Haarlems Dagblad cn <DptETt5tc ïjaaricmsttjc Courant (3tnno i6$6~) Bezwaren Zware strijd om Seoel gaande Pleidooi voor onafhankelijkheid der Noord-Afrikaanse volken „Contact tussen Engelse en Franse socialisten is nagenoeg verbroken 65e Jaargang No. 19660 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 22 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Uamiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom TFflJ HEBBEN TEVEEL BEZWAREN in \V Europa. In alle landen heeft men bezwaren: volstrekt niet alleen tegen de Russen (al zijn dat de zwaarste) maar ook tegen de Amerikanen. En tegen elkaar. Ge hebt, als ge het nieuws goed gevolgd hebt, oe Westelijke onderlinge-bezwaren-stroom •n de laatste weken weer krachtig zien aanzwellen. Wellicht hebben ze u meer malen getroffen door hun juistheid. Ge hebt ze gelezen en gedacht: ja, dat is ook wel erg. Dat kan ook eigenlijk niet. Mis schien hebt ge zelfs overwogen ofschoon niet iedereen tot zulke vergelijkingen ge neigd is dat ge zelf in een vereniging lit die een of ander schoon doel nastreeft, maar niet over voldoende middelen be schikt. En er zijn andere verenigingen die dat doel eveneens nastreven, maar ook niet over voldoende middelen beschikken. De logische oplossing zou zijn, die verenigin- cen tot een sterk geheel te maken. Maar daar zijn grote bezwaren tegen. Ge kent ze nauwkeurig en zijt dus geneigd ze als veel onoverkomelijker te zien dan de bezwaren die Frankrijk, Duitsland, Italië, Engeland, België, Nederland enz. allemaal tegen samenvoeging hebben. In die verenigingen, die hetzelfde doel nastreven als de uwe, zijn andersdenkenden bijeengebracht. Die zullen er wel nooit één geheel van willen maken. Zouden zij misschien voor federa tieve samenwerking te vinden zijn? Ook daartegen voelt ge bezwaren rijzen. De ene heeft meer leden dan de andere. En de andere heeft een groter tekort dan de ene. Denk er verder over na en ge zult ervaren in welk een aardige nabootsing in minia tuur van het Europese probleem gij ver wijlt. Zelfs zal uw overtuiging, dat dit laatste wel tot oplossing zou komen als het van ons Nederlanders afhing, gaan wanke len. Er is die bekende vergelijking van Engelsen, Fransen en Nederlanders die zich ergens in een ver, onontgonnen gebied als kolonisten vestigen. Als het drie Engelsen zijn is er binnen een maand een cricket- veld aangelegd. Zijn het drie Fransen, dan verrijst er in dezelfde korte tijd een café (met terras). Zijn het drie Nederlanders, dan hebben zij in die maand een vereniging gesticht. Dit verhaaltje zou kunnen strek ken tot stijving der nationale zelfgenoeg zaamheid. Want het is toch maar heel wat degelijker om in de eerste plaats aan een vereniging te denken dan aan sport of cafébezoek. Maar men moet eraan toevoer gen dat als na een jaar er zes Nederlanders in datzelfde oord zouden vertoeven, er on getwijfeld twee verenigingen zouden zijn. Als wij onszelf onbevangen bezien moeten wij erkennen dat wij niet sterk zijn in het verenigen hetgeen wil zeggen: in één heid iets nastreven maar wel in het ver gaderen. Op dit laatste chapiter hebben wij ongetwijfeld onze sporen verdiend en zouden wij een goede gooi doen naar het wereldkampioenschap, als dat 'ooit werd uitgeschreven. (Maar ik: hoop van niet.) Het kenmerk van geheel West-Europa is tegenwoordig, dat het wel vergadert maar niet verenigt. Wie nu al de bezwaren leest, die tegen het laatste met zoveel woorden en argumenten te berde worden gebracht, bedenke dat tegen de uitvoering van ieder nieuw plan bezwaren zijn aan te voeren. Altijd. Men kan ze gaan uitmeten tot in het eindeloze. Men kan zelfs steeds nieuwe bedenken. Men schiet daarmee evenwel niet op. Geen stap komt men verder. De vraag is tenslotte, of de voordelen van het moeilijke besluit belangrijker zijn dan de bezwaren. Is dat zo, dan moet men de laatste overwinnen. Durft men dat niet aan, dan legt men