J r Warren Austin met Russisch pistool in de Veiligheidsraad Malik koos het wandelpad Radio geeft Woensdag Amerikaanse mariniers trokken voor stad van Seoel, Jongdoengpo, binnen Wereldnieuws j Erepromotie van Maria Montessori en van dr G. Bolkestein Dinsdag 19 September 1950 LAKE SUCCESS, 18 September (Reuter) Jacob Malik, de Sovjet-Russische afge vaardigde in de Veiligheidsraad, heeft zich Maandag gekant tegen onmiddellijke be spreking van het jongste rapport van gene raal MacArthur over Korea. Hij verklaar de, clat het rapport nadere bestudering vereiste, alvorens het zou worden bespro ken. Sir Gladwyn Jebb, de Britse voorzitter van de Raad, had het rapport als eerste punt op de voorlopige agenda geplaatst. Formosa zou daarna worden besproken. Warren Austin, de Amerikaanse gedele geerde, verklaarde dat er geen „wettig be zwaar" bestond tegen goedkeuring van de voorgestelde agenda. Malik zei, dat, indien de meerderheid zou besluiten het rapport te bespreken, de Sovjet-Unie „niet in staat zou zijn deel te nemen aan de bespreking" en dat hij er tegen zou stemmen, dat het in de notulen zou worden opgenomen. Malik eiste, dat het rapport, voordat het zou worden voorgelezen, in het Russisch zou worden vertaald. Na een debat over de procedure dat bijna twee uur duurde, besloot de raad met tien stemmen tegen een (de Sovjet-Unie) het rapport van generaal MacArthur te horen. Het debat over Korea werd tot een nader te bepalen datum verdaagd. Nadat Austin MacArthur's beschuldiging, dat overtuigende bewijzen waren verkre gen inzake bevoorrading van de Noord- Koreaanse strijdkrachten met munitie door de Sovjet-Unie in 1949 en 1950, had voor gelezen. toonde hij een automatisch pistool van Russische makelij, dat naar hij zei in Korea was buitgemaakt. Terwijl de Franse vertaling van MacAr thur's rapport werd voorgelezen, bekeken de afgevaardigden het oorlogswapen, dat de ronde deed. Voor het bij Malik kwam, verliet deze de kamer. Hij deelde echter mee, dat dit niets te maken had met het automatisch pistool, doch dat hij naar de hall was gegaan omdat hij geen Frans ver stond. Tijdens het debat zei Malik, dat het geen wonder was, dat het Noord-Koreaanse leger goede wapens heeft. „Deze zijn deels als buit behaald op de Amerikaanse troe- oen en deels van de Sovjet-Unie gekocht voor het terugtrekken der troepen in 1948". Vermist IJslands vliegtuig op gletscher gevonden Bemanning bleef ongedeerd Een IJslandse Douglas „Skymaster", die sinds Donderdag vermist werd, heeft men thans op de Vatnagletscher in het Zuid- Oosten van IJsland gevonden. Alle zeven leden van de bemanning waren ongedeerd. Nadat al die dagen op grote schaal opspo ringspogingen waren verricht, zag men het toestel van een vliegtuig uit ondersteboven liggen op een hoogte van ongeveer 2000 meter. De bemanning stond naast het vlieg tuig en zwaaide. Zij had in de sneeuw de letters „O.K." geschreven. Het vliegtuig verdween Donderdag op mysterieuze wijze, toen het pas drie kwar tier uit Reykjavik vertrokken was. Men verwacht, dat bergbeklimmers uit Akureyri, ongeveer 100 kilometer Noor delijker, heden de rand van de gletscher en de gestrande bemanning zullen bereiken. Voedsel, kleding en radio-uitrusting is uit geworpen. Republiek Zuid-Molukken meldt troepenbewegingen De vertegenwoordiger van de „republiek der Zuid-Molukken" in Den Haag heeft van zijn regering een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat „in geheel Oost-Indonesië, dus inclusief de eilanden der Noord-Molukken, grote troepenver plaatsingen en scheepsconcentraties zijn waargenomen". In hetzelfde telegram wr - mededeling gedaan van de verwach- 'i; n een aanval nog deze maand op A: Hardoekoe en Saparoea. ADVERTENTIE Slïllloenen dames zeggen: Voor de handen niets beter dan HA ME A-GELEI. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen; 8.00 Nieuws. 8.18 Platen; 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen; 10.00 Paedagogische causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen; 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Piaten. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor kinderen. 15.50 Pla ten. 16.00 Voor de jeugd. 16.25 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Re geringsuitzendingen. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Kwartet. 19.00 Parlemen tair overzicht. 19.15 P' noduo. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 05 Politiek commen taar. 20.15 Promenade-orkest en koor. 21.00 „Vier jaar later", hoorspel. 22.15 Hawaiian- muziek. 22.45 Wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H, 298 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7,45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken, 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en piano. 11.30 Amusementsmuziek. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12,33 Metro- pole-orkest en solist. 13.00 Nieuws. 13.15 Trio. 13.45 Sextet. 14.10 Platen. 14.30 Orgel. 15.10 Kamerorkest. 15.55 Platen. 16.15 Voor de jeugd. 17.00 Cembalo-gezelschap. 17.30 Piano. 18.00 Orkest. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbe'spreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Gelders Orkest en solisten. 21.00 causerie over Canada. 21.30 Gelders Orkest. 21.55 Platen. 22.05 Lichte muziek. 22.30 Vo caal kwartet. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Strijkorkest. 23-45 Platen. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.33 Piano en zang. 13.00 Nieuws. 13,15, 14.00, 14.30. 15.00 Platen. 15.45 Symphonie-orkest en Solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespre king 18 00 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Orkest en solisten. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Ethnische muziek. 22.55 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Verzoekprogramma De Veiligheidsraad verdaagde het debat zonder een bepaalde datum vast te stellen, daar Dinsdag de Algemene Vergadering geopend wordt. MacArthur rapporteert: „Russische en Chinese hulp aan Noord-Korea" LAKE SUCCESS, 18 September (Reuter) Generaal MacArthur heeft Maandag aan de Veiligheidsraad medegedeeld, dat „er positieve bewijzen zijn verkregen, dat de Sovjet-Unie Noord-Korea in 1949 en 1950 van munitie heeft voorzien". Hij verklaarde voorts in zijn rapport, dat het tijdvak van 16 tot 31 Augustus be strijkt, dat „communistisch China opge leide manschappen aan de Noord-Korea- nen heeft afgeleverd, hoewel er geen be vestiging is van openlijke Chinese deel neming aan de oorlog". In het verslag wordt verder betoogd, dat de sterkte van het leger der UNO gestadig toeneemt, maar dat „het noodzakelijk is, dat de door leden der UNO voor Korea bestemde strijdkrachten spoedig aan komen". Hij verklaart verder dat de aan vallen van de lucht- en zeestrijdkrachten der UNO op militaire doelen „met succes worden bekroond" en dat „de beweringen van bombardementen zonder enig onder scheid van alle grond ontbloot zijn". Na te hebben verklaard, dat „de Noord- Koreanen Amerikaanse krijgsgevangenen vaak op barbaarse wijze om het leven heb ben gebracht", verklaart generaal Mac Arthur dat de leden van de UNO dringend hulp moeten bieden aan de Koreaanse burgerlijke vluchtelingen. De Russen, aldus MacArthur, beweren, dat al het materiaal dat de Noord-Kore- aanse strijdkrachten thans gebruiken, werd verschaft