Het woningtekort in Haarlem wordt steeds nijpender Thij Bouwvan complex voor ouden van dagen vordert Woensdag 27 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Thans zijn er 134 onhoudbare en 1421 urgente gevallen Het woningtekort in Haarlem wordt steeds groter. Er zijn deze zomer enkele maanden geweest dat de statistiek niet ongunstiger werd, dank zij "net feit dat er nog al wat nieuwe huizen gereed kwamen. Maar in Augustus was het weer mis. De cijfers zijn heel duidelijk. Aug. Sept. Onhoudbare gevallen 128 134 Urgente gevallen 1374 1421 Het aantal onhoudbare gevallen is dus met zes gestegen. Er werden, omdat daarin voorzien kon worden, zeven gevallen afge boekt, maar er kwamen er weer 13 nieuwe bij. Er werden 77 urgente gevallen geholpen, doch er moesten 124 nieuwe ingeschreven worden. Dit gaf dus een vermeerdering van niet minder dan 47. Het is te begrijpen dat de ambtenaren van het Huisvestingsbureau er moedeloos onder worden! En dit droevige resultaat werd verkre gen niettegenstaande er in Haarlem-Oost een flink aantal nieuwe woningen klaar kwam. Het aantal onhoudbare gevallen steeg sinds 1 Sepiember 1949 van 125 tot 134, dus met 9, het aantal urgente gevallen van 1190 tot 1421, dus met 240. Dat in verhou ding de onhoudbare gevallen het minst gestegen zijn, komt omdat 't Huisvestings bureau er natuurlijk in het bijzonder naar streeft, dit aantal zo klein mogelijk te houden. Er staan 86 ouden van dagen ingeschre ven voor een huisje dat speciaal voor ouden van dagen geschikt is. Er komen echter heel weinig van zulke huisjes beschikbaar. Dat is jammer voor de betrokken ouden van dagen (in deze dagen van dienst- bodennood zijn er vele welgestelden die hun grote huis graag willen ruilen voor een klein huisje!) maar ook voor het Huis vestingsbureau, want anders zou er door zo'n verhuizing woonruimte vrij komen. Het woningprobleem is dezer dagen weer belangrijk vergroot. In de Ripperdakazerne komen Aan- en Afvoertroepen. Daaronder zijn 90 a 95 gezinshoofden uit Grave (bij Nijmegen) afkomstig, die in Haarlem in aanmerking komen voor een woning en daarbij ook voorkeur hebben. Daardoor komen wel woningen in Grave open, maar ADVERTENTIE (Van 11 tot 15 uur) 1. Soep van de dag 2. Loempia 3. Bami of nasi goreng 4. Koffie sse s Hof bestaat vijf en twintig jaar Herdenkingsbijeenkomst in het Kennemer Lyceum Dinsdag was het een kwart eeuw geleden dat in Bloemendaal Thijsse's Hof werd geopend. Op 3 Juni 1924 was de eerste ver gadering van het voorlopig comité gehou den en op 26 September geschiedde de opening van deze prachtige tuin. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van Thijsse's Hof werd gisteravond in de Aula van het Kennemer Lyceum te Overveen een herdenkingsbijeenkomst ge houden. De voorzitter van de stichting Thijsse's Hof, de heer J. W. Wichers heette welkom prof. en mevrouw J. Thij sse, de vertegen woordigers van het gemeentebestuur van Bloemendaal, wethouder mr. F. P. Th. Roh- ling en de gemeentesecretaris de heer G. van Eek. verder prof. Th. J. Stomps en de heer H. Cleyndert. Spreker bracht dank aan de A.N.W.B., het departement van Onderwijs en de Heidemaatschappij voor de financiële steun. De gemeenteraad van Bloemendaal besloot voor dit jaar de subsidie te ver dubbelen. Desondanks blijft het met de financiën ongunstig gesteld. Het is moeilijk de jaarlijkse uitgaven van ruim vier dui zend gulden op te brengen. Daarbij zijn de reparaties zoals