c i 6r»tif Sport in het kort -Clowntje Riek Kort en Bondigj Maison MARCEL Oile Permanent f 8.- Moord in Wenen Dinsdag 12 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Gymnastiek Om de athletiek-fitels van de Kennemer Turnkring Onder vrij gunstige weersomstandigheden is Zondag op 't Gemeentelijk Sportterrein aan de Kleverlaan de laatste gebeurtenis van het zomerseizoen van de KTK gehou den, namelijk de athletiek-kampioenschap- pen voor dames en heren. Voor deze wedstrijden hadden zich 19 dames en 26 heren aangemeld, van wie er respectievelijk 16 en 25 waren opgekomen. Kon men over de opkomst in ieder geval tevreden zijn, het gladde terrein in aan merking nemende waren de prestaties van de gymnasten eveneens behoorlijk. Bij de dames moet als uitblinkster ge noemd worden mejuffrouw T. Handgraaf van Concordia, die zich op de nummers 100 meter hardlopen, kogelstoten en ver springen als eerste plaatste met de volgen de resultaten: 100 meter hardlopen 13.2 sec.; kogelsto ten 8.12 meier: verspringen 4.85 meier. Mejuffrouw J. Hop van TV Santpoort ging met twee eerste prijzen naar huis, n.l. voor hoogspringen (1.31 meter) en Duitse driesprong (9.95 meter); zij plaatste zich derde bij verspringen met een sprong van 4.50 meter. Mejuffrouw E. Hagens van Concordia nam mei een worp van 23.70 meter het discuswerpen voor haar rekening. Zij werd bij kogelstoten tweede (7.76 meter). De 80 meter hardlopen werd een over winning voor mejuffrouw M. Spaans van de GV Heemstede (11.3 sec.) op de voet gevolgd door mejuffrouw G. Boots van Bato (11.4 sec.). Deze werd derde bij de 100 meter hardlopen in 14.2 sec. Bij de heren was er geen een, die met drie eerste prijzen naar huis ging; wèl één met twee eerste prijzen. Deze was H. Kroes van Concordia. De 200 meter liep hij in 25.2 sec. en bij het discuswerpen behaalde hij 29.39 meter. Tenslotte plaatste hij zich tweede bij kogelstoten met 9.70 meter ach ter K. Leguit van Turnlust Beverwijk, die eerste werd met 10.11 meter. Met een sprong van 5.63 meter werd H. ter Horst van Bato eerste bij verspringen. Bij hinkstapsprong en bij de 100 meter werd hij tweede, repectievelijk met 11.17 meter en in 12.1 sec. achter Th. Braaksma van Concordia, die eerste werd in de 100 meter in 12 sec. De 800 meter bracht een felle strijd tus sen de jonge athleet G. Halderman van OSS Zandvoort en E. Sauer van Turnlust, Beverwijk, die over deze afstand respec tievelijk 23.4 en 23.8 sec. liepen. Het speer werpen werd gewonnen door J. Duijff van Concordia met een worp van 40.65 meter tweede werd P. Luiting van Bato met 38.35 meter. Het hoogspringen werd gewonnen door H. Wardenier van OSS met een sprong van 1.51 meter. Deze athleet plaatste zich nog derde bij hinkstapsprong en bij 800 m. hardlopen. Aan het einde van de wedstrijd werden nog enige estafettes gelopen. De dames van Concordia liepen de 4 x 80 meter n 45.8 sec.; de Bloemendaalsé GV deed er 46 sec. over. Ook de heren van Concordia wonnen hun estafette (4 x 100 meter) en wel in de tijd van 49.8 sec. OSS deed over deze af stand 0.1 sec. langer en werd tweede. NOORWEGEN—FINLAND 4—1. Noor wegen won een landenwedstrijd voetbal van Finland met 41. De ruststand was 20 ten gunste van de gastheren. ADVERTENTIE I dil prachtig Sola-couveri, winkelwaarde f. 3.05 mei een garantie voor Uw leven, want het is feest bij „MARGRIET". I Margriet, hai frisse blad van deze iijd telt nu 64 bladzijden en geeft met g haar royaal formaat méér dan ieder I ander damesblad. Laai U dus deze I feestgave niet ontgaan en vul ondar- I staande bon in. BE t Stuur mij het Sola-couvert en schrijf mij in als aoonné. Ik betaal p.vr. 25 et. p. kwart. i. 3.25 doorhalen tcat niet verlangd, wordt. NAAM: Ss STRAAT: PLAATS: Plak