c D „Vrouwtje van Stavoren" begroette het Koninklijk Paar op Friese bodem Radio geeft Woensdag PANDA EN DE MEESTESDGEMASKERDE Wereldnieuws^ Ui tg: Dinsdag 26 September 1950 2 Boottocht door verlichte grachten van Leeuwarden hoogtepunt van de dag Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gistermiddag, toen zij in Staveren voet aan wal zetten om een tweedaags officieel be zoek aan Friesland te brengen, begroet door het „Vrouwtje van Stavoren", dat aan de Koningin namens de ingezetenen van Sta veren een bord van Makkumer aardewerk aanbood. Dit bord draagt in het midden het wapen van Staveren met twee gekruiste bisschopsstaven. De bisschop van Utrecht schonk het wapen in 1132 aan Stavoren (de plaats heet thans Staveren). Het Koninklijk Paar kwam reeds vroe ger dan verwacht was met de „Piet Hein" de haven van Staveren binnen. Een meisje bood Hare Majesteit een bouquet anjelieren aan in de kleuren van de gemeente Staveren: rood en groen. Na de aankomst in Staveren begaf het Koninklijk Paar zich per auto via Molk- werum naar Koudum. Daar bood een aan tal ouden van dagen met Friese kap een zilveren snuifdoos aan. Deze ouden van dagen waren in 1905 getuige geweest van het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Friesland. Van Koudum reed men via Koudumer- zijl naar Workum. Daar werd de coöpera tieve zuivelfabriek bezichtigd, waar Goudse en Edammer kazen en vier spaarpotten van Workumer aardewerk voor de prinsesjes werden aangeboden. De tocht ging daarna naar Bolsward. Daar was aan de Bolswardse moeders met haar kinderwagens een ereplaats inge ruimd. De moeder van het grootste gezin, mevrouw G. Buikstra-Draaisma, die 16 kinderen de hare mag noemen, bood hier bloemen aan. Het dochtertje van burge meester Bruinsma, de tweejarige Paula, overhandigde de Koningin een viertal oranje gekleurde zakjes met knikkers. Op de zakjes waren de initialen van de prin sesjes geborduurd. De knikkers waren ver vaardigd in de enige knikkert abri ek, die ons land telt, een bedrijf in Bolsward. Het was precies 45 jaar geleden dat de gemeente Bolsward door Koningin Wilhel mina en Prins Hendrik werd bezocht. Van dit bezoek werd aan de Koningin een fraaie foto in kleuren aangeboden. Na het weLkomstwoord van de burge meester werd een tableau vertoond, waar in een aantal Bolswarder figuren uit het verleden het Koninklijk Paar hulde bracht. Het hoge bordes van het in 1614 gebouw- ADVERTENT1E N-V, G LI M FABRIEK OVERSCHIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Paedagogische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Hawaiïan-muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Muziek. 13.40 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Zang en piano. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Reportage. 18.35 Banjo-ensemble. 19.00 Esperanto. 19.15 Lichte muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Metropole orkest. 20.50 Hoorspel, 21.50 Kwar tet. 22.10 Koorconcert. 22.30 Causerie, 22.45 Pianorecital. 23,00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano. 11.30 Platen. 12.00 Poliliekapel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Klein koor 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 14.00 Trio. 14.30 Platen. 15.30 Vocaal ensemble. 16.00 Platen. 16.15 Voor de jeugd. 17.00 Kinder koor. 17.30 Strijkkwartet. 18.00 Koor. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40. Radio krant. 20.00 Nieuws. 20,05 Platen, 20.15 Orkest. 21.05 Platen. 21.15" „Onze jongens gaan de kazerne binnen". 21.35 Koor. 22.00 Platen. 22.15 Concert. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.30 Klassieke muziek. 14.15 Platen. 14.45 Kamermuziek. 15.15 Platen. 15.45 Platen. 16.00 Kamerorkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Harprecital. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. Ballet muziek. 19.50 Radiofeullleton. 22.00 „Die Czardasfuerstin". 