Belangwekkend en veelzijdig programma van de Haarlemse Kunstgemeenschap VERVORMEN Vergrotingen - Reproducties Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Bloembollencultuur, onderzoek en reclame Prinsjesdag Amsterdamse Beurs Dinsdag 19 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Marcel Marceau werkt mede aan openingsavond Het zojuist verschenen programma van de Haarlemse Kunstgemeenschap voor het komende seizoen wordt ingeleid met een artikel van Godfried Bomans onder de titel „Lof der Haarlemmers". In de aan hef daarvan kan men lezen: In het tulpenveld der Kennemer-steden staat de variëteit „Haarlemmer" als een moeilijk bolgewas bekend. Verschillende beroemde kwekers hebben er hun tanden op stuk gebeten. Bilderdijk vond ze onuit staanbaar, Beets belachelijk, Busken Huet stijf. Onder hun vele lastige eigenschappen is wel de meest in het oog springende deze, dat het zogenaamde „traagbloeiers" zijn. Soms bloeien zij zelfs in het geheel niet. En komt een Haarlemmer tot bloei, dan geschiedt dit bescheiden en in zo vol maakte overeenstemming met de kleur van de omgeving (men noemt dit wel mimicry) dat slechts een geoefend bota nicus kan zeggen: zie, er gebeurt iets. Het is wel voorgekomen, dat een Haarlemmer reeds een volle week in bloei stond, zon der dat iemand van zijn omgeving dit in de gaten had. Een andere merkwaardig heid is, dat zij onmogelijk te verplaatsen zijn. Men heeft dit verschillende malen geprobeerd. De stugge stengel en vooral de taaie wortel verzetten zich echter met hand en tand legen een dergelijke poging, zodat men dit al spoedig opgeeft. Voor een vereniging als de Haarlemse Kunstgemeen schap is dit een bijna tot wanhoop voe- rende eigenschap". In weerwil van deze geestige boutade heeft de Haarlemse Kunstgemeenschap, gesteund door een veelzijdig en voor het culturele leven representatief comité van aanbeveling, een aantrekkelijke reeks plannen gemaakt. De openingsavond op 3 October in de Stadsschouwburg brengt direct al een gebeurtenis van het eerste plan: het optreden van de vermaarde Franse pantomime-speler Marcel Marceau en zijn gezelschap, dat dit jaar ook mede werkte aan het traditionele festival in Salz- burg. Marcel Marceau won kort na de oor log de naar „de grootste aller Pierrots" Jean Gaspard Deburau genoemde staats prijs en trad naast Jean-Louis Barrault op in de film „Les Enfants du Paradis". Twee jaar geleden gaf hij enkele voorstellingen in ons land, met een verbazingwekkend succes, toen hij hier verbleef om met het ensemble van Wim Sonneveld een panto mime in te studeren. Zijn burleske perso nage „Bip" zal men niet licht vergeten. Film en voordracht Verder zijn afspraken gemaakt voor het geven van voordrachtavonden met Clau- dine Witsen Elias, Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck, Johan Fiolet en Max Croiset. Lezingen worden gehouden door Anna Blaman over „Schrijvende vrouwen", door A. L. Constandse over „Cervantes, zijn tijd en zijn invloed", door L. Aletrino over „De liefde in Frankrijk", door God fried Bomans over „Het leven van Charles Dickens", door F. Bordewijk over „Het tijdschrift Braga" (deze schrijver zal na de pauze uit eigen werk voorlezen) en door H. L. Prenen over „Gustave Doré en de romantische illustratiekunst". Ook staan er wederom enige filmvoor stellingen op het programma. Deze zullen niet zoals voorheen op Zondagmorgen, doch thans op Dinsdagavond in het Frans Halstheater worden gegeven. Ter inleiding Afscheidsreceptie van dokter C. H. W. Heusdens Dokter C. H. W. Heusdens, die dezer dagen met zijn gtezin naar Californië emi greert, heeft in het Jeugdhuis in Spaarn- dam een afscheidsreceptie gehouden. On geveer zeshonderd dames en heren hebben van de gelegenheid hem de hand te druk ken, gebruik gemaakt. Aanwezig waren mr, Th. A. Wesstra, gemeentesecretaris, de de pastoor en de kapelaan der R.K. kerk, de predikant van de Nederlands Hervormde gemeente en M. Meijers, oud-lid van de gemeenteraad. Er had zich een comité gevormd onder leiding van de heer Chr. Balm. Deze dankte de heer heer en mevrouw Heusdens voor hetgeen zij voor de bewoners van Spaarn- dam hebben gedaan en overhandigde een album met foto. Voorts zegde hij een be drag toe, dat de dokter in Amerika kan besteden. Dokter Heusdens dankte voor het ge schenk van zijn patiënten die tevens zijn vrienden zijn. Prettig heeft hij gewerkt en als hij wat gedaan heeft dan was dat mo gelijk door de steun van zijn vrouw. Zij had de leiding bij zuigelingenzorg en nam aan vele acties deel. ADVERTENTIE modemagazijnen ANE&AN& 2-4 H AABLEM nu nog zonder verhoogde prijzen Uw oude hoed In elk door U gewenst model. Burgerlijke stand van Haarlem 18 Sept. 1950 BEVALLEN van een zoon: 11 Sept.: G. M. Niiman—Kremer. 