litteraire JVanttekeningen iH&mefrjwc,/ Regeringspublicaties openen sombere perspectieven fieuwe Uitgaven MAATKLEDING Zaterdag 23 September 1950 P. H. VAN MOERKERKEN: „De Bevrijders" (G. A. van Oorschot, Amsterdam) ÏiVEN WEINIG geruchtmakend als hij l leefde cn leeft bleven de romans van Van Moerkerken, de drie en zeventig jarige. Opgegroeid met de „schoonheids drift" der Tachtigers, nauw verwant aan de Neo-Romantici waartoe ook Arthur van Schendel en Aart van der Leeuw behoor den, bekoord door Engelse Prae-Rafaël- lieten als William Morris en de edelsmid der Engelse taal Walter Pater mannen voor wie kunst en samenleving, schoon heid en sociaal ideaal, als twee-eenheid van het harmonisch mens-zijn nog on scheidbaar waren behoort Van Moer kerken tot die zeldzamen, eenzamen, die voorbestemd zijn, voor een beperkte lezerskring te schrijven. Aestheet, dromer, peinzer, sociale hervormer („utopist" als men wil), humanist zijn talent verenigt deze onderscheiden kanten van zijn per soonlijkheid op een bijzonder evenwich tige, een benijdenswaardig gelukkige wijze. De cultuurgeschiedenis had zijn voor keur, ze was hem lief uit diepere gron den dan die der wetenschappelijke of kunstzinnige beoefening: als romanticus, als mens wiens weemoedig verlangen uit ging naar waardiger dus schoner mensenstaat, naar een gelukzaliger levens vorm, bepeinsde hij „de gedachten der tijden" gedachten beurtelings veront rust door de menselijke tegenstellingen en vervuld van een streven naar „beter". Wederdopers, Remonstranten, utopisten en revolutiehelden, strijders voor de mense lijke vrijheid en dromers van een maat schappelijk Eden op aarde Van Moer kerken volgde hun beproefde levens van geslacht op geslacht, streed, droomde, dweepte mèt hen. Wat daaruit voortkwam was zijn zesdelige romancyclus „De Ge dachte der Tijden", een indrukwekkend historisch tafereel van het menselijk tasten en dwalen, door de beschouwelijke Van Moerkerken gadegeslagen met dat ontem bare idealisme, dat wéét wat het is: onver vulbaar verlangen, geknot telkens weer door menselijke onmacht en onwil, door de boze machten van heb- en heerszucht. Mèt Professoy Merel, de geleerde die in het zesde deel van de „Gedachte der Tij den", „Ilabhabalgo", getiteld, zijn half realistisch, half symbolisch en visionnaire lessen geeft over de loop der wereldge schiedenis, weet Van Moerkerken, dat niet op aarde de overheersers het inzicht zullen verwerven dat hun macht ijdel is; en óók weet hij, dat de hoogste idealen gedoemd zijn idealen te blijven, wat niet beletten mag ze te koesteren en verkondigen. Van Moerkerken is zo'n professor, en wanneer hij zijn geleerde als wijs man zijn college in de stille torenkamer laat be ëindigen voor een gehoor dat ongemerkt is geslonken tot één enkele luisteraar (de overigen zijn uit verveling weggelopen) is dat de humor van een sceptisch idealist, van een vereenzaamd man die nauwelijks nog bijval verwacht. De menselijke ge schiedenis een tragedie, een herhaaldelijk noodlottig „te-laat", cle mens een (nog?) tragisch schepsel op zijn moeizame weg van barbarisme naar menswording, naar beteugeling der begeerte (Eros) door de kracht van het Goede en Schone (Ethos) zó zag Van Moerkerken het verleden, mild-bespiegelend; wijs-oordelend, méé- falend. Want dit is het bekoorlijke van zijn historische ideeën-romans, dat zij in een krachtige eenvoud van taal en een bijna klassieke (tè klassiek soms) compositie zijn geschreven met de gloed van een levens overtuiging, getemperd alleen door wat ik hierboven „sceptisch idealisme" noemde. De aarzeling van de mens tussen Eros en Ethos, zijn strijd dus tegen de „driften" terwille van de „bezinning" werd het hoofdmotief van de roman, die na jaren herdrukt, fris (en, met de bezettingsjaren voor ogen, zelfs actueel) aandoet alsof hij fcoëven was geschreven: „De Bevrijders". Van Moerkerken had daarmee destijds (in .1914) zijn litteraire keuze bepaald, zijn eigenlijke romanstof gevonden: de historie. Hoewel van gedachten val, staat „De Bè- vrijders" los van de „Gedachte der Tijden". Het is Holland ten tijde van de Napoleon tische jaren dat als achtergrond dient van een menselijke tragedie van wijdere strek king dan het liistorisch-bepaalde. Toetst men het beeld dat men zich van de mens Van Moerkerken uit zijn levenswerk vormde aan deze romanfiguren: de ver raderlijke opportunist David van Wyck, bewoner van het buitenverblijf Wijcker- velt aan de Heemsteedse Herenweg, niet ver van de Hout; Tobias Soelens, de zoge naamde patriot, „dichter" in de trant van Helmers en Feith, in waarheid een aarts schelm; de onbeduidende Thérèse, van wie niet veel meer te vertellen valt dan dat zij haar hart verliest aan een Frans offi cier; Floris, haar broer, een blaaskaak, karakterloos „vereerder" van de Grote Keizer; Annie-maiie, Davids echtgenote, brave, gevoelige huisvrouw, die de beproe ving van de Franse tijd met de dood be- ADVERTENTIE taalt; Cornélia Valéry, Franse toneelspeel sier, „steeds gedreven door de gril van haar hartstochten"; Jacob ter Wisch, Anne-Marie's broer, een geboren zwerver, levensgenieter, man van avonturen, krijgs man in Napoleontische dienst, met aan drift tot bezonkener leven; freule Fabian, fijnzinnige aristocrate naar geboorte en geest, ingetogen, afgekeerd van het „wereldse", berusting vindend in Thomas Kempis „Navolging van Christus", vrouw van een grote en zuivere liefde, speurt men temidden van al dezen naar menstypen die wel Van Moerkerkens bij zondere sympathie moeten hebben gehad, dan is de keuze niet moeilijk: het zijn de beiden laatsten. Ter Wisch: dat is de door Eros, door de „zinnen" gedrevene, Freule Fabian de vrouw der aandachtige, innige stilte, de door Ethos, door het Goede en Schone, geleide. Tussen hen voltrekt zich de tragedie die als symbool kan worden gezien van de worsteling der mensheid: de worsteling om een harmonisch samen gaan van Eros en Ethos. Motief van deze roman was een oud in schrift, in de bast gesneden van één der beuken van het „Napoleonlaantje" in de Hout (in 1942 „zonder een spoor van schaamte geveld"); hier is het door Ter Wisch in de boom gekerfd na een amou reus samenzijn met Cornélia Valéry, en daarna door freule Fabian ontdekt. Het roekeloos-wufte spel der begeerten en de stille toewijding van een kuise liefde vor men de tegenstelling, die Jacob ter Wisch verontrust en die hem, vervuld van ver langen naar de „liefde der ziel" (freule Fabian), in de armen drijft van de be geerte (Cornélia). Ter Wisch ontbreekt het aan levensernst en kracht, deze tegen stelling van Eros en Ethos tot een oplos sing te brengen: hij sneuvelt tijdens de veldtocht der Napoleontische „honderd dagen" niet ver van Brussel in Freule Fabians schoot. En zo men dan toch van een oplossing, een verlossing, kan spreken, is het niet ter Wisch die deze verovert, maar de zegen geschonken krijgt uit de Agenda voor Haarlem ZATERDAG 23 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Je bent maar eens jong", 8 uur. Phocnixterrein: Circus Jos. Mulleus, 3 en 8 uur. Voncfelweg 396: Ten toonstelling in duplexwoning (tot en met Zondag). Frans Hals: „Oom Willy wint de derby", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem Brandt: „Neptunus dochter", 18 j-, 2, 4.15, 1 en 9.15 uur.'Palace: „Het jolige