Haarlems Dagblad „Seoel veroverd", en €>prabte Daarfemetlje «Tourant (anno ié?6) Waardering meldt generaai MacArthur Joegoslavische verwijten aan Russisch adres in de Algemene Vergadering 65c Jaargang No. 19663 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 26 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedryven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom IN AMERIKA maakt men er zich bezorgd over, dat in vele landen zo weinig waardering bestaat voor Amerika. Die be zorgdheid is in een aantal dagblad-arti kelen tot uiting gekomen en de New York Herald Tribune heeft zich o.a. bekommerd over India's houding en is er verbaasd over. Want de Amerikanen hebben zich toch zoveel moeite gegeven om India zijn onafhankelijkheid te doen verwerven. Else- vier's Weekblad is hierop ingegaan: het meent dat de Amerikanen bij het zoeken naar het juiste antwoord een belangrijk punt vergeten. Zij mogen meesters zijn in het adverteren, maar hun reclame-naar- buiten is altijd bijzonder slecht (zegt Else vier). Hun films en hun weekbladen geven een volslagen verkeerd beeld van hun land. Als een buitenlander zich in Amerika zou gedragen, zoals dat volgens de films in restaurants, treinen enz. gebruikelijk schijnt te zijn, zou hij in de grootste moei lijkheden geraken. Nu geloof ik niet dat een buitenlander daar licht toe komen zal. Mocht een film hem in de mening hebben gebracht, dat zij een nauwkeurige weergave van het Amerikaanse dagelijkse leven inhield maar dat lijkt al niet erg waarschijnlijk, want hij gaat niet naar de bioscoop om in de nuchtere werkelijkheid, maar in een wereld der verbeelding te verkeren dan zou hij bij aankomst in Amerika toch wel meteen ontdekken, dat niet van hem ver wacht werd dat hij er een film-rol in het openbaar zou spelen. Het wil mij voorko men dat in het algemeen de Amerikaanse „publicity" in het buitenland lang geen mislukking is. Er wordt nogal wat mee bereikt, vooral bij de jeugd, die voor ver scheidene uitingen van het Amerikaanse leven grote belangstelling toont. Dat dateert trouwens niet van de laatste jaren; al voor de oorlog deden zij zich in sterke mate gelden. Uitweidingen op dit punt, waarin men „de jazz", maar ook de Ameri kaanse litteratuur en in de laatste tijd ook de herenmode zou moeten betrekken (om maar enkele punten te noemen) schijnen overbodig. Als het de Amerikanen opvalt, dat zij in verscheidene landen blijkbaar weinig be grepen en gewaardeerd worden, is het niet zo moeilijk een verklaring te geven. De Verenigde Staten zijn de sterkste mogend heid ter wereld geworden. Zij hebben de toonaangevende positie, althans wat het Westen betreft, van Europa overgenomen. Hun besluiten zijn vaak beslissend voor het lot van andere volken. Bovendien zijn zij zeer welvarend en dat zijn die andere volken niet. Nu is niet ieder mens van nature afgunstig op anderer machtspositie en anderer welvaart, maar velen zijn het wel. Dit moet Amerikaanse publicisten ook in hun eigen volk zijn opgevallen. Daarom lijkt het zonderling, dat dergelijke gevoe lens hen, als zij in het buitenland tot uiting komen, verrassen. Ofschoon vergelijkingen tussen het familieleven en het leven der volken niet altijd opgaan en vaak een beetje te gemakkelijk zijn schijnt ten deze de vergelijking met het rijke familielid wel bruikbaar. Voor zijn arme verwanten zijn 's mans besluiten vaak van beslissend belang. Hij geeft in zekere zin de toon aan in de familie. Hij is niet alleen een man die door bekwaamheid en hard werken ge slaagd is en een fortuin heeft vergaard, maar bovendien heeft hij een hart. Hij laat zijn berooide familieleden niet in de steek. Als zij in nood zitten komt