het af. In het geval van Europa zou dit aanzienlijk erger zijn dan in dat van uw veronderstelde vereniging, maar in het wezen der zaak zijn de ge vallen gelijk. Men moet bezwaren weten te overwinnen en offers weten te brengen om met andersdenkenden te federeren, om zijn doel met volle kracht te kunnen nastreven. En in menig geval, in dat van Europa in de eerste plaats: om het niet af te leggen. De zwaarte der bezwaren drukt ons ter neer. Wij schijnen vergeten te zijn dat er andere krachten in de mens ook in de Europese mens wonen dan de gave tot schildering van zijn fouten en tekortko mingen en tot (ja, zeer schrandere) uit eenzetting van bezwaren tegen grote plan nen. Wij staan zeer critisch tegenover jongere volken in andere delen der wereld, die een durvender levensopvatting hebben en zelfs het begaan van fouten riskeren. Wij critiseren en zijn traag, en laten onze tijd voorbijgaan. En het zou schoon zijn als wij eens inzagen, dat zij zich van onze critiek niets aantrekken en geneigd zijn om ons te lachen. Want zij vinden dat onze tijd voorbij is en dat wij niet meer belang rijk in de wereld zijn, met al onze bezwa ren. Als dit werkelijk tot Europa's besef doordringt zal het misschien wakker wor den, tot de daad besluiten en inplaats van tot vergaderen tot verenigen overgaan. Moge dit keerpunt nabij zijn. R. P. Volgend jaar worden de oude dubbeltjes en centen ingetrokken Minister Lieftinck deelt in de toelichting op de begroting van Financiën voor 1951 mede dat naar het zich laat aanzien, in 1951 de algehele vernieuwing der Neder landse pasmuntcirculatie fiaar beslag zal kunnen krijgen. Op 15 Augustus 1950 werden reeds de zilveren en zinken kwartjes alsmede de nikkelen en zinken stuivers buiten omloop gesteld. In de loop van 1951 zullen de zil veren en zinken dubbeltjes alsmede de oude bronzen en zinken centen .worden ingetrokken? Om dit laatste mogelijk te maken zullen in de eerste helft van 1951 nog 150.000.000 nikkelen dubbeltjes en nieuwe bronzen centen worden aangemaakt. Sedert de inwerkingtreding van de Muntwet 1948 zullen dan in totaal ruim 600.000.000 mun ten door 's Rijks Munt te Utrecht zijn ge slagen. kapitein van kustvaarder vermist Kapitein E. J. Tekkes van het Groningse motorschip „Jozo" is voor de Oostkust van Zweden vermoedelijk overboord geslagen. De roerganger had Woensdagavond laat de kapitein in zijn hut gewekt. Toen de kapitein na een uur nog niet op de brug gekomen was, ging de roerganger weer naar beneden, maar vond de hut leeg. Men vermoedt, dat kapitein Tekkes overboord gevallen is. Hij was 30 jaar en heeft twee kinderen. De stad Soewon, zuidelijk van Seoel, veroverd TOKIO, 22 September (Reuter). Bij de uitbreiding van het Noordelijke bruggehoofd hebben de strijdkrachten van de UNO gisteravond de stad Soe won veroverd, zo is officieel te Tokio bekend gemaakt. In Soewon, dat 28 km ten Zuiden van Seoel ligt, komen twee hoofdwegen samen, die onder alle weersomstandigheden te ge bruiken zijn. De wegen lopen Zuidwaarts naar Taedjon en Koemtsjon en vormen de directe verbinding tussen het Noordelijke en het Zuidelijke bruggehoofd vnn Poesan. Amerikaanse en Zuïd-Koreaanse mari niers zijn heden de stad Seoel binnenge drongen en doorzoeken de straten op sluip schutters. De aanvallende troepen zijn minder dan een kilometer van het centrum van de stad verwijderd. Men verwacht dat twee strijd groepen van de mariniers, die met tanks van het Noorden en Zuiden een tangbewe ging tegen de stad uitvoeren, in de loop van de dag in het centrum van Seoel zullen aankomen. Beide strijdgroepen behoren tot de eerste Amerikaanse divisie mariniers. Zij hebben ongeveer 8000 goed verschanste Noord- Koreanen tegenover zich, zodat zij zich op een dagenlange strijd voorbereiden. Mariniers versterkingen, die hedenoch tend te Intsjon aan land gingen, werden onmiddellijk naar het front gezonden ter aanvulling van de