Klachten over de kwaliteit van levensmiddelen Anouilh, De Montherlant, Sartre en Salacrou hebben voor nieuwe stukken gezorgd Amsterdamse Beurs Woensdag 20 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant len ERICH KaSTNER: „Dagelijkse zorgen" (Liedjes en proza 1945- 1948) (vertaald door Johan van der Woude en Han Hoekstra, L. J. Veen's Uitgeversmaatschappij, Amsterdam). F RICH KaSTNER, geboren in 1899, be hoort tot de generatie van Duitse schrijvers en dichters waarvan de besten onmiddellijk na de eerste wereldoorlog de voorhoede vormden van een strijdbaar, een realistisch idealisme. Voor hèn waren vier jaren van Piekhelm-nationalisme er „Deutschland-iiber-alles"-roes niet ver geefs geweest: de nood had hen Europees leren denken'. Scherper dan de meesten zijner litteraire tijdgenoten heeft Kastner toen al onderscheiden welk nieuw onheil er dreigde onheil van „rechts" èn „links", van de zijde der allerminst ver slagen zelfvoldane „Spïeszbürger" èn van de kant der nationalistisch-bezeten heil- yerkondigers. Zijn in 1933, in het noodlots jaar dus, geschreven „Gezang tussen de stoelen" was niet alleen een waarschu wend, een profetisch lied. het liet ver ontrustend teken niet de minste twijfel meer aan de hopeloze positie waarin schrijvers als Kastner de aarts-antifas cisten, pacifisten, „idealisten", kortom de verklaarde vijanden van verraderlijke leuzen en leerstellingen waren komen te verkeren. Terechtgekomen tussen de stoe len der politieke verdwazing waren ze „roependen in de woestijn" geworden, die desondanks het „roepen" niet konden laten en dus voorbestemd waren om eerlang vogelvrij te worden verklaard. „Edelger- maans" sloeg het Nazi-regiem toe: het heeft de boeken van Kastner en de zijnen heldhaftig verbrand, het heeft nóg held haftiger vele dezer mannen in vernieti gingskampen onschadelijk gemaakt zoals de revolutionnaire Erich Mühsan en Kastners mederedacteur van de gevreesde „Weltbühne", de pacifist Ossietskv. Dat Kastner aan deze dodendans is ontkomen, blijft een wonder. Hij weigerde te emigreren, overtuigd dat „een schrijver wil en moet meebeleven, hoe het volk waartoe hij behoort in slechte tijden zijn noodlot draagt". „Zijn noodlot" dat was verre van verschonend bedoeld. Wei nigen hebben Duitsland hardere waar heden gezegd, feller gegeseld, vlij mender gehekeld, waren vastberadener bereid hun talent handelend en strijdend in dienst te stellen van „de zaak der mensheid" dan juist Kastner. Nu hij als een eenzaam man, temidden van de puinhopen, beroofd van zijn mede strijders en vrienden, na twaalf jaren „zwijgstraf" (kan men zich een zwaardere denken voor een schrijver wiens hanteren van de pen zo herhaaldelijk en zo vurig een beroep was op menselijkheid en rede lijkheid) zich minstens zo ernstig bekom mert om de geestelijke nood van heden, om de „dagelijkse zorgen" („Der tagliche Kram", zoals de Duitse titel van deze bun del luidt) blijkt hij aan strijdvaardigheid, aan waakzaam idealisme, aan drang en kracht tot vermanend getuigen niets te hebben ingeboet. Kastner hij blééf een stukje geweten van een ander, een Euro pees Duitsland. Terwille daarvan heeft de schrijver van „Drie Mannen in de Sneeuw", van „Emiel en de detectives", van „Het verdwenen miniatuur", heeft ook de dichter van „Dokter Kastners lyrische ..Hausapotheke" (bloemlezing uit zijn voortreffelijke ironisch-humoristische, sa tyr ieke gedichten) aan zijn litteraire ver langens voorlopig het zwijgen opgelegd. Hij wil geen romans, geen gedichten schrijven maar, zoals hij het uitdrukt, als man van talent „karakter" tonen, wat voor hem zoveel zeggen wil als: opnieuw ver manen, leuzen ontmaskeren, gevaren sig naleren, wakker schudden. Dit zijn z'n dagelijkse zorgen: de Duitse jeugd herop voeden, de geestelijke onmacht van nog steeds verblinde volwassen-onvolwassenen te lijf gaan, begrip wekken voor het leed dat, hoe dan ook, dit land-der-schuldigen in twaalf jaren van Nazi-heil en enkele iaren van bevrijdings-chaos niet bespaard bleef. Als strijder verkiest hij het hekel dicht boven het vers, het satyrieke tijd schriftartikel boven de roem. Kastners generatie is leeggebloed: „de dood die de