deze bon op een briefkaart van 6 ct. en adresseer deze aan „Margriet". Postbus 244, Amsterdam. ■ic Vergeet vooral niet 25 ct. extra té plak ken naast de postzegel van 6 ct. voor porto en verpakkingskosten. Zeventig vrouwelijke doktoren uit alle delen van de wereld nemen deel aan liet zesde driejaarlijkse congres van de Internationale Vereniging van Vrouwelijke Doktoren, dat deze maand in Philadelphia (Verenigde Staten) wordt gehouden. Op haar weg naar Philadelphia brachten (van links naar rechts) dr. Janet Aitken, Londen, dr. Susana Szkop Frenkel, Israël, dr. Erikssen-Lihr, Finland en dr. A. C. Ruys, Nederland, een bezoek aan het ziekenhuis te New York, waar de directrice van dit ziekenhuis Iiaar de instrumenten toonde van Elizabeth Blackwell, stichtster van deze inrichting. Zwemmen „Haarlem" in Tunis Uit Tunis schrijft een der leden van de zwemclub „Haarlem" ons, dat de zwem en waterpoioploeg na een slechte overtocht aldaar is aangekomen. Aan de kade ston den officials ter verwelkoming en de Haar lemmers ontvingen van verscheidene zijden bloemen. De gasten hadden een streepje voor bij de 'douane, want zij v/aren spoedig van boord en door stoffige straten begaven zij zich naar het hotel. Daar hebben de Haarlemmers een goed verblijf. Er zijn witte zalen met stenen vloeren. Grote ventilatoren geven een aangename koelte. Hoewel de samenstel ling van het eten vaak onbekend is smaakt het goed. Door de warmte wordt veel ge dronken, zoals ijswater en wijn. Een lid van de zwembond uit Tunis treedt als gids op en enkele dagen heeft hij de Nederlanders de weg gewezen. De gids deelt vooral in de uitgelaten vrolijk heid, waarmee de ploeg zich aan het nieuwsgierige publiek voorstelt. Natuur lijk trokken de Haarlemmers met hun be geleider de „Souks" in en zij kochten in deze overdekte Arabische winkelstraatjes een fez. Het afdingen der prijzen is een speciale sport. Daarbij ontpoppen de ver kopers zich als grote toneelspelers. Op straat trekken de vele bedelaars en de gesluierde vrouwen de aandacht van de vreemdelingen. De tochten gaan meest al te voet. Het belangrijkste vervoermiddel is een wagen met paard en men ziet wéinig auto's. Zoveel mogelijk wordt in de scha duw gelopen, want de zon geeft grote hitte. Prettig is het op een terrasje te zitten, doch zodra de Haarlemmers zich hebben neergevleid verschijnen er straat jongens met een kistje, waarin zich een borstel en schoensmeer bevinden. Onver wacht hebben zij de schoenen ie pokken en beginnen, ondanks heftige protesten, te poetsen. Dan is betalen onvermijdelijk. Des avonds bezochten de Haarlemmers het Casino, waar een Arabische danseres en zangeres de bezoekers in extase bracht. Het zwembad in Tunis geniet de speciale belangstelling. Men beschikt daar over een prachtig marmeren open bad met grote tribunes. Vrijdagavond zijn de eerste wed strijden gehouden. Door een onenigheid met de bond had de sterkste vereniging verstek laten gaan. De Haarlemmers be haalden steeds overwinningen. Zij zwom men overigens rustig hun baantje. Voor Bob Bonte werd op de 200 meter school slag 2 min. 46 sec. genoteerd en voor Joris Tjebbes die slechts tegen Jan de Gans op de 100 meter borstcrawl zwom 1 min. 0.9 sec. De Gans deed er 1 min. 3.8 sec. over. Aan de drie maal 100 meter estafette namen alleen ploegen van „Haarlem" deel. Een waterpolowedstrijd tegen een combi natie uit Tunis (de sterkste ploeg verscheen niet aan de start) leverde een zege van 24-4 voor de Haarlemmers op. Korfballers vergaderden In het komende seizoen zullen in de ver schillende klassen van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond nimmer meer drie. doch ten hoogste twee ploegen auto matisch degraderen. Dit besluit is met algemene stemmen