Amsterdamse Beurs Kort en Bondig Maandag 11 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 5 Beeldende kunst Werk van Poppe Damave Otto B. de Kat poogde in zijn rede ter opening van de tentoonstelling van werk van Poppe Damave bij Leffelaar aan de Grote Markt het intieme karakter van diens kunst opde voorgrond te brengen. Ook wees spreker op het dromerige van Da- maves avondklenren. Deze eerste expositie van de jonge Haar lemse kunstenaar omvat schilderijen in olieverf, aquarellen en tekeningen. Het zijn vooral de houtskooltekeningen uit Parijs, Rouen en Barbizon die onze aandacht trok ken door hun fris élan en hun vaardige opzet. Het lijkt of wij hier te doen heb ben met een wedergeboorte van een kun stenaar, die zich wat te veel in een niet altifd duidelijke schildertrant had vastge werkt. Van die schilderijen noemen we het kleine „Kennemerplein" waarin zoveel meer kleurbegrip zit dan in het grote werk „Kennemerplein met sneeuw". Geestig en 'met een fantasie in de trant van Jeroen Bosch, is „Muiterij op het spookschip" waarin op vindingrijke wijze allerlei schim achtige figuren en koppen zijn verwerkt. De „Vissershaven van Vere" werd te groots opgevat: zo'n geweld van masten en zeilen kent men in dat oude stadje niet. Deson danks is het een bewondering afdwingend werk, waarvan we het coloriet en het licht iets vrolijker zouden hebben gewenst. Er ligt over bet gehele oeuvre van Da mave een gevoelige, bijna melancholieke sfeer die wel sympathiek is doch hem an derzijds niet verhinderen moet de realiteit te zien. Zijn techniek wordt soms een ma nier. Damave behoort tot een generatie van jonge kunstenaars die het meest van de oorlog geleden heeft, maar die bezig is zich geestelijk te herstellen. H. SCHMIDT DEGENER VERBETERING. In onze recensie van „Kunst zij ons doel" leze men bij de bespreking van het werk van mejuffrouw Tine Honig „contrast" in plaats van „contact" met de poppen van Lizzy Ansingh. H. S. D. Muziek Concert door de H.O.V. in het Openluchttheater Wind en regen, de laatste tijd gezworen spelbrekers voor de manifestaties in Bloe- mendaals Openluchttheater, waren Zondag middag het H.O.V.-concert nog al genadig. Wel probeerde cle westerbries zo nu en dan eens een muziekblad van een lessenaar weg te pikken, maar veel succes had hij ér niet mee, want de musici waren op zijn streken bedacht en hadden hun partijen zo goed mogelijk bevestigd. Het concert stond onder directie van Marinus Adam. Geleid door ervaringen op acoustisch gebied had de dirigent alle strij kers bij elkaar gegroepeerd ter linkerzijde en alle blazers ter rechterzijde. Dit verze-- kerde ten minste een goed, zij het dan nog tamelijk mager ensemble van het strijk orkest. Met de blazers wil dit niet zo goed lukken, naar men op het amphitheater con stateerde. Na de pauze hebben wij echter de proef genomen om het ensemble eens op een grotere afstand te beluisteren en daar bemerkten wij heel wat betere resul taten van samenklank. Het leek alsof al de geluiden, al de verschillende timbres in de kolk nu tot één klankmassa versmolten en door weerkaatsing van alle zijden elkaar gunstig beïnvloedden. Hoe dan ook, nu hoorden wij een „orkest". Vier programmanummers van het Johann Strauss-répertoire, waaronder „Geschich- ten aus dem Wienerwald" en de ouverture tot „Die Fledermaus", bezorgden ons aldus zeer goede indrukken. En wij wilden niet ontkennen dat het eerste deel van het con cert, met de ouverture tot de „Barbier" van Rossini, het Albumblad van Wagher,^ de Balletmuziek van Pierné en de „Scènes pittoresques" van Massenet, van nabij be luisterd, eveneens een zekere voldoening, schonk. Maar dan uit andere overwegingen, namelijk op grond van het accurate 'samen spel. Dit was zeer opmerkelijk, te meer omdat de acoustiek hier zo verraderlijk is dat ze aan de aandachtige luisteraar geen enkel détail laat ontglippen. Het dient ge zegd te worden dat Adam in dit quasi populaire programma technisch zeer goede resultaten bereikte met een ensemble dat ten zeerste op zijn „qui vive" was. JOS. DE KLERK. Tentoonstelling Levensvragen Zaterdagmiddag werd bovengenoemde tentoonstelling, georganiseerd door d;e Broederschapsfederatie, afdeling Haarlem, in gebouw Nassauplein 8, geopend. De Fe deratie omvat verenigingen op humanitair en geestelijk gebied, die de gedachte van broederschap, vrede, gezond leven door vegetarisme, geheelonthouding en natuur geneeswijze, verder antivivisectie, wereld hulptaal, enz., voorstaan. De voorzitter der Federatie, de heer F. E. Spiering, opende de tentoonstelling met een rede, waarin hij alle aanwezige ver enigingen en hun streven met een kort woord belichtte. De gehele dag waren in de gezellige zaal vrij veel personen aanwezig, die de be langrijke en voor velen nog weinig be kende gegevens omtrent de vele levens vraagstukken bezichtigden en bespraken. Een fleurig, aardig verlicht theeschenke- l'ijtje verhoogde de gezelligheid en bood ook plaats voor een rustig gesprek. De tentoonstelling is heden, Maandag en Dinsdag nog te bezichtigen. ADVERTENTIE MAISQN TRIEMY ra maakt momenteel de allernieuwste g, permanent zonder toestel voor f 8.