Haarlems Dagblad rtt «óprechte l9aar!ritffitbe<iourant (3trmo ié?6) Over burgerzin Duitsland geleidelijk terug in West-Europese gemeenschap Amerikaans offensief over de Han nadert Seoel thans ook uit het Noorden Indiase resolutie tot toelating van Peking-delegatie verworpen 65e Jaargang No. 19658 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 9; Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 20 Se,, nibcr 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE GEDACHTE dat nieuwe kracht ge schonken zal kunnen worden aan de West-Europese democratie door versterking van de burgerzin is ook in ons land in de laatste tijd krachtig tot uiting gekomen. Bij het voorbereidende werk heeft de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, mr. J. in 't Veld, zich doen gelden. In het eerste van een reeks boekjes over Nieuwe wegen in de Gemeentepolitiek, dat als titel voert .,De betekenis der Gemeente voor de toekomst van West-Europa" (uit gegeven door De Librije, Heemstede) heeft hjj nu een belangwekkende uiteenzetting van zijn denkbeelden doen verschijnen. Uit de titel blijkt al dat hij de gemeente als de aangewezen kern voor opvoeding tot bur gerzin beschouwt. Waarbij hij die opvoe ding niet opvat in de zin van het recht streeks leidinggeven aan een persoonlijk heid, maar in de ruimere betekenis van het scheppen ener sfeer, waarin de burgerzin gunstig gedijen kan. Met volkomen instem ming citeert hij een vermaard woord van de Tocqueville (Frans historicus en politi cus uit de eerste helft der negentiende eeuw): „De gemeente is de enige vereni ging die zozeer in de natuur ligt dat overal, waar mensen bijeen zijn, zich vanzelf een gemeente vormt. De gemeentelijke maat schap bestaat dus bij alle volken, welke ook hun gebruiken en hun wetten mogen zijn. Het is de mens die de koninkrijken maakt en de republieken schept; de ge meente schijnt direct uit Gods hand te komen." Dat de schrijver zijn streven naar ont wikkeling van burgerzin in de gemeente in onmiddellijke betrekicing brengt tot de ook naar zijn oyertuiging noodzakelijke één wording van West-Europa, zal menigeen verbazen. Want hier lijken gedachten van decentralisatie en centralisatie, door zo- velen eenvoudig als tegenstelling be schouwd, kunstmatig verenigd te worden. Mr. In 't Veld toont aan dat dit geenszins kunstmatig geschiedt: hij wil de voordelen van beide doen gelden en decentralisatie te baat nemen om door groter gemeenschaps zin in de kleine kring de ontwikkeling in groter geheel te bevorderen. Persoonlijke vrijheid en maatschappelijke orde kan men alleen tot verbinding brengen bij een sterk levend besef van gemeenschappelijke verantwoordelijkheid: een krachtig ont wikkelde burgerzin. Woordelijk zegt de schrijver „dat wij de lijn van burger over gezin, vereniging, kerk, buurt, wijk, ge meente en staat moeten doortrekken naar de West-Eur.opese volkengemeenschap". Hij is er zich wel bewust van dat decen tralisatie een ontbindende werking kan hebben. De lagere organen moeten er daar om van doordrongen zijn, dat hun werk zaamheid hlleen volle vrucht kan dragen als zij die verrichten in het besef, ruimere belangen te dienen dan die van de gemeen te. Zo opgevat zal decentralisatie juist verbindend werken, omdat zij de lagere organen werkzaam doet deelnemen aan de arbeid, die aan het welzijn der volksge meenschap is gewijd. De schrijver is wel voorstander van gemeentelijke zelfstandig heid, maar hij vergt daarbij volledig begrip van de plaats, die de gemeente in de rang orde van gemeenschappen inneemt. Ten- volle overtuigd van de waarde van opvoe ding tot burgerzin verbindt hij er de voor waarde aan, dat zij gericht zal moeten zijn op het aankweken van een West-Europese geest. Wie dit alles theorie acht bedenke dat hier de oud-burgemeester van Zaandam, die zijn (lastige) gemeente op voortreffe lijke wijze bestuurd heeft, aan het woord is. De oud-burgervader verloochent zich. niet, Hij zet de ministeriële steek af als hij betoogt, dat wie ernst wil maken met de democratie