Haarlems Dagblad en «Dprahte Daaricntétbe «Courant (Knno 165:6) Strijd om Seoel begonnen Duifslands herbewapening een onopgelost probleem nog Frans weerschip zonk binnen vijf minuten na mijnontploffing Koningin onthulde in Den Haag het verzetsmonument Oranjehote! 65e Jaargang No. 19656 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Eedactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 18 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiat*. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Amerikanen ten Zuiden van Taegoe over de Naktong KOREA (Reuter en United Press). 1 ren afgenomen. Vrijdag keerden velen .I.»... nnn j] n '1 r radin Pnp<*an 1iitp*p7ntidpn f ni'. I rf ntn ppr.rp. .M-ftftiAc .-1,. A v. Volgens een door radio Poesan uitgezonden communiqué van het Zuid-Koreaanse alge mene hoofdkwartier hebben strijdkrachten der UNO Zaterdagmiddag de wijk Jontonpa van Seoel bezet. Volgens hetzelfde commu niqué waren andere strijdkrachten de ri vier de Han overgetrokken, waarna zij op rukten naar het hart van Seoel. Volgens de laatste berichten van het Ko reaanse front zijn vooruitgeschoven een heden van de Amerikaanse tweede infan- teric-divisie ten Noord-Westen van Tsjang- jong, ongeveer 40 kilometer ten Zuiden van Taegoe, de Naktong overgestoken. Zii hebben opdracht een bruggehoofd te vormen en te handhaven ten Westen van de rivier om een overtocht op grote schaal voor te bereiden. De overtocht over de Naktong betekent waarschijnlijk het eerste belangrijke sta dium van een groot „uïtbrekings-offensief" Infanterie van de Amerikaanse zevende divisie gaat van de grote invasievloot bij Intsjon aan land om de speerpunten der mariniers te steunen. Hoewel men met de landing te Intsjon de Noord-Koreaanse strijdkrachten in tweeën had willen splitsen en de druk. op de UNO-troepen om Taegoe en Poesan had willen afwenden, is er nog geen aanwijzing dat de Noord-Koreanen zich op grote schaal uit dit gebied terugtrekken. De laatste communiqués van de Ameri kaanse hoofdkwartieren melden krachtige tegenstand der Noordelijken en op som mige plaatsen tegenaanvallen. Doch deze communiqués zijn vaak achter bij de ont wikkeling aan het front. Heden waren de weersomstandigheden gunstiger voor acties in de lucht. In Japan gebaseerde vliegtuigen bombardeerden en beschoten stellingen der Noordelijken langs de linies in het Westen en Noord-Westen. T. S. Tsjang, vice-voorzitter van de Zuid- Koreaanse nationale vergadering, heeft voorspeld, dat de Noord-Koreaanse veld tocht „binnen vier of vijf weken" zal in eenstorten. Volgens radio New York is Mokpo, een vloot-basis in de Zuid-Westelijke punt van Korea, cloor Zuid-Koreaanse mariniers ver overd, waardoor de strijdkrachten der UNO toegang krijgen tot het Zu^d- Koreaanse rijstgebied. Dit radiobericht is gebaseerd op een bericht van radio Poesan. Ultimatum Generaal MacArthur heeft de Noord- Koreanen het ultimatum: „capituleren of sterven" gesteld", aldus heeft een woord voerder van het leger te Washington medegedeeld. Drie millioen pamfletten met dit ultimatum zijn boven het door de Noordelijken bezet gebied van Zuid- Korea uitgeworpen. In het door MacArthur uitgegeven com muniqué wordt meegedeeld, dat de tegen stander zijn troepen bij Seoel nog niet voldoende heeft kunnen reorganiseren, zodat de troepen der UNO in dit gebied slechts sporadisch tegenstand ondervinden. Gebrek aan samenhang tussen de Noor delijke troepen maakt vernietiging van groepen NoordyKoreanen mogelijk met ge ringe verliezen der verenigde strijdkrach ten. Sedert de landing bij Intsjon zijn onge veer 1000 Noord-Koreanen krijgsgevangen gemaakt. Volgens Zuid-Koreaanse radioberichten zijn Amerikaanse mariniers in drie colon nes van het Noord-Westen en Zuiden uit een aanval op Seoel begonnen en de stad binnengedrongen. Volgens onbevestigde berichten, die het hoofdkwartier van generaal MacArthur te Tokio bereiken, hebben sommige mariniers Seoel bereikt en is er een gevecht, van man tegen man in