weeuwtje", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bagdad", 14 j., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Wilde pracht", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wraak van een cowboy", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 24 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Leer om leer" (De Nederlandse Coomedie», 8 u. Concertgebouw: Herman Rinkets Variété, 8 uur. Phoenix- terrein: Circus Jos. Mullens, 3 en 8 uur. Bioscocen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 25 SEPTEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. ADVERTENTIE llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll His Master's Voice, Columbia, Parlophone, Elite-Special, enz. Kruisweg 49, Haarlem, Tel. 11532 handen van freule Fabian, het symbool der loutere liefde. Zo weeft zich dit persoonlijk lot in dat van de mensengemeenschap, van een land in onvrijheid, een Europa in oorlog, men sen in politieke verwarring, landschappen die zich historisch uitstrekken tot de Berezina in de greep der vernietiging: ook hier de „gedachte der tijden". Van Moerkerken doet dit verleden her leven door het hervinden van een vergeeld boekske in Freule Fabians nalatenschap: het exemplaar van de „Navolging van Christus", dat Ter Wisch van Freule Fabian ten geleide kreeg op zijn zwerf tochten en na zijn dood door haar werd meegenomen naar haar eenzame verblijf plaats in het Gelderse, „den Ulenhoek". „Langs wonderbaarlijke wegen kan soms aan een moderne „trovator" of „vin der" het geheim der sprakeloze dingen worden medegedeeld". Zo'n trovator is Van Moerkerken, die aan de sprakeloze dingen des verledens, aan vergeten ge dachten der lijden, de stem en de ziel hergeeft in de beheerste taal van een ge boren verteller. C. J. E. DINAUX Bessie ,een hond van een der oppassers in de Londense dierentuin, fungeert op het ogenblik als voedster voor drie tijgerwelpfes die in Augustus in de „Zoo" geboren zijnmaar kort daarna door hun moeder verstoten werden. Bessie heeft al meer dergelijk liefdadig werk gedaan; verleden jaar zoogde zij bijvoorbeeld een jong leeuwtje. „Ranchi" en „Goya" komen Maandag in Amsterdam In de nacht van Zondag op Maandag worden zowel de „Goya" als de „Ranchi" in de sluizen te IJmuiden verwacht. Be houdens onvoorziene omstandigheden be gint de ontscheping van de „Ranchi" te Amsterdam aan de kade van de Stoom vaartmaatschappij Nederland Maandag morgen om halfnegen. De ontscheping van de „Goya" begint Maandagmiddag om halfdrie op dezelfde plaats. De „Ranchi" brengt een groot aantal mi litairen van het voormalige K.N.I.L. met hun gezinnen naar Nederland. Bij het vertrek van Tandjong Priok be vonden zich 109 babies aan boord. Tijdens de reis zijn er tot dusver 30 bijgekomen. De „Goya" heeft 446 man van Ko ninklijke Marine en 446 man van de Ko ninklijke Landmacht aan boord, onder andere behorende tot de 42ste Infanterie Brigade-werkplaats, een onderdeel van de G-brigaae. Toekenning van de Verzetsster Oost-Azië Thans in Nederland een adviescommissie Wegens het eindigen van de werkzaam heden der desbetreffende commissie in In donesië heeft de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen hier te lande een commissie Verzetsster Oost-Azië 1942-1945 ingesteld, welke commissie bij hem voor stellen tot toekenning van deze onderschei ding zal indienen en hem advies zal uit brengen inzake alle overige voorstellen tot verlening van dit ereteken. De verzetsster kan worden toegekend aan hen, die zich in de jaren 19421945 op door Japan bezet of Japans gebied in Oost-Azië door geestkracht, karaktervast heid of gemeenschapszin