bijvoorbeeld de vernieu wing van het hek nog niet inbegrepen. De heer Wichers wilde een kern vormen van een duizend donateurs (nu zijn het er 500) en wekte de aanwezigen op om mede te werken dit doel te verwezenlijken. Kerstmis 1944 heeft wijlen dr. Jac. P. Thijsse nog tegen spreker gezegd „bedel nooit om geld." Maar aan de nagedachtenis van dr. Thijsse zijn wij verplicht te zorgen de Hof in stand te houden. En als wij dit beseffen en hieraan willen meewerken, kunnen we de toekomst met vertrouwen tegemoet gaan besloot de heer Wichers. Professor J. Thijsse, zoon van de stich ter van Thijsse's Hof, memoreerde dat de opening van de Hof voor zijn vader een belangrijke gebeurtenis was geweest. Spre ker waardeerde de belangstelling van de bezoekers, speciaal die van de jongeren, die op hun beurt weer getroffen werden door de boeiende voorlichting bij het beschou wen van het natuurschoon. Hij dankte de heer Wichers voor zijn enthousiasme voor de natuur en voor de wijze waarop hij waakt over het dierbare plekje van de familie Thijsse. Hierna sprak de heer Kees Hana over het onderwerp „Dierenleven in onze kustwate ren", verduidelijkt met lichtbeelden. BAZAR DOOPSGEZINDE GEMEENTE In de zalen van het kerkgebouw van de Verenigde Doopsgezinde Gemeente te Haar lem zal op 3, 4 en 5 October een bazar wor den gehouden. als ruilobject hebben die voor Haarlem practisch geen waarde. Welke Haarlemmer heeft neiging om in Grave te gaan wonen? Dit is lang niet het enige probleem waar mee het Huisvestingsbureau te Haarlem te kampen heeft. Dezer dagen deelden wij mede dat er 176 gedemobiliseerden staan ingeschreven die op woonruimte aanspraak maken. Dan zijn er ook nog de gerepa- trieerden en de talrijke grote gezinnen die verlangend uitzien naar een groter huis, omdat zij nu veel te bekrompen gehuisvest zijn. Wij zwijgen nog maar over de duizen den jonggehuwden, die ook verlangen naar woonruimte, hoewel zij al met enkele kamers tevreden zijn. Er berusten thans bij het Huisvestings bureau niet minder dan 26.000 archieven. Dat wil zeggen dat er 26.000 Haarlemmers (meest hoofden van gezinnen) zijn, die in de loop der jaren in contact zijn gekomen met dit bureau. Hetzij om woonruimte te vragen, of omdat zij werden aangemaand om woonruimte beschikbaar te stellen. Grieg en Liszt De H.O.V. concerteerde voor de „Raad van Overleg" De bijval die de „Raad van Overleg" verleden jaar met zijn twee orkestavonden (verzorgd door de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey en met Wouter Paap als toelichter) verworven heeft, noopte tot voortzetting van dergelijke culturele avon den. Wat wij trouwens wel voorzien heb ben, want er gaat van deze soort geeste lijke ontspanning, die tevens een belang rijk leerzaam element bevat, een bekoring uit, die, als men er zich eenmaal aan heeft overgegeven, hoe langer hoe meer haar verlokkende kracht toont. Met andere woorden: wie eens zo'n culturele muziek avond of laat ik het noemen een paeda- gogisch concert heeft bijgewoond, zal een volgende gelegenheid niet ongebruikt voorbij laten gaan; zowel om de wondex-- lijke sfeer van de echte muziek „waar naar men luisteren moet" weer eens te on dergaan, als anderzijds om de nu eenmaal gewekte weetlust aangaande de geheimen der toonkunst verder te bevredigen. Het succes van deze muzikale ontwikke lingsavonden voor hoofd- en handarbei ders, federatief georganiseerd in de Raad van Overleg, heeft er aldus toe geleid dat