Moord in Wenen Door Haarlemse rechtbank veroordeelde belastingambtenaar in hoger beroep Kort en Bondig Dinsdag 19 September 1950 4 Haarlemse zwemmers in Noord-Afrika Bezoeken aan Constantine en aan Algiers De leden van de zwemclub „Haarlem" en hun fasten hebben Noord-Airika verlaten en zullen nog enige dagen in Frankrijk ver blijven, alvorens zij Zondag in Haarlem aankomen. In de afgelopen week hebben zij na hun verblijf in Tunis bezoeken gebracht aan Constantine en Algiers. Constantine ligt 500 km van Tunis en is een mooi op een rots gelegen stad. Zij werd door de Arabieren ge bouwd en vormde door de gunstige ligging een citadel der Arabieren. Van de stad uit heeft men een prachtig uitzicht op de in de omgeving liggende kale heuvels. Een natuur lijke verdediging wordt gevormd door steile afgronden die op enkele plaatsen een diepte van honderdzestig meter hebben. Het dal met steile wanden van de Rhumel verdeelt de stad in tweeën. Grote hangbruggen vor men de verbinding tussen de oude Arabische stad en het nieuwe gedeelte. Grote gebou wen met vele verdiepingen geven Constan tine een modern uiterlijk. Na een reis van twaalf uur per trein werd Constantine bereikt. Het zwembad, dat te bereiken was met een grote lift. was schil derachtig gelegen. Nadat de wedstrijden we gens regenval een dag uitgesteld moesten worden verschenen de zwemmers des avonds om tien uur aan de start. Nederlandse geolo gische studenten toonden hun belangstelling. Op de 100 meter vrije slag werd Tjebbes eerste in 1 min. 2,1 seconde, gevolgd door Cattio uit Constantine in 1 min. 5 sec. Het nummer 200 meter leverde een Nederlandse zege op. Bob Bonte legde de afstand af in 2 min. 50,3 sec., gevolgd door Malini in 2 min. 55,2 sec. Tjebbes won de 400 meter in 5 min. 17,8 sec., gevolgd door Moutsenet in 5 min. 21,8 sec. Bij de estafette was de 3 maal 100 meter wisselslag voor „Haarlem" en de 10 maal 50 meter voor Constantine, gevolgd door Philipsville en Haarlem. De waterpolo- spelers maakten weer een grote indruk door hun zege van 172. Het begin was wat rom melig. maar daarna was Haarlem steeds in de aanval. De rust ging in met 71 en na de hervatting werden nog tien Haarlemse doelpunten gemaakt. Vrijdag en Zaterdag zijn in Algiers wed strijden gehouden. De resultaten hebben wij reeds gemeld Marseille is inmiddels bereikt en thans trekken de zwemmers op huis aan. Motorsport Vele strafpunten in de motor- zesdaagse van Wales De eerste dag van de internationale motor- zesdaagse in Wales heeft door het zeer slechte weer nu reeds een grote slachting onder de deelnemers veroorzaakt. Hoewel ook de Nederlandse rijders er niet zonder kleerscheuren afkwamen, staat het Vaas- team-A met Zweden en Ierland nog op de derde plaats, na Engeland A en B ieder mei 0 punten, tengevolge van een opgelopen straf punt door een valpartij t je, waarbij Ro zenberg buiten zijn schuld betrokken was. Knijnenburg en Roest, de overige rijders van het A-team liepen geen strafpunten op. De Italianen reden over het algemeen zeer slecht, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat het Vaasteam-B met 300 strafpunten kansloos is en het A-team een uitvaller telt. waardoor het 100 strafpunten incasseerde. Ook het Oostenrijkse vaasteam is uitgevallen wegens ziekte van een der rijders. Kei Nederlandse Vaasteam B liep ruim 50 strafpunten op o.a. tengevolge van machine pech van Bestebreurtje. Ook Jan Haaker kreeg enige strafpunten. De derde man, Cees van Rijssel liep geen strafpunt op. Het Jawa-merkenteam heeft weinig kans de Zesdaagse uit te rijden, daar de machine van v, d. Brom niet kan meekomen en Pellï- kaan technische moeilijkheden heeft. Evert Bos rijdt een zeer regelmatige wedstrijd en valt op door zijn prima stijl. Het K.N.M.V.