Zandvoort heeft tekort aan bouwgrond va* RSSQS Moord in Wenen Geen Blijvende Stad Woensdag 27 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Wederopbouw- en uitbreidingsplan strijden om de voorrang Zandvoort heeft een tekort aan bouw gronden. Dit moge voor een gemeente, aan alle zijden begrensd door uitgestrekte duin gebieden, absurd klinken, het blijft niette min een feit en wanneer we ons enigszins in deze materie verdiepen, zelfs een zeer verklaarbaar feit. De gemeente Zandvoort is door haar ligging een eigenaardige gemeente geweest. Ze wordt begrensd door een vrijwel recht hoekig duingebied van ongeveer negen kilometer lang en vier kilometer breed en is ongeveer 3300 hectaren groot. Dit gebied wordt doorsneden door één Oost-West ge richte verkeersweg, met aan de zeezijde het dorp Zandvoort en aan de landzijde uitlopers van de Aerdenhoutse villabebou wing (Bentveld), ontstaan na de aanleg van de tramlijn in 1899. Aan weerszijden van deze verkeersweg vinden we dan de uitgestrekte duingebieden, waarvan 1900 hectaren aan de Zuidzijde voor het aller grootste deel aan de Amsterdamse duin waterleiding behoort, het grootste deel aan de Noordzijde aan de familie Quarles van Ufford, een kleiner deel aan de erven Van Vliet, terwijl het duingebied binnen het circuit en het Vijverpark met dennen aanplant van ongeveer 135 hectaren eigen dom van de gemeente Zandvoort is. We zien dan tenslotte nog een uitbreiding van de bebouwing naar het Noorden, die voor al na de aanleg van de spoorbaan in 1881 tot stand kwam en een na de aanleg van de Bloemendaalse Zeeweg in 1918 werd gestimuleerd. 4 By dit alles komt nog een uitermate sterke, doch zéér ongelijke bevolkings toeneming. Het oude vissersdorp telde in 1849 242 huizen en 1138 inwoners, de bad plaats op 31 December 1942 2786 huizen en 9488 inwoners, en ondanks afbraak en evacuatie stonden in 1947 in Zandvoort al weer 2215 huizen en waren er 8716 inwo ners, welk aantal nu de 10.000 reeds heeft overschreden. Men rekent in de nabije toe komst, wanneer het uitbreidingsplan vol ledig zal zijn gerealiseerd, op een inwoner aantal van 14000 tot 16000 personen. Wat echter de algehele uitvoering van dit bestaande uitbreidingsplan betreft, dit zal nog wel enige tijd vorderen. De dienst voor Publieke Werken heeft momenteel de handen vol aan de realisering van het wederopbouwplan, waarvan de aanleg van de Middenboulevard en het bouwen van een rotonde aan de kop van de straks op - gehoogde Strandweg, een enorm werk, waarmede inmiddels reeds werd begonnen, een onderdeel vormt. Het uitbreidingsplan wordt door het méér urgente, wederop- bouwplan voorlopig nog op de achtergrond gedrongen, hoewel in het kader van dit laatste plan reeds véél tot stand kwam b.v. in plan-Noord, waar talrijke arbeiderswo ningen van de woningbouwvereniging „Eendracht Maakt Macht" verrezen. Bovendien moet, om tot het eigenlijke bouwplan te komen, eerst het stratenplan in verschillende onderdelen van het uit breidingsplan worden uitgevoerd. Achter de Brederodestraat bevindt zich een strook duingrond van ongeveer 55 hectaren dat aan de familie Quarles van Ufford behoort. De helft daarvan is bestemd voor woning bouw en op deze strook zijn driehonderd huizen in het uitbreidingsplan geprojec teerd. De gemeente is echter nog geen eigenaresse van deze grond en onderhan delingen over de verkoop met jhr. Quarles van Ufford zijn nog steeds gaande. Wat het Kostverlorenpark betreft, groot elf hectaren, hiervan is een gedeelte van vier hectaren bestemd voor villa- en wo ningbouw in het uitbreidingsplan, doch de Kostverlorencombinatie, die momenteel een aantal middenstandswoningen laat zet ten in het Kostverloren villapark, heeft inmiddels beslag gelegd op deze grond waarop in het uitbreidingsplan óók een school stond geprojecteerd. Verder verkocht de gemeente veel grond in het bestaande uitbreidingsplan aan de woningbouwvereniging. Een