evenveel aandacht zal moeten schenken aan de mens als aan de techni sche volmaaktheden van de stoffelijke ver houdingen, waaronder hij leeft. Als men dit goed in het oog houdt is het helemaal niet zo zeker dat de Staat het -„beter" kan dan de gemeente. Zij staat dichter bij de bevolking. Ik heb het nu van twee kanten kunnen bekijken: als burgemeester en als minister, zegt mr. In 't Veld genoegelijk tot ons. Wat een verschil! Als burgemeester voelde ik mij het hoofd van een grote familie, leetae met alle gebeurtenissen mee en kende alft figuren van enige betekenis persoonlijk. Maar de minister moet zich wel bepalen tot de grote lijn. Zijn moge lijkheid om het volk deelgenoot te maken van zijn zorgen en moeilijkheden en het mee te laten denken over de oplossing van problemen zijn maar heel klein. Daarom heeft mr. In 't Veld als minister van We deropbouw en Volkshuisvesting met volle overtuiging koers gezet in de richting decentralisatie. Hij wilde er plaatselijke behoeften en persoonlijke gevallen beter mee tot hun recht doen komen en ander zijds het meeleven der bevolking bevorde ren en daardoor ook op dit terrein komen tot versterking van het sociale verantwoor delijkheidsbesef. Al wil hij daarmee niet pleiten voor een zo sterk mogelijke ver schuiving van bevoegdheden van het Rijk naar lagere organen. Doelmatigheid moet er zijn; aan een zekere mate van centrale regeling valt niet te ontkomen. Maar doel matigheid moet niet overschat worden. Bij het zoeken van het juiste evenwicht moet de waarde van plaatselijke werkzaamheid voor geestelijke volksgezondheid en gees telijke weerbaarheid tenvolle recht worden gedaan. In een drietal hoofdstukken heeft de schrijver achtereenvolgens het scheppen van een gunstig klimaat, directe methoden voor het bevorderen van burgerzin en het eigen karakter der gemeentelijke werk zaamheid behandeld. Er zal aanleiding zijn om op zijn practische denkbeelden terug te komen. Aan waardering voor hetgeen reeds in vele gemeenten wordt gedaan door burgers, die actief aan het werk voor de gemeenschap deelnemen ontbreekt het hem niet. Maar hij wil er meer mensen bij betrekken, in de eerste plaats door be langstelling en verantwoordelijkheidsge voel bij hen aan te kweken. Kenmerkend voor zijn streven is bijvoorbeeld zijn be toog, dat het stadhuis of raadhuis het brandpunt van gemeentelijk leven moet zijn en door de burgerij als haar tehuis gezien moet worden. Hij acht het daarom van belang dat het voor talrijke vergade ringen, die cultureel en sociaal werk be treffen, ter beschikking gesteld wordt. Ook pleit hij o.a. voor de burgerdagen, waarop alle jongeren, die in het afgelopen jaar de kiesgerechtigde leeftijd hebben bereikt, ten Communiqué der drie ministers Opheffing staat van oorlog, veiligheidsgarantie, verhoging staalproductie grotere politiemacht, meer en grotere schepen, Duits ministerie van Buitenlandse Zaken FRANKFORT (Reuter). Zoals giste ren reeds werd gemeld, hebben de minis ters van Buitenlandse Zaken van Frank rijk, Engeland en Amerika te New York besloten de nodige stappen met betrekking tot de wetgeving in de drie respectieve lan den te doen om de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen. In hei thans ver schenen communiqué wordt gezegd dat Amerika, Engeland en Frankrijk iedere aanval op Duitsland zullen beschouwen als een aanval op henzelf. Voorts zal de vorming van een mobiele federale politiemacht en de instelling van een ministerie van buitenlandse zaken toe gestaan worden. Ook zal West-Duitsland diplomatieke betrekkingen met vreemde mogendheden mogen aanknopen. De Hoge Commissarissen hebben verder van de mi nisters opdracht ontvangen alle beperkin gen op te heffen betreffende tonnage, snel heid en aantal van de door Duitsland voor de export te bouwen vrachtschepen voor de handel. (Tot nu toe mocht Duitsland sche pen tot 7.200 ton met een snelheid van 12 knopen voor de export bouwen). Ook mag de staalproductie verhoogd wor den „voorzover dit ten goede komt aan de defensie van het