Hygiënische toestand in levensmiddelenbedrijven van SNEEUWEN B. en W. willen proef nemen met twee wijkcomitéV TAXI 18000 Kort en Bondig Zaterdag 16 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Liet veel te wensen over, zo constateert de Keuringsdienst In het jaarverslag van de Keuringsdienst voor Waren in het distinct Haarlem lezen wij o.a.: De toestand van de levensmiddelenbe drijven liet, wat hygiënische toestand en inrichting betreft, veel te wensen over. Behalve doo« achterstand in het onderhoud, gedurende en na de oorlog ontstaan, hangt de toestand ook samen met gebrek aan bedrijfs- en woningruimte. Woonruimten worden zodoende tevens voor het bedrijf gebruikt, hetgeen ook wel het geval is wan neer waren worden verkocht, welke in de zaak niet aanwezig mogen zijn. Bovendien worden de waren vaak onoordeelkundig opgeslagen en veel te grote voorraden van weinig gevraagde artikelen ingekocht. Dit leidt tot bederf en verlies der waren. Ook zijn winkeliers nog wel geneigd om waren van dubieuse samenstelling of herkomst in te slaan, hetgeen slechts tot teleurstel ling en verlies kan leiden, nog afgezien van de dupering Van de consumenten. Een betere inrichting van de melkbedrij- ven komt geleidelijk tot stand. Dit is zowel het geval bij de fabrieken (standaardisatie- bedrijven en bedrijven die gepasteuriseerde melk en merkproducten bereiden) als bij de melkhandelaren. Bij de melkpasteurisatie-bedrijven, die de melk niet in de fles pasteuriseren, doch in de gereinigde flessen bottelen, werden stappen gedaan om tot keuring van het personeel, dat met de pasteurisatie belast is te komen. De grote wisseling onder het personeel en de overbelasting van de daar toe medewerkende instellingen maken echter, dat nog geen volledig resultaat werd bereikt. Bakkerijen en vooral banketbakkerij en hebben vaak met tekort aan ruimte voor de bereiding van hun brood en gebak, hei opslaan van hun voorraden grondstoffen en hun gereed product te worstelen. De ge brekkige inrichting van banketbakkerijen komt nog meer uit, wanneer deze ruimten tevens voor de bereiding van consumptie ijs bestemd zijn, waartoe zij zich dikwijls zeer weinig lenen. In verschillende gevallen werd geadviseerd voor de bereiding van consumptie-ijs een afzonderlijk lokaal te bestemmen, welk advies wel opgevolgd werd. Dergelijke gevallen deden zich voor in café's cn restaurants die ijs bereidden. Op de hygiënische toestand in dit soort be drijven werd ook controle uitgeoefend, het geen verbetering ten gevolge had. terwijl het toezicht door de leiding der bedrijven wel werd gewaardeerd. In rokerijen en inleggerijen, bleken vaak nog primitieve toestanden te bestaan, ter wijl het moeilijk is, de leiders voor moder ne opvattingen toegankelijk te maken. Daarbij komt, dat het aanbrengen van verbeteringen slechts geëist kan worden op grond van het Visbesluii en Algemeen Besluit, waarin leemten bestaan. Het aantal verrichtte inspecties bedroeg in 1949 26074, tegen 22061 in 1948. Hieraan heeft ook bijgedragen het werk van de veearts, die de vishal, winkels, andere bedrijfslokalen, verkoopplaatsen en voer tuigen van venters inspecteerde, in totaal 3719 inspecties. Het aantal monsters (12725) dat dit jaar ter onderzoek genomen werd, "was wat lager dan het vorig jaar, vooral doordat ADVERTENTIE "©OOOOO0OOOOOOOOOO0OOOOOOOOO0 ONDULATION PERMANENTE g 99- Eu géne 99 „Tiède Douce - „New York" Q DE MOOISTE FRANSE EN AMERIK. X LAUWE PERMANENT q Absoluut geschikt voor alle haarsoorten O Haarverven - Blonderen - Kleur- O spoelingen - Amerikaans - France O A. DE JONG Q Jacobijnestraat 13 Telef. 18731 Nationaal-Internationaal bekroond q 00000000000000000000000000© Dr. L. G. Korten horst en ds. P. Zandt 25 jaar Kamerlid Ter gelegenheid van het feit, dat de voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Korlenhorst, 25 jaar geleden zijn intrede in dit college deed, is Vrijdag vóór het be gin der vergadering een bijeenkomst ge houden in de rookzaal der Kamer, waar.de Kamerleden, het personeel der verschil lende diensten en de parlementaire redac teuren de jubilaris kwamen complimen teren. De heer Schilthuis sprak een gelukwens namens de leden, de griffie en het per soneel. Dr. E. van Raalte bood gelukwensen aan als voorzitter van de parlementaire pers. De heer Kortenhorst merkte in zijn dankwoord op, dat hij veel mensen heeft zien komen en gaan. Van de oude garde zyn nog over de heren