Voor het bouwplan is £110 millioen uitgetrokken dan vorig jaar meer In Haarlem arriveerden reeds 1924 gedemobiliseerden Vrijdag 22 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsch^ Courant Bedrag voor scholenbouw verhoogd van f48 tot f70 millioen Het Bouwplan 1951 sluit op een totaal van f 1474 miïiioen en gaat met f 110 mil lioen uit boven het Bouwplan 1950. De post voor woningbouw ad. f 560 mil lioen is verreweg de grootste. Daarbij is aangenomen, dat in 1951 ongeveer 50.000 woningen (Woningwet en andere tezamen) gereed zullen komen. Door het bouwen van duplexwoningen zal het aantal gezinnen dat gehuisvest kan worden groter zijn dan 50.000. Bij de opstelling van de begroting is er van uitgegaan, dat het bedrag van f 560 millioen ongeveer als volgt over de diverse sectoren zal worden verdeeld: herbouw woningen f 80 millioen: woningwetwonin gen f 220 millioen: particuliere bouw met rijkssteun f 180 millioen en vrije sector f 80 millioen. Een bedrag van f 65 millioen zal moeten dienen voor de gehele boerderijenbouw met inbegrip van de wederopbouw van verwoeste boerderijen. Het streven is, de oorlogsschade van de boerderijen in onge veer vier jaren na 1950 gerekend te herstellen. Een bedrag van f 220 millioen is bestemd voor de nijverheid. Voorop is gesteld, dat de industrialisatie niet wegens ontoerei kendheid van het bouwvolume in de nij verheidssector mag worden geremd. Voor de sector handel en verkeer is f 105 millioen uitgetrokken. Hieronder valt ook de winkelbouw in de getroffen stadskernen. Vele andere urgente en minder urgente bouwwerken als garages, hotels en amuse mentsbedrijven zullen hun volume aan deze sector ontlenen. Het laat. zich aanzien, dat in deze sector nog geruime tijd beoordeling op urgentie nodig zal zijn. Een verhoging van f 14 millioen (1950) tot f 25 millioen (1951) beoogt de uitvoe ring van het bouwprogramma voor zieken huizen, psychiatrische inrichtingen en sa natoria te versnellen. Scholenbouw De grote verhoging in de sector scholen bouw van f 48 millioen tot f 70 millioen is noodzakelijk wegens het buitengewoon hoge geboortecijfer van de na-oorlogse jaren. Over slechts enkele jaren zullen de aanmeldingen voor het eerste leerjaar der L. O. scholen sterk in aantal toenemen. Bouwaanvragen om deze stoot op te van gen zullen voorrang moeten hebben. Daar door zullen andere, tot de scholensector Philips zal binnenkort via enkele Eindho- yense radiohandelaars de eerste Neder landse televisie-ontvangers op de markt brengen die fS75.per stuk zullen kosten. Men kan er uiteraard alleen de program ma's van de Eindhovense experimentele televisieomroep mee ontvangen mits men niet verder dan plm. 40 kilometer hemels breed van de Brabantse lichtstadwoont. Foto: een der televisietoestellen. Ds. A. L. Broer jubileerde Ds. A. L. Broer, Doopsgezind predikant te Hilversum, vierde zijn zilveren ambts jubileum. Ds. Broer stond, voordat hij in 1938 te Hilversum kwam, achtereenvolgens in Hin- deloopen en Harlingen. Hij is een op de voorgrond tredende figuur uit de Neder landse Mennisten-gemeenschap. Hij werd op 28 December 1900 te Giethoorn ge boren, bezocht het gymnasium in Den Haag en studeerde vervolgens aan de Amster damse Universiteit. Op 20 September 1925 deed hij zijn intrede bij de Doopsgezinde gemeente van Hindeloopen. De jubilaris heeft vooral ook grote bekendheid verwor ven als natuur- en kunstbeschrijver. Hij is medewerker van verscheidene dag- en weekbladen en andere periodieken. Voorts schreef hij enige gedichtenbundels. On langs verscheen van zijn hand. een boek over het paleis Soestdijk en zijn omgeving. Een boek over het Gooi zal eerlang het licht zien. Ds. Broer is bestuurslid van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit en secretaris-pen ningmeester van de Doopsgezinde predi kantenvereniging. Ook als radio-spreker geniet hij algemene bekendheid. Verder is hij een hartstochtelijk strijder voor het behoud van natuur- en landschapsschoon. ADVERTENTIE hoofdpijn; <- -m Mijnhard; Hoofdpijnpoeders. Doos 45 c- Mijnharde Hoofdpijntablenen. Koker 75 ei Agenda voor Haarlem VRIJDAG 22 SEPTEMBER Stadsschouwburg: ,.De Verrader" (Come- dia), 8 uur. Phoenix-terrein: Circus Mullens. 