vóór hun terugtrekking uit Noord-Korea. Een grote verscheidenheid van Sovjet-Russisch materiaal, dat op de Noord-Koreanen is veroverd, draagt echter de datum 1949 of 1950, aldus MacArthur. Verder waren op het Amerikaanse hoofd kwartier veel berichten ontvangen over levering door de Sov.iet-Unie van munitie gedurende 1949 en 1950. Ofschoon er geen bevestiging is van directe Chinese communistischs deel neming aan de oorlog, aldus het rapport, „hebben de Chinese communisten aanzien lijke zo niet beslissende militaire hulp aan Noord-Korea geboden door het vrijlaten van een groot aantal in de strijd geharde troepen ^an Koreaanse oorsprong, hetgeen uitbreiding van hst Noord -Koreaanse leger mogelijk maakte". „Een aanzienlijk percentage san alle ondervraagde krijg gevangenen heeft op leiding ontvanger, in Mandsjoerije of heeft actieve dienst gedaan in het Chinese com munistische leger", aldus hei rapport. Labourleden verlaten de Europese Parlementaire Unie KONSTANZ, 18 September (D.P.A.) De Britse Labour-afgevaardigden Hughes is afgetreden als vice-president van de Europese Parlementaire Unie, die haar vierde congres Maandag begonnen is in de Duitse stad Konstanz (Baden), en heeft aan graaf Coudenhove-Kalergi, de secre taris-generaal van de Unie, schriftelijk medegedeeld, dat de Labourleden van het Britse parlement niet meer bij de Unie aangesloten wensen te blijven. Als reden geeft Hughes óp, dat hij vier kant tegen het door Churchill te Straats burg gedane voorstel tot oprichting van een Europees leger en tot hermilitairise- ring van Duitsland is. Waar dit voorstel klaarblijkelijk bij de andere leden van de Unie instemming vond, aldus Hughes, zou zijn lidmaatschap tot misverstanden kunnen leiden. Ruim tweehonderd afgevaardigden uit tien Europese landen waren bij de opening van het congres aanwezig. De Belg Georges Bohy verklaarde, dat men thans met een effectief werkprogram zou moeten komen voor de toekomst. Men moest niet slechts critiek leveren op de Europese Assemblée, doch deze instelling steun bieden om over de moeilijkheden heen te komen. Graaf Coudenhove-Kalergi belichtte de toestand in Europa van het ogenblik en verklaarde, dat de vrede tussen Frankrijk en Duiutsland slechts verzekerd zou kun nen worden door een volledig samengaan onder een gemeenschappelijke grondwet en regering, met een enkel leger, een samengeschakeld bedrijfsleven en een Europese munt. Een vereniging van Frankrijk, Duitsland, Italië, Benelux en het Saargebied zou de burgers van deze landen ongeëevenaarde voorspoed kunnen verzekeren. Het Atlantisch pact had het tot stand komen van een dergelijke fede ratie zeer vergemakkelijkt. De resolutie van de Consultatieve Ver gadering van de Raad van Europa dient door een parlementaire meerderheid ge steund te worden, aldus Coudenhove- Kalergi; men dient het plan Schuman te bevorderen en ook hiervoor zijn meerder heden in de parlementen nodig. Overigens moet de Parlementaire Unie herzien worden, daar zij boven haar oor spronkelijke organisatievorm uitgegroeid is. Nu Engeland getoond heeft noch in staat te zijn noch de wens te koesteren deel te nemen aan een Europese federatie dient men „de Verenigde Staten van Europa op een nieuwe basis op te richten", aldus Coudenhove-Kalergi. Het plan-Schuman heeft getoond, dat dit streven niet utopisch is. Minister Hellwege, minister van de West- Duitse Bondsregering, heette de afgevaar digden welkom. Het Duitse volk, aldus deze minister, is op basis van gelijkgerech- tigheid bereid te werken voor een Verenigd Europa. De volken van Europa zijn teleur gesteld door de besprekingen van officiële zijde hierover. Men wenst een „Europese