Schouten, Oud, Zandt, Tilanus en Van den Heuvel. Ir Utrecht heeft de Staatkundig Gerefor meerde Partij een bijeenkomst gehouden, waar ds. P. Zandt, die eveneens een kwart eeuw lid is van de Tweede Kamer, is ge huldigd. wat minder monsters melk en brood wer den onderzocht. Het resultaat van het on derzoek was aanmerkelijk beter, in de eerste plaats ten aanzien van brood, maar ook teil aanzien van de meeste andere waren. Het percentage monsters, dat moest worden afgekeurd, was veel lager en in verband daarmede ook het aantal afge keurde partijen na onderzoek en het aantal gegeven waarschuwingen. Het aantal ver volgingen dat werd ingesteld was dienten gevolge ook veel minder dan de laatste jaren het geval was (nu 188 tegen 336 in 1948). Vooral voor brood, limonade en vleeswaren was dit aantal lager. ADVERTENTIE Alle voorradige EPEDA en PEERLESS matrassen vei OUDE PR Beddenspeciaalzaak Rijksstraatweg 71 - Telefoon 23809 Politierechter Supporter sloeg voetballer bewusteloos In de omgeving van Abbenes werd op 11 Juni een voetbalwedstrijd gespeeld tus sen veteranen van Kagia, een voetbalclub uit De Kaag en veteranen van het Leidse ASC. Ondanks het feit, dat de scheidsrech ter zich wel eens vergiste, trokken de spe lers zich daar niet veel van aan. Er waren wat bewoners uit De Kaag naar het voet balveld getrokken en enkelen er van kon den zich er niet mee verenigen wanneer de scheidsrechter onjuiste beslissingen nam. Toen er even gestopt werd trokken enkele supporters het veld in. De spelers dachten, dat men het op de scheidsrechter gemunt had en namen hem in bescherming. Een jonge supporter van Kagia werd van het veld geduwd en kreeg een klap in het ge zicht. De voetbalwedstrijd werd uitgespeeld en de Leidenaar die de jongeman uit De Kaag een klap had gegeven, wilde rustig naai de kleedkamer lopen. Onverwacht kreeg hij een klap en bleef bewusteloos liggen. Het bleek dat hij een lichte hersenschud ding had opgelopen. Drie dagen kon hij zijn werk niet verrichten. Dit betekende niet het einde van het spel. De voetbalclub Kagia werd door de Leidse Voetbalbond gestraft en de suppor ter kreeg een proces-verbaal. Vrijdagmiddag werd in de rechtzaal te Haarlem het geval nog eens besproken. De supporter Th. H. had zich wegens mishan deling voor de politierechter te verant- wooi-den. „Wat deed u binnen de lijnen?", vroeg de politierechter. „Het publiek ging het terrein op en ik liep mee. De speler van ASC had niet het recht mij uit het veld te verwijderen, merk te de verdachte op, dat mogen alleen de scheidsrechter en de aanvoerders doen". De politierechter vertelde hem echter, dat de supporters niet binnen de lijnen mogen lopen en zij moeten niet wachten tot een aanvoerder of scheidsrechter naar hen toekomt. De Leidse voetballer, een vier en veertïg- tigjarige grossier, deelde als getuige mee, dat hij na afloop van de wedstrijd het voor val ai vergeten was. Hij begaf zich kalm in de richt van de kleedkamer en zag de-supporter niet. Deze heeft vermoedelijk op hem geloerd, want onverwacht kreeg hij een klap en viel bewusteloos neer. De voetballer diende, nadat hij zijn verklarin gen had afgelegd, een civiele vordering in van 50. De politierechter legde de supporter een voorwaardelijke gevangenissrtaf van tien dagen op en wees de civiele vordering toe, echter tot een bedrag van 40. BEVORDERINGEN BIJ DE HAARLEMSE POLITIE Bij de Haarlemse politie zijn met ingang van 1 Augustus tot hoofdinspecteur bevor derd de inspecteurs L. Davidzon en I. B. Brauckmann. Met ingang van 1 Mei werden tot een hogere rang bevorderd (met behoud van hun- functie van inspecteur) de inspecteurs J. F. H. van Daelen, P. Sandwijck, P. A. X. Jel- gersma, G. J. Endlich, P. Wurkum en J. Dijkstra. CHOPIN-RECITAL DOOR STEFAN ASKENASE De beroemde Chopin-vertolker Stefan Askenase geeft op Woensdag 27 September een aan deze componist gewijd recital in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Het programma vermeldt onder meer walsen, nocturnes, berceuses, études en de grote Polonaise in As opus 53. De toneelgroep „Comedia" geeft Zater dag en Zondag wederom voorstellingen van Arthur Miller s ..De Dood van een Handels reiziger", met Magda Janssens. John Gobau en Ko van Dijk in de hoofdrollen. De regie is van Johan de Meester. ADVERTENTIE 'n Wagen van Schous is 'n wonder! Jal Gaat U eens kijken, wat Schous dit na jaar biedtl De nieuwste modellen van Delft's kinderwagens in 'n sortering, zoals U deze nimmer tevoren zagl Een echte Jubileum- aanbieding, waaraan bij aankoop een attrac tief jubileum-geschenk verbonden isl OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Burgerlijke stand v^n Haarlem 15 Sept. 1950 GEHUWD: 15 Sept.: J. G. Roos en N. Minneboo. BEVALLEN var. een zoon: 14 Sept.: H. Koedijker—Eievela. J. K. van KrimpenVan Burkum. H. T. de LangeWitteman. M. E. van WijkPostema. 