hij hen te hulp. Hij is, al kan hij moeilijk nalaten hun zijn raad en soms zijn waarschuwingen te geven, daarbij geenszins karig. Toch is hij niet populair onder hen. Zij verwijten hem bemoeizucht en hebben een heleboel op. hem af te dingen. Sommigen schijnen hem zelfs kwalijk te nemen dat hij hen gehol pen heeft, toen zij in nood zaten. Dat is zonderling en vooral ondankbaar. De ver klaring is, dat zij verplichting jegens een ander niet goed verdragen kunnen en dat zijn hulp het feit bevestigt, dat zij zichzelf niet meer uit hun moeilijkheden hebben kunnen redden. Dit heeft geen gunstige uitwerking op hun zelfvertrouwen, ook al zijn zij buiten hun schuld in moeilijkheden geraakt en al ontbreekt het hun geenszins aan de capaciteiten, om ze bij andere ge legenheden zelf te overwinnen. Hetgeen de Amerikanen nu ervaren is voor hen kennelijk zonderling en teleur stellend. omdat zij nog niet aan het spelen van de hoofdrol in de wereld gewend zijn. Zij missen de ervaring, die Europa in die rol had opgedaan. Dat blijkt ook wel in andere opzichten, en dan krijgen zij de volle laag der critiek. Het is kil op de hoogste toppen en het valt niet mee een dusdanige verantwoordelijkheid te dragen. Dat men bittere woorden te horen krijgt ook als men met de beste bedoelingen be zield is moet een bij uitstek onaangename ondervinding zijn. Ten aanzien van de Marshall-hulp zullen zij overigens ervaren hebben, dat er in die andere volken ook mensen zijn die de grote stijl en de gene rositeit van zulk (in de wereldgeschiedenis ongekend) beleid hebben weten te begrij pen en waarderen. R. P. WERKLOOSHEID IN BELGIë DAALT De werkloosheid in België is de laatste maanden geregeld gedaald. België had in Januari van dit jaar nog 216.000 volledige werklozen en 93.000 gedeeltelijk werk lozen. Deze cijfers waren voor midden September 145.000 en 27.000. Verleden jaar bedroeg het aantal volledige werklozen in September 164.000, het aantal der gedeel telijke werkiozen 64.000. VON FALKENHAUSEN C.S. WÓRDEN DOOR KRIJGSRAAD BERECHT De Brusselse Krijgsraad, waarvoor thans de voormalige Duitse generaals Von Fal- kenhausen, Reeder, Bertram en Von Claer, die beschuldigd worden van oorlogsmis daden, terecht staan, heeft de Maandag door de verdedigers aangevoerde stelling, dat de Krijgsraad niet competent zou zijn in deze zaak, afgewezen. De advocaten der beschuldigden beweerden dat hun cliënten, aangezien zij de rang van generaal bezit ten, slechts berecht kunnen worden door het hoog militair gerechtshof waarin ook generaals zitting hebben. Het Nederlandse verbond van directie en leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs heeft in een telegram aan de ministerraad aangedrongen op vijf procent loonsverho ging zonder limiet. Het verbond acht een verhoging met f 180 voor de hoger gesala- lieërden zonder betekenis, door de proges- sie der belastingschalen. Troepen der UNO rukken uit het Noorden en het Zuiden op in elkanders richting TOKIO, 26 September (Reuter). De val van de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel is heden in een communiqué van generaal MacArthur bekend gemaakt. Een bloedige strijd tegen wanhopig vechtende groepen verdedigers kostte beide partijen vele ver liezen. In het communiqué, dat door MacArthur persoonlijk was getekend, wordt gezegd, dat Seoel weer ,.in bevriende handen" is. De troepen der UNO hebben de omsinge ling en verovering der stad voltooid. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen namen stormenderhand het centrum van de stad, nadat de Noord-Koreanen in bol werken een „zelfmoord-ploeg" hadden op gesteld. Bij de laatste aanval drong een colonne van de Amerikaanse zevende divi sie tot achter de Noord-Koreaanse verdedi gingsstellingen en bestookte deze van het Zuid-Oosten uit, terwijl de mariniers van het Westen aanvielen. 