Reclame-mensen uit het hele land houden hun congres in Haarlem Naundorffs graf vanmorgen geopend Vertrouwenscommissie zette puntjes op de ï's Amsterdamse Beurs Woensdag 27 September 1950 5 Boeiende expositie in de Vleeshal van velerlei materiaal Het Genootschap voor Reclame heeft vanochtend in Haarlem zijn dertiende congres geopend, dat ditmaal gewijd is ain de collectieve reclame. Het congres, waarop enige eminente sprekers het woord zullen voeren, duurt twee dagen, maar er is een tentoonstelling in de Vleeshal aan verbonden, die tot 4 October geopend blijft. Dc congressisten werden voor de opening ten Stadhuize ontvangen door het ge meentebestuur, waar zii door burgemees ter Cremers met een hartelijke toespraak verwelkomd werden. De burgemeester vestigde er de aandacht op dat het genootschap en het gemeente bestuur een gemeenschappeiijk doel na streven, te weten het op een hoog aesthe- üscii peil plaatsen en houden der reclame. De gemeente doet door haar schoonheids commissie, die niet alleen adviserend-ver- 'oiedend optreedt, maar tevens overleg pleegt met de reclame-bureaux over het eem van het beschermen van stad- ên natuurschoon tegen ontsierende reclame. Namens het genootschap bedankte zijn voorzitter, de heer H. G. D. Coppens, voor 's burgemeesters warme belangstelling in het reclame-vak en voor de beschikbaar stelling van de Vleeshal. Hij zeide er van overtuigd te zijn dat het experiment van het houden ener expositie in dit gebouw ten volle zou slagen. Congres geopend Na de ontvangst ten stadhuize begaf het gezelschap zich naar de Vleeshal voor de officiële opening van het congres en de tentoonstelling'. De voorzitter van het Ge nootschap hield een inleiding waarin enige mededelingen waren vervat omtrent de vergadering van de Union Internationale de la Publicité, die zojuist in Turijn is ge- "en. Hij zei dat ten eerste besloten was om nemens cle Union iedere maand ovc de e wereld een spreuk of een slagzin te verspreiden, de macht, de noodzaak of de i ethiek der reclame betreffende. Voorts en dat is ongetwijfeld het belangrijkste besluit werd bepaald, dat 200 jonge mensen onder de 25 jaar uit het reclame vak gratis het grote internationale reclame congres dat in Juli 1951 te Londen gehou den zal worden, zullen mogen bezoeken. Dit monster-congres zal worden gehouden onder het motto „De taak der reclame in eon vrije wereld". Het Genootschap voor Reclame zal een prijsvraag uitschrijven, die zal uitmaken welke twaalf jonge Ne derlandse reclame-kunstenaars voor dit buitenkansje in aanmerking zullen komen. Het woord was vervolgens weer aan burgemeester Cremers om de tentoonstel ling officieel te openen. De burgemeester teide, dat deze expositie evenzeer die van de gemeente Haarlem is als die van het Ge nootschap. Het feest van Teisterbant op Zaterdag avond heeft immers bewezen, dat de Vlees hal voor dergelijke doeleinden geschikt is, maar de Haarlemmers feesten niet zoveel, dat een dergelijke bestemming een ren dabele exploitatie zou waarborgen. Daarom heeft men gedacht aan een permanent ten- loonstellings-gebouw en het Genootschap voor Reclame heeft nu het initiatief en de durf tea toon gespreid om het gebouw in d:e bestemming voor Haarlem in te wijden. Nadat de burgemeester de tentoonstelling geopend had verklaard, maakte hij nog een korte rondgang door het gebouw. Daarna hernam de heer H. G. D. Coppens het woord voor zijn algemene inleiding over net wezen der collectieve reclame. De tentoonstelling De tentoonstelling geeft een uitgebreid en buitengemeen belangwekkend overzicht vaij twee belangrijke onderdelen der re- ciame, de collectieve reclame-campagne en het verpakkingsmateriaal. In de eerste afdeling heeft men naast het moderne materiaal ook een collectie adver tenties. folders e.