c 3 Delft jubelde om herstelde hoge toren De radio geeft Dinsdag Een praetvaer op een preekstoel Haarlems oudste speeltuinvereniging vierde zilveren jubileum Nieuw Europa-gedachte moet ook door jongeren worden uitgedragen PANDA EN DE MEESTER*GEMASKERDE Q Wereldnieuws Maandag 18 September 1950 Sjef van Balkom won de beiaardwedstrijd t Was Zaterdag feest in het oude prin selijke Delft. Men vierde er namelijk de voltooiing der restauratie van de toren der Nieuwe Kerk, waaraan twaalf jaar gewerkt is. Tevens heeft de gemeente Delft zich de niet onaanzienlijke uitgaven getroost om het oude carillon van de beroemde klok kengieter Hemony uit te breiden en van een nieuwe speeltafel en mechaniek tc voorzien. Het is nu een beiaard geworden van 48 klokken. Dit werk is uitgevoerd door de firma Eysbouts. Tot; de feestelijkheden behoorde een nationale beiaardwedstrijd, onder auspiciën van de Nederlandse Klokkenspel-Vereni ging. De gemeente Delft had hiervoor drie geldprijzen ter beschikking gesteld, name lijk van 250, 200 en 150 gulden. Geëist werd het spelen van een verplicht num mer („Impromptu" van Ferdinand Tim mermans), vervolgens een improvisatie op een gegeven thema en ten slotte een num mer naar eigen keuze, te voldoen aan de hoogste eisen. Wat de improvisatie betreft was bepaald, dat deze zou beoordeeld wor den naar de structuur en de muzikale waarde; iedere mededinger zou een ander thema te bewerken krijgen. Het improvi seren kon dus gelden als een ernstige toets steen voor de muzikaliteit van de candi- daat, zulks te meer daar het thema's be trof, die tot interessante ontwikkeling aan leiding gaven en door hun karakter reeds als het ware een bepaalde vorm aanwezen. Niet minder dan acht candidaten namen aan de wedstrijd deel. Eerlijk gezegd duurde het lang eer er prestaties geleverd werden waarvan men met overtuiging kon zeggen: die zijn een eerste prijs waard. Niet alleen leken de mededingers in de strenge vorm van im proviseren weinig ervaren, doch ook de technische eisen van het verplichte werk waren meestal niet overwonnen; in het vrije werk was men doorgaans gelukkiger, maar dat kon dan de zaak meestal niet meer redden. Tot eindelijk de laatste candidaat, met een volkomen beheersing van de technische ■•aardigheid en tevens met een zeldzame muzikaliteit en artistieke flair een prestatie 'everde die aan hooggestemde verwachtin gen volkomen voldeed. Het was nu een lust om naar de uitvoering van het verplichte werk en naar het fraaie Menuet en Trio -an Staf Nees te luisteren en in de impro visatie een musicus te leren kennen, be gaafd met fantasie, contrapuntische ken nis en gevoel voor evenwicht, die het klok kenspel heerlijk kon laten zingen. Toen de namen van de hoogst getaxeerden bekend werden gemaakt, bleek deze laatste mede dinger de jonge Sjef van Balkom te zijn. %en zoon van de bekende klokkenist uit ~>en Bosch. Met 128% punt werd hem de Geallieerde landing bij Arnhem herdacht Bi het Airborne-monument in Ooster- oeek is Zaterdag de geallieerde luchtlan ding bij Arnhem in de Septemberdagen van 1944 herdacht. De Engelse deelnemers an deze Airborne Pilgrimage stonden on er leiding van luitenant-kolonel C. F. H. Gough. Na een inleidend woord van de oud burgemeester en van de burgemeester van Renkum sprak de Poolse luitenant W. I. Z. Welanyk, die het betreurde dat niet alle Polen, die destijds aan de gevechten deel- •amen, aanwezig konden zijn. Het gedenk teken, zo zeide hij, is een memento voor allen die er lichtvaardig over denken dat opnieuw de geestelijke vrijheid wordt on derdrukt. Hij bracht tenslotte de groeten ?vct van alle Poolse oud-strijders. Luitenant-kolonel Gough hield een toe spraak, waarin hij de bevolking van Rer.