in dit seizoen drie concerten zullen wor den gegeven. Het eerste had Dinsdagavond plaats met dezelfde krachten als in het vorige seizoen en met extra medewerking van Paxil Niessing, voor de vertolking van het Piano-concert van Grieg. Behalve dit wex-k stonden op het programma de eerste Peer Gynt-suite van dezelfde componist, alsmede het symphoixisch gedicht „Les Préludes" van Liszt. De commentator Wouter Paap vond in de behandeling van deze stukken een rijke stof, niet alleen ter ontleding in kenschet sende motieven van de mxizikale bouw, doch tevens tot verklaring van het karak ter der muziek. Hij leerde in Grieg's kunst de Noors nationale inslag van volkslied en volksdans herkennen alsmede het gulle romantische sentiment, die haar van alle andere muziek zo duidelijk doen onder scheiden. Het effect der Peer Gyntmuziek werd daarop aan haar karakteristieke mo tieven en haar middelen tot instrumen tale kleurgeving getoetst, met het gevolg dat de integrale uitvoering, waaraan Toon Vei-hey en zijn orkest alle mogelijke zorg besteedden, voor niemand uit het publiek nog iets vreemds of onverklaarbaars kon hebben. Het piano-concert werd door Wouter Paap ingeleid met een beschouwing over Grieg's bijzondere eigenschap om in kleine muzikale schetsen uit te munten, wat hem echter niet verhinderde om in dit uit gebreide klavierconcert, waarin orkest en solo-instrument ieder een haast even be langrijke rol vervullen, toch een werk van grote aanleg te hebben geleverd, zonder de kenmerkende karakteristiek van zijn nationale kunst prijs te geven. Een be knopte analyse van het wex-k icwam dit verduidelijken. Paul Niessing gaf een meer stevige dan lyrische vertolking, Verhey droeg met het orkest vooral zorg voor het kleurige en poëtische karakter van het concert. De behandeling van „Les Préludes" varx Liszt werd voorafgegaan van een korte uiteenzetting van het begrip „programma muziek", het componeren naar een bepaald gegeven: een gedicht, een schilderij, een natuurtafereel of iets dergelijks. Liszt liet zich in het onderhavige wex-k leiden door een gedicht van Lamartïne, waarvan de samenvatting luidt: „Wat is het leven an ders dan een reeks voorspelen tot dat on bekende gezang, waarvan de eerste plech tige noot ingezet wordt door de dood?" De heer Paap gaf in zijn ontleding de vier episoden van deze in muziek geschetste levensstrijd duidelijk weer. Wederom werd de uitvoering een duidelijk te vol gen verhaal van tx-effende schoonheid. De interpretatie was er als het ware op be rekend om het orkest zo fraai mogelijk te laten klinken. In Januari volgt het tweede concert van deze reeks. JOS. DE KLERK Het monument bij de Jan Gijzenvaarf te Haarlem Onthulling is thans aanstaande Er zijn heel wat moeilijkheden te ovex-- winnen geweest om tot plaatsing te kunnen komen, van het oox-logsmonument bij de Jan Gijzenvaart in Haarlem-Noox-d. Thans kan evenwel worden aangenomen dat de onthulling aanstaande is. De beeld houwer de heer Theo van Reijn heeft het monument voltooid. Het wachten is nu alleen op de gemeente Haai-lem die de fun dering zal laten maken. Door gasverstikking om het leven gekomen Droevig ongeluk in de Wilhelminastraat Een droevig ongeluk is in de afgelopen nacht gebeurd in perceel Wilhelminastraat 47 tc Haarlem, waar de veertigjarige me vrouw H. VerberneBrod door gasverstik king om het leven is gekomen. Ongeveer halfvier nam de heer Verberne een sterke gaslucht in zijix woning