Westen". Verenigd Duitsland thans onmogelijk De besluiten, aldus het communiqué, vor men een belangrijke stap in de richting van Duitslands terugkeer in het West-Europese deelgenootschap en de consolidatie van de West-Europese inspanningen om een hechte basis vóór vrede in Europa en in de wereld tot stand te brengen. De ministers hebben rekening gehouden met de ontwikkelingen sinds hun conferentie in Mei 1950 te Lon den en het standpunt der federale West- Duitse regering. De ministers delen met hun regeringen de wens tot een verenigd Duitsland met eerbiediging der fundamen tele vrijheden. Dit zal echter niet te ver wezenlijken zijn zoland de Sovjet-Unie de voorstellen om democratische verkiezingen in geheel Duitsland te houden negeert en gecontroleerde verkiezingen organiseert zo als die van 15 October aanstaande. Tot aan de vereniging van Duitsland be schouwen de drie regeringen de West- Duitse federale regering als de enige vrij en wettig tot stand gekomen regering'. n de Sovjet-Russische bezettingszone zijn eenheden van zuiver militaire aard ge vormd. Dit, en gebeurtenissen elders, heeft aanleiding gegeven tot ernstige bezorgd heid, aldus het communiqué. Daarom zullen de drie landen hun troepen in Duitsland, die naast de taak van bezettingstroepen de taak hebben als veiligheidsstrijdkrachten en bescherming van de Westelijke wereld op te treden, versterken. Het wederinstel- len van een Duits nationaal leger zou de belangen van Duitsland niet op zijn best dienen en de „grote drie'.' staan op het standpunt, dat de grote meerderheid van het Duitse volk zulks eveneens meent. Het vormen van een mobiele politie macht tegen mogelijke opstandige bewe gingen dient daarom door de deelstaten ter hand te worden genomen, zodanig echter, dat de federale regering voldoende vol machten heeft om van de gehele politie macht of een deel daarvan op effectieve wijze gebruik te maken. De politiemacht zal vergroot worden tot 30.000 man. Dit aantal zal naar gelang van de omstandigheden vergroot kunnen wor den. De politiemacht zal met lichte wapens, automatische wapens inbegrepen, worden uitgerust en de beschikking hebben over lichte pantserauto's, doch niet over tanks. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de beëindiging van de staat van oorlog niet het sluiten van een vredesverdrag inhoudt. West-Duitsland zal onmiddellijk buiten landse diplomatieke betrekkingen mogen Amerikaans vliegtuig in zee gestort; 28 doden Een viermotorig transportvliegtuig van de Amerikaanse marine is Dinsdag, kort nadat het van het eiland Kwajalein (een der Marshall-eilanden in de Stille Oceaan) was gestart, in zee gestort, aldus een mede deling van het ministerie van Marine. De 28 inzittenden kwamen om het leven. Ernstig ongeval op het Zandvoortse circuit Hedenmorgen ondernam ir. W. A. Visser uit Amstelveen op het circuit van Zand- voort met een MG 1087 een poging, het uur record in de 7501100 cc klasse te ver beteren. Toen hij nog één ronde te rijden had, ontstond een defect aan zijn versnel lingsbak met het gevolg, dat de wagen op het rechte einde een paar maal over de kop sloeg en in de berm terecht kwam. De rijder liep een zware hersenschudding op en mocht op doktersadvies voorlopig niet worden vervoerd. aanknopen en verdragen afsluiten. De be zettende mogendheden hebben slechts het recht van veto waar het een ondermijning van hun belangen betreft. Beloften. De ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Frankrijk en Engeland heb ben te New York een communiqué uitge geven, los van het te Frankfort gepubli ceerde, waarin de drie landen beloven teza men met de negen andere landen van het Atlantische pact met de grootst mogelijke spoed maatregelen uit te werken „om de veiligheid van de vrije wereld in Europa en Azië te waarborgen". De pogingen der UNO om bedreigingen van de vrede tegen te gaan en vredelievende oplossingen te be reiken zullen hun volledige steun genieten. Het woord is aan Horatius: Een wijze God hult de toekomst in diepe duisternis en lacht als