klein nog be schikbaar stukje grond, groot twee hecta ren, aan de Van Lennepweg, werd ook reeds voor deze woningbouwvereniging be stemd. Dan resten nog de gemeentelijke gronden bij het vuilverbrandingsterrein. Om deze gronden voor de bouw beschik baar te krijgen moeten ze eerst bouwrijp worden gemaakt. Daarvoor is het nodig, dat het nieuwe vuillaadstation gereed komt, vervolgens moeten de omringende „vloeivelden" worden opgeruimd en het zal daarom nog geruime tijd vergen eer dit stuk van ongeveer zeven hectaren voor bouw beschikbaar zal zijn, waarop een klein type middenstandswoningen in het uitbreidingsplan werd geprojecteerd. Lisse „HET WORTELROT VAN NARCISSEN" In een onder leiding van de heer C. A. Gehrels gehouden vergadering van „Theorie en Praktijk" (vereniging van oud-leerlingen der Rijks Tuinbouwschool) heeft dr. A. F. G. Slootweg, phytapotholoog aan het labora torium te Lisse gesproken over „Het wortel- rot van narcissen". Deze merkte op, dat door wortelrot de gevreesde aaltjes-ziekte ont staat. Het is dus van groot belang het wortel- rot te bestrijden. Daarvoor worden -verschei dene middelen toegepast en proeven worden genomen. Wat tot nu toe bereikt is zette dr. Slootweg nader uiteen. De behandeling kan alleen geschieden door geschoolde krachter.. Na de pauze bestond er gelegenheid tol stellen van vragen. In Bentveld ligt dan nog een klein stukje particulier terrein tussen Zand- voortselaan en Duindoornlaan, waarop in het uitbreidingsplan dertig villa's zijn ge projecteerd, doch deze grond moet eerSt nog worden aangekocht en vervolgens moet ook hier het wegenplan nog worden uitgevoerd. Zandvoort bevindt zich dus momenteel in een moeilijk parket. Wederopbouwplan en uitbreidingsplan strijden om de voor rang, doch voorlopig blijft het wederop bouwplan het meest urgent. De gemeente bezit in het uitbreidingsplan nu nog maar weinig bouwrijpe grond en onderhandelt met de eigenaars nog steeds over aankoop van de gronden, waarop dit uitbreidings plan in hoofdzaak werd geprojecteerd. Dat aankoop van deze gronden nog steeds geen werkelijkheid is geworden, vindt zijn oor zaak meestal daarin dat het bouwen toch niet onmiddellijk op het aankopen kan volgen, omdat, althans de eerste tijd, het wederopbouwplan aller aandacht vraagt en aller arbeid opeist. GEMEENTERAAD Vrijdag 29 September te 2.30 uur zal de gemeenteraad vergaderen ter behandeling van een agenda waarop de volgende pun ten staan: Vaststelling verordening win kelsluiting sigarenwinkels; aankoop voor tuinen Veenenburgerlaan; voorstel inzake subsidie Stichting „Gezinszorg" uitgaande van de Ned. Herv. Diaconie en aanbieding begroting 1951 en rekening 1948. BETERE VERLICHTING HAARLEMMERSTRAAT De verlichting van de Haarlemmerstraat tussen Winterrustlaan en Bennebroeker grens laat veel te wensen over. B. en W. hebben daarom aan de raad voorgesteld door de plaatsing van enkele natrium- lichtmasten hierin verbetering te brengen. Bloemendaal Zaterdag de vlaggen uit De bewoners van de Bloemendaalseweg tussen de Potgieterweg en het Raadhuis, wordt verzocht Zaterdagmorgen de vlag uit te steken ter gelegenheid van het jubi leum van burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex. Even voor elf zal hij zich naar het Raadhuis begeven, waar een speciale vergadering van de gemeenteraad wordt gehouden. ADVERTENTIE Santpoort Het Lichthoeve-kinderwerk te Garderen Er is een aardige geluidsfilm van het „Lichthoeve"-kinderwerk gemaakt, die een goed beeld geeft van dit werk dat, zoals algemeen bekend is in Santpoort begon. Woensdagavond 4 October wordt die film in het Jeugdhuis der Ned. Herv. Kerk, Burg. Enschedelaan te Santpoort vertoond. Zr. Kuyk zal er een toelichting bij geven. PROPAGANDA-AVOND VOOR „DE LICHTHOEVE" Volgende week Woensdagavond wordt er in het Jeugdhuis van de Nederlands Her vormde kerk in Santpoort een propaganda- avond gehouden voor „De