-clubteam kreeg ruim 30 strafpunten. Het tempo was voor Ph. Haaker kennelijk te hoog, terwijl Moeke door even van de route af te geraken zes strafpunten kreeg. Jan Flinterman eindigde deze dag zonder strafpunten. Het Veenendaalse clubteam staat er beter voor. Olie 0 strafpunten, Waayenberg 1 en Honders 6. Boksen Geen beslag op de recette van partij van Van Dam Op verzoek van de Amsterdamse promotor De Graaf heeft de president van de Rotter damse rechtbank een civiele zaak behandeld. De Graai had verzocht Dinsdagavond beslag te .'eggen op de recettes van de wedstrijd Van DamJanilli, omdat Van Dam destijds in een andere procedure veroordeeld is tot vergoeding van 12.000.aan deze promotor en dl', bedrag nog niet betaald heeft. De pre sident wees echter dit verzoek van de hand. Wandelsport „Onder Door" hield receptie Velen hebben het bestuur van de Wandel sportvereniging „Onder Door", dat ter ge-- legenheid van het tienjarig bestaan een receptie hield, gelukwensen aangeboden Namens de hoofdcommissaris van politie sprak de heer A. F Suurendonk. hoofdin specteur van politie, namens de Noordhol landse Wandelsportbond waren aanwezig de heren S. Visser en A. Bloem en de heer J. W. Schorfhaar vertegenwoordigde „Jan Pas- stoors". Van de Nederlandse Wandelsport bond was een schriftelijke gelukwens bin nengekomen. De voorzitter van „Onder Door" de heer J. Doets beantwoordde de toespraken. Na afloop van de receptie volgde een feestavond. FEUILLETON door Gisela Furtmüller (Vertaald uit het Duits) 23) Daar aangekomen stond hij even stil en haalde diep adem. Thuis, mompelde Wilhelm Nordmann met een diepe zucht. Eindelijk weer thuis. Opnieuw boog hij zijn hoofd scherp luisterend naar voren. Had hij iets gehoord? Waren daar voetstappen....? Gedurende enkele seconden hield hij z'n adem in. Kwam men hem nu al halen? Nee, hij had zich klaarblijkelijk vergistalle? bleef dood stil. Op het moment echter, dat hij in het huis verdwenen was, kwam uit het portiek van het aangrenzende huis een donkere gestalte te voorschijn. Deze donkere figuur sprong op een fiets, die hij bij zich bleek te hebben, en reed snel weg. De dichtst bijzijnde politiepost was zijn doel. Met een korte groet liep hij naar binnen. Hij is er, ik moet inspecteur Helbing onmid dellijk op de hoogte stellen. Vol ongeduld draaide hij het nummer van Helbings bu reau. Hier is Mühlenkamp. Ik kan u meedelen, dat Wilhelm Nordmann zo juist in zijn woning is teruggekeerd.... Korfbal Twee overwinningen van Aurora Zowel het eerste als het tweede twaalftal van Aurora heeft in de competitie van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbona suc cessen geboekt. Het eerste herstelde zich na de nederlaag van de vorige week. Het won met 134 van Aliius uit Hilversum. D. Oudejans opende de score en bracht de stand op 20. Nadat Duivenbode van Renesse de voorsprong had vergroot, maakte Altius er 31 van Nog voor rust werd het door toe doen van mejuffrouw Koper 41. Na de hervatting liet de Haarlemse ploeg een goed spel zien en voegde negen doelpunten aan de score toe. Duivenbode van Renesse en K. van Dijk doelpuntten ieder drie maal en G. Deen. D. Oudejan en mevrouw Wouterse eenmaal. Altius hield goed vol en doel puntte drie maal, waardoor het einde met 134 kwam. Het tweede twaalftal won in de reserve klasse met 52 "an het Utrechtse Samos 2. Door J. Verbeek, K. v. d. Kerkhof en K. Si- brandi (2) ging de rust met 4—0 in. Na een tegenpunt der Utrechtenaren maakte H. Ver slagers het vijfde doelpunt en drie minuten voor het einde verkleinde Samos de achter stand. Schaken Tournooi „Het Oosten" Ook de vierkampen van het lustrum- schaaktournooi, georganiseerd door „Het Oos ten" hebben grote belangstelling getrokken. Dat de krachten in de vierkampen maar weinig uiteenliepen, bewijst wel het feit, dat in vele groepen de spelers gelijk eindigden, zodat in vele gevallen het lot moest be slissen. Ook om de verenigingsprijs werd fel ge kampt. Wel had „Het Oosten" in de eerste ronde reeds een flinke voorsprong genomen, doch de ploegen van Haarlem en Aalsmeer kwamen geducht opzetten, zodat bij arbitrage van de afgebroken partijen nog alles moge lijk was. Het Oosten kwam net over de streep De eindstanden in de groepen luiden: Groep I: 1. J. J. van Kampen 3 pnt.; 2. F. Noordhoek