stalen helm draagt en de fol- terwerktuigen met zich sleept, juist deze dood zoekt met de voorliefde van een fijn proever de begaafde' mannen uit". Eén hunner herdenkt Kastner met gevoelens van bijzondere weemoed: „Tucho". Tucho, dat is Kurt Tucholsky die, vier mannen in één, als Peter Panter, Ignaz Wrobel, Teobald Tiger, zowel „rechts" als „links" aan de oren trok, weerbaar, wakker en uitdagend, maar ook als Kurt Tucholsky de beminnelijke idylle „Schloss Grips- holm" schreef en ondanks deze hang naar het arcadische als strijder voor de mense lijke waardigheid „met de schrijfmachine een ramp trachtte tegen te houden", Tucholsky die tenslotte vrijwillig .„emi greerde" naar het land vanwaar niemand terugkeert. Kastner, ontembaarder dan Tucholsky, hield stand. Men kan hem al dan niet voor Jhr. Mr. C. J. A. den Tex 25 jaar burgemeester De viering van dit jubilé is bepaald op 30 September Jhr. Mr. C. J. A. den Tex te Bloemendaal is 25 jaar burgemeester. Zijn eerste ge- meentê was Diepenheim, bij Deventer, waar hij werkte tot 1931, toen zijn benoeming tot burgemeester van Bloemendaal volgde. Het jubilé zal gevierd worden op 30 Sep tember. Dan zal een receptie gehouden worden, waarop, naar verwacht wordt, be halve officiële instanties ook vele ingeze tenen van Bloemendaal. vrienden en ken nissen zullen komen om hun gelukwensen aan te bieden en te laten blijken dat het werk van de burgemeester algemene waar dering vindt. Uit de kringen van het gemeentebestuur is een comité gevormd om de jubilaris te huldigen. Beseffende dat er velen zijn die het op prijs zullen stellen als zij in de gelegenheid gesteld zullen worden mede te werken om aan de jubilerende burgemeester, behalve hun gelukwensen, ook gen stoffelijk blijk van medeleven en waardering aan te bie den, heef; zich uit de burgerij een comité geconstitueerd om die wens te verwezen lijken. Voorzitter van het comité is de heer R. Burdet, penningmeester de heer "W. F. M. Bootz. Verder hebben in het comité zitting de heren jhr W. P. Barnaert. ds. dr. Ch. de Beus. mr, J. Bierens de Haan, C. G. J. Bos, Adr. Cassee, Pastoor Van Galen, P. Goed koop. G. Heyn, H. W. Hogenbirk, P. Hout graaf. J. Huysser. P. J- Kapteyn, R. E. Laan. mr. Th. F. M. de Lestrieux Hen- drichs. Kolonel A. M. M. van Loon, C. M. Reinders Folmer, prof. mr. C. P. M. Romme en S. A. Wilson. een Don Quichotte houden, hij heeft, van het ogenblik waarop Duitsland weer adem de in de lucht der vrijheid („een bijzonder ijle lucht"), „het werk van de dag" her vat: het harde werk van een harde dag. Wéér vermaant, wéér hekelt hij, omdat hij „de mensen lief heeft" met de liefde van de satyricus: „in het verborgenste hoekje van mijn hart bloeit schuchter en al het kwade van de wereld ten spijt de dwaze, onzinnige hoop, dat de mensen misschien toch nog een beetje, een heel klein beetje beter zouden kunnen worden, als men ze vaak genoeguitscheldt". In die geest (men vindt de onversneden proeven ervan in deze bloemlezing) leidt hij nu de kunst redactie van de „Neue Zeitung", redigeert, confereert, kritiseert, telefoneert, dicteert en organiseerde hij het Münchener caba ret „Die Schaubude", waar zijn chansons, bijtend-ironisch soms als een Heine, fel- aanklagend als een Brecht, gezongen wor den (in deze bundel vertegenwoordigd in vlotte vertalingen van Han Hoekstra), voedt hij met zijn artikelen in enkele jeugdbladen de jongeren op, niet tégen, maar vóór iets: vóór de beeldende kunst, hei toneel (dat hij hen zelf beoefenen laat), voor de Muze voor alles wat de geest veredelen en wonden helen kan. Zo dient de melancholicus Kastner opbou wend deze benarde tijd, zijn berooide land. Wat hij in de jaren 19451948 bijeen schreef in een land „waar men na het leven ook het sterven heeft opgegeven", in een land van schuldbeladenen („en schuld kan zo groot zijn als ze wil, men hangt er toch niet zó aan dat men daar voor alleen verder zou willen ademen") is hier in een vlotte vertaling van Johan van der Woude verzameld: getuigenissen van deernis met het al dan niet verdiende leed, hekeling van de nationale ondeug den, aanklachten tegen de raddraaiers der volksmisleiding, liederen van wrange spot