Lichthoeve", tijdens welke de zorg voor het verwaar loosde kind, waarmee deze m Santpoort welbekende vereniging zich belast, door een film aanschouv/elijk zal worden ge maakt. Hillegom Hillegom vierde feest in de regen Van Zaterdag tot en met Dinsdag hebben de Hillegommers op het eind van de drukke „paktijd" feest gevierd, maar dat feest viel grotendeels in het water. Nochtans hebben de organisatoren niet te klagen, want volks- en kinderspelen, zeepkistenrace en harddraverij zijn gehouden tijdens de wei nige droge „pauzes". Zaterdagmiddag werden de volks- en kinderspelen gehouden in de straten van het complex „Goed Wonen", aangezien het feestterrein aan de Jhr. Mockkade zo dras sig was dat ze daar onmogelijk konden ge houden worden. Maandagavond is in de Van Meerbeek straat de zeepkistenrace gehouden, waar voor 23 koppels hadden ingeschreven. De belangstelling voor dit evenement was bui tengewoon groot. Het traject bleek te kort om alle belangstellenden een plaats te ver schaffen en men klom tot op de daken om de race te zien. Alles verliep bijzonder vlot en het koppel W. Assendelft kon vijf en twintig gulden (de eerste prijs) delen. Het koppel F. de Vries ging met de tweede prijs naar huis. De verdere prijswinnaars waren: 3. koppel Rijnbeek, 4. koppel Obdam, 5- koppel Heemskerk, 6. koppel Smit. Na afloop trok men naar het lunapark, maar de regen verstoorde de feestvreugde. Dinsdagmiddag waren alle winkels en zaken tot zelfs officiële instellingen geslo ten ter gelegenheid van de jaarlijkse korte- baandraverij Ook hier had men pech, want de ver eniging te Schagen. die op dezelfde dag een draverij hield, had verzuimd dit aan de organisatie op te geven en zo ondervond Hillegom de concurrentie van een ander evenement. Het was zowel aan de bezoe kers als aan de deelnemers te bemerken. Slechts 14 paarden namen deel. Allouez stelde zijn supporters niet teleur en eindigde na felle kamp met My Darling, op de eerste plaats. Vooral in de beslissende ritten werd er snel gereden. Op de mooie Hillegomse baan werden goede tijden ge maakt. Vrijwel heel de middag werd het feest door stralende zonneschijn begun stigd- De uitslagen waren: 1. Allouez, eigenaar en rijder J. de Vlieger; 2. My Darling, eig. Voordouw, rijder J. de Vlieger; 3. Miss A, eig. W. W. v. d. Heyden, rijder J. Wage naar; 4. Nanda D, eig. N. Doeven, rijder J. Ham. Totalisator: Allouez winnend 7.60, plaats 2.20, My Darling plaats 2.20, Miss A plaats 1,50. Totale omzet ƒ3786, Na afloop van de draverij reikte de bur gemeester van Hillegom, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, de prijzen uit aan de eigenaars der winnende paarden. Haarlemmermeer Weer haken en ogen over het „bietenpeil" In de Haarlemmermeer bestaat een oude kwestie die telkenjare in de tijd van de suikerbietencampagne weer acuut wordt: de kwestie van het „bietenpeil". Daarmee bedoelt men de doelbewuste verhoging van het waterpeil in de polder teneinde het vervoer der bieten per schip naar de fabriek in Halfweg te vergemakkelijken. Nu ligt het voor de hand dat de bieten telers die „aan het water zitten" in het algemeen voorstanders van dit bietenpeil zijn, maar even duidelijk is het dat de boeren die hun bietenoogst toch ,Jangs de weg" vervoeren of in hoofdzaak andere ge wassen telen, er niets voor voelen, omdat de verhoging van het grondwaterpeil die daarmee samengaat, hun te velde staande oogst (en vooral de aardappelen!) veel schade kan toebrengen. De strijd om handhaving of afschaffing van het bietenpeil woedde dan ook al enkele jaren, totdat vorig jaar September besloten werd om tijdens de toenmalige campagne de waterstand ongemoeid te laten. Dit jaar omstreeks Juli echter zetten de voorstanders opnieuw een actie op touw en op een lijst die zij lieten circuleren, tekende een 130-tal betrokkenen vóór wederinstelling van het „peil". Daarop trokken ook de anti's met een lijst van leer, waarop