de straten gaande. Volgens berichten van piloten van Ame rikaanse verkenningsvliegtuigen hebben de Noord-Koreanen de gehele bevolking van Seoel gemobiliseerd voor verdedi gingswerk en worden er barricades opge worpen voor de naderende troepen. Generaal MacArthur, vergezeld van vice- admiraal Struble, die de leiding heeft over de gehele amphibie- operatie te Intsjon, is aangekomen op een punt hal verwege Intsjon en Seoel, een paar km. ten Zuiden van het vliegveld van Kimpo, om de voorste troepen te inspecteren. Intsjon was bevolkt De United Press correspondent meldt uit Intsjon, dat tweederde van deze haven plaats verwoest is tengevolge van een bom bardement dat aan de invasie voorafging. Hij releveerde de tragische vergissing, die de bevolking van Intsjon begaan had tijdens de grote operaties van de afgelopen dagen. Een Zuid-Koreaanse admiraal ver- telde, dat de bevolking drie dagen geleden de stad begon te ontruimen, nadat de bom bardementen op de stad in hevigheid wa terug om echter precies in de hel van vuur te komen. Bovendien begon tegelijkertijd een fel kruisvuur tussen geallieerden en Noord-Koreanen. Noord-Koreaans protest tegen bombardement op Pjongjang De Noord-Koreaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Pak Hen Jen, heeft Zon dag in een telegram aan de secretaris generaal van de UNO en aan de Veilig heidsraad geprotesteerd tegen het Ameri kaanse bombardement op Pjongjang, waarbij, naar hij verklaarde, het gemeen teziekenhuis van de stad is getroffen. „Prawda",chet blad van de Sovjet-Rus sische communistische partij, haalt berich ten uit Pjongjang aan, volgens welke Vrijdag „bij een monsterachtig bloedige aanval" duizend personen gedood werden. Het blad noemt de aanval „de zwaarste en meest barbaarse op Pjongjang sedert het begin der vijandelijkheden". Communisten verloren zwaar bij de Zweedse verkiezingen (Reuter). De eerste uitslagen van de Zondag gehouden verkiezingen voor de stedelijke en provinciale raden van Zweden wijzen op zware verliezen voor de com munisten, die in Stockholm 12 van hun 17 zetels verloren. De sociaal-democratische regeringspartij die een meerderheid in beide Kamers van het parlement heeft, won in Stockholm 6 zetels, terwijl de liberalen 14 zetels won nen. De conservatieven verloren in Stock holm 8 zetels. De leden van de stedelijke en provin ciale raden kiezen, volgend jaar de Eerste Kamer. Er zijn 3.757.348 stemmen uitgebracht, hetgeen een opkomst van 83% betekent. De verdeling der stemmen en zetels onder de verschillende partijen is als volgt: stemmen in zetels in '46 '46 soc.-dem. 1.789.459 47.6 44.4 744 664 liberalen 882.437 23.2 15.2 330 227 agrariërs 459.773 12.2 13 6 218 239 conserv. 438.551 11.6 14.9 123 185 communisten 184.603 4.9 11.2 29 91 aiv. partijen 2.525 0.3 De Atlantische Raad te New York bereikte geen overeenstemming NEW YORK, 17 September (Reuter en AFP). De vergadering van de Atlanti sche raad op Zaterdagochtend werd bijna geheel in beslag genomen door een uiteen zetting van Robert Schuman over het pro bleem van Duitslands herbewapening. Schuman somde op om welke redenen de Franse regering een onmiddellijke beslis sing in „een zo ernstige aangelegenheid, die nog niet is onderzocht en pas op de voorgrond is gekomen sinds de rede van Churchill in de Raad van Europa te Straatsburg" als voorbarig beschouwt. Het Duitse herbewapeningsprobleem, zo verklaarde Schuman, is door bepaalde lan den gesteld, wat hun goed recht was, en Frankrijk wil zich niet onttrekken aan het Koreaanse kwestie terug naar het niveau der diplomatie? PARIJS (United Press) Volgens de t.Prance-Soir" staat Rusland op het punt stappen ter beëindiging van het conflict in Korea te ondernemen. Het blad berichtte uit „zeer betrouwbare diplomatieke bron" dat Moskou heeft ingezien dat de Koreaanse affaire gaat mislukken, dat zij de solida riteit van de Westelijke Geallieerden heeft vergroot en het Atlantisch pact heeft verstevigd. De „Sydney Sunday Sun" publiceert een