strijdgroep, die van het Zuiden uit Seoel binnentrekt en in de slag om Jongdoengpo betrekkelijk zware ver liezen heeft geleden. Deze strijdgroep is hedenochtend over een pontonbrug de stad Seoel binnengerukt. De rechterflank van de mariniers wordt gedekt door de zevende Amerikaanse leger divisie. Zware artillerie en intensieve bombar dementen hadden tevoren de stad storm- rijp gemaakt. Amerikaanse artilleristen hadden een duizendtal Noord-Koreanen waargenomen op hoog terrein ten Westen van de stad. Zij richtten een vernietigend vuur op deze troepen. Deze dichte opeenhoping van Noord- Koreanen werd ook van de lucht uit aan gevallen met „napalmbommen", een nieuw type bom, die bij ontploffing brandende berizinegelei wegslingert. Blijkbaar bevond deze- Noordelijke con centratie zich in een gebied, waar olie was opgeslagen, want na het bombardement stegen dichte, zwarte rookwolken bijna drie kilometer hoog de lucht in. Honderden Noord-Koreanen, meest in groepen van 20 of 30, gaven zich over. De Zuid-Koreaanse burgers werken met de mariniers samen bij het opsporen van sluipschutters en als burgers verklede sol daten. Deze laatsten vox-men een ernstige bedreiging voor de strijdkrachten der UNO. De Noord-Koreanen belemmeren de operatie verder door artillerie- en mortier vuur, zelfs op het vliegveld Kimpo. Zuidelijk front Aan het Zuidelijk front op Korea is de Britse brigade, die naar verwacht wordt spoedig versterkt zal worden met een Australisch bataljon uit Japan, in storm- boten de Naktong overgestoken naar het bruggenhoofd der UNO op de Westelijke oever. De brigade slaagde er zonder ver liezen in zich bij de 24ste Amerikaanse di visie te voegen, die oprukt naar Koemtsjon, 7 km; ten Noord-Westen van Taegoe. Ten Westen van Taegoe vorderden de verbon den strijdkrachten Donderdag ruim 6 km en stuitten toen op hevige tegenstand. Zuid- Koreaanse troepen bezetten een dorp 32 km ten Noorden van. Jongtsan. In het gebied van Kigje. rukten Zuid-Koreaanse troepen IV2 km op. Troepen van de tweede Ame rikaanse divisie, die de Naktong 14 km ten Noorden van Jongtsan waren overgestoken, moesten zich onder hevig vuur van de tegenstander weer op de Oostelijke oever terugtrekken. In het uiterste Zuiden maakte de 25ste Amerikaanse divisie langzaam voortgang. Tegen het invallen van de duis ternis was zij IV2 km gevorderd. Halverwege tussen Taegoe en Waegwan is een Amerikaanse luitenant gevonden, die aan een boom gebonden was en drie schotwonden in hoofd en gezicht had. Of schoon zijn toestand zeer ernstig was, kon "hij vertellen, dat hij tien dagen geleden Hoge onderscheiding voor dr. H. M. Hirschfeld Tot groot-officier in de orde van Oranje- Nassau is benoemd dr. H. M. Hirschfelv, die buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur en Hoge Commissaris van het Koninkrijk der Nederlanden in Indonesië is geweest. door de Noord-Koreanen krijsgevangen was gemaakt. Onder bedreiging met een pistool had men hem willen dwingen via een verster ker tot de Amerikaanse troepen te spre ken, doch hij had dit geweigerd. Toen de Amerikanen tot de aanval over gingen had een Noord-Koreaans officier zijn gevangene aan een boom gebonden. Later had hij hem in het hoofd geschoten en hem voor dood achtergelaten. Opstand in Seoel? Volgens een door radio Poesan aange haalde Zuid-Koreaanse autoriteit zouden tienduizenden anti-communistische arbei ders in Seoel in opstand gekomen zijn. Volgens de radio is de staat van beleg afgekondigd in de stad, waarvan sinds Dinsdag verwacht werd, dat zij binnen 48 uur in handen van de Amerikanen zou vallen. MacArthur terug MacArthur is te Tokio teruggekeerd na zijn bezoek aan de Koreaanse fronten. In het vliegtuig, waarmee MacArthur terug vloog, vertelde hij aan journalisten, dat de invasie bij Intsjon een gewaagde onderne ming was geweest. „Datgene, dat de operatie mogelijk maakte, was het feit dat niemand dacht