22,00 Nieuws. 22.15 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Film muziek. de stadhuis, dat door de vorstelijke gasten werd betreden, heeft een bijzonderheid. De zevende trede is enige centimeters hoger dan de overige. Deze zevende trede is traditioneel het eerste struikelblok voor jonggehuwden. Menige argeloze bruide gom heeft er al eens een onelegante buite ling gemaakt. Nu maakten een paar meisjes in Fries costuum het vorstelijk paar attent op de verraderlijke zevende trede. Van Bolsward ging de stoet naar Wit- marsum. Het Koninklijk Paar onderhield zich hier met twee kinderen wier ouders in een kamp in Indonesië om het leven zijn gekomen. Na in Harlingen de nieuwe sluiswerken bezichtigd te hebben, reed het Koninklijk Paar naar Franeker. In het raadhuis toonden dames de ver anderingen in het Fx-iese costuum in de loop der tijden. Ook werd een dracht ge- demonstreerd, zoals men die de moderne Friese vrouw gaarne zou zien dragen. Aan de Koningin werd een foto-album aangeboden, dat betrekking heeft op de ge schiedenis van het Huis van Oranje en de stad Franeker. Het album werd vervaar digd en samengesteld door een patiënt van de Psychiatrische Inrichtingen te Franeker. Na in het Poptaslot te Marssum de thee gebruikt te hebben, arriveerde het Ko ninklijk Paar om halfvijf in de Friese hoofdstad. De Koningin en de Prins stap ten over in een open rijtuig en daarna be gon een glorieuze intocht in Leeuwarden. In Leeuwarden Ondanks de regen stonden 12.000 kinde ren langs de route. Op het Zaailand wer den uit naam van het Nederlandse Rode Kruis twee poppen, voorstellende een Rode Kruis-helpster en -helper aangeboden. Na de inspectie van de erewacht der Nationale Reserve betraden de Koningin en de Prins het Provinciehuis. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland, mr, H. P, Linthorst Ho- man, sprak enkele woorden ter begroeting. Hierna werden de Statenleden en enkele hoofdambtenaren van de provincie aan het Koninklijk Paar voorgesteld. De hoge gas ten begaven zich vervolgens naar het stad huis. Enkele kinderen, vertegenwoordigende 74 scholen van Leeuwarden, boden tal van geschenken aan. Voor de Koningin was er een zilveren beugeltas, voor de Prins een zilveren tabaksdoos en voor de prinsesjes lodderijndoosjes en een pepermuntdoosje. In de pas gerestaureerde raadzaal on- dehielden de Koningin en Prins zich enige ogenblikken met de wethouders en raads leden. Vervolgens reed de koninklijke stoet naar de Grote Kerk, waar een ont vangst werd gehouden. Des avonds maakten de Koningin en de Prins per boot een tocht door de stads grachten naar het gebouw „De Harmonie". Onafzienbare rijen mensen stonden langs de walkanten. Tientallen schijnwer pers wierpen licht over het wateropper vlak. In de grachten lagen geïllumineerde en versierde jachten, kruisers, BM's, boeiers en motorboten. Hier en daar spoten fonteinen met kleurverlichting hun water hoog in de donkere lucht. Daarboven scheen een heldere volle maan, die wedijverde met de verlichting van de oude Oldehove-toren. Bij „De Harmonie" stapten de Koningin en de Prins van boord om zich door een haag van padvinders en padvindsters naar het gebouw te begeven, waar werd opge voerd het Friese zangspel „De Jonker boer". Aan het eind van de avond sprak de Commissaris der Koningin een slot woord. Goya bracht 900 militairen naar het vaderland Met het 8000 ton metende Noorse s.s. „Goya", dat nu reeds zijn derde reis van Indonesië naar Amsterdam heeft gemaakt, zijn Maandagmiddag in de hoofdstad 900 militairen in het vaderland teruggekeerd. De ene helft bestond uit manschappen van de Koninklijke Landmacht, de andere uit leden van de Koninklijke Marine. Tegen drie uur werd aan de Javakade in de hoofdstad eon begin gemaakt met de debarkatie, waarbij evenals des mor gens bij de ontscheping van de „Ranchi" de Koninklijke militaire kapel het Wilhel mus