l1/* pnt.; 3. J. Wijker 1 pnt.; 4. W. de Wit 'A pnt. Groep II: 1. W. de Waal (na loting) 2 pn:.: 2. G. Hoos 2 pnt.; 3. Th. D. Hetem V/s pnt.: 4. F. Hooyveld Vs pnt. Groep III: 1. A. Kroese 2ls pnt.; 2, p. Eykel- boom 2 pnt.; 3. J. Oostewaal 1 pnt.; 4. W. C. Hoos 1/2 pnt. Groep IV: 1. F. A. Fortgens 2l/s pnt.; 2. B. M. Pieters 2 pnt.; 3. W. A. Zoon 1Vz pnt.: 4. C. Seyts 0 pnt. Groep V: 1. M. v. d. Beek 3 pnt.; 2. J. Stolvoort 2 pnt.; 3. B. Boelens 1 pnt.: 4. H. Lageweg 0 pnt. Groep VI: 1. Th. B. Bergman 2Vi pnt.; 2. A. van Geylswijk 2 pnt.; 3. M. C. Bouterse 1V2 pnt.; 4. M. Tervoort 0 pnt. Groep VII: 1. J. v. d. Steeg (na loting) pnt.; 2. D. Buur (na loting) V/s pnt.; 3. en 4. P. Zeeuw en dr E. T. F. Bon VA pnt. Groep VIII: 1. J. v. d. Bosch 2 pnt. (na loting); 2. C. Bodegom 2 pnt.; 3. J. P. van Beem V/« pnt.; 4. S. Koorn V» pnt. Groep IX: 1. J. G. F. Swemle (na loting) 2 pnt.: 2. G. Kroes (na loting) 2 pnt.; 3. J- L. de Graaf 2 pnt.: 4. K. de Vries 0 pnt. Grcc-p X: 1. J. Westenberg (na loting) 2 pnt.; 2. W. Wolff (na loting) 2 pnt.; 3. J. Reeuwijk 2 pnt 4. G. H. Beinema 0 pnt. Groep XI: 1. H. D. Wessel (na loting) 2 pnt.; 2. C. G. v. d. Voort 2 pnt.: 3 en 4. A. R. de Kruyf en C Schild 1 pnt. Groep XII: 1. J. Nachtegeller 3 pnt.; 2. P. Hijnen t'na loting) 1 pnt.; 3. en 4. P. J. Bogsert en P. G. Smelter 1 pnt. De eindstand voor de verenigingsprijs luidt: 1. „Het Oosten" 11 pnt. (.T J. van Kampen 3 pnt.; A. van Geylswijk 2 pnt., J. v. d. Bosch 2 pnt.; J. L. de Graaf 2 pnt.; W. Wolf? 2 pnt.); 2. Aalsmeer 9\> pnt. (M. v .d. Beek 3 pnt.; W. de Waal 2 pnt.; F. Noordhoek V/s pnt.; M. C. Bouterse IV2 pnt.; dr. E. T. F. Bon VA pnt.); 3. Haarlem 9 pnt.; 4. De Torens 4 pnt. Hovingh leidt in groep I In de vierde ronde trok vooral de partij C. Hovingh (Het Oosten)P. Verdonck (H.S G.) de aandacht. Verdonck behandelde het twee-paardenspel in de nahand volgens de laatste mode en bracht het pionoffer op b 5. Hovingh werd hierdoor verrast. Hij her stelde zich echter en won tenslotte de partij. Hierdoor gaat Hovingh met drie punten uit drie partijen in groep I aan kop. Een groot aantal afgebroken partijen kwam inmiddels tot een beslissing, waardoor de kansen zich duidelijker aftekenden. In groep III gaat W. de Laat (Heemst~de) aan kop met drie pun ten uit '-ier pa-ii;en. In. eroen IV heeft A. de Jager (Het Oostende leiding met drie en halve punt int vier partijen In groep V heeft G Weert (Konnemerlandt de beste papieren- In groep VI gaat het nog steeds tussen R. F. J. Krol (Rpaarndam) en K. J. Altena (Rol land). In groep VIT moet J. Roosen (Het Oosten) ondanks zijn drie en halve punt uit vier partijen toch nog winnen, wil hij eerste worden. Aan het begin van de vierde ronde, na de beslissing van de afgebroken partijen, stond Het Oosten nei» slechts met. één punt voor sprong on H.S G. aan kop voor de verenï- ging'—""iis. Hoewel na de vierde ronde deze voorsnrong gegroeid is tot twee punten, schijn' Kennemerland een zeer geduchte rivaal te worden, daar voor twee spelers van Kennemerland de resultaten nog niet bekend, doch wel te vermoeden zijn. De stand is: 1. Het Oosten 12'pnt; 2. en 3. H. S. G. en K^ntmmerland IOV2 pnt.; 4. Haarlem 914 pnt. Golf Kennemer Golfclub Zondag is op de banen van de Kennemer Golfclub een wedstrijd voor ouders met kinderen gehouden. Mevrouw G. van der Laan (28) en E. Th. van der Laan wonnen de eerste prijs met een netto-score van 77. Tweede werdenmevrouw B. van Huystee (18) en A M. J. van Huystee jr. (13) met een netto-score van 86. TOTO KEERDE PRIJS VAN 518.— UIT. Op de Maandag in Medemblik gehouden kortebaan draverijen won bij verrassing de outsider Eduard Anvil berijder en eigenaar P. Koster (Watergang), die daarmee de prijs van 750.won. Door deze onverwachte zege noteerde de totalisator een bedrag van 518.