15 Sept.: J. M. Goossens —Zonneveld. BEVALLEN van een dochter: 14 Sept. H. E. M. Hesseling—Matthijssn. 15 Sept.: N. Crom- been—De Looze. OVERLEDEN: 12 Sept A. Bos, 68 jaar, Maerten van Heemskerkstraat. 13 Sept.: M. C. Heijne. 61 j„ Jacobstraat. 14 Sept.: A, M. BergmeijerDiepersloot, 75 j.t Gasthuisvest. A. de Beurs—Kok, 81 j., Van Nesstraat. G. Fennis, 57 j.. Zomervaart. Naco-bussen vertrekken vijf minuten later De enige wijziging in de winterdienst van de Naco-bussen op de lijn Haarlem- Alkmaar houdt in, dat in Haarlem niet meer om een kwartier voor elk uur, doch om tien minuten voor ieder- heel uur zal worden vertrokken. Hierdoor wordt in Alkmaar een betere aansluiting op de treinen uit Amsterdam verkregen. De dienst op de lijn Haarlem-Assendelft- Wormerveer-Purmerend-Edam, die in de loop der jaren tot slechts enkele diensten per dag is ingekrompen, blijft ongewijzigd. Heffing hondenbelasting wordt gewijzigd B. en W. hebben de gemeenteraad een voorstel tot wijziging van de verordening der hondenbelasting aangeboden. De wij zigingen betreffen de verhoging van de inkomengrens voor de laagste klasse van de heffingstabel, verruiming van de vrij stellingen en wijziging van de navorde ringstermijn. Het college acht het billijk, dat; personen, in het genot van een uit kering ingevolge de Noodwet-Ouderdoms voorziening, als gevolg van de toegekende verhoging van vijf procent duurietoeslag, niet meer aan belasting gaan betalen dan vóór de verhoging. Verlegging van de grens naar 1200 voorkomt dit. Voorgesteld wordt vrijstelling te verlenen voor honden die door de houders opgeleid worden voor blinden-geleidehond. Verder willen B. en W. de vrijstelling zien uitge breid ten aanzien van lichamelijk gebrek- kigen, die wegens doofheid genoodzaakt zijn een hond te houden. Wat de wijziging van de navorderings termijn betreft, merken B. en W. op, dat de grote achterstand, welke nog steeds bestaat bij het opleggen van definitieve aanslagen in de inkomstenbelasting, het noodzakelijk maakt het navorderingstijdvak te verrui men. Evenals zulks bij de schoolgeldheffing het geval is. wordt voorgesteld het tijdvak op vijf jaren te stellen. Nederlandse Radio Unie moet bezuinigen In enkele dagbladen zijn onjuiste berich ten opgenomen met betrekking tot de fi nanciën van de Nederlandse Radio Unie. Vroeger vond de verantwoording van de luisterbijdrage plaats in het desbetreffende jaar, ook al werden de bijdragen later vol daan. Sinds 1947 wordt echter uitsluitend vastgesteld, welke bedragen in het kalen derjaar werden ontvangen. Het gevolg van déze maatregel is, dat over het. eerste jaar, waarin deze nieuwe boekingswijze werd toegepast, een belang rijk lager bedrag werd geboekt dan over de voorafgaande jaren. Dit bedrag beloopt ongeveer 3 millioen dat in de volgende jaren moet worden ingelopen. Van enig tekort is geen sprake. Dat desondanks de N. R. U. streeft naar bezuiniging, ligt voor de hand. De luister bijdrage is gelijk gebleven, de kosten zijn echter sterk gestegen. Deze stijging wordt veroorzaakt door de verhoging van lonen en salarissen, materialen-prijzen en auteursrechten. Diverse bezuinigingen worden overwo gen. Reorganisatie van het orkest- en koor wezen wordt overwogen, maar enigerlei beslissing hieromtrent is nog niet genomen. Eventuele veranderingen zullen slechts tot stand komen na overleg met de betrokken vakorganisaties. De wijkgedachte in Haarlem Wij hebben reeds verscheidene malen geschreven over de pogingen die er in Haarlem worden ondernomen om de wijk gedachte te verwezenlijken. Zoals men weet heeft de gemeenteraad in 1948 een motie van de heer F. S. Noord- hoff aangenomen, waarin B. en W. werden uitgenodigd de mogelijkheid en wenselijk heid van het instellen van wijkraden te doen onderzoeken door een commissie ad hoe. Het rapport van deze commissie aan B. en W. is thans openbaar gemaakt. De Commissie komt tot de conclusie op grond van een enquête onder de be sturen van vele maatschappelijke en cul