de mens zich angstiger maakt dan nodig is. Voor de derde maal sinds haar troonsbestijging heeft Koningin Juliana gistermiddag de zitting van de Staten-Generaal geopend. Hare Majesteit tijdens het uitspreken van de troonrede in de Ridderzaal. Verbindingswegen ten Noorden en ten Zuiden van de stad afgesneden stadhuize worden bijeengeroepen en met enige ceremonie in het burgerschap inge wijd. De bedoeling is, de betekenis van het kiesrecht in een democratische staat daar bij duidelijk te maken en „tegelijk enig besef bij te brengen van de rechten, maar vooral ook van de plichten, aan het staatsburgerschap verbonden". Een gezon de gedachte, die hier graag en met nadruk wordt aanbevolen. Meermalen is op deze plaats aangedron gen op meer activiteit om „de democratie aan de man te brengen", haar hoge waar den en haar inrichting beter te doen be grijpen en gemeenschapszin te bevorde ren Dat een zo bekwame en ervaren man als minister In 't Veld een leidende taak bij zulke actie op zich heeft genomen is verheugend en belooft succes. R P. TOKIO. (Reuter)In de afgelopen1 vier-en-twintig uur is de bedreiging voor de slagader van de Noord-Koreaanse aan voer naar het Zuidelijk front aanzienlijk groter geworden. Gisteren viel het belang rijke verkeersknooppunt Waegwan ten Noorden van Taegoe in handen der opruk kende UNO-legers en de voornaamste spoorwegverbindingen van Seoel naar Pjongjang en naar het Zuiden werden door de bij Intsjon gelande troepen afgesneden. Waegwan viel de Amerikanen, die op de linkerflank door Britse troepen werden gesteund, in handen na een offensief van vier dagen, gericht op het tot stand bren gen van een verbinding met de strijdkrach ten van de V.N. op het bruggenhoofd van Intsjon. Vele Noord-Koreanen hebben het gebied van Waegwan verlaten. Zij trekken in Noord-Westelijke richting naar Koemtsjon en in Noordelijke richting naar Koenwi. Op hoog tqrrein ten Westen van de Nak- tong graven de Noordelijken zich in en wordt een sterke verdedigingslinie ge vormd. Op verkenningsvluchten is waar genomen, dat de Noord-Koreanen van het Zuidelijk front versterkingen zenden naar het Noorden. Gemeld wordt, dat een Noord-Koreaanse colonne zich in het kust gebied ten Zuid-Oosten van Intsjon be vindt. In Amerikaanse militaire kringen verwacht men, dat de tegenstand ten Oosten van de Han zal toenemen. Zuid-Koreaanse troepen zijn volgens be richten van het front de stad Kasan aan de weg van Taegoe naar Taboedong bin nengetrokken. Drieduizend Noord-Ko reanen zouden zich uit Kasan Noord waarts hebben teruggetrokken. Volgens deze berichten is het gehele front der Noordelijken bij Taegoe aan het uiteenvallen. Overtocht over de Han De slag om Seoel is heden begonnen met de overtocht van enkele duizenden Ameri kaanse mariniers in een honderdtal lan- dingsboten over de rivier de Han, op vijf tien kilometer ten Noord-Westen van Seoel, ter hoogte van Kimpo. Een uur na de landing bereikten zij hun eerste doel: de hoofdweg en de spoorlijn van Seoel naar Pjongjang, de Noord-Ko reaanse hoofdstad. Een dag tevoren hadden de strijdkrachten ^van de V. N. een van de beide spoorlijnen naar het Zuidelijk front afgesneden. Een afdeling van de mariniers consoli deerde haar positie op de weg en op een begroeide heuvel, die deze weg beheerst. Een andere afdeling rukte op naar het Zuid-Oosten in de richting Seoel. De overtocht, die op 15 km ten Noord- Westen van Seoel geschiedde, werd voor afgegaan door een zwaar artilleriebombar dement en gesteund door een groot aantal vliegtuigen, waarvan enkele van het na bijgelegen vliegveld Kimpo opereerden. De pontonniers hadden in de nacht van Dins dag op Woensdag de bouw van bruggen over de rivier voltooid. Toen het artilleriebombardement, dat een half uur geduurd had, werd gestaakt en de rook van het slagveld optrok, zwerm den de talrijke landingsboten en amphibie- voertuigen van de Zuidelijke oever af. De eerste salvo's machinegeweervuur van de Noordelijken barstten los, toen zij in het midden van de stroom gekomen waren. In