- kum dankte voor de hartelijke ontvangst en de grote gastvrijheid. Ook aan het Ne derlandse Oorlogsgraven Comité bracht hij dank. Generaal Urquhart, thans in actieve dienst op Malakka, zond een brief aan de burgemeester van Renkum om zijn per soonlijke groeten over te brengen aan de bevolking. De plechtigheid werd besloten met het spelen van de volksliederen. Daarna begaf men zich naar Arnhem om een voorstel ling van de film „Theirs is the glory" bij te wonen. Zondag heeft luitenant-kolonel Gough in de Ned. Hervormde Kerk te Oosterbeek namens de Airbornes een doopvont en een Avondmaalstafel aangeboden. Voorts wer den twee herinneringspanelen onthuld, welke als zijpanelen aan de kansel zijn aangebracht. Ds. Ph. W. Bergkotte dankte namens de Ned. Hervormde Gemeente van Oosterbeek voor deze geschenken. HILVERSUM I, 402 M. 7,00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Musette en dansorkest. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Platen. 12.30 Nieuws en weerbericht. 12.45 Platen. 13.00 Opening der Staten-Generaal. 13.40 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Pla ten. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.15 De stem van Amerika. 17.45 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Herhaling Troonrede door H. M. Koningin Juliana. 20.30 „Der Freischütz". opera. 21.30 „De inillioenennota", causerie. 21.45 Cabaret. 22.10 Buitenlands overzicht. 22.25 Kwintet. 23 00 Nieuws 23.15 Reportage. 23.30 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9,35 Lichtbaken. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 10.40 Sehooluitzending, 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Sehooluitzending, 12.00 Angelus, 12.03 Platen. 12.30 Nieuws, en weerbericht. 12,45 Platen. 13.00 Opening Staten Generaal. 13.40 Amusementsorkest. 14.00 Strijkkwintet, 14,45 Platen. 15.45 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor kinderen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Populair concert. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven". 19.40 Licht muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Omroeporkest en soliste; in de pauze: Platen. 21.15 Actualitei ten. 2125 Kamerorkest, koor en solisten. 22.10 Trio. 22.40 Godsdienstige causerie en avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaams omroep koor. 33 30. 14.00, 14.45. 15.15. 16.00 en 17.10 Platen. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.25 Postduivenkroniek. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Hoorspel. 20,45 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Dans orkest. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. eerste prijs toegekend. De tweede prijs werd met 97% punt verworven door W. ter Burg uit Enkhuizen en de derde prijs was voor de Haarlemse beiaardier Reinoud Heering, met 96% punt. Deze had het ver plichte werk. hoewel wat onbesuisd, toch met de nodige stuwing gespeeld en in liet vrije werk (3de Sonate van Nicolaï) tech nisch veel goeds geleverd. In zijn improvi satie troffen enkele harmonische wendin gen de aandacht. Na deze klokkenistenrwedstrijd ging Delft verder met feesten. De Markt zag zwart van volk toen de burgemeester het gereed komen van de restauratie van de toren officieel afkondigde; de klokken zongen het „Wilt heden nu treden" en ter wijl op de eerste rondgang van het eer waardige monument fanfares klonken en 1500 duiven het luchtruim kozen, werd de vlag op de toren gehesen. Vervolgens opening van een tentoon stelling met betrekking tot de toren-restau ratie, ontvangst ten stadhuize, muziek, mu ziek en nog eens muziek. Delft jubelde om zijn vernieuwde hoge toren! JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL 11485 Zitting der Staten'Generaal gesloten Zaterdagmiddag heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Teulings, in naam der Koningin in een verenigde ver gadering van beide Kamers der Staten- Generaal de zitting 19491950 gesloten. In zijn daarbij gehouden rede herinnerde de minister aan de belangrijke beslissingen, die de Volksvertegenwoordiging in de thans afgesloten periode heeft genomen. Met name noemde hij de souvereiniteits- overdracht aan Indonesië en de Noord- Atlantische samenwerking. In Beuningen bij Nijmegen is een ge denkteken onthuld