dat het mogelijk was. Ik zelf ook niet. De operatie had succes omdat zij zo moei lijk was". Binnenkort West-Duits consulaat in Nederland Het West-Duitse nieuwsbureau DPA meldt, dat binnen drie of vier weken te 's-Gravenhage of Amsterdam een consu laat-generaal van de West-Duitse republiek zal worden ingesteld. De consul-generaal voor Nederland, dr. Karl Dumont, stelt op het ogenblik te Bonn de lijst van zijn toekomstige medewerkers op. Zijn plaatsvervanger krijgt de rang van consul eerste klasse. Verder worden drie medewerkers voor de economische afde ling, twee juristen in de consulaire afde ling en vijf zogenaamde „technische amb- tenaren" aangesteld, onder Wiie een secre taris van het consulaat-generaal. Amerikanen bij Tito BELGRADO, 21 September (United Press). Maarschalk Tito heeft tegenover vier leden van het Amerikaanse Congres verklaard dat het snelle en doeltreffende optreden van Amerikaanse strijdkrachten in Korea indruk heeft gemaakt op het Kremlin en Rusland van eventuele verdere aggressies zal weerhouden. Tito vond dat de verenigde strijdkrachten in Korea niet verder behoren te gaan dan de 38e breed tegraad en dat de Koreanen daarna de ge legenheid behoren te krijgen zich door middel van algemene verkiezingen uit te spreken over de vraag of zij de eenheid van hun land wensen. Volgens senator Gwen Brewster, een van de vier Amerikaanse bezoekers zou Tito hebben aangevoerd dat de huidige strijd er niet een is tussen communisme en kapita lisme maar tussen „slavernij en vrijheid", tussen zelfbeschikkingsrecht en volkomen onderworpenheid. Tito zei dat hij geen Amerikaanse wa penhulp zou aanvaarden en evenmin zou besluiten tot toetreding tot het Atlantisch pact. Zulks zou niet stroken met de com munistische grondslagen van zijn staat, voerde hij aan. Joegoslavië zou in geval van nood wel hulp in de vorm van voedingsmiddelen willen aanvaarden, zei hij. Hij bracht in dat verband in herinnering dat hij onlangs rekening heeft gehouden met de mogelijk heid van komende voedselschaarste ten gevolge van de droogte die het land deze zomer heeft geteisterd. in BERLIJN IS MEN AAN HET RUILEN De spanning in Berlijn nam Donderdag avond enigszins af teen bekend werd ge maakt, dat een groot aantal agenten uit Oost-Berlijn, die in West-Berlijn gevangen hadden gezeten, vrijgelaten waren. Als tegenprestatie liet de Oost-Berlijnse politie West-Berlijnse politiemannen vrij. De chef van de Oost-Bei-lijnse politie gaf echter tegelijkertijd de verzekering, dat de andere agenten uit West-Berlijn die in Oost-Berlijn gevangen zitten, niet eerder zullen worden vrijgelaten dan nadat de Oost-Berlijnse agenten uit West-Berlijn zijn teruggestuurd. In een verklaring aan de pers zei de chef van de politie, dat een oplossing gevonden moest worden voor het voorkomen van de misverstanden die telkens langs de sector grenzen een miniatuur oorlog ontketenen. (United Press). Tunnelbouw te Velsen Het woord is aan zal worden hervat Voor 1951 is een bedrag van 2Vi millioen uitgetrokken „Voor het weder aanvatten van de tun nelbouw te Velsen is op de rijksbegroting van Verkeer en Waterstaat voor 1951 ƒ2.500.000 uitgetrokken. Met het oog op de voortdurende toeneming van het mo torische wegverkeer is het zaak thans dit werk te hervatten. Ook het belang van de scheepvaart door het Nooi-dzeekanaal zal zeer gebaat zijn met het verdwijnen van de Velser spoorbrug, dat het gevolg zal zyn van de tunnelbouw. De bouwkosten van de tunnel worden geraamd op onge veer 36 millioen. Met een bouwtijd van 5 a 6 jaar moet rekening worden gehouden. Het lijdt geen twijfel dat hét veel moeite zal kosten gedurende de bouwperiode het toenemend wegverkeer met behulp van de veren bevredigend te bedienen", aldus deelt minister Spitzen in de Memorie van Toelichting op zijn begroting mede. Schönthan: Bij mensen die er zich op beroe men, het hart altijd op de tong te dragen, is