eengedoken en zonder te vuren voeren de mariniers voorwaarts, terwijl mortiergra naten zuilen water tussen de boten om- hoogstuwden. Enkele minuten later stormden zij aan land en al spoedig hadden zij elke tegen stand de kop ingedrukt. De verdediging was beter georganiseerd dan tot dusver, maar nog vrij zwak. Blijkbaar is de verde diging van Seoel nog steeds in handen van betrekkelijk ongeoefende troepen, zo meent Reuters correspondent hieruit op te maken Terwijl de Amerikaanse mariniers een bruggenhoofd van twee en een halve kilo meter diep over de Han vestigden, merkten verkenningsvliegers Noord-Koreaanse troe pen op, die van het Zuiden op Seoel aan trokken. De troepen gebruikten een twee- derangsweg op enkele kilometers afstand van de Han. Het schijnt, dat de troepen, die thans de Han zijn overgestoken en de macht, die de spoorweg naar het Zuiden heeft afgesne den, Seoel in een tangbeweging zullen trachten te vatten en binnen 48 uur de stad van twee kanten zullen aanvallen. De ver dedigers van Seoel kunnen thans geen ver- stex-kingen meer uit het Noorden krijgen. De spoorlijn naar het Zuid-Westen, van Seoel naar Suiwon, kunnen de Noordelij ken nog gebruiken, doch het is mogelijk, dat een colonne Amerikaanse infanterie, die van Intsjon naar het Zuid-Oosten op rukt, gelijktijdig met de aanval op Seoel deze spoorlijn zal afsnijden. Het grootste slagschip ter wereld, de 45.000 ton metende „Missouri" van de Ame rikaanse marine, heeft zich Woensdag bij de vloot voor de kust van Intsjon gevoegd en de aanval over de Han gesteund met zijn 400 mm kanonnen, zo heeft admiraal Strubble, de bevelhebber van deze vloot, meegedeeld. De strijdkrachten der Verenigde Naties, die hun uitbraak uit het Zuidelijke brug genhoofd heden voortzetten, ondervonden afnemende tegenstand. In sommige secto ren, vooral in het Westen langs de Naktong. blijven de Noordelijken krachtig weerstand bieden, maar een Amerikaanse woordvoer der sprak van tekenen, die erop wijzen, dat de Noord-Koreanen steeds meer troepen van het front terugtrekken. Zij hebben ook nog geen tegenaanval in het Noord-Westen gedaan, waar de Amerikanen na de ver overing van Waegwan hun opmars voort zetten. Zuid-Kpreaanse patrouilles in Pohang Uit het hoofdkwartier van het Ameri kaanse achtste leger is gemeld, dat pa trouilles van de eerste Zuid-Koreaanse di visie het havengebied van Pohang aan de Oostkust zijn binnengedrongen. Amerikaanse transportvliegtuigen heb ben de laatste 36 uur 215 ton voorraden en 280 man op het vliegveld van Kimpo aan gevoerd. Skymasters en kleinere vlieg tuigen losten uitrusting voor nachtlan dingen. Generaal-majoor William Tunner, die de leiding had van de luchtbrug naar Berlijn, zal nu de luchtaanvoer voor het bruggenhoofd Intsjon en de rest van Korea commanderen, zo is bekend gemaakt. Ge neraal Turner is verantwoordelijk voor alle Amerikaanse luchttransporten in het oorlogsgebied van het Verre Oosten. Het intex-nationale comité van het Rode Kruis te Genève maakt bekend, dat het tevergeefs herhaaldelijk gepoogd heeft in rechtstreeks contact te komen met de Noord-Koreaanse regeringsautox-iteiten. De door het internationale Rode Kruis be noemde delegaties konden zich nog niet naar het bezette gebied van Zuid-Korea begeven en tot dusver heeft het comité slechts twee lijsten met de namen van 110 Amerikaanse krijgsgevangenen ontvangen. Pohang veroverd Nader meldt United Press: De Amerikaanse 24ste divisie rukte twee kilometer voorbij Waegwan op en andere eenheden begonnen een tangbeweging te maken rondom de communisten die ten Noorden van de stad liggen. Aan de Naktongx-ivier vestigde de tweede Amerikaanse divisie een vierde brugge- hoofd. Zuid-Koreanen veroverden Pohang aan de Oostkust. De piloten melden dat de communisten bijna overal rondom de ring van het Zui delijke bi'uggehoofd, waar nog vorige maand het Noord-Koreaanse offensief dreigde de gehele verenigde macht iix Ko rea te vernietigen, op de aftocht zijn. Zes stemmen meerderheid voor Britse regering Churchills motie