turele organisaties dat er voldoende grond aanwezig is om een welslagen van deze zaak mogelijk te achten. Op bescheiden voet De Commissie vindt dat het verstandig za! zijn bescheiden ie beginnen, een voor Haarlem passende vorm te vinden en eerst eens een proef te nemen in een of twee buurten. Zij zou daarbij niet direct van „wijkraden" willen spreken. Enige actieve, sociaal voelende en re presentatieve personen uit een buurt zou den kunnen worden samengebracht tot een comité, dat zal pogen door een directer contact met de wijkbewoners bij te dragen tot het dichter bij elkaar brengen van burgerij en overheid en tot het efficiënter maken van bestuur en beheer van de ge meente. Boven de Jan Gijzenvaart en Spaarndam De Commissie meent, dat voor deze proef het stadsdeel benoorden de Jan Gij zenvaart en Spaarndam in aanmerking komen. Zij heeft haar voelhorens daar al eens uitgestoken en bemerkt dat er vol doende geschikte personen bereid zijn om in een dergelijk comité zitting te nemen. Voor Spaarndam met zijn ongeveer dui zend inwoners bleek men een comité van zeven personen voldoende te achten, voor het stadsdeel benoorden de Jan Gijzen vaart, dat (volgens het rapport van de Commissie) op 18.000 inwoners is te stel len, zou het aantal leden dertien moeten bedragen. De Commissie heeft al een reglement ADVERTENTIE Voor snelvervoer Gé v„ do Bosch DAGELIJKSE AUTODIENSTEN HAARLEM - TEL. 11143—10290 ZANDVOORT - TEL. 2852 EXPEDITIE EN TRANSPORTEN DOOR GEHEEL NEDERLAND voor de oprichting, samenstelling en werk wijze van de wijk-comités ontworpen, waarmee B. en W. zich verenigen kun nen. Het College adviseert de gemeente raad dan ook zijn goedkeuring hieraan te hechten. Enquête niet geheel bevredigend Het rapport van de Commissie is zeer uitvoerig. Over de kern van de wijkge dachte worden belangwekkende be schouwingen ontwikkeld, waarbij er de nadruk op wordt gelegd, dat het noodza kelijk is dat de wijkgedachte ook onder de bevolking leeft. Daartoe diende dan ook de reeds genoemde enquête. Op de 226 verzonden vragenlijsten kwamen echter slechts 131 antwoorden binnen. Daarvan luidden 79 antwooi-den onverdeeld gun stig voor het instellen van wijkraden, 37 gingen niet concreet in op de gestelde vragen en vijftien anderen tenslotte von den wijkraden overbodig. Ofschoon dit resultaat in zekere opzich ten teleurstellend moet worden genoemd, temeer omdat het nut van wijkraden ook nog niet altijd met dezelfde overtuiging en hetzelfde begrip werd erkend, meent de Commissie, dat het toch wel voldoende grond oplevert om een welslagen van deze zaak hier mogelijk te achten. De enquête heeft toch ook bereikt, dat er aan het vraagstuk nu meer bekendheid is gegeven. Erkend moet worden, dat er ook bij de Haarlemse bevolking soms onvoldoende begrip en belangstelling voor de publieke zaak valt. te constateren, dat ook hier de saamhorigheid bevorderd kan worden en dat ook in deze gemeente de overheid wel licht bepaalde bemoeiingen zou kunnen decentraliseren. Bovendien kan men hier reeds enkele buurten aantreffen met een min of meer eigen cachet en eigen vereni gingsleven, waar een vage wijkvorming is op te merken en derhalve de voorwaarden voor een verdere ontplooiing van die ge meenschappen niet ongunstig lijken. Of een zeker gebrek aan zaalruimten en ge schikte gebouwen en de moeilijkheid om daarin op korte termijn te voorzien, daar voor misschien een struikelblok zullen op leveren, zal de practijk moeten uitwijzen. Spaarsaldi ook in Augustus gedaald .Uit de door de Nederlandse Spaarbank- bond gepubliceerde cijfers blijkt, dat bij de algemene spaarbanken ook in Augustus meer is terugbetaald dan ingelegd. In Augustus is ingelegd 29.749.352.en terugbetaald 32.846.473.—, hetgeen een ver mindering van de spaarsaldi met 3.097.121. betekent. Bij de bankspaarbanken warén inleg en terugbetaling respectievelijk 2.588.699.en 3.002.343.hetgeen een vermindering van de spaarsaldi van 413.644.betekent. (Bij de algemene spaarbanken werd in Juli bijna 9 millioen meer terugbetaald dan er werd ingelegd). ADVERTENTIE Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem gegeven op Dinsdag 19 September 1950 des avonds van 89 uur, door George Robert. Het programma vermeldt: 1. a. Jesu meine Freude b. Fantasia Sopra: Jesu meine Freude. J. S. Bach 2. Toccata c ld. t., Georg Muffat 3. Sonata V C gr. t„ J. S. Bach 4. Spielstücke, Hugo Distier Sonate I, Paul Hindemith SCHEEPVAART Abbedijk, 14 v. Rio de Janeiro n Buenos Aires. Alamak. pass. 14 Kp. Bougaroni. Amsteldijk, 14 v. Tampa n. Brownsville. Amstelkerk, 14 v. Lagos n. Poir.tenoire. Alphacca, 14 v. Rjo de Janeiro. Alwaki. 