de mond gewoonlijk groter dan het hart. Marshall in functie George C. Marshall is Donderdag in functie getreden als Amerikaans minister van Defensie en heeft bij die gelegenheid bekend gemaakt, dat hij de ministers van Defensie van Engeland en Frankrijk in New York zal ontmoeten om over de her bewapening van Duitsland te praten. De thans 69-jarige Marshal, deelde dit mede op een persconferentie in Washing ton, nadat hij in zijn nieuwe functie be ëdigd was. Hij weigerde zijn zienswijze weer te geven over de herbewapening van Duitsland en had ook geen commentaar op andere kwesties. (United Press). Algemene Vergadering der UNO Beschuldigingen aan het adres van Israel FLUSHING MEADOWS, 21 September (Reuter). De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Percy Spender, heeft in de Algemene Vergadering der UNO verklaard, dat de ervaring heeft geleerd, dat de UNO van een verkeerde veronder stelling uitging toen zij aamiam dat alle leden gelijkelijk besloten zouden zijn de vrede te bewaren. De Sovjet-Unie heeft nagelaten mede te werken aan het werk van de UNO om de toestanden in de wereld te verbeteren, aldus Spender. Zolang de politiek der Sovjet-Unie zich niet wijzigt moet de meerdexriieid der leden-staten stappen nemen om zich te verdedigen tegen aggressie. „Dit houdt in, dat zij een zo sterke strijdmacht tot hun beschikking moeten hebben, dat geen staat een aanval op een buurland zal wagen, uit vrees voor André Philip gaf zijn mening Het Schuman-plan krijgt vervolgen op het gebied van landbouw en nijverheid André Philip is een man van betekenis in de Franse socialistische partij, in het Franse politieke leven en ook in de federalistische beweging. Van huis uit jurist Philip is nog altijd pro fessor in het staatsrecht ageerde hij al vroeg in de Franse arbeidersbewe ging, die hij sedert jaren op de banken van de S.F.I.O., de socialistische partij, vertegenwoordigt. Tijdens de oorlog liet De Gaulle hem naar Londen komen, waar hij een der voornaamste adviseurs van de generaal is geweest. Een jaar later bereidde hij te Algiers de eerste grondwet van de vierde republiek voor, die echter naderhand venvorpen zou worden. In de eerste kabinetten van de bevrijde vierde republiek beheerde Philip de zware portefeuille van Financiën en Nationale Economie. Zijn financieel beleid werd geen onverdeeld succes, en vrij spoedig nam het ministeriële leven van Philip een einde. Thans is hij in de socialistische gelederen de promotor van de federalistische denkbeelden en tevens een van de meest markante persoonlijkheden in de Assemblée van Straatsburg. Onze correspondent in Parijs geeft in bijgaand artikel de mening van Philip over urgente politieke aangelegen heden weer, welke hij tijdens een interview ontvouwde. „Hoe staat het met het Schumanplan?" luidde de eerste vraag. „De voorbereidingen", antwoordde de oud minister, „zijn nu bijna voltooid. Begin, uiterlijk eind October, .zlillen de rapporten zijn geredigeerd. Dan volgen de parlemen- onderonsje op de openingsvergadering van de UNO-Assemblée. Het moet zeer vertrouwelijke mededeling zijn, die Andrej Wysjinski (rechts) hier aan zijn mede-gedoieeeerde Malik en zijn adviseurs doet taire debatten, die wel geen moeilijkheden op zullen leveren. In December kan, wat Frankrijk betreft, het document worden ge tekend en het lijkt me, dat begin volgend jaar de „Hoge Autoriteit" in functie zal kunnen treden". „Wat is uw oordeel over de Nederlandse bijdrage aan de voorbereidende werkzaam heden?" „In het begin stond, zoals u weet, uw land wat aarzelend tegenover de consequenties, die van de uitwerking verwacht konden worden. Die aarzeling is, na de eerste we ken studie, geleidelijk verdwenen en ik durf gerust verklaren, dat de Nederlandse experts tussen alle specialisten hebben uit gemunt wegens hun constructieve denk beelden, hun kennis en vooral hun wil actief aan Eiu-opa's eenwording