13 Sept.: N. Faase—Ravens- berg. 16 Setp. Jkvr. M. A. Pahud de Mortanges -v. Styrum. E. G. v. Hamelsveld—Ipenburg. 17 Sept.: V. L. Blankevoort—Uriot. S. M. van Bilderbeek—Mostert. H. J. C. van Dijk— Möller. A. J. VerkadeVerkade. W. C. M. AllesJanssen Schmidt. J. C. E. Folmer Dekker. 18 Sept.: C. M. Hekker—Klesser. H. M. P. van VelzenBos. BEVALLEN van een dochter: 14 Sept.: K. J. BlommaertDekker. 15 Sept. A. J. Inpijn Negrijs. 16 Sept.: K. BosKoole. G. M. Jacobs—Pardoel. P. VogelMeijer. 17 Sept.: L. M. van der SchuitZomer. C. A. W. C. Schmoutziguer—Hajenius. B. VeenstraVan Oeveren. M. T. P. A. JansenBroersen. 18 Sept.: M. KosterVan Loevezijn. J. G. van Klooster—Vvitleman. C. M. Hekker—Klesser. J. H. WlttemanFormanoij. OVERLEDEN: 16 Sept.: E. H. Kroese— Hardes, 70 j., Stuïjvesantstraat. W. G. F. Pauls, 86 j., Schotersingel. M. E. Kerrebijn, 84 j., Nieuwe Gracht. W. N. FensSmits, 70 .j, Haarlemmerliedestraat. 17 Sept.: J. van Buu- ren, 82 j., Midden Tuindorpslaan. van het seizoen, dat onder meer een En gelse, een Franse en een Italiaanse avond zal bevatten, wordt op 26 September een gevarieerde montage vertoond onder de titel „Filmkomieken", waarbij S. Carmig- gelt als explicateur zal optreden. Als hoofdfilm draait men als première voor Haarlem de Franse „crazy-show" van Robert Dhéry „Branquignol". De avond van de tiende October is gewijd aan de cultuur van Indonesië en geniet de mede werking van het gamelanorkest „Babar Lajar" onder leiding van Bernard IJzer- draat. In dit „De gordel van smaragd" ge noemde programma wordt „Pareh, het lied van de rijst" door Mannus Franken als hoofdfilm te zien gegeven. Tenslotte maakt de programma-folder gewag van een nauwe samenwerking met de Haarlemse sociëteit „Teisterbant". „Nieuw Leven" gaat jubileren De geheelonthouders-toneelvereniging Hieuw Leven" viert dit seizoen het veer tig-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum zal er een geïllustreerd gedenk boekje worden uitgeven. Het eigenlijke feest zal plaats hebben in April 1951 en onder meer een groot cabaret-programma en een gezellig bal bevatten. Ter voorbe reiding van dit alles wordt er een bijzon dere commissie uit de kunstlievende leden gevormd. Met „Mensen in het plantsoen" van Jan C. de Vos onder regie van Jaap Kuyper wordt op 25, 26 en 27 September in de schouwburg op het Wilsonplein het seizoen geopend. ADVERTENTIE „RICHE FOTO ART" 19 GROTE HOUTSTRAAT - TEL. 13472 TOCH NOG EEN CONCERT IN „DE STOMPE TOREN" Zoals men in ons verslag van de laatste bijeenkomst in dit zomerseizoen van het cultuurcentrum „De Stompe Toren" te Spaarnwoude heeft kunnen lezen, concer teerde daar Zaterdagavond na de causerie door mr. E. Elias het duo Gesina Popping (piano) en Han Holsbergen (viool). Daar zich hiervoor meer liefhebbers aanmeldden dan de beschikbare ruimte kon herbergen, zal dit muzikale gedeelte van het genoemde programma op Zaterdag 23 September wor den herhaald. Het is niet mogelijk hiervoor de gebruikelijke extra-bus uit Haarlem te laten rijden, doch naar verwacht mag wor den zal het ook thans niet aan belangstel ling ontbreken. ADVERTENTIE AMSTEBDAMSCKE RIJTUIG MIJ. Maandagmiddag reden op een autoped op het fietspad langs de Brouwerskolkweg in Overveen twee jongens. Zij werden door een wielrijder ingehaald die met de autoped in aanraking kwam. Een van de jongens liep schaafwonden op en de ander, die vijf jaar oud Is, werd met een hoofdwonde naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. De wielrijder is doorgereden. Voor het verstrek ken van nadere Inlichtingen verzoekt de hoofdinspecteur van politie de onbekend ge bleven wielrijder zich te melden aan het bureau van politie te Overveen. Zilveren jubileum van het Centraal Bloembollencomité Het bloembollenvak, dat dit jaar een exportcijfer van 100 millioen hoopt te bereiken, besteedt ook millioenen aan wetenschappelijk onderzoek en pro paganda voor de verkoop van bloem bollen. Het Centraal Bloembollen comité, dat beide verzorgen moet, zal binnenkort zijn zilveren jubileum vieren. Een kwart eeuw geleden ontvingen de zakenmensen uit het bloembollenvak een door enkelen hunner ondertekende oproep, waarin werd gewezen op de noodzaak van gemeenschappelijke steun aan het weten schappelijk onderzoek en van onpersoon lijke reclame voor het artikel bloembollen. Deze oproep had succes. Een fonds werd gesticht, waarin iedere kweker bijdroeg: twee cent per Rijnlandse Roe (een opper- vlaktemaat die in het bloembollen vak nog veel wordt gebruikt) en dit fonds kreeg dan ook de naam van het „Twee-cent-per roe-fonds". Over de besteding van deze gelden besliste het uit de verschillende organisaties benoemde Centraal Bloembol lencomité. Werkelijk effectief kon dit comité eerst gaan werken toen men niet langer aange wezen was- op vrijwillige bijdragen men bezat immers niet de macht om on- willigen of vergeetachtigen tot betaling te dwingen maar de invordering van de gelden, voor bovenvermelde doelen be stemd, kon geschieden via de door de re gering in .het leven geroepen sanerings organisatie. Bestrijding van ziekten Een troetelkind van het C. B. C. is het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, waar onder de eminente leiding van prof. dr. A. van Slogteren voortdurend wordt gestreden tegen alle vijanden van de bloembollenteelt. En die zijn vele. Daar zijn de virus-ziekten in oneindige variaties en de thrips, aaltjes en vliegen, die de bloembollen en de export ervan bedreigen. Men is er zich in Lisse terdege van bewust dat onze export staat of valt met het leve ren van een kwaliteitsproduct. Het labo ratorium is inmiddels herhaaldelijk ver bouwd en vergroot en ook thans is men weer aan een belangrijke uitbreiding bezig. De mensen uit het bloembollenvak mo gen dan wel eens klagen, dat men in Lisse niet een-twee-drie klaar staat om een urgent vraagstuk, met terzijdestelling van al het andere, nu eens meteen te behande len en liefst van vandaag-op-morgen op te lossen of nu en dan eens grapjes ma ken over de experimentele „konijnenfok kerij": wie hieruit zou afleiden, dat het werk van prof. Van Slogteren en zijn hel pers niet serieus genomen en niet voldoen de op waarde geschat wordt, zou zich ernstig vergissen. Men weet dat het geld, voor wetenschappelijk onderzoek gevraagd, ten volle ten nutte van het bloembollen vak wordt besteed en in de vijf-en-twintig jaar dat het C.B.C. bestaat is het werk van het laboratorium naast dat van de voor lichtingsdiensten en consulenten, onmis baar gebleken. Vooral wijdt men aandacht aan de export-mogelijkheden naar het Zuidelijk halfrond. En dat men ook in het buitenland dit werk waardeert, bleek wel toen Amerikaanse deskundigen van het de partement van Landbouw naar Lisse kwamen om daar de moeilijkheden in ver band met de iris-import te bespreken. Enige maanden hebben zij hier vertoefd en zij verlieten ons land met de indruk, dat men in Holland alles doet voor het leveren van een gezond kwaliteits-artikel. En tenslotte was de benoeming van prof. Van Slogteren tot lid van een commissie van deskundigen, die in opdracht der Ver enigde Naties een virus-ziekte, welke de cacaoteelt aan de Goudkust bedreigde, moest onderzoeken, wel een bewijs voor de hoge standing van het wetenschappelijk onderzoek, waartoe het Centraal Bloem bollen Comité in zo belangrijke mate bij draagt. Propaganda in 't buitenland Op de bovenverdieping van het perceel Wilhelminastraat 13 te Haarlem, een zeer bescheiden kantoor, zit de heer Walter Róozen, de reclame-chef van het C.B.C.. als hij er zit. Want meestal is hij weg. Hij verzorgt de omvangrijke reclame voor onze Hollandse bolbloemen. Die geschiedt niet slechts door advertenties. Onlangs is een kleurenfilm met gesproken tekst in verschillende talen gereed gekomen. We derverkopers ontvangen briefpapier, ma trijzen en folders. In Amerika had een vraaggesprek over bloembollen zoveel suc ces, dat het via gramofoonplaten over tal van plaatselijke zenders heruitgezonden werd. Het New-Yorkse kantoor onder lei ding van Miss Margaret Herbst is buiten gewoon actief. Maar ook in andere landen laat men zich niet onbetuigd. Zo kwamen verleden jaar honderd Engelse schoolkinderen naar Nederland. Zij waren de prijswinnaars in een wed strijd in 't „trekken" van narcissen. Men huldigt hier de opvatting: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Een groep Zweedse journalisten bezocht ons land in het bloembollenseizoen en schreef daar over interessante artikelen. Maar men heeft ook met tegenvallers te kampen. Een zending reclamemateriaal voor Frankrijk kwam te laat aan, dóórdat ze drie maanden(!) aan de grens was opge houden. Bollen voor schoolwedstrijden in Engeland arriveerden te laat, mede dank zij de interventie van Sint Bureaucratius. In Zweden was een groots-opgezette reclame-campagne voorbereid waarbij tal rijke vierkleuren-galvano's werden ver vaardigd, cüe door tweehonderd handela ren in hun prijscouranten zouden worden opgenomen. En toen dat allemaal ten koste van veel tijd, geld en moeite voor elkaar was, besloten de heren doodleuk, dat jaar géén prijscourant in kleurendruk uit te geven. Werk aan de winkel Vooral nu het liberalisatie-proces van de handel steeds verder voortschrijdt, doet de noodzaak van een goed-voorbereide en juist gerichte reclame zich meer dan ooit gevoelen en het Centraal Bloembollen Comité- heeft de handen vol werk. Ten toonstellingen, schenkingen van bollen voor parken en officiële instellingen, advertenties, verkoopsmateriaal voor de detailhandelhet moet alles prima ver zorgd zijn en in overeenstemming met de eisen, die in het land van bestemming worden gesteld. Maar temidden van al die drukte zal men toch een ogenblik stilstaan bij het werk dat in die vijf-en-twintig jaar ten behoeve van de bloembollenteelt en -han del is geschied. Wanneer straks de „pakdrukte" in het bloembollenvak voorbij is, op Donderdag 5 October a.s., zal in „Brinkmann" te Haarlem, onder het goedkeurend oog van Laurens Janszoon Coster, een herden kingsbijeenkomst worden gehouden, waar de voorzitter van het Centraal Bloembol lencomité, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, de herdenkingsrede zal uitspreken en waar vervolgens een overzicht zal worden gegeven van wat in die kwart-eeuw door het C.B.C. is ver richt. Het C.B.C., welks werkzaamheden het vak vele millioenen hebben gekost, maar nog veel meer millioenen hebben doen besparen en.... verdienen! Twee Nederlandse premières in de Haarlemse Schouwburg Vrijdag 22 September geeft de toneel groep Comedia in de Haarlemse Schouw burg de première van de actuele thriller „De Verrader" door Herman Wouk onder regie van Cor Hermus, die er zelf een be langrijke rol in vervult. De andere mede werkenden zijn Ellen de Thouars, Riek Schagen, Vera Harbrink Numan, Joan Remmelts, Guus Hermus, Jef de Groot, Wil lem Grelinger en Otto Sterman. De Nederlandse Comedie verzorgt Zon dagavond eveneens een première voor ons land, namelijk van Shakespeare's merk waardige blijspel der gerechtigheid „Leer om Leer" (Measure for Measure) in een nieuwe vertaling door de dichter Gerard den Brabander. Hierin spelen mede: Mimi Boesnach, Ellen Vogel, Lous Hensen, Geraa Ruyters, Johan Fiolet, Han Bentz van den Berg, Philippe la Chapelle, Fo.ns Rade makers, Allard van der Scheer, Henk van Ulsen, Jan Apon, Ton Lutz, Jos Liesing, Anton Burgdorffer en enkele anderen. Johan de Meester heeft de regie. Hetzelfde gezelschap komt Zaterdag avond voor het voetlicht met een reprise van Samuel Taylors aardige comedie over een Frans-Canadese familie onder de titel „Je bent maar eens jong", onder regie van Johan Fiolet. Nederlander voor de IRO naar Korea De Internationale Vluchtelingen Organi satie van de UNO heeft ten behoeve van de hulpverlening aan vluchtelingen in Korea medische voorraden, een renteloze lening van een millioen pond sterling en attributen en personeel beschikbaar ge steld. In dit verband zullen twee vertegen woordigers van de IRO naar Korea ver trekken om met de UNO in Korea samen te werken. Het zijn de heren Rudolf Uitten- bogaard uit Kampen en W. Francel uit Minnesota (V.S.), die morgen op doorreis naar New York uit Genève op Schiphol zullen aankomen. (Van onze parlementaire redacteur Prinsjesdag blijkt ook heden weer een grote bekoring voor de burgerij te hebben. Ondanks het druilerige en weinig aanlok kelijke weer begaven zich reeds vroeg in de morgen honderden mensen naar het middelpunt van de stad. Velen gingen naar het paleis Noordeinde, ofti daar voor al niets te missen van de Koninklijke stoet, die zich om één uur naar het Bin nenhof zou begeven. Ook langs de weg, die de stoet zou volgen, hadden zich vele duizenden in dichte rijen opgesteld. De zeer talrijke vlaggen waren een bewijs van het meeleven van de bevolking met de gebeurtenis die op derde Dinsdag van September plaats vindt, de plechtige ope ning van de Staten-Generaal. De grote belangstelling van de bevol king geldt in de eerste plaats de Koningin. Want hoewel Den Haag nog steeds offi cieel de Residentie heet, ziet men de vorstin er zelden. Daarnaast gaat er uit de aard der zaak van het kleurige vertoon van de Koninklijke stoet met de gouden koets een bijzondere aantrekkingskracht uit. Bovendien gaat er van hetgeen er op het Binnenhof gebeurt een bijzondere be koring uit. In de Ridderzaal hadden zich omstreeks halfeen reeds velen verzameld. Naast het stemmige zwart der herenkleding zag men het goud en zilver van ambtsgewaden, fleu rige toiletten der dames en verscheidene uniformen. Onder de aanwezigen waren de leden van het Corps diplomatique, voorts de heer S. L. J. van Waardenburg, gouver neur van Nieuw Guinea, een deputatie van Nieuw Guinea, een deputatie van gedemo- biliseerden van het K.N.LL. en een af vaardiging van Ambonnese militairen. Tegenover de troon namen de leden van het kabinet, de staatssecretarissen en de leden van de Raad van State hun plaatsen in. De voorzitter der verenigde vergadering der Staten-Generaal, prof. mr. R. Kranen burg, benoemde in de commissie van in- en uitgeleide de heren Kraaijvanger, Schipper, De Dreu en Louwes, allen leden der Eerste Kamer en mej. Klompé en de heren Roos- jen, Bachg, Schmal, Schermerhorn en Rit meester, leden der Tweede Kamer. Deze commissie begaf zich naar de in gang van het gebouw, om de Koningin en de Prins te ontvangen. Hier waren ook aan wezig de chef van het Militaire Huis van de Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen en de gouverneur der residentie, ir. M. Tans. De commissie geleidde de vor stelijke personen naar öe troon. Zodra Hare Majesteit had plaats genomen, sprak zij de Troonrede uit. Na de rede deed de commissie de Ko ningin en de Prins uitgeleide. Nadat de leden in de zaal waren teruggekeerd werd de verenigde vergadering gesloten. Hal van stadhuis krijgt ander aanzien De heer H. P. Baard maakt plannen De hal van het Haarlemse Stadhuis, waar huwelijken gesloten worden en verenigin gen en gezelschappen officieel door het ge meentebestuur ontvangen worden, zal bin nenkort een wijziging ondergaan. Langs de muren hangen op hout geschilderde oude portretten van graven en gravinnen van Holland. De makers van de stukken zijn onbekend. Wel weec men dat ze voor 1572 geschilderd zijn en vroeger het eigendom waren van het Karmelietenklooster. Door dat de meeste hoog hangen en donker zijn, komen zij in de hal niet tot hun recht. Dan hangen langs de muren wapenborden en de familiewapens van een aantal bur gemeesters. Het aantal is echter bijzonder groot. Ook neemt het schilderij van de reus Cajanus een grote plaats in de hal in. De bedoeling is de voorwerpen langs de muur op een zodanige wijze te plaatsen, dat de hal verfraaid zal worden. Hoe de hal ingericht zal worden is nog niet te zeggen. Het gemeentebestuur heeft aan de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Hals Museum, opdracht gegeven met voorstellen te komen. Thans is deze bezig na te gaan wat er dient te gebeuren. De afbeeldingen van de graven en gravin nen zijn van de muren gehaald en onder zocht wordt, waar zij het beste tot hun recht komen. Mogelijk verhuizen er enkele naar de gang welke naar de oude raadzaal leidt. Daar is een betere lichtval dan in de hal. Het schilderij van Cajanus zal moeten verdwijnen en elders geplaatst worden. Misschien past het het beste in „De Stompe Toren" in Spaarnwoude. Als het aantal afbeeldingen van de graven en het aantal wapens verminderd wordt zullen de vijftiende eeuwse balk sleutels beter te zien zijn. Dat zal reeds een aanmerkelijke verbetering betekenen. Op het ogenblik worden er alleen nog plannen gemaakt over het plaatsen van de schilderijen en de wapens. Vermoedelijk zal er in de toekomst ook aan gedacht kun nen worden om deuren, welke volgens oude afbeeldingen een ander aanzien heb ben gehad, weer in de oorspronkelijke toestand te veranderen. Europese betalingsunie ondertekend PARIJS. (Reuter). De reizende am bassadeur van het plan-Marshall, Milton Katz, noemde vandaag de Europese beta lingsunie een voorbeeld van actieve inter nationale democratie. Hij deed dit naar aanleiding van de ondertekening van deze betalingsunie, waartoe vandaag te Parijs door de Marshall-landen werd overgegaan. In zijn rede zeióe Katz onder meer: „De Europese betalingsunie is een grote, con crete stap vooruit in de richting van Euro pese eenheid en kracht. Zij vormt een essentieel technisch middel, dat de hulp bronnen van alle West-Europese landen voor gemeenschappelijk gebruik beschik baar stelt door middel van een vrijere stroming van de Europese handel. Daar door zullen ook meer goederen voor wo ningen en verdedigingsstrijdkrachten der vrije volken beschikbaar komen. Tegen een achtergrond van gewapende aggressie in Korea wordt de Europese betalïngsunie op een critiek ogenblik een krachtige scha kel in de keten, die gesmeed wordt voor het economische welzijn en de veiligheid der vrije landen van West-Europa". Duitser in Korea krijgsgevangen gemaakt RASTATT, 19 Sept. (A.F.P.) Een Duitse soldaat uit Offenburg (Baden), die bij de slag om Stalingrad in de winter van 19421943 als vermist werd opgegeven, heeft thans voor het eerst bericht gezon den aan zijn ouders, in een brief uit Korea, waar hij door de Amerikaanse troepen krijgsgevangen is gemaakt. Hij schrijft niet hoe hij in Korea is gekomen, Experimentele uitzending van concrete muziek „Rhythmische étude voor een keukenpan" Vrijdag 22 September zal men via de zender Hilversum 1 de eerste Nederlandse demonstratie van enkele proeven met zogenaamde concrete muziek kunnen be luisteren, die door Frank Onnen zullen worden toegelicht. Ter inleiding van deze bijzondere uitzending verstrekte de heer Onnen ons uit Parijs het volgende com mentaar: Concrete muziek is de vrucht van pro beersels, die sedert twee jaar in de studio d'Essai te Parijs, het acoustisch laborato rium van de Franse radio, onder leiding van de technische directeur Pierre Sehaef- ier uitgevoerd werden. Hieraan dient di rect te worden toegevoegd, dat het een nog onvoldragen, zelfs wat groene vrucht be treft en dat de uitzending in kwestie dus een enigszins experimenteel karakter draagt. Van de Franse musici hebben componis ten als Serge Moreux, Honegger, Messiaen en vele anderen ook reeds overtuigen de blijken van hun belangstelling voor Schaeffer's initiatief getoond, c-venals tal rijke vertegenwoordigers van de jongste generatie. De concrete muziek is bij uitstek een radio-kunst (in wording), die siechts met behulp van de electrotechnische middelen als gramofoon, potentiometer, microfoon, versterkingsapparaten enzovoorts tot leven kan worden gebracht. Als materiaal staan de componist van concrete muziek alle ge luiden ter beschikking, die in het heelal voorkomen en welke door middel der ge noemde apparaten geëxploiteerd en voor gebruik in gereedheid gebracht worden. Het componeren geschiedt dus niet meer langs de weg van notenbalken en muziek- papier. Dat proces zal zich thans direct in de materie van het geluid gaan voltrekken. De componist is dus vooral geluidsinge nieur. Soms maakt hij gebruik van de klas sieke muziekinstrumenten zoals piano, viool, trompet enzovoorts, welker geluiden dan echter veelal zo ingrijpend worden getransformeerd dat men er het oorspron kelijke karakter of timbre nauwelijks meer in herkennen kan, maar soms ook bedient hij zich van menselijke stemmen, van pri mitieve slaginstrumenten als de Afrikaanse zanzi of eenvoudig van dagelijkse gebruiks voorwerpen. Zo heeft Pierre Schaeffer on der meer een „rhythmische étude voor een keukenpan" gemaakt, die eveneens Vrijdag ten gehore zal worden gebracht. Charlatanerie? Voor de gekhouderij van het publiek? Er zijn inderdaad enkele pro motors van de concrete muziek die de sen satie geenszins duchten. Maar iedereen die Pierre Schaeffer kent. is overtuigd van diens weergaloze kennis der radiophonie, van zijn originaliteit er. zijn vindingrijk heid. Zeker is dat Pierre Schaeffer volsla gen nieuwe bronnen voor de musicus heeft aangeboord, die grotendeels nog op exploi tatie wachten. Jubileum van de heer P. F. Sernée Vandaag herdacht de heer P, F. Sernée. drukkerij-binder op de afdeling gommerij van Joh. Enschedé en Zonen Grafische In richting N.V., de dag waarop hij veertig jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad. De jubilaris is eerst in besloten kring door de directie gehuldigd, waarbij hem de ere medaille in brons in de Orde van Oranje Nassau werd uitgereikt. Van de directie ontving de heer Sernée een schilderij en een geschenk in enveloppe. Vervolgens werd zijn jubileum door het, personeel ge vierd in de afdeling van de binderijwaai de jubilaris het langst werkzaam is ge weest. Namens de jubileum-commissie is hij toegesproken door de heer Hollemans, die hem enige geschenken overhandigde. Tot burgemeester van Anloo is benoemd mr. K. H Lambers, hoofdcommies ter Pro vinciale Griffie in Assen. De heer Lambers is aangesloten bij de V.V.D Bloemendaal Nieuwe aanvraag voor bouw van een school voor I.V.O. B. en W- van Bloemendaal delen aan de gemeenteraad mee, dat het bestuur van de stichting van een school voor Individueel Voortgezet Onderwijs te Bloemendaal een brief heeft ingezonden, waaruit blijkt, dat het de aanvrage, om gelden uit de ge meentekas te verstrekken voor de bouw van een school, heeft ingetrokken. Zoals gemeld had het college de raad voorge steld afwijzend op het verzoek te beschik ken, omdat verzuimd was een plaats in de gemeente aan te wijzen, waar de school gebouwd zou kunnen worden. Het bestuur heeft een nieuwe aanvraag ingediend, waarin wel een plaats genoemd wordt, waar de school eventueel gebouwd zou kunnen worden. Op deze aanvrage zal een prae-advies worden uitgebracht, dat in de raadsevregadering van 19 October behandeld zal worden. Heemstede Autorijschool-tocht Zaterdagmiddag om twee uur begint in de Sportparklaan in Heemstede de „Autorij school-tocht 1950", georganiseerd door vijf instituten, voor hun oud-leerlingen Er nemen zeventig personen aan deel. die één voor één. met tussentijd van een minuut, zullen star ten. De finish is Kraantje Lek. Langs et parcours zullen controleurs de manoeuvres van deze rijbewijs-bezitters nauwlettend gadeslaan en noteren ten einde hen nuttige adviezen te kunnen geven ter bevordering van de verkeers-veiligheid en uiteraard ook om de ervaring der instructeurs te verrijken. Slotkoers openings gisteren koersen Koninklijke Olie 302 301 231 228% 228 229 A. K. U 174% 174% 127 Nederlandse Ford 274% Nederlandse Kabel 279 v. Berkel's Patent 115 Scheepvaart-Unie 158% 157 HolLAjnerika Lijn 170 Deli Maatschappij 122 Vs H. V. A 126 126% A'dam Rubber 139% 138% Ned. Handel Mij. 147 N.-I. Handelsbank 87% Billiton Mij. II.. 239 SCHEEPVAART Abbedijk, 18 te Buenos Aires v. New York. Abbckerk. 16 v. Aden n. Suez. Alblasserdijk, 17 te Londen v. Houston. Alcinous, 13 te Singapore. Alkald. 17 te Lulea v. Emden. Almkerk. 17 te Fremantle. Alwalci, 16 v. Montevideo n. Santos. Arendsdljk, 17 v. Trinidad n. Recife. Aalsum, 18 v. Port Said n. Genua. Alcyone. 17 v. St. Vincent. Alphacca, 18 te Montevideo. Altair. 13 te Buenos Aires. Arcndskerk. pass. 18 Ouessant n. Marseille. Ariadne, 16 v. Napels n. A'dam. AverdIJk, 17 v. Boston n. Philadelphia. Aagtedijk. 16 v. Le Havre te Antwerpen. Aletta (tl, 17 v. Telokanson n. Pladju. Alioth. 16 v. Burntell n. R'dam. Axeldijk. 18 te R'dam v. Antwerpen. Arkeldljk, 17 v. R'dam te Antwerpen. Alphard, pass. 17 O. v. Madeira. Alamak. pass 18 Burlings. Alderamin. 18 v Duinkerken te Le Havre. Algorab, pass. 18 Finisterre. Amstelkerk, 18 v. Pointe Noire n. Port Gentil Amstelstad, 19 te Singapore. Anncnkerk, 16 v. Fremantle. Aardijk. 18 te New Orleans. Alpherat. 18 v. Sydney te Threerivers. Amsteldijk. 16 v. Tampa te Brownsville. Algcn-.b. 19 te Santos. Atlas. 19 te A'dam v. Cadiz, Rerlage, 20 verw. Vlaardlngen. Boschfontein, 17 v. Aden Mombassa. Baud, 19 verw. te Soerabaja v. Singapore, Bolsscvain. 18 te Singapore verw. Boskoop. 17 v.v Bremen n. Antwerpen. Ecnnekom. 19 verw. te Arica. Beverwijk. 18 te Sfax v. Savona. Bonaire, pass. 18 Ouessant. Bali. 15 te Djakarta v. Semarang. Britsum. 18 v. Tampa n. Antwerpen. Caltex Leiden. 17 té Bahrein. Caltex The Hague. 17 ie Rastanura v. R'dam. Congostroom, 17 te Le Havre. Cottlca, 16 v. Paramaribo n. Azoren. head Caltex Pernis, pass. 13 Algiers. Caltex Utrecht (tl, 17 100 m. N. Socotra. Camphuys, 1$ v. Menado n. Kima. Ceronia <t). 18 v. Calcutta n. Abradan. Clavella (tl. 18 te Port Said v. Piraeus. Caltex Delft (tl. 19 pass. Casquets. Ceram. 19 te Karachi. Cheshire (tr. en gez.l. 18 450 m. ZO Dondrahead Delftlnnd, 16 v. Santos, n. San Francisco. DalerdUk, 18 te Hamburg. Delft. 16 v. Curasao n. Dominica. Duivendijk. 17 v. Hamburg n. Bremen. Diemerdljk, 16 v. Balboa. Edam, 17 te R'dam v. New York. Enggano, 16 te Bandarshapoer. Esso Den Haag. 17 v. Vado n. Aruba. Esso Rotterdam, pas. 17 Mona eil. Eimina. 17 v Porto Amboin. Eemland. 17 te A'dam v. Buenos Aires. Eendracht. 18 te R'dam. Esso Amsterdam (li. 18 v. R'dam n. Aruba. Etrema (tl. 19 v. San Juan te Curagao. Ecmdtjk. 17 te Vancouver. Elsenburgh. pass. 19 Finisterre. Felipes (tl. 16 pass loodsscbip. Farmsum, 19 te Baltimore v. Lulea. Goya, (tr en gez.l, 18 verw. pass. Malta. Garoet, 16 te Djakarta v. R'dam. Gaasterkcrk, 14 te Mombassa v. Tanga. Gemma (tl, 17 anker Swanage baai. Gooiland, pass. 17 Evenaar. Gouwe. 18 schuilend op Elbe General S D. Sturgis ttr.l. 17 v. Djakarta naar Amsterdam. Groote Beer. 19 te Aden. Hecuba. 18 v Curacao te Georgetown. Hercules, 18 v. Lissabon te A'dam. Hydra. pass. 18 Flores. Helder. 17 te Cristobal Hermes, 16 v Puerto Montt n. Montevideo. Hector, pass. 18 Wight. Heemskerk, pass. 13 Ouessant. Hera, 19 te A'dam verw v. West-Indlë. Hestia. 18 v. San Juan n. Ciudad Trujillo. Indrapoera. pass. 18 Guardafui. Jobshaven. 16 v. Cardiff n. Las Palmas. Java, 15 te Colombo. Jupiter. 18 v Kymassi te Izmir. Japara (krl), 18 verw. Makassar v. Soerabaja. Jagersfontein. 