. Dat echter deze uitkijkgelegenheid een gewel dige attractie zal betekenen voor badgast en inwoner, behoeft zeker geen nader be toog. Momenteel is de situatie zo, dat nog geen geld voor een lift door de raad be schikbaar werd gesteld. In enkele com missies is dit punt reeds in bespi-ekïng ge weest, doch men huivert er enigszins voor, bij de reeds zeer hoge bouwkosten van de toren nogmaals een bedrag te voteren van ongeveer f 40.000, de kosten voor de aanschaffing van deze lift. De directeur van het waterleidingbe drijf ,de heer A. A. Cense, bepleit echter, daarin gesteund door de architect, de heer J. Zietsma, en Zandvoorts burgemeester, de aanschaffing van deze lift, ervan uit gaande, dat dit een grote attractie zal zijn. Tegen betaling van een klein bedrag zouden de bezoekers dan naar boven wor den gevoerd, zodat men ervan overtuigd is dat op den duur deze lift een winstge vend object zou gaan betekenen, terwijl zonder lift geen inkomsten uit de bouw te verwachten zijn, omdat men er tegenop zal zien de toren te beklimmen en derhal ve ook de geprojecteerde tea-room geen succes zal zijn. Ontwerper benoemd tot ridder Orde van Oranje Nassau in de In tegenwoordigheid van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, de directeur-generaal van de Wederopbouw en Volkshuisvesting, dr. Z. Y. van der Meer en de hoofdingenieur- directeur van de wederopbouw in de pro vincie Noordholland, ir. F. Ottevangers, zijn de eerste z.g. Bouman-woningen in gebruik genomen. Dit plan van 311 woningen, waaiwan de eerste 35 gereed zijn, heeft de stoot gege ven tot de bouw van 11.000 woningen van dit type. Minister In 't Veld dankte de ontwerper van het plan, de Bussumse wethouder L. Bouma. Door deze wijze van bouwt waarbij normalisering der onderdelen uniformiteit ae grote factoren zijn, gingen de bouwkosten sterk omlaag. De gemid delde bouwkosten, met inbegrip van alle bijkomende kosten, bedragen 7437 per woning. „Critici zeggen, dat dit alleen kan door het woningpeil terug te dringen tot beneden het toelaatbare en daarom is het goed, dat iedereen thans deze versmade woningen' kan bekijken. Ik schaam mij geen ogenblik aan deze bouw te hebben medegewerkt," aldus de minister. „Hier vindt men geen kubieke meter die geen waarde heeft. Architecten smokkelden zo graag kubieke meters die onnodig waren, want de regering betaalde per kubieke meter." De verdiepinghoogte is verlaagd van 2.74 meter tot 2.60 meter! In Engeland gaat men al tot 2.44 meter en 2.30 meter en bij flat gebouwen in Marseille komt men al tot 2.26 meter. In Bussum heeft men een hogere arbeidsproductie bereikt, zei de minister, die verklaarde, dat door betere organisatie, hogere arbeidsproductie en normalisatie voorkomen moet worden dat de bouwkosten weer gaan stijgen. Dit is van overwegende betekenis voor de uit voering van het woningbouwprogramma der regering. Men is thans een jaar voor uit op het bouwprogramma. In 1949 was er een plan voor 35.000 woningen en zijn er 43.000 gebouwd; in 1950 is er een plan voor 40.000, maar haalt men 47.000. In 1952 zal dè top van 55.000 bereikt zijn. Dit wordt in hoofdzaak een financiële kwestie. Dat dit woningbouwprogramma bereikt is, is te danken aan de krachtige actie tot ver laging der bouwkosten. Wij mogen niet meer hoger gaan dan 8000 per woning, willen wij het gemiddelde halen en dit is noodzakelijk om de woningnood op te hef fen. Daarvoor zijn 55.000 woningen per jaar nodig gedurende 10 jaar. De heer Bouma heeft hiertoe de stoot gegeven. Massale bijeenkomst in de Haagse Houtrusthallen In de Houtrust-hallen te 's-Gravenhage is Zaterdag het eerste lustrumcongres van de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers gehouden. Koningin Juliana woonde een gedeelte van het congres bij. Voorts waren er - de minister-president, dr. W. Drees, minister mr. W. F. Schokking, de Britse ambassa deur, Sir Philip Nichols, de Franse ambas sadeur, de heer J. P. Garnier, mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, mi". F. M. A. Schokking, burgemeester van Den Haag, generaal-majoor ir. M. Tans, gouverneur van de residentie, en vertegenwoordigers van buitenlandse organisaties van oorlogs invaliden en strijders. De voorzitter van de bond, de heer W. Ch. J. M. van Lanschot uit Eindhoven, sprak éen openingswoord, waarbij hij de Landsvrouwe dankte voor Haar