8 uur. Vondelwcg 396: Tentoonstelling in duplexwoning (tot en met Zondag). Frans Hals: „Oom Willy wint de derby", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Neptunus dochter", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het jolige weeuwtje", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bagdad", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Wilde pracht", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wraak van een cowboy". 14 j.', 2.30. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 23 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Je bent maar eens jong", 8 uur. Phoenixterrein: Circus Jos. Mullens. 3 en 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. behorende groepen zoals gymnastieklokalen en lokalen voor kleuteronderricht min of meer in het gedrang komen. In de afgelopen tijd is gebleken, dat het bedrag van f 55 millioen voor verbouwin gen te laag is gesteld. Het is daarom ver hoogd tot f 70 millioen. Bij de verwezenlijking van dit bouwplan zal gestreefd worden naar een zo groot mogelijke vrijheid van handelen voor de opdrachtgevers van bouwwerken. Daar naast zal het oogmerk zijn de bouwkosten te verlagen, teneinde de exhorbitante sub sidiëringen, welke in verschillende sectoren van de bouwnijverheid noodzakelijk zijn, te verminderen. Haarlemse sigarenwinkeliers willen op Zondag rust Door do in Haarlem werkzame organi saties van sigarenwinkeliers is een verzoek tot het College van Burgemeester en Wet houders gericht om geen dispensatie meer te verlenen voor de verkoop van rookarti kelen op Zondag, zoals bij feestweken en andere speciale gelegenheden wel het geval is geweest. De sigax-enhandelaren zijn van oordeel, dat hun artikelen, die immers niet aan be derf onderhevig zijn, vroegtijdig genoeg kunnen worden ingekocht, zodat de Zon dagsrust in hun gezinnen niet onderbroken behoeft te worden. Men heeft tevens gevraagd de verkoop van rookartikelen in de Horeca-bedrijven eveneens op Zondag te verbieden, afge scheiden nog van het feit, dat de sigaren handelaren de mening zijn toegedaan, dat deze instellingen zich in het geheel niet op hun terrein behoren te begeven. De Haarlemse Middenstandscentrale heeft dit verzoek bij B. en W. aanbevolen. ADVERTENTIE Uw dans-seizoen-1950 st voor de deur 16 October begint Uw Dans-Cursus Uw dans-seizoen-1950, bovendien in het feestelijk teken van-. Martin's Jubileum: Dans-Academie J. G. MARTIN Zonen Schagchelstraat 29 - Haarlem - Telefoon 10806 U kunt inschrijven voor Uw Cursus 1950 Besloten Clubs of Privé-les..-. en Inlichtingen inwinnen elke dag 11—12, 14—17, 19—21 uu Jubileumconcert „Excelsior" van //'- Het Heemsteedse fanfarekorps „Excel sior" gaf Woensdagavond in de Gemeen telijke Concertzaal van Haarlem een feest- concert ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan. Het was een avond die in alle opzichten goed voorbereid was; ook wat het wekken van belangstelling ervoor be treft, want er was flink wat publiek. Vele autoriteiten uit Heemstede, met de burge meester aan het hoofd. Ook de bescherm heer van de vereniging, jhr. J. P. W. van Doorn, vereerde de feestavond met zijn tegenwoordigheid. Kinderstoeten trekken morgen door Haarlem Slot van feest van „Oosterkwartier" Op de laatste dag