waar en hij constateerde verder dat zijn echtgenote in bewusteloze toestand verkeerde. Hij waarschuwde een dokter en de Ongevallen- dienst en getracht werd mevrouw Verberne met een zuurstofapparaat tot bewustzijix te brengen. Dit gelukte evenwel niet. Zij werd per ziekenauto naar het St. Elisa beths Gasthuis overgebracht en de pogin gen werden voortgezet. Dit leidde evenmin tot resultaat, waarna de dood geconstateerd werd. Een onderzoek is ingesteld en het bleek, dat door het vex-x-ichten van de x-iolei'ings- werkzaamheden een lek is ontstaan in een gasbuis. Een grote hoeveelheid zand is uit de straat opgegraven en naast het trottoir opgehoopt. Door de druk van de hoeveel heid zand en grond is de gasleiding ter plaatse gezakt. Deze gasleiding is bij de voorgevel van perceel Wilhelminastraat 47 bij een zogenaamde sok (verbindingsstuk) afgebroken. Daardoor verbreidde zich gas via de kelder in het perceel. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal morgen, Donderdag, geen spreekuur houden. Wederopbouw en Volkshuisvesting In de begroting voor de Wederopbouw en Volkshuisvesting wordt- medegedeeld, dat de rijksbijdrage in het exploitatietekort der Woningwetwoxxingen die vóór 1946 gebouwd zijn, uitgetrokken is op 11.000,000 gulden. Het rijk moet f 36.000.000 bijdragen voor de woningen die na 1945 gebouwd zijn. Er is van uitgegaan, dat het totaal uit getrokken bouwvolume voor 1951 ad f 560 millioen ongeveer als volgt over de diverse sectoren zal worden verdeeld: Herbouw woningen 80 millioen. Woning wetwoningen 220 millioen, particuliere niexiwbouw met rijkssteun 180 millioen, vrije sector 80 millioen. Hoéwei het niet meer in de bedoeling ligt om een verdere uitbreiding van de montagebouw te stimuleren, is het gewenst de mogelijkheid open te houden, dat het rijk in bijzondere gevallen, indien het al gemeen belang op het spel staat, recht streeks opdracht geeft, dan wel stimulerend optreedt door de financiering mogelijk te maken van montagewoningen. Kostganger nam geld weg Gedurende een maand woonde bij een familie in Bloemendaal een negen en twin tigjarige man. Iedere morgen verliet hij de woning en keex-de des avonds terug. Dezer dagen deelde hij aan de familie mee, dat hij voor zijn patx-oon op reis moest en geduren de enige dagen niet thuis zou komen. Toen hij vertrokken was kwam men tot de ont dekking. dat een portemonnaie. inhoudende f 50 verdwenen was. De verdenking viel op de kostganger en aangifte bij de politie werd gedaan. Na enige dagen kwam de man thuis en hem werd verzocht op het bureau van politie te verschijnen. Hij bekende aan de politie de portemonnaie en het geld te hebben gestolen en deelde tevens mee werk loos te zijn. Des morgens verliet hij de wo ning, om de indruk op de familie te vestigen, dat hij werk had. Proces-vex-baal is opge maakt. BAZAR Op Woensdag 4 en Donderdag 5 October zal de bazar van het jaarmarkt-comité der Evang. Lutherse Gemeente te Haarlem we derom plaats vinden. De vindingrijke com missie weet ieder jaar voor bijzondere attrac ties te zorgen. Voor dit jaar noemen wij de tentoonstelling Van de poppen van onze prin sesjes, welwillend voor dit doel door de Ko ningin afgestaan. De bazar wordt gehouden in „Het Krelage- huis". De opening zal Woensdagmiddag door ds. W. Spliethoff geschieden. Aan de Orionweg wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de bouw van een wo ningcomplex voor ouden yan dagen. Het initiatief tot