belang stelling voor dit congres. Hierna werd een ogenblik stilte betracht ter herdenking van de gevallenen. De heer Van Lanschot herinnerde er aan, dat in de bezettingstijd in „Kareol" te Aer- denhout plannen werden gemaakt voor de oprichting van de bond. Het eerste waar voor geijverd werd was een nieuwe Pen sioenwet. Deze bracht grote verbeteringen, maar is geenszins bevredigend. De grote verwachtingen, welke de bond had van het werk der Contact- en Coördinatie-commis sie voor de militaire oorlogsslachtoffers, zijn niet in vervulling gegaan. Met vreugde maakte de voorzitter gewag van de oprich ting van de stichting „Movea" (Meer ont spanning voor ernstige oorlogsgewonden). Er bestaan plannen om een tentoonstelling van werkstukken te houden, welke door invaliden zijn gemaakt. Minister antwoordt Minister Schokking antwoordde de voor zitter. Hij zag de toekomst voor de oorlogs slachtoffers niet somber in. „De dag is niét meer zo veraf", aldus de minister, „dat de bond zijn wensen in vervulling zal zien gaan. De bond heeft zich redelijk getoond", aldus de minister, „de zorg voor de mili taire oorlogsslachtoffers is belangrijk. De militairen moeten weten, dat in geval zij zouden sneuvelen of in het geval zij inva lide worden, er voor hen en voor hun ge zinnen wordt gezorgd". Hij herinnerde aan de nieuwe organisa tie, die werd opgericht om de militaire oorlogsslachtoffers door het vrijwillig be schikbaar stellen van auto's iets van het land en het buitenland te laten zien. „Ge neraal Kruis en ik hebben geen eigen auto", aldus minister Schokking, „maar wij zullen een auto beschikbaar stellen en de benzine uit eigen zak betalen". Koningin Juliana en de diplomatieke vertegenwoordigers verlieten hierna de Houtrust-hallen. Vertegenwoordigers van de „British Le gion" en van de Belgische zusterorganisa ties spraken hierna hartelijke woorden tot de congressisten. Vervolgens werd het zilveren Kruis van Verdienste uitgereikt aan de heren J. A. Oudjeusden uit Badhoevedorp, H. Eerlink uit Rijssen, H. C. van den Heuvel uit Gouda en H. Clockaerts uit Herenthals. Des avonds bood de Haagse burgerij een maaltijd aan. waaraan ruim 2500 personen deelnamen. Daarna zorgde de dienst Re creatie en Algemene Ontwikkeling (R.A.O.) van de Koninklijke Landmacht voor een amusementsprogramma Prinses Wilhelmina heeft aan de Har monie te Apeldoorn, welk muziekgezelschap zich steeds in de koninklijke belangstelling heeft mogen verheugen, ter gelegenheid van zijn 100-jarig bestaan een fraai gedenkbord ten geschenke gegeven. Tenslotte deelde de minister mede dat de Koningin de heer Bouma had benoemd tot ridder in cle Orde van Oranje Nassau. Wethouder Bouma zei nog, dat men'in Bussum kans ziet 311 woningen te bouwen in 500 dagen. Men komt zelfs al tot 10 uur voor één woning. Verstekelingen op de „Waterman" DJAKARTA (Aneta). Het Indonesi sche persbureau Antara meldt, dat het Nederlandse troepentransportschip de „Wa terman" terugkerende van Hollandia, in de haven Tandjong Priok zou zijn aange houden. Volgens Antara had het schip tien TNI-officieren als gevangenen aan boord, die in een kist opgesloten waren. Acht van de tien zouden tijdens de reis zijn over leden. Twee zouden er. hoewel zeer ver zwakt nog in leven zijn. Antara meldt niet voldoende opheldering te hebben .kunnen krijgen, ook niet wat betreft het eventueel vasthouden van het schip door de Indone sische autoriteiten voor het instellen van een onderzoek. Aneta verneemt van Nederlandse mili taire zijde, dat de „Waterman" militairen van Timorese landaard van Balikpapan naar Koepang vervoerde. Tijdens deze zijn twee verstekelingen van Indonesische landaard ontdekt, die zich echter niet kon den identificeren. Na gedurende de reis in verzekerde be waring gesteld te zijn, zijn deze versteke lingen overeenkomstig de voorschriften te Priok aan de politie overgeleverd. Sinds dien heeft de Waterman zijn taak van het vervoer van militairen op normale wijze voortgezet, aldus deze Nederlandse militaire autoriteiten. Ontmanteling West-Duitse militaire installaties BONN, (Reuter). De Westelijke ge allieerden wensen een einde te maken aan de ontmanteling van militaire installaties in West-Duitsland. zo wordt in geallieerde kringen te Bonn vernomen. Een Britse woordvoerder verklaarde, dat de kwestie thans te Londen wordt bespro ken