Haarlems Dagblad De internationale situatie stelt ons land voor economische en financiële vraagstukken Tekort van 1 1 7 millioen gulden op ontwerp-begroting voor 1951 Troonrede Koffie f7.68 per kilogram De Troonrede Herziening van de rangorde der overheids-uitgaven zal onvermijdelijk zijn De Millioenennota Noord-Atlantische Raad spreekt zich uit voor gecombineerd leger Garantie van West- Duitslands veiligheid 65e Jaargang No. 19657 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuïder Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 19 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <Dprcxbtc lijaariemoctjc Courant (Ittno t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET IS WEER PRINSJESDAG. De Koningin heeft de zitting van de Staten-Generaal plechtig geopend. Troon rede en Milüoenen-nota hebben het nieuwe zittingsjaar ingeluid. Onze financiële mede werker geelt in dit nummer zijn commen taar op dit laatste stuk. Het kan geen roos kleurige beschouwing zijn: de overwegin gen van minister Lieftinck zelf geven daar toe ook geen aanleiding. Wil men er een troostende overweging bij doen gelden, dan moet die wel zijn dat ministers van Finan- 1 ciën zich te allen tijde in min of meer defensieve houdingen tegenover dure plan nen van hun ambtgenoten dikwijls ook van hun partijgenoten hebben moeten oostellen. De Excellentie bij de schatkist is e1' immer toe genoopt te excelleren in de rol van waakhond. Dat in de huidige om standigheden, nu juist het hoofdstuk De- fensie zijn defensie op zo zware proef gaat stéllen, het gegrom in de Milüoenen-nota waarschuwende:- dan ooit moet klinken, is iè begrijpen. Bij mensenheugenis zijn wij is de Staat der Nederlanden nooit zo arm en met schulden belast geweest als nu. Dat in deze toestand een nieuwe bewape- ningsren in de wereld is ingezet, waaraan wij "verplicht zijn deel te nemen, moet de dans der millioenen zoal niet tot een Danse macabre, dan toch zeker tot een Valse triste maken. De Troonrede onthoudt zich weer van het geven van een werkprogramma voor het komende zittingsjaar. Het stuk bepaalt zich vrijwel tot een nabeschouwing en een schets in algemeenheden van de bestaande situatie. Plet verklaart dat in de memories van toelichting bij de begrotings hoofdstukken nadere mededelingen worden gedaan omtrent de verdere uitwerking van het door het kabinet ontwikkelde pro gram van wetgeving en bestuur. Dit werk program placht vroeger het belangrijkste deel van de rede te zijn. Zij is er, sinds zijn aftocht, wel langer maar niet boeiender op geworden. De nabeschouwing over het af gelopen jaar klinkt, wat de binnenlandse ontwikkeling van zaken betreft, verheugd. In de buitenlandse paragraaf wordt eerst opgemerkt dat de volken van West-Europa en van de Atlantische gemeenschap hun politieke, economische, financiële, sociale en militaire samenwerking in sneller tempo dienen te verwezenlijken (waarmee ieder een behalve de communisten zal instem men), maar iets verder staat te lezen, dat in West-Europa het begrip voor de nood zakelijkheid van practische samenwerking veld wint en dat een sterke wil daartoe onder meer tot uiting is gekomen in de Raad van Europa. Dergelijke diplomatieke bijval genieten Benelux, het Brusselse Pact, het Atlantische Pact, de Europese betalings unie en het Plan-Schuman en dan moet men weer naar de eerste zin terug om te beseffen dat minister Stikker toch ook vindt, dat het allemaal te langzaam gaat. Een nieuwe visie op de stand van zaken biedt hij ons op deze wijze niet; evenmin opent hij vooruitzichten. Men wist dit alle maal al. Een herziening in de „rangorde der dringendheid" van uitgaven zal nodig zijn, zegt prof. Lieftinck en zijn oude Neder landse taalleraar zal voelen dat een her ziening in de rangorde der dringendheid van leervakken het zijne