genomen op de jaarvergadering van de K. N. K. B. in Krasnapolsky te Amsterdam. De vergadering herkoos in het hoofd bestuur de clrie aftredende leden .T. van Driel, M. J. van Glabbeek en K. Roggen. In zijn openingswoord betreurde voor zitter W. Chr. Schaap het. dat dameskorf bal van katholieke zijde is gecreëerd. Hij hoopte voorts dat het N. O. C. er in de toekomst toe zou overgaan een korfbal wedstrijd in te lassen in het programma van de Olympische dag. Wandelsport Tienjarig bestaan van de wandelsportclub „Onder Door" Donderdag 14 September is het tien jaar geleden dat de Haarlemse Wandelsport Ver eniging „Onder Door" werd gesticht. De vereniging werd opgericht in de tijd van de toenmalige Opbouwdienst en bestond oor spronkelijk uitsluitend uit oud-militairen. De stoot tot de oprichting werd gegeven door de oud-Haarlemmer de heer J. F. Klein Schiphorst, die erelid der vereniging is. Men gebruikte de wandelsport in de eerste jaren enigszins als dekmantel voor de acti viteit op het gebied van het ondergronds verzet. Vele leden maakten zich in de oorlogsjaren verdienstelijk voor de illegale beweging en een van hen, Kees Poulie, werd bij een poging om naar Engeland over te steken gearresteerd en daarna gefusilleerd. Zijn stoffelijk overschot is op de ere-begraaf- plaats ter aarde besteld. Tijdens de herdenking van het jubileum zal bij het graf een bijeenkomst worden ge houden. Na de oorlog werkten de leden uitsluitend op wandelsportgebied. Vele successen zijn behaald. Een groep leden neemt ieder jaar aan de vierdaagse te Nijmegen deel. In het jubileumnummer van het clubblad „De O.D.'er" wordt de vereniging lof toege zwaaid door bestuurders van de Neder landse- en Noordhollandse Wandelsportbond. Donderdag 14 September wordt een bui tengewone vergadering gehouden. Vrijdag avond volgt de herdenking op de Ere begraafplaats. Zaterdag 16 September is er 's middags een receptie bij Brinkmann en tot besluit van de viering van het tienjarig bestaan een feestavond. ADVERTENTIE TaxS? Bel 1,2,3,4.5 AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. Athletiek Clubkampioenschappen voor junioren Op de Sintelbaan in Amsterdam hebben de meisjesploeg van Sagitta en de jongens- ploeg van AAC het nationaal clubkampioen schap voor junioren voor hun verenigingen behaald. Sagitta behaalde deze titel met een voor sprong van 48 punten tegen Zaanland met 36 punten als tweede en bij de jongens was de meerderheid van AAC 52 punten tegen -A.V. '23 44 punten. Haarlem werd vijfde met 33 punten. Twee nationale jeugdrecords zijn verbe terd. Bij het verspringen jongens sprong H. Griek van AAC 6.905 meter, waarmede hij het oude op naam van Herberts (A.V. '23) staan de record van 6.855 meter met 5 cm. ver beterde. Deze AAC'er won tevens de 100 me ter in de goede tijd van 11 sec. AAC boekte nog een succes en wel met de junioren esta fetteploeg. die de 4 maal 100 meter, na ge diskwalificeerd te zijn in de officiële wed strijd, zonder tegenstand later alleen afleg de in 44.5 sec. en daarmede een nieuw natio naal record noteerde. Hei oude stond met 44.9 sec. op naam van de A.V. '26 uit Gro ningen. Kennemer Golfclub Op de banen van de Kennemer Golfclub is een wedstrijd gespeeld om de Jhr. P. N. Quarles van Ufford-wisselbeker, Foursomes, 36 holes strokeplay. Winnaars werden ir. H. Lambach (18) en mr. W. Aberson (18) met een netto-score van 146. Tweede en derde werden jhr. Th. van Spengler (14) met 1. W. de Visser (9) en me vrouw M. ElhorstDekker (18) en F. Elhorst (9) met een netto-score van 152. Schaken Zuid-Slavië won het F.I.D.E.