speelde. Namens de Koningin sprak ditmaal luitenant-kolonel jhr. D. J. A. A. Lawick van Pabst; namens de minister van Oorlog en Marine werd het woord gevoerd door majoor W. J. K. Baay en namens Prins Bernhard door kapitein Erdmann, die de terugkerende mannen allen een har telijk welkom in het vaderland toeriepen. Commanderend officier van de troepen aan boord van de „Goya" was luitenant kolonel J. Slagter. „De eenwording van Europa" Weekend-cursussen der Woodbrookers Op 7 en 8 October wordt bij de Arbei dersgemeenschap der Woodbrookers in Bentveld een weekend-cursus gehouden over het onderwerp „De eenwording van' Europa". De leider van deze conferentie is de heer J. van de Kieft, die tevens zal spreken over „De brigade van het socia lisme". De andere inleiders zijn drs. W. J. van de Woestijne, die het heeft over „De noodzaak van de eenwording" en drs. G. M. Nederhorst, die de „Mogelijkheden en de moeilijkheden" onder het oog zal zien. Drie aardige momenten van het Koninklijk bezoek aan Friesland. In Workum offreerde een jongedame in Friese klederdracht de Koningin een mandje met kazen y in Stavoren boden „het vrouwtje uati Sta voren" en een meisje in een jurk van Friese vlaggen geschenken aan (midden) en in Bolsward vormde een aantal inwoners „tableaux vivants" die door de hoge bezoekers op het bordes van het gemeentehuis met belangstelling werden gadegeslagen Geschenkzendingen naar Indonesië Bepalingen zijn v/eer gewijzigd In de bepalingen, die onlangs zijn afge kondigd voor het ontvangen in Indonesië van geschenkzendingen uit het buitenland zijn enige wijzigingen gekomen. Wij meld den onlangs, dat indien men in Indonesië een geschenkzending uit het buitenland ontvangt, waarvan de groothandelswaarde in het land van herkomst groter is dan 75 roepiahs, men een invoervergunning nodig heeft, waarvoor deviezencertificaten ver eist zijn. Thans is de waarde, waarboven deviezencertificaten nodig zijn, verhoogd tot 150 roepiahs. Geschenkzenaingen met een waarde tot 75 roepiahs zijn geheel vrij. Men betaalt daarvoor dus geen invoerrechten en er zijn ook geen deviezencertificaten voor nodig. Een uitzondering hierop vox-men zendingen, die afgezonden zijn door firma's en niet door een particulier. De douane stelt zich dan op het standpunt, dat de zending uit handelswaar bestaat. Alleen boeken zijn dan ook vrij voor zover het gewone lees boeken (belleterie) betreft en voor zover zij per post zijn verzonden. Is de waarde van de geschenkzending boven de 75 roepiahs, maar niet hoger dan 150 roepiahs, dan betaalt de ontvanger in voerrechten, die maximaal 30 procent be dragen. Er is dan nog geen invoervex-gun- ning nodig, zodat men geen deviezencerti ficaten behoeft te kopen. Maar voor geschenkzendingen boven een waarde van 150 roepiahs zal de ontvanger zich moeten voorzien van een invoerver gunning. Deze wordt alleen verstrekt, wan neer hij de nodige deviezencei'tificaten heeft gekocht. Zo moet bijvooi'beeld voor een zending, waarvan de groothandelsprijs in Nederland 80 is (dus 240 roepiahs) de ontvanger deviezencertificaten kopen tot 200 procent van de Nederlandse waarde. Deze was 80 men zal daarvoor dus 160 roepiahs moeten betalen. Verder betaalt men dan nog het invoerrecht, dat 30 pro cent bedraagt en dat berekend wordt over de 240 roepiahs. Betreft het een artikel, waarvoor boven dien nog accijns verschuldigd is, dan komt die er nog bij, voor sigaretten en tabak 50 procent en voor sigaren 30 procent. De accijns wordt berekend over de kleinhan delsprijs van het artikel hier te lande. Vrij van accijns zijn zendingen sigaretten tot 200 stuks. Doodstraf gerequireerd tegen ex-chef van Rotterdamse Sipo De Bijzondere Raad van Casastie heeft Zaterdag de zaak behandeld tegen de voormalige chef van de „Sicherheitspoli- zei' 'te Rotterdam, H. J. Wölk,' die door het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag tot