ter nagedachtenis van de Engelse piloten die op 23 Juni 1943 bij het neerstorten van een bommenwerper in die gemeente de dood vonden. Het bestaat uit een driebladige propeller van het veronge lukte toestel en een bronzen plaat, vermel dende de namen van de omgekomen piloten. ADVERTENTIE PRINSJESDAG ORANJEBOOM BIER In zijn korte toespraak ter opening van de laatste bijeenkomst in dit zomerseizoen van het cultuurcentrum „De Stompe To ren" te Spaarnwoude bracht ds. J. Kroon dank aan het echtpaar De Raaf uit Heem stede voor de vele opofferingen die deze pioniers zich getroost hebben om van dit „rustige plekje in de polder" een oase van artistieke verkwikking te maken, waarna hij het woord gaf aan mr. E. Elias, die in een grotendeels op improvisatie berustende causerie enige van zijn ervaringen als journalist aan zijn toehoorders ter over denking liet. De zorgvuldig badinerende „praetvaer" voor de tweede keer in de halve eeuw van zijn bestaan in een preek stoel terecht gekomen beperkte zich namelijk geenszins tot anecdotische mémoi res, doch vestigde tevens met speelse ernst de aandacht op de vele bedreigingen van hun onafhankelijkheid, waaraan verant woordelijke redacteuren en verslaggevers bij de verrichting van hun dagelijks werk zijn blootgesteld. „Het is een schoon vak, mits het zuiver wordt uitgeoefend!" aldus de conclusie. Gedurende veertig minuten, de hem toe gemeten tijd, liet de woordvoerder het rose licht der herinnering schijnen over een vijftig-jarig mannenleven, Hij vertelde reeds als jongen van vijf of zes jaar, al thans zodra hij bekwaam was de pen te hanteren, de vroegste schrede op het jour nalistieke terrein te hebben gezet door de oprichting van „De Nieuwe Bossche Cou rant onder redactie van Eduard Elias". Twintig jaar later werd zijn- naam met een academische titel versierd. Spijt van zijn studie heeft hij nooit gehad, al was het alleen maar vanwege het vele plezier dat hij in Leiden beleefde. Direct na het af leggen van zijn doctoraal examen stapte mr. Elias naar de hoofdredacteur van de N.R.C. c.e nog altijd vereerde mr. G. G. van der Hoeven die hem zyn eerste aanstelling gar. Hier leerde hy de beste journalistieke manieren en de onmisbare trots op hei vak. Hier maakte hij ook* zijn ADVERTENTIE - Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Maranatha-conferentie te Haarlem Van 26 tot 28 September zal in het kerk gebouw der Vrijzinnig Hervormden aan de Jaeobstraat te Haarlem de jaarlijkse Mara natha-conferentie gehouden worden onder leiding van de heer J. Kits, directeur van het „Brandpunt" ie Doorn. Het onderwerp voor deze conferentie luidt: „Waakt' De toe komst des Heren genaakt!" Als sprekers werken aan deze conferentie mede de heren J. A Bruyn ie Wassenaar; H. C. v. d. Flier te Enschede en ds D. W. Veldkamp, Vrlj- Evangelisch predikant te Hilversum. Iedere middag en iedere avond worden samenkom sten gehouden, waarin gesproken zal worden over de Wederkomst van Christus en de tekenen der tijden, speciaal ook met betrek king tot het volk Israël. Tussen middag- en avondsamenkomst vindt elke dag een gemeenschappelijke koffietafel plaats, gevolgd door een getuigenisdienst. Wooensdag- en Donderdagmorgen wordt een bidstond gehouden. Er worden deelne mers uit geheel Noordholland verwacht. Koor- en solozang zullen het gesprokene af wisselen. eerste fouten: door in één editie vier keer het uit verschillende bronnen afkomstige bericht van hetzelfde ongeval te plaatsen en door de voorbarige publicatie van een rede door prins Hendrik ter opening van een zwembad, welke toen de plechtigheid des middags was aangebroken door Z.K.H. met veel gevoel voor humor uit het och tendblad werd voorgelezen. Een veelzijdige practijk en prachtige leerschool vond mr. Elias vervolgens in Groningen, waar hij zich op alle markten moest bewegen. Het slot van de amusante causerie was gewijd aan zijn vergeefse moeite als pers-chef voor het Nederlandse paviljoen op de Wereldtentoonstelling te New York en aan zijn