uit warme mensenliefde, en verder één in alle toonaarden herhaalde waarschuwing: dat men zich geestelijk te weer stelle tegen het nog voortwoekerend oude en het binnensluipende nieuwe gif van leugens en leuzen. De schrijver en dichter Kastner ként zijn hardleerse Duitsers: „ik heb beleefd", schrijft hij, „hoe moeilijk het de Duitsers werd gemaakt hun menselijke deugden te bewaren en.hoe makkelijk het menig een viel ze op te geven". Daarom tuchtigt hij met de linker, helpt hij met de rechter hand. Uit verontrustheid. Uit Europese plicht. En dat doet dan geloven aan een klein brokje „ander Duitsland", dat bereid is de kwade erfenis van het „Derde Rijk" grondig te liquideren. Erich Kastner staat er met zijn persoon en zijn werk, met deze „Dagelijks Zorgen" borg voor. C. J. E. DINAUX Ontbinding van het I. G. Farben-concern Naar de weloverwogen mening van de controlegroep der drie geallieerde mogend heden, die bezig is met de ontbinding van de Duitse I. G. Farben-industrie, beschikt dit concern over voldoende activa, om te kunnen voldoen aan alle vorderingen, welke valuta ook, die men van crediteuren kan verwachten. De controlegroep hield een persconferentie, om bepaalde misver standen in de Duitse pers omtrent de recente wet van de geallieerde Hoge Com missie betreffende de ontbinding van het concern uit de weg te ruimen. Er kan geen mededeling worden gedaan over het totaal der vorderingen op het concern, alvorens tegen het einde van het jaar de crediteuren een onlangs gedane oproep zullen hebben beantwoord. De controlegroep meent even wel, dat de beschikbare activa, uitgedrukt in Deutsche Mark, het equivalent in die munt van alle vorderingen belangrijk zul len overtreffen. Uit Oost-Duitsland, waar het concern 45 fabrieken bezat, zijn nog geen vorderingen binnengekomen. Op het ogenblik bestuderen speciale groepen de vorming van nieuwe maat schappijen, die het concern, waarvan de aandelen op grond van de wet onder deze maatschappijen verdeeld moeten worden, zullen vervangen. De tegenwoordige aan deelhouders van de I. G. Farben kunnen schadeloos worden gesteld of aandeel in de nieuwe maatschappijen nemen. Dit heeft de veronderstelling doen ontstaan, dat de huidige kartelmagnaten met grote bezit tingen in het gehele concern, in plaats daarvan kleinere bezittingen zullen krijgen in een groot aantal onderdelen, die teza men het geheel vormen. De wet stelt echter vast, dat geen enkele persoon of jroep van personen zal kunnen combine ren, fusionneren of op enige andere wijze twee of meer van de maatschappijen kun nen beheren, die volgens de wet worden gevormd, behalve met toestemming van de Hoge Commissie. Door de wet worden ook veroordeelde oorlogsmisdadigers of erkende vroegere nazi's uitgesloten van bestuur der toekomstige maatschappijen. Franse voorpost in Indochina overmeesterd Het Franse legerhoofdkwartier te Sai gon heeft medegedeeld, dat de vooruitge schoven grenspost te Dong Khe, bij de grens met communistisch China, over meesterd is door een sterke afdeling van de Vietmihn-strijdkrachtén. „Wij kunnen voor het eerst verklaren, dat de strijd krachten van de Vietminh gebruik maak ten van verse eenheden, die in China op geleid en uitgerust zijn", aldus het com muniqué. Het Franse garnizoen bestond uit twee honderd manschappen, die twee dagen lang aan zwaar mortier- en artillerievuur blootgesteld zijn geweest. Was IJ muiden voor de oorlog scheepshellingen rijk, nadien moesten de reders het zonder doen, daar de Duitsers op de plaats waar vroeger de schepen gerepareerd werden, een duikbooïbunker bouwden. Nu echter verrijzen naast de voormalige duikbootbunker twee hellingen welke door het Staatsvissershavenbedrijf gebouwd worden en waar reparaties voor trawlers, coasters, loggers en kustvissersvaartuigen verricht zullen worden. Men is nu bezig met het inheien der fundering en met de bouw van de stalen damwand. Foto: een overzicht van de bouwput. Grepen uit het verslag van de Keuringsdienst voor Haarlem en omgeving In ons nummer van Zaterdag deelden wij reeds bijzonderheden mede uit het jaarverslag van de keuringsdienst voor Haarlem en de gemeenten die er in een wijde kring