twintig jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Het Hof achtte bewezen, dat W. aan zijn ondergeschikten opdrachten had gegeven als gevolg waarvan in de periode Sep tember 1944 tot April 1945 66 inwoners van Rotterdam zijn gefusilleerd; dat hij bevel heeft gegeven om gearresteerde bur gers tijdens hun transport dood te schieten en dat hij de kelder van zijn „Dienststelle" beschikbaar stelde voor het plegen van moorden. De raadsman van requirant, mr. F. Harting uit Rotterdam, verzocht de raad, indien deze niet mee kon gaan met de sententie van het Hof, in geen geval over te gaan tot het opleggen van de doodstraf. De procureur-fiscaal' merkte op, dat onder het bewind van requirant een ter reur werd uitgeoefend in Rotterdam en om geving. Een zijner ondergeschikten heeft de doodstraf gekregen. De procureur fiscaal concludeerde tot vernietiging van de sententie van het Hof en tot veroor deling van requirant tot de doodstraf. Over vijf weken zal de Raad uitspraak doen. Franse modekoningen kozen Nederlandse stoffen De Parijse Haute Couture heeft dit jaar voor het eerst haar keuze laten vallen op wollen stoffen uit Nederland. De bekende mode-huizen Marcel Rochas, Jean Patou, Alwvnn en Charles Montaigne kozen wol len stoffen van een Tilburgse firma, zo meldt „International Textiles" in zijn jong ste nummer, dat een uitvoerige beschrij ving geeft van de Pax'ijse mode voor het nieuwe seizoen. In hetzelfde nummer wordt voorts een nieuwe methode besproken om dessins voor imprimé's langs fotografische weg te ver vaardigen, een procédé dat volgens de industriëlen van Lyon voor de toekomst van grote betekenis is. Een ander artikel gaat over de textiel die thans in Grieken land naar oude dessins wordt vervaardigd. Behalve beschouwingen over de nieuwe wollen stoffen en de internationale mode geeft dit nummer nog een overzicht van de nieuwe invoermogelijkheden in Zuid-Afri- lca voor Europese textielgoederen, welke vooral ook voor Nederland van belang zijn, daar voor door de oorlog getroffen gebie den speciale gunstige regelingen zijn ge maakt. Gebrandschilderd raam voor Aalsmeers gemeentehuis Vandaag wordt in Aalsmeer door de Commissaris der Koningin in Noox-dhol- land het door prof. Berghoef en ir. Klaren- beek gerestaureerde raadhuis heropend. Bij die gelegenheid wordt tevens door de ge meente Lent een gebrandschilderd raam aan het gemeentebestuur overgedragen. Dit raam is ontworpen en geschilderd door de vrouwelijke glazenier Femmy SchiltGee- sink uit Overveen en technisch uitgevoerd door haar echtgenoot, Johan Schilt. Direct na de bevrijding boden de inge zetenen van Aalsmeer hulp aan het zo zwaar getroffen Lent bij Nijmegen in de vorm van glas voor de kassen. In dit raam deze gebeurtenis gesymboliseerd. In de onderste helft van het raam is Lent uitge beeld in de gedaante van een hulpzoekend jongetje aan de dis van het „gezin Aals meer". In de bovenste helft is de oplossing uitge drukt, waarbij de moeder geeft van het dagelijks brood, terwijl vader Aalsmeer zaad schenkt opdat het Leven zich in Lent zal kunnen voortzetten. Bovenaan wuiven zij elkaar nog eens hartelijk toe, waarna het kind, in liefde met Aalsmeer verbonden, over de (Waal)brug zich naar nieuwe ho rizonnen kan begeven. Laatste keuring vrijwilligers voor Korea De laatste weken hebben zich nog voort durend vrijwilligers gemeld voor het Ne derlandse detachement, dat onder auspi ciën van de UNO naar Korea zal gaan. Onder hen bevinden zich 75 mariniers, die zich ooi-spronkelijk voor het detache ment mariniers hadden opgegeven. Nu er geen mariniers-compagnie naar Korea gaat zijn zij in de gelegenheid gesteld, als mili tair van de Koninklijke Landmacht te wor den uitgezonden. Voorts zijn uit Indonesië aanmeldingen binnengekomen, namelijk van een zestigtal militairen van de K. L. en het voox-malig K.N.I.L. Op Vrijdag 29 September zal alsnog een keuringsdag worden gehouden. Zij, die destijds een oproeping voor de keuring ont vingen, maar om welke reden dan ook hieraan geen gevolg konden geven, kunnen zich Vrijdag alsnog laten keuren. Zij moe ten zich daartoe melden aan het militair hospitaal, Muzenstraat 1, Den Haag. Zij, die geen oproep tot keuring ont vingen, moeten niet komen, want zij maken een vergeefse reis. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat thans aanmeldingen als vrijwilliger niet meer in behandeling kunnen worden genomen. Dodelijk spel met gevonden granaat De 21-jarige M.. wonende te De Steeg, en afkomstig uit Limburg, vond Maandag een granaat, die ergens in de omgeving verborgen lag. M. nam deze granaat mee naar huis en demonteerde het projectiel in een schuurtje bij zijn woning. De granaat ontplofte. De gevolgen waren zeer ernstig en de jongen moest naar het Velpse zie kenhuis worden overgebracht, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. In het schuurt je werden slechts enkele ruiten beschadigd. M. werkte tijdelijk in De Steeg. Compagnie van de K.L. in October naar Nieuw-Guinea Militairen die op het ogenblik in wer kelijke dienst zijn van de Koninklijke Landmacht, hebben zich op kunnen geven voor plaatsing in een compagnie, welke zal worden gevormd om in het raam van de Nedei-landse bestuursvoering naar Nieuw- Guinea te worden uitgezonden. De militairen, wier verzoek om uitzen ding naar Niauw-Guinea is ingewilligd, worden Dinsdag 26 September in de in- fanterieschool te Harderwijk gedetacheerd. Het vertrek naar Nieuw-Guïnea zal ge schieden in de tweede helft van October. In Noordholland 14,7 personen auto's op elke 1000 inwoners Noordholland, zo deelt de Kon. Ned. Automobielclub mede, kan bogen op de grootste personenauto-dichtheid. Men telt in deze provincie 14.7 personenauto's op elke 1000 inwoners. Daarna komen Utrecht, Zuidholland en Groningen met respectie velijk 13,2, 12,5 en 12,3. Voor Noord-Bra bant en Limburg zijn deze cijfers respec tievelijk 8 en 9. Het aantal vrachtauto's is het grootst in Zuidhollahd, namelijk 7,6 per duizend inwoners. Daarna komen Utrecht met 7,3, Zeeland met 7,2 en Noordholland met 6,9 per duizend, In Overijssel is het aantal autobussexx het grootst. Op deze pro vincie volgen Groningen, Utrecht, en Zee land. Van het aantal personenauto's wordt slechts een minimaal percentage (0,8) braikt door personen zonder beroep. Muziek Ruth Morris zingt in Haarlem Haarlem zal het voorrecht hebben dezer dagen Miss Ruth Morris te horen die een toürnée door Nederland maakt. Deze jonge Amerikaanse negersopi'aan zong zeven jaar geleden in het koor van een kleine kerk van St. Michael and All Angels in Philladelphia. De dominee van die kerk vestigde de aandacht van William L. King, die achttien jaar lang de thans wereldver maarde zangeres Marian Anderson op al haar Amerikaanse concerten begeleidde, op haar. King interesseerde zich onmiddellijk voor Ruth Morris en haar begeleider Het programma voor het recital van Miss Ruth Mo rris en haar begeleider William King op Vrijdagavond 29 September a.s. in de Renaissancezaal van het Frans Hals- museum bevat werken van Handel. Mozart, Brahms, Fauré, Quilter en enige negro spirituals. De REDE VAN MINISTER IN 'T VELD. Tot onze spijt zijn in het verslag van de rede van mr. In 't Veld enige storende on juistheden geslopen. De 500 millioen gul den worden jaarlijks niet aan de drank bestrijding uitgegeven zoveel subsidie hebben de „blauwe oi"ganisaties" niet! maar door het Nederlandse volk aan drank. Uiteraard zijn de drankbestrijders zeer vredelievende mensen, zodat de minister dan ook niet geze'gd heeft, dat zij die voor het behoud van de oorlog strijden, in de rijen der geheelonthouders thuis horen, doch juist zij die de vrede willen bevor deren, zoals uit de rest van het verslag ook wel'duidelijk zal zijn geworden. 