25.000 manschappen van de strijdmacht der UNO bevonden zich in een halve cirkel om de stad. De laatste tegenstand werd ondervonden van 5000 verwoed strijdende Noord-Koreanen, die huis voor huis verdedigden. In het wit ge klede „burgers" schoten met tommyguns op de Amerikaanse soldaten, die in een enkele rij langs de gebouwen trokken. Het laatste bolwerk vormden de stevige ge bouwen in het centrum. Tot de verdedigers behoorden ook enkele half naakte vrouwen, die met rokende geweren in de hand wer den gevangen genomen. Voor beide par tijen was het een bloedige strijd. De beslissende gevechten om Seoel wer den geleverd door het Zuid-Koreaanse 17e regiment en onderdelen van de Amerikaan se zevende infanterie- en eerste mariniers divisie. Volgens het communiqué van Mac Arthur werd „de genadeslag" als volgt toe gebracht: Terwijl Amerikaanse en Zuid- Koreaanse mariniers en „speciale troepen" aan beide zijden van de Han naar het Noord-Westen trokken, drongen andere mariniers-eenheden Seoel van het Noprd- Westen binnen. Inmiddels stak het 32ste regiment van de Amerikaanse zevende divisie met het 17e Zuid-Koreaanse regi ment ten Zuid-Oosten van de stad de Han over en bezette een belangrijk punt aan de stadsgrens, van waar uit het Noord-Ko reaanse garnizoen in wanorde naar het Noorden vluchtte. TAEGOE, 26 Sept. (Reuter) Ameri kaanse en Zuid-Koreaanse troepen hebben thans op twee plaatsen de weg van Taed- jon naar Koemsan overschreden. De Amerikanen, die het eerst ten Wes ten van deze weg kwamen, ondervonden vrij hevige Noord-Koreaanse tegenstand, doch de Zuid-Koreanen meldden, dat zij geen georganiseerde tegenstand meer heb ben ontmoet en vele krijgsgevangenen maken. Onderdelen van de eerste mariniers divisie ten Noorden van de Han zijn onge veer 2 kilometer dichter bij Seoel ge komen. Door een gecombineerde aanval van mariniers ten Zuiden van de Han en de Noordelijkste afdelingen van de zevende divisie is men via Jongdoenpo ongeveer 4 kilometer dichter gekomen bij de stellingen langs de Zuidelijke oever van de Han. Voor de tweede maal binnen drie dagen werd een volledige gevechtseenheid met vliegtuigen uit Japan naar het vliegveld van Kimpo overgebracht. De reuzentoe- stellen streken met tussenpozen van vijf minuten op de landingsterreinen ten Noordwesten van Seoel neer. De vliegtui gen van deze luchtbrug voerden behalve manschappen en verplegend personeel ge schut, trucks, jeeps en munitie aan. Tegelijkertijd beweegt de Zuidelijke arm van de verbonden troepen zich verder voorwaarts om de Noord-Koreaanse legers beneden de 38ste breedtegraad te vernie tigen. Een tankcolonne van de Amerikaanse eerste cavaleriedivisie stoot via secundaire wegen door naar een plaats waar een aan sluiting kan worden gemaakt met de Zui delijke voorhoede van de verbonden troe pen, die tezelfdertijd oprukt uit het brug genhoofd van Intsjon. Onderdelen van de eerste cavaleriedivisie trokken Tsjongjoe binnen en eenheden van de 24ste divisie stootten door ten Westen van Koemtsjon. Zij boekten een terrein winst van twaalf kilometer doch onder vonden verbitterde tegenstand. Foster volgt Hoffman op als administrateur van de E.C.A. President Truman heeft de ontslagaan vrage van Paul G. Hoffman, de administra teur van de E.C.A., aanvaard. De president deelde mede William C. Foster, die thans plaatsvervangend administrateur is, tot Hoffman's opvolger te zullen benoemen. Uit een gepubliceerde briefwisseling blijkt/dat Hoffman het ontslag heeft aan gevraagd teneinde een particuliere