—. Lange betogen en veel cijfers Op 30 Maart, van dit jaar verklaarde de Haarlemse rechtbank de 45-jarige hoofd inspecteur-titulair der belastingen W. J. I. M. van B. uit Heemstede schuldig aan het gebruikmaken van valse kwitanties, het onttrekken van een schilderij aan een conser vatoir beslag, het geven van aanwijzingen tot het doen van een valse aangifte en het afleggen van een valse verklaring tegenover een Rijksaccountant. De rechtbank ver oordeelde Van B. wegens deze feiten tot twee-en-een-half jaar gevangenisstraf, waarbij zij de ernst van de gepleegde misdrijven en de hoge positie van de verdachte in aan merking nam. Bovendien werd hij voor vijf jaar ontzet uit de bevoegdheid om bij de Rijksbelastingdienst werkzaam te zijn. uitmaakte van een inboedel van een Am sterdamse kunsthandelaar, waarop conser vatoir beslag was gelegd, welk schilderij Van B. had willen kopen, ter sprake. Anders dan voor de Rechter-commissa- ris verklaarde Van B. thans, dat hij ont kende hiertoe het opzet te hebben gehad. Volgens de als getuige gehoorde ontvan ger L. H. M. Lieve heeft Van B. in deze zaak geheel gehandeld tegen het gebruik dat een belastingambtenaar niet zelf uit een beslag koopt, afgezien iiog van het feit dat Van B. het doek bij de Kunsthandelaar had weggehaald voordat hij het had be taald. De Kunsthandelaar zelf verklaarde, dat hij aan het schilderij zo was gehecht, dat hij het liever niet van de hand had gedaan. „Ik realiseerde mij echter, dat het niet raadzaam was deze belastinginspecteur met wie ik nog verscheidene gesprekken over mijn aanslag moest hebben, voor het hoofd te stoten. Ik vond zijn optreden ech ter niet gentlemanlike". (De zitting duurt voort.) Van B. voelde zich evenwel door dit vonnis zo bezwaard, dat hij in appèl ging. Vandaag begon het Amsterdamse Ge rechtshof, onder presidium van jhr. mr. Van der Does de Willebois, met de behan deling van dit beroep. De verdachte begon met de erkenning, dat hij inderdaad kwitanties van een schil der en een loodgieter voor verrichte werk zaamheden een jaar later had laten date ren, hetgeen hij voor de Haarlemse recht bank had ontkend. „Maar om welke reden dan toch?", wil de de procureur-generaal, mr. Hoeffel- man, uitdrukkelijk weten. Van B. ontkende pertinent een bepaalde reden te hebben gehad, hetgeen mr. Hoef- felman, zoals hij zei, niet kon aannemen. Hij nam aan, hetgeen bevestigd werd door de verklaring van een belastingambtenaar, dat het wel degelijk de bedoeling van ver dachte was op onrechtmatige wijze aftrek van zijn inkomstenbelasting wegens ver wervingskosten te verkrijgen. Bij het begin van het getuigenverhoor verlangt de verdediger, mr. S. Oven, acte van het feit, dat bij de behandeling voor de Haarlemse rechtbank de verschillende als getuigen opgeroepen belastingambtena ren aanwezig zijn gebleven bij eikaars verhoren. Tegen de aantijging dat hij door de ma nipulaties met de vooruit-gedateerde kwi tanties een fiscaal voordeel wilde behalen, ontwikkelde Van B. een breedvoerig, met talloze cijfers doorspekt betoog, waarin hij het tegendeel wilde aantonen, dat de pre sident met zichtbaar-stijgend ongeduld aanhoorde; „U mag geen misbruik van uw rechten mken. Straks gaat U nog al uw aangiftebiljetten van 1930 af analyseren!" Na de affaire van de valse kwitanties kwam de zaak van de valse Corot, die deel Vaststelling van rechtsgebieden Lisse en Hillegom ressorteren ongaarne onder kanton Leiden De vaste commissie voor privaat- en straf recht uit de Tweede Kamer heeft een voor lopig verslag uitgebracht over het wetsont werp tot nieuwe vaststelling van het rechts gebied en van de zetels der rechtbanken en kantongerechten. Omtrent de indeling van de gemeenten Lisse en Hillegom ontlenen wij het volgende uit dit verslag; De minister was van oordeel, dat er enige gronden be staan om de oude indeling van deze ge meenten. namelijk bij kanton en arrondisse ment Haarlem, te herstellen. Hij meende echter, dat van ernstige bezwaren tegen het behoud van de indeling bij Leiden, arron dissement 's Gravenhage, niets gebleken is en heeft daarom geen verandering voorge steld. Er zijn bij de commissie echter wel ernstige bezwaren ingekomen tegen het be houd van deze in 1941 gecreëerde toestand, zowel van