zij bijna het dubbele van dat aan tal handtekeningen tégen de waterstands verhoging bijeenbrachten. Zuiver democra tisch bekeken was de conclusie nu dus: dan maar géén .bietenpeil, maar zo eenvou dig lagen de zaken hier niet. Gedeputeerde Staten, aan wie in deze het laatste woord was, moesten zeer snel tot een beslissing komen omdat de suiker fabriek in Halfweg op korte termijn con tracten met de bietenschippers moest af sluiten en dus diende te weten waar zij aan toe was en zonder diepgaand onderzoek was in deze affaire geen beslissing moge lijk. Gedeputeerden velden toen het Salo- mo's oordeel om dit jaar tijdens de cam pagne het „bietenpeil" te handhaven en dan te onderzoeken wat in dë praktijk de voor- en nadelen zijn. Deze week is, inge volge dit besluit, het „bietenpeil" rond 5.50 m onder NAP ingesteld (het nor- Gewezen N.S.B.-wethouder maakt aanspraak op wachtgeld De Zwolse raad heeft over een merk waardig geval te oordelen gekregen: heeft iemand wiens houding tijdens de bezetting niet juist was, recht op een positieve be loning voor zijn werk? In feite doet zich te Zwolle het geval voor met mr. A. W. E. Brandsma, die tijdens de bezetting wethouder van Zwolle is geweest en daar bij donateur van de N.S.B. Deze gewezen wethouder doet thans aanspraken gelden op wachtgeld. Een Koninklijk besluit van 5 September 1944 sloot van verlenging van het wethouderschap diegenen uit, die be gunstigers van een nationaal-socialistische organisatie zijn geweest. De aanspraak op wachtgeld of pensioen werd echter niet vervallen verklaard, tenzij dit gebeurde door de Commissaris der Koningin. In dit geval gebeurde dat niet en zo kwam er enige tijd geleden van mr. B. een verzoek bij het gemeentebestuur binnen om wacht geld als oud-wethouder per 1 Januari 1950. Geen der raadsleden voelde voor het toekennen van wachtgeld aan mr. B., maar zij gingen evenmin accoord met het voor stel van de meerderheid van het college van B. en W. om de verordening, welke de toekenning van "■•achtgeld en pensioen aan gewezen wethouders regelt, zodanig te wij zigen dat de uitkering geen doorgang vindt. De meerderheid van de raad kon zich namelijk met het standpunt van de burge meester, jhr. mr. G. A. Strick van Linscho- ten verenigen die het onjuist achtte, dat de raad via een achterdeur een recht aan zich probeert te trekken, dat bij K. B. aan de Commissaris der Koningin is toegekend. Wel verklaarden sommige raadsleden, dat zij zich met bloedend hart achter deze zienswijze stelden, omdat zij de houding van mr. B. wel uitermate brutaal vonden Zij waren er echter van overtuigd, dat het hier een principiële kwestie" betrof en dat de houding van de betrokken ex-wethouder geen gewicht in de schaal mag leggen. Na lange discussie kwam men tenslotte tot het besluit het voorstel aan te houden. Er zal waarschijnlijk met de Commissaris der Koningin overlegd worden of deze als nog aanleiding ziet in dit wachtgeld-pro bleem uitspraak te doen, na een nieuw onderzoek. KLAVERJASTOURNOOI „HAARLEM- NOORD" Dinsdag werd de klaverjaswedstrijd van het tournooi van „Haarlem-Noord" voort gezet. De uitslag is: Vermaat, Haarlem 42950 pnt. 7 m.; Haarlem-N., Haarlem 41424 pnt. 9 m.; Keur en Sneltjes, Haarlem 39228 pnt. 6 m.; Schoten, Haarlem 38574 pnt. 9 m. Zaterdag 30 September wordt een ere- wedstrijd gespeeld volgens het nieuwe spel en Zaterdag 7 October volgens het oude spel. male niveau is in deze tijd van het jaar ongeveer 6.30 m NAP) De overvloedige regens van de laatste dagen hebben daar helaas nog eens een schepje bovenop gelegd, waardoor het niveau Dinsdag tot ongeveer 5.32 NAP gestegen was. En dit maakte voor vele be trokkenen de toestand inderdaad aller- onplezierigst, temeer daar normale afvoer van dit teveel aan hemelwater door het ingestelde bietenpeil nu niet meer mo gelijk is. De boeren wier grond laag ligt hebben nu inderdaad reden tot mopperen, maar daarbij mag