mee te werken". „Gelooft u dat Engeland nog bij zal draaien?" Het gezicht van André Philip betrok. „Voorlopig zeker xiiet. In Straatsburg heb ik duidelijk ervaren, dat de Britten principiëel afwijzend staan tegenover elke samenwerking op Europees plan. Ik voor zie echter, dat latei-, wanneer de Hoge Autoriteit zijn macht zal demonstreren, er zeker een overeenkomst met Engeland ge sloten kan worden. We moeten de Engelsen eenvoudig dwingen". „Kan het Schuman-plan in de toekomst stimulerend op Straatsburg werken?" „Die vraag is hoogst belangrijk", was het antwoord. „Mijn opinie luidt, dat we door middel van het Schuman-plan de raad van Europese ministers zullen kunnen noodza ken aan de Assemblée van Straatsburg effectieve macht af te staan. Daarom heb ik er van de zomer in Straatsburg dan ook. met succes, voor geijverd om leden van de Europese Assemblée te delegeren naar het op te richten parlementaire orgaan tegen over hetwelk de Hoge Autoriteit later ver antwoordelijk zal worden gesteld. Van Europees standpunt wordt dat orgaan dus een commissie van Straatsburg. Zo wordt derhalve de Europese Assemblée automa tisch bij het Schuman-plan ingeschakeld. U begrijpt het enorme belang van deze rege ling. In mijn gedaehtengang is de Hoge Auto riteit van het Schuman-plan voorbestemd een soort Europees ministerie voor kolen en staal te worden. Het is nu zaak andere Hoge Autoriteiten op te richten en ik kan u wel zeggen, dat er hier reeds aan een pen dant van hel Schuman-plan gewerkt wordt, dat de naam van onze tegenwoordige minis ter van Landbouw zal dragen. Dat wordt het Pflimlin-plan. In andere sectoren van nijverheid moeten overeenkomstige pro jecten worden uitgewerkt. Wanneer al die Europese departementen zijn geschapen, dan moet er een hoofd van die Hoge Auto riteiten worden benoemd. Dat zal de eerste minister-president van West-Europa zijn". „Wat denkt u van uw Engelse geestver wanten?" „Vroeger bestreden wij, socialisten", zei dan Philip, „de reactie. Thans vechten we tegen de Labour Party. Het etiquet is ge wijzigd. De zaak zelve echter niet. Het is inderdaad wel treurig dat bijvoorbeeld in Straatsburg verschillende voorstellen door de Engelse socialisten bestreden werden, die door onze eigen ultra-rechtse parle mentsleden waren aanvaard. Voor ons is het socialisme synoniem met internationa lisme. We begrijpen de mentaliteit der La bour Party niet. Wij hebben dan ook nage noeg geen contact meer met de Engelse socialisten. De tegenwoordige Comisco, de internationale der socialistische partijen, heeft dan ook feitelijk niets meer te be tekenen. Herbewapening moet „Europees" zijn Als laatste vraag kwam het probleem der Duitse herbewapening ter sprake. André Philip wees erop, alvorens nader op de kwestie in te gaan, dat hij bij zijn antwoord eer zijn eigen denkbeelden dan het officiële standpunt van zijn partij zal formuleren. „Het is een misdaad", vervolgt hij dan, „Duitsland op nationale basis te bewape nen. Dat betekent nieuwe macht voor de Duitse militaire klieken, die naar oud recept, morgen of overmorgen zeker de republiek van Bonn naar het leven zullen staan. Herbewapening kan en mag uitslui tend op Europees plan geschieden. Ik denk daarbij niet eens alleen aan Duitsland. In Franki-ijk bijvoorbeeld zal verhoging der defensiegelden voor exclu sief eigen gebruik automatisch tot verlaging van het levenspeil moeten leiden, hetgeen een overwinning voor het communisme in houdt, welke Moskou geen cent en geen droppel bloed zou kosten. Daarom zal ik tegen de militaire uitgaven stemmen, wan neet die niet voor een Europees leger zullen zijn bestemd, waarin ook de Duitsex-s moe ten worden opgenomen. Een jaar geleden kon men nog over tempo-kwesties discus siëren. Thans is er geen uur meer te ver liezen. We moeten nu weten wat we willen en voor onze denkbeelden offers durven te brengen. Het is mijn stellige overtuiging, dat