telegram uit Tokio, volgens hetwelk diplo matieke stappen zouden worden gedaan tot beëindiging van de Koreaanse oorlog. Aan Zuid-Koreaanse functionarissen zou gezegd zijn, dat de strijdkrachten van de UNO de 38ste breedtegraad niet zouden overschrij den, aldus meldt Richard Hughes, de cor respondent van genoemd blad te Tokio. De 38sle breedtegraad vormt de grens tussen Noord- en Zuid-Korea. De correspondent zegt verder, dat aan genomen wordt, dat de Sovpet-Unie en communistisch China besloten hebben niet ten Zuiden van de 38ste breedtegraad tus senbeide te komen. Prins George van Denemarken, adjunct militair attaché bij het Deense gezantschap te Londen, is Zaterdagmiddag in de kapel van het Schotse kasteel Glamis in het manoeuvres in Duitsland twee jachtvlieg- onderzoek van dit vraagstuk. „Wij zijn niettemin van oordeel, dat iedere onmid dellijke beslissing gevaarlijk zou zijn.' Schuman betoogde vervolgens dat het kader voor een dergelijke herbewapening niet gereed is, daar er geen Atlantisch leger bestaat, en dat, om dit in het leven te roepen, uitgebreide technische studies vereist zijn, alsmede de oplossing van tal rijke voorafgaande problemen. Schuman schijnt evenwel niet gekant te zijn tegen de idee dat de „arbeidseenheden" zoals zij momenteel in de Brits-Amerikaan se bezettingszones bestaan, worden uitge breid en voorzien van een nauwkeuriger statuut dan het huidige. Die eenheden zouden volgens Schuman een hulpkorps moeten vormen, dat bij de bezettingsstrijd krachten wordt gevoegd en dat bijvoor beeld zou kunnen belast worden met ver- sterkingswerken aan de Elbe-linie. Bevin zette als zijn mening uiteen, dat de Duitse contingenten werkelijk in het Atlantisch leger dienen opgenomen te wor den en dat zij geen autonome eenheden met een Duits opperbevel moeten zijn. De vertegenwoordigers van Italië, Cana da, Noorwegen, Denemarken, Portugal en IJsland hebben het principe van de Duitse herbewapening met enig voorbehoud, aan vaard. De Nederlandse afgevaardigde. Stik ker, verklaarde zich voorstander van een zo spoedig mogelijke Duitse herbewape ning, doch graaf Sforza, de Italiaanse af gevaardigde, betoogde, dat met die herbe wapening slechts mag begonnen worden, wanneer de behoeften van de leden van de raad bevredigd zijn, België scheen geneigd zich bij het Franse standpunt aan te sluiten. De raad komt heden in een speciale ver gadering bijeen. Hoge functionarissen verklaarden Zater dagavond, dat de raad overeenstemmin; bereikt had op alle essentiële aspecten van een West-Europees defensieprogram, met uitzondering van de kwestie van Duitslands herbewapening, die tot de volgende week is opgeschort. Ongelukken bij manoeuvres Zondag zijn bij de Amerikaanse herfst- huwelijk getreden met'burggravin Anson, nicht van KoninginËlisabeth. De Koningin en Prinses Margaret, die thans op het kasteel Balmoral, niet ver van Glamis, vertoeven, hebben de plechtigheid niet bijgewoond, doch wel bij de lunch aangezeten. tuigen verongelukt. Beide piloten kwamen om het-leven, 's Morgens stortte een jacht vliegtuig op enige kilometers ten Zuiden van Giebelstadt neer. Drie uur later ver ongelukte een straaljager bij Markbrett. Tot dusverre zijn in deze manoeuvres al drie piloten gedood. Vrijdag viel het eerste slachtoffer toen een jager neerstortte en uitbrandde. (United Press). Hulpbehoevende Beverwijkse dame door brand omgekomen Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur stak óe 3-jarige mevrouw H. W. Boer-Sel uit de Baanstraat in Beverwijk het gasstel aan. Daar mevrouw B. zeer hulpbehoevend is, ging dit met veel moeite gepaard. Bij deze manoeuvre vatten haar kleren vlam en toen tien minuten later haar kleindochter de woning betrad vond zij haar grootmoe der met smeulende kleren en overdekt met brandwonden. Het slachtoffer is naar het Rode Kruis- ziekenhuis vervoerd, waar zij Zaterdag nacht aan de bekomen verwondingen is overleden. Wijkzuster en medicus onderscheiden In Musis Sacrum te Arnhem heeft de staatssecretaris