omheen liggen (149.600 inwo ners). In het verslag vonden wij nog vele op merkingen over de kwaliteit der levens middelen. Brood Van de 1114 monsters brood die de keur meesters namen werden er 448 afgekeurd omdat er te weinig droge stof in gevonden werd en 7 voor aanwezigheid van mineraal vet. Dit laatste betrof veelal roggebrood. Er werden 42 processen-verbaal opgemaakt wegens te weinig vaste stof, waarvan ver reweg de meeste voor bruinbrood. Melk Er werden meer monsters gepasteuri seerde melk genomen omdat de omzet van die melk steeds toeneemt en het van groot hygiënisch belang is, dat de consumenten een deugdelijk product ontvangen. Een groot practïsch bezwaar is, dat de gepas teuriseerde melk vaak vrij kort bewaard kan worden. Een groot percentage der mon sters gesteriliseerde melk, welke onbeperkt houdbaar dient te zijn, was bacteriologisch afwijkend. De zorg die aan beide waren besteed, is dikwijls pnvoldoende. Er werd modelmelk van 3 inrichtingen onderzocht. Van één dezer (die veel Haarlem levert) was het resultaat slechter dan van de twee andere. Dit is waarschijn lijk te wijten aan de omstandigheid dat de boerderij op grotere afstand gelegen is. Verder wordt opgemerkt: „De wijze van distribueren der modelmelk laat in het al gemeen wel te wensen over. Een vluggere en doelmatiger distributie schijnt bezwaren op te leveren. In het geheel bleken van de 171 monsters er 53 afwijkend te zijn. waar van 44 wegens bacteriologische toestand". In een monster werden streptococcen ge vonden. Van de 345 monsters karnemelk waren er 66 afwijkend door onvoldoende vetvrije droogrest en/of melksuikergehalte en te hoge zuurtegraad. In sommige gemeenten van het district waar de keuringsdienst werkt was de samenstelling opvallend slecht. De bacteriologische toestand waarin slag room, room en havermoutpap, die gepas teuriseerd of gesteriliseerd moeten zijn, verkeerde, liet veel te wensen over. Yoghurt was dikwijls slecht van smaak en consistentie. Van chocolademelk was het vetgehalte te laag. Alcoholhoudende dranken Onderzochte monsters Port en Samos bleken die namen niet te mogen dragen. Advocaat bevatte minder alcohol dan op het etiket was aangegeven. Voor ondeug delijke pox-t werd een proces-verbaal op gemaakt. Cacao Cacao bleek, in het bijzonder wanneer geleverd was aan bereiders van chocolade melk, wel te weinig vet te bevatten, waar toe, mogelijk door de hoge cacaoboter- prijzen, goed bekend staande fabrikanten medewerkten. Chocoladevlokken, -korrels enz. gebruikt als strooisel voor de boter ham bevatten te weinig cacaobestanddelen; aan couverture, die gebruikt werd bij de bereiding van consumptie-ijs was ander vet dan cacaoboter toegevoegd. Consumptie-ijs Het onderzoek wees uit, dat er nog wel ijs wordt gemaakt van'ongekookte of slecht gepasteuriseerde melk. Verder wordt ge zegd: Het aantal afwijkende monsters ijs was belangrijker lager dan het vorige jaar. Onbegrijpelijk is wel hoe onhygiënisch soms nog met het ijs wordt omgesprongen. Aan de bereiders werd veel voorlichting gegeven, in het bijzonder na het aantreffen van ondeugdelijk ijs. In acht gevallen werd, na herhaalde waarschuwing, een proces verbaal opgemaakt, wegens de verkoop van dergelijk ijs. Koek en suikerwerk Afwijkingen die reeds vroeger voorkwa men, werden ook nu weer geconstateerd, zoals boterkoek en daarop gelijkende be- In October begint het Parijse toneelseizoen (Van onze correspondent te Parijs) De Parijse theaterdirecteuren hebben hun plannen wereldkundig gemaakt voor het nieuwe seizoen. Dit start hier officieel in de eerste week van October, komt in November traag op toeren om pas in de maand December haar hoogste troeven uit te spelen. Die troeven worden nog steeds geleverd door een klein aantal Franse auteurs, wier reputaties soms al een generatie voortdu ren en die klinkende namen dragen als Henry Bernstein, Sacha Guitry of Jacques Deval. Van jongere datum is de roem van een Jean Paul Sartre, een Jean Anouilh, een Maurice Clavel, die hun carrière als dramaturg in de laatste tijd begonnen. Wij zullen enkele titels noemen. Sacha Guitry, die zich zelf graag de Molière- van-onze-dagen noemt, doch wiens ster