werkzaamheden tijdens de eerste oorlogsjaren op Curagao als regerings-ambtenaar en censor een moeilijke periode, omdat zijn sympathie voortdurend met zijn plicht in botsing kwam. Terugdenkend aan zijn Lonaense tijd bracht spreker hulde aan de Regerings voorlichtingsdienst, welke door maanden lange campagnes zoveel interesse voor de hongertoesland in ons land wist te wekken in de zelf zo zwaar beproefde Engelse hoofdstad, dat de voeösel-pakkettenregen er het reddende gevolg van was. Er bestond voor deze causerie veel be langstelling. Na de pauze vonden de tal rijke aanwezigen (alle plaatsen in het kerkje waren bezel) zeker niet minder vol doening in het muzikale deel van het pro gramma, dat verzorgd werd door de pia niste Gesina Popping en do jonge, veelbe lovende violiste Han Holsbergen, die wer ken uitvoerden van Handel, Iiaydn, Reger, de Falla en Debussy, zowel gezamenlijk als solistisch. Vijf en twintig jaar voor het kind Oud-burgemeester Reinalda onder de vele gasten Mevrouw J. Maarten bij het jubilerende „Oosterkwartier" beter bekend als Tante Jans" kreeg op de Zaterdagmiddag gehouden receptie de hulde, die haar als mede oprichtster van de speeltiunvereniging toekwam. Op de foto ziet men van links naar rechts: de heren A. J. Dinkelberg, secretaris A. Prinsen, mevrouw A. Hooijveld Bijster, de heer D. Rookhuiszen, voorzitter P. J. de Ruyter, mevrouw J. Maarten, de heren J. F. Bont en W. B. Luttikhuizen, mevrouw R. B. Bont-Vrolijk en de heer G. P. Zwaanswijk, Tussen de heer De Ruyter en mevrouw Maarten de heer P. M. de Haan en rechts van hem de heer Argelo. In de kleurig versierde recreatiezaal van het clubhuis in de speeltuin „Oosterkwar tier" recipieerde Zaterdagmiddag het be stuur van Haarlems oudste speeltuinver eniging, welke op deze dag een kwart eeuw bestond. De voorzitter1, de heer P. J. de Ruyter verwelkomde tal van bezoekers, waarvan er deze middag bijna twintig als sprekers naar voren traden. De lange rij werd geopend door' wethouder Geluk, die namens het college van B. en W. zijn vréugde uitte over de offervaardigheid, waarmee steeds meer mensen hun tijd en energie besteden aan de jeugd. Hij zeide te hopen, dat het aantal speeltuinen in Haarlem zich in de komende tien jaren nog zal verdubbelen. Na hem voerde de oud wethouder van Onderwijs, mr. A. Bruch, het woord. Hij beschreef het werk, dat door „Oosterkwartier" is verricht als een uiting van volkskracht en wees op het be lang dat deze „buitenschoolse" naast de schoolse opvoeding heeft voor het kweken van teamgeest onder de jeugd. De heer Dubois, voorzitter van de Neder landse Unie van Speeltuinorganisaties, overhandigde na een korte toespraak een groene wimpel van de Unie aan het bestuur en de heer Dekker, voorzitter van het Haarlemse Speeltuinverbonü, schonk aan de jubilerende vereniging een toverlan taarn, zodat de kinderen ook op regenach tige middagen vermaakt kunnen worden. Inmiddels was de Commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda met zijn echtgenote binnenge- ADVERTENTIE komen. Hij werd door de voorzitter als een oude vriend verwelkomd. M. A. Reinalda: „Zelfwerkzaamheid" Haarlems oud-burgemeester, die ten tijde van de oprichting van „Oosterkwar tier" wethouder van Openbare Werken was, herdacht een der stichters van de vereniging', wijlen de heer J. J. C, Ophuy- sen, die altijd in de weer was voor de belangen van de jdügd. Hij huldigde hei- principe van de zelfwerkzaamheid, waar aan de bloei van „Oosterkwartier" is toe te schrijven. Die zelfwerkzaamheid, die in „Oosterkwartier" tot uiting komt, wenste de heer Reinalda geheel ons volk en geheel West-Europa toe, teneinde staande te kun nen blijven in de onrustige wereld. Verder werd bij deze receptie het woord gevoerd door de heer P. M. de Haan, voor zitter van de jubileumcommissie, welke de vereniging heeft verrijkt met een paar grote zaalgordijnen; de heer W. Klaren, een der oprichters, die enige interessante her inneringen ophaalde; de "heer Führi-Sneth- lage, directeur