10 te Montevideo. Ariadne. 14 v. Lsvomo n. Napels. Averdijk. 14 te Boston v. R'dam. Alhena. 14 te Santos. Altair, 14 v. Porto Alegre n. Rio Grande. Akkrumdijk, 14 te Durban. Agatlia, 13 v. Pladju n. Penang. Alblasserdijk, 14 550 m. N.*NO. Flores, Alcyone, 14 300 m. N. St. Paulsrocks. Algorab, 14 170 m. Z.ZW. Madeira. Almdijk, 14 te Hamburg v. Bremen Alpha rd, 14 100 m. N.W. Kp. Blanco. Andijk, 14 700 m. O. Kp. Race. Arcndsdijk, 14 verw. Trinidad v. New York. Arnedijk, 15 te Hamburg v. Bremen. Armilla (t), 13 v. Bangkok n. Pladju. Aardijk, 15 te Galveston n. Lakeeharles, Abbekerk, 16 te Aden. Alchiba, 15 v. R'dam n. Lulea. Alnati, pass. 15 St. Paulsrocks. Amsteldiep, 15 v. Palembang n. Baru. Amstelstad. 13 te Belawan. Arundo, 16 te R'dam v. Sorel. Ardea. 14 pass. Gibraltar. Aagtedijk. 16 v. Le Havre n. Antwerpen. Agemb. 15 v. Itajaï, 16 verw. San Francisco. Boissevain, 14 v. Manilla n. Singapore. Boschfontein. 14 te Port Soedan. Bennekom, 12 te Calao. Blommersdijk. 14 te Camden. Bali, 15 verw. te Djakarta v. Semarang. •Blitar, 16 te Soerabaja'. Breda. 15 van Callao n. Balbao. Bonaire. 16 te Dover. Ceronia (t), 15 v. Rangoon te Calcutta. Ceram, 14 te Bombay. Cheshire, verm, 13 v. Soerabaja. 13 Oct. te A'dam Chitral (tr. en gez.), 17 verw. Djakarta, 13 Oct verw A'dam. Caltex The Hague (t). 14 verw. Ratanura. Caltex Leiden (t). 14 150 m. ZW. Raj. Caltex Delft (t), pass. 15 Ouessant. Caltex pernis (t), pass. 15 Finisterre. Caltex Utrecht (10, pass. 15 Perim, Congostroom, 15 bij Ouessant. Drente, 13 te Calcutta, verw.. 20 vertrek. Diemerdijk, 15 te Cristobal. Danae, 15 van Oran n. Algiers. Delft, 15 v. Cristobal te Curasao. Esso Den Haag (t), pass. 15 Gibraltar. Erinna (t), 14 v. Singapore n. Hongkong. Etrcma (tl, 15 v. Cuargao te San Juan verw. Edam, 15 te Antwerpen. Eemland, pass. 15 Ouessant. Enggano. 15 v. Koweit n. Bandarsliapoer. Esso Amsterdam ir), 15 te R'dam v. Aruba. Eemdijk. 15 v. Portland n. Victoria. Empire Brent. 17 Nov. verw. te Rotterdam. Esso Rotterdam (t), 16 v. Aruba u. Rotterdam. Fairsea. 17 verw. Suez. Farmsum, 14 450 m. Z.t.W. Kp. Race. Friesland. 15 van New York n. Alejcandrië. General C. C. Ballou, {tr. en gez.). 14 v. Djakarta n. Rotterdam. General S. D. Sturgis, verw. 15 v. Djakarta, 18 October verw, Amsterdam. Gooiland, 14 v. Bahia n. Las Palmas. Groote Beer. 15 v. Port Said n. Suez. Garoet, 14 te T.i. Pandan. Gordias, 15 v. Catania n. Messina. Hoogkerk, 14 v. Kaapstad n, Tenerifi'e. Hecuba, 14 v. Guragao n. Georgetown. Haarlem, 14 475 m. W.ZW. Flores. Ï-Ielena, 13 300 m. W. Finisterre. Hydra, 14 500 m. NO. Flores. Heelsum, 15 te Londen v. Le Havre. Hersilia, 15 v. Ponta del Gada n. Southampton. Ittersum, 14 600 m. O.t.N. Bermuda. Ino, 13 v. St. Kitts. Java, 15 ver. Colombo. Jupiter. 16 verw. Kymassi v. Beiroeth. Jagersfontein, pass. 15 Str. Gibraltar. Johan van Oldenbamevelt, 15 v. Suez. Kelbergen, 14 bij Kp. de Gata. Karossa. 14 v. Sorong n. Merauke. Kertosono. 16 te Djakarta v. Cheribon. Kota Ba roe, pass. 15 Gibraltar. Kola Inten, 16 v. Semarang te Djakarta. Keiiehaven. 16 v. IJmuiden te Cardiff. Lekhaven, pass. Finisterre. Lemsterkcrk, 15 ie Colombo. Limburg. 15 v. Kaapstad te Port Elisabeth. Lawak, 13 te Calcutta v. Soerabaja. Leerdam. 14 120 m. W. Scillies. Langlee Scott. 15 te Hamburg v. R'dam. Langkoeas, 15 v. Djeddah n. Port Soedan. Larenberg pass. 15 Kp. Race. Lissekerk, 15 v. Port Said n. Genua. Lutterkerk. 15 v. Port Said n. Tripoli. Laagkerk, 13 pass. 16 Ouessant. Leersum, 16 v. Charleston n. Le Havre. Lievevrouwekerk, 16 te Port Said. Macuba t.)14 v. Miri n. Suez. Mapia, 15 te Soerabaja. Metula (t), 15 te Suez. Mijdrecht (tl, 14 pass. Madeira. Maashaven, 14 130 m. W. Lissabon. Maasland, 14 v. Hamburg n. A'dam. Mirza (tl, v. Pladju te Singapore. Maas, 12 te Houston v. Maracaibo. Myonia, 14 660 m. Z.ZO. Torrestraat. Mariekerk, 16 te Genua. Matavam, pass. 15 Algiers. Modjokerto. 15 te R'dam v. Djakarta. Melampus, 14 van Port Swettenham. Madoera. 15 van Port Said. Meliskerk. 