niettemin enigszins begint te verbleken, zal met zijn tegenwoordige vrouw, de mooie en donkere Lana Marconi, een nieuwe versie van zijn stuk over de be roemde pantomime-speler uit de vorige eeuw Deburau ten tonele brengen, waarin hij natuurlijk zelf de hoofdrol vervult. Dit opus 120 heet „La Folie" (De Waan zin".) In het Théatre Edouard 7, een der def tigste schouwburgen van Parijs, waagt Armand Salacrou zijn kansen met twee nieuwe, korte spelen in één programma: „Pouf" en „pourquoi pas moi?" (waarom ik niet?) Salacrou behoort tot de succes rijkste auteurs van de generatie, die tus sen de twee oorlogen debuteerde en die men geest noch intelligentie kan ontzeg gen. Met René Clair, met wie hij enige verwantschap vertoont, werkte hij samen aan diens laatste film „La beauté du diable" (De macht van de duivel), welke thans ook in Nederland de ronde door de bioscopen doet. Jean-Louïs Barrault, van wie gezegd werd, dat hij de planken van het Marigny vlak bij de Champs Elysées zou verwisse len voor die van het tweede Franse staats theater, het Odéon, kondigt twee premières aan. In het klassieke répertoire: een vol gens Amerikaans procédé gecondenseerde Shakespeare, waarvoor Maurice Clavel de drie stukken Hendrik de Derde, de Vijfde en de Zesde tot één werk heeft verenigd. In het moderne: een nieuwe comedie van de jonge meester Jean Anouilh, een persi flage op een troep comedianten, die een stuk van Marivaux repeteren. De titel luidt: „La Répétition" (De Repetitie). Hierin zijn de dialogen van de klassieke blijspelschrijver en diens moderne collega op een amusante manier vermengd. In het Théatre Antoine, aan een der Parijse boulevards, gaat Michel Simon ook dit seizoen weer voort het succes van „Fric-frac", een comedie uit de onder wereld van boeven, te exploiteren. Daarna komt een bewerking door Marcel Achard van het in Nederland door Comedia ver toonde Amerikaanse blijspel „Harvey" van Mary Chase, gevolgd door een nieuw werk van Jean Paul Sartre, dat „La Passion" (De Passie) zal heten, doch thans nog niet voltooid is. Het seizoen wordt hier beslo ten met één der laatste pennevruchten van Henri de Montherlant: „Celles qu'on prend dans ses bras" (hen die men in zijn armen neemt), sarcastisch handelend over de omgang met de schone sexe. Voor een ander stuk van deze schrijver „Mala- testa" hoopt men Charles Boyer als hoofdrolspeler te kunnen engageren, indien zijn Amerikaanse verplichtingen hem een overkomst naar zijn vaderland zullen toe staan. De bejaarde Henry Bernstein, die zich nog steeds in de gunsten van een trouw publiek verheugen mag, heeft ook voor dit seizoen een nieuwe comedie geschreven, die als gewoonlijk in zijn eigen „Théatre des Ambassadeurs" zal worden opgevoerd en (eveneens als gewoonlijk) een titel van zes letters draagt: „Victor". De rest van het seizoen zal, voorzover te voorzien, wel met kasstukken en para depaard] es worden gevuld. Het Théatre Sarah Bernhard kondigt een reprise van „L'aiglon", (Het Adelaarsjong) van Edmond Rostand, waarin de hoofdrol van de Hertog van Reichstadt afwisselend door een actrice (Marguérite Jamois) en een acteur (Jean Weber) vertolkt zal worden. Zo bereidt Parijs zich dan weer voor op een seizoen met grote beloften. namingen voor gebak dat weinig of geen boter bevatte. Gemberkoek en Gembro- koek, welke benaming sterk aan gember herinnert, bevatte geen gember. In banket- spijs bleken weer onvoldoende gekookte bonen verwerkt. Boterballetjes, roomborst plaat en dergelijke bevatten dikwijls slechts zeer weinig botervet, maar wel minerale olie. Jam, vruchtensappen enz. De samenstelling van deze waren is beter geworden. Bij de bereiding van vruchten op sap en vruchten op siroop wordt nog te weinig op de voorgeschreven hoeveelheid suiker gelet, zodat dit gehalte dikwijls te laag was. Dit was ook bij appelmoes en puddingsaus het geval. Enkele malen werd gekleurd tomatensap aangetroffen. Voor de bereiding van vruchten-limonade wordt wel als ingedikt vruchtensap een product aangeprezen, dat eerder onder de surroga ten dient te worden gerangschikt. Met con serveermiddelen wordt vaak, zowel in jams, limonades als vruchtensappen gemak kelijk