19 te Antwerpen. Joh v. Cldenbat nevelt. 19 te Aden. I<ota Gede. pass. 16 Kp. Bon. Kelbergen, 18 v R'dam te Bagnoli. Klipiontein. 18 v Durban n. East London. Kota Baroe, pass. 18 Ouessant. Larenberg. pass, 17 Finisterre. Lauronsberg, 18 v Khorramshar n. Bushire. Lieve Vrouwekerk, 17 v. Sue/, n. Aden. Lindekorlc, 17 te R'dam v, Bahrein. Luna. 17 v Tunis n. Oran. Langkoeas. 17 v. Port Soedan. Laertes, 16 v. Birkenhead n. Bremen. Luclta (tl. 16 v Barton te Heysham. Lekkerkerk, 18 v. R'dam te Hamburg. Laagkerk, 18 dwars Oporto n.Marseille. Lekhaven, pass. 18 Ibiza. Linge, 19 v Malmo te Kemi. Lombok, 18 op Colombia rivier. Lissekerk, pass, 19 Stromboli. Maashaven, 17 v. Las Palmas n. Santo». Melampus, 16 v. Singapore n. Djakarta. Muiderkerk, 16 te Sydney v. Brisbane. Mellskerk, 16 v. Manilla, Mentor, 17 te A'dam v Oran. Malvina (tl, 10 verw. Kaapstad. Marisa (t), 17 60 m, ZW. Houtman rocks. Marpessa (tl, 20 verw. Curacao v. Las Palmas. Mirza (t), 16 v. Singapore n. Mtri. Maas, 17 v. Houston te New Orleans. Macuba (t), pass. 18 Sabang. Mapia. 18 v. Soerabaja n. Semarang. Marken. 18 v. Bombay n. Madras. Mijdrecht (t). 18 v. St. Vincent. Maaskcrk, 19 v. Takoradi te Monrovia. Manoeran. 16 te Los Angeles. Mat.aram. 19 te Port Said. Midas. 18 v. R'dam. Mariekerk, 18 te Marseille. Nestor, 16 te Istanboel v. Salonilcl. Noordam, pass. 18 Scillies Nieuw Holland, 19 verw. Djakarta. Nestor. 18 v Istanboel n. Izmir. Nieuw Amsterdam. 19 verw. v. R'dam n. N. York Overijsel, 17 rede Maud v Fremantle. Orion, 17 v. Gibraltar n. R.dam. Ormonde (burgers), pass. 18 Malta. Omaia (t), 18 v. Cebu te Miri. Ondina (tl. pass. 17 Kp. Finisterre. Orestes, 17 v. Rio de Janeiro n. Rio Grande. Oranjestad, pass. 17 Finisterre. Ossendrecht, 18 v. Malmo n. R'dam. Polydorus, 16 v. Beaumont n. New Orleans. Poelaulaut, 15 v. Colombo n. Suez. Perna (t). 17 verw. Port Said. Plancius, 17 v. Semarang n. Djakarta. Prins Johan W. Friso. pass. 19 Hebriden. Polyphemus, 16 te Port Swettenham. Prins Fred. Hendrik. 17 v. Chicago n. Montreal. Prins Willem V. 17 v. Montreal n. Chicago. RIouw. 16 v. Aden n, Suez. Ranch! (tr. en gez.), 17 350 m. O.ZO. Malta. Ridderkerk, 16 v. Mozambique te Beira. Rijnkerk, 18 Gibraltar. Rijn, 10 v. Uleaborg n Delfzijl. Rondo, 19 pass. Perim. Rotti. 19 dwars Djeddah. Saparoea. 17 v. Freetown n. Le Havre. Sarangan. 16 te Khorramshar. Slad Leiden. 17 te Montreal v. R'dam. Sunetta, pass, 16 ï.lalta. Samarinda, 17 v. Manilla. Sloterdijk, 16 v. Aden. Straat Socnda. 14 te Hongkong v. Durban. Salland, 17 v Montevideo n. Rio de Janeiro. Scherpendrecht, pass. 18 Aden. Soestdijk, 18 v. Baltimore te New Orleans. Stad Dordrecht, 18 te Vlaardlngen v. Sagunto. Stad Vlaardlngen. 16 v. Vlaardir.gen n. Narvik. Saïdja (t). 16 rede Muntok. Schie. 18 v. Port of Spain te Kingston. Siberoet, 16 v. Soerabaja n. Probolinggo. Sïbtgo.16 v. Bangkok n. Tarakan. Sigli, 18 verw. Djakarta v. Belawan. Soestdijk. 17 v. Baltimore te New Orleans. Stanvac Djirak 11i16 r.. Sungeigerong. Stanvac Talang Akar (t) 17 te Sebarok. Streefkerk. 17 v. Antwerpen te R'dam. Sumatra, 17 v. Palembang n, Makassar. Sarperion, 18 v. New York te Curacao. Sibajak en Zuiderkruis (tr.). 18 v. Colombo. Slamat. 18 v. New Orleans te Charleston. Sommelsdijk, 16 v. Houston te Galveston. Salland. pass, 18 Rio Grande. TJisadane. 17 te Kaapstad. Trompenberg. 17 te Galveston. Tarakan. 16 v. A'dam n. Indonesië. Tegelberg. 18 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Tankhaven II (t). pass. IS Singapore. Tankhaven III (tl. 17 n. TJ. Uban. Titus, 17 op de Elbe n. Bremen. Ternate, 16 v. Belawan n. Pandan. Tjlkampek, 16 v. Durban n. East London. Tommi, 18 te Antwerpen v. R'dam. Tawali. pass. 18 Kp. Finisterre. Tosari. pass. 18 Sabang. Theseus, 16 te Tunis v. Gibraltar. Tabinta. pass. 19 Kp. Finisterre. Tibia, 19 pass. Malta. Tamo. 19 pass. Ouessant. Utrecht, 18 te Paranagua. Van Riebeeck. 17 v. Singapore n. Belawan. Van Riemsdijk, 17 v. Djakarta n. Soerabaja. Venus, pass. 18 Kp. St. Vincent. Volendam, 13 v. New York n. R'dam. Vulcanus. 18 v. Piraeus n. Morphoubay. Willemstad, 19 v. Trinidad n. Barbados Willem Ruys. 18 150 m. ZW. Balta. Wleldrecht (t), 17 v. Karachi n. Bombay. Woensdrecht (t), 15 n. Searsport Maine. Westerdam. 16 v. New York n. R'dam Westland, 17 v. A'dam n. Zuid-Amerika. Waterman, 17 te Menado v. Soerabaja. Wickenburgh. 16 v. R'dam n. Casablanca. Zijpenberg, 18 'e Saffi v. Savona. Zeeland (ssm), 17 v. BrunsbutteL Zuiderkruis, 18 v. Colombo.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3