15 te Manilla. New Australia, 13 te Adelaide. „Verbannen" (Spaarne), Twee populaire Amerikaanse filmsterren, Ilona Massey en Nelson Eddy, vormen door .op treden en hun vocale kwaliteiten de voor naamste aantrekkingskracht van de hoofd film, die deze week in het Spaarne-theater draait. Bovendien is er een opvallend goed Amerikaans soldatenkoor dat deze rolprent op een redelijk peil brengt. In het voorprogramma gaat een frisse „Western", „Tot *'t bittere einde", waarin John Wayne de held is van een vaak kod dige geschiedenis rond een avontuurlijke postkoetsonderneming. B. „De grote samenzwering" (Lux or). De stem van Jan Moedwil, die de film van Jean Dréville „Le grand rendez-vous" in leidt en hier eri daar van commentaar voorziet, roept eigenlijk meer herinnerin gen (en wellicht zelfs een beetje heimwee) op aan de jaren toen men volstaan kon met de slagzinnen ,,'t Gaat goed" en „We doen ons best zonder erop te boffen", dan de film zelf. Want Dréville heeft „de grote samen zwering" der Fransen in het tussen bezet en onbezet gebied zwevende Noord-Afrika ter voorbereiding van de invasie der Ame rikanen wel een beetje als kapstok ge- brpikt om er een traditionele spionnage- geschiedenis aan op te hangen. Men vindt op deze band alle geijkte typen uit dat soort films terug: een aardig meisje dat v/at voor haar land en haar geliefde over heeft, diplomaten die een gewiekst dubbel spel beoefenen, oprechte en rondborstige partisanen, een puikje van een politie-com- missaris en natuurlijk de onvermijdelijke piano-spelende Duitser al is die figuur lang niet zo gechargeerd als de Amerikanen plegen te doen en natuurlijk ook de lage verrader, die zijn gerechte straf niet ont gaat. Goed: als we deze film zo aanvaarden, als een niet al te vermoeiende tijdspasse ring, die ons ondanks alle tekortkomingen toch in spanning om de afloop laat en bo vendien de sfeer van Algiers met z'n fasci nerende mengeling van Arabische en Euro pese elementen tegen de achtergrond van een verdwijnend maatschappelijk bestel niet onverdienstelijk weergeeft, dan is een aanbeveling zeker gerechtvaardigd. J. H. B. „Schaduw over Los Angeles" (Frans Hals), In Los Angeles worden grote zakken geld in pantserauto's vervoerd en alle aspirant-rovers hebben het nakijken. De schaduw uit de titel van deze Universal film komt pas, wanneer een der chauffeurs van deze rijdende safe's (Burt Lancaster), een afspraak maakt met de onderwereld, om een vrouw (Yvonne de Carlo) uit de klauwen van de opperrover van deze bende te bevrijden. Juist als de roof in de ver stikkende nevel van een paar rookbommen een succes belooft te worden, krijgt de chauffeur spijt. Hij schiet een paar gemas kerde bandieten neer en wordt daarna zelf gewond en als een held in een ziekenhuis opgenomen. De bende heeft hem echter niet vergeten en stuurt een mannetje om hem te ontvoéren. Deze wordt door de patient onderweg omgekocht en brengt zijn passagier naar diens geliefde. De twee her vinden elkaar voor de loop van het pistool van de roverhoofdman en sneven in eikaars armen. Robert Siodmak heeft deze film be kwaam geregisseerd en Burt Lancaster toont een goed „slachtoffer van de om standigheden" te kunnen zijn. H. B. „Wilde pracht" (City). Dit is geen speelfilm, maar een zeer bijzondere docu mentaire over wat men noemt „humane methoden bij het vangen van wilde dieren in Afrika ten behoeve van dierentuinen". Het kost enige moeite om gewend te raken aan de onwerkelijke kleuren, die eigenlijk voortdurend onbevredigend blijven. Doch overigens zit de toeschouwer van het begin tot het einde geboeid te genieten van de schitterende en vaak verbluffende fotogra fie van het telkens wisselende exotische landschap en de ongetemde bevolking daarvan. Nooit zag men leeuwen, krokodil len en gieren van zo nabij hun wreed be drijf verrichten. Bepaald buitengewoon spannend is het gevecht met de sterke en halsstarrige neushoorn, aandoenlijk het zich schikken van de gekooide struisvogels in hun lot. Men voelt bewondering voor de niet geringe durf der jagers en toch ook medelijden met de overrompelde slachtof fers. Hoogtepunten van de film zijn de bezoeken aan de diverse primitieve volks stammen, waarbij veel aandacht wordt ge schonken aan de merkwaardige opschik en talrijke meeslepende, in hun onstuimigheid soms werkelijk prachtige danstaferelen die op de gevoelige band zijn vastgelegd. Lief hebbers van reisverhalen en belangstellen den in uitheemse cultuurvormen zullen dan ook evenveel behagen in deze film scheppen als de koelbloedige bewonderaars van de jacht op groot wild. D. K. „Het masker van Dimitrios" (Cinema P a 1 a c e). Het