betrek king te kunnen aanvaarden. WEGEN SPOORLIJNEN 13 VLIEGVEL0EN 0 5 10kn Een woordvoerder van de 24ste divisie zeide dat belangrijke vorderingen werden gemaakt langs de as Noord-Zuid in de richting van Taejon. (United Press). Nog 32 kilometer? Volgens een woordvoerder van het Ame rikaanse leger te Taegoe gelooft men, dat de troepen, die van het Zuid-Oosten op rukken en die van het bruggenhoofd bij Intsjon Zuid-Korea intrekken, thans nog geen 32 kilometer van elkaar verwijderd zijn. Volgens een Engelse woordvoerder van het hoofdkwartier van MacArthur zijn bij de vergissing der Amerikaanse piloten Za terdag 21 Engelsen gedood en 20 gewond. Malik beantwoordt vragen Naundorffs graf in Delft wordt morgen geopend Op de begraafplaats Kalverbos te Delft zijn hedenmiddag voorbereidingen getrof fen voor het openen van liet uit 1845 date rend grai, dat de stoffelijke resten bevat van een man, die zich Naundorff noemde, maar die naar beweerd wordt de zoon was van Lodewijk XVI en Marie Antoinette. Op de grafsteen staat vermeld, dat hier begraven ligt Lodewijk XVII, koning van Frankrijk en van Navarre, geboren op 27 Maart 1785 te Versailles. Reeds langer dan een eeuw is getracht dit raadsel der ge schiedenis op te lossen. Het openen van het graf zal Woensdag morgen om negen uur geschieden. In offi ciële Nederlandse kringen bestaat grote belangstelling voor deze aangelegenheid, hetgeen ook blijkt uit het feit, dat toe stemming is verleend voor het opgraven der stoffelijke resten; een vergunning welke zelden of nooit wordt gegeven. Er zullen geen Nederlandse autoriteiten morgen op de begraafplaats aanwezig zijn. Een strenge afzetting zal worden gehand haafd opdat geen onbevoegden het „Kal verbos" zullen betreden. De stoffelijke resten zullen tussen half tien en tien uur worden overgebracht naar het politie bureau te Delft. Daar zal de bekende Ne derlandse anatoom-patholoog dr. J. P. Hulst uit Leiden met het onderzoek begin nen. Deze opgraving en het daarop vol gend onderzoek worden in de kringen der Naundorff- aanhangers zeer belangrijk ge acht. In de Vaticaanse archieven bevindt zich een testament van Naundorff's zus ter, dat op 19 October 1951 geopend mag worden. (Voor bizonderheden over het Naundorff- mysterie verwijzen wij naar het artikel elders in dit blad). Het woord is aan. Kohlbrugge: liet onderwijs dresseert wel, zoals men een paard dresseren kan om op zijn achterste benen te lopen of een orang oetan kan leren fiet sen, maar dat verhoogt ons ver stand nog niet. „Hoogste leiders zouden moeten onderhandelen" NEW YORK, 25 September (Reuter) Jacob Malik, Sovjet-Russisch onderminis ter van Buitenlandse Zaken, heeft heden te New York verklaard, dat hij voorstan der is van een bijeenkomst tussen de hoog ste leiders van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie voor onderhandelingen over hun meningsverschillen, teneinde te hel pen bij het tot stand brengen van een al gehele vrede. Een desbetreffende vraag was Malik voorgelegd door het vredescomité voor Maryland, uit Baltimore, aldus ver klaarde een woordvoerde voor Malik. Aan genomen wordt, dat onder „hoogste leiders" verstaan wordt: president Truman en pre mier Stalin. Malik antwoordde eveneens bevestigend op de vraag, of hij voorstander was van een vrije uitwisseling van inlichtingen en ideeën tussen de volken der Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, voor het behoud van de vrede. Malik antwoordde tevens bevestigend op de volgende vragen: 1. Wil uw regering beloven, dat zij niet als eerste de atoombom zal gebruiken? 