de bouw is uitgegaan van de woningbouwvereniging Sint Bavo (Noord) en als het complex gereed is, wordt het overgedragen aaxx de stichting Bejaax-den- zorg, waarvan de heer C. van den Bergh voorzitter is. Het hoogste punt van de bouw is reeds bereikt en dat was voor het bestuur van ,Sint Bavo" aanleiding de arbeiders dank le brengen voor hun werk. Dinsdagmid dag kwamen dezen bijeen en de heer J. B. Veltman, voorzitter der vereniging heeft hen toegesproken en een geschenk aange boden. Hierbij was ook tegenwoordig mevrouw Holt, echtgenote van prof. G. H. M. Holt, een der architecten van het ge bouw. De andere architect is de heer H. L. Klein Schiphorst. Men kan reeds een indruk krijgen hoe de situatie aan de Orionweg, de Anthony Fokkerlaan en de Nestorstraat zal worden. Van de Orionweg af bereikt men het com plex. Links komt het verzorgingshuis, be staande uit twee verdiepingen en een zol derverdieping. Er is plaats voor vier en veertig bedden, waaronder acht op de zol derverdieping voor het personeel. Onder het huis komt een kelder, waarin de keu ken met eetzaal gemaakt worden. Ten Zuiden van dit verzorgingshuis, dus vlak bij de hoek Orionweg en Anthony Fokker laan is een recreatiezaal in aanbouw, waar de bewoners rustig kunnen vertoeven. Onder deze zaal is plaats voor fietsen' en daar wordt de installatie van de centrale verwarming geplaatst. Deze installatie is Op last van de Oost-Duitse regering zal het tweehonderd jaar oude „Berliner Scliloss" worden vernietigd om plaats te maken voor een „Rood Plein", waar demonstraties en parades zullen worden gehouden. Foto: wolken van rook en stof stijgen op bij het opblazen van een vleugel van het oude paleis. Bij de "bouw van het complex voor ouden van dagen aan de Orionweg is het hoogste punt bereikt. Daarom is de vlag in top. niet alleen voor het verzorgingshuis be stemd, doch ook voor de vier en dertig woningen in de vijf blokjes, welke reeds in aanbouw zijn. Er zijn plannen nog een blok te bouwen op het Oostelijk deel van het terrein. Hoewel de bouw flink vordert zal het toch wel voorjaar worden, alvorens het complex in gebrxnk zal genomen worden. Ongeveer honderd ouden van dagen zullen in het complex ondergebracht worden. Landarbeider werd door een drijfriem getroffen De vier en twintigjarige H. Schoorl, wo nende Oudeweg te Haarlem, was werkzaam op een boerderij in Vijfhuizen bij het hooien. Een drijfriem van de in werking zijnde hooimachine sprong los en kwam tegen een arm van de arbeidei'. Verder sloeg een stukje ijzer met grote kracht tegen het hoofd van de man. Met een verbrijzelde arm en een ernstige hoofdwonde is H. S. naar de Maria- stichting overgebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. EERSTE LEDENCONCERT VAN DE H.O.V. Op Dinsdag 3 October wordt het muziek- seizoen 19501951 door de H.O.V. geopend met een ledenconcert in de serie D, dat onder leiding staat van Toon Verhey en solistische medewerking geniet van de Hongaarse pianist Géza Anda. die evenals verleden jaar het Tweede Pianoconcex't van Brahms zal vertolken. Het programma bestaat verder uit het Adagio voor strijkorkest van Samuel Barber en de Vijfde Symphonie van Badings. Burgerlijke stand van Haarlem 26 Sept. '50 ONDERTROUWD: 26 Sept.: C. Blom en A. P. Faber. N. de Boer en G. M. T. Sanberg. GEHUWD: 26, Sept. H. Zegstroo en M. J. van der Keur. G. M. van Kaam en J. J. Geuzebroek. BEVALLEN van een zoon: 24 Sept.: A. de ValkKonïngs. 