op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor door krijgsgevangenschap, internering of anderszins in de macht van de vijand ge raakte Nederlanders of Nederlandse on derdanen dan wel in het verzet tegen de vijand. Het ereteken is dus een koninklijke onderscheiding voor zeer bijzondere ver diensten. De verzetsster kan ook posthuum worden verleend. In deze commissie zijn benoemd tot voorzitter D. R. K. de Boer, gewezen hoofdambtenaar in Indonesië; tot secretaris J. H. Cox, generaalmajoor-tïtulair b. d. van het K.N.I.L., tot leden mr. W. G. Blits, dr. H. F. Fischer en A. G. van Nes, gewe zen hoofdambtenaren in Indonesië, en J. H. van de Wall, luitenant ter zee van ad ministratie der eerste klasse van de Ko ninklijke Marine. Het staat een ieder vrij aanbevelingen voor en verzoeken om toekenning van de verzetsster te doen. De commissie is gevestigd te 's Gra- venhage, Javastraat 50. Nederland zal waarschijnlijk de oorlogstoestand met Duitsland beëindigen Nu de ministers van Buitenlandse Za ken der Verenigde Staten, van Frankrijk en van Engeland in New York hebben besloten tot opheffing van de oorlogstoe stand met Duitsland, wordt thans op de verschillende daarbij betrokken departe menten alhier nagegaan hoe en wanneer Nederland eveneens hiertoe zal kunnen overgaan. In welingelichte kringen acht men het'wel waarschijnlijk, dat Nederland dit voorbeeld spoedig zal volgen, daar dit geheel in de lijn ligt van de Nederlandse buitenlandse politiek, aldus meldt ANP. De Kroon zou hier een beslissing moeten nemen, doch het wordt zeker geacht, dat overleg zal worden gepleegd met België en Luxemburg. Hogere ambtenaren ontstemd over limiet voor loonsverhoging Het bestuur van de Vereniging van Ho gere Ambtenaren heeft in een telegram aan de minister-president verklaard, dat het met ontsteltenis heeft kennis genomen van het voorlopige besluit der regering om bij de 5 procent salarisverhoging slechts een bedrag van f 3600 bij de berekening in aanmerking te nemen. Het vreest, dat als gevolg van de zeer moeilijke omstan digheden. waarin de hogere ambtenaren meer en meer zijn komen te verkeren, de reeds heersende ontstemming bij deze groep door dit besluit nog zal toenemen. De acteur Willem Paauw, die tot dus verre deel uitmaakte van de hoorspelkern van de Nederlandse Radio Unie, is met ingang van het komende winterseizoen be noemd tot hoorspelregisseur bij de N.C.R.V. Deze week is in München de bekende Octobermarktbegonnen met grote folklo ristische feesten waaraan zangers en volks dansers uit alle delen van Zuidwest Duitsland en Oostenrijk deelnamen. Op de foto: vrouwen in slreekdracht dansen op de Marienplatz in München de traditionele „Waschermadln" Vele gastvrije Nederlanders kregen een bekeuring Bepaling in Vreemdelingen reglement genegeerd Zonder dat zij het beseffen zijn vele Nederlanders in de afgelopen zomermaan den in overtreding geweest door de vaak geprezen Nederlandse gastvrijheid hoog te houden. In artikel 27 van het Vreemdelingen reglement is vooi'geschreven dat ieder, die een vreemdeling nachtlogies verschaft, hiervan binnen 24 uur schriftelijk mede deling moet doen aan de vreemdelingen dienst of de politie. Vele buitenlanders hebben in de afgelopen zomer in ons land gelogeerd zonder dat hun Nederlandse gastheren zich aan deze bepaling hielden en wanneer dan roerend afscheid was ge nomen en de gasten de grens wilden pas seren, bekeek de marechaussee het pas poort en ontdekte, dat het stempel van de politie ontbrak. Een proces-verbaal voor gast en gastheer was het gevolg. De vreemdelingenpolitie geeft daarom iedereen dringend de raad zich te houden aan hetgeen in artikel 27 van het