en dat er mogelijk binnen een paar dagen een verklaring hierover afgelegd zal worden. Soldaten sprongen uit vliegtuig om het te redden Vier jonge Amerikaanse soldaten zijn Zondag uit een volgeladen transportvlieg tuig gesprongen om het voor veronge lukken te behoeden en kwamen met hun parachute ongedeerd beneden, aldus mel den de Italiaanse bladen. Het vliegtuig, dat Amerikaanse soldaten van Triëst naar West-Duitsland vervoerde voor de ma noeuvres aldaar, kwam behouden op het vliegveld van Undine aan. Een van de twee motoren van het toestel, dat dertig vol ledig uitgeruste soldaten aan boord had, sloeg kort na het opstijgen af, waarop de bevelvoerend officier degenen die het dichtst bij de nooduitgang zaten bevel gaf te springen. De aangewezenen, die al leen nog maar de theorie van het para chutespringen hadden gehad, loten er om wie het eerst zou gaan. Bange verwachting. Japan, dat ZatenL- door een wervelstorm werd geteisterd waarbij 250 personen omkwamen 250.000 dakloos werden, wordt wederom door een typhoon bedreigd. De typho^ verplaatst zich in Noord-Noord-Weste- lijke richting en gaat gepaard met wind, vlagen, die een uursnelheid van lis km. hebben. De weerkundige diensten vrezen dat de wervelstorm Maandag dc streek van Tokio zal bereiken. In dat geval moet grote schade verwacht worden. Treinramp. Vijftig mensen zijn Vrijdag, avond om het leven gekomen en een gelijk aantal gewond bij het ontsporen van een trein op ongeveer 65 km. af. stand van Dacca in Pakistan. Spoorweg! functionarissen te Dacca vermoeden dai er sabotage in het spel is. De ontsporin; gebeurde op een brug. Oproer in stadion. Vierhonderd man politie maakte Zaterdagavond gebruik van pistolen en traangasbommen in een veldslag van vier uur met 20.000 op. roerige toeschouwers van een wieler wedstrijd te Naroeo in de buurt van Kobe (Japan). Deze waren verstoord over het feit, dat een „outsider" één van. de nummers won. Zij smeten met stenen en probeerden twee keer het stadion in brand te steken. Een politie-beambie en drie loketmeisjes liepen ernstige ver wondingen op. Na vier uur was de pn- litie er in geslaagd de rustverstoorders te verwijderen. Er werden 150 arresta ties verricht. De wedstrijden waren ge- organiseerd ten bate van de slachtoffers van de wervelstorm, die een week ge- leden Kobe en Osaka heeft geteisterd. Miss Europa. In Rimini is de 23-jarige Oostenrijkse schoonheidskoningin Hanni Schall tot Miss Europa 1950 gekozen. Zoals beker.d, dongen schoonheidsko ninginnen uit 14 landen mee naar deze titel. De jury waarin een vertegen woordiger van elk der deelnemende landen zitting had, die echter niet mocht stemmen voor de candidate van zijn eigen land koos als tweede de 18- jarige Italiaanse Emilia Giovanna Pala, mannequin te Bologna. „Miss Zweden", de 19-jarige platinablonde Ebba Adrian, bankemployé te Gothenburg, werd derde. Herdenking van slachtoffers der nazi-praktijken FRANKFORT (Reuter). Zondag zijn in geheel West-Duitsland herdenkingen ge houden van de slachtoffers van het natio- naal-socialisme, die in Hitiers gaskamers omkwamen of door zijn beulen werden vermoord. In enkele steden werden demonstraties gehouden door het onder communistische leiding staande verbond van slachtoffers van het nazidom (V.V.N.) en de sterk anti communistische liga van slachtoffers van het naziregïem (B.V.N.), die verleden jaar werd opgericht als tegenhanger van de eer ste vereniging. Tegen de verwachting in zijn nergens ongeregeldheden gemeld. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. (De datums waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld). Naar Nieuw-Guinea: m.s. „Tabinta" (13 September); naar de Nederlandse Antil len: m.s. „Oranjestad" (12 September) en naar Suriname: m.s. „Bonaire" (13 Sep tember). Amerikaans opperbevel over Atlantische troepen in Europa welhaast zeker WASHINGTON (Reuter) Men ver wacht, dat Engeland en Frankrijk hun goedkeuring zullen hechten aan een Ame rikaans voorstel om een Amerikaanse op perbevelhebber te benoemen óver de strijd krachten van de Atlantische mogendheden in West-Europa. Een voorstel daartoe zal door Acheson worden gedaan op de bijeen komst van de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke grote drie. Van gezaghebbende zijde wordt Washington verklaard, dat Acheson volgende voorstellen aan zijn Britse en