ö. van vóór de oorlog ge ëxposeerd en wanneer men dan tot een vergelijking komt, is het opvallend welk een ontzagwekkende sprong deze vorm van reclame zowel wat tekst als afbeeldingen «angaat, heeft gemaakt. Het is nu eenvou dig niet meer te geloven dat men zich door ae vaak onbeholpen en weinig-pakkende reclame van vroeger heeft laten aanmoe digen om bepaalde dingen te doen of te laten. Wanneer men in die tijd iets ter cbn- sumptie^ wilde aanbevelen,- maakten de tekst-schrijvers er zich met: „Eet meer. °i „Drink meeral gauw van af en de on-originele druk-procédés waren al even weinig aanlokkelijk. Welk een verschil met mans. Oorspronkelijke en bondige slagzin nen als „Houdt voet bij stuk" (van de jeren-zolen-campagne) 1 „Het bier is -weer ?es,t" en „Goeie maatjes met malse maat jes dwingen tot lezen en de illustraties zijn vaak al even aantrekkelijke blikvan gers. Naast het buitenland Wanneer men het Nederlandse reclame materiaal vergelijkt met het beste uit het euitenland, dan moet men tot de conclusie «men, dat de geweldige achterstand van voor de oorlog al goeddeels ingelopen is. «iderdaad zijn de Amerikaanse platen spe ciaal op hej gebied van voedingsmiddelen, ooewel niet getuigend van een overmaat son fantasie, zo smakelijk, dat men de worstjes, de ham of het sinaasappelensap Een hoekje in de afdeling Collectieve Reclame-campagnes op de tentoonstelling, die ter gelegenheid van het dertiende con gres van het Genootschap voor Reclame in de Vleeshal wordt gehouden. zo van de plaat zou willen plukken. En zeer zeker hebben de Engelse copy-writers een spitsvondigheid (Get ahead, get a hat) die jaloezie opwekt voor een zo bondige en duidelijke taal. Maar de Nederlandse ont werpers rekening houdend met smaak en mentaliteit van het Nederlandse publiek zijn al een heel eind op de goede weg, al kan niet alles de toets der critiek door staan. Het is ons helaas niet mogelijk al het geëxposeerde materiaal te bespreken, maar we willen één klein Amerikaans fol dertje niet onvermeld laten. Plet heet „Zui nige vleesrecepten" en de omslag is in een Schotse ruit! Verpakkingen Het tentoongestelde verpakkingsmate riaal heeft hier en daar nog niet helemaal dezelfde hoogte bei-eikt. Teveel dozen, etiketten en blikjes dragen nog het stempel 'van een gebrek aan durf, soberheid en oor spronkelijkheid. De eeuwige en onvermij delijke koektrommeltjes-met-prentje zijn er nog steeds, de zeep zit nog vaak in de zelfde overtrokken doosjes en het pudding poeder in dezelfde onaantrekkelijke cliché verpakkingen. Het lijkt ons dat er hier nog een ruim arbeidsveld ligt voor kunst zinnige ontwerpers, die verpakkingen mo gelijk beneden hun stand hebben geacht. Zij zien dan echter over het hoofd dat eèn verpakking wel degelijk een grote bekoring door zijn functionele schoonheid kan heb ben, de wèl geslaagde inzendingen bewijzen dat duidelijk. Helaas heeft men (wegens' de kostbaarheid) van het dankbare plastic nog slechts een bescheiden gebruik kunnen maken. De „oplagen" zijn hier te klein om de uitgave van 15 tot 20 mille voor een vorm mogelijk te maken, zodat men zich moet beperken tot het gebruik van bladen plastic die uitzonderlijke modellen niet toelaten. Het is alles bij elkaar een tentoonstelling die de moeite van een bezoek meer dan waard is, al was het alleen maar omdat men een kijkje krijgt in de keuken van de mensen, die voor een zo groot deel de keuze van het kopend publiek helpen beslissen. Communistisch centrum te Düsseldorf gevorderd Om Britse militairen te huisvesten DüSSELDORF, 26 September. (Reuter) De Britse autoriteiten hebben het moder ne hoofdkwartier te Düsseldorf gevorderd, waarin zich onlangs het bestuur van de West-Duitse communistische partij had ge- installeerd, na uit Frankfort te zijn ver huisd. Generaal Bishop, commissaris voor de staat Noord-Rijnland Westfalen, gaf hier toe bevel, om huisvesting te verlenen aan een fcieuwe Britse militaire eenheid die uit Engeland is aangekomen. Britse functionarissen hebben het vorde ringsbevel heden aan het bestuur van de communistische