Vreem delingenreglement is voorgeschreven. Een jaarboek over Buitenlandse Zaken Aan de Staten-Generaal is aangeboden het jaarboek 19491950 van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Dit jaar boek verschaft aan de Staten-Generaal en tevens aan het publiek gegevens over het buitenlands beleid. Het verslag bevat geen uiteenzettingen over onderwerpen die reeds in andere departementale publicaties of nota's zijn behandeld, zoals de souve- reiniteitsoverdracht en het Duitse pro bleem. Het werk is in grote trekken in drie verschillende gedeelten te splitsen: een politiek gedeelte, een gedeelte gewijd aan bijzondere onderwerpen, en de bij lagen. Het politieke gedeelte, dat dus op som mige punten opzettelijk is beperkt, geeft een overzicht van verschillende belang rijke onderwerpen zoals het Verdrag van Brussel, h'et Noord-Atlantisch Verdrag en de Raad van Europa. In het hoofdstuk Azië vindt men na een algemeen overzicht een uiteenzetting van de ontwikkeling der Koreaanse kwestie. Bij de bijzondere onderwerpen treft men twee verhandelingen aan over emigratie en de technische hulp aan minder ontwik kelde landen. Twee andere hoofdstukken kunnen hun nut voor de jurist hebben: naast een volledig overzicht van alle in 1947 en 1948 gesloten verdragen en andere overeenkomsten, samengesteld door dr. A. M. Stuyt, is opgenomen een artikel van mr. W. Riphagen, waarin de Nederlandse rechtspraak over vragen van internatio naal recht in het verslagjaar op systema tische wijze is geanalyseerd en gerubri ceerd. In de bijlagen vindt men de tekst van door Nederland aangegane belang rijke internationale verdragen, nota's van erkenning van vreemde regeringen, andere stukken welke op internationaal gebied zijn gewisseld of ontvangen, en tenslotte de tekst van een aantal redevoeringen- welke minister Stikker heeft uitgespro ken en welke hier te lande nimmer woor delijk zijn gepubliceerd. Het ligt in de bedoeling telken jare in September een dergelijk jaarboek het licht te doen zien. Nieuwe registratieletters voor marineschepen en -vliegtuigen Met ingang van 15 October zullen de registratieletters van schepen en vliegtui gen der Koninklijke Marine worden ge wijzigd en in overeenstemming worden gebracht met het Engels-Amerikaanse registratiesysteem. De hulpschepen en vaartuigen krijgen de letter A, kruisers de C, jagers de D, fregatten de F, landingsvaartuigen de L, mijnenvegers de M, mijnenleggers de N, kleine oorlogsschepen de P, vliegkamp- schepen de R, onderzeeboten de S," vlieg tuigen de V, sloepen de W en locale vaar tuigen een Y. Tot burgemeester van Schoonebeek is met ingang van 1 October benoemd de heer W. F. P. Osse, commies ter secretarie van Raalte. Effecten- en Geldmarkt Men kan wel zeggen dat de Millioenen- nota voor 1951 allerwege en ook op de Am sterdamse effectenbeurs een slechte indruk heeft gemaakt, waarmee overigens niets ten nadele van de minister van Financiën gezegd. Want het is juist aan zijn, de laatste jaren groeiend realisme te danken dat de zwakke plekken van Nederland's financiële toestand zijn komen bloot te lig gen. Zoals we in onze bespreking van de jongste ministriële boodschap reeds hebben opgemerkt, is het meest ontstellende ken merk daarvan, dat voor het tekort van 1950, dat op rond 500 millioen wordt gesteld en ook voor het tekort voor 1951, dat wel eens weinig lager zal kunnen zijn, geen dek kingsmiddelen worden aangewezen. Dit komt feitelijk hier op neer, dat de minister gedwongen wordt in de richting van een deficitfinanciering, waartoe men gedurende de eerste jaren na de bevrijding noodge dwongen moest overgaan, doch die men in 1949 te boven