verhaal van deze span nende en in originele verteltrant gegoten film vertoont enige gelijkenis met dat van „De Derde Man". Peter Lorre, de bekende „griezel" uit talrijke vroegere criminele films, spe'elt hier de tamelijk bescheiden rol van toeschouwer bij de gruwelen die zich afspelen. Het middelpunt is de duivels kunstenaar in de misdaad. Dimitrios, een man zonder enig spoor van geweten of ge voel voor zijn medemensen, wiens straf register de bron van een enerverende de tective-roman zou kunnen vormen reden waarom de schrijver (Lorre) zozeer in dit strafregister en Dimitrios zelf geïnteres seerd, is. Ofschoon de film in het. begin moeite heeft om de grote hoeveelheid feiten be grijpelijk te rangschikken en daardoor enigszins verward is in de aanvang, komt de boeiende geschiedenis spoedig volkomen tot haar recht en de totaalindruk is die van een zeer geslaagde „criminal", die de aan dacht weet vast te houden en ook in zijn détails vakmanschap der makers verraadt. J. L. „Schandaal in New Orleans" (R e m- brandt). Zo'n zeventig jaar geleden hebben vissers uit de Mississippi bij New Orleans een prachtige bruidsjapon opge haald en als deze vissers nu nog leefden, zouden zij in deze film kunnen zien, wat er allemaal met de bruid gebeurde, voordat zij uit de trouwzaal vluchtte en er met een scheepskapitein vandoor ging. De bruid in dit amusante filmverhaal is Mariene Die trich. die volkomen aannemelijk weet te maken, waarom in de tachtiger jaren een bankier in New Orleans zijn hart verloor aan een dame met een verdachte reputatie, die hem door allerlei slinkse streken om de tuin leidde en die op de huwelijksdag de stem van haar hart niet kon weerstaan. Het is een kostelijke geschiedenis, waar in men Mariene Dietrich in een dubbele „vamp"-rol kan bewonderen. Dat René Clair de regisseur van deze film is, be speurt men reeds in de geestige inleiding en dat zij in Hollywood werd vervaardigd blijkt uit de technische perfectie. S. K. binnenland De rijkspolitie te Grootebroek verzoek: opsporing van de 8-jarige Petrus PlukkeL Het knaapje is Woensdag achtepr op een vrachtauto meegereden zonder dat de "chauf. feur het wist. Het is niet uitgesloten, dat hei jongetje van de wagen is gevallen. De productie der Nederlandse mijnen bedroeg in Augustus 1.014.700 ton tenen 1.029.600 ton in Juli. Uit het buitenland werd ingevoerd 356.900 ton tegen 440.800 ton Juli. Voor het eerst sedert 1945 is het aantal ingeschrevenen aan de Technische Hoge- school te Delft iets teruggelopen. In 1949-, 1950 bedroeg hun aantal 5570 (v. j. 5603). Het sterkst waren bezet de studierichtingen civiel- en werktuigkundig ingenieur, respec- tievelijk 1193 (v. j. 1277) en 1257 (v.'j.-1262) Het aantal voor de eerste maal ingeschreve- nen daalde van 1033 op 969. De gemeenteraad van Tiel heeft crediet van f 50.000 beschikbaar gesteld voor de inrichting van het noodziekenhuis er verpleging van paratyphus-patiënten. In hei noodziekenhuis zijn thans 22 patiënten 0 genomen Prof. dr. 13. L. van der Waerden, buiten, gewoon hoogleraar in de toegepaste wis- kunde aan de universiteit van Amsterdam, is benoemd tot buitengewoon hoogleraar ia de wiskunde aan de philosophische facul- teit van de universiteit, in Zurich. Luitenant-generaal C. Giebel heeft het commando van de Luchtmachtstaf overge- dragen aan generaal-majoor I. A. Aler, die met ingang van 15 September benoemd is tot luitenant-generaal. Generaal-majoor A. Ba- retta is benoemd tot plaatsvervangend chei luchtmachtstaf en eervol ontheven van zijn functie als commandant Luchtmacht Neder, land. HAARLEM EN OMGEVING Op het tweetal in de vacature dr. W. R M. Noordhoff als predikant bij de Re! monstrantse Broederschap te Haarlem zijn geplaatst ds. J. J. van Hille, oud-predikant in Indonesië, wonende te Amsterdam en ds. W. Knoppers te Lochem. Ter gelegenheid van de tentoonstelling in de duplexwoning Vondelweg 396 in Haar lem-Noord wordt Maandagavond in het Frans Halsmuseum een bijeenkomst gehou den, waarop de heer H. W. van Kempen zal spreken over „Hoe een duplexwoning te bewonen en hoe te verkrijgen" en mejui- frouw C. Freni over „Toepassing van gas en electra in de duplexwoning". B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan het Verbond van Haarlemse Speeltuin verenigingen, ten behoeve van de aanschaf fing van speelwerktuigen voor de tuin van de speeltuinvereniging „Frans Hals" aan de Schotersingel, een renteloos