omgesprongen, dikwijls wordt te veel benzoëzuur of een geheel ontoelaat baar conserveermiddel gebruikt. Vleeswaren De verbetering in de samenstelling dei- vleeswaren, die het vorig jaar viel te con stateren, zette zich dit jaar voort. Veel aanmerkingen waren er nog op le verpastei met te hoog watergehalte; dit euvel deed zich in hoofdzaak bij enkele fabrikanten voor. Verscheidene processen- verbaal werden opgemaakt, in die gevallen waar het vochtgehalte de toegestane grens ruim overschreed. Gebraden gehakt be vatte eveneens te veel water en te veel zet meel, dit laatste door het verwerken van brood. Ondanks het verbod was in rauwe worst vrij vaak zetmeel aanwezig. Verder kwamen de gewone afwijking, zoals te veel salpeter of boorzuur, te veel meel en kleur stof enige malen voor. De fout is meestal dat de hoeveelheden niet worden afgewo gen. Behalve waarschuwingen werden voor afwijkende vleeswaren 51 processen-ver baal opgemaakt. Slecht water Watermonsters van pompen in enkele melkbedrijven bleken onvoldoende. In twee gevallen werden de pompen verzegeld of verwijderd. Opmerkelijke daling van de geldcirculatie Op de dag van Troonrede en Millioenen- nota liet de weekstaat van de Nederlandse Bank een opmerkelijke ontwikkeling zien. De circulatie van bankbiljetten is niet min der dan 100 millioen lager dan veertien dagen geleden. Hiermede is de chartale geldsomloop op een laagteniveau gekomen voor dit jaar en het vorig jaar namelijk 2773 millioen. De geringe daling, die sinds begin 1950 in de geldcirculatie viel waar te nemen, is hiermede wel sterk geaccen tueerd. De geldmarkt is inmiddels weer ruim geworden. Het vele schatkistpapier, dat deze maand vervalt, heeft dat uiteraard in de hand gewerkt. Er is vraag naar papier met kortlopende termijnen voor alle maan den, niet zozeer naar jaarspapier. Tito heeft goede moed Maarschalk Tito heeft een delegatie van de Britse Labourpartij te Belgrado meege deeld, dat hij oorlog weinig waarschijnlijk acht, „ten minste binnen afzienbare tijd", aldus de correspondent van het Britse libe rale blad „News Chronicle". De correspondent meldde, dat de leden van de Britse delegatie onder de indruk v/aren van Tito's rondborstige verklarin gen en de overtuiging hadden gekregen, „dat er deze winter geen Korea op de Balkan zal zijn". riem we Uïtg: laven Peabody's Meermin, door Guy en Con stance Jones; vertaald uit het Engels: A. B. C. boeken-reeks no. 52; N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. De grote kloof, Roman van een Berggids, door R. Frison-Roche; oorspr. titel La Grande Crevasse, vert, door J. Tersteeg; N.V. Leidse Uitg. Mij, Rijswijk, 1950. Wint uit het Zuiden, door Elmar Grin; oorspr. titel: Weter C Joega, vert, door S. van Praag; Wereldbibliotheek N.V., Amster dam, 1950. Are de Triomphe, door Erich Maria Re marque; vert, door C. J. Kelk; Van Holke- ma en Warendorf N.V., Amsterdam; 4de druk. Petra, door Virginia Myers, naar de Ame rikaanse roman „Angelo's Wife", vertaald door Jola Peppinck; Uitg. J. H. Gottmer. Haarlem. Koelies, door Mulk Ray Anand; oorspr. titel: Coolie, vert, door mr. I. E. Prins Willekes MacDonald, Wereldbibliotheek N.V., Amsterdam. De handen van Veronica, door Fannie Hurst; oorspr. titel: The hands of Veronica, vert, door Mathilda Visser; H. P. Leopolds Uitg. Mij, Den Haag, 1950. Reis zonder Kaarten, door Graham Greene,- oorspr. titel: Journey without Maps, vert, door M. Th. Paanakker; Uitg. Contact, Amsterdam. Santpoort-dorp Jeugdgroepen openen het winterseizoen Donderdagavond wordt in het jeugdhuis een jeugdrally gehouden door de Jeugd gemeenschap, de Vrijzinnig Christen Jonge- renbond, de Vrije Vogels, de verenigingen Samuel en het Bosvolk. Deze avond is bedoeld als opening van het nieuwe verenigingsjaar. De leden van de Bosvolkgroep, die de leeftijd van 12 jaar bereikt hebben, gaan over naar de „Vrije Vogels" en naar de jeugdgroep. Wie van de jeugdgroep negen tien jaar zijn geworden worden opgenomen in de „Vrijzinnig Christen Jo '-enbond'" De bijeenkomst zal een ceremonieel ka rakter dragen, hoewel het vrolijke gedeelte niet achterwege zal blijven. STABIEL WON VAN DE IJMUIDENSE DAMMERS Toen de stand 