zou moeten be voordelen. Geen kans op belasting-verla ging. Omtrent de gevaren van stijging van het prijspeil spreekt de minister waar schuwende woorden. Mocht cle ontwikke ling op economisch gebied „dieper en meer omvattend overheidsingrijpen noodzakelijk doen zijn", dan zal de regering niet aarze len hiertoe over te gaan. Men zucht (ook die Nederlandse taai-leraar zucht hier zeker weer). Er is een hoopvolle, maar vaag gestelde opmerking over Nieuw-Guinea: de hoop mag worden gekoesterd dat het belang, dat voor Indonesië en Nederland in een goede samenwerking is gelegen, op den duur over de moeilijkheden zal doen zegevieren. En de handelsbetrekkingen tussen beide lan den ontwikkelen zich bevredigend. Hope lijk zullen zij zich verder blijven ont plooien, ook omdat wij Benelux-pax-tner zijn. En hier zouden nu een paar minder formele, ja hartelijke zinnen hebben kun nen staan omtrent de samenwerking van Indonesiërs en Nederlanders in cle nieuwe verhoudingen in Indonesië. Maar de rege ring heeft die niet ten beste gegeven. Dat een verzwaarde taak ons volk wacht erkent zij in de slot-paragrafen. Zij ver trouwt, na hetgeen mogelijk is gebleken in de vijf jaar, waarin Nederland zich uit de diepste ellende omhoog heeft gewerkt, dat de volkskracht ook daartegen opgewassen zal zijn. Harerzijds zal zij het mogelijke doen om een redelijk evenwicht te bevor deren tussen de eisen van defensie ener zijds en het economische, sociale en cul turele welzijn des volks anderzijds. Ge denkt aan de „herziening van de rangorde in dringendheid der uitgaven op het gebied der overheidswerkzaamheïd, met inbegrip van die der lagere overheden" en het oude, uit de dertiger jaren nog zo welbekende begrip aanpassing dringt zich aan u op. Het is geen blijde herinnering. Het zal niet anders kunnen zijn. R. P. Met ingang van 24 September Zoals minister Mansholt in de Tweede Kamer reeds heeft medegedeeld, zal de regering geen subsidie meer verlenen op koffie. Dit heeft tot gevolg, dat de koffie duurder wordt. Met ingang van 24 September wordt de itiaximumverbruikersprijs voor koffie ge bracht van 1,10 op 1,92 per 250 gram. \oor deze prijs van 7,68 per kilogram kon Uog rekening worden gehouden met min der dure aankopen. Een koffieprijs op basis van de tegenwoordige wereldmarktprijs zou ongeveer op 8,48 per kilogram uit komen. Aan horecabedrijven en instellingen, die voor hun koffie-toewijzingen sedert 1 Juni 1950 een heffing van 4,per kilogram vooruit hebben betaald (deze heffing had len doel dc subsidie op koffie, die niet voor huishoudelijk verbruik bestemd werd, terug te nemen) wordt de heffing op de nog niet Eangewezen toewijzingen gerestitueerd. Koningin Juliana heeft hedenmiddag in de verenigde vergadering van de Staten- Generaal de volgende Troonrede uitgesproken: „Leden der Staten-Generaal, Bij het eerste lustrum na de bevrijding gaf het economisch, maatschappelijk en geeste lijk leven van Nederland een beeld te zien, dat getuigde van de veerkracht, waarmede ons volk door alle teleurstellingen en tegenslagen heen vele gevolgen van oorlog en bezetting te boven wist te komen. Gedurende een groot deel van het achter ons liggende jaar vond het herstel op verheugende wijze voortgang. De gezondheidstoestand van ons volk kan in het algemeen gunstig worden genoemd. De woningbouw vorderde. De industriële en agrarische productie ontwikkelden zich bevredigend, ook handel en verkeer namen toe. Op sociaal gebied bleef een goede samenwerking bestaan. Wel deed zich na de devaluatie een prijsstijging gevoelen, maar aangenomen mocht worden, dat deze binnen zekere grenzen kon worden gehouden en onder de invloed van de ruimere productie na enige tijd voor een daling zou plaats maken. Ook in de finan ciële toestand tekende zich een verdere verbetering af, al werd die