partij overhandigd. De communistische leiders en hun staf kregen 48 uren om het gebouw te ontruimen. In de Britse order wordt gezegd, dat de communisten hun drukpers en alle kan toorinrichting moeten laten staan. De partij verhuisde op 18 Augustus van Frankfort naar Düsseldorf. Twintig vracht auto's met aanhangwagens waren nodig om de gehele kantoorinrichting naar het nieuwe gebouw van vijf verdiepingen, dat uit partijfondsen was bekostigd en in een jaar werd gebouwd, over te brengen. Be halve het bestuur van de partij huisden ook de besturen van verscheidene andere communistische organisaties in het ge bouw. Verder waren er de drukkerij en de redactiebureaux van het grootste West- Duitse communistische orgaan „Freies Volk". Britse functionarissen verklaarden, dat de order van heden deel uitmaakt van een serie van vorderingen, die noodzakelijk waren geworden om de Britse militaire versterkingen in Duitsland te huisvesten. Deze vordering kan tevens worden be schouwd als maatregel tegen „de cam pagne van nationaal verzet tegen de Wes telijke bezettingsmogendheden". Onlangs zijn alle communistische bladen in West- Duitsland op één na verboden. Twee communistische leden van de Bondsdag hebben bij generaal Bishop, de Britse commissaris voor Noordrijniand- Westfalen, een protest ingediend tegen de opvordering. Zij werden door de secretaris van generaal Bishop ontvangen. Volgens het bestuur van de communistische partij hebben zij de onmiddellijke intrekking van de Britse order geëist. Tevoren hadden de communisten „alle Duitsers" opgeroepen om te protesteren tegen deze „infame gewelddaad". De com munistische partij zond ook een delegatie naar de Duitse autoriteiten, belast met het beheer van gevorderde eigendom. De de legatie wees er op, dat 8 communistische leden van de Bondsdag hun kantoren in het gebouw hadden. De communisten zijn van plan vanavond een protestbijeenkomst te houden op het Hermannplein te Düsseldorf. Overloon dankte Noordhollandse gemeenten Burgemeester en wethouders van Nieu- wer-Amstel, Uithoorn, Ouderamstel, Half weg en Haarlemmermeer, schoolhoofden, geestelijke autoriteiten uit deze plaatsen en vertegenwoordigers van Nederlands Volksherstel werden in een bijeenkomst in het restaurant van het oorlogsmuseum te Overloon door burgemeester Jans van Overloondank gebracht voor de grote en spontane hulpactie, waarmee deze vijf gemeenten Overloon in de vaak hopeloze omstandigheden direct na de bevrijding geadopteerd en geholpen hebben. Ongeveer 50 auto's en 22 schepen ge laden met goederen kwamen als eerste hulp in Overloon, dat bijna geheel was vernield, aan. De bijeenkomst werd besloten met een excursie door het dorp, waar reeds veel is hersteld, het oorlogsmuseum en een ge zamenlijk diner. Achterkleinzoon was bij gebeurtenis aanwezig In Delft zijn hedenmorgen de stoffelijke resten opgegraven van Karl Wilhelm Naun- dorff, op wiens grafsteen vermeld staat dat hij Lodewijk XVII, koning van Frankrijk is geweest. In Nederland woont een afstam meling van Naundorff, de heer Louis Charles de Bourbon, directeur van een verzekeringsmaatschappij, dichter en litte rator. Was Naundorff in werkelijkheid de Dauphin van Frankrijk, zoon van Lodewijk Capet, die in de storm van de Franse revo lutie zijn ondergang vond? De heer De Bourbon neemt, deze vraag nuchter op. Zijn treffende gelijkenis met de Bourbons, vermengd met Noordelijke inslag, maakt indruk en charmeert. „Het is natuurlijk interessant om te weten, of het mysterie van de Temple kan worden op gelost", zo zegt hij. Maar of dit iets aan de tegenwoordige situatie zal veranderen be twijfelt hij. „Mijnerzijds is nooit van enige politieke actie sprake geweest. Mocht ik geroepen worden tót de troon van Frankrijk, dan zal ik naar eer en geweten mijn plicht vervul len. Maar ik denk er niet aan een kroon te verlangen, indien deze mij niet van het volle uit wordt gereikt". De heer