niet worden vergeten dat een zo hevige regenval als men in de afge lopen dagen beleefde, niet te voorzien was. Anderzijds beweren de gedupeerden, dat vele voorvechters van het bietenpeil geen eerlijk spel gespeeld hebben, want men weet dat er onder die categorie verschil lende zijn, die „onderbemaling" op hun land hebben, waarmee zij het waterpeil op hun grond zelf kunnen regelen. Dat deze mensen zich desondanks in de rijen der voorstanders van het bietenpeil hebben geschaard, hoewel zij er zelf niet bij geïnteresseerd zijn, vinden de anti's niet fair. De gemoederen zijn over een en ander in de Meer nogal in beroering en al is de moeilijke toestand van het ogenblik een uitvloeisel van abnormale omstandigheden, het zal toch zaak zijn in deze kwestie tot een gelukkige oplossing te komen opdat dit bittere kantje van de „zoete" campagne althans in de toekomst verdwijnen kan. Vele inwoners van Intsjon die destijds voor de oprukkende Noord-Koreanen vluchtten, zoeken hun woonplaats weer op, tiu deze door de UNO-strijdkrachten bevrijd is. Foto: met de weinige bezittingen die zij hebben kunnen redden op ossenwagens geladen keren de Intsjonners in hun stad terug. Hockey Oefenwedstrijd in Den Haag De twee hockey-elftallen, die Zaterdag middag op Klein Zwitserland in Den Haag een oefenwedstrijd zullen spelen, zijn als volgt samengesteld: Elftal wit: doel: Haitink (HHIJC). Achter: Derckx (Venlo) en Drijver (Togo). Midden: Rinkel (Gooi), Loggere (Laren) en Ancion (Kampong). Voor: W. van Heel, Boerstra, Kruize (allen HHIJC», Bouman (BMHC» en Esser (Togo). Elftal rood: doel: Blom (Victoria). Achter: IJsselsteyn (BMHC) en P. Nefkens (Venlo). Midden: Collin (.Venlo), Tekenbroek (Togo) en J. van Heel (HHIJC). Voor: W. Nefkens (Venlo», Van Gassel (Venlo), Kodde (Victoria). Dudok van Heel (Laren) en Van Beaumont (EMHC). Jaarvergadering B.D.H.C. In het clubhuis van B. M. H. C. heeft de Bloemendaalse Dames Hockey Club haar jaarvergadering gehouden. Het bestuur is als volgt samengesteld: mejuffrouw N. Roos, voorzitster; mejuffrouw J. Jurrissen, secre taresse; mejuffrouw N. Roosjen, penning- meesteresse; mejuffrouw G. Pijpers, wed strijd-secretaresse; de dames T. Boom, A. Po lak en M. de Waard, commissarissen. B.D.H.C. zal aan de competitie deelnemen met zes elftallen, t.w. één elftal in de eerste, tweede, derde en vierde klasse en twee elf tallen in de promotieklasse. Bovendien zal met twee jeugd-elftallen worden gespeeld in de competitie van de afdeling Noord holland. Kennemer Turnkring „We moeten toch terstond iets doen, om dat arme beertje te redden!" riepen de Kabouters. „Een boot!We moeten een boot te water laten en hem achterna varen, dan kunnen we hem misschien redden!" Ja, dat was het enig mogelijke. Een boot was er gauw bij de hand, maar daarmee waren ze nog niet klaar. Want de boom lag nog altijd dwars over de beek, en de geul was te nauw om erin te varen. Ze moesten dus de boot een eind over land slepen en 'm daarna aan de andere kant weer in de beek brengen. Met vereende krachten gingen ze aan 't werk. Samen droegen ze 't tamelijk zware ding over land, en toen lieten ze 't voorzichtig te water. Het was nogal moeilijk, want de wild stromende golven zouden het bijna omver gespoeld hebben. Rick stond erbij te trappelen van ongeduldHij wou maar zo gauw mogelijk fn arme vriendje achterna! Plannen viering van het veertigjarig bestaan Naar aanleiding van het feit, dat in 1951 de Kennemer Turnkring veertig jaar bestaat en in dat jaar enkele bij de K.T.K. aange sloten turnverenigingen een lustrum zullen vieren, hebben het bestuur en de technische commissie van de kring besloten de technici uit de kring bijeen te roepen om te trachten een programma samen te stellen en de voor lopige data vast te stellen. Als speciale nummers voor het kring jubileum zijn, behoudens goedkeuring van het bestuur van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, bepaald; nationale