9—9 was in de wedstrijd StabielDCIJ II, concentreerde zich de belanagstelling om het ,kopbord' Jansen Post. Beslist fortuinlijk waren de dammers uit Santpoort toen de DCIJ'er een eenvou dig eindspel verkeerd bekeek en de wed strijd voor de DCIJ'ers met 11—9 verloren ging. Hoewel het op papier zeer sterke IJmui- dens tiental als ernstige kampioenscandidaat was gestart in Kennemerlands damcompeti- tie, is aan deze plannen door twee neder lagen voorlopig een eind gemaakt. De gedétaïlleerde uitslag van de Sant- poortse wedstrijd luidt: Stabiel, Santpoort DCIJ II, IJmuiden. SCHEEPVAART 1. JansenPost 2. Bakhuisv. d. Steen 3. HoekNïeuwenhuizen 4. ZuiderduinOtt 5. JanssenKoppelman 6. ZuiderduinBroek 7. Burenv. Beelen 8. OosterlingMeyer 9. Kort—v. d. Wort 10. Postmav. d. Bos 2—0 1—1 1—1 0—2 2—0 1—1 2—0 1—1 0—2 1—1 Totaal. Heemstede FEESTCONCERT Als besluit van de reeks feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, zal het Heemsteedse Fanfarecorps „Excelsior" Don derdagavond a.s. in de Gem. Concertzaal te Haarlem, onder leiding van de dirigent de heer J. Beekhoven, een feestconcert geven. Medewerking wordt verleend door het radio ensemble „Vrij en Blij". Alamalc, pass. 18 Burlings. Alderamin. 18 v. Duinkerken te Le Hnvr» Algorab, pass. 18 Finisterre. Amstelkerk, 18 v. Pointe Noire n. Port o.nii, Amstelstad, 19 te Singapore. WnU1 Aardijk, 18 te New Orleans, Amsteldijk, 16 v. Tampa te Brownsville Algenib, 19 te Santos. Atlas. 19 te A'dam v. Cadiz. Aalsdijk, 18 800 m. O. Kp. Race. Agamemnon, pass. 18 Turkseil. Alchiba. 18 pass. Oland. Alcyone. 18 210 m. N.NO. St. Vincent. Alhena. 18 200 m, Z. Salvador. Amsteldiep, pass. 10 Masalembo. Amstelpark. 18 v. Menado n. Bitung Arendsdijk. 18 300 m. N.NW. Paramaribo Aagtedijk. 19 v. Antwerpen te R'dam Abbekerk. IJ te Suez. Alnati. 19 dwars Victoria. Alphacca. 21 verw. Rosario. Alpherat. 19 v. Montreal n. Panama Citv Alwaki, 19 te Santos. Anneiilcerk. 18 v. Fremantle Adelaide Arendskerk. 19 dwars Oporto. Averdijk, 19 v. Eoston te Philadelphia. Alphard. 23 verw te Antwerpen. Andijk, 19 v. New York n. Vera Cruz Beverwijk. 18 te Sfax v. Savona. Bonaire, pass. 18 Ouessant. Britsum, 18 v. Tampa n. Antwerpen Earendrecht. (t). 18 575 m. O. Barbados Barumun, 18 v. Balikpapan n. Makassar! Baud, 19 te Soerabaja v. Singapore. Boskoop. 18 v. Breinen te Antwerpen. Baarii, 18 750 m. Z.ZW. Flores. Bali. 21 verw. Singapore. Borneo. 19 v. Palembang n. Makassar. Blommersdijk, 19 te Baltimore. Bennekom. 20 verw. Tocopilla. Caltex Delft (t), 19 pass. Casquets. Ceram, 19 te Karachi. Ceronia (t), 18 v. Calcutta n. Abradan. Camphuys, 19 te Menado v. Bitung. Corvda (t). 18 v. Miri n. Singapore. Cottica, 18 420 m. N.NO. Paramaribo. Caltex Pernis (t). pass. 19 Malta. Caltex The Hague (t). 19 v. Rastanura n B'i-. Cheshire (tr. en gez.), 20 te Colombo. Clavella (t), 19 v. Suez n. Abadan. Cleodora. pas. 19 Anderhalfgraadskanaal Congostroom. 20 te R'dam. Diemerdijk, 16 v. Balboa. Duivendrecnt (t). 18 360 m. O. Bahia. Duivendijk, 18 v. Bremen n. Antwerpen. Delfland. 19 v. San Francisco. Delft. 19 v. Dominica n. Antwerpen. Esso Den Haag (t). 19 v. Vado Aruba Esso Amsterdam (t). 13 v. R'dam n. Aruba. Etrema (t). 19 v. San Juan te Curacao. Eemdijk, 17 te Vancouver. Elsenburgh. pass. 19 Finisterre. Enggano. 18 te Bandarshapoer. Erïnna ft). 20 v. Singapore te Hongkong v«* Esso Rotterdam O 18 360 m. N. Sombrero Farmsum. 19 te Baltimore v. Lulea. Friesland, 18 400 m. Z. Kp. Race. Fairsea, 19 100 m. Z. Kreta. Gooiland, 18 200 m. N.NO. St. Faulsrocks. Groote Beer. 19 v. Aden. General Sturgis, 19 940 m. ZO. Dondrahead Gouwe. 20 te A'dam v. Kotka, Goya, 19 pass. Algiers. Heemskerk, pass. 18 Ouessant. Haarlem. 18 450 m. W. Finisterre. Hoogkerk. 18 450 m. O. St. Helena. Helder. 19 v. Balboa n. Manta. Hector, pass. 19 Ouessant. Hestia. 19 v. San Juan te Ciudad Trujillo. Ilera. 19 te A'dam v. Barahana. Indrapoera, pass. 18 Guardafui. Ittersum, 19 te Charleston. Jagersfontein. 19 te Antwerpen. Jagersfontein, 18 op de Schelde n. Antwenn Japara (krl.), 18 v. Makassar n. Buru. Jobshaven, 18 tet Falmouth. Joh. v. Oldenbarnevelt, 19 v. Aden n. Perth Kelbergen, 18 v. R'dam te Bagnoli. Kevtosono. 