2. Bent u voorstander van algehele ont wapening en het buiten de wet stellen van atoomwapens door alle landen, in het kader van een streng stelsel van controle en inspectie, met welks uitvoering de UNO belast zal zijn? Amerikaanse kringen noemden het vre descomité voor Maryland „een commu nistische frontorganisatie, die zich heeft verenigd mét de vredesoproep van Stock holm". Mijnramp in Engeland Di een mijn bij Worksop (Nottingham shire, Eng.) is brand uitgebroken. 90 mijn' werkers zijn ingesloten en men heeft wei nig hoop op hun redding. Tot nog toe zijn drie lijken naar boven gehaald. Het vuur is hevig en de luchtverversing onvol doende. „De Sovjet-Unie zaait haat op de Balkan" In het New Yorkse Waldorf Astoria hotel gaf de UNO onlangs een diner waaraan ook Wysjinski en andere Sovjet-diplomaten aanzaten. Tijdens het diner hield de gouverneur van de Staat New York, Dewey, een rede waarin hij de Sovjet Unie ervan beschuldigde een millioen arbeiders als slaven te houden, waarop de Russen opstonden en het banket verlieten. Foto: Wysjinski en ambassadeur Panjoesjkin (links) bij hun vertrek wit het Waldorf Astoria hotel. FLUSHING MEADOWS, 25 September. (Reuter). De Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, .Edvard Kardelj, be schuldigde Maandag in de Algemene Ver gadering der UNO de Sovjet-Unie van het voeren van een agressieve campagne tegen Joegoslavië. „Wanneer Wysjinski (de Sovjet-Russische minister van Buitenland se Zaken) eist, dat oorlogspropaganda in alle landen zou worden verboden, dient hij dit in de eerste plaats in zijn eigen land te bereiken", aldus Kardelj. Kardelj verzocht de Assemblée een reso lutie aan te nemen waarbij een staat, die militaire operaties tegen een andere staat begint, verplicht moet worden binnen 24 uur zich openlijk bereid te verklaren het vuren te staken, zijn strijdkrachten terug te trekken en deze verklaring ten uitvoer te leggen onder voorwaarde dat de andere partij een soorgelijke verklaring zal afleg gen. De resolutie stelde verder voor dat een staat, die niet aldus zou handelen, zichzelf in de positie van een aggressor zou plaatsen en verantwoordelijk gesteld zou worden voor vredesbreulc. De Joegoslavische minister beschuldigde de Sovjet-Unie en de regeringen die onder haar invloed staan van het zaaien van haat onder de Balkan-volken en het aan wakkeren van een oorlogspsychose. „Er wordt een economische blokkade tegen Joegoslavië in stand gehouden, er worden loopgraven langs zijn grenzen gegraven en fortificaties aangelegd, er vinden troepen bewegingen plaats en verzending van oor logsmateriaal naar de grensgebieden", al dus Kardelj. De Joegoslavische gedelegeerde wenste er de nadruk op te leggen, dat Joegoslavië niet beweert, dat de Sovjet-Russische re gering alléén de verantwoording voor de huidige wereldsituatie draagt. Aan de andere kant echter, aldus Kardelj, heeft de hele lijn van de Russische buitenlandse politiek het geloof van de Joegoslaven in de vredelievende bedoelingen van de Rus sische regering volkomen geschokt. Kar delj verklaarde, dat Joegoslavië niet tot enig blok behoorde. „Het is bereid een overeenkomst van nonaggressie en duur zame vrede met elk buurland te sluiten". De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, zegde Engelands steun toe aan de doelstellingen van het plan- Acheson voor versterking van de positie der UNO tegenover aggressïe. (Het plan- Acheson stelt een internationale politie macht voor ter handhaving van de wereld vrede). Bevin sprak zijn vertrouwen uit, dat de Amerikaanse regering opbouwende critiek in de bespreking van dit plan, ten einde het zo aanvaardbaar mogelijk te maken, zou toejuichen. Bevin zeide verder het de plicht van de UNO te achten de middelen te vinden om de vrede en eenheid in Korea