verenigingswedstrijden voor dames in vrije- en gereedschapsoefeningen; nationale ver enigingswedstrijden voor heren in oefeningen met wederzijdse ondersteuning. Beide 'wedstrijden worden op één dag ge houden. Na afloop volgt een gala-avond, waaraan de winnende ploegen zullen deel nemen. Een andere herdenking zal zijn een open luchtdemonstratie van enige kringen. Des morgens worden voor aspiranten, dames en heren driekampen gehouden, omvattende een vrije oefening, klassikaal toestelturnen en klassikaal springen. In het begin van de middag volgt een massale optocht, welke gevolgd wordt ,door massale nummers der deelnemende turnkringen. Het derde jubileumnummer zal zijn de nationale athletiek kampioenschappen van het K.N.G.V. voor dames en heren. Getracht zal worden om na afloop van de receptie welke in Maart 1951 gehouden wordt een turndemonstratie te geven, ge volgd door een turnersbal. Winterprogramma De technische commissie van de Kenne mer Turnkring heeft het programma voor de komende maanden als volgt samen gesteld: Zaterdag 28 October in Haarlem wedstrijd voor meisjes en jongens van 16 en 17 jaar in de turnzaal Badhuisstraat. Woensdag 15 November graadwedstrijden (eerste en tweede) dames en heren in Beverwijk. Dinsdag 29 November graadwedstrijden (derde1» heren in Heemstede. Woensdag 29 November graadwedstrijden (derde) dames, eveneens in Heemstede. Zondag 19 November driekringenwedstrijd dames en heren tussen de keurcorpsen van de Amsterdamse Turnbond, de Zaanse Turn kring en.de Kennemer Turnkring in de turn zaal Badhuisstraat. Algemene vergadering Ter behandeling van het jaarverslag over 1949 van het K.N.G.V. en de agenda van de bondsvergadering van 14 en 15 October wordt Zondag een speciale kringvergadering gehouden in restaurant Brinkmann, Grote Markt. Roeiwedstrijden voor scholieren Evenals in 1948 en 1949 zullen Zaterdag en Zondag onder leiding van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" inter- scholaire roeiwedstrijden op het Zuider Buiten Spaarne worden gehouden. Voor de beginnelingennummers is de belangstelling ditmaal groter dan in de twee voorgaande jaren. De beginnelingennummers worden verroeid door scholieren van de Haarlemse middelbare scholen die geen lid van boven genoemde vereniging zijn en nog niet aan wedstrijden hebben deelgenomen. Van half Augustus af bestond voor de beginnelingen de gelegenheid om zich in de roeisport te bekwamen. Ook zij, die de schoolbanken reeds verlieten, zullen in de oud-leerlingennummers de strijd voor hun school aanbinden. Door meisjes zal alleen om de beste stijl gestreden worden. Dat de belangstelling voor deze wedstrijden groot is bewijst het aantal inschrijvingen. Veertien middelbare scholen uit Haarlem en omgeving schreven gezamenlijk met negentig ploegen in. De start van de jongensr.ummers is ter hoogte van 't Coornhert Lyceum en de finish ligt voor het verenigingsgebouw. Alle meisjesnummers worden voor het vereni gingsgebouw verroeid. Voor belangstellen den bestaat er gelegenheid om de wedstrij den op de botenlooas van „Het Spaarne" te volgen. Zowel voor de nummers voor de jongens als voor de meisjesnummers wor den punten gegeven. De school die het meeste aantal punten verovert, wordt één jaar in het bezit gesteld van een wisselbeker. Behalve twee bekers zijn er nog vijf andere prijzen. De wedstrijden worden op de vol gende tijdstippen verroeid: Zaterdag 30 September van 14.30 tot 17.45 uur en Zondag 1 October van 10.0011.30 en van 14.00—16.00 uur. Het Zondagmiddagprogramma omvat vrij wel alle finales. De inschrijvingen voor de wedstrijden zijn üe volgende; Jongensleerlingen Overnaadse vier 1000 m.: Gymnasium; Kennemer Lyceum; HBS'B; MTS. Ovefnaadse twee 750 m.: Gymnasium; Kennemer Lyceum 1 en 2; HBS B 1 en 2; Montessori Lyceum. Overnaadse skiff 750 m.: Kennemer Lyceum. 