van de feestweek ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de speeltuinvereniging „Oosterkwartier" houdt het Verbond van Haarlemse Speel tuinverenigingen morgen, Zaterdag 23 September, een stertocht naar de tuin van Ue jubilerende organisatie. Tien verenigingen doen mee, waarbij het Poliliemuziekcorps en de Postfanfare en de trommelcorpsen .VBato" en „Het Oos- Het fanfareprogramma dat onder leiding terkwartier" voor de muzikale versiering van directeur J. Beekhoven werd uitge- zullen zorgen. voerd, begon met een pittige vertolking Het „Oosterkwartier" zelf trekt met van de „Lynwood-march" van Ord Hume, I „Buitenrust", „Flora" en „Jeugdland" om waarbij in het trio effectvol genuanceerd drie uur van de Paviijoenslaan via Kleine werd. Voortreffelijk van stemming en Houtweg en straat, Korte Veerstraat, technisch goed beheerst was de daarna i Melkbrug, Spaarnwouderstraat, Amster- ten gehore gebrachte fantasie op „Marl- i damstraat en Zomerkade naar de Bernard tana" van Wallace. De inleiding klonk Zweersstraai zeer karakteristiek, rnet scherpe rhytb misch en verzorgde dynamiek. In het Adagio werd een goed samenspel bereikt tussen zacht en strident koper en in het slottempo lieten de bassen zich met succes gelden. De dankbare fantasie op „La Mascotte" van Audran kreeg een opmerkelijk hoog tepunt bij het cluet voor piston en trom bone op „les envoyé's du paradis", waarbij het zachte koper en de saxaphoon fraai van klank de begeleiding speelden. De vaak wisselende tempi van het stuk von den een vlotte aanpassing. Er was blijk baar op de beide hoofdnummers van het programma doelmatig en met animo ge werkt. De wals van Lincke „Versmade Liefde" klonk helemaal niet zo tragisch als de titel zou doen vermoeden, en met evenveel pit tigheid als het programma was ingezet, werd het besloten met een compositie van de directeur. Als extra-nummer was nog een „pas redoublé" ingelast, die onder de nog steeds strakke leiding van de oud-directeur van „Excelsior", de heer Reinier van 't Hoff uitgevoerd werd. Ondertussen had ook een trommel parade plaats gehad, en wel met een speciale bedoeling. De donateurs van het Heemsteedse korps hadden namelijk als jubileum-cadeau de aanschaffing van twee diepe trommels bekostigd. En de over dracht van dit geschenk ging gepaard met een demonstratie, die aan discipline en effect niets te kort kwam. De heer E. M. van Pel, voorzitter van „Excelsior" toonde zich dankbaar voor de schenking, maar deed tevens een goed woordje om de bat terij van het korps met nog zo'n paar trommen uitgebreid te krijgen. Daarin zal hij, gezien de hartelijke stemming op deze jubileum-avond, waarschijnlijk door mid del van de verloting die na de pauze plaats vond, wel geslaagd zijn. Aan het concert werd medewerking verleend door het Radio-ensemble „Vrij en Blij" van de NCRV, onder leiding van Wessel Dekker. Er werd op beschaafde wijze lichte muziek gemérakt en het dames koor van de groep liet zich van zijn beste zijde kennen. Ook de bariton Henk Dorel was van de partij. Zijn voordracht van het Schubert-lied „Die Dioskuren" maakte veel indruk. „Excelsior" kan met genoegen op zijn zilveren feest terugzien. En nu op het thans verworven peil stevig voortbouwen! Steeds beter: semper excelsior! JOS. DE KLERK In Antwerpen is het „Nederlands Cen trum voor varenden" geopend. Dit centrum is in hoofdzaak bedoeld voor Nederlands sprekende zeelieden en voor de schippers op de Rijn- en binnenvaart. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 September 1950 GEHUWD: 21 Sept., H. W. Pauw en G. M. A. Zonneveld: J. Z. Bosma en J. van der Giezen; C. Graal en I. P. van Veenhuysen; C. van Dalen en M. G. Zijlstra: W. Jansen en J. C. M. Booms; H. J. Meenderinck en P. Peper: H. G. W. Selhorst en R. Mantje. BEVALLEN van een zoon: 20 Sept.. G. M. Hoogendijkvan Diggelen; A. Schrijver van Raaphorst: C. van EekMarees; C. WoudhuizenBroek: C. LindenbergHal- derman; G. de Waal Malefijtvan de Vlag; G. de WalBanning; C. A. M. Janus Bonfrer BEVALLEN van een dochter: 19 Sept., M. A. van LooijengoedBaker; 20 Sept., M. GeevenRomp; E. F. Bakkerde Zaaijer; 21 Sept., J. W. Vader—Bonfrer. OVERLEDEN: 19 Sept., E. M. Ophem— de Graaff, 40 jVijfhuizerstraat; 20 Sept., W. G. SchottenDorgelo, 62 j., Nieuwe Groenmarkt. Het „Vondelkwartier", „D.V.S.", „Wel tevreden", „Te Zaanen" en „Frans Hals" verzamelen op het Pretoriapléin en trek ken vandaar via Kloosterstraat, Rijks straatweg, Kennemerstraat, Schotërsinge'l, Kennemerplein, Jansweg, Nieuwe Gracht, Koudenhorn, Papentoi'envest (waar „De Glasblazers" en „Willen is Kunnen" zich bij de stoet aansluiten), Oostvest, Amster damstraat en Zomerkade naar de tuin van „Het Oosterkwartier", waar een prachtig kinderfeest onder leiding van de goochel kunstenaar Cakie wordt gegeven. Alle kinderen zullen zich voor deze feestelijke gelegenheid met bloemen tooien. De ouderen besluiten de jubileumvie ring 's avonds met dansen en attracties. P. M. Gieske overleden Pionier van de N.Z.H. De chef van de Uitvoerende Dienst van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaat schappij, de heer P. M. Gieske, is vanmor gen te zijnen huize plotseling overleden. Hü bereikte de leeftijd van 63 jaar. Met de heer Gieske is een man heenge gaan, die met en in het vervoerbedrijf in deze streek is opgegroeid en zeer veel heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van de maatschappijen waaraan hij was verbon den. Reeds in 1903 kon men hem geregeld aantreffen in de omgeving van de tram halte aan het Wijde Geldelozepad, de tegenwoordige Tempeliersstraat. Ten koste van alles wilde hij tram-man worden en dat doel bereikte hij in datzelfde jaar, toen hij belast werd met de zorg voor het goe derenvervoer op Zandvoort van de E.N.E.T. Toen deze maatschapij opging in de E.S.M. promoveerde de thans ontslapene tot assi stent van de haltechef. In 1908 verwisselde hij deze functie voor die van assistent de inspecteur van het vervoer. In 1919 werd hij bevorderd tot chef van de Uit voerende Dienst. Op die moeilijke post heeft hij meer dan dertig jaar knap werk verricht. Het ontwerpen van de dienstregeling, het „opvangen" van extra druk vervoer, het toezicht op de uitvoering van de dienst, kortom alles wat er maar komt kijken bij de organisatie van een groot vervoerbe drijf. berustte voor een belangrijk deel in zijn handen. Dat de N.Z.H. zo'n prachtige goodwill in haar verzorgingsgebied heeft, is voor een niet gering deel aan zijn initiatief, aan zijn doortastend optreden en zijn scherp inzicht in vervoersproblemen te danken. Bij verscheidene jubilea zijn zijn ver diensten dan ook zowel door de directie als door vertegenwoordigers van overheid en reizigers geroemd. Toen hij 45 jaar bij „de tram" was in 1948 werd hij onder scheiden met de gouden medaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Het laatste jaar is de heer Gieske lang durig ziek geweest. Voor zijn leven werd gevreesd, doch enige maanden geleden scheen een algemeen herstel ingetreden. Des te zwaarder is thans de slag voor allen die dagelijks met hem omgingen. Winterprogramma P. v. d. A. afdeling Heemstede Het winterprogramma van de afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid omvat onder meer vier openbare vergade ringen. De eerste heeft plaats op Dinsdag 24 October. Het betreft een feestelijke bijeen komst in samenwerking met de plaatse lijke afdeling van de V.A.R.A. en de Alge mene Vakbeweging. Behalve de heer H. Disselkoen, die een overzicht zal geven van het Heemsteedse gemeentelijk beleid zal als spreker op treden het lid der Tweede Kamer, oud minister mr. J. A. W. Burger. Voorts zal Willem van Cappellen uit het werk van Herman Heijermans voordragen en het ensemble „De Gong" voor een pas sende muzikale omlijsting zorgen. Op Donderdag 9 November spreekt drs. G. M. Nederhorst, lid van de Tweede Kamer, over „Het socialisme en de mid denstand". Op 4 Januari zal mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, spreken over „Ontwikkeling van de sociale politiek in Nederland sinds 1945". De laatste lezing wordt op 8 Maart door het Haarlemse gemeenteraadslid drs. J. J. Voogd gehouden. Zijn onderwerp is: „Een nieuw elan voor de jeugd". Post voor troepenschepen Post, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van de troepenschepen „Sibajak", „Zuiderkruis", „General Sturgis" en „Cheshire" moet uiterlijk op 24 September in Nederland worden ter post bezorgd. Nog 400 a 500 worden er verwacht In Haarlem kwamen zo vernamen wij van de secretaris van de Deqiobïlisatieraad reeds 1924 gedemobiliseerden uit Indo nesië aan. Gespecificeerd zijn de cijfers: 1948: 366; 1949: 573; 1950: 985. Hieruit blijkt de sterke toeneming. In de 9 maanden van' 1950 die thans verstreken zijn kwamen 70 meer gedemobiliseerden dan in het gehele jaar 1949. En in 1949 was de stijging, bij 1948 vergeleken, reeds be langrijk geweest. Er worden nog 400 a 500 gedemobili seerden in Haarlem verwacht. Dit aantal berust op een schatting want zekerheid be staat er niet. Er komen gedemobiliseerden naar Haarlem die hier niet ingeschreven staan. Daartegenover staat weer dat hier ingeschrevenen niet hierheen komen. Volgens de officiële berichten zullen de laatste gedemobiliseerden in October scheep gaan. In dat geval is hun aankomst in ons land dus eind November te verwachten. Er moet evenwel rekening gehouden wor den met de mogelijkheid dat enige ver traging niet is uitgesloten. Wat de tewerkstelling van de gedemobili seerden betreft is het bestaan van de De- mobilisatieraad niet ontevreden. Het aan tal ingeschrevenen die nog aan werk ge holpen moeten worden is gedaald beneden de 100. (1 September was het 91). In de maand Augustus werden 89 gedemobili seerden ingeschreven „maar daartegenover staat dat er 147 konden worden afgevoerd, de meesten omdat zij werk gekregen had den. Daar de maand Augustus valt in de pe riode, die. zoals ieder jaar weer blijkt, moet worden gekarakteriseerd als voor de be middeling „de slappe vacantïetïjd", is het resultaat deze maand des te opmerkelijker. In September begonnen 20 gedemobili seerden een studie-opleiding. Tevoren wa ren zij wel ingeschreven, maar er kon voor hen voor die korte tijd natuurlijk geen werk gezocht worden. 16 gedemobiliseerden werden op de Rijkswerkplaats toegelaten voor een vak opleiding. Voor 67 gedemobiliseerden werd werk gezocht: 26 slaagden er zelf in werk te vinden. Eind Juli stonden 46 personen langer dan 2 maanden ingeschreven. Deze zouden eind Augustus langer dan 3 maanden tot de categorie werkzoekenden hebben behoord. Op het ogenblik evenwel telt deze groep slechts 17 demobilisanten, zodat 29 der langstingeschrevenen hun weg vonden. Dan het aantal plaatsingen. Op 1 Sep tember zochten 91 gedemobilieerden werk; 26 waren korter dan 1 maand ingeschre ven, 25 van 1 tot 2 maanden,. 