door de benoeming van Marshall als minister van Defensie de eenwording van Europa en de samenwerking met Amerika in hoge mate zullen worden bevorderd". de zware vergelding, die dan volgt," aldus Spender. „Doch wij moeten meer doen dan over aggressie spreken. Wij moeten elkaar helpen om economisch en sociaal sterker te worden. Cadhil Al Djamali, minister van Buiten landse Zaken van Irak. noemt essentiële voorwaarden, die, zijns inziens, nodig zijn voor het bewaren van de vrede, om de „be vrijding van alle volken, die zich van hun onafhankelijkheid bewust zijn". Hij doelde vooral op Noord-Afrika, „waar de bevol king een hoge graad van politiek bewust zijn heeft bereikt, dat de Franse autoritei ten, in plaats van aan te moedigen, trach ten de kop in te drukken en waarvoor zij soms geweld gebruiken." De Iraakse afgevaardigde beschuldigde vervolgens Israel van daden van aggressie en vroeg, waarom de UNO in Palestina niet zo snel hadden gehandeld als in Korea. Hij keurde de „brute behandeling af van honderden Arabieren, die in Palestina van dorst, honger en uitputting sterven", aldus de Iraakse afgevaardigde, die er aan toe voegde: „Heeft de UNO een zuiver geweten ten aanzien van de bijna één millioen Ara bieren, die dakloos en behoeftig zijn?" Hij stelde een „plan-Marshall voor het mid den-Oosten" voor. Indien enige der mil- lioenen, die voor wapens worden uitge geven, -.ouden worden besteed voor de onvoldoende ontwikkelde landen, zouden enige der grootste oorzaken van de oorlog worden weggenomen, aldus deze afge vaardigde. Vervolgens drong dr. Ismael Gonzales Revalo (Guatemala) er bij de algemene vergadering op aan zich te verzetten tegen alle pogingen om het huidige Spanje in de UNO op te nemen: „Franco de laatste haven van het fascisme is door de UNO verstoten. Het zou een harde slag voor de idealen der democratie en een negatie van de vorige oorlog zijn, om de huidige Spaanse regering toe te laten tot de UNO of een van haar gespecialiseei'de bureaux". Hij vi-oeg voorts de kwestie der Chinese vertegenwoordiging objectief te behan delen. Australische troepen kunnen in het buitenland dienen De Australische premier, Robert Menzieg, heeft Vrijdagavond in een radiorede ver klaard, dat van nu af aan alle leden van het Australische staande leger overal ter wereld kunnen dienen, evenals de vloot en de luchtmacht. „De democratische wereld kan het zich niet veroorloven, dat het gemeenschappe lijk front tegen het communisme wordt verzwakt, doox-dat sommige legermachten achterblijven in nutteloze isolatie", aldus Menzies. „Een Australisch leger, dat al leen in Australië mag dienen, zou gelijk- waax-dig zijn aan een houten geweertje". HET WEER AFGEBEELD Langs de flank van een gebied van hoge druk. dat zich uitstrekt van de Golf van Biscaye tot voorbij de Azoren, handhaaft zich een krachtige Westelijke luchtstro ming. Hierin worden depressies afgewisseld door ruggen van wat hogere luchtdruk. Het belangrijkste voor het weer in ons land is een lage drukgebied ten Zuiden van IJsland. Het koudefront hiervan nader de ons land vandaag namelijk in een snel tempo. Achter dit front bevindt' zich een rug van hoge luchtdruk, die echter door een depressiesysteem ten Zuid-Oosten van New Foundland, dat nu een flinke activiteit begint te ver tonen, wordt aangetast. Weerbericht MORGEN AFNEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met voorna melijk gedurende de nacht nu en dan buien. Aanvankelijk krachtige Westelijke wind, morgen tijdelijk afnemende en naar Zuidwest krim pende wind. Overdag iets minder koud. 23 September: Zon op 6.26 uur, onder 18.38 uur Maan op 18.00 uur, onder 2.48 uur Hoog en laag water in Umuiden Vrijdag 22 September Hoog water: 0.30 en 13.11 uur. Laag water: 8.27 en 20.55 uur. Zaterdag 23 September Hoog water: 1,39 en 14.11 uur. Laag water: 9.37 en 22.01 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1