C. d. Begeer te Voox-schoten heeft zich voor de ontraadseling van de historie der Bourbons bijzonder ingespan nen. Hij heeft er jaren aan besteed en zal binnenkort in een uitvoerig boekwerk de i-esultaten van zijn arbeid publiceren. De zuster van de Dauphin, Marie Thérèse, is door de Franse republiek aan Oostenrijk uitgeleverd. Bij deze uitlevering zou zij verwisseld zijn met een prinses van Condé, welke laatste in Wenen werd opgevoed en als koninklijke prinses de hertog van 'Angoulème huwde. Daarom zou zij Naun dorff gemeden en verguisd hebben, bang voor ontdekking van bedrog. De zuster van de Dauphin zou als de „dunkele Grafin" steeds gesluierd te Hil- burgshausen' in Saksen geleefd hebben en daar gestorven zijn. In de bibliotheek van het Vaticaan zou het testament van deze in 1851 gestorven „dunkele Grafin" berusten. Dit testament mag in October van het vol gend jaar worden geopend. „Veel weet ik daarvan niet" zegt de heer De Bourbon. Wat mij het meeste interes seert is het wetenschappelijke bewijs, of ik al dan niet van het Franse koningshuis Bourbon afstam. Wellicht dat het onderzoek van Naun dorffs stoffelijke resten iets tot dit bewijs kan bijdragen. Over het Nederlanderschap zijner fami lie deelde de heer De Bourbon nog mede, dat zijn grootvader na een besloten zitting van de Tweede Kamer genaturaliseerd is en als Albert de Bourbon als officier in het Nederlandse leger werd opgenomen. Het is niet de eerste keer, dat dit graf in het Kalverbos geopend werd. In 1904 werd het op initiatief van de geschiedvorser Otto Friedrichs en W. baron Snouckaert van Schauburg, welke laatste ook heden aan wezig was, geopend en gerestaureerd. De herbegrafenis heeft toen met grote plech tigheid plaats gehad. Veel van het verza melde materiaal om het Naundorffmysterie is toen te Delft tentoongesteld geweest. De Heemsteedse melksanering Van vrije keuze komt niet veel terecht De Vertrouwenscommissie voor de Heemsteedse melksanering heeft gister avond op een In „Het Wapen van Heem stede" gehouden vergadering laten blijken, dat zij in de kwestie van de rationalisatie der bezorgwijken een duidelijk woordje wil meespreken en zich zeker geen ver lengstuk van de coöperatie der melkhan delaren voelt. Zoals mevrouw M. Kubatz-Brugman, de voorzitster van de Vertrouwenscommissie, opmerkte, was deze vergadering dringend noodzakelijk nu het bleek dat er onder de huisvrouwen nog veel tegenkanting tsgen de sanering blijft bestaan. De Vertrouwenscommissie moet de spreekbuis zijn van het publiek en klach ten horen dan ook uitsluitend bij haar thuis, omdat zij bevoegd is daarvan ken nis te nemen. „Publiek en melkhandelaar hebben eerst even aan elkaar moeten wen nen, doch thans is het ogenblik gekomen om de situatie ernstig onder de loupe te nemen", zo zei mevrouw Kubatz. Uit de discussies bleek, dat de Vertrou wenscommissie lang niet met de huidige praktijk der sanering accoord ging. In het bijzonder kwam men er tegen op, dat de melkhandel steeds de indruk heeft gewekt, dat de cliënt de keuze zou hebben tussen twee melkhandelaren, die omstreeks de zelfde tijd hun sector zouden bedienen. Nederlandse Bank verhoogt haar rentetarieven Regering laat in feite de goedkope geld-politiek los (Van onze financiële medewerker) In ons weekoverzicht wezen wij er reeds op, dat het gat in onze betalingsbalans dit jaar aanmerkelijk groter zou zijn dan het vorig jaar. Dit is mede het gevolg van de gedeeltelijke vrijmaking van het handels verkeer. waardoor een stroom van goede ren ons land binnenkomt, die uiteraard betaald moeten worden. Deze vrijmaking valt ongelukkigerwijze samen met de drang naar voorraadvormïng en grote in ternationale prijsstijgingen. Dit alles vraagt belangrijk grotere bedrijfskapitalen voor het zakenleven en het is daarom begrij pelijk, dat het beroep op bankcredïet de laatste tijd sterk is toegenomen. De Nederlandse Bank is er thans toe overgegaan haar