23 van 2 tot 3 maanden en 17 van 3 tot 6 maanden. Geen enkele heeft langer dan 6 maanden gezocht. Minder gunstig verloopt de bemiddeling van de Dernobilisatieraad wat het verschaf fen van woonruimte aan gedemobiliseerden aangaat. Er staan op dit ogenblik niet minder dan 176 gedemobiliseerden ingeschreven die behoefte hebben aan woonruimte. Daaronder zijn zo werd ons verzekerd vele schrijnende gevallen. Er wordt ge daan wat mogeiijk is, maar het blijkt he laas zeer moeilijk en dikwijls zelfs on mogelijk voor urgente gevallen, woon ruimte beschikbaar te stellen. School aan de Eemstraat wordt uitgebreid Bij de gemeenteraad van Haarlem zijn verzoeken binnengekomen van het Rooms- Katholiek Kerkbestuur van O. L. Vrouw van Zeven Smarten en van de H. Bavo aan de Rijksstraatweg, om medewerking te ver lenen aan de stichting van een bijzondere school voor voortgezet gewoon lager on derwijs, te vestigen in de schoolgebouwen aan de Eemstraat 2 en 15, welke nieuwe school ruimte moet bieden voor ten minste 150 leerlingen en zal bestaan uit zes klasse lokalen, elk bestemd voor ten hoogste 33 leerlingen en aan de oprichting van een uit drie klasse-lokalen bestaande verdieping, bij te bouwen aan de school voor gewoon lager onderwijs aan de Eemstraat 2. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de mede werking te verlenen en een crediet van f 85.000 voor de bij te bouwen lokalen te verlenen. Twee Amsterdamse raadsleden voor het gerechtshof Wegens het verstoren van de orde in de zitting van de Amsterdamse gemeenteraad op 13 Juli 1949 zijn de communistische raadsleden J. B. en L. S. op 14 Juni 1950 dqor de Amsterdamse rechtbank respectie velijk veroordeeld tot 1 maand voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van 100. Donderdag diende deze zaak in hoger beroep voor het Amsterdamse gerechtshof. Eerst werd de zaak tegen B. in behandeling genomen. Hem was ten laste gelegd, dat hij geweigerd had tijdens de raadszitting van 13 Juli 1949 op last van de politie de zaal te verlaten en voorts, dat hij nader hand een der agenten met een stoel had geslagen. B. bleef bij zijn verklaring die hij voor de rechtbank had afgelegd, dat hij wel een stoel had beetgepakt, doch er niet mede had geslagen. Een als getuige opgeroepen stadhuis bode verklaarde gezien te hebben, dat ver dachte inderdaad had geslagen. De procureur-generaal achtte het bewijs gele\ erd, dat verdachte inderdaad de agent met de stoel had geslagen. Hij vroeg bevestiging van de door de rechtbank op gelegde straf. Verdachte S. had volgens de tenlaste legging geweigerd de zaal op last van de voorzitter te verlaten. Hij bleef bij zijn voor de rechtbank afgelegde verklaring, dat de voorzitter niet het recht had hem toegang tot de zaal te weigeren. De procureur-generaal was het met deze opvatting niet eens en vroeg ook tegen deze verdachte bevestiging van het vonnis van de rechtbank. De verdediger, mr. H. P C. de Balbian, ging uitvoerig in op de achtergrond van het incident in de raadszaal. Hij conclu deerde na een juridisch betoog dat de voorzitter in strijd had gehandeld met het reglement van orde toen hij aan S. de toegang tot de zaal ontzegde. Ten aanzien van verdachte B. zei de verdediger, dat B's beroep op noodweer aanvaardbaar is. Er kwam politie binnen, gewapend met gummistokken. Eén politieman had zelfs een revolver in de hand. De verdediger achtte het volkomen begrijpelijk, dat ver dachte B. een stoel beetpakte om zich er mede te verdedigen. Hij vroeg voor beide verdachten vrijspraak. Het hof zal op 5 October uitspraak doen. Honkbal RCH speelt tegen ABC Zaterdagmiddag wordt op het terrein van OWO de beslissingswedstrijd tussen RCH en ABC gespeeld om een plaats in de eerste klasse van de Nederlandse Honkbalboncl. Een week later (Zaterdag 30 September) worden nog twee honkbalwedstrijden ge speeld. Om half drie komen dé junioren van RCH en Thor in het veld voor de strijd om het kampioenschap der junioren. Daarvoor is de Norman Mae Phailbeker beschikbaar gesteld. Daarna volgt de wedstrijd OWO (kampioen van Nederland) tegen de Rest van Nederland. Het negental van de rest is als volgt samengesteld: werper: Linke (Blauw Wit), achtervanger: Vrenegoor (HHC), eerste honk: Hogenbos (HHC), tweede honk: Pronk (WGA). korte stop: Jole (HHC). links- velder Holewijn (WGA), middenvelder: Scheurman (SC Haarlem) en rechtsvelder: Boers (WC-A). Reserves zijn Duinker (HHC), Geurts (Schoten), Kok en Prins (beiden Haarlem). Voetbal Elftal van Middlesex Wanderers speelt tegen Bondselftal Het elftal van de Middlesex Wanderers, dat op Woensdag 4 October om halfvijf in het stadion Feijenoord tegen het Voorlopig Nederlands elftal dat onder de naam bonds elftal speelt, zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel: E. Bennet. Achter: E. Sellwood, aanvoerder en L. Rowland. Midden: L. Topp. C. Fuller en W. Shep herd. Voor: J. Major. D. Kelleher, C. Holmes, W. Slater en G. Robb. Bennet, Topp, Fuller en Robb namen in de afgelopen zomer deel aan de tour van het Engelse elftal naar Scandinavië. Sport In 't kort SLIJKHUIS WON TE MALMö. Slijk huis nam deel aar. een avondwedstrijd te Malmö en won de 1500 meter in 3 min. 56.8 sec. Nieuwe bruggen voor West-Duitsland. Twee geweldige drijvende kranen tillen een ijzeren bruggeraamte van 340 ton boven de pijlers van de in constructie zijnde „Vredesbrug" over de Rijji in Frankfort. Ook in andere Rijnsteden vordert de vervanging van de tijdens de oorlog vernielde bruggen. BINNENLAND Een der persorganen uit de voormalige illegaliteit. „Het Kompas", dat na de bevrij ding als weekblad werd voortgezet, heeft zijn zelfstandigheid opgegeven. Het blad is overgenomen door en samengesmolten met het weekblad „De Prinsestad". Het aantal hoenders in de geregisteerde bedrijven bedroeg in Mei van dit jaar i-uim 23.443.000 stuks, een vooruitgang met 16 vergeleken bij Mei 1949 Ook de eenden stapel geeft een belangrijke uitbreiding te zien, hoewel het peil van 1939 nog lang niet is bereikt. Vergeleken met 1949 bedraagt de uitbreiding ruim 35 Hei ligt in de bedoeling van het ministerie van financiën een film te doen vervaardigen, die een beeld zal geven van hetgeen er gebeurt tussen aangiftebiljet en d"> besteding der belastinggelden. De eerste opnamen zijn gemaakt tijdens de indiening van de Millioenennota ir. de Tweede Kamer. De viermaster „Almirante Saldanha", het opleidingsschip van de Braziliaanse Marine, komt naar de hoofdstad en we! van Zondag 24 tot en met Donderdag 29 Septem ber. De Koningin zal de commandant, kapi tein ter zee Oswaldo de Alvarengo Gaudio. Donderdagmorgen 28 September op het Daleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. He gemeentebestuur van Delft heeft aan de Rijnlandse Betonbouw Mij. te Delft op dracht gegeven tot het bouwen van 44 1-gezir.swoningen. 120 étagewoningen, 26 middenstandswoningen en 12 garages, alles z.g. montagebouw. in de Bieslandse Boven- polder te Delft. Met de bouw is in totaal een bedrag van f2.228.793 gemoeid. Op uitnodiging van het Bouwcentrum te Rotterdam zullen buitenlandse bouwkun digen van 25 tot en met 30 September de wederopbouw in Nederland bezichtigen. Aan de rondrit door Nederland wordt door ruim 30 architecten en bouwondernemers uit Duitsland. Engeland en Zwitserland deel genomen. In October za! de directeur van de zee- en luchthavens van New York. de heer Austin J. Tobin, een bezoek brengen aan Amsterdam. Tot burgemeester van Texel is met in gang van 1 October benoemd de heer C. de Koning, oud-resident van Banka en Billiton. De hoeveelheid vrij geld in Nederland bedroeg per 31 Juli totaal 7.138 millioen gul den. waarvan 2.949 millioen chartaal en 4.189 millioen giraal. Per 31 Juni 1950 was de hoe veelheid totaal 7.204 millioen gulden, waar van 2966 chartaal en 4238 giraal. Men moet teruggaan tot April 1948 om een stand te vinden die lager was dan die per 31 Juli 1950 HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van Financiën der ge meente Haarlem, de heer W. C. Bakker, zal op Dinsdag 26 September geen spreekuur houden. In het O.R.G. Centrum, Westerhoutpark, wordt op twee Donderdagen een samenspre- king gehouden over de betekenis van Chris tus: op 23 September door prof. dr. G. C. v. Niftrik vanuit de visie van Karl Barth; op 5 October door de heer H. D. v. Goudoever vanuit de Geesteswetenschap van Rudolf Steiner. B. en W. stellen de gemeenteraad voor in het belang van de volkshuisvesting ter uitvoering van het uitbreidingsplan aan te kopen voor de som van f8500 het land huisje met erf aan de Rijksstraatweg 680. Eerst na 1 Januari 1952 zal de gemeente de beschikking krijgen over het gekochte. Voor de bouw van een woonhuis stellen B. en W. de gemeenteraad voor te verkopen aan de ervan van wijlen de heer J. C. Stef- felaar te 's Gravenhage tegen de prijs van f 12 per m,2 een perceel grond groot onge veer 546 m.2, aan de Crayenesterlaan. B. en W. stellen dc gemeenteraad voor met ingang van 1 September te benoemen tot tijdelijk leraar Engelse taal aan het Coornhertlyceum de heer J. P. Thijsse te Bloemendaal en tot lerares in de lichamelijke opvoeding mejuffrouw W. D. Groeneveld te Bloemendaal. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 1148a Motorzesdaagse Nederlands a-team uitgeschakeld voor de vaas De vierde dag van de zesdaagse in Wales is de zwaarste geworden. Vele rijders, waaronder Nederlanders, moesten de strijd staken. Het vaasteam-A, dat Donderdag ochtend met 0 strafpunten kon starten, om- dal het ene strafpunt van Rozenberg werd kwijtgescholden, is in de loop van deze dag kansloos geworden voor de zilveren vaas. Op een zeer slecht weggedeelte geraakte Rozenberg met zijn been bekneld tussen de voetrust van zijn motor en een stuk steen waardoor hij in het hospitaal te Wrexhem moest worden opgenomen. Zijn ploeggenoten Knijnenburg en Roest eindigden wederom zonder strafpunten. Ook is liet Engelse B-team uit de strijd door het uitvallen van de rijder Stocker wegens machine-pech. Engeland-A heeft met nul strafpunten de leiding, gevolgd door Zweden met twee strafpunten. De overige ploegen hebben zoveel strafpunten opgelopen, dat zij voor de vaas practisch zijn uitgeschakeld. Over het algemeen was het voor de Ne derlanders een ongunstige dag. Olie en Waavenberg brachten het er na Knijnen burg en Roest nog het beste af. Jaap Haaker, Pelükaan en Flinterman moesten wegens niet te herstellen macnlne- defecten opgeven. Het is zeer twijfelachtig of Bestebreurtje de zesdaagse zai kunnen uitrijden, omdat hij wederom een behoor lijk aantal strafpunten incasseerde. Flip Haaker heeft eveneens enige tientallen strafpunten opgelopen. Automobilisme Ir. W. H. Visser verbeterde toch een uurrecord Naar wij van de zijde van de KNAC ver nemen moet de Woensdag op het circuit van Zandvoort gedane poging van ir. W. H. Visser (Amstelveen) met een MG het be staande uurrecord in de 750—1100 cc.-klasse te verbeteren, als geslaagd worden be schouwd. Zoals reeds eerder werd bericht eindig de de poging van ir. Visser met een ongeluk, doordat zijn wagen wegens een defect in de versnellingsbak over de kop sloeg. Op dat ogenblik echter was ir. Visser voor de laatste maal de streep gepasseerd en de laatste ronde ingegaan. Nog ongeveer 20 sec. moest worden gereden toen de rit met een buiteling in de berm eindigde. Ir. Visser had toen reeds 96,438 km. afgelegd, waarmee het oude record, met 94.882 km. op naam staande van A. S. P. van Houten met Fiat, was ge broken. Hoewel dus geen vol uur is gereden, kan het record volgens het internationale sportreglement worden, erkend.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5