de gemeenten Lisse en Hillegom als van Haarlemse zijde. De minister had voorgesteld, de gemeente Aalsmeer van het kanton Haarlem naar hei kanton Amsterdam over te brengen. Haar lem heeft hier evenwel bezwaar tegen ge maakt en de commissie vernam van de bur gemeester van Aalsmeer, dat deze wijziging door zijn gemeente nooit gewenst is. De commissie ziet dan ook geen reden tot de voorgestelde verandering. Vijf en zestig jaar getrouwd Zaterdag 7 October hoop het echtpaar J. van Tongeren-Verhoeve, Zijlweg 129 rood, Haarlem, de dag te vieren, dat het vijf en zestig jaar geleden in het huwelijk trad. Beiden wonen geruime tijd in Haar lem. De heer Van Tongeren was vroeger vishandelaar en verkocht zijn vis speciaal in de omgeving van de Zijlweg. Later heeft hij een zogenaamde ystuin gehad bij de viaduct aan de Zijlweg. De bruid is 84 jaar en de bruidegom 86 jaar. Beiden genieten een goede gezondheid en trekken er nog op uit, om hun kinderen te bezoeken. De heer Van Tongeren bezoekt nog wel eens de Maandagmarkt, waar hij vele vrienden heeft. Zaterdag aanstaande gaan de bruids dagen in. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Het Belgische leger houdt op het ogenblik herfstmanoeuvres waaraan oolc Prins Boudewijnactief deelneemt. Op de foto: gekleed in een overall klimt de Koninklijke Prins" in een der tanks van de aanvallende partij om de gevechtsoefening van nabij te gaan volgen. Arbeidsproductiviteit is vooral in de industrie nog te laag Het Centraal Planbureau heeft een over zicht gegeven van de belangrijkste cijfers van het Centraal Economisch plan 1950. Ten aanzien van de toestand in ons land wordt gezegd, dat het nationale inkomen, uitgedrukt in marktprijzen, in de vier af gelopen jaren de waarde van 10, 12, 14 en 16 milliard gulden heeft gehad. De arbeidsproductiviteit in de industrie Al spoedig verschenen er overal bootjes, waarmee de Kabouters het grote meer op voeren, overal tussen de bomen door, die met hun voeten in 't water stonden. Ze hadden zich verwonderd over die overstromingdaar moest toch een oorzaak voor zijn! Ze stuurden hun bootjes alle kanten uit, om die oorzaak op te sporen. Ook keken ze of er soms ergens Kabouterhuisjes in nood verkeerden, maar dat was gelukkig niet zo. Er behoefde nergens hulp geboden te worden. Eindelijk ontdekten de Kabouters de oorzaak van al dat waterBij de beek, die een eind van hun dorp liep, was des nachts door de hevige storm een zware boom ontworteld. En deze boom lag nu dwars door de beek, waardoor het water een eind werd opgestuwd en dus over de oevers stroomde. Ja, nu wisten ze het tenminste. Maar het was in ieder geval een vervelend geval.Niemand wist, hoelang dit zou duren! En zolang het bos overstroomd bleef, zou dat erg lastig zijn voor de Kabouters -is met één punt per kwartaal gestegen. Intussen wordt het peil nog steeds laag genoemd, ook in vergelijking met andere Europese landen. De indexcijfers voor de arbeidsproductiviteit in de industrie (op basis 19351938 100) zijn voor Engeland 118, Zweden 118, Ierland 113 en Finland 107. België komt op de negende plaats met 93 en Nederland daarna met 81. Ten aanzien van de betalingsbalans wordt opgemerkt, dat de dekking van de invoer door uitvoer het percentage 72 be reikte, na 57 geweest te zijn in het jaar 1948. Voor de oorlog was het percentage gewoonlijk 70 a 75. Hoewel een percentage van 90 nodig zal zijn om onze betalings balans zonder buitenlandse hulp in even wicht te houden, kan niettemin van een opmerkelijke verbetering worden gespro ken. De industriële productie bereikte in 1949 als gemiddelde 126 procent van 1938. Dit komt neer op 112 procent van 1948. De landbouwproductie was in 1949 als gevolg van een sterke uitbreiding van de melk productie en van de veehouderij, gecom bineerd met een goede oogst, 122 procent van die van 1948. De dienstenprcductie bedroeg in 1949 103 procent van die in 1948. Het volume van de consumptie van goe deren en diensten was in 1949 3 procent lager dan in 1948 en bedroeg 105 procent van 