19,19 19. Toen Panda over zijn eerste verbazing na het vinden van de taxi heen was, be dacht hij, dat de Gemaskerde die taxi ge bruikt had om er 'sKonings Schat in te vervoeren. „Wie weet...." mompelde hij opgewonden, „misschien.en zo mom pelend opende hij het portier en keek naar binnen. En.... warempel! Daar lag een grote jule-zak, die tot aan de rafelige rand met kronen, scepters en heerlijke juwelen gevuld was! „Het is haast niet te geloven," mompelde Panda ontdaan. „Hier heb ik de schat! En wie hem terug brengt bij de koning krijgt er de helft van! Ik ben nu toch werkelijk de Gemaskerde te vlug af geweest, en zijn spel is uit!" Maar dat was niet helemaal waar. Uit was het spel van de Gemaskerde nog niet; hij had Graaf Isen Grim en Hertog Bruno daar op hun vlondertje tenminste aardig te pakken. Toen hij hun beval om hem de beurs toe te werpen, hadden zij werkelijk niet veel keus. Zelfs de flinke Isen Grim was bang. dat de schurk hem in het water zou laten tuimelen wanneer zij niet gehoorzaamden. Het duurde dan ook niet lang, of de beven de Hertog wierp Panda's beurs op de oever. „Daar, bandiet!" riep Isen Grim. „Je maakt me ontzettend kwaad! Ik ben verschrik kelijk kwaad, maar jij hebt je zin! Daar is die smerige beurs. Je mag hem hebben. maar ga nu weg van die plank. Laat ons van die nare plank af!" „Wat zegt ge?" „Ge wilt vail die plank af? Maar dat kan toch immers direct gebeurenedele graaf!" En met die woorden kantelde hij werkelijk het vlondertje om. Dal xoas echt een lelijke streek van hem, nietwaar? Hij had de beurs, en tóch stortte hij de beide edellie den in het modderbad, waar zij gillend in terecht kwamen en waarin zij tot aan hun middel nat en vuil werden! Doodstraf. Stefan Wierzbica, commandant van het voormalige Duitse concentratie! kamp Auschwitz, is door het Poolse hooggerechtshof ter dood veroordeeld, aldus een bericht van radio Warschau' Taak van de vrouw. Meer dan 150 vrou! wen uit Europa en de Verenigde Sta- ten zijn Maandag te Bacl Reichenhal] (Duitsland) bijeengekomen voorles openingsvergadering van een vijf üaga durende internationale conferentie ov« de verantwoordelijkheid van de vtqu. wen in de wereld van vandaag, n conferentie staat onder auspiciën de geallieerde hoge commissie. De fer-entie wordt gepresideerd door ile echtgenote van de Amerikaanse H< Commissaris, John McLoy. Onder deelneemsters bevinden zich mevrouw Frangois Poncet en mevrouw Kirk- Patrick, echtgenoten van respectievelijk de Franse en Britse Hoge Commissaris- sen en mevrouw Heuss, echtgenote vaa de West-Duitse president. De leidster van de Nederlandse delegatie is jky! Van Asch van Wijck. Spuit elf. De voormalige Britse fascisten- leider Sir Oswald Mosley heeft Maan dag te Londen aangedrongen op het ge ven van „volledige gelijkheid aan de Duitsers in een West-Europees leger, Vlucht. Vijftien voormalige onderofficfe. ren van de Wehrmacht zijn Maandag in West-Berlijn aangekomen na hun vlucht uit Rostock in de Sovjet-zóne, Zij zeiden, dat zij gevlucht waren oa te voorkomen, dat zij „gedwongen wer den dienst te nemen in een Oost-Duits leger". Aardbeving. De streek van Ghierapetra het Zuid-Oosten van Kreta is door e... aardbeving getroffen. Vier personen werden gewond en 400 huizen bescha digd of vernield. Er zijn geen doden. Straatgevecht. Vier communisten zijn Zon- dagavond gedood bij een vuurgevecht tussen Braziliaanse communisten en po litie in een straat, die de grens vormt tussen Brazilië en Uruguay in de aan elkaar grenzende steden Rivera en Livramento. Het gevecht begon, toen de politie trachtte te beletten, dat een groep per sonen verboden communistische propa- ganda-biljetten zou aanplakken aan de Braziliaanse zijde van de straat. Herhaalde eis. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjou En Lai, heeft in een telegram aaxx de UNO ge- eist, dat een vertegenwoordiger van de regering te Peking aan het debat van de Algemene Vergadering zal kunnen deelnemen, wanneer „de invasie van het Chinesche luchtruim door Ameri kaanse" vliegtuigen ter sprake komt, In het telegram wordt verklaard, dat op 22 September een nieuwe aanval van Amerikaanse vliegtuigen op Chinees ge bied is voorgekomen. Aftreden. Het hoofd van de New Yorkse politie. William O'Brien, is afgetreden en zal worden opgevolgd door Thonus Murphy, de assistent-federale aan klager. Het aftreden van O'Brien komt op het ogenblik, dat het onderzoek naar een corruptie-schandaal bij de New Yorkse politie, waarmee millioenen dollars zou den zijn gemoeid, het hoogtepunt heeft bereikt. O'Brien zélf is niet bij het schandaal betrokken. Men neemt aan, dat zijn aftreden in verband staat met de verkiezing van een nieuwe burge meester van New York op 7 November. Zes doden. Bij de treinontsporing tussen Nancy en Parijs, blijken zes personen gedood en elf ernstig gewond. Het aan tal licht gewonden is groot. De locomo- tief en de eerste vijf wagons liggen naast de spoorbaan. Het verkeer maakt gebruik van de tweede lijn. De doden waren allen leerjongens van 15 tot 17 jaar van een staalfabriek nabij Nancy, die met vacantie gingen. Instrument. Een buitengewoon gevoelig instrument, waarmee alle soorten en hoeveelheden uitstraling van atomische ontploffingen kunnen worden gemeten, wordt thans in aanzienlijke hoeveelhe den door de Westinghouse Corporation te Newark in de Verenigde Staten ge produceerd. Het instrument, dat nog geen poncl weegt, zal door de Ameri kaanse strijdkrachten en laboratoria voor atoomonderzoek worden gebruikt. Kantoorhouder der P.T.T. verdacht van knoeierijen Een onderzoek, ingesteld door de post- recherche naar aanleiding van klachten als zouden zich bij het verzenden van post pakketten onregelmatigheden hebben voor gedaan, leiclde tot de arrestatie van de 61- jax'ige kantoorhouder van de PTT te Den Dolder, A. van W. Hij wordt er van be schuldigd, zich geregeld kleine bedragen te hebben toegeëigend, door de afzenders van postpaketten meer porto te laten betalen dan in wex-kelijkheid verschuldigd was. Van W. was al gedurende tientallen jaren bij de PTT werkzaam. Tot nu toe zijn geen afdoende bewijzen gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. I neuwe Desmond Young, Rommel Ver taling van Jan van Dijk U.M. „West-Friesland", Hoorn. Van al de Duitse aanvoerders en leiders in de laatste oorlog was Rommel waar schijnlijk de enige, die in Nederland bij verstek enige sympathie ontving. Zijn gunstige reputatie won hij aan het Afrikaan se front. waar hij de Engelse brigade- generaal Desmond Young inspireerde tot na de oorlog gedane onderzoekingen naar zijn ervaringen. Wat het achtste leger deed, wat het Afrikakorps deed en wat Rommel zelf, hoe het bij de zegslieden van de schrijver in Duitsland was, dat allemaal is de stof gaan vormen voor dit boek. Het is nonchalant van constructie, en het beeld van Rommel dat men er in vindt is niet erg scherp, maar het is een goed verteld verhaal, voortdurend in beweging, en daarmee meteen genietbare lectuur. Het „goed" vergt natuurlijk meer dan men inderhaast misschien zou veronder stellen: speciaal deskundigheid van de ver teller. Daar heeft generaal Young genoeg van: hij vertelt meer over de strategie in Noord Afrika dan de meeste lezers van te voren of achteraf interesseren zal; tijdens het verhaal doet de kwestie van belang wekkendheid zich nauwelijk voor, het minst in de laatste twee hoofdstukken, over Rommel's werk aan de Atlantikwall, zijn verre associatie met het complot van 20 Juli 1944 en zijn gedwongen zelfmoord. Als aanhangsel volgen uittreksels uit Rommel's eigen papieren, die op hun best al even leesbaar zijn. De vertaling van Jan van Dijk is bevredigend, al ontbreken de Angli cismen niet en is „lorries" als synoniem voor „vrachtauto's" nog onnodiger dan „trucks" S. M<

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2