-tournooi Het FIDE schaaktournooi te Dubrovnit om de Hamilton-Russell-beker is gewonnen door Zuid-Slavië. In de vijftiende en laatste ronde won Zuid-Slavië met 31 van Fin land, waarmee een aantal punten van 451/» werd bereikt, Zuid-Slavië is onbereikbaar voor Argentinië, dat met 42 punten en nog drie afgebroken partijen hoogstens 45 punten kan halen. Nederland staat definitief op de vijfde plaats. Handbal Afschaffing buitenspelregel Op de laatste zitting van het congres van de internationale handbalfederatie, welke te Wenen werd gehouden, werd besloten de vier beste ploegen van de wereldkampioenschap pen 1952 tegen elkaar te laten uitkomen als demonstratie op de Olympische Spelen te Helsinki. De door het congres aangenomen wijziging in het internationaal handbal-reglement, na melijk om de buitenspelregel te schrappen, zal op 1 Januari 1951 van kracht worden. Voetbal Engelse league Voor de Engelse league werden de vol gende voetbalwedstrijden gespeeld: Eerste divisie: Stoke CitySheffield Wed nesday 11. Tweede divisie Blackburn Rovers Southampton 1-0. Chesterfield—Preston North End 2—0. Coventry City—Birmingham City 3—1. Sheffield UnitedDoncaster Rovers 0—0. HSV „DE KAMPIOEN". Leden van de Haarlemse Sportvereniging „De Kampioen" hebben deelgenomen aan een peletonrit van 55 km. Vijf pelotons verschenen aan de start. De uitslag luidt: 1. ploeg van H. de Vries in 1 uur 24 min. 25 sec.; 2. ploeg van J. van Leeuwen 1 uur 26 min. 40 sec.; 3. ploeg van W. Stoker 1 uur 28 min. 7 sec.; 4. ploeg van J. v. d. Heuvel 1 uur 32 min. 5 sec.; 5. ploeg van W. de Graaf 1 uur 40 min. 50 sec. ZATOPEK ZEGEVIERDE IN BOEKA REST. Tijdens wedstrijden in de Roe meense hoofdstad liep Zatopek de 5000 meter in 14 min. 39,4 sec. Tweede werd de Bul gaar Spasov in 15 min, 27,5 sec. en derde de Fin Lavanen in 15 min. 33,6 sec. Het ver springen werd gewonnen door Wiesenmayer van Roemenië met 7.15 meter; Valkamo (Fin land) werd tweede met 7.14 m. en Kurttuu (eveneens Finland) derde met 7.01 meter. Installatie Mr. H. G. Rambonnet In de hedenmorgen onder leiding van mr. A. M. baron van Tuyll van Serocsker- ken gehouden zitting van de Haarlemse rechtbank is mr. H. G. Rambonnet als rechter geïnstalleerd. De officier van justitie mr. N. J. G. Sik kel richtte zich het eerst tot de nieuwe rechter en hij hoopte, dat mr. Rambonnet voldoening in zijn werk zal vinden. Nadat de griffier mr. C. van Leeuwen van Duivenbode de akte van beëdiging van het Gerechtshof te Amsterdam had voor gelezen, installeerde de president mr. Ram bonnet, waarna hij hem gelukwenste met de benoeming. Spreker herinnerde er aan, dat de nieuwe rechter in het verleden op ander terrein heeft gewerkt. Zijn wens was rechter te worden en die wens is thans in vervulling gegaan. Spreker hoopte dat er een prettige samenwerking in het college zal ontstaan. Na afloop van de zitting bestond er ge legenheid mr. Rambonnet met zijn benoe ming geluk te wensen. ADVERTENTIE Diefstal in Haarlemse textielzaak Twee Heemsteedse jongelui aangehouden Twee Heemsteedse jongelui, de vijftien jarige B. I. M. P. en de twintigjarige H. J. T., zijn de vorige maand door de politie geverbaliseerd omdat zij zich amuseerden met het rijden in andermans auto's, die voor de huizen geparkeerd stonden en deze na dergelijke ritten op een andere plaats weer neerzetten. Maandag heeft de Heem steedse politie hetzelfde tweetal gear resteerd en aan de politie in Haarlem uit geleverd. Het wordt namelijk verdacht van een ander en ernstiger vergrijp. Bij een Haarlemse textielwinkelier, waar de jongste van hen werkte, waren een bedrag van ongeveer tweehonderd gulden en een vloerkleed gestolen. Daardoor was de aan dacht van de politie opnieuw op het twee tal gevestigd, dat reeds opviel doordat het nogal gemakkelijk over geld scheen te be schikken. De vijftienjarige heeft aan de politie bekend, dat hij het geld en het vloerkleed verduisterde en het bedrag, aangevuld met de verkoopsom van het vloerkleed, heeft opgemaakt. Ook de twintigjarige H. J. T. schijnt van het geld te hebben geprofiteerd. Beide jongelui ver blijven thans in het politiebureau aan de Smedestraat. Bloemendaal Zeehond op het strand Zondagmorgen is door een tenthouder op het Bloemendaalse strand een jonge zee hond gevonden. Pogingen om het diertje in zee terug te krijgen, mislukten en het werd daarom ondergebracht in een badhok, waar het werd geadopteerd door de vrouw van een andere tenthouder. Iedereen interes seerde zich voor het geval en kwam met vis aandragen, maar de zeehond weigerde standvastig alle voedsel. Bovendien had het diertje iets aan zijn rechteroog. Aangezien men vreesde dat men het dier niet in leven zou kunnen houden, heeft men getracht het in Artis op te laten nemen, maar dat had nogal wat voeten in de aarde. De toestand van de zeehond werd er inmiddels niet florissanter op en daarom stelde men zich in verbinding met een dame uit Zeeland, die nogal wat ervaring heeft met jonge zeehonden. Deze adviseer de het diertje te laten afmaken, omdat zij had gemerkt dat het vrijwel onmogelijk is om jonge zeehondjes op den duur in het leven te houden. Zij verslinden kilo's vis als zij groter worden en bovendien moet men dagelijks met ze gaan zwemmen, het geen in de winter nauwelijks amusant ge noemd kan worden. Gaan ze eenmaal in andere handen over, dan sterven ze meest al vrij spoedig. Omdat men er nochtans weinig voor voelde het aardige dier dood te schieten, heeft men de pogingen om het in Artis onder te brengen, doorgezet en gistermid dag is de zeehond per auto met zijn pleeg ouders naar de Amsterdamse dierentuin vertrokken. Draagt elkanders lasten Zaterdag werd hier de jaarlijks collecte gehouden van het T.B.C.-fonds ..Draagt Elkanders Lasten" van het Christelijk Na tionaal Vakverbond. In de gehele gemeen te werd 1021,21 opgehaald. Voor de kinderen Zo ging ook de middag voorbij. Er waren heel wat bessen geplukt. Alle manden waren boordevol. Toen klonk opeens een heldere toon door het bosEen Kabouter had zijn hoorn gepakt en blies er vrolijk op los. „Ziezo," zei Pilon. Dat is het sein om het werk te staken!" Rick en Bunkie kwamen onder de struiken vandaanook alle andere Kabouters eindigden met hun werk en zochten hun gereedschap bij elkaar. Toen verzamelden ze zich op een open plek van het bos om de terugtocht naar het Kabouterdorp aan te vangen. In een lange rij stapten ze huiswaarts, terwijl ze 'n vrolijk liedje zongen. Ook Rick en Bunkie stapten tussen de anderen mee, en ze probeerden ook die liedjes mee te zingen. Door het bos, over beekjes en paadjes, ging de lange rij Kabouters en eindelijk hadden ze 't dorp bereikt. Daar zocht ieder zijn eigen huis op. Pack en Bunkie stapten met Pilon naar zijn huis. BINNENLAND Tijdens een huiselijke twist wilde een 48-jarige man in de Marco Polostraat te Am sterdam zijn zoontje van 14 jaar met een stoel te lijf gaan. Een 19-jarige zoon greep zijn vader vast, die daarop in elkaar zakte. Hij bleek tengevolge van een hartaanval te zijn overleden. De douanerecherche te Amsterdam heeft een grote partij gesmokkelde horloges in be slag genomen. Zij hield een man aan die 80 horloges ter waarde van 4000.onder zijn kleren had vc-rborgen. Uit zijn boekhouding bleek, dat in de afgelopen zes weken ruim 800 horloges, elk ter waarde van 50.