1947. De werkloosheid in ons land is stijgende, doch van een omvangrijke werkloosheid is nog geenszins sprake. De monetaire situatie wordt gekenmerkt door een grote mate van stabiliteit in de geldcirculatie, sinds begin 1950 zelfs door een geringe daling. Samenvattend wordt gezegd, dat gedurende het jaar 1949 een belangrijke bijdrage werd geleverd tot het herstel van het evenwicht in de betalings balans van Nederland met een consumptie, dat onder de gegeven omstandigheden en vergeleken met die van voor de oorlog, als 1 bevredigend en een werkgelegenheid, die als zeer bevredigend kan worden aange merkt. De zwakke stee blijft echter de nog steeds lage arbeidsproductiviteit, in het bijzonder in de industrie. De Koningin en Prins Bernhard hebben het voornemen zich op 16 November naar Den Haag te begeven teneinde kennis maken met de leden van de Provinciale Sta ten van Zuidholland en de leden van de Haagse gemeenteraad. Mej. mr. P. C. de Klerck is benoemd tot notaris te 's Gravenhage. HAARLEM EN OMGEVING De heer G. A. Stevenhagen, Schalkwij. kerweg 151, vakman le klasse bij de Rijks- telefoondienst, viert Donderdag 21 Septem- ber zijn 25-jarig jubileum. Zaterdagmiddag bekeurde de Haarlcmse politie een textielwinkelier. die de prijs van knotten wol plotseling van 1,98 tot ƒ2,35 had verhoogd. Hij beriep zich er op, dat de fabriek de prijs had verhoogd, maai- vergat er bij te zeggen, dat hij deze hogere prijs zelf nog niet had betaald. De Haarlemse toneelvereniging „Vriend schap zij ons doel" geeft op Zaterdag 23 Sep. tember in het gebouw St. Bavo een voorstel- ling van de vrolijke geschiedenis „Het begon in een gracht" door Wim Dumont. Na afloop is er bal. Mej. G. Huizing te Haarlem is benoemd als tijdelijk onderwijzeres ener Chr School te Winschoten. De lieer F. P. Sommer. machinist bij de N.S. te Haarlem, viert op 21 September zijn 25-jarig jubileum. Het orgel in de Geref. Kerk te Bloemen- daal zal worden gerestaureerd en tevens ver- groot. Met een zucht legde hij de hoorn weer op de haak en dacht aan de vele lange dagen en nachten, gedurende welke hij en zijn collega afwisselend de wacht hadden gehouden om het huis van de gezochte dubbel-moordenaar Wilhelm Nordmann geen ogenblik uit het oog te verliezen. Nu was deze niet al te plezierige taak dan toch met succes bekroond. Een half uur later waren Helbing en Urban met een auto Ier plaatse aanwezig. Ze hadden enige politieagenten meegeno men. Deze Nordmann was een gevaarlijke kerel; Mühlenkamp en de agenten om singelden het huis. Helbing en Urban gin gen naar-binnen. Hij is thuis, fluisterde Helbing zijn collega toe. Misschien verwachtte iemand hem hier. Loop heel zachtjes achter me aan. Zonder een enkel woord of geluid liepen de beide mannen de trap op. Kijk, daar! mompelde Urban, terwijl hij zijn zaklan taarn doofde. Een vage lichtstreep was zichtbaar onder de deur van Nordmann's kamer. Urban klopte op de deur. Open onmiddellijk, bier is de politie. Er kwam geen antwoord. Open on middellijk de deur, herhaalde Helbing het bevel van zijn collega. Nordmann had de naderbijkomende voetstappen gehoord. Zijn gezicht zag as grauw en met ontstellende duidelijkheid zag hij in, dat het spel verloren was. Toen er geen reactie kwam op het bevel om de deux- te openen, drukten de beide politiemannen^ er met hun volle gewicht tegenaan; de grendel bleek niet al te solide te zijn en even later staarden ze in het van angst vertrokken wanhoopsgezicht van Wilhelm Nordmann. Wat wilt u van mij? vroeg een hese stem. Helbing liet zijn-papieren zien. U wordt verdacht van moord op Va lentin Rothe en Dirk Svensenzei hij. Dat is niét waar, ik heb het niét ge daan, stootte Nordmann op felle toon uit. Toen ik bij Rothe wegging, leefde hij, ik kan er een eed op doen En Dirk Svensen? vroeg Helbing met grote nadrukkelijkheid. Nordmann liet zich in een stoel neer vallen. Hij scheen niet meer op zijn benen te kunnen staan. Ik wilde bij Svensen het geld halen dat hij me schuldig was. En toen hebt u hem maar neerge