verworpen LONDEN (Reuter). - De Britse Labour- regering heeft de stemming over de natio nalisatie van de ijzer- en staalindustrie ge- womxen met 306 tegen 300 stemmen. Het Lagerhuis verwierp met 306 tegen 300 stemmen Churchills motie, waarin de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie „een daad, die de xxatie verdeelt in een periode van gevaar" genoemd wordt. Zieke Lagerhuisleden kwam in taxi's en particuliere auto's om hun stem uit te brengen. Toen het resultaat van de stemming werd medegedeeld was de publieke tribune ge heel vol. Er waren vele diplomaten aan wezig. De negen liberalen stemden alle tegen de regering. Het Lagerhuis, dat voor een spoeddebat over de defensie van vacantie was terug gekeerd, ging uiteen tot 17 October. Franse en Engelse ministers van Defensie naar New York De Britse en Franse ministers van Defensie, Shinwell en Moch, zijn op ver zoek van hun collega's van Buitenlandse Zaken naar New York gegaan ter bespre king van het vraagstuk van Duitsland's herbewapening met de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Westelijke grote drie. Het besluit om de twee ministers te ver zoeken naar New York te komen is, naar men te Londen meent te weten, genomen om te trachten de bestaande impasse in de kwestie van de vorming van een West- Duitse gewapende macht binnen een Atlan tisch leger te verbreken. De ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke grote drie hopen thans tot een overeenstemming te geraken door de px-actische aspecten van het vraagstuk sa men met de drie ministers van Defensie te bespreken. UN O-vergadering begon mei moeilijk vraagstuk Commissie zal Chinese kwestie bestuderen FLUSHING MEADOWS, 19 September (Reuter). De Algemene Vergadering vaxx de UNO, die Dinsdag begonnen is, heeft op de eerste dag al een belangrijke beslissing genomen na een heftig debat. Zij besliste dat de delegatie van communistisch China niet tot de UNO zou worden toegelaten, welke toelating door de afgevaardigde van India in eexx resolutie werd voorgesteld. De delegatie der Verenigde Staten voerde de oppositie tegen deze resolutie aaix. India kreeg de steun van Engeland, Ne derland, de Scandinavische landen en de landen van de Oostelijke groep, Joego slavië incluis. Deze steun bleek echter niet voldoende om de vereiste meerderheid te verwezen lijken: Met 33 stemmen tegen en 16 voor, bij tien onthoudingen, werd de Indiase resolutie afgewezen. Een Canadees voorstel om een speciale coxximissie te belasten met de bestudering van de kwestie der Chinese vertegenwoordiging en het rapporteren daarover aan de UNO-vergadering werd aanvaard. Na de openingstoespraak van de aftre dende voorzitter Romulo (Philïppijnen), diende de Indiase vertegenwoordiger. Sir Benegal Rau, een resolutie in.waarin wordt aangedrongen op een beslissing met be trekking tot de vraag, wié China zou ver tegenwoordigen. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken. Andrej Wysjinski, sprong daarna op en verklaarde, dat nationalis tisch China niet het recht had zitting te hebben in de Algemene Vergadering en hij verzocht „Tsjang Kai Tsjek's vertegen - woordigers er uit te gooien". De minister van Buitenlandse Zaken der Vex-enigde Staten, Dean Acheson en zijn Britse en Franse ambtgenoten, Ernest Be- vin en Robert Schuman. waren aanwezig. De Indiase afgevaardigde drong er op aan de kwestie der Chinese vertegenwoor diging zo spoedig mogelijk op te lossen. In de Indiase resolutie wordt er op aange drongen de regering van Peking als ver tegenwoordigster van de Chinese republiek tot de UNO toe te laten, daar deze regering „het feitelijke beheer over het grondgebied der Chinese repöbliek heeft en door haar volk wordt gehoorzaamd." Edward Kardelj. de Joegoslavische mi nister van Buitenlandse Zaken, steunde het voorstel van India. Hij waarschuwde, dat het „zowel onwettig als politiek onverstan dig" zou zijn „een politieke groep, welke vrijwel geen gezag heeft" te blijven erken nen als de wettige vertegenwoordigster van China. De afgevaardigde