— compleet. Gem. in 2 uur gereed. Mislukking uitgesloten, .geen warmte «f of electriciteit op het hoofd. B Specialiteit in haarverven en blonderen E3 0 GROTE HOUTSTRAAT 26 rood 0 g ingang portiek boven Vogelzang t/o H Anegaug - Tel. 17856 E3 BSBBEaS3BBSi3ffifSQiiaQ9BBB5BB3 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 September 1950 ONDERTROUWD: 9 Sept., H. J. Hoog kamer en G. J. Govers. GEHUWD: 9 Sept., H. Groenendaal en C. M, Neuteboom. BEVALLEN van een zoon: 7 Sept., I. van Baars—van Ganswijk; 8 Sept., A. J. van der Linden—Westerhof; G. B. MingaarsHospes; M, J. BergmanVeen; H. II. Stroomerde Vries. OVERLEDEN: 7 Sept., .T. I. M. van der Meer, 23 j., Maarten van Heemskerkstraat; J. van der PuttenPeijs, 70 j.. Vergierdeweg; 8 Sept., S. Zaagsma, 79 j., Dr. Schaepman- straat; J. Meijer, 77 j., Roerdompstraat. In Bloemendaal zag men waarachtige danskunst Het Nederlandse publiek heeft aan zijn danskunstenaars, die onder doorgaans be droevende omstandigheden hun roeping trouw bleven, een grote schuld. Deze kan alleen gedelgd worden door het betonen van een aanmoedigende en tot doorzetten inspirerende belangstelling, waarbij men het natuurlijk niet aan critiek behoeft te laten ontbreken. Vermoedelijk verleid door de aanstekelijke bewondering, die enkele vooraanstaande buitenlandse gezelschap pen als een lopend vuui-tje hebben opge wekt, zijn de mensen inderdaad in ruimere mate dan voorheen komen kijken naar wat de binnenlandse krachten tot stand bren gen. Nu zou het wel zeer jammer zijn in dien enkele daarbij opgedane teleurstellin gen als oorzaak moeten gelden van de betrekkelijk geringe interesse, die er Zon dagavond voor het debuut van de jonge stichting Ballet-Recital onder leiding van Sonia Gaskell in Bloemendaals zo prach tige Openluchttheater bestond. Het ware te wensen dat wij dit verschijnsel aan de late datum en het sombere weer mogen wijten. De bevolking van de tribunes toonde zich gelukkig met het gebodene bijzonder in genomen. Want hoe dan ook: wat hier, na een eigenlijk slechts korte tijd van ovex-igens zeer intensieve voorbei-eiding, werd ge presteerd door enkele ex-varen en vele aan komende talenten haalde het niveau, waar op men cle verwachting van een hex-levixxg der waarachtige danskunst in. ons land met vertrouwen mag basex-en. Van de solisten kan men zelfs zeggen dat zij een vergelij king met de corypheeën van het interna tionale podium zeker niet ongunstig door staan, al moet men met dex-gelijke waar deringen altijd voox-zichtig zijn. Het is dan ook alleszins betreurenswaax-dig dat, de begaafde Pieter van der Sloot, wiens vorm voox-tdurend aan zuiverheid wint en wiens technische beheersing begint te frappererx, er goed aaxx meent te doen deze groep, die hij zelf uit ontevredenheid met de gang van zaken elders heeft helpen oprichten, thans in de steek te laten. Gelukkig is er een goede, zij het dan buitenlaxxdse vervan ger gevonden. Wij moeten volstaan met enkele koi-te op merkingen over het reeds eerder door ons in geestdriftige termen besproken pro gramma. Choreografisch is de op een mythologisch gegeven berustende fantasie „Alles om een mantel" niet zeer bevx-edi- gend, al komen er voox-al in het tweede deel enkele aardige en levendige scènes in .voor. Maar dit werk wex-d speciaal in elkaar ge zet om de jongste generatie technisch uit eenlopende kansen te bieden. Wat men er ook van vindt, er wordt in ieder geval ge danst, licht en zwierig, waar nodig acro batisch en steeds met gratie. De zestien jarige Marianne Boudiin als de zon in de gestalte van een meisje vermocht zelfs ont roering te wekken. Iedex-e lijn van haar bewegingen is even mooi. Men heeft van haar veel goeds te wachten. Als een prille, stralende schoonheid zweefde zij boven het plankier. Het tweede onderdeel van het program ma bestond uit de solo-fragmenten van de meesterlijke