werkelijkheid en geen Europese debatten". Namens de Duitse delegatie zeide Von Campe, dat men niets naast of tegen de Consultatieve Vergadering van de Raad van Europa wenst te ondernemen doch dat de Parlementaire Unie een" soort „stoot troep" dient te zijn, zodat men in de Raad van Europa tot een doel geraakt. Een groep van de Britse delegatie neemt niet aan de besprekingen deel „daar zij tegenwoordig moet zijn zijn bij het debat in het Lager huis over de nationalisatie van de staal industrie". Zwitserland schaft tanks aan Zwitserland is van plan 550 middelzware tanks aan te kopen, zo mogelijk van Enge land of de Verenigde Staten, voor een be drag van bijna 500 millioen francs, zo is officieel te Bern bekend gemaakt. Bij de 500 millioen zijn inbegrepen ammunitie, onderdelen en gereedschappen voor het onderhoud der tanks. Voor de tegenwoordige politiek van „ge wapende neutraliteit" besteedt Zwitserland een derde van zijn nationale uitgaven. De minister van Defensie hoopt in 1951 een begroting van 460.000.000 francs in te dienen en een mödernisatieplan, lopend over 5 jaar, ten bedrage van 1.400.000.000 francs. Volgens de kolonel heeft Zwitserland op het ogenblik 150 lichte tanks, die in Tsjecho-Slowakije zijn gekocht. Nehroe onderstreept Indiase onafhankelijke politiek De Indiase premier, Pandit Nehroe, ver klaarde Maandag op de bijeenkomst van het Indiase nationale congres, dat de toe lating van de Chinese volksregering „van het hoogste belang is voor de toekomst van de UNO en de wereldvrede". De premier bevestigde zijn standpunt betreffende de politiek van niet aansluiting bij machts groeperingen. Deze politiek is niet een po litiek van passieve neutraliteit en hulpe loosheid in het aangezicht van aggressie, doch betekent, dat men de vraagstukken onafhankelijk van andere landen of groe pen wilde oplossen, aldus Nehroe. Nehroe verklaarde, dat het standpunt van India in vele kwesties gerespecteerd wordt, hoewel dit geen beslissende invloed op de wereldpolitiek kan uitoefenen. „Onze invloed is niet van militaire of economische doch uitsluitend van morele aard", aldus Nehroe. In antwoord op de critiek, dat India de maatregelen van de UNO inzake Korea niet had moeten steunen, verdedigde Nehroe de organisatie als „de grootste hoop van de toekomst." Hij verdedigde eveneens de instelling van het vetorecht voor de grote mogendheden, dat nu eenmaal „een betreu renswaardige werkelijkheid" was. De grote mogendheden zouden aarzelen om aan het werk van de UNO deel te nemen, indien zij niet over het vetorecht als waarborg van hun status zouden beschikken, zeide hij. Nehroe zeide verder, dat de kans, dat de Koreaanse ooi'log zou uitgroeien tot een wereldoorlog, thans veel geringer is dan enkele weken geleden. De politiek van India heeft enig succes gehad. De Chinese nationalistische regering heeft geen enkele macht op het vaste land en is daarom niet representatief voor Chi na, pMus Nehroe. Nederland heeft kans op Veiligheidsraad-zetel LAKE SUCCESS. 19 September (ANP- Aneta). Aan de vooravond van de opening var. de Algemene Vergadering der 'TNO wordt in de wandelgangen te Lake Success de kans groot geacht, dat Neder land opnieuw een zetel in de Veiligheids raad zal verkrijgen. Als punt veertien op de agenda der Algemene Vergadering staat de verkiezing van drie niet-permanente le,den in q? Veiligheidsraad ter vervanging van Cuba, Egypte en Noorwegen, daar de raadstermijn dezer drie landen aan het einde van dit jaar afloopt. Noorwegen heeft de laatste twee jaar de zetel ingenomen die volgens het voorschrift van evenredige geografische indeling van de Veiligheids raad sedert de oprichting der UNO aan Noordwest-Europa