te herstel len. „Er^zou niet langer gesproken dienen te worden van Zuid- en Noord-Koreanen, maar uitsluitend van Koreanen, die met steun en advies van de UNO aangemoe digd dienen te worden om tezamen hun land weer op te bouwen", aldus de Brit se minister, die verder aandrong op een oplossing voor de kwestie van de verte genwoordiging van China. Hij legde er de nadruk op, dat Engeland niet van plan is zijn reeds lang gevestigde vriendschappe lijke betrekkingen met China te verbre ken. Engeland ziet uit naar het ogenblik, dat China zijn plaats als een van de grote mogendheden weer zal innemen", aldus Bevin. Skymaster in Japan neergestort Een Douglas Skymaster met 51 personen aan boord, waarschijnlijk allen militairen van de strijdkrachten der UNO, is bij een luchtvaartbasis in Zuid-Japan neergestort. Een inzittende kwam om het leven, 22 personen worden vermist. Tot nog toe telt men 28 overlevenden, namelijk 25 pas sagiers, twee leden van de bemanning en een verpleegster, die door Japanse vissers boten werden opgepikt. Enkelen waren ernstig gewond. Het toestel stortte nog geen kilometer na het opstijgen neer. Naar de oorzaak stelt men een onderzoek in. Permanente goede diensten Joegoslavië heeft Maandag bij de UNO een voorstel ingediend om een perma nente „commissie voor goede diensten" in te stellen, die moet trachten directe onderhandelingen tot stand te brengen in alle internationale geschillen, die de Algemene Vergadering of de Veilig heidsraad te behandelen krijgt. Joegoslavië stelt voor een commissie van twaalf landen in te stellen de zes niet-permanente leden van de Vei ligheidsraad en zes andere landen, met uitsluiting van de „grote vijf" (China, Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten). Nieuwe encycliek waarschuwt tegen kapitalisme en communisme VATICAANSTAD, 25 Sept. De paus heeft een nieuwe encycliek (Menti Nostrae) het licht doen' zien waarin een uiteenzet ting wordt gegeven van de voornaamste waarheden en de fundamentele normen die aan het priesterschap en de bediening van het priesterambt ten grondslag liggen. De paus vermaant de bisschoppen in het bij zonder, met de uiterste zorg te trachten al datgene te bevorderen, wat in de huidige tijd wordt vereist, en alles te verbeteren wat van de juiste weg is afgeweken. De encycliek is verdeeld in 120 korte hoofdstukken. De paus zegt de geestelijk heid dat zij niet „vreesachtig en onzeker" moet zijn ten overstaan van „het econo misch systeem dat bekend is onder de naam van kapitalisme en welks ernstige gevolgen de kerk niet heeft nagelaten te veroordelen". „De kerk heeft niet alleen gewezen op de misbruiken van het kapi talisme en het eigendomsrecht, doch ook geleraard, dat kapitaal en eigendom instru menten moeten zijn van productie, die de gemeenschap als geheel ten goede komt en middelen ter ondersteuning en verdediging van de vrijheid en de waardigheid van de menselijke persoon", aldus de encycliek. Het document wijst verder op de verder felijke gevolgen van het materialistisch communisme en zegt dat de Apostolische Stoel nog kort geleden duidelijk de weg heeft gewezen, die ten aanzien van dit stelsel moet worden gevolgd. De Nederlandse Bank verhoogt het disconto De Nederlandse Bank heeft met in gang van heden wijziging gebracht in haar rentetarieven. Daarbij heeft zij het wissel disconto en het promessendisconfo, die van 27 Juni 1941 af respectievelijk 2*4 pet en 3 pet beliepen, met \'i pet verhoogd. De rente voor voorschotten in rekening-cou rant, op 29 Augustus 1939 vastgesteld op 33/<> pet, blijft onveranderd. Aanleiding tot de verhoging van het dis conto vormt de recente ontwikkeling van de internationale