schepping „Les Sylphides" van Fokine op muziek van Chopin, waarin Marie-Jeanne van der Veen en Loukï van Oven een uitstekend figuur sloegen. Helaas, kwam de regen het schouwspel bedexwen en moest het duet op de Valse Brilliahte worden afgelast. Overigens móet ik opmer ken dat men dit stemmingsstuk ernstig ver minkt door het uit te voeren zonder corps de ballet. Ook begrijp ik niet waarom in het programma gesproken wordt van dra matische expressie, die in deze romantische tovertuin vol dromerig sentiment totaal geen rol speelt. Over „Odysseus en Kalypso" heb ik mijn waardex-ing reeds voldoende geuit bij de eerste kennismaking. In grote lijnen is dit werk misschien wat te cerebraal, maar de lyriek van het door Pieter van der Sloot en Marie-Jeanne van der Veen gedanste adagio is onmiskenbaar fraai. Tot besluit Werd het „oud-Amsterdams Px-entenboek" vertoond, waarvan het laatste tafereel (naai* het toneelstuk over de gewaande dienstmaagd van Thomas Asselijn) op een vermakelijke glijpartij uitliep," daar de vloer spiegelglad was geworden. Het plankier geleek een kunst-ijsbaan, maar de vreugde werd er niet minder door. Laten wij tenslotte hopen dat aan Ballet- Recital spoedig gelegenheid tot optreden in de schouwburg wordt geboden. Deze poging moét slagen. In zekere zin is met het bieden van voldoende werkgelegenheid de toekomst van de danskunst in Nederland gemoeid, zolang een combinatie van de beste krachten uit de bestaande gezelschap pen tot de vrome en waarschijnlijk ver geefse wensen blijft behoren. DAVID KONING Keuringsdienst van Waren Directeur C. 3. Mieras eind 1950 met pensioen Naar wij vex'nemen zal de heer C. J. Miex-as, directeur van de Keux-ingsdienst voor Waren in het district Haarlem, bin nenkort de pensioengerechtigde leeftijd be reiken, zodat hij aan het eind van dit jaar de dienst der gemeente Haarlem zal ver laten. Politierechter Met loden schoenen Voor de Haarlemse politie-rechter ver schenen vanochtend met loden schoenen vijf heiers. Zij hadden op het terrein van de Centrale Werkplaats afval-lood verza meld eix dat voor 150 gulden ver kocht. Toen zij hoorden, dat dit mis zou gaan brachten zij het geld terug naar de opkoper en bezorgden het lood weer waar het behoorde. Dat nam niet weg dat de Officier van Justitie vijftien gulden tegen hen eiste. En hoewel zij zeiden dat het ge woonte. is om dergelijke dingen mee te ne men, kx'egen zij allemaal tien gulden boete waarbij rekening werd gehouden met het feit dat zij de zaak aangezuiverd hadden en dat zij een blanco strafblad hadden. Dat laatste lxad de zesde heiex*, die een zaam in het hekje moest verschijnen, niet. Hij had als tussenpersoon gefungeerd en daar een tientje voor gekregen. Derhalve stond hij wegens heling terecht. Nu vond de politie-rechter het niet nobel, dat hij de politie op de mouw had gespeld dat hij nog nooit met de strafrechter in aanraking was geweest. Verdachte gaf toe dat hij dat had gedaan, maar zei verontschuldigend: „Ik hoef het toch niet tegen iedereen te zeggen". Ondanks déze misleiding werd hij over dezelfde kam geschoren als zijn mede verdachten. „De Troubadour van Loosdrecht' Ook voor de toneelspelers uit liefhebbe- rij is de zomervacantie voorbij.- Zaterdag avond waren de donateurs van de vereni ging „Heemstede-West" weer bijeen in hötel De Leeuwerik om van een opvoering door de werkende leden van het blijspel „De Troubadour van Loosdrecht" door Hans Nesna te genieten, Bepaald een ver- rassing, die het lange wachten vex-goedde, vormde bij het opgaan van het doek het fraaie en fleurige tuindécox", al zou men mogen opmex'ken dat het lichte bosland schap moeilijk met de titel gerijmd kon worden en dus eigenlijk een verkeerde voorstelling van de plaats van handeling gaf. Laten'wij er echter liever onze vreugde over uitspreken dat er zoveel zorg aan een smakelijke aankleding was besteed. Dit compliment geldt trouwens voor de gehele vertoning. In zekere zin is „De Troubadour van Loosdrecht" (in het begin vain de oorlog gespeeld door Cees Laseur en zijn toenma lig gezelschap op het beroepstoneel) geen eenvoudige opgave voor amateurs, omdat het een stellig niet alledaags ondei'werp tot één van de voornaamste motieven heeft, namelijk de houding van een letterkundige, in dit geval zelfs een dichter, ten opzichte van zijn werk. Gelukkig voor hen evenwel is de schrijvers alleen maar op de buiten kant ingegaan en heeft hij bovendien een middelmatig model genomen, al wil hij ook dat men deze titelheld als een