vóór de volksgezondheid, dr. P. Muntendam, koninklijke onderschei dingen uitgereikt aan Zuster J. J. Schutte, wijkverpleegster te Utrecht, en aan dr. P. W. Koppius, kinderarts te Groningen. Dit geschiedde op een landelijke bijeenkomst van de vereniging „Het Groene Kruis", die ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan te Arnhem een congres hield. Dr. Muntendam noemde zuster Schutte de moeder van alle Groene Kruis-wijkver- pleegsters. De regering waardeert haar werk ten zeerste en het is op haar voor dracht, dat het de Koningin heeft behaagd Zuster Schutte ie benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dr. Koppius uit Groningen heeft zeer in het bijzonder bijgedragen aan de verbete ring van de volksgezondheid en de zuige lingenzorg. Als erkenning voor deze toe gewijde arbeid heeft de Koningin dr. Kop pius benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Post voor de „Tabinta" Post, bestemd voor militairen van het motorschip „Tabinta" op weg naar Nieuw Guinea, welke in een der tussénhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 18 September in Nederland ter post worden bezorgd, en post, bestemd voor uitreiking in de haven van aankomst uiterlijk op 5 October. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: aan boord van het motorschip „Tabinta". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Russisch-Zweedse diplomatieke incidenten Twee Russische diplomaten, die, toen zij in een afgesloten militair, gebied bij Stock holm werden aangetroffen, zich ais Engel sen hebben voorgedaan, zullen uit Zweden worden gewezen. Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mede de Sovjet-Russische ambassadeur verzocht te hebben de identiteit van de betrokkenen vast te stellen en hen te verwijderen. De namen van de betrokkenen werden niet genoemd. De mannen waren in het verboden ge bied Jaerva gekomen met een auto van Russisch merk die de aanduiding C(orps) D(iplomatique) droeg. In de be trokken zóne waren seintroepen van het leger aan het oefenen in het kader van de gehouden proefmobilisatie. Nog onlangs werden de Sovjet-Russische vlootattaché te Stockholm, Dmïtrlaritsjef, en drie zijner assistenten met een jacht aan- Het woord is aan Thérèse Hoven: De domme (of is „slappeling" hier beter?) zegt terstond na één mis lukte poging: „dan niet". De flinke energieke vraagt zich na herhaalde mislukkingen nog steeds af: „wat getroffen in een verboden militaire zóne. Zij zouden toen gepoogd hebben voor Ame rikanen door te gaan en weigerden foto's af te geven die zij in het verboden gebied hadden gemaakt. Kort na dit laatste voorval werd van de Russische ambassade een nota ontvangen waarin de Zweedse politie er van beschul digd werd op onwettige wijze twee Letlan ders vast te houden. De loopjongen die de nota bracht kreeg een mededeling van wei gering van de nota mee terug. De Zweedse pers sprak naar aanleiding van dit geval van „loopjongens-diplomatie". Ramp bij Saint Malo kostte ruim vijftig mensen het leven Ter hoogte van Kaap Frehel tussen Brest en Saint Malo is Zaterdagnacht een kust vaartuig van de Franse marine, een weer schip „La Place" geheten, met 93 man aan boord met een magnetische mijn in aanra king gekomen en gezonken. Volgens een officieel communiqué zijn slechts 40 man gered. Vissersboten en sleepboten voeren uit om aan de reddingswerkzaamheden, die bemoeilijkt worden door het slechte weer, deel te nemen. De overlevenden worden naar Dinard, Saint Malot en in de nabij heid gelegen vissershavens overgebracht. De „La Place" is een weerschip geclas sificeerd als fregat. Deze vaartuigen beho ren officieel aan het ministerie van Open bare Werken en Vervoer, doch zji zijn be mand met leden van de marine. De water verplaatsing is 1.400 ton. De „La Place" was teruggekeerd van een wacht van 21 dagen in zware stormen op de Atlantische Oceaan. Toen het schip voor Saint Malo aankwam was de kapitein van oordeel, dat het te laat was om nog de ha ven binnen te