— a 60.clandestien waren Ingevoerd en ver handeld. Op Zondag 17 September zullen twaalf -Eindhovense wielrenners met de vrijheids- fakkel uit Baycux (Normandië) wegrijden. In de avond van 18 September worden de renners te Eindhoven verwacht. Een lesvliegtuig van de Rijksluchtvaart school heeft Maandagmiddag een noodlan ding gemaakt bij Nootdorp in het Westland. De beide inzittenden kregen geen letsel. Het voormalige raadhuis van St. Anna Termuiden is als internationaal contact- centrum voor studenten-in gebruik genomen, HAARLEM EN OMSTR, In de komende winter zullen weer cur sussen gegeven worden, uitgaande van de Tuinbouw Onderwijs Commissie Ken nemer- land. Op het programma staan algemene tuinbouwwintercursussen in Haarlem, Bever wijk of Heemskerk, met als practijkvakken bloementeelt, groenteteelt, bollenteelt en fruitteelt, cursussen aan öe tuinbouwscholen te Beverwijk (hoofd de heer J. E. van de Pol), te HiUegom (de heer L. F. Schieman) en te Hoofddorp voor fruitteelt. Ook wordt een speciale cursus gehouden voor tuinont werpers, bloemist-hoveniers en tuinlieden in landmeten en waterpassen in de praktijk. Te Enschedé is overleden in de ouder dom van 73 jaar ds. E. Pekema, em. predi kant der Doopsgez. Broederschap, die van 19091912 predikant is geweest te IJmuiden. ADVERTENTIE Exclusieve Coiffures - Verven - Kleur- spoelingen in prachtige natuurlijke tinten. H. WAKKER ex chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland GED. OUDE GRACHT 98 - TELEF. 20337 Steun aan de ziekenfondsen voor vrijwillige verzekering Uitkering van f 1 millioen uit het Vereveningsfonds In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over het wetsont werp Verlening van financiële steun aan de algemene ziekenfondsen voor hun af deling vrijwillige verzekering, deelt de minister van Sociale Zaken mede, dat de moeilijkheden, welke zich op het terrein van de ziekenfondsverzekering voordoen, talrijk en veelsoortig zijn, omdat met zeer uiteenlopende belangen rekening moet wor den gehouden. Daardoor hebben de voor bereidingen voor het samenstellen van een wetsontwerp op het ziekenfonds v; ezen meer tijd gevorderd dan oorspronkelijk kon worden voorzien. Hoewel de minister er naar streeft, dat het wetsontwerp zo spoedig mogelijk bij de Kamer aanhangig wordt gemaakt, kan nog niet met zekerheid worden voorspeld, wanneer dit zal kunnen geschieden. Het ligt in de bedoeling van de minister een wetsontwerp in te dienen, waarbij op de nieuwe regeling van het ziekenfondswezen in zoverre wordt voor uitgelopen, dat één der belangrijkste en meest urgente dér daarbij aan de orde zijnde vraagstukken, de uitbreiding van de kring dergenen, die onder de verplichte verzekering vallen, wordt opgelost. De voorbereidingen hiertoe bevinden zich. een vergevorderd stadium. De minister kan geheel instemmen met de mening van degenen die ernstig bezwaar hebben tegen een verdergaande steun aan de vrijwillige verzekering, daar deze steun niet vereist is op grond van het belang der volksgezondheid. De toestand van 's lands financiën laat niet toe, dat deze extra-steun ten laste van 's rijks kas wordt gebracht. De minister heeft over deze aangelegen heid het advies van de Ziekenfondsraad gevraagd. Hoewel deze raad in meerderheid termen aanwezig achtte voor vei'goeding van het gehele tekort, meent de minister dit advies niet te kunnen volgen. Wel dient naar zijn mening het bedrag van de uitkering uit het Vereveningsfonds over de jaren 19411946 te worden ver hoogd van 500.000 tot f 1.000.000, aange zien uit thans ter beschikking staande ge gevens is gebleken, dat het oorspronkelijk geraamde bedrag van 5G0.0C0 lager is dan het bedrag dat door de fondsen niet uit reserves en kapitaal kon worden gedekt. FEUILLETON door Gisela Furfmüller (Vertaald uit het Duits) 17) Mag ik u eraan herinneren, dat we getuigenverklaringen hebben, dat de haatgevoelens tusen Nordmann en Svensen niet alleen voortkwamen uit geldaangele- genheden, maar ook voor een groot deel uit een oude naijver met betrekking tot Liselotte Falkner, die thans