meende te zijn. Deficitfinan- ciering wil zeggen dat voor de tekorten op de staatshuishouding wordt geleend, waar door dus het bespaarde kapitaal van de be volking in de staatshuishouding wordt op geteerd, de staatsschuld en de rentelast stijgt en de monetaire positie des lands wordt verzwakt. Wij zijn overtuigd dat mi nister Lieftinck die kant niet op wil, maar dat hij, nu de belastingdruk de grens van haar effectiviteit heeft bereikt of over schreden in die richting wordt gedrongen, omdat het twijfelachtig is of zijn dringende oproep tot beperking van uitgaven, zowel bij de bevolking als bij de volksvertegen woordiging voldoende gehoor zal vinden. Wij zeggen niet dat de regering aan deze mentaliteit geheel onschuldig is, want met haar vroegere beschouwingen over een zo genaamde „cyclische begroting" en haar herhaaldelijk uitgesproken afkeer van een ook destijds reeds noodzakelijke aanpas singspolitiek heeft zij geesten opgeroepen, die nu moeilijk kunnen worden bezworen. De minister heeft in ziin slotbeschouwing terecht het gevaar, dat thans 's lands finan ciën bedreigt, aldus geformuleerd, dat het verlangen groot is om in de vele noden en- behoeften, die wij kennen, tegelijkertijd en zo goed mogelijk te voorzien, terwijl de fi nanciële toestand selectie en beperking eist. De regering heeft hel beheer en het be leid van 's Rijks financiën, maar de merk waardige situatie bestaat thans, dat het niet öe volksvertegenwoordiging is, die de uit- gavenpolitielc der regering de teugel aan legt, maar omgekeerd, dat deze aan de door de volksvertegenwoordiging gewenste voorzieningen een halt moet toeroepen. En het valt in minister Lieftinck te loven, dat hij, blijkens zijn Millioenennota zich zijn grote verantwoordelijkheid als hoeder van 's lands middelen bewust is. Het staat er met die middelen waarlijk niet best voor. Uit de publicatie van het Centraal Economisch Plan 1950 blijkt dui delijk dat er, na de krachtige verbetering, welke voor 1949 kon worden geconstateerd, voor 1950 meer dan in een opzicht van ach teruitgang moet worden gesproken, ook al zijn dan de productie en de arbeidsproduc tiviteit vooruitgegaan. Maar deze laatste is met een cijfer van 91 (tegen 100 voor 1938) ook in vergelijking met die in andere landen, nog steeds laag. De ongunstige ont wikkeling van de Nederlandse handels balans gedurende het eerste halfjaar doet verwachten dat het tekort op de betalings balans, dat van 1140 millioen in 1948 tot 300 millioen in 1949 was teruggelopen, voor 1950 weer tot 800 millioen zal stij gen. En nu kan men over de velerlei facet ten van Nederlands economische en finan ciële positie interessante en oninteressante beschouwen houden, juist is, wat in bedoel de uitgaven van het Centraal Planbureau gezegd wordt, namelijk dat aan het sluiten van de betalingsbalans nog steeds de hoog ste prioriteit moet worden gegeven. En deze betalingsbalans kan, gelijk elders betoogd wordt, alleen in evenwicht worden gehouden als de Nederlandse invoer voor negentig procent door de uitvoer wordt gedekt. Dit percentage was echter voor het eerste halfjaar van 1950 slechts 61 Het is dan ook geen wonder dat aan de door de ministers Van den Brink en Mansholt ingezonden Nota over de Prijs politiek een pessimistische teneur ten grondslag ligt. Zo wordt er bijvoorbeeld op gewezen dat de Nederlandse exportpro ducten aanzienlijk minder in prijs stijgen dan de ingevoerde grondstoffen en de ruil voet dus ongunstiger geworden is. Dit zal, zo zeggen de ministers, onvermijdelijk een vermindering van het reële nationale in komen met zich brengen, hetgeen tot uit drukking komt in een stijging van het