1 en 2; HBS B 1 en 2; Coornhert Lyceum; Lorentz Lyceum: Bronsteeschool. Overnaadse vier beginnelingen zwaar 759 ra.: Kennemer Lyceum; Montessori Lyceum; HBS B; Coornhert Lyceum; HBS A. Overnaadse vier beginnelingen licht 500 m.: Gymnasium; Kennemer Lyceum; HBS B; Coornhert Lyceum. Dubbclwherry 1000 m.: HBS B 1 en 2; Gymnasium, Montessori Lyceum, Kennemer Lyceum. Singlewherrie 1000 m.: Gymnasium: HBS B 1, 2 en 3; Montessori Lyceum. !VÏixed-vier-leerlingen 500 m.: Kennemer Lyceum; Gymnasium 1 en 2. Meisjesleerlingen Overnaadse vier: Kennemer Lyceum; Montessori Lyceum; Gymnasium; Coornhert- Lyceum. Overnaadse skiff: Kennemer Lyceum; Montessori Lyceum 1 en 2; Coornhert Ly ceum; Gymnasium. Oefenskiff: Gymnasium 1 en 2; Christelijk Lyceum; Montessori Lyceum; Kennemer Lyceum. Overnaadse-vier-beginnelingen: Gymna sium; MHBS; Montessori Lyceum; Kenne mer Lyceum; MHBS 't Kopje. Overnaadse twee: Gymnasium 1, 2 en 3; Montessori Lyceum: Coornhert Lyceum. Mixed-productivity tswedstrijd: Gymna sium 1, 2 en 3; Kennemer Lyceum 1 en 2. Oudleerlingen heren Overnaadse skiff 1000 m.: Christelijk Ly ceum; Kennemer Lyceum 1 en 2; HBS B 1 en 2. Overnaadse vier 1000 m.: Kennemer Ly ceum; Gymnasium; Triniteitslyceum. Overnaadse twee 1000 m.: Kennemer Ly ceum; Christelijk Lyceum 1 en 2; Gym nasium. uuaieerlingen dames Overnaadse skiff: Sancta Maria: Montes sori Lyceum; MHBS; Gymnasium; HBS A. Overnaadse vier: Kennemer Lyceum; MHBS. Oudleerlingen mixed vier: combinatie MHBS-Triniteitslyceum; Kennemer Ly ceum; Gymnasium. De wedstrijden worden met een feestavond besloten tijdens welke de prijsuitreiking plaats zal vinden. De wisselprijzen werden in het afgelopen jaar gewonnen door: HBS B; MHBS; Trini teitslyceum; Sancta Maria en Kennemer Lyceum. FEUILLETON door Gisela Furfmüller (Vertaald uit het Duits) 30) U zult voor de rechtbank gelegenheid ge noeg krijgen om te spreken! Mariene Rothe staarde Nobert Giinther aan. Met een moedeloos gebaar liet ze zich dan in een diepe stoel neervallen. Ze scheen opeens de kracht te missen om nog op eigen benen te blijven staan. Wat weet u eigenlijk? vroeg ze bitter. Ze wilde er achter komen, of Helbing wer kelijk alles wist. Giinther wilde var. uw man een aan zienlijk bedrag hebben om zijn opgravingen in Luxor, o.a. van de Prinses Amara, voort te kunnen zetten. Toen Rothe zijn verzoek afwees en zich in een beschermend gebaar over zijn geldlade heenboog, schoot Giin ther hem neer. Het was slechts een zaak van enkele seconden om het geld uit de lade bij zich te steken en door de achter deur, die haast nooit gebruikt werd, uit het gebouw te verdwijnen. De goede, pas sende sleutel van de achterdeur had u hem ter hand gesteld, In zijn emotie vergat hij echter het alarmsignaal af te zetten, waar op zijn slachtoffer in zijn val terecht was gekomen. Heeft zich de zaak zo niet toe gedragen? wendde hij zich scherp tot Giin ther. Ja.eh.ongeveer wel, ant woordde deze met grote tegenzin. Norbert Giinther is ook degene, die u dat Amara-beeld gaf, dat u onder geen beding wilde verkopen, vervolgde Helbing. U durfde zelfs zover te gaan, dat u Wilhelm Nordmann, die volkomen onschuldig was, onder verdenking stelde van de moord op uw man, enkel en alleen om Günther te beschermen en veilig-te stellen. Deed het u niets, dat een onschuldige in de gevangenis werd opgesloten? Mariene Rothe boog het hoofd voorover en mompelde: Liefde is het mooiste, wat er op aarde bestaat, je vergeet er alles door. Maar het mag niet tot medeplichtig heid aan misdaad leiden, viel Helbing haar scherp in de rede. Is dat alles, wat u te zeggen, hebt? vroeg Mariene, terwijl ze hem met een vertwijfelde blik aankeek. Ik heb slechts enkele woorden hier aan toe te voegen, antwoordde Helbing. Sinds mijn samentreffen met Günther in München, waar u hem ontmoette en met hem dat kostbare sieraad kocht, werd de Duitse grond hem te warm onder de voeten. Hij verdween naar Spanje onder het voor wendsel van