van de Nutsspaarbank en verscheidene andere sprekers. Ook de 75- jarige mevrouw J. Maarten, „Tante Jans", die tot de oprichters behoorde, kwam het bestuur feliciteren en werd spontaan in de bloemetjes gezet. Zaterdagavond is in dezelfde zaal door leden van de wereniging het toneelstuk „Vrijdag de dertiende" opgevoerd voor genodigden. In het mausoleum aan de Kleverlaan is Zondagmorgen een herdenkingsbijeenkomst gehouden, gewijd aan de heer J. J. C. Op- huysen, aan wiens levenswerk „Ooster kwartier" voor een groot deel zijn groei te danken heeft. Jongerenraad der Europese Beweging hield zijn eerste openbare vergadering Zaterdagmiddag hield de Nederlandse Jongerenraad der Europese Beweging zijn eerste openbare vergadering in hötel des Pays Bas te Utrecht. Voorzitter was de heer Th. Booy uit Alphen. De raad is een jaar geleden gesticht door een aantal jongeren van verschillende politieke richting en le vensbeschouwing. De raad is. aldus zijn programma, van mening dat alleen het sluiten van een fe deratief pact tussen de Europese landen nog bij machte is Europa een perspectief te bieden en dat, als één kring der Europese samenleving daarbij geïnteres seerd is, het wel die van het opkomend ge slacht is. Een uitgebreide documentatie over de Europese ontwikkeling zal aan de 172 Ne derlandse jeugd- en jongerenorganisaties worden verstrekt. In de openbare vergadering van Zaterdag was de eerste spreker de voorzitter van de Nederlandse Raad der Europese Beweging, de heer P. J. S. Serrarens. Deze zeide dat de Europese Beweging niet is een zaak van de parlementen, doch in de eerste plaats van de volken. De zaak van het nieuwe Europa kan naar zijn mening niet slagen als zij niet uitgedragen wordt door de jon geren. Aan het eind van zijn toespraak ver klaarde spreker de Jongerenraad als ge ïnstalleerd. De raad zal van nu af zijn werkzaamheden in het openbaar voortzet ten als onderdeel van 'de Nederlandse Raad der Europese Beweging. Mr. dr. A. A. van Rh ij n, staatssecre taris van Sociale Zaken, hield een rede waarin hij de „jonggeborene" een vader lijke raad meegaf. „Ge hebt drie dingen nodig", zeide mr. Van Rhijn: „studie, daad en geloof. Studie van de geschiedenis be waart ons voor overschatting der huidige moeilijkheden in de wereld. Studie brengt ons voorts het gevaar onder het oog van het werken met abstracties, door welke 12. Het zag er werkelijk benauwd uit voor Panda, dat kun je zó wel zien.' Graaf Isen Grim en Hertog Bruno zaten tierend ach ter hem aan, en intusssen stak Joris Goed- bloed, die zich als kellner had vermond, geen vinger uit om hem te helpen. „Vlug, Bruno!" riep Isen Grim. „We 'moeten hem vangen! We moeten hem ondervragen! Hij weet iets van de Gemaskerde! Laat hem niet ontsnappen!" „Ach, ach", mompelde Joris intussen verdrietig. „Welk een ruwe vormen van vermaak houden die jongelui van tegenwoordig er toch op na. Niet meer die fijnzinnige, tere spelletjes, waarmee ik mij in mijn jonge dagen placht te ver meienneen, tieren en slechte taal uit slaan en grof achter elkander aanzitten! Tut, tut! Het is toch waarlijk al te bar! Ik zal daar toch werkelijk een einde aan die nen te maken. Dat schrijven mij mijn trouw, mijn eer en mijn plichtsgevoel voor! Pro Patria! zij mijn roep, terwijl ik deze onbeschaafde opgeschoten vlegels een lesje leer.En terwijl hij zo mompelde, be gon hij te duwen tegen het flessenrek, waar hij tot nu toe tegenaan had geleund. Er was niet eens een erge duw voor nodig om het ding aan het wankelen te brengen. en daar ging het voorover, juist op het ogenblik toen Isen Grim en Bruno er langs holden! „Hee! Help! Wacht!" riep Bruno, en Isen Grim schreeuwde: „Laat datl". maar dat hielp niet meerhet hele rek kwam naar beneden, men de realiteit uit het oog zou kunnen verliezen. Na de studie moet men komen tot de daad van samenwerking tussen de staten, dus geen superstaat. Ieder land houdt zijn eigen individualiteit. Het zou onjuist zijn wanneer de afzonderlijke lan den door de