soort genie1 beschouwt. De hoofdzaak wordt trouwens uitgemaakt door een crisis in het huwelijksleven, tengevolge van een blijk baar nogal platonische liefde voor een vriendin van de echtgenoten, die hem in- vriendin van de echtgenote, die hem in- sonnetvorm het bewijs van zijn denkbeel dige ontrouw behelst. Als men dit gehui chelde fatsoen buiten beschouwing laat, dan kan men zeggexi dat de conflictstof aardig in elkaar is gezet en op een tamelijk handige, meer amusante dan boeiende wijze tot explosie werd gebracht. Onder leiding van Harx-y Akkermans heeft „Heemstede-West" er een aanvaard bare vertolking van gegeven. Op het echt paar was zelfs heel weinig aan te merken. Jan Verkoren beschikt over een prettige, donkere stem en een gemakkelijke manier vaxi bewegen. Zijn tegenspeelster, Bep Jan sen, die px-ecies aanvoelde waar het om ging, accentueerde voortreffelijk de ver schillende trekken in het karakter van de vrouw die met berekening en mensen kennis de waarheid uit de doeken laat ko men. Daarom was het zo jammer dat zij niet meer aandacht schonk aan een nauw keurige articulatie. De rol van de oudere mr. van Arkel was niet max'kant genoeg getypeerd, de gevaarlijke vriendin had wat meer raffinement zeker kunnen gebruiken, maar toch pasten ook zij zeer wel in het ensemble. Aixnie Jeltema vond als de dienstbode na een zwak begin al spoedig de gewenste vrijmoedigheid ,en Jan Smits zag men met genoegen als de verliefde, met andex-mans veren pi-onkende V.V.V.-be- diende. Merkwaax'dig was het dat de naam Elvire door sommigen werd uitgesproken alsof liet ging om een agente van de ge heime dienst: L 4. Het is te hopen dat men er iets op vindt om in de toekomst de duur van de pauze tot een normale lengte terug te brengen, met hoeveel plezier de aanwezigen dit keer misschien ook hebben geluisterd naar de klanken van „The Marinucei's", die later ook de dansmuziek voor hun rekening namen. D. K. RECEPTIE KLAVERJASCLUB „HAARLEM-NOORD" Ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan van de Klaverjasclub „Haarlem-Noord", werd Zondag een receptie gehouden in café- restaurant „Du Nord". De voorzitter -de heer Ausma, herinnerde in zijn openingswoord aan de vele moeilijk heden die de club in de afgelopen vijf jaren heeft ondervonden. Hij bracht hulde en dank aan de oprichters van deze club, namelijk de heren Opdam, penningmeester; Van den Brink, commissaris en de heer Bos, oud-be stuurslid. Vele bloemstukken waren voor deze gele genheid geschonken, o.a, door Klaverjasclub Bellevue, IJmuiden; „K.J.C.IJ." IJmuiden; D.S.V., de Haarlemse Klavarjasbond, „Du Nord", „Harten Aas", mevr. Huygen, „Onder Ons", „Rozenprieel", enz. Vele afgevaardigden boden namens hun vereniging de gelukwensen aan. De jongste van het gezelschap, de vijf-jarige Wimmie Vermaat, overhandigde namens de leden een foto van het bestuur en leden. Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 302X 304% 226% 231% Philips 227 229% A. K. U 171 171% 130 Nederlandse Ford 277 Nederlandse Kabel 274X v. Berkel's Patent 115% 1 Scheepvaart-Unie 161% 164% Holl.Amerika Lijn 172 Deli - Maatschappij 120 124Vs H. V. A 126% 129% A'dam Rubber 134% 139% Ned. Handel Mij. 142% N.-I. Handelsbank 91%. 91% Billiton Mij. II.. 237 Collecte voor kankerbestrijding met de noodklok ingeluid Vanmorgen zijn op de. Grote Markt de twee grote luidklokken gearriveerd, die tot en met Zaterdag in Haarlem zullen galmen voor de huis-aan-huis-collecte en de straat- collecte op Woensdag ten bate van het Koningin Wilhelminafonds. Om half één opende de burgemeester, mr. P O. F. M. Cremers, de collecteweek met een korte oproep aan alle stadgenoten. Deze inzameling, die letterlijk niet de noodklok wordt ingeluid, geldt een zeer ernstige zaak, zo zei hij. „Uw offer wordt gevraagd voor de' bestrijding van een ziekte, waaraan in Haarlem bijna twintig procent van de sterfgevallen zijn toe te schrijven." Na de burgemeester, die vergezeld werd door enige wethouders, sprak dr. Vedder, secretaris van de afdeling Haarlem van de Maatschappij tot bevox'dering der Genees kunst en lid van de Haarlemse afdeling van het Koningin Wilhelminafonds. Er bestaat nog een tekort aan collectan ten. Zij, die bereid zijn aan het inzamelings- werk deel te nemen, worden ten spoedigste bij de U.V.V. op het stadhuis verwacht (telefoon 20405). Lustrumviering D.V.G. In de met bloemen versierde zaal van hotel Vreeburg te Bloemendaal vierde Zater dag de vereniging van bewoners der Indische buurt „Door vrijheid