Franse collega's zal voorleggen: Benoeming van een Amerikaanse opper bevelhebber over de te vormen collectieve Atlantische strijdmacht; Inschakeling van een West-Duitse strijdmacht ter sterkte van een divisie in de collectieve Atlantische strijdmacht} Vergroting van het aantal DE MEESTEIM&MASKERDE 6. Panda stond nog steeds op het stille hoekje te wachten tot Joris Goedbloed te rug zou komen, en hij merkte natuurlijk niets van wat er intussen gebeurde. Je begrijpt dan ook, hoe verrast hij opkeek toen Joris er plotseling aan kwam wande len en tevreden een dikke beurs toonde. Ziehiermanneke!" riep Joris vrolijk. „Had ik je niet een beursje beloofd voor al je losse geld? Nu kijk aan! Daar is het reeds! Gezwind verschaft, nietwaar?" Al sprekend liet hij pruik en baard weer verdwijnen. „O, wat aardig van je, Joris!" riep Panda dankbaar. „Dat komt me goed van pas!" Maar intussen waren Hofmaar schalk Bellino en zijn heraut uitzinnig ge worden van schrik en woede over de ver dwijning van hun beurs. „Waar zit die oude man?" riep de Maarschalk. „Een dove oude man moei ik hebben! Zoeken! OpzijIn naam des Konings!" En zo brullend stortte hij zich temidden van de menigte, om met snelle schreden de richting uit te gaan, waarin hij de oude heer had zien verdwij nen. Een ogenblik later al kwain hij dus, met zijn heraut en de hele volksmenigte op zijn hielenom de hoek heen schieten waar Joris en Panda stonden. „Een dove oude man!" riep hij. „Hebben jullie hier een dove oude man gezien?" Joris legde onmiddellijk zijn hand op het gezicht van Panda, want die wilde natuurlijk direct ant woorden cn zoiets roepen ah: „Hier!" en dat loenste Joris beslist te voorkomen! Terwijl Panda dus gesmoord een klank uitbracht, die in geen enkele taal iets be duidde, sprak Joris rustig: „Een dove, oude man, zegt ge? Neen ik had niet het ge noegen deze heer te ontmoeten!" En daar op renden de hofmaarschalk en zijn helpers weer verder, Amerikaanse divisies in Europa; Vergroting van het aantal Britse troepen in Europa met toevoeging van Canadese eenheden en vergroting van de omvang der strijdkrach ten van da West-Europese landen van het Atlantische pact en versterking van de bestaande politiemacht in West-Duitsland. Men verwacht, dat de beide voorstellen betreffende Duitsland oppositie van de beide andere ministers zullen ondervinden. Volgens de laatste aanwijzingen heeft Engeland ten aanzien van het probleem van Duitslands herbewapening het vol gende voorbehoud: De bewapening van de Atlantische mo gendheden moet in dé eerste plaats komen en mag niet worden vertraagd door het uit rusten van Duitse strijdkrachten. Bovendien meent men in Engeland, dat in de critieke periode, waarin de minimum-noodzakelijke defensie van West-Europa moet worden opgebouwd, alles moet worden gedaan om te voorkomen dat de Sovjet-Unie wordt geprovoceerd tot actie, waardoor de Weste lijke mogendheden direct of indirect zou den worden verwikkeld in gelijktijdige militaire operaties in het Verre Oosten en in West-Europa. Herbewapening van Duitsland op dit ogenblik zou bezorgdheid verwekken in de voormalige door Duits land bezette gebieden in West-Europa en zou landen als Polen en Tsjeehoslowaldje verder in de armen van de Sovjet-Unie drijven, aldus de Engelse mening. Wel is het waarschijnlijk dat Engeland en Frankrijk zullen instemmen in een bij drage van Duitsland tot de West-Europese defensie, die in de eerste plaats zou moeten bestaan in een vergroting van de industriële productie en in een bijdrage van grond stoffen, die voor de defensie noodzakelijk zijn. Agenda voor Haarlem MAANDAG 11 SEPTEMBER Grote Kerb: Concert Jo Vincent en George Robert. 8 uur. City: „Met muziek door 't leven", alle leeft., 2.15; „Dossier 649", 18 j, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De laatste der roodhuiden", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opstand op Cuba", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „De verlaten stad". 18 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het meisje van het stille strand", alle leeftijden 2. 4,15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De macht van de (Juivel", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 12 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Biosco- ■pea: Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2