met Nordmann verloofd is?, merkte Urban op.k Dr. Langemann dacht even na. Inderdaad zit daar iets belastends voor Nordmann in, gaf hij toe. Deze zaak schijnt gecompliceerder te zijn dan we aanvankelijk dachten. Toen de politiemannen de woning ver lieten en dr. Langemann de deur weer ver zegelde, vroeg deze: Gaan de heren mee terug naar mijn bureau of willen ze liever eerst wat rust nemen? We zouden op dit moment graag even wat rust nemen, gaf Helbing eerlijk toe. Maar de tijd dringt en we hebben geen moment te verliezen. Ik heb alleen behoefte aan wat frisse lucht, dan voel ik me binnen enkele ogenblikken weer geheel fit. Zuilen we even wat in de stad rondwandelen, Urban, en dan wat gaan eten?, wendde hij zich tot zijn collega. Accoord! Ze namen afscheid van dr. Langemann en Golling en sloegen een van de drukste straten van München in. Na een boekhan del en een muziekhandel trok een juwe lierszaak Helbing's aandacht. Op donker paars fluweel lag hier in de étalage een schitterend parelsnoer uitgestald. Kijk eens, wat een prachtig parel collier, zei hij tot zijn begeleider. Zo'n snoer vraagt er eenvoudig om, de hals van een mooie vrouw te mogen sieren. Urban lachte. Heel aardig gezegd! Ik zou echter wel een betere bestemming voor m"n geld weten. Heb je misschien in het geheim een geliefde, die je zoiets kost baars zouat willen geven? Nee, antwoordde Helbing lachend, ik ken geen vrouw, die zulke onbereikbare verlangens heeft. Mijn aanstaande vrouw is gelukkig veel te verstandig om derge lijke kostbaarheden te begeren. Ze liepen langzaam een paar passen verder cn wilden de straat oversteken, We gens het drukke verkeer moesten ze echter even wachten, totdat dit mogelijk was. Omkijkend zag Helbing, hoe op dat moment uit de brede deur van de juwelierszaak iemand naar buiten kwam, die kennelijk een goede klant was, want een heer, die er uit zag als de juwelier zelve, begeleidde hem met veel strijkages naar de wachten de auto. Onbewust volgde Urban de blik van zijn collega. Waar kijk je zo naar, Helbing? vroeg hij. Helbing's gezicht had een geheel andere uitdrukking aangenomen. Een plotseling opgekomen hevige blos maakte plaats voor dodelijke bleekheid. Zonder een woord wendde hij zich geheel om en het scheen alsof hij zich op de vreemde man wilde storten. Deze had echter inmiddels ook Helbing opgemerkt; hij sprong met een snelle beweging in de auto, de motor sloeg aan, en een ogenblik later bevond zich de vrij kleine wagen midden in het drukke verkeer van de hoofdstraat. Werner Hel bing drukte zijn hoed vaster op z'n hoofd en sprong de auto na. Op de hoek van de straat botste hij tegen een taxi. Hij stapte in en beduidde de chauffeur de nog in het zicht zijnde blauwe auto te volgen. Met een opmerkelijk snel bevattingsvermogen begreep de man, wat er van hem verlangd werd; als een pijl schoot de taxi in ds richting van de andere wagen weg. Urban had met open mond van verba zing dit bliksemsnelle incident gevolgd. Daar heb je 't weer, mompelde hij woedend in zichzelf, daar heeft hij weer eens iets vreselijk belangrijks ontdekt en laat mij midden op straat voor gek staan. In zijn verontwaardiging vergat hij echter te be denken, dat er geen tijd was geweest om de zaak eerst nader te overleggen. Er moest onmiddellijk gehandeld worden. Zijn ergernis nog steeds niet meester, liep Urban in de richting van het hotel. Er bleef hem niet veel anders over dan daar de terug keer van zijn collega af te wachten. Intussen was de kleine blauwe auto van de hoofdstraat afgeslagen. Helbing merkte, dat hij een van de vele kleine straatjes, die hierop uitkwamen, wilde benutten om te ontsnappen. Verlies die wagen in géén geval uit het oog, riep Helbing de chauffeur toe. We