19 v. Djakarta n. R'dam. Khpfontein, 19 v. EastLondon n. Port Elizabri Kota Baroe, 20 te R'dam v. Djakarta. Laagkerk, 18 dwars Oporto n.Marseille. Lekhaven, pass. 18 Ibiza. Linge, 19 v. Malmo te Kemi. Lombok, 18 op Colombia rivier. Lissekerk, pass, 19 Stromboli. Leerdam, 18 960 m. O. Kp. Race. Leersum, 18 300 m. N. Bermuda. Leopoldskerk, 18 nog te Khorramshar. Lucita ft), 19 v. Ileysham n. Dingle. Lemsterkerk, 19 v. Colombo. Lutterkerk, 19 te Tripoli. Larenberg, pass. 20 Dover. Laurenskerk, 20 le Bushire. Macuba (t), pass. 18 Sabang. Marken, 18 v. Bombay n. Madras. Mijdrecht (t), 18 v. St. Vincent. Maaskerk, 19 v. Takoradi te Monrovia, Manoeran, 16 te Los Angeles. Midas, 18 v. R'dam. Mei'wede, 18 v. Hamburg n. Bremen. (t), 18 v. Singapore te Miri. Maivina (t), 18 dwars Mosselbaai. Merwede, 19 v. Hamburg te Bremen. Madoera, pass. 19 Malta. Mapia. 19 v. Soerabaja te Semarang. Meliskerk, 20 rede Singapore. Mataram, 19 v. Port Said. Maashaven, 20 pass. Kp. Verdi eil. Mariekerk, 19 v. Marseille n. Antwerpen, Meerkerk, 19 v. Takubar. Me tul a (t). 19 v. Port Said. Nieuw Holland, 19 v. Singapore te Djakarta, Nestor, 19 v. Istanboel te Izmir verw. Nieuw Amsterdam, 20 te Le Havre. Nigerstroom, 19 v. Takoradi te Accra. Ossendrecht, 18 v. Malmo n. R'dam. Oranjestad, 18 150 m. W. Burlings. Oberon, 18 v. Punto Cardon n. Santiago de Cull Ossendrecht, verw. 18 v. Malmo n. R'dam, Omala (t), 19 v. Miri n. Colombo. Ondina (t), 19 te Gibraltar v. Rouaan, Oran Fontein, 19 te Port Elisabeth. Overijsel, 19 v. Maud. Prins Johan W. Friso, pass. 19 Hebriden. Polyphemus, 16 te Port Swettenham. Prins Fred. Hendrik, 17 v. Chicago n. Montreal Prins Willem V, 17 v. Montreal n. Chicago. Papendrecht (t), 18 400 m. NO. Flores. Prins Alexander. 18 340 m. O. Belle Isle. Pygmalion. 18 220 m. ZW. Ouessant. Prins Joh. W. Friso, 17 350 rn. W. Pentland Filti Prins Willem IV. 16 100 m. W.ZW. Valentia. Prins Willem Hl, 20 pass. Landsend. Rondo, 19 pass. Perim. Rotti, 19 dwars Djeddah. Ruys, 19 v. Zanzibar te Lorenzo Marqués vt Riouw, 20 v. Suez n. Port Said. Rijnkerk, 20 te Genua. Slamat, 18 v. New Orleans te Charleston. Salland, pass. 18 Rio Grande. Saroena, 18 op de Musi. Siaoe, 19 verw. Soerabaja. Stad Breda. 18 700 m. ZW. Kp. Palmas. 1 Stanvac Talang Akar (t), 18 n. Bangkok. Sunetla (t), 20 verw. Poi'V Said. Samarinda. 20 verw. Tarakan. Stad Alkmaar, 20 v. Narvik te Emden verw. Stad Leiden, verw. 21 v. Montreal n. Nederlani Sarangan, 19 le Basrah. Stentor, pass. 19 Gibraltar. Sumatra. 19 v. Palembang te Makassar. Schiedijk, 19 te New Orleans. Sibajak en Zuiderkruis. 19 200 m. ZO. MiniCOJ. Sommelsdïjk, 18 v. Galveston. Tawali, pass. 18 Kp. Finisterre. Tosari, pass. 13 Sabang. Theseus. 16 te Tunis v. Gibraltar. Tibia. 19 pass. Malta. Tankhaven n (t), 19 v. Bangkok te Palembanf Themisto. 18 320 m. O. Belle Isle. Titus, 18 v. Bremen n. Hamburg. Tjibodas. 20 verw. te Djakarta. Tabian, 19 v. A'dam n. Indonesië. Tjikampek, 19 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Tanbinta, pass. 19 Kp. St. Vincent. Tamo, pass. 20 Finisterre. Tero, pass. 20 Kp. Frio. Tiberius. 20 v. San Felix n. Granada. Trompenberg, 19 v. Galveston te Lake Charles Utrecht, 18 te Paranagua. Volendam, 18 v. New York n. R'dam. Vulcanus, 18 v. Piraeus n. Morphoubay. Van Heutz, 18 v. Singapore n. Penang. Van Riebeeck, 19 v. Singapore te Belawan. Van Riemsdijk. 19 v. Djakarta te Soerabaja. Venus. 19 v. Gibraltar n. Alexandrië. Veendam. 20 te New York v. R'dam. Willemstad, 19 v. Trinidad n. Barbados. Weltevreden. 19 v. Belawan n. Penang. Westland, pass. 19 Ouessant. Willem Ruys. 20 v. Port Said. IJsel. 19 verw. Aruba v. New Orleans. Zeeland (krl.). 20 te Halifax. Zuiderkruis en Sibajak, 19 200 m. ZO. MinlMP Slotkoers Openings* gisteren koersea Koninklijke Olie 300% 296% [Jnïlever 226% 224% Philips 227A A. K. U 175% 173 lokker Nederlandse Ford 275 Nederlandse Kabel 278 v. Berkel's Patent lli'A Scheepvaart-Unie 156 157 ïoll.Amerika Lijn 167 Deli Maatschappij 121% 121 H. V. A 126 121% A'dam Rubber 138A 136% Ned. Handel Mij. 146 y. N.-I. Handelsbank 88 Billiton Mij. II. 239

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8