varen. Het schip ging voor Koningin Juliana heeft Zaterdag op. de Van Alkemadelaan-hoek Stevinstraat in Den Haag het verzetsmonument „Oranje- höïel" onthuld. Deze plechtigheid werd onder anderen bijgewoond door de minister-president, dr. W. Drees, minister mr. J. R. H. van Schaick, de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuidholland.en. de burgemeester van 's-Gravenhage. Het monument werd ontworpen door de beeldhouwer Albert Termote. Het stelt voor de Oranjeboom, waaruit de kroon is weggebroken, omringd door mannen en vrouwen achter prikkeldraad, de boeien der verdrukking dragend en belaagd door slangen, die de kop opsteken. Het monument kwam tot stand uit vrij willige bijdragen van de leden van de „Stichting Oranjehotel". De voorzitter van het comité „Oranjehotel", de heer G. Bos, deed voor de onthulling een hartstochtelijk beroep op het Nederlandse volk, eendrach tig en eensgezind te zijn zoals zij, die in de bezettingsjaren in het Oranjehotel waren opgesloten. Koningin Juliana onthulde hierna het monument. Nadat enige ogenblikken stilte waren betracht, onderhield de vorstin zich niet een aantal leden van het comité en met nagelaten betrekkingen van oud-gevange nen. De Koningin legde aan de voet van het monument een grote krans, welk voor beeld door velen werd gevolgd. Na het door allen gezongen „Wilhelmus" werd dit deel van de plechtigheid besloten. Hierna volgde de stille gang door het Oranjehotel voorbij de dodencel 601. Des middags kwamen de oud-gevangenen bijeen in het Kurhaus te Scheveningen. De heer G. Bos herdacht majoor Weber, die het initiatief nam voor de oprichting van het monument. Minïster-pr esident dr. Drees hield ver volgens een rede. Hij achtte het de plicht van de regering nog eens te getuigen van de dankbaarheid jegens hen die in het ver zet gevallen zijn. Het „Oranjehotel"' is een symbool van liet verzet. Henriëtte Bosmans speelde hierna de „Marche funèbre" en een nocturne van Chopin. Nadat de secre taresse van het comité, mej. M. van der Ent, de betekenis van het monument had geschetst en Charlotte Kohier Psalm 44 had gezegd, werd de reünie met een kort dank woord door de heer Bos gesloten. Koninklijk Paar naar Engeland? Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen een officieel bezoek aan Groot-Brit- tannië brengen, aldus heeft een woord voerder van de Nederlandse ambassade te Londen heden verklaard. De woordvoerder wilde geen bevestiging geven van berichten, volgens welke de Koningin en de Prins een bezoek aan Engeland zouden brengen in October of November aanstaande. Hij zeide, dat uit gebreide voorbereidingen aan het bezoek vooraf moesten gaan en dat het onwaar schijnlijk was dat het bezoek reeds zo spoedig zou kunnen plaats vinden. Een functionaris van Buckingham Palace, de residentie van de Engelse Koning, zeide „niets te melden" te hebben. In kringen te Parijs werd in Mei ver klaard, dat Koningin Juliana in het begin van de zomer van het volgende jaar een bezoek aan Groot-Brittannië zou brengen. Bij informatie bij het Nederlandse minis terie van Buitenlandse Zaken deelde men A.N.P. mede, dat daar van een bezoek van de Koningin en Prins Bernhard aan Groot- Brittannië niets bekend is. Na de plechtige onthulling legde de vorstin een krans aan de voet van het monument. Houtboot aan de grond gelopen bij Terschelling De sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen op Terschelling is er hedenmorgen in geslaagd de kustvaarder „Ponsa" die in het vaarwater de Stortemelk aan de grond was gelopen, los te slepen. De „Ponsa" had een lading hout aan boord welke door de harde wind was gaan verschuiven. Het vaartuig is naar Den Helder gesleept. anker en de bemanning kreeg een film vertoning aan boord waarna de kooien werden opgezocht. Een der geredden, kwartiermeester Cel- ton, vertelde dat er zich toen plotseling een geweldige ontploffing voordeed. Toen hij aan dek kwam was de brug reeds onder water verdwenen. Hij zelf werd door een golf weggespoeld doch wist een vlot te be reiken, waarop hij urenlang ronddreef voordat hij door een sleepboot werd opge pikt. Twaalf man zaten op het vlot, dat verscheidene malen omsloeg, en een vijf tiental hing er aan. De „La Place" zou hebben deelgenomen aan feestelijkheden op Zondag bij gelegen heid van de ingebruikneming van nieuwe havensluizen van Saint Malo. De feeste lijkheden zijn afgelast. 