moéten 'm inhalen! Ik zal wel aanwijzingen geven, als we zover zijn. On willekeurig tastte hij in zijn zak naar zijn revolver, terwijl hij met gespannen aan dacht naar de auto voor hem keek, die met wonderbaarlijke zekerheid door de kleine straatjes manoeuvreerde. Telkens was er weer een bocht, waardoor het onmogelijk werd de kleine blauwe auto in te halen. De bestuurder scheen goed de weg te weten in München's straten. Hij wist kennelijk, dat in deze warwinkel van straatjes wel een achtervolging mogelijk was, doch in halen practisch uitgesloten. Tenslotte reed de blauwe auto via een klein straaje in de richting van een bredere verkeersweg. De man aan het stuur gaf vol gas en een hoge stofwolk woei op. De achtervolgende taxi reed eveneens op topsnelheid. Het na gestreefde doet moést bereikt worden. Vooruit, sneller! drong Helbing in grote opgewondenheid bij de chauffeur aan. Haal alles uit de wagen wat erin zit! Ik vergoed eventuele schade. Helbing perste zijn lippen op elkaar en overlegde. De man daar ginds in die auto met het opvallend zwarte haar en de zes hoekige donkere hoornen bril moést degene zijn, die hij zocht Als hij een doodgewone onschuldige burger zonder meer was waar om was hij dan thans op de vlucht gesla gen, alsof de hele hel achter hem losge laten was. Opnieuw moedigde hij de chauf feur aan: Vooruit, rijd zo snel moge lijk. De man, die aan het stuur van die kleine blauwe wagen zat, mocht hem niet ont snappen! Helbing was er vast van over- tuigd, dat hij de onbekende was, die op het kritieke tijdstip van Valentin Rothe's moord, door de knecht Karl Schmitt in het trappenhuis van het Kronos-gebouw was gezien. De maxi, die hier voor hem uit reed was lang en slank, gladgeschoren, had op vallend glanzend zwart haar en een zes hoekige donkere hoornen bril, alle ken merken, die door de knecht als bijzonder opvallend waren beschreven. Misschien zou Werner Helbing deze achtervolging niet begonnen zijn, als hij niet had gezien, hoe de man, bij het verlaten van de juweliers- winkel, zijn toevallige blik met een uit drukking van schrik en ontsteltenis had beantwoox'd. Langzaam aan begon de afstand tussen de beide auto's minder te worden. De man in de blauwe sportwagen was een prima rijder. Hij wist, wat hij van zijn wagentje eisen kon. Met op elkaar geklemde tanden en een starende blik voor zich uit, snelde hij verder. Slechts éénmaal nam hij even een hand van hei stuur. Hij haalde een revolver uit zijn zak en legde deze op de lege plaats naast zich. Hij overlegde, of hij door het kleine ronde venster aan de achterkant een schot op de naderende ach- tervolger zou kunnen lossen. Hij was een eerste klas schutter en miste zijn doel bijna nooit. Hij verwierp deze opzet echter weer, aangezien hij overtuigd was, dat zijn ach tervolger eveneens in het bezit van een wapen zou zijn. Wie kon hem garanderen, dat diens kogels hem niet zoudexx treffen? Omkijkend zag hij, dat de andere wagen steeds dichterbij kwam. Hij zag ook, dat de blikken van de achtervolger zich sta rend op hem richtten. Gedurende enkele seconden keken de beide mannen elkaar, van enige afstand, strak aan. Opnieuw voerde de bestuurder van de blauwe wagen zijn snelheid op. Het werd een spel met de dood en ieder ogenblik was een catastrofe te verwachtenDe vluchtende man keek niet meer om, hij staarde voor zich uit op de weg en slechts even keken zijn ogen naar de snelheids meter', die een topsnelheid aangaf. De af stand tussen de beide wagens werd groter. Plotseling klonk achter de blauwe wagen een hevige klapde taxi, waarin de achtervolger zat, was op een bestelauto gereden, waarvoor de chauffeur niet meer tijdig had kunnen uitwijken! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6