prijs niveau, die niet geheel door een stijging van geldinkomens mag worden gevolgd, wil men de werking van de inflatiespiraal ver mijden. En wanneer geconstateerd wordt, dat het monetaire evenwicht is hersteld en voor een inflationistisclie prijsbeweging geen ruimte is, volgt daarop het veelbetekenende zin netje: indien de consequenties van de plaats vindende ontwikkeling op economisch ge bied worden aanvaard. Deze consequenties bestaan uit een be perking der consumptie, want ten aanzien van de mogelijkheid om de gevolgen van de grotere militaire inspanning en de on gunstige ruilvoet door productievermeerde ring te compenseren, achten de ministers optimisme misplaatst. Blijkbaar is de beurs deze week onder de invloed geraakt van deze sombere pers pectieven, hoewel een koersdaling van de aandelen, gelet op de nieuwe gevaren, die de gulden bedreigen, feitelijk onlogisch is. Nog een Aziatisch conflict in het hartje van Londen. De heer Gatos Da Foong, afgevaardigde van Birma (rechts) in hevig dispuut met zijn mede-gedelegeerde Lao's Cheli Wat op de internationale kattententoonstelling die in Olympia in Londen gehouden wordt. MEISJESBOEKEN Van Helen Dore Boylston verscheen bij de uitgeverij „Hollandia" te Baarn het boek „Directrice" in een Nererlandse bewerking door Nel M. Brands, waarin de lotgevallen in de genoemde functie worden verteld van Suze Barton, de hoofdpersoon uit de vorige boeken van deze schrijfster („Verpleegster" en „Wijkverpleegster"). Het is een vlot ver haal. Voor wie het leven in een ziekenhuis van nabij kent, doet het nogal eens onwaar schijnlijk aan, doch dan moet men maar be denken dat het in Amerika speelt. In ieder geval zijn de problemen, welke de directrice met en voor "de verpleegsters krijgt op te lossen, op een aardige manier weergegeven. Doch of het mogelijk is dat een jonge vrouw van 25 jaar nog getrouwd bovendien, zoveel op haar schouders neemt als in dit boek wordt gesuggereerd, mag men in twijfel trekken. Misschien kan dal in Amerika Van Mimi-van den Heuvel heeft „De Sleu tel" te Haarlem een verhaal voor meisjes van tien tot vijftien jaar gepubliceerd onder de titel „De familie Treurniet". Deze familie doet haar naam eer aan, want hoewel het niet meevalt voor de vader, die als schilder, en de moeder die als schrijfster werkzaam is, hun zestal kinderen groot te brengen, heerst er in dit gezin altijd een gezellige stemming. De Treurnieties zijn een beetje anders dan de anderen, afwezig en dromerig vaak, waardoor het op school niet altijd zo goed gaat. De dorpsonderwijzer staat dan ook voor een moeilijke taak om deze leerlin gen de nodige wijsheid bij te brengen. Er dreigen moeilijkheden in het gezin als Elly van Dort. een verwend meisje, komt logeren omdat vader Treurniet op verzoek van haar ouders haar portret moet schilderen. Elly bezorgt de anderen heel wat narigheid. Maar langzamerhand komt zij toch onder de in vloed van dit prettige milieu en ontwikkelt zij zich tot een aardig meisje, dank zij de genoten voorbeelden en aller samenwerking. Voor meisjes van omstreeks zestien jaar schreef Henriëtte Bolle „Paulien", de ge schiedenis van een onderwijzeresje, die zich gortendeels afspeelt in de bezettingsjaren. Paulien is mank en dit gebrek hindert haar af en toe heel erg, omdat het haar belet mee te doen met allerlei dingen die normale meisjes wel kunnen. Ze voelt vooral het con trast met haar knappe, gevierde en verwen de nichtje Carla. Maar er is toch ook veel moois in haar leven. Ze heeft in het dorp, waar ze woont, enkele goede vrienden en er ontstaat een grote genegenheid tuss i haar en het hoofd van de school. Al brengt de