grote superstaat zouden wor-, den doodgedrukt, zoals in Rusland met zijn totalitair systeem. Federalisme brengt het juiste midden, 'omdat ieder land zijn bij drage levert tot de samenwerking. In de Europese Beweging komt het niet op de organisatie aan, doch op de mens die er achter staat. De stuwende krachten van de mens zyn het humanisme en het chris telijk geloof, aldus spreker. De bron van internationale samenwerking is te vinden in de Bijbel, waarin gesproken wordt over de mensen als kinderen van één Vader, zo eindigde mr. Van Rhijn zijn rede. Mevrouw prof. dr. G. H. J. van der Molen, hoogleraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, die als laatste de ver gadering toesprak, zeide dat ons wereld deel in grote nood verkeert. We zullen moeten opzien haar een nieuw Europa, dat uit de nood geboren is, maar we zullen ook moeten werken voor positieve waarden zoals gerechtigheid en naastenliefde. Hierin heeft Nederland een grote taak te vervul len. De internationale samenwerking moet rusten op drie zuilen: humanisme, katholi cisme en protestantisme, aldus prof. Van der Molen. Mr. Roem en mr. Fockema Andreae naar Indonesië Met het K.L.M.-vliegtuig, dat Zaterdag avond van Schiphol naar Djakarta ver trok, is de Hoge Commissaris van Indo nesië in Nederland, de heer Mohammed Roem, vertrokken. Talrijke autoriteiten, onder wie de ministers mr. J. H. van Maarseveen, S. L. Mansholt, mr. W. F. Schokking en mr. dr. J. in 't Veld, de am bassadeur van Amerika, de heer Selden Chapin, de gezant van India, dr. Meta, de heer Djumhana, plaatsvervangend 'Hoge Commissaris in Nederland, de zaakgelas tigde van Pakistan, de heer Bokhari, gene raal Buurman van Vreeden, de Australi sche zaakgelastigde en vele leden van de Indonesische kolonie waren op het vlieg veld aanwezig om afscheid van de heer Roem te nemen. De Nederlandse staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae, ver trok met hetzelfde vliegtuig naar Djakarta om daar zaken betreffende de repa triëring der militairen en de problemen betreffende de oud-K.N.I.L.-soldaten te regelen. Mr. Fockema Andreae becijferde het totaal aantal manschappen van de Ko ninklijke Landmacht, dat thans nog in In donesië is, op 14.000. Dit omvat de G- brigade, die nog deze maand thuisvaart, de H-brigade, die daar direct op volgt en degenen, die vrijwillig nadienden. Ballonnetjes. Kinderen, die de industriële tentoonstelling te Berlijn van 1 tot 15 October bezoeken, zullen een kleurig ballontje ontvangen met een brieft kaart. De jeugdige bezoeker moet zijn adres op de kaart schrijven en het „Marshall-plan-ballonnetje" los laten. Op de kaart wordt de vinder verzocht deze terug te zenden en de zender moet de kaart weer doorsturen aan de met Amerikaanse licentie werkende Berlijn- se radio. De ballonnetjes, die de groot ste afstand hebben afgelegd zullen Voor afzender en vinder waardevolle prijzen winnen. Diplomatiek. Volgens een 'bericht uit" Pe king, dat door Tass is gepubliceerd, js overeenstemming bereikt tussen Zwe den en de Chinese volksrepubliek aan gaande het aanknopen van diploma tieke betrekkingen. Er is een Chinese gezant in Stockholm benoemd. „En thans volgtDe medewerkenden van het kinderuurtje van radio-Opst- Berlijh hebben Zondag hun biezen ge pakt en zijn naai' het Amerikaanse radio-station Rias in West-Berlijn overgelopen. De programmaleider," dr. Obrig, die met de kinderen en de tech nische staf bij Rias aanklopte, zei dat de Oost-Berlijnse radio-omroep de kin deren voor politieke propaganda 'wilde misbruiken. Isolatie. De Zwitserse bondsregering ver wacht, dat Engeland het verdrag tot. levering van straalmotoren voor Vam- pire-vliegtuigen zal nakomen, zo heeft de Zwitserse radio Zondag verklaard, Engeland heeft de export van wapenen naar landen, die niet tot het Atlanti sche pact behoren, gestaakt. Tot dusver zijn 25 Vampire-,straaljagers afgele verd en terwijl Zwitserland nog hon derd vliegtuigen in licentie bouwt, zou Engeland de motoren hiervoor leveren, aldus