geboren" met een caba ret-avond haar eerste lustrum. Voor dat de feestavond door voorzitter J. Zwart Sr. werd geopend, kon men reeds luis teren naar vrolijke muziek. Na de huldiging van de bestuursleden, die elk een bouquet anjers kregen, kwamen de goochelaar-buik- spreker Kees Verhulst en het duo Willy en Lies Foletta aan de beurt. Zij hebben de aanwezigen drie uur lang op allerlei manie ren weten te amuseren. De stemming kwam er dan ook weldra in. Vooral het duo had hierin met geestige sketches en vele liedjes een zeer groot aandeel. Na afloop van het cabaret-programma bleef deze grote familie want als zodanig mag men de leden van D.V.G. beschouwen nog gezellig bijeen aan een welvoorziene koffietafel en voor een dansje onder leiding van de heer J. Zwart Jr. Voor de kinderen zullen binnenkort sport wedstrijden worden gehouden. Zeilen Nationale kampioenschappen Op de Westeinderplasseir 'bij Aalsmeer zijn Zaterdag de nationale zeilkampioen- schappen begonnen onder een bewolkte hemel, waaruit minder regen is gevallen, daxx waarvoor men aanvankelijk bevreesd was. In feite bleef (het bijna droog en aan gezien er een stevig briesje over het water stond, werd de weersgesteldheid na afloop als (gunstig bestempeld. In de vier klassen, waarin dit jaar de nationale titel op het spel staat, vielen op deze eerste dag nog geen beslissingen, want geen der deelnemers slaagde er in meteen al dé drie voor de 'titel vereiste eerste plaatsen te bezetten. Van Wijk in de drakenklasse en Van Leijen in de vrijheids klasse sleepten echter in twee van de vier wedstrijden een eerste plaats in de wacht, zodat zij een goede kans (maken op hel nationaal kampioenschap. De uitslagen luiden: Drakenklasse: Eerste wedstrijd: Puzzle II, (Van Wijk, Kaag); tweede wedstrijd: Goedewxhd, (Vollebregt KNZ en RV); derde wedstrijd: Thalatta, (Van Duyl, KN Z en RV); vierde wedstrijd: Puzzle II, (Van Wijk, Kaag). Olympiajollenklasse: Eerste en tweede wedstrijd: Zomerweelde, (De Jong, Kaag); derde en vierde wedstrijd: Pinguin III, (Markus, Koenen). Vrijheidsklasse: Eerste en tweede wed strijd: Koh-I-Noor, (Van Leijen, Pampus') derde wedstrijd: Schicht, (Bouwhuis, Nieu we Diep); vierde wedstrijd: Duysz Ter Ghast, (Schooneveldt, Amsterdam). Twaalf voetsjollenklasse: eex-ste wed- slrijd: Piraat, (Keijzer, Alkmaar); tweede wedstrijd: Tecumseh, (Zegers, Koenen); derde wedstrijd: Trixi, (Huiisken, Loos drecht). Op de tweede dag zijn reeds in twee van de vier klassen, waax-in gezeild wordt, de nationale titels behaald. In de Olympia jollenklasse was het -evenals verleden jaar Markus van „De Koenen", die nationaal kampioen werd in zijn Pinguin III en in de vx-ijheidsklasse behaalde Schooneveldt uii Amsterdam de nationale titel. Het volgend weekend zullen de kampioen schappen nog worden voortgezet in de dra kenklasse en in de 12-voetsjollenklasse. De uitslagen luiden: Drakenklasse: vijfde wedstrijd: „Goede- wind", (Vollebregt, KNZ en RV); zesde en zevende wedstrijd: ,,'t Hondsbosch", (Van de Stadt, KNZ en RV). Olympiajollenklasse: vijfde wedstrijd: „Mdgneet", (Willems, De Schinkel); zesde wedstrijd: „Pinguin" III, (Markus, Koenen). Vrijheidsklasse: vijfde wedstrijd: „Boeki", (Boeschoten, Het Witte Huis); zesde cn ze vende wedstrijd: „Duysz ter Ghast", (Schoo neveldt. Amsterdam) Twaalfvoetsjollenklasse: vierde wedstrijd: „Tecumseh", (Zegers, De Koenen); vijfde wedstrijd: „Lucky Truck", (Hellema, Zaan- landse Z. V.); zesde wedstrijd: „Moby Dick", (Brinkmann, Haarlemse Jacht Club). Aan de Zomervaart, de Dirk Schaferstraat en de Prins Bernhardlaan in Haarlem- Oost zijn acht en zestig woningen gereed gekomen welke geboaiod zijn door de R.K. Bouwvereniging Sint Bavo". Zondagmiddag heeft kapelaan Cras de woningen, inge wijd. Daarna volgde een bijeenkomst in de kleuterschool aan de Dirk Schaferstraat. Dè voorzitter van de woningbouwvereniging de heer Rood heette de gasten welkom, waarna de heer A. J. M. Angenent de gelukwensen namens het gemeentebestuur overbracht. Ook spraken nog de heren H. H. Kühlemeier van Bouw- en Woning toezicht en Verbeek namens het Huisvestingsbureau, Motorsport Norton klopt de Gilera's in Grote Prijs van Monza Onder schitterende weersomstandigheden werden op het circuit van Monza (Italië) Zondag de wedstrijden om de Grote Prijs van Monza gehouden, die mee-telden voor het wereldkampioenschap in de verschillende categorieën. Niet minder dan 50.000 toe schouwers woonden de races bij. De resul taten luiden: 125 co-ltlasse: 1. Leoni (Italië) op Mondial (gem.) 132.206 km.; 2. Ubbiali (Italië) op Mon dial; 3. Zinzani (Italië) op Morini. De eindstand voor het wereldkampioen schap in deze klasse luidt: 1. en wereldkampioen Ruffo (Italië); 2. Leoni (Italië). 