slagen, omdat hij niet goedsmoeds alles terug wilde geven? onderbrak Urban hem. Ik heb Dirk Svensen dood in zijn ka mer aangetroffen, dat wil ik niet ontken nen. Maar niet ik, doch iemand anders heeft zijn dood op z'n geweten. Mijn han den zijn niet door bloed besmeurd! De grote onbekende heeft het dus ge daan, merkte Urban spottend op. Ja, natuurlijk, dat kennen we, nietwaar Hel bing! Deze liep in de richting van de deur. Kom mee, zei hij kort; en meer door de beide politiemannen gedragen, dan op eigen benen, bereikte Nordmann de poli tieauto, die voor het huis stond te wachten. HOOFDSTUK XIII. Mariene Rothe bracht haar tijd bijna uitsluitend buitenshuis door. Vriendinnen en kennissen, die haar wilden bezoeken, kregen regelmatig van het dienstmeisje Hanna te horen, dat mevrouw naar Wenen was gegaan om boodschappen te doen. Al gemeen vond men dit zeer wonderlijk. Mar- lene's vriendenkring wist wel, dat ze le venslustig en genotzuchtig was, maar het feit, dat ze 20 kort na de tragische dood van haar man, haar oude leventje van pretjes en frivoliteit weer op scheen te vatten, wekte ontstemming. Aan enkele vriendinnen, die Mariene op een dag toevalligerwijze in Wenen tegen het lijf liep, verklaarde ze, dat het haar onmogelijk was alleen in haar apparte menten te zijn. Iedereen was het nu een maal niet gegeven zijn rouw om een ge liefd wezen te uiten in een vrijwillig terug trekken uit de dagelijkse maalstroom. Mar iene legde er de nadruk op, dat haar regel matige bezoeken aan Wenen geen ander doel hadden dan wat afleiding van het grote verdriet, dat ze te verwerken had. Het was echter niet geheel en al in over eenstemming met dergelijke woorden te brengen, dat ze haar armen vol met pakjes had, waarvan de verpakking erop wees, dat deze afkomstig waren van modemaga zijnen en schoonheidssalons. Mariene nam vry haastig afscheid van de toevallig ontmoete vriendinnen en ver dween in haar auto. Op de vraag van de chauffeur, waarheen hij haar brengen moest, antwoordde ze nadrukkelijk en zo luid mogelijk: Naar huis! Ze wilde, dat haar vriendinnen, die haar weg zagen rijden, dit duidelijk konden horen- Toen de wagen een klein eindje in de opgegeven richting gereden had, klopte ze op het tussenruitje en zei nonchalant: Ik heb me vergist, ik moet nog even ergens anders heen, rijd dus nog niet direct naar huis, ik wil nog bij een reisbureau iets vragen. Ziezo, dacht ze, terwijl de auto een scherpe bocht nam, nu kunnen die verve lende kletskousen overal vertellen, dat ik braaf naar huis teruggekeerd ben. Opeens huiverde ze, en op haar gezicht kwam een wanhopige uitdrukking. Als ze eens wis ten, hoé graag ik naar huis zou gaan! Maar ik kan het er eenvoudig niet uithouden. Overal waar ik kijk, zie ik die schim, die me achtervolgt Ze huiverde opnieuw, trok haar mantel om zich heen en leunde diep in de verende kussens. Zo zat ze doodstil voor zich uit te staren, tot de chauffeur het portier open maakte. Ze pakte haar handtas en stapte uit. Voor de balie van het reisbureau ston den slechts enkele mensen. Aan de muren hingen grote reclameplaten voor aantrek kelijke zeereizen. Namen als Taormina, Rome, Venetië lokten naar wijde verten. Terwyl ze de fleurige platen bekeek, Overdracht van rectoraten De rectores magnifici der Nederlandse universiteiten en hogescholen hebben Maandag hun waardigheid overgedragen aan hun opvolgers en daarbij een overzicht gegeven van de gebeurtenisen in het thans geëindigde studiejaar. In de gemeente-universiteit van Amster dam droeg prof. d r. M. V a 1 k h o f f het rectoraat over aan prof. dr. N. A. Donker sloot. Hij zeide, dat het aantal studenten 6695 had bedragen tegen 5795 in 1949. Daarbij waren 1637 vrouwelijke studenten. „Wij hebben de eer de meest feministische universiteit van Nederland te zijn", aldus prof. Valkhoff, die, sprekende over de ont groening, verklaarde: „ik sta verbijsterd dat tot midden in onze twintigste eeuwse Nederlandse beschaving zo'n soort puber- teitsritus van een Afrikaanse negerstam zich heeft weten