van nationalistisch China, dr. Tsjiang, verklaarde: „Ik ver tegenwoordig de enige wettige regering in China." Hij ontkende, dat de nationalisti sche regering „reactionnair" was en hij zei, dat haar stichter, dr. Soen Yat Sen, was opgekomen voor democratie en nationale onafhankelijkheid. Acheson, die zich tegen de Indiase reso lutie kantte, zei, dat het te vroeg was voor een besluit. Er zullen tijdens de zitting van de Algemene Vergadering nog vele orde lijke manieren zijn om de kwestie te be handelen, zo zei hij. Daarop vex-zocht hij de vergadex-ing het voorstel onmiddellijk te verwerpen. Wysjinski, die daarop opnieuw het woord nam, zei, dat de vergadex-ing onmiddellijk een delegatie van de Chinese volksrepu bliek moest uitnodigen. Hij sprak uitvoe rig over de Amerikaanse politiek ten aan zien van China en viel Acheson's „dubbel- De Algemene Vergadering der VNO De Algemene UNO-vergadering, die elk jaar in September in Flushing Meadows bij New York bijeenkomt, is de bijeenkomst van alle UNO-leden, in totaal 59, die allen één stem hebben. Een vetorecht bestaat niet in de Alge mene Vergadering, zodat haar beslui- tèn, die worden genomen met eenvou dige meerderheid of, in speciale be langrijke gevallen, met twee-derden meerderheid, niet door een van de grote mogendheden ongedaan kunnen wor den gemaakt. zinnige houding" ten opzichte van China aan. Hij verwees naar een rede van Ache son op 12 Januari qn verklaarde, dat Ache son toen had erkend, dat het Chinese volk die regering (de nationalistische) zijn steun had onthouden. Wysjinski verklaarde voorts, dat Acheson in 1949 in een witboek over China er bij Washington op aange drongen had verdere hulp aan het natio nalistische regiem te staken. „Ik wil hem laten uitkomen tegen de Acheson van van daag", aldus Wysjinski. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Spender, zei dat Australië er niet van overtuigd was, dat de Chinese volksrepubliek de zaak van de vrede zou bevorderen, indien zij, werd toegelaten. Daarna werd de stremming gehouden. Perzische voorzitter De Perzische afgevaax-digde, Nasjorallah Entezam, is tot voorzitter van de Algemene Vergadering gekozen met 32 tegen 22 stemmen. De enige tegencandidaat was sir Mohammed Zafroellah Khan van Pakistan. De zitting is verdaagd tot Woensdagmid dag half. vier. 2QSEPT. I950 IUUR HET WEER AFGEBEELD Boven Scandinaviëde Britse Eilanden en het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan bevindt zich een uitgestrekt gebied van lage luchtdruk. Hierin komen ver- schi.lende kernen voor, van welke de depressie voor de Noorse kust zich steeds meer opvult. Uit het lage drukgebied dat gisteren ten Zuiden van IJsland lag splitste zich een gedeelte af dat vanochtend als afzonderlijke storing de Westkust van Scnotland bereikte. Het front van deze storing trok vandaag over ons land, op de meeste plaatsen wat lichte regen of motregen brengend. Achter het front stroomde weer koudere lucht het land binnen. De storing die gisteren boven West-Frankrijk werd aangetroffen trok naar de Alpen en kan op het weer b\j ons geen invloed meer uitoefenen. Weerbericht IETS KOELER OVERDAG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van V,'oensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met vooral in de Westelijke helft van het land nu en dan buien. Matige, langs de kust af en toe krachtige Westelijke wind. Iets koeler overdag. 21 September: Zon op 6.23 uur, onder 18.42 uur Maan op 17.27 uur, onder uur Hoog en laag water id IJmuiden Woensdag 20 September Hoog water: 10.03 en 22.51 uur. Laag Water: 5.10 en 17.45 uur. Donderdag 21 September Hoog water: 11.47 uur. Laag water: 6.44 en 19.30 uur. MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER 7<2T£MP£RATUUR lOOS ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA H MOGE ORUK L LAGE DRUK WA' - SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN 01T TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJr METER PER SECONDE

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1