250 cc-klasse: 1. Ambrosini (Italië) op Be- nelli (gem. 145.6 km.); 2. Anderson (G, B.) op Guzzi; 3. Francisci (Italië) op Benelli. Eindklassement: 1. en wereldkampioen Dario Ambrosini (Italië); 2. Cann (G. B.). In de 350 cc-klasse moest Foster (G.B.) de stx-ijd in de tweede ronde staken, maar hij had in de voorafgaande races reeds zulk een puntenvoorsprong gekregen, dat hem de titel van wereldkampioen niet meer kon ontgaan. 1. Duke (G. B.) op Norton (gem, 152.9 km.); 2. Graham (G. B.) op AJS; 3. Hinton (G. B.) op Norton; 4. Dale (G. B.) op Nor-ton. Eindklassement: 1. en wereldkampioen: Bob Foster (G. B.); 2. Duke (G. B.). 500 cc-klasse: 1. Duke (G. B.) op Norton, (gem. 164.7 km.); 2. Masetti (Italië) op Gilera; 3, Artesiani (Italië) op M. V. Eindklassement: 1. en wereldkampioen: Masetti (Italië); 2. Duke (G. B.); 3. Graham (G. B.) zyspan-motoren: 1. Oliver (G. B.) op Nor ton (gem. 138 km. per uur); 2. Frigerio (Italië) op Gilera. Eindklassement: 1. en wereldkampioen: Oliver (G. B.); 2. Frigerio (Italië). Paardensport Scratch wint St. Leger De St.- Leger, een der klassieke Engelse rennen werd gewonnen door de Franse hengst Scratch, eigendom van de katoen magnaat "Boussac. De jockey was Rae John stone. De favoriet, het Franse paard Vieux Manoir, werd tweede op 1 lengte. Heemstede VERKEERSONGEVAL TE HEEMSTEDE Zondagavond reed het echtpaar v. d. K. uit Haarlem op eeix tandem met hulpmo tor op het rijwielpad aan de Herenweg iix de richting Haarlem. Nabij de Prinsen laan houdt het rijwielpad even op, om direct daarna weer te beginnen. Daar door geraakte de bestuurder op de rijweg terecht. Bij zijn pogingen om weer op het rijwielpad te komen botste hij tegen de trottoirrand aan, zodat de tandem viel. De bestuurder liep daarbij een hoofd wonde op, zijn vrouw moest met een her senschudding en een schouderfractuur naar het Diaconessenhuis te Haarlem wor den vervoerd. SCHEEPVAART Amsteldiëp, 8 te Palembang v. Muntok, Albireo, 5 te Buenos Aires. Alamak, 9 v. Port Said. Amstelveen, 8 v. New Orleans n. Nederland. Alblasserdijk, 8 250 m. Z. Bermuda. Alcor, 8 anker Neuwerk. Alkaid, 8 pas. Bornholm. Amarapoora (t), ca. 3 Oct. v. Djakarta naar R'dam 1 Nev. verw. Averdijk, 8 675 m. O. Kp. Race. Aletta (t), 7 te Port Swettenham v. Djakarta. Arendskerk, 9 pass. Vlissingën. Armilla (t), 8 180 Z.ZW. Cambodia Point. Aardijk, 9 v. Tampico n. Mobile. Abbekerk, 10 v. Colombo n. Aden. Akkrumdijk, 11 te Port Elisabeth. Aldabi, pass. 10 Finisterr'é. Almkerk, 9 v. Colombo n. Fremantle. Altair, 10 te Port Alegre. Amstelkerk, 10 te Lagos. Amstelstad, 9 pass. Ceylon. Aalsdijk, 9 te New York. Alwaki. 9 v. Buenos Aires n. New York. Algorab, 10 v. St. Vincent. Ardea, 9 v. R'dam. Alhena, 9 te Montevideo. Alnati, 10 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Andijk, 9 v. R'dam n. New York. Bengkalis, 10 te R'dam v. Djakarta. Blitar, 7 v. Hollandia n. Makassar. Borneo, 9 te Soerabaja v. Semarang. Brltsum, 8 te Baltimore v. Narvik. Barendrecht (t), 8 600 m. O. Sombrero eil. Baud, 9 v. Djakarta te Belawan verw. Barito (kpm), 9 pass. Colombo. Boschfontein, 11 te Port Said, Beverwijk, pass. 10 Gibraltar, Caltex Utrecht, pass. 8 Malta. Ceronia, 9 v. Abadan te Rangoon. Cleodora, 8 v. Miri n. Suez. Cheshire (tr. en gez.l, 7 v. Fremantle n. Soera baja. Camphuys, 8 v. Makassar te Menado. Caltex Delft, pass. 10 Kp. Bon. Caltex The Hague (t), 9 in Suez Kanaal. Clavella, 10 pass. Tunis. Coryda, 10 v. Yokohama te Hongkong. Cottica, 11 te Demerara v. A'dam. Ceram, 9 te Cochin. Delfland. 8 te Rio de Janeiro. Dicto (KRL), 8 400 m. W- Addu Atoll (Mala- diven). Delft. 8 v. Manta n. Cristobal. Duivendrecht (t), 9 175 m, O.NO. Teneriffe. Dicto (krl), verw. 8 v. Makassar n, Djakarta. Diemerdijk, 8 375 m. Z.t.W. Flores. Danae, pass. 10 Ouessant. Etrema (t), 9 v. Carlpito te Curagao. Edam, 8 375 m. O.NO. Kp. Race. Eemland, 9 te Las Palmas verw. Esso Amsterdam (t), 8 630 m. W.ZW. Flores. Esso Den Haag (t). 