voorschot te verlenen, van f 1000, af te lossen in tien ge- lijke Jaarlijkse termijnen. Voor de bouw van een werkplaats met vier bovenwoningen stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor aan de he?r P. N. Spee te verkopen een strook grond groot ongeveer o29 m.2 aan de westzijde var! de Phoenixstraat tegen een prijs van f19 per m.2. Verschillende gymnastiekzalen van openbare, mulo^- en middelbare scholen in Haarlem voldoen, wat de inrichting betreft met aan de moderne eisen voor onderwijs in lichamelijke oefening. Voorts ontbreekt in enkele scholen het noodzakelijkste materiaal voor terrein- en zaalspel. Voor verbetering i^fen B. en W. de raad een crediet van f747o beschikbaar te stellen. ®s- s- Bal jon, em. predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Boxmeer, zal op 15 October te Dieren de dag herdenken, waaroo hij oO jaar geleden te Spaarndam het predik ambt aanvaardde. ADVERTENTIE n h IIP SCHOOL Umb W- FortSens Gr. Houtstr. 176, Tel. 15150 Aanvang der lessen hedenavond 7 uur (beginners) 8.30 uur Oefenlessen (gevorderden) ZONDAGMIDDAG 4.15 uur: beginners Inschrijving (ook voor lessen op andere dagen) kan nu nog plaats vinden. Nestor, 15 v. Saloniki n. Istanboel. Nigerstroom, 16 te Takoradi v. Monrovia. Noordam. 16 v. Rotterdam n. New York. Noordwijk, 14 te New York v. Cuba. Ondina (t), 14 v. Rouaan n. Gibraltar. Omala (t), 15 te Cebu verw. Orestes, 15 te Rio de Janeiro verw. v. Santos. Oranje Fontein, 16 te Kaapstad. Oranje, 16 te Amsterdam v. Djakarta. Oranjestad, 15 v. Plymouth n. Madeira. Orion, 15 v. Oran n. Gibraltar. Ormonde (burgers), 24 verw. 14 u. Hoek van Holand. Polydorus, 15 v. Galveston n. Beaumont Pcelau Laut, 15 verw. Colombo,. Prins Alexander, 14 600 m. W. uessant. Prins Joh W. Friso, 14 420 m. Belle Isle. Prins Willem II. 14 te Bahrein. Piins Willem Hl, 14 200 m. O. Belle Isle. Prins Willem IV. pass. 15 Lands End. Prins "Willem V, 15 te Montreal v. R'dam. Prins Frederik Hendrik. 15 te Chicago van Roierdam., Phrontis, 15'v. Suez n. Aden. Pygmalion, pass. 15 Dover. Raki, 15 te Bombay v. Muscat. Ranchi, 14 v. Suez n. Port Said. Ridderkerk, 14 v. Mozambique n. Beira. Radja, 13 te Los Angeles. Reyniersz, 14 v. Pinang 11. Djakarta. Riouw, 15 verw. Aden. Rondo, 15 v. Port Said ns Bahrein. Rotti, 15 te Port Said. Ruys, 15 v. Zanzibar n. Lorenzo Marques. Rijnlcerk, pass. 16 Finisterre. Stad Alkmaar. 14 v. Narvik n. Emden. Stad Vlaardingen v. Narvik. Sunetta (t). 14 v. Berre n. Miri. Sommelsdijk, 14 te Houston v. Corpus Christi. Stentor. 14 v. Izmir n. Amsterdam. Scherpendrecht (t), pass. 17 Brothers. Stad Leiden, 14 pass. Belle Isle. Saidja (tl. 14 tet Singapore. Saroena. 14 anker bij Apiapi. Stanvac Talang Akar (t). 15 te Tj. Uban. Stad Breda. 14 220 m. W.NW. Walvisbaai. Stad Leiden, 14 120 m. O. Belle Isle. Streefkerk, 15 verw. Antwerpen v. Hamburg. Sigli, 14 v. Belawan n. Djakarta. Stanvac Benakat (t), 12 n. Palembang. Stanvac Djirak (t). 12 n. Palembang. Stad Haarlem. 15 v. Sfax n. Nederland. Salawati. 15 v. Aden n. Suez. Saparoea, 15 v. Monrovia n. Cape Mount. Soestdijk, 14 bij Kp. Fear. Salatiga, 13 te Seattle v. Portland Or. Sibajak (convooi Zuiderkruis) (tr.), 15 1000 m. Z.O. Dondrahead. Slamat, 15 v. New Orleans n. Charleston. Stad Haarlem, 15 te Sfax n. Vlaardingen. Taria (t), pass. 14 Azoren. Tjipanas, 15 te Shimidzu. Tjipondolc, 14 v. Montevideo. Trompenberg, 13 te Houston v. Bremen. Talisse, 14 te Bremen. Ternate, 14 anker Belawan. Tjibodas. 15 verw. Soerabaja v. Panarukan. Tjimenteng. 15 verw. te Makassar. Tjisadane, 14 680 111. W. Kaapstad. Tabinta, 15 v, A'dam n. Indonesië. Tiba. 15 te R'dam v. Nicochea. Tosari. 13 van Penang te Belawan. Tamo, 16 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Tawali. pass. 15 Kaap de Gata. Tero. 15 van Cicochea n. Rotterdam of Amst. Tomini, 17 3 u. v. Rotterdam n. Djakarta. Veendam. 14 850 m. O. Kp. Race. Volendam, 14 450 m. Z. Kp. Race. Van 't Hoff, 16 te Makassar v. R'dam, Vuleanus, 15 v. Gibraltar te Piraeus. Waterman, 14 v. Soerabaja 11. Menado. Waterland, pass. 15 St. Paulsrocks Woensdrccht (t), 14 v. Curagao 11. Funta Cardon Waibalong, 15 te Soerabaja! Wickenburgh, 14 te R'dam v, Casablanca. Wieldrecht (t), 15 te Karachi v. Bahrein. Willem Ruys, pass. 15 Gibraltar. Willemstad. 15 van Curgao 11. Laguaira. Zijpenberg, pass. 16 Kaap de Gata. Zuiderkruis (zie Sibajak).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 10