conjunctuur, die geleid heeft tot een versterkt beroep op bank- crediet, dat in de aan de huidige interna tionale spanning voorafgaande maanden eveneens reeds een vrij aanmerkelijke uit breiding had te zien gegeven. Mede in over weging nemende het in vergelijking met het vorige jaar minder gunstige verloop van de betalingsbalans, meent de Neder landse Bank aan de waarneembare nei ging tot beroep op bankcrediet ter finan ciering van toenemende goederenvoorra den een rem te moeten aanleggen. De Nederlandse Bank heeft tevens be sloten aan de minister van Financiën voor te stellen haar te machtigen wijziging te brengen in de tot dusver gevolgde methode van uitvoering van het toezicht op de cre- dietgeving op grond van de Beschikking Deblokkering 1945. Zij heeft het voorne men daarbij in het vervolg zekere liqui diteitsmaatstaven te stellen, waaraan de credietgevende instelling zal dienen te vol doen. Over de technische uitvoering van deze wijziging is overleg geopend met de bedrijfsgroep handelsbanken en met de centrales der landbouwcredietinstellingen. Indonesië vraagt net lidmaatschap der UNO NEW YORK, 25 September (ANP- Aneta) Het hoofd van de Indonesische missie te Lake Success, de heer Palar, heeft hedenochtend een verzoek van In donesië tot lidmaatschap der UNO aan de secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie, overhandigd. Uit Lake Success wordt gemeld dat de delegatie van India voornemens is in de bijeenkomst van de Veiligheidsraad van heden een desbetreffende resolutie in te dienen. Naar men verwachtte, zou het Indone sische verzoek in de huidige zitting van de Algemene Vergadering afgehandeld worden. Indonesië zou het zestigste land zijn, dat tot de UNO wordt toegelaten. Blijdschap heerst er in het gezin van dr. Ralph Bunche, die voor zijn succesvol op treden als waarnemend UNO-bemiddelaar in het Palestijnse conflict de Nobelprijs voor de vrede heeft gekregen. De zeven jarige Ralph Jr. verraste zijn vader met een eigenhandig geschreven felicitatie met tekening. Vader Ralph toonde lachend de mooie brief aan. zijn achttienjarige dochter Joan. HET WEER AFGEBEELD Een Oceaandepressie, die gisteren bij Schotland de Noordzee en vulde zich geleidelijk op. lag, bereikte Dinsdagochtend o0nbew0lkt Olicht'bew 9 halfbew zwaar bew geheel bew mist sneeuw regen 4 motregen a hagel 7 buien k onweer l^TEMPERATuUfi 1005 ISOBAAR centra H MOGE ORUK L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLIJN "PRONT TUSSEN LUCHT VAN r VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN 017 TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING fAN- IEDERE HELE OWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJr METER PER SECONDE Daardoor nam het stormveld aan de Westzijde van de depressie in betekenis af. De depressie ivordt gevolgd door een rug van hoge druk welke de Britse Eilanden uit het Westen nadert. Deze rug is een uitloper van het gebied van hoge druk bij de Azoren dat Maandag in betekenis toenam, Storingen die langs New Foundlatid trokken verplaatsen zich naar de Zuidpunt van Groenland en proberen door te dringen naar het zee gebied bij IJsland. Weerbericht WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met aanvanke lijk vooral in de kustgebieden nog enkele buien. Matige tot krachtige Noord-Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 27 September: Zon op 6.33 uur, onder 18.28 uur Maan op 18.40 uur, onder 7.56 uur Hoog en laag water in IJmuiden: Dinsdag 26 September Hoog water: 3.47 uur en 16.06 uur. Laag water: 11.52 uur. Woensdag 27 September Hoog water: 4.20 uur en 16.38 uur. Laag water: 0.08 uur en 12.24 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1