8 900 m. O.NO. Sombrero. Eendracht, pass. 10 Ouessant. Enggaiio, 10 v. Damman n. Koweit. Eemdijk, 10 v, San Francisco n. Portland. Felipes (t), 8 pass. Muntok. Fairsea, 10 480 m. Z.ZO. Guardafui. Gemma (t), 9 te Heysham v. Stan-low. Grootè Beer, 8 190 m. N.NO. Finisterre. Gaastel-kerk, 10 v. Tanga n. Zanzibar. Goya (tr.), 9 te Aden. Gordias, 9 v. Izmir n. Bari. Grootekerk, 11 v. Beira te A'dam. Haarlem, 8 v. San Juan n. R.dam. Hecuba, 8 v. Curagao te Punta Cardon. Helder, 9 te Puerto Cabello v. Laguaira. Helena, 9 v. R'dam n. Barbados. Heelsum, 8 500 m. O.t.Z. Kp. Race. Hestia, 8 150 m. ZW Flores, Hera, pass. 9 Flores. Hoogkerk, 11 verw. Port Elisabeth. Hercules, 10 v. Gibraltar n. Lissabon. Indrapoera, pass. 9 Kaap del Armi. Jaarstroom, 8 te Hamburg v. A'dam. Jagersfontein, 11 verw, Genua. Java, 9 dwars Perirn n. Colombo. Johan v. Oldenbarnevelt, pass. 9 Gibraltar. Jupiter. 9 te Alexandrlë v. Tunis, Kota Baroe, 8 v. Port Said. Kota Inten, 9 te Semarang. Kota Gede, pass. 10 Fayal. Lekkerkerk, 8 pass. Kp. St. Vincent. Limburg, 8 v. Walvisbaai n, Kaapstad. Laurenskerk, 9 te Ashar bij Basrah. Leersum. 8 v. New Orleans n. Mobile. Lekhaven, 9 v. Emden n. Savona. Loosdrecht, 9 v. Madras. Lutterkerk, 9 te Port Soedan. Lawak, 10 v. Madras. Leopoldskerk, 8 v. Koweit te Basrah. Lieve Vrouwekerk, pass. 9 Gibraltar. Lissekerk, 9 v. Aden n, Suez. Lutterkerk, 10 v. Port Soedan n. Suez. Langkoeas, 10 pass. Guardafui. Leerdam, 10 te Antwerpen. Lindekerk, 11 te Antwerpen. Luna, 9 v, Mesina n. Pyli, Marissa, 9 v. Adelaide te Port Pirie. Metula. pass. 8 Aden. Marken. 8 v. Karachi. Midas, 3 v. Bordeaux n. La Pallice. Malvina (t), 8 575 ni. W. Tristan da Cunha. Maashaven, 10 v. Antw n. Las Palmas. Maaskerk, 10 te Lagos v. Douala. Madoera, 10 v. Aden. Mariekerk, 11 verw, Port Said. Marpessa (t), 9 v. Las Palmas. Murena. 9 v. Punta Cardon n. Landsend. Mijdrecht, pass. 10 Landsend. Macoma, pas. 10 Gibraltar. Mataram, 10 te Southampton. Mentor, 10 v. Oran te R'dam. Mitra, 9 te R'dam v. Singapore, Nestor, 8 v. Alexandrie n. Beiroeth. Nieuw Amsterdam, 12 verw. Southampton. New Australia, ca 5 Oct. v. Djakarta n. R'dam 26 Oct. verw. i BINNENLAND De secretaris van de Nederlandse Chris telijke Bond van Overheidspersoneel, de heer L. Vermeulen, heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie neergelegd. Kr. Ms. torpedobootjager „Kortenaer" zal na zijn bezoek aan Nieuw Guinea op de terugreis naar Nederland in October een of meer Australische en Nieuw-Zeelandse ha vens bezoeken en vervolgens langs de kort ste i-Qute thuisvaren. De Nederlandse Jongerenraad der Euro pese Beweging zal zijn eerste openbare ver gadering op Zaterdag - 16 September in Utrecht houden. Inleidingen zullen worden gehouden door de heren P. J. S. Serrarens en H, A. Korthals, respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van de Nederlandse Raad der Europese Beweging, mevrouw prof. dr. G. H. J. van der Molen en mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Za ken. Koningin Juliana heeft hedenmorgen ten paleize te Amsterdam dr. Michael Amir ont vangen, die zijn geloofsbrieven als buiten gewoon en gevolmachtigd minister van Israël overhandigde. In Blaricum hebben de Deli Spoorweg Maatschappij, de Deli Maatschappij, de Deli Batavia Rubber Maatschappij en de Deli Batavia Maatschappij een tehuis geopend voor de verlofgangers uit Indonesië, in de grote villa, welke toebehoorde aan de Ame rikaanse schilder W. H. Singer. Het tehuis biedt plaats aan ruim 60 gasten. Zaterdag is de uitgebreidste kermis die ooit in Den Haag werd gehouden, op het Malieveld geopend. De kermis duurt tot en met 19 September. Dinsdagmiddag zal Koningin Juliana een bezoek aan de Jaarbeurs brengen, Aan de Laurierlaan te Rotterdam is een nieuw gebouw van het Leger des Heils ge opend door mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam. Het gebouw bevat een congres zaal voor 650 personen en kleinere zalen. Op 13 September 1944 overschreden de geallieerde troepen bij Noorbeek de Neder lands-Belgische grens, waarna Maastricht op 14 September werd bevrijd. Deze overwin ningsmars zal dit jaar in Zuid-Limbxirg wor den herdacht met een estafette van ruiters te paard, die Woensdagmiddag de fakkel der bevrijding van gemeente tot gemeente zullen overbx'engen tot in Wijk, waar de burge meester van Maastricht het bevrijdingsvuur ontsteken zal. De gemeentepolitie in Bolsvvard heeft met ruim 400 kinderen een uitstapje gemaakt naar Oranjewoud. De schoolkinderen kunnen meedingen naar een prijs als beloning voor het mooiste opstel over deze tocht. De oude ren moesten een aantal verkeerspuzzles oplossen. Van 26 tot 29 September zal in Frascatx te Amsterdam voor het eerst een herenmode- beui's gehouden worden. Hieraan nemen 13 fabrikanten op het gebied van de herenmode deel. Prof, dr. II. J. C. Tendeloo