rentetarieven te verhogen voor het wisseldisconto en het promessen- disconto. Beide worden met een' half pro cent verhoogd. Nederland volgt hiei-mede het voorbeeld van andere Europese landen (België en Denemarken, welk laatste l^and ook met een groot tekort op de betalingsbalans worstelt) alsmede dat van de Verenigde Staten, waar in Augustus reeds verschil lende Federal Reserve-bankexx tot verho ging van hun rentetarieven overgingen. Het disconto van de Nedeidandse Bank is van bijzondere betekenis voor het be drijfsleven, omdat de andere banken haar tarieven plegen aan te passen bij die van de centrale bank, waarop zij in tijd van nood zelf een beroep moeten doen. In Amerika is zulk een aanpassing reeds ge schied en ten onzent zal die ook zeker niet uitblijven. De bedoeling van deze maatregel is om door het duurder maken van het geld de vraag naar crediet te remmen. Men heeft daarin een overigens beperkt middel tot bestrijding van de onmiskenbaar ingetre den inflatie, die zich ovër de gehele we reld uitstrekt. De Nederlandse Bank heeft tevens aan gekondigd, dat zij via de regering haar toezicht op de credietgeving zal verster ken. Zij heeft het voornemen daai'bij in het vervolg ook zekere liquiditótsmaat- staven te stellen, waaraan de credietgeven- de instellingen zullen moeten voldoen. De maatregel van discontoverhoging en credietbeperking houdt mede verband met de plaatsingsmogelijkheden van het schat kistpapier. Onze staatsschuld wordt voor een niet onbelangrijk deel gefinancierd met kort lopend schatkistpapier, waarin de banken hun overtollige gelden plegen te beleggen. Bij veej vraag naar crediet uit het be drijfsleven zullen de banken zich afwen den van het schatkistpapier waarop slechts een lage rente wordt gemaakt en kan de staat dus in financieringsmoei lijkheden geraken. Ook daarentegen wil de regering zich thans te weer stellen. Niet dan node zal de regering tot de maatregel van discontoverhoging zijn over gegaan, want het betekent in feite een begin van het loslaten van de goedkoop geld-politiek, die zij tot dusverre tot elke prijs heeft willen handhaven. Het zijn dan ook factoren van internationale aard ge weest, die haar dwingen een andere poli tiek te voeren. Van die vrije keuze is niets terecht geko men, daar de melkhandelaren de sectoren onderling zo hebben verdeeld, dat de „tweede" slijter pas in de middaguren komt. De commissie drong dan ook op een zo danige regeling aan, dat deze keuze inder daad effectief wordt. „Te duur" Volgens de voerzitter der coöperatie, de heer Schoenmaker, was dit niet mogelijk omdat dan het aantal bezorgers verdub beld zou moeten worden, hetgeen een te zware belasting voor de handelaren zou vormen. Wel zou hij naar het wegnemen der bezwaren blijven streven. De meeste klachten, zo bleek verder, komen uit Aerdenhout. Getracht zal wor den toestemming te verkrijgen om daar de melkprijs met een cent te verhogen en door het inschakelen van een extra bezor ger te pogen de distributie te verbeteren. De Vertrouwenscommissie verzocht ook om in de vele gevallen waarin de huis vrouw vroegtijdig over melk moet beschik ken voor kleinere kinderen en zieken een fles af te geven zonder prijsverhoging. Dit verzoek zal op de morgenavond te houden algemene vei-gadering van de coöperatie aan de orde komen. De heer Schoenmaker deelde op uitdruk kelijk verzoek van de voorzitster mede, dat enkele verbeteringen in de bezorgwij ken reeds waren ingelast en dat binnen kort een nieuwe wijk zal worden gecre- eerd. De Vertrouwenscommissie stelde vast, dat zij van dergelijke wijzigingen on middellijk op de hoogte dient te worden gebracht. Geen afdoende oplossing Voorts schonk de commissie aandacht aan de sociale kant van deze aangelegen heid. Het bleek namelijk, dat voor een ontslagen bezorger, die kostwinner is voor een gezin met vijf kinderen en op wiens staat van dienst niets kan worden afge dongen, nog steeds geen afdoende oplos sing is gevonden, terwijl wel ongehuwde krachten zijn aangehouden. Ook wilde de commissie wel eens we ten hoe de melkhandelaren hun diensten bij sneeuw en vorst zouden uitvoeren, waarbij men er op wees, dat de tegenstan ders van de sanering alle gelegenheden aan zullen grijpen om de rationalisatie te breken. De heer Schoenmaker deed van zijn kant nogmaals de toezegging dat de coöpe ratie alles zal doen om de klachten tot een minimum te beperken. Overigens verwon derde hij zich. dat het publiek pas belang stelling voor deze zaak begint te tonen nu de zaak in kannen en kruiken is. Hij bracht mevrouw Kubatz dank voor de energieke leiding die zij aan deze verga dering had gegeven. Westduits Vakverbond beschuldigt regering Adenauer Dr. Victor Agartz, de economische spe cialist van het vijf millioen leden tellende Westduitse Vakverbond, heeft Dinsdag tij dens een bijeenkomst van dit vei-bond te Düsseldorf, de regering van dr, Adenauer er van beschuldigd, de rijken rijker en de armen armer te maken. De bijeenkomst werd onder meer bijge woond door prof. Ludwig Erhard, de minis ter van Economische Zaken in het kabinet- Adenauer, tot wie de beschuldiging in het bijzonder gericht was. Dr. Agartz zei, dat de stijgende prijzen een aanzienlijke verlaging van de werke lijke lonen hadden veroorzaakt. Voorts verklaarde dr. Agartz dat de regeringspoli- tiek tot gevolg had, dat er een steeds groter rijkdom geconcentreerd werd in de handen van steeds minder mensen. Agartz zei, dat de vakverenigingen zich niet door de regering latexx vertellen, dat zij het herstel van het land belemmerden door het dreigen met stakingen en het stel len van looneisen, wanneer de handel en de industrie de markt gedurende twee jaar hadden geëxploiteerd zonder de minste te rughouding. Hij verklaarde, dat de vakverenigingen elk wapen van de vakbeweging zouden ge bruiken om het principe van het medebe heer in de fabrieken van kracht te doen worden, daar pogingen om overeenstem ming hierover te bereiken tussen werk gevers, de vakbeweging en de regering waren mislukt. Hij beschuldigde leden van de Ameri kaanse Hoge Commissie er van hun positie te misbruiken om de nazi-concerns zodanig te ontbinden, dat deze niet meer zouden kunnen concurreren met de overeenkom stige Amerikaanse concerns, waarvan, al dus dr. Agartz, vele van deze deskundigen voormalige leden waren. Amerikaans ambassadeur in Engeland neemt ontslag Lewis Douglas, de Amerikaanse ambas sadeur in Engeland, heeft Dinsdagavond ontslag genomen. Deze mededeling werd gedaan door het Witte Huis, kort nada: Douglas een bezoek aan president Truman had gebracht. Douglas is afgetreden „om persoonlijke redenen, waaronder gezondheidsredenen" Truman heeft verklaard, dat hij het ont slag „met oprechte spijt" heeft aanvaard. Goed gedrag. Hans Fritzsche, radio-com mentator ten tijde van de nazi's, is Maandag wegens goed gedrag in vrij heid gesteld. Hij was door een zuive- ringshof tot negen jaar veroordeeld. Fritzsche is een der vier beklaagden, die bij het grote proces te Neurenberg wer den vrijgesproken. Spoedig daarna werd hij echter door de Duitse autoriteiten gearresteerd. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Hedenmorgen is te Delft het graf van Karl Wilhelm Naundorff, die pretendeerde koning Lodewijk de Zeventiende van Frankrijk te zijn, geopend. De zware eiken kist, die de loden kist waarin het gebeente rust, omsluit, werd naar het Delftse politiebureau gebracht. Dr. J. P. Hulst uit Leiden heeft zich met het onderzoek van het gebeente belast. Mr. Louis Charles de Bourbon, directeur van de Eerste Nederlandse levens verzekeringsmaatschappij te Eindhoven, zijn echtgenote, twee zoons en zijn dochtertje waren bij de opening van de grafkelder aanwezig. Links op de foto: W. baron Snou- ckaert van Schauburg, het enige nog in leven zijnde lid van het comité, dat in 1914 het initiatief nam voor de herbegrafenis van Naundorff. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 295% 292 Unilever 224% 223 Philips 229% 229% A. K. U 173% 173% Fokker Nederlandse Ford 283 Nederlandse Kabel 278 v. Berkel's Patent 116% Scheepvaart-Unie 162 160 Holl.Amerika Lijn 172 Deli Maatschappij 123% 119% H. V. A 124% 122% A'dam Rubber 137% 135% Ned. Handel Mij. 148% N.-I. Handelsbank 89% Billiton Mij. II. 234% Clandestiene radioluisteraars in Noord-Limburg In het Noordelijkste gedeelte van Noord- Limburg hebben contröleurs van de PTT een massale spexirtocht uitgevoerd naar nalatige en onwillige betalers van de luis terbijdrage voor de radio. In zeer veel ge vallen waren de kaarten voor het plakken van de zegels nog praclisch blank. Deze categorie werd iu de gelegenheid ge steld om het achterstallige bedrag aan te zuiveren in een speciaal voor dit doel in geschakeld rijdend postkantoor. Verschei dene personen hadden getracht clandestien te luisteren en hier en daar werden daar toe zelfs toestellen verstopt. De contrölexxrs waren echter uitstekend ingelicht en wis ten de toestellen onder ledikanten, in lin nenkasten. en op zolderkamertjes te vin den. In een aantai gevallen werd proces verbaal opgemaakt. De meesten kwamen er echter voor deze keer nog mot een waar schuwing af. SCHEEPVAART Aalsum. 25 v. Genua n. Boulogne. Ahvakl. 25 v. Victoria n. Bahia Arcndskerk, 25 v Genua n. Port Said. Abbcdijk, 2-1 te Montevideo. Arnedók, pass. 25 Seillies. Atlas. 26 te R'dam. Arkeldijk. 26 v. R'dam n. Philadelphia. Alchiba. pass. 25 Stockholm. Alcyone. 25 72 m. N. Finlsterre. Arendsdijk. 26 vcrw. Rio de Janeiro. Axeldijk, 25 750 m. W. Seillies. Aldabi. 25 v Hamburg n. Antwerpen. Ariadne, pass. 25 Ouessant. Aardijk, 26 te Houston v. Corpus Chrisli- Abbekerk. pass. 26 Majorca n. Antwerpen. Alkaid. 26 te Vlaardingen v. Lulea. Alnati. 27 te Montevideo. Arkeldijk. pas 26 Dover Averdük. 26 v. Norfolk n. Newport News. Almkerk. 24 v. Adelaide. Amsteldijk. 26 te Mobile v. Lake Charles. Andijk. 25 te Vera Cruz v. New York. Akkrumdtjk. 26 te Beha v. A'dam. Altair, 27 v Santos n. Rio de Janeiro. Boisscvain. 25 te Penang v. Singapore. Bonaire. 25 700 m. W.ZW. Madeira. Barendrecht (t). 24 v. St. Vlndtnt. Baarn. 26 te Curasao v. A'dam. Bah. 27 te Belawan- Berlage. pass. 26 Wight. Beverwijk, pass. 26 Gibraltar. Blommcrsdijk. 26 v. Norfolk n Antwerpen. Boschfontein. 26 v. Mombassa n. Tanga. Breda. 2G bij Trinidad. Blxjdendijk. 25 te Newport News. Boskoop. 26 v. A'dam n. Cristobal. Caitex Utrecht (t), pass. 25 Kuria-Murta eil. Cheshire, 27 05 u. verw. Ader.. Camphuys. 26 v. Menado le Makassar. Castor. 23 v. New York n. Ciudad Bolivar. Corona, 25 v. Vlissingen to Oporto. Caitex Pernis. pass. 26 Perim. Chitral. 27 nm. verw. Colombo. Cleodora, pass 26 Perim. Caitex Leiden, pass. 27 Brothers. Ceram, 26 v. Muscat n. Aden. Corilla, pas. 27 Finisterre. Dicto (krl), 25 v/ Aden. Delfshaven. 23 v. Euenos Aires te Nlcochea. Dalerdljk, 26 verw. «I. v. Holland v. Londen. Drente. 26 v. Belawan n. Djakarta. Danae. 25 v. Genua n. Algiers. Delfland. 26 v. Paranagua. Diemerdijk. 23 te Los Angeles. Elmina. 25 260 m. ZW. St. Thomas eil. Esso Den Haag (t), 25 600 m. W. eil. Palma. Esso Rotterdam (t), 25 550 m. NO. Flores. Edam, 26 v. Antwerpen. Eemdijk, 25 v. Vancouverte San Francisco. Feiipes (t), 26 te Bangkok v. Pladju. Fairsea, 27 te R'dam v. Djakarta. Friesland, pass. 26 Malta. Gadila' ft). 25 480 in. O.NO. Flores. Gooiland. 26 dwars Oporto. Grodtekerk. 27 vm. verw. Antwerpen. Gaasterkerk. 27 te Suez. General Ballou, 27 te Suez. General Sturgis, 27 te Aden. Hestia. 25 v Port au Prince n. Caracol. Hellenic Prince, 23 v. Aden n. Wellington. Hoogeland, 24 v. A'dam te Horsens. Hecuba. 