de radio. Spierinkje. Spaanse officieren, die tegen woordig zijn geweest bij de manoeu vres _in West-Duitsland, hebben ver klaard, dat Spanje bereid zou zijn bin nen 36 uur vier-en-veertig divisies te mobiliseren „voor gezamenlijke verde diging van West-Europa tegen een Rus sische aanval". Spanje heeft thans twee-en-twintig divisies onder de wa penen, doch niet al deze divisies zijn op volle sterkte en Spanje heeft een tekort aan militaire uitrusting, aldus de Spaanse mededelingen. Spanje zou zeer gaarne militaire uit rusting van Amerika ontvangen, aldus verklaarden de officieren. De sterkte van een Spaanse divisie ligt tussen twaalf en veertienduizend man. Het Spaanse leger is gespecialiseerd in in fanterie en artillerie. Taken. De Italiaanse minister van Defen sie, Pacciardi, heeft meegedeeld, dat Italië binnen enkele maanden 250 oor logsvliegtuigen voor gebruik gereed zal hebben. Hij deed deze mededeling bij gelegenheid van de overdracht, door de Amerikaanse ambassadeur, James Dunn, aan de Italiaanse regering voor de eerste veertig vliegtuigen, die op grond van het program voor hulpver lening van het Atlantisch pact .ver scheept zijn. Pacciardi zeide verder nog, dat Italië voorbereidingen' trof voor de uitbreiding van zijn leger; tot twaalf divisies en dat de. vloot gereed was om de haar door de generale staf toegewezen taken aan. te vatten. „Vrij Algerije". De Par ij se politie heeft Zondag ongeveer 1000 Noord-Afrika ners aangehouden nadat deze straatde monstraties hadden gehouden tegen het recente verbod van het Algerijnse na tionalistische blad „Vrij Algerije". De politie verklaarde, dat de aanhoudin gen slechts bedoeld waren om identi teit te controleren. In botsingen tussen politie en demonstranten zouden 30 personen zijn gewond. In Marseille, waar zich dergelijke demonstraties hebben voorgedaan, werden drie agen ten gewond. Een tiental burgers werd aangehouden. Hamster-dam. Zondagavond heeft de re gering der Verenigde Staten een ver bod tot hamsteren van 32 artikelen, waaronder staal, timmerhout, alcohol voor industrieel gebruik en nylpngaren afgekondigd. De artikelen zijn onder „anti-hamster controle" gesteld. As. De as van wijlen veldmaarschalk Smifts zal op de plaats „Doornkloof te Irene, bij Pretoria, worden ver strooid, aldus heeft Jannie Smuts, zoon van de overledene, medegedeeld. Uitstekend. De Italiaanse politie heeft in de voornaamste Italiaanse vliegtuig fabriek, de Fiat Aeritalia te Turijn, een geheime wapenopslagplaats ontdekt. De gevonden wapenen verkeerden in uitstekende staat en leken pas kort geleden daar verborgen te zijn. Het waren drie zware luchtafweermitrail- leurs en verder enkele tommyguns, geweren, handgranaten, onderdelen en ammunitie. Minder. Volgens bericht van onze mede werker in Soerabaja zal het Neder landse radio-programma iri Indonesië binnenkort worden teruggebracht tot enkele uren voor alle stations, en wel waarschijnlijk met ingang van 1 No vember. Het zal dan een onderdeel worden van het zogenaamde minder- hedenprogramma. ADVERTENTIE Geneesmiddel tegen g huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doét de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. Ageoda voor Haarlem MAANDAG 18 SEPTEMBER Frans Halsmuseum: Voordracht over in richting van duplexwoning. 3 uur. Vondel- weg 396: tentoonstelling duplexwoning (tot en met 24 September). Spaarne: „Verban nen" en „Tot het bittere einde", 14 2,30, 7 en 9.35 uur. Frans Hals: „Schaduw over Los Angeles". 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Schandaal in New Orleans", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het masker van Dimitros", 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De grote samenzwering", 14 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, City: „Wilde pracht", 2.35, 4.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 19 SEPTEMBER. Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen;

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2