te handhaven". Prof, Valkhoff liet een ernstige klacht horen over het nijpend gebrek aan ruimte in het universiteitsgebouw. Prof. dr. B. A. van Groningen droeg in Leiden het rectoraat over aan prof. dr. S. T. Bok. Ook aan deze universi- teit steeg het aantal studenten. Aan het einde van het studiejaar waren er 4278. Prof. Van Groningen betreurde het, dat zo weinigen tegenwoordig nog beseffen dat de studie niet eindigt met het afleggen van het doctoraal-examen, doch met het promoveren tot de doc tors-graad. Slechts 47 studenten pro moveerden in het afgelopen jaar, ofwel 1 procent van het aantal ingeschreve nen. Dit percentage bedroeg voor de oorlog nog 3 a 4. In Utrecht steeg het aantal studenten van ongeveer 5000 in 1949 tot 5292 in 1950, zo deelde prof. dr. H. J. M. Weve bij de rectoraatsoverdracht aan prof. dr. J. H. W. Verzijl mede. Indertijd is de schijn gewekt dat het aantal dalende was, doordat vele studenten clandestien college liepen. In een college zaal der medische faculteit werden niet minder dan 200 studenten aangetroffen die geen collegekaart konden tonen. Een hun ner verdedigde zich met een beroep op da moeilijke financiële omstandigheden van zijn moeder, een oorlogsweduwe. De rector ontdekte later tot zijn erger nis, dat deze „arme" student zich eniga tijd voordien een nieuwe Amerikaanse auto had aangeschaft, waarmee hij naar de universiteit kwam om clandestien de col leges te bezoeken. In Groningen volgde prof. dr. M. J. Sirks prof. dr. Th. van Stockum als rector mag nificus op. Hier was het aantal studenten met bijna 150 gestegen tot 1980. Prof. H. W. Lambers werd rector mag nificus van de Economische Hogeschool als opvolger van prof. C. Glasz. In Wageningen droeg prof. dr. ir. J. C. Dorst het rectoraat over aan prof. dr. H. J. C. Tendeloo, daarbij critiek oefenend op het bestuursapparaat van de Land bouwhogeschool, dat hij log en omslachtig noemde. Een zijner voorgangers had, sprekende over dit bestuursapparaat, eens gezegd: „Ik heb het gevoel of ik in stroop zwem." In Delft heeft prof. dr. J. H. Tien stra wegens ziekte van de rector mag nificus, prof. dr. ir. C. B. Biezeno, het ver slag over de Technische Hogeschool in het afgelopen studiejaar uitgebracht. Men zoekt naar middelen ter bestrijding van de overbevolking der school. „Er zal een verantwoorde selectie dienen te komen", aldus prof. Tienstra, „welke naar twee kanten heilzaam zal werken, te weten naar die van het individu en naar die van de hogeschool. Het in idealisme wapperen met het vaan del van de vrijheid van het hoger onder wijs heeft weinig zin. Onze berooide samenleving, die elk jaar een groot aantal millioenen ten koste legt aan de Techni sche Hogeschool, mag verlangen, dat dit geld goed besteed is". merkte ze niet, dat een heer het bureau binnenkwam en éven. geïnteresseerd de verschillende aanlokkelijke aanbiedingen begon te bestuderen. Mariene en deze vreemde heer waren thans nog de enige bezoekers van het reisbureau. Het was er zo rustig geworden, dat het gezoem van een bromvlieg duidelijk hoorbaar was. Er gens sloeg met een harde klap een deur dicht. Mariene schrok op uit haar drome rijen over verre landen en begaf zich naar de balie, waar ze naar de mogelijkheden om naar Luxor te reizen informeerde. Er zijn verschillende routes, die wa u künnen aanbevelen, mevrouw, antwoord de een beleefde employé. U kunt b.v. over Constanza naar Alexandrië reizen, van waar u de express kunt nemen naar Luxor. Ik zou liever over zee reizen tot Alexandrië. Dan zou ik u voorstellen van Triest of Genua uit te beginnen. Nee, niet Triëst, weerde Mariene at Genua is beter. Van Genua kunt u het zeer comfor tabele schip „Elga" nemen. Dat zou misschien iets zijn. Wat voor papieren zijn er voor zo'n reis nodig? Alleen een pas, mevrouw. Wij zorgen voor de benodigde visa. Wat de kosten betreft, kunt u zich daar, bij mijn collega, nader op de hoogte stellen, zei de employé, haar naar een andere afdeling verwijzend. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6