26 v. Paramaribo n. A'dam. Hoogkerk, 26 v. Tenerifie. Hydra, 27 te Curasao v. A'dam. Hector, 26 v, Tunis n. Malta. Ittersum, pass. 24 Keywest. Ino. 23 v. Ciudad Trujillo n Curasao. Japara (kpm), 25 n. Tolitoli v. Makassar. Jupiter, 26 v. Gallipoli n, Brlndisi. Jobshaven, 26 te Las Palrnas v. Cardiff. Johan v. Oldenbarnevelt, 26 950 m. W.NW. Co- cos eil. Kert.osono, 25 v. Singapore n. Belawan. Klipfontein, 25 v. Kaapstad n. Teneriffe. Kota Agocng, 25 3 u. pass. Ouessant. Keilehaven, pass. 26 Finisterre, Kelbergen, 26 v. Bona n. A'dam. Kota Gede. 27 te Aden. Limburg, 23 v. East London n. Durban. Lombok, 21 v. Portland te Vancouver, Langkoeas, 25 nog te Djeddah, Leersum, 25 750 m. W. Scllly. Lucita t)25 v. Liverpool te Heysham. Luna, verw. 26 nm. te A'dam v. Gibraltar. Lekhaven, pass. 26 Kp. de Gata. Lissekerk, pass. 26 Lissabon, Lulterkerk, 26 v. Genua n. Barcelona. Loenerkerk, pass. 26 Finisterre. Loppersum, 27 te Casablanca v. Bari. Metula, 25 pass. Kp. Bougaroni. Murena, pass. 25 Landsend. Madoera, pass. 26 Ouessant. Midas. 25 te Tanger v. A'dam. Meliskerk, 25 v. Singapore. Maashaven, 25 120 m. NO. Recife. Maaskerk. 25 220 m. Z. Kp. Blanco. Mirza (t), 25 pass. NO. punt Celebes. Merwehaven, 20 v. Casablanca n. Port Lyautey- Maasland, pass. 26 Beachyhead. Malea. 26 v. Mlri n. Yokohama. Mariekerk, 27 te R'dam v. Japan. Meerkerk, 27 te Nagoya. Melampus, 24 v Tjirebon n. Semarang. Mentor. 26 v. R'dam n. Algiers. Nigerstroom, 25 v. Accra n Lagos. Noordam, 25 te New York v. R'dam. Notos. 22 te New York v. Port au Prince. Napoli. 26 te Singapore. Nestor, 26 te Catania v. Calamata. Nieuw Amsterdam, 27 te New York v. R'dam. Overijsel, 25 te Colombo, Oberon, 25 te New York v. Cuba. Oranje, 26 v. Hamburg n. R'dam. Ossendrecht, pass, 26 Dover. Prins Willem II. 25 te Khorramshar. Prins Willem III, 25 tc Rouaan v. Antwerpen. Papendrecht, 25 pass. North Foreland. Prins Maurlts. 25 300 m. W. ICp. Clear. Plato, 23 v. Cristobal n. Guayaquill. Polyphemus, 27 tc Colombo. Prins Willem v. Oranje, pass. 27 Anti Costi. Riouw, 25 v. Marseille n. Hallfax. Rossuni, pass. 25 Finisterre. Rotula, 25 v. Djibouti n. Mcnaalahmadl. Rijnkerk, 25 le Port Said. Roepat, 26 te Suez. Rotti. pass. 26 Point de Galle. Raki, 26 v. Colombo Roebiah, 26 te Mobile. Rondo, 27 te Khorelami. Salawatl, pass 25 Malta. Samarinda. 25 te Singapore. Sarongan, 25 to Bombay v. Abadan. Scherpendrecht (t), 25 n. Philadelphia. Stad Breda, pass 25 Kp. Blanco. Stentor, 25 te R'dam. Sumatra, 26 v. Soerabaja te Djakarta. Streefkerk, pass. 26 Wight. Saroenn, 26 vcrw Mirl v. Singapore. Schie, pas. 25 N. v. Cuba. Sibaroct, 25 rede Bunta. Stanvac Djirak (t), 25 n. Sungeigerong. Stanvac Talang Akar (t). 26 te Sungeigerong. Saparoea. pass. 26 Finisterre. Schiedijk, 26 bij Bermuda Stad Alkmaar, 26 v. Emden te Lulea. Stad Haarlem, 27 te Vlaardingen v. Gibraltar. Stad Schiedam, pass. 26 Ouessant. Sunetta, pass 20 Aden. Soestdijk. 26 te Lake Charles v. Houston. Salland, 27 te Ilhcos. Stad Maastricht. 26 te Casablanca v. Genua. Stad Vlaardingen, 27 te Emdcn, dan naar Narvik Trompenberg, 23 te New Orleans. Themisto, 24 te Montreal v. Swansea. Tero. pass. 25 St. Paulsrocks. Tabian, pass. 26 Kp. Bougaroni. Tabinta. 26 v. Suez n. Aden. Tamo, 26 v. St. Vincent n. Recife. TJikampek, 26 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Tjisadanc, 26 v. Durban n. Singapore. Theseus, 26 v. Barl te Venetië. Tarakan, 28 te Port Said. Utrecht. 25 v Santos n. Angra dos Reis. Van Riebeeck. 25 v. Belawan te Singapore. Veendam. 25 190 m. Z Kp. Race. Venus, 25 180 m O. Malta Volendam, 28 11 u verw. Lo Havre. Vrij burgh. 25 v. Rouaan n. R'dam. Vulcanus, 25 te Haifa v. Limassol. Waterman, 25 v. Tarakan n. Djakarta. Westland, pass. 25 Kp. Blanco. Winterswijk, 23 te Santos v. Kaapstad. Waibalong, 20 v. Menado te Namlea. Waterland. 25 v. Rio de Janeiro n. Santos. Willem Ruys. pass. 26 Minicoy. IJsel, 25 v Punta Cardon n. Havanna. Zwijndrccht, pass. 25 Ouessant. Zuiderkruis in convool Sibajak pass. 25 13 u. Perim. Zijpenberg, pass. 26 Casquets. Zonnewijk, 25 700 m. O.NO. Bermuda.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7