zal optreden als rector-magnificus van de Landbouw hogeschool in het nieuwe studiejaar. B. en W. van Laren hebben de raad voorgesteld de vermakelijkheidsbelasting voor de plaatselijke bioscoop van 35 pet. te verlagen tot 25 pet. Het door de Nederlandse consul-generaal ingediende verzoek tot nietigverklaring van het huwelijk van Bertha Hertogh zal door het hof te Singapore op 16 October worden behandeld. Het hof heeft voor deze behan deling vier dagen uitgetrokken. Prof. dr. M. van Haaften zal, te begin nen op 5 October in het laboratorium der Vrije Universiteit te Amsterdam college geven in de levensverzekeringswiskunde. De lessen vormen het eerste gedeelte van de academische opleiding tot actuaris. Zy zijn ook voor niet-studenten toegankelijk. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp dat beoogt het bestrijden van plantenziekten en van schadelijke dieren op korte termijn mogelijk te maken. De be staande wet geeft onvoldoende gelegenheid onmiddellijk in te grijpen. Vrijdagmiddag is te Doetinchem een R.K. HBS geopend. Dertig leerlingen zullen de school bezoeken. Deze school te -Doetin chem is de tweede R.K. HBS in de Achter hoek. De minister van Onderwijs heeft inge steld een commissie, welke tot taak zal heb ben de studenten in de Indologie, alsmede de doctorandi in de Indologie van advies te dienen bij hun studie of bij overgang naar een andere studie en te bepalen wie voor een te verlenen studievoorschot in aanmer king zullen komen. Voorzitter der commis sie is prof. mr. A. L. de Block. HAARLEM EN OMSTR. Een bewoner van dc Regentessclaan had voor zijn verjaax-dag van zijn kinderen een fiets met hulpmotor ten geschenke gekregen. Zondag wilde hij zijn eerste tocht maken, doch spoedig na de start nam hij de bocht te kort en viel. Vermoedelijk heeft hij een heupbreuk opgelopen en is naar het Sint- Elisabeths Gasthuis overgebracht. Nieuw Holland, 9 verw. Penang. Noo'röam, 10 te R'dam v. New York. Notos, 6 v. Caphaitlen n. Port au Prince. Orestes, 9 v, Monteviedo n. Santos. Ophir. 9 verw. Muntok v. Djakarta. Oranje Fontein. 8 150 m. W Freetown. Otranto, ca. 11 Oct v. Djakarta, 1 Nov. verw. te Rotterdam. Otranto, 7 te Fremantle. Omala, 9 v. Balikpapan te Manilla. Oranje, pass. 10 Malta. Ormonde, 10 te Aden. Phrontis, 8 pass. Gibraltar. Prins Willem II, 8 290 m. O. Aden. Prins Willem IV. .9 v. Quebec te R'dam. Prins Willem V, 8 775 m. W.NW. Scilly. Poelau Laut, 8 te Belawan. Prins Alexander, pass. 10 Dover. Pygmalion, 11 te R'dam. Prins Willem v. Oranje, 10 v. Chicago naar Montreal. Roepat, 8 rede Singapore. Rondo, 8 pass. Kp. St. Vincent. Rotula (t), 8 150 ni. W. Sabang. Rjjnkerk, 8 te Antwerpen v. R'dam. Ranchi (tr. en gez.). 9 te Aden. Rotti, pass. 10 Gibraltar. Riouw, pass. Anderhalfgraadskanaal. Raki. 11 v. Bahrein n. Muscat. Rijnland, 10 te A'dam v. Zuid Amerika. Stad Haarlem, 8 te Savona v. R.dam. Stad Maastricht, pass. 8 St. Vincent. Stad Vlaardingen, 8 v. Narvik n. R.dam. Straat Malakka, 6 v. Yokohama n. Kaapstad. Stad Alkmaar, 8 v. Emden n. Narvik. Streefkerk, 9 v. Gdynia te Hamburg. Sumatra, 8 v. Makassar h. Palembang. Swartehondt, 8 te Menado. Stanvac Beriakat (tl, 6 v. Singap. n. Palembang. Skaugum, ca. 2 v. Djakarta, 27 verw. R'dam. Saparoea, 10 rede Rivercess. Sarangan, 10 te Koweit. Sibajak, 10 te Djakarta. Stad Dordrecht, 9 v. Puerto de Sagunto naar Gibraltar. Stentor, 10 te Izmir v. Naxos. Straat Soenda, 10 v. Singapore. Scherpendrecht, pass. 10 Malta. Schiedijk. 10 v. Havanna te Brownville. Sloterdijk, 10 v. Alexandrie. Sommelsdijk, 10 te Mobile. Salland, 11 te Montevideo. Titus, 9 pass. Ouessant (11 verw. R.dam). Tjibodas, .9 le Balikpapan v. Osaka. Telamon, 8 v. Curagao n. Maracaibo. Tjikampek, 9 verw. Durban. Trompenberg, 8 240 m. O. San Salvador. Tawali, 10 v. Port Said. Tero, 11 te Nicochea. Themïsto, 9 v. Swansea n. Montreal. Tiba, pass. 10 Madeira. Tosari, 10 v. Port Swettenham n. Penang. Titus, 10 v. Algiers te R'dam. Vulcanus, 8 v. Gibraltar n. Piraeus. Vrijburgh, 8 v. Boston te R'dam. Veendam, 10 v. Southampton. Volendam. 10 720 m. O. Kp. Race. Waikèlo, 8 v. Bitung n. Buru. Westerdam, 3 420 m, O. Kp. Race. Wickenburgh, 9 passa Burlings. Willemstad, 8 v. Puerto n. Cristobal. Waterland. 9 v. I-as Palmas n. Rio de Janeiro. Wieldrecht (t), 10 v. Abadan n. Bahrein. IJsel, 6 v. Houston n. New Orleans. Zijpenberg, 8 bij Gibraltar. Zeeland (ssrn.), 8 v. Londen n. R'dam. Zeeland (krl), pass. 9 Kp. Bon.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3