30 lijken zijn intussen geborgen. 18 hier van waren aangespoeld. Vissers, die de zee afzochten naar overlevenden, troffen nog drie lijken aan op een vlot. De kans, dat er nog overlevenden worden gevonden, wordt gering geacht tengevolge van het storm achtige weei". Volgens AFP zonk de „La Place" binnen vij'f minuten na de ontploffing. De uit de scheepsromp stromende stookolie versprei de zich snel en bemoeilijkte de pogingen van de drenkelingen om zich boven water te houden. Enkelen slaagden er in zwem mend de kust te bereiken. Amerika wil uitbreiding der bevoegdheden van de UNO-assemfolée NEW YORK, 18 September (Reuter). De Amerikaanse assistent-minister van Buitenlandse Zaken Hickerson heeft Zon dagavond in een toespraak tot Amerikaanse UNO-verenigingen verklaard, dat de Ame rikaanse delegatie in de Algemene Verga dering van de UNO zal voorstellen dit or gaan grotere bevoegdheden te geven, zo dat het aggressie kan tegengaan, „indien de Veiligheidsraad door een veto van de Sovjet-Unie zou zijn verlamd". In de Algemene Vergadering kan nie mand een veto uitbrengen tegen de col lectieve vredeswil, zo zeide Hickerson. Indonesische ondernemers zijn somber gestemd Een bijzondere medewerker seint ons heden uit Soerabaja: Ondernemers op Oost-Java zijn somber gestemd over het accoord met de arbeiders in de bergcultures. Zij achten de lonen te hoog, speciaal voor maatschappijen welke nog vele ondernemingen in opbouw heb ben. Zij vrezen bijgevolg financiële moei lijkheden door dergelijke maatregelen en derhalve vertraging van het herstel. Auto botste tegen een boom; een dode en een zwaargewonde In Zevenaar is een personenauto, be stuurd door de heer Lit uit Amsterdam, op de rijksweg naar Arnhem waarschijn lijk tengevolge van een deffect aan de stuurinrichting tegen een boom gebotst. De naast de bestuurder zittende 59- jarige heer Geijtenbeek uit Amsterdam was op slag dood. De heer Lit werd met een schedelbasisfractuur in ernstige toe stand in het ziekenhuis te Zevenaar opge nomen. HET WEER AFGEBEELD 18 SEPT I950 Het centrum van de cycloon, die ook langs onze kust stormachtige winden heeft veroorzaakt, ligt nu ten Noorden van Schotland en vult zich langzaam op. In de lucht, die achter deze cycloon om naar ons land stroomt, hebben zich van daag hier en daar nog enkele buien ont wikkeld. Ongeveer 1000 km. ten Westen van de Britse eilanden bevindt zich een nieu we cycloon, die zich in de richting van de Britse eilanden beweegt. ^MMOCOOOCOOOCOTOOOOOOCOCCO MIST SNEEUW REGEN f MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER ^TEMPERATUUR IC05 ISC3AAR B£,^SK GE&ED CENTRA; H MOGE DRUK L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLIJN-FRONT- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STANO VAN DiT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWASSSTREEP IS EEN WiNO- SNELHEID VAN VIJF METER P£R SECONDE Weerbericht DEPRESSIE IN AANTOCHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk meest matige, later weer krachtige en langs de kust wellicht opnieuw tot stormachtig toenemende wind tussen West en Zuid. Vanavond en vannacht tijde lijke opklaringen, maar morgen overdag weer toenemende bewol king met op de meeste plaatsen enige regen. Weinig verandering van temperatuur. 19 September: Zon op 6.20 uur, onder 18.47 uur Maan op 16.14 uur, onder 22.37 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 18 September Hoog water: 7.40 en 20.06 uur. Laag water: 3.22 en 15.35 uur. Dinsdag 19 September Hoog water: 8.42 en 21.16 uur. Laag water: 4.08 en 16.28 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1