oorlog veel verdriet, toch blijft de toon van het boek optimistisch. Er komen aardige beschrijvingen in voor van talrijke belevenis sen. waardoor het op een beter peil staat dan menige andere roman voor meisjes van deze leeftijd. Het werd uitgegeven door L. J. Veen te Amsterdam. Eveneens bij L. J. Veen verscheen „Peter kiest haar eigen weg" door H. DonkerVan Hengel, voor meisjes van zestien jaar en ouder. Peter, die eigenlijk Eugénie heet, wordt aldus genoemd door haar 'vader, die liever een zoon dan een dochter had willen hebben. Zij is enig kind. rijk, verwend en zonder zorgen. Ze voelt niets voor de echt genoot. die haar moeder voor haer heeft uit gezocht. Gelukkig komt ze in aanraking met een jonge weduwe, die moet werken voor haar eigen onderhoud en dat van haar kind, door welke omgang ze leert dat er dingen in de wereld bestaan, die de moeite waard zijn. Ze besluit deze vrouw te helpen door haar huishouden te doen. Tijdens een vacantte ontmoet ze een blinde schrijver, aan wiens zijde zij de toekomst ingaat. Van de bekende schrijfster Mia Bruyn— Ouwehand zijn door Van Holkema en Waren- dorf te Amsterdam de boeken „Hermelijn" en „Hcrmclyn's Huwelijk" herdrukt. Onge- twijfelt zullen deze veel gelezen worden, ook door de ouderen. ADVERTENTIE ZIJLWEG 55 - Exclusieve collectie NA3AARS- EN WINTERSTOFFEN Cyclotron in Amsterdam thans een jaar in werking Belangrijke productie van radio-actieve preparaten Het is thans een jaar geleden, dat het cyclotron in het Instituut voor Kernphy- sisch Onderzoek te Amsterdam zijn eerste straling produceerde. Sindsdien is in dit instituut in de Watergraafsmeer veel werk verricht met als resultaat dat dit cyclotron reeds thans na een jaar twintigmaal zoveel kunstmatige radio-actieve preparaten levert als er uit het buitenland worden geïm porteerd. Vooral de geneeskunde heeft van het Nederlandse cyclotron reeds veel nut ge had, doordat de medici hierdoor de be schikking kregen over radio-actief na trium voor het onderzoek van de hart- functies, raaio-phosphor voor het genezen van bepaalde bloedziekten en radio-actief goud voor het behandelen van gezwellen. Ook wordt radio-actieve jodium geprodu ceerd om na te gaan in hoeverre hiermede keelkanker blijvend zou kunnen worden genezen. Behalve in de geneeskunde worden de kunstmatige radio-actieve stoffen ook reeds in tal van andere gebieden van we tenschap en techniek gebruikt, onder andere voor het bestuderen van allerlei chemische reacties bij scheikundige en biologische onderzoekingen in industrie, landbouw en veeteelt. Ook in de analyti sche scheikunde bieden zij vele mogelijk heden. Daar de techniek van het werken met kunstmatige radio-actieve stoffen een ge heel andere is dan die van de gewone scheikundige of natuurkundige methoden is het begrijpelijk dat men zich deze tech niek eerst eigen moet maken, hetgeen in houdt, dat het nog wel een paar jaren zal duren voor deze algemeen ingang zal heb ben gevonden. Intussen hebben al vele wetenschappelijke werkers, ook uit het buitenland, in Amsterdam, ervaring op dit gebied kunnen opdoen. Commissie inzake lonen en prijzen De voorzitter van het bestuur van de Stichting van de Arbeid, de heer H. Ooster huis, heeft de commissie geïnstalleerd, welke door de stichting in het leven is ge roepen ter bestudering van de lonen en prijzen. Deze commissie heeft een tech nische en geen economisch-politieke taak. Door de begrenzing van de taak der commissie wordt vermeden dat zij het zelfde werk gaat doen, dat de Sociaal- economische Raad op het gebied van de loon- en prijspolitiek heeft te verrichten.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5