onderzoekingen. Hij had het plan met het buitgemaakte geld zijn idee- fixe inzake opgravingen in Egypte door te zetten en daarna met u elders ergens te gaan wonen. Overigens zal meneer Gün ther de achtervolging in München, evenmin als ik, vergeten hebben! Als u niet op die vrachtauto gebotst was, dan had ik u neergeschoten, als u me te dicht genaderd was, merkte Günther met een cynisch lachje op. Ik twijfel er geen ogenblik aan, dat uw bedoelingen ten opzichte van mij weinig vriendelijk waren, antwoordde Helbing droogjes. We moeten er vandoor, waarschuwde de Italiaanse politieman, in de richting wijzend, vanwaar het geluid van de seheepssirene kwam, die het signaal gaf voor het aanstaand vertrek. Ik laat Günther aan u over. Urban en ik nemen mevrouw Rothe voor onze rekening. Mariene Rothe en Norbert Günther wer den in het politiebureau opgesloten, waar ze, tot de uitleveringsformaliteiten in orde waren gebracht, vastgehouden werden. Dr. Wickenberg kwam Helbing met uit gestrekte hand tegemoet, toen deze enige dagen later zijn werkkamer betrad. Ik ben jou en je collega zeer erken telijk en dank jullie hartelijk voor het uit stekende werk, dat jullie beiden hebt ver richt, zei hij vol enthousiasme. Helbing en Urban maakten een formele buiging. We hebben niet anders dan onze plicht gedaan', merkte Helbing op. Ik ben zeer gelukkig Wilhelm Nordmann van de vrese lijke verdenking, die op hem rustte, te hebben kunnen bevrijden. Ik heb van het begin af noch in het geval Rothe, noch in het geval Svensen, aan zijn schuld of aan die van Liselotte Falkner geloofd. Dr. Wickenberg onderbrak hem: Die moord op Dirk Svensen is intussen al op gelost. Ben je al van een en ander op de hoogte gesteld? Ja, ik heb vernomen, hoe die zaak zich heeft toegedragen. Toen we van het station kwamen, deelde men mij mede, dat de moordenaar van Svensen, een zekere Aage Houlberg, in een ziekenhuis in Noor wegen is gestorven. Het was een wonder- lijke samenloop van omstandigheden, die Wilhelm Nordmann wel eens heel nood lottig had kunnen worden. Hij is even on schuldig als zijn verloofde, Liselotte Falk ner! Terwijl Helbing dit zei, werd er zachtjes op de deur geklopt. Op het „Binnen" van dr. Wickenberg betraden enigszins verlegen Wilhelm Nord mann en Liselotte Falkner het vertrek. Dat wordt een gezellig samenzijn! riep Urban uit, die zich niet door de aanwezig heid van zijn superieur van deze uiting van blijdschap liet weerhouden. Liselotte Falkner trad op Werner Helbing toe en drukte hem vol dankbaarheid de hand. Ik weet het, u bent altijd aan ons blijven geloven, zei ze vol diepe bewo genheid. U voelde, dat mijn verloofde het niet gedaan had. Helbing glimlachte. Ik ben niet alleen een politieman, die z'n plicht vervult, maar ook een mens, die menselijk denkt. Nordmann leek herboren. De toekomst ligt nu voor ons, zei hij stralend. Ik ben weer een vrij man, gezuiverd van elke blaam. Ik ga hard werken en mijn chemi sche onderzoekingen uitbreiden en ver beteren. En dan wordt er bruiloft gevierd! Nietwaar, Liselotte? We krijgen het voor elkaar! Nieuw feuilleton I Ons nieuwe feuilleton „Geen Blijvende I Stad" is een oorspronkelijke Nederland- se roman van een auteur, die zich achter I het pseudoniem Herman van Hattum" i verschuilt. Het is de simpele, maar in zijn eenvoud zeer belangwekkende, en soms aangrijpende, geschiedenis van de jonge dominee Rijpstra en zijn vrouw I Hetty, die door vreemde, maar geeste- i lijk sterke, banden verbonden blijken te zijn met de eenzame zonderling, die als „Japik, de gek van de hoogte" bij I alle dorpelingen bekend is. Dit vervolg-verhaal wijkt in zijn opzet j en zijn uitwerking van verreweg de meeste andere feuilletons af en juist i daardoor blijft het boeien tot het einde. Ja, antwoordde het meisje met een van ontroering hese stem, ja, Wilhelm, we zullen samen ons best doen EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6