is toebedeeld en die vóór Noorwegen achtereenvolgens door Nederland en België was bezet. Dit jaar zou volgens het rouleringsplan Zweden, Denemarken of Luxemburg aan de beurt komen, maar deze drie landen hebben ver klaard geen prijs op verkiezing te stellen. Zweden en Denemarken naar men zegt uit overwegingen van neutraliteit en Luxem burg uit besef van zijn bescheiden inter nationale positie. Van de groep Noord-West-Europa zou Nederland dus opnieuw aan de beurt komen. In verschillende delegatiekringen wordt hiervoor sympathie uitgedrukt, on der meer daar 't handvest ook voorschrijft, dat bij de verkiezing van raadsleden reke ning moet worden gehouden met de door hen geleverde bijdrage tot handhaving van vrede en veiligheid. De overdracht der souvereiniteit in Indonesië wordt, althans door een aantal delegaties, als een zodanige bijdrage van Nederland beschouwd. In dit verband werd tegenover de medewerker van ANP-Aneta tevens opgemerkt, dat het besluit van de Indonesische regering om de kwestie Nieuw Guinea zo mogelijk buiten de Veiligheidsraad te houden (eventueel door de kwestie aan het Unie-hof en daar na misschien aan het internationaal ge rechtshof voor te leggen als rechtstreekse Nederlands-Indonesische onderhandelingen zouden mislukken) het voor sommige leden der UNO gemakkelijker zal maken om op Nederland te stemmen. Niettemin is de verkiezing van Nederland niet definitief verzekerd, want het is mogelijk, hoewel niet waarschijnlijk, dat de verkiezing van nieuwe leden der UNO op de aanstaande algemene vergadering het noodzakelijk zou Nieuwe overtocht van Amerikaanse infanterie over de Naktong TOKIO, 18 September (Reuter). Ilct grote offensief langs de Noordkant van het Zuid-Koreaanse bruggelioofd wordt vertraagd door hevige tegen stand der Noordelijken. In de bedreig de stad Seoel wórden zandzakken op gestapeld voor een gevecht van straat tot straat. Engelse manschappen langs de Nak tong ten Zuiden van Taegoe hebben opdracht gekregen zich naar het Noor den te verplaatsen om de strijdende Amerikanen te hulp te komen. Een groep van 600 manschappen van de strijdkrachten der UNO is 6 y2 kilometer ten Zuiden van Waegwan onder hevig vuur der Noordelijken de Naktong overgestoken. Volgens een Amerikaans communiqué te Tokio zijn de Amerikanen op twee punten de rivier overgegaan. Manschappen van de Amerikaanse eerste cavalerie-divisie strij den thans op de Westelijke oever van de rivier. De Amerikanen hebben een hachelijk steunpunt op de Westelijke oever veroverd. Een half uur na de eerste aanval maakten verborgen Noord-Koreaanse mitrailleurs de toevoer van versterkingen over de rivier uiterst moeilijk. De Amerikaanse tweede infanterie-divi- sie, die Maandagavond laat de Naktong is overgestoken, heeft twee kilometer ten Westen van de rivier op hoge grond stellin gen betrokken. Op het Noordelijk front zetten strijd krachten der UNO hun opmars voort. Re gimenten van de Zuid-Koreaanse zesde divisie trokken in de nacht meer dan 6V2 kilometer voorwaarts en bereikten de om streken van Oeihoeng, ruim 30 kilomeier ten Noord-Noord-Oosten van Taegoe. Zij hebben een Noordelijke eenheid, waaronder tanks, omsingeld. Volgens de Amerikaanse berichten zijn Amerikaanse mariniers Jongdoengpo, voor stod van Seoel, binnengedrongen, De berichten meldden eveneens, dat de wegen van Intsjon naar Jongdoengpo vol oprukkende mariniers, vrachtauto's, jeeps, pantservoertuigen en tanks zijn. Jongdoengpo ligt ten Westen van de rivier de Han, terwijl de eigenlijke stad Seoel aan de andere zijde van de rivier ligt. De Amerikaanse mariniers zijn be gonnen met het bouwen van een brug over de Han. Aan het front bij Pohang, langs de Oost kust, ondersteunde het 45.000 ton metende slagschip „Missouri" Zondag de Zuid- Koreaanse derde divisie bij haar overtocht over de Hjongsan. Zondagavond echter heroverden de Noordelijken het veroverde gebied. De Zuid-Kcreaanse „kapitooT'-dïvisie heeft Angang-Ni hernomen, terwijl ele menten van de Zuid-Koreaanse eerste divisie en het tweede corps voortrukken ten Noorden van Jontsjon waarbij zij weinig tegenstand ondervonden. In een communiqué van het Amerikaan se achtste leger is later mededeling gedaan van vorderingen in alle sectoren van het Zuid-Koreaanse front, waarbij, afgezien van enkele kleine gebieden, weinig tegen- Onbekende komische opera van Mozart ontdekt Een tot dusver onbekende opera van Wolfgang Amadeus Mozart zal het volgend jaar in Stockholm zijn wereldpremière beleven als voornaamste attractie van het daar in 1951 te houden muziekfestival. De opera is samengesteld uit door de Zwit serse musicoloog Hans Erismann gedane archiefvondsten. Aan de originele parti tuur is niets toegevoegd. Men heeft de be schikking over een volledige orchestratie voor alle bedrijven, door Mozart zelf op schrift gesteld. De Duitse titel luidt „Don Pedro's Heim- kehr". Er bleken voor deze opera twee libretto's te zijn gemaakt, respectievelijK door Da Ponte en door Schikaneder, waar uit Hans Erismann een definitieve tekst heeft samengesteld. Het werk dateert uit de jaren 1783 en 1785, toen de componist het toppunt van zijn kunnen bereikte. Men neemt aan dat Mozart het werk niet heeft laten verschijnen uit ontevredenheid met de beide teksten. „Don Pedro" is een komische opera, die veel overeenstemming vertoont met „Don Juan" en „De Bruiloft van Figaro". Na de première in Stockholm volgt een Duitse voorstelling in Zurich en een Franse in Straatsburg. maken de bewuste raadszetel ook beschik baar te stellen voor Europese landen bui ten de Noord-Westelijke gi-oep. Maar hoe dit ook zij, door velen in Lake Success wordt thans openlijk de verwachting uit gesproken, dat Nederland in Januari in de Veiligheidsraad zal terugkeren. stand van de Noordelijken wordt onder vonden. Geen bemiddeling van India gevraagd Te New Delhi is officieel verklaard, dat de geruchten volgens welke de Noord- Koreaanse regering bemiddeling zou heb ben verzocht van de Indiase regering met het oog op een vredelievende regeling van het Koreaanse conflict, ongegrond zijn. BOM IN BRITS SCHIP TE BRISTOL Alle personen die Maandag op het ter rein van de havens te Bristol werden aan getroffen moesten op last van de politie hun papieren tonen omdat in het ruim van het met zink geladen 7.525 ton metende Britse vrachtschip Chindware een bom van 10 kg was ontdekt. De bom was van Brits fabri kaat en droeg het jaartal 1944. (United Press). Nederlandse bollenkweker helpt bevolking van Alderney De heer G. J. Timmer, Nederlander van geboorte, die op het Kanaal-eiland Alder ney met het kweken van bloembollen is begonnen, heeft daar thans een èrote kwekerij van bloembollen en bloemen. Met deze onderneming is hij in 1947 begonnen met het doel de door de oorlog getroffen bevolking van Alderney weer op de been te helpen. Acht-en-twintig gezinnen vinden nu in dit bedrijf een broodwinning. Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en omgeving" Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de Onderlinge Tuinliedenvereni ging „Aerdenhout en omgeving" wordt op 23 September in het Volkskoffiehuis aan de Heemsteedse Dreef te Heemstede een jubi leumtentoonstelling gehouden. In Mei 1910 is de vereniging opgericht met de bedoeling mee te werken om het peil van het vak te verhogen. Om dit doel te berei ken werden lezingen, cursussen, excursies en tentoonstellingen gehouden. In 1922 werd ter gelegenheid van het twaalf en half jarig bestaan een bloemententoonstelling gehou den. Het succes \v«s zo groot, dat besloten is ieder jaar een dergelijke tentoonstelling te houden. Om de leden op de hoogte te stel len van de nieuwste opvattingen van het binden van bloemen werd in 1933 een cursus gehouden. Deze cursus staat nog ieder jaar op het progromma. Grote grootmoeder. De 61-jarige groot, mama Leontine Drugeon, ofschoon niir.. mer de zwemkunst machtig, slaagde e in een andere grootmoeder met haai vierjarige kleinzoon te redden uit de snelstromende Charente bij Saint Hip. polyte in Frankrijk. De jongen wasspe. lende te water geraakt en nagesprongen door zijn 44-jarige grootmoeder, die echter tezamen met haar kleinzoon door de sterke stroming werd meegevoerd. Grootmoeder Drugeon die het drama zag, sprong toen zonder bedenken van de andere oever in de diepe stroom en kon de beide drenkelingen met een arm naar de kant duwen. „Ik moest iets doen", zei de kranige vrouw achteraf, „Ik ben zelf grootmoeder en het zwem. men ging vanzelf." Bezoek. Deze zomer zijn aan de Zuidkust van Engeland ongewoon grote aantallen octopussen, soms bijna een meter groot, aangetroffen. De kreeften- en krabben, visserij ondervindt van deze zeemon. sters grote schade en men vraagt zicj af, of de octopusplaag, zoals Engeland die in 1900 meegemaakt heeft, zich zsj herhalen. Van de andere kant verklaren deskundigen, dat het aantal octopussen dit jaar wel groter was dan anders, doch dat er geen aanwijzingen zijn voor een „plaag" van uitzonderlijke omvang, De schade die de octopussen veroor- zaken bestaat niet alleen hierin, dat zij kreeften en krabben verslinden, doch ook dat fuiken, waar een octopus aan geweest is, door de kreeften en krabben worden gemeden. Bekentenis. Alfred Slack, een Amerikaanse chemicus, heeft voor een federaal ge rechtshof te Greeneville (Tennessee, V.S.) bekend in de oorlog voor de Sovjet-Unie gespionneerd te hebben, Slack, wiens zaak in verband wordt ge bracht met die van Fuchs, werd in Juni gearresteerd. Slack bekende aan Sov. jet-Russische agenten geheimen over de vervaardiging van „RDX", een zwaar explosief, doorgegeven te hebben Er is tien jaar gevangenisstraf tegen hem ge- eist. Onwettig. De onder communistische leiding staande „internationale journalisten, bond" heeft op zijn vergadering te Hel sinki de Joegoslavische organisatie uit gestoten, „omdat zij op onwettige wijze het verzamelen van handtekeningen voor de vredesoproep van Stockholm heeft verhinderd". Er werd eveneens besloten de UNO in een telegram te verzoeken „het bombarderen van de burgerbevolking in Korea te doen be ëindigen". Gisteren is in de burgemeesterskamer op het Amsterdamse stadhuis de onderscheidt van officier in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan dr. Maria Montessori. Op de foto: dr. Montessori bedankt de secretaris-generaal van het Departement vatt Onderwijs, Kunsten- en Wetenschappenmr. H. J. Reinink, die haar de onderscheidt uitreikte. Achter mr. Reinink burgemeester mr. A. J. d'Ailly. het woord tot mevrouw Montessori. „Kunt u ons zeggen hoe u deze grote geestelijke hoogte heeft weten te bereiken?" aldus wendde zij zich tot de bejaarde paedagoge, „Gij zijt zo veelzijdig en met uw werk tot zulk een hoogte gekomen, dat het niet meer mogelijk is een formule te vinden, die u zou kunnen beschrijven, hetzij dan de formule, die de kroon is op uw werk: de ontdekking van het kind". n de universiteit van Amsterdam is Maandag de erepromotie geschied van mevrouw Maria Montessori en van dr. G. Bolkestein, oud-minister van Onderwijs. De rector magnificus, prof. dr. M. Valk- hoff gewaagde van het vele, dat mevrouw Montessori op het gebied van het onderwijs heeft gedaan. Naar schatting, zo zeide hij, bezoeken 33.000 leerlingen in Nederland de 160 Montessori-scholen. „Er zijn kleuter scholen, lagere scholen en zelfs lycea, waar Montessori-onderwijs wordt gegeven. Men heeft zich wel eens afgevraagd, waarom er geen Montessori-universiteiten zijn. Het antwoord daarop luidt, dat elke universi teit, die haar naam waardig is, een Montes- sori-universiteit moet zijn." Namens de faculteit der letteren en wijs begeerte richtte prof. dr. H. W. F. Stellweg PANDA EN DE MEESTER-GEMASKERDE 13. Een enkele flinke duw van Joris was voldoende; daar kwam het hele flessenrek zo hoog en zo vol als het wasmet donde rend geraas naar beneden precies over Graal Isen Grim en Hertog Bruno heen Ze waren in een onderdeel van een seconde geheel onder scherven, potten, pannen en wrakhout bedolven, wat met veel geraas gepaard ging, en het is duidelijk, dat zij op dal ogenblik niet in staat waren om de opgejaagde Panda te grijpen. De goede waard, die al die tijd ongestoord had zit ten slapen, schrok nu natuurlijk met een schok wakker. „Aheh0!" riep hij uit. „Er zijn klanten! Ik schijn even gedut te hebben! Juist ja. Hm. Wensen de heren misschien iets te gebruiken?" Maar na tuurlijk wachtten Joris Goedbloed en Pan da dat alles niet af. Zodra het rek naar beneden kwam, greep Joris Panda bij de arm en geleidde hem snel naar buiten. „Mijn verantwoordelijkheidsgevoel als oudere schrijft mij voor, om je weg te brengen uit deze rumoerige en onbeschaaf de sfeer," sprak hij. „Si vis bellum, para pacem," meenden reeds de Ouden, wan neer zij ons voor al te roerige tonelen waar schuwden! Volgt mij, jongske, dat is beter!" en weg waren zij. Zij waren er dus ook geen getuige van, dat Graaf Isen Grim en Hertog Bruno langzaam en half-verdoofd uit de scherven kwamen kruipen. „Oe-oe- oejammerde Bruno. „Wat heb ik een hoofdpijn! En ze zijn natuurlijk-weg!" „Ja, ontsnapt!" gromde Isen Grim grimmig. „Maar ze hebben iets vergeten.En ja, wat had hij daar ontdekt? Panda's mooie, nieuwe, volle beurs! In zijn toespraak tot oud-minister _B kestein zeide prof. Valkhoff: „Gij zijt uitstek een onderwijsman. Gij hebt steeds gezocht naar goede wegen tot hervorming en vernieuwing van het onderwijs en zijt er vaak in geslaagd die te vinden." Prof. dr. Kohnstamm sprak namens de faculteit der letteren en wijsbegeerte over het vele dat oud-minister Bolkestein voor het onderwijs heeft gedaan. De plechtigheid werd onder andere gewoond door de secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink, de bur gemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, en de ambassadeurs van India en Italië. Koninklijke onderscheiding voor mevrouw Montessori De Koningin heeft mevrouw Maria Mon tessori benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Mr. H. J. Reinink heeft haar Maandagmiddag ten stadhuize van Amsterdam de versierselen, behorende bij deze onderscheiding, aangeboden. Kamerlid uit Heemstede houdt spreekuur Er bestaat de laatste tijd een streven naar een nauwer contact tussen de kiezers en hun vertegenwoordigers in de Staten- Generaal. In enkele provincies houden sommige Kamerleden een speciaal spreek uur in hun woonplaats, waar hun kiezers uit de omgeving de gelegenheid wordt ge boden wensen en grieven uit hun district naar voren te brengen. Voor Haarlem en omgeving heeft de heer J de Kadt, César Francldaan 25, Heemstede, zich bereid verklaard met in* gang van October eens per maand een dergelijk spreekuur te houden. De heer De Kadt is lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2