o.a. door de deva luatie ongunstig beïnvloed. Thans doen zich echter ook in ons land de gevolgen ge voelen van de toeneming der internationale spanningen, in het bijzonder na de aanval op Zuid-Korea,-een oorlogsdaad, die voor de eerste maal heeft geleid tot een snel militair ingrijpen van de zijde der Verenigde Naties. Op de vrije volken rust de taak om in zo nauw mogelijke aaneensluiting de collectieve veiligheid te verzekeren en het kostbare erfdeel der vrijheid te beschermen tegen mogelijke aanranding van huiten en ondermijnende actie van binnenuit. vuur neaeriand, dat sinds de bevrijding doelbewust tot internationaal samengaan met geüjkgezinde mogendheden heeft be sloten, betekent deze ontwikkeüng geen principiële wijziging in het beleid. Wel is het duidelijk geworden, dat de volleen van West-Europa en van de Atlantische ge meenschap hun politieke, economische, financiële, sociale en militaire samenwer king in sneller tempo dienen te verwezen lijken. Economische samenwerking Op de weg naar de Economische Unie tussen Nederland, België en Luxemburg is dit jaar weder belangrijke voortgang gemaakt. De organisatie op grond van het Erusselse Pact, waarin de Benelux met Groot-Brittannië en Frankrijk is verenigd, is een waardevolle vorm van coöperatie gebleven, al is een gedeelte van haar arbeid overgenomen door de grotere ge meenschap der Noord-Atlantische volken, waarin de internationale ontwikkeling de stoot heeft gegeven tot een versterking en versnelling van de gezamenlijke defensie maatregelen. In West-Europa wint het begrip voor de noodzakelijkheid van practische samen werking veld. Een sterke wil daartoe is onder meer tot uiting gekomen in de Raad van Europa. Op het gebied van de economische inte gratie van Europa zijn belangrijke vorde ringen gemaakt, in het bijzonder door het besluit tot vorming van eèn Europese be talingsunie, die het economisch verkeer tussen de Europese landen in velerlei op zicht vergemakkelijkt, al blijft de tarief politiek van verschillende landen nog een belemmering. Ook het plan voor de inte gratie van de productie van de twee be langrijkste industriële grondstoffen, staal en kolen, kan van grote waarden blijken. Nederland heeft aan de uitwerking dezer plannen een actief aandeel genomen en tevens een eigen initiatief ontwikkeld door indiening van het plan van actie voor Europese economische integratie. De rege ring acht het van groot belang, dat zo spoedig mogelijk ook Duitsland ten volle wordt betrokken bij de nauwere aaneen sluiting van Europa. Het economische verkeer tussen Nederland en Duitsland is reeds in sterke mate verruimd. De verhouding met Indonesië a de eeuwenoude verhouding tussen Nederland en Indonesië heeft zich door de souvereiniteitsoverdraeht een definitieve verandering voltrokken. Deze ommekeer heeft het onvermijdelijk gemaakt, dat tal -van feitelijke en persoonlijke verhoudin gen werden beëindigd of aan de verander de toestanden aangepast. In velerlei levensomstandigheden heeft dit diep en pijnlijk ingegrepen. De regering tracht de gevolgen daarvan zoveel in haar vermogen ligt te verzachten. Problemen van de overgangstijd hebben tot moeilijkheden aanleiding gegeven. Voorts houdt hei vraagstuk Nieuw-Guinea de beide landen verdeeld. Niettemin mag de hoop worden gekoesterd, dat het be lang, dat voor beide staten in een goede samenwerking gelegen is, op den duur over de moeilijkheden zal doen zege vieren. De eerste Unieconferentie, die dit jaar in Djakarta gehouden is, heeft de practi sche betekenis van de bijzondere relatie, die tussen beide landen bestaat, in het licht gesteld. De regering hoopt, dat volgende Luie conferenties zich zullen kenmerken door eenzelfde goede sfeer en even be langrijke practische resultaten als de eerste. De handelsbetrekkingen tussên beide landen ontwikkelen zich bevredigend. De regering vertrouwt, dat zij zich in de toe komst in toenemende mate zullen kunnen ontplooien, waarbij de mogelijkheden, die Nederland als Benelux-partner heeft, van invloed kunnen zijn. De in Suriname reeds ingevoerde en voor de Nederlandse Antillen spoedig te verwachten interimregeling geeft in af wachting van de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde aan deze gebieden een belangrijke en zelfstandige positie, welke naar de overtuiging der regering de ban den met Nederland zal versterken. De samenwerking op economisch'en cultureel gebied met Suriname en de Nederlandse Antillen ontwikkelt zich gunstig. De plan nen tot verdere ontginning van Surinames hulpbronnen nemen geleidelijk vaste vorm aan. Enkele projecten zijn reeds in uitvoe ring. De activiteit, die de landsregering in goede samenwerking met het Welvaarts fonds en de Stichting voor de Machinale Landbouw op dit gebied aan de dag' legt, heeft de warme belangstelling en steun van Nederland. Versterking der defensie Het stemt tot diepe bezorgdheid, dat zo spoedig na de afloop van de wereldoorlog eu zo onmiddellijk volgende op de beëin diging van het conflict in Indonesië, op nieuw van Nederland grote offers voor de defensie moeten worden gevraagd. Ver snelling van de opbouw en versterking in het bijzonder van de strijdkrachten te land en in de lucht is ter hand genomen. Piet- geen op dit gebied verder zal dienen te worden gedaan, verkrijgt vorm en inhoud door voortdurend overleg met de landen, met welke Nederland in het Noord-Atlan tisch Verdrag is verbonden. Naast de steun, v/elke andere landen ons willen geven, heeft Nederland eigen prestaties te ver groten. Zowel bij de defensie als bij orde handhaving en bij de burgerlijke verde diging zal vrijwilüge medewerking van grote betekenis kunnen zijn. Met dank baarheid gedenk ik hoevelen hun mili taire dienst overzee met inzet v^n hun gehele persoon hebben verricht, en ook thans nog gedurende de laatste en wellicht zwaarste periode van hun verbüjf in In donesië vervullen. Met eerbied stel ik vast, hoevelen bereid bleken om als vrijwilli gers deel te nemen aan het Nederlandse aandeel in de strijdmacht der Verenigde Naties in Korea. De regering weet zich door de wilskracht der natie gesterkt in haar streven om Nederland zijn plaats te doen innemen in de kring der landen, die zich doelbewust opmaken om de kans op het behoud van de vrede te vergroten door de zekerheid te scheppen, dat een aanval gezamenüjk zou worden weerstaan. De gang van zaken in de wereld stelt Nederland ook op economisch, sociaal en financieel gebied voor nieuwe vraagstuk ken. Behalve aan de noodzaak tot opvoe ring der nationale weerbaarheid is daarbij vooral te denken aan de sterke stijging der prijzen van vele grondstoffen op de wereldmarkt, een stijging, waartegen Nederland alleen niets vermag, en die voor ons land een bijzonder ongunstige uitwer king heeft, omdat het zelf zo weinig grondstoffen voortbrengt. Onder deze omstandigheden eist het te volgen beleid hernieuwde nauwgezette overweging. Een herziening van de rangorde in dringendheid der uitgaven op het ge bied der overheidswerkzaamheïd, met inbegrip van die der lagere overheden, zal onvermijdelijk zijn. Een verdere verlaging van de belastingdruk zal om gelijke oorzaak, voorshands niet in vooruitzicht kunnen worden gesteld. De handhaving van het monetaire evenwicht, in de laatste jaren bevor derd door de Marshallhulp, zal onder de gewijzigde omstandigheden moei lijker worden. Het is echter een ge biedende eis, dat dit evenwicht wordt bewaard, zowel als voorwaarde voor het herstel van het nog steeds ont brekende evenwicht in de betalings balans, als omdat een stijgend prijs peil noodlottige gevolgen medebrengt voor het levensniveau van een groot deel van ons volk. In verband daar mede zal ook in de financiële politiek 'aan sociale gezichtspunten bijzondere aandacht moeten worden besteed. Evenzeer is op economisch gebied grote waakzaamheid geboden. Mocht de ontwikkeling dieper en meer om vattend overheidsingrijpen wenselijk doen zijn, dan zal de regering niet aar zelen hiertoe over te gaan. Na urgent gebleken maatregelen op het gebied van de loon- en prijspoütiek te hebben genomen, heeft de regering over het verder te dezen aanzien te voeren be leid het advies gevraagd van de dit jaar to stand gekomen Sociaal-Economische Raad. Bevordering der bedrijfsorganisatie Ter- bereiking van een doeltreffende maatschappelijke organisatie is het van groot belang, dat lichamen, als bedoeld in de Wet op de Bedrijfsorganisatie tot stand komen. De regering zal de bedrijfsorgani satie zoveel mogelijk bevorderen, mede door bij nieuwe wettelijke maatregelen, waar mogeüjk, bevoegdheden aan bedrijfs- lichamen toe te kennen. De bevordering van de industria lisatie, die tot nog toe niet onbevredigend verloopt, blijft een kernpunt van de eco nomische poütiek. Ook op verdere ver hoging van de productiviteit van landbouw en visserij blijft het streven der regering gericht. De werkgelegenheid bleef zich in het algemeen, in aanmerking genomen het grote aantal gedemobiliseerden, dat ge plaatst moest worden, gunstig ontwikke len. Waar zich in enkele gebieden van ons land met veelal eenzijdige bestaansbronnen regionale structurele werkloosheid begon af te tekenen, werden voorzieningen ge troffen om deze gebieden aantrekkelijker te maken voor industrievestiging. Op dit gebied zijn reeds enkele resultaten van betekenis bereikt. De sterke bevolkingsgroei en de be perktheid van de beschikbare grond blijven krachtige bevordering der emigratie eisen. Voorstellen tot het voortzetten van land aanwinning en inpoldering zullen worden gedaan. Nu de liquidatie van de gevolgen van oorlog en bezetting steeds \erder voort schrijdt, kan meer dan in vorige jaren aandacht en energie worden gewijd aan de aanpassing van ons recht aan de ont wikkeüng der maatschappelijke verhou dingen. Op cultureel gebied zal het beleid ge dragen büjven door de overtuiging, dat kunsten en wetenschappen van hoge waarde zijn voor ons volk. Aan de Staten-Generaal zal worden voorgelegd een nota betreffende het geheel van onderwijsvoorzieningen, die voor de Het woord is aan Charles Dickens: Als xoij niet leren onze plicht te doen jegens onze ondergeschikten zullen zij nooit leren hun plicht jegens ons te doen. (Uit David Copperiield). toekomst van onze jeugd en met het oog op de behoeften onzer maatschappij wen selijk zijn. De verdere uitwerking van net do_or net kabinet bij zijn optreden ontwikkelde pro gram van wetgeving en bestuur, waarvan reeds verscheidene punten werden ver wezenlijkt, zal voortgang hebben. In de Memoriën van Toelichting bij de begro tingshoofdstukken worden daaromtrent nadere mededelingen gedaan. Veel zal daardoor ook in het nieuwe zittingsjaar van uw werkkracht worden gevraagd. Vast staat, dat een grote krachtsinspan ning van heel ons volk nodig zal zijn om aan de gewijzigde verhoudingen het hoofd te bieden. Uit hetgeen mogelijk is ge bleken in de vijf jaar, waarin Nederland zich uit de diepste ellende omhoog heeft gewerkt, mag het vertrouwen worden ge put, dat onze volkskracht ook tegen deze verzwaarde taak opgewassen zal blijken te zijn. De regering harerzijds zal het mogelijke doen om een redelijk evenwicht te bevor deren tussen de eisen, gesteld voor de medewerking aan de collectieve veiügheid, en hei economische, sociale en culturele welzijn van ons volk. Met de bede, dat God ons allen in onze arbeid moge sterken, verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Generaal voor ge opend." Uit de Millioenennota, die minister Lieftinck hedenmiddag aan de Staten-Generaal heeft aangeboden, blijkt dat de ontwerp-begroting voor 1951 een tekort aanwijst van 117 millioen. Vergeleken met de herziene raming voor 1950 wijst het ontwerp voor wat de gewone dienst, de buitengewone dienst I en het nadelig saldo van het Land- bouw-Egalisatiefonds gezamenlijk betreft, een verbetering van het budget aan van 355 millioen als gevolg van een lagere raming der uitgaven ad f 698 millioen. een lagere middelenraming ad 379 millioen en een lagere raming van het Landbouw- Egalisatiefonds ad ƒ36 millioen. Drie categorieën van uitgaven maken tezamen een zeer groot deel van het totale budget uit, namelijk de militaire uitgaven 818 millioen), de uitgaven voor herstel van oorlogsschade 461 millioen) en de dienst der staats schuld (ƒ713 millioen). De totale binnenlandse schuld steeg sedert 30 Juni 1949 van ƒ22.834 millioen tot ƒ23.251 millioen. De buitenlandse schuld nam. hoofdzakelijk door de devaluatie van de gulden, met 934 millioen toe tot 3.453 millioen. De minister zegt, dat aangezien de mogelijkheid van het optreden van ongewenste ten- denzen niet geheel is uitgesloten, de financiële ontwikkeling met nauwgezetheid dient te worden gevolgd. Iedere eventueel verdere verhoging van uitgaven, waar geen ver hoging van middelen tegenover staat, is slechts verantwoord te achten indien zij door verlagingen op ander gebied kan worden gecompenseerd. De kwestie van Duifslands aandeel zal zo mogelijk over twee weken worden opgelost NEW YORK (Reuter). De Noord- Atlantische Raad heeft de vorming van een internationaal leger ter verdedi ging van Europa goedgekeurd. De raad ging uiteen om de ministers van Buitenlandse Zaken in staat te stellen huil regeringen te raadplegen over de middelen om een internatio naal leger te vormen. De raad zal bin nen twee weken weer bijeenkomen. Een besluit over Duitslands deelneming in dit leger werd niet genomen. In een Maandagavond uitgegeven com muniqué, waarin dit wordt- medegedeeld, wordt gezegd, dat de raad het voorstel om in zo kort mogeüjlce tijd een één geheel uitmakende militaire macht te vormen welke in staat is Europa te verdedigen, „hartelijk toejuicht". In het communiqué wordt niet verwezen naar de besprekingen over de vraag of Duitsland moet worden toegestaan contin genten voor dit leger te leveren, maar ver klaard wordt, dat vele der problemen zo danige overwegingen met zich meebrach ten, dat overleg nodig was om te zorgen dat er snel definitieve besluiten zouden kunnen worden genomen. De raad zou uiteengaan en binnen twee weken weer -bijeenkomen, aldus het com muniqué. Door de verrassende invasiein de rug van de vijandelijke legers hebben de UNO- troepen met een slag liet initiatief in-de strijd om Korea veroverd en de krijgskansen, althans voorlopig, in hun voordeel doen keren. Een der eerste foto's van de operatie bij Intsjon in West-Korea. Onder bescherming van een dik rookgordijn snellen de landingsvaartuigen met de voorhoede der invasie-troepen aan boord kustwaarts. Amerika, Engeland en Frankrijk zullen heden officieel bekendmaken, dat een aan val op West-Duitsland door hen zal wor den beschouwd als een aanval op henzelf. Deze verklaring, die neerkomt op een garantie van West-Duitslands veiügheid waarop de bondsregering zo lang heeft aangedrongen zal worden afgelegd in een afzonderlijk communiqué over de be- süssingen die de Westelijke grote drie in take West-Duitsland hebben genomen. Het besluit is reeds aan de West-Duitse bondsregering meegedeeld. Andere beslissingen die de grote drie over Duitsland hebben genomen en die in hetzelfde communiqué zullen worden be- I kend gemaakt, zijn: Beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland. Toestemming in de vorming van een West-Duits departement van Buitenlandse Zaken. Vergunning tot verhoging van het peil der West-Duitse staalproductie om West- Duitsland in staat te stellen een grotere bijdrage te leveren tot de collectieve ver dediging van West-Europa en toestemming in een vergroting van de West-Duitse politiemacht. Onrniddellijk na het uiteengaan van de raad zetten de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke „grote drie" hun ge heime besprekingen voort voornamelijk betrekking hebbend op technische proble men, die zij moeten oplossen in West- Duitsland. Men verwacht, dat de ministers aan het eind van hun besprekingen een communiqué over hun werk uitgeven. Een gedétailleerd communiqué over Duitse kwesties, - waarover te New York beslist is, zal niet worden uitgegeven, voor dat de inhoud er van aan de West-Duitse regering te Bonn is overgebracht. De kwestie van Duitslands deelneming aan een Europees leger werd uitgesteld. Inmiddels zouden de ministers instructies van hun regeringen afwachten en onderling overleg plegen. Een vooraanstaande Franse woordvoerder zeide, dat. hoewel de kwes tie nog niet opgelost was, de sfeer toch zo danig was, dat hoop bestond voor een voor alle partijen bevredigende oplossing. Frans garnizoen in Bndochina beiegerd Inleiding van groot offensief? SAIGON, (Indochina) 18/9 (United Press). Een Franse militaire woordvoerder heeft bekendgemaakt dat „vier of vijf bataljons van de Vietminh" een buitenpost van het vreemdelingenlegioen te Dongkhe aan de Chinese grens hebben aangevallen, hetgeen wellicht de inleiding kan vormen tot een algemeen communistisch offensief langs de grens. De totale sterkte van de Vietminh wordt geschat op 70.000 man geregelde troepen plus 100.000 a 200.000 anderen, onder wie vele honderden Japanners die zich na het einde van de oorlog nimmer hebben over gegeven. Uit betrouwbare bron wordt later verno men dat parachutisten in Dongkhe zijn ge land ter versterking van het garnizoen. Of ficiële bevestiging van dit bericht kon niet verkregen worden. Later meldden goed ingelichte Franse kringen uit Hanoi (Noordelijk Vietnam) dat de opstandelingen de post vanmorgen hebben veroverd. Die mededeling kon echter nog niet officieel worden bevestigd. Uit eerdere radioberichten was gebleken dat om het bezit van de post hevig werd gevochten. Volgens nog onofficiële berichten zouden 50 manschappen van het garnizoen zijn ge sneuveld en 100 gewond zijn geraakt. De strjjd is Zaterdag begonnen. HET WEER AFGEBEELD Een diepe depressiedie gisteren ten Noorden van Schotland lagvult zich nu steeds meer op, waardoor het windveld hier te lande sterk aan betekenis inboette. Inmid dels koerst er een nieuwe storing in de richting van ons land. Het is een oude tropische cycloon die ontstond in de West-Indische wateren. Hoewel zijn activiteit sterk is afgenomen is deze toch nog wel zo groot, dat er in de loop van de avond en nacht op vele plaatsen enige regen zal vallen. Ten Zuiden van IJsland be vindt zich eveneens een lage drukgebied, dat zich heeft afgesplitst van een diepe depressie tussen Groenland en New Foundland. Weerbericht KOBL WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Tijdelijke opklaringen, overigens veel bewolking met plaatselijk en kele buien. Langs de Wadden eilanden aanvankelijk nog vrij krachtige Westelijke wind. elders matige tot zwakke wind, hoofd zakelijk tussen Zuid-West en Zuid- Oost. In het Zuiden van het land "s morgens zwakke veranderlijke wind. Weinig verandering in tem peratuur 20 September: Zon op 6.22 uur, onder 18.45 uur Maan op 16.58 uur, onder 23.57 uur Hoog cn laag water in IJmuiden Dinsdag 19 September Hoog water: 8.42 en 21.16 uur. Laag water: 4.08 en 16-28 uur. Woensdag 20 September Hoog water: 10.03 en 22.51 uur. Laag water: 5.10 en 17.45 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1