25 Sept.: P. F. van Berkel Wulffraat. R. van den Haak—Kohlen. J. JongejanDe Graaf. J. A. PeterseBijster. 26 Sept.: J. H. de BockBoschma. A. Beu kersVan der Weijden. G. W. KosterDe Kruif. R. den HartogOverste. BEVALLEN van een dochter: 24 Sept. A. M. van WeertStahler. H. van Zomeren -Pijnaker. 25 Sept.: M. H. KraaijBrans. 26 Sept.: H. W. J. SchaarsKampschreur. F. SteijaartVenekamp. G. A. SilviusVan der Kolk. OVERLEDEN: 24 Sept.: G. de Vries—Wils, 57 j., 2de Theemsstraat. A. M. L. Braakman Spelcschoor, 72 j., Koninginneweg. D. Smit De Boer, 99 j., Kloppersingel. C. Wijngaard, 74 j„ Lange Herenstraat. T. Mudde, 70 j., Pleiadenstraat. G. J. Nieuwpoort, 68 j., Ban- tamstraat. J. W. van RaaijToepoei, 78 j„ Linschotenstraat. 26 Sept.: T. van Veen, 18 j., Kamperlaan. Rectificatie: Overleden: 16 Sept. W. N. Smits, 70 jaar, Haarlemmerliedestraat. Vocaal en instrumentaal concert in Heemstede De Heemsteedse R.K. Harmonie „St. Michael" had voor haar concert, gister avond in het Verenigingsgebouw gegeven, de medewerking verkregen van het Katho liek gemengd koor Heemstede. Beide en sembles voerden niet alleen elk een eigen programma uit, maar brachten bovendien een paar werken gecombineerd ten gehore, zodat de toehoorders een overvloed van muziek in bonte schakering te genieten kregen. Een woord van welkom werd ge sproken door de voorzitter van „St. Mi- chaël", die zich teleurgesteld toonde over de betrekkelijk geringe belangstelling voor dit concert. Het verheugde hem echter in het bijzonder de bux-gemeester van Heem stede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard te mogen begroeten. Het harmoniekorps begon daarop met de uitvoering van een aantrekkelijke, joyeuse ouverture „Rossiniana" van Gerard Boe- dijn. Het werk, dat met kennis van zaken geïnstrumenteerd is. gaf alle instrumenten groepen gelegenheid tot zelfstandig spel. Dat het desondanks toch niet tot zijn recht kwam, moet geweten worden aan de weinig zorgvuldige dynamiek, die geen onderlinge contrasten kende en te veel gericht was op massale kracht. Het ontbreken van een verfijnde klanknuancering was een tekort, dat vrijwel voor elke uitvoering geconsta teerd moest worden. Een verheugende uit zondering werd een fragment van „De Gouden Bruiloft" van Delhaye, waarmede de directeur van het corps, de heer S. A. Noom, een mooie lichte klank verkreeg en waarbij hij een goede rhythmische sou plesse toepaste, die men in de Keizer-wals van Joh. Sfrauss en het „Ballet Egyptien" node miste. Verder zal er nog meer aan dacht moeten worden besteed aan het con trast tussen hoofdstemmen en begeleidende stemmen. „St. Michaël" heeft ondertussen kunnen bewijzen dat het een bekwaam korps is, waarmede heel wat te bereiken valt. Ex- zijn enkele heel goede krachten onder de leden, zoals de beide pistonisten, die als „Twee kleine vinken" een vlotte polka speelden. Verder kon men een paar goede hoornisten belxxisteren en een verdienste lijke trombonist. Over het algemeen werd er correct gemusiceerd, met uitzondering van enige bijzonder hachelijke ogenblikken in het „Ballet Egyptien". Het Katholiek gemengd koor Heemstede had onder leiding van zijn directeur Evert Haak een Veelzijdige taak op zich genomen. Het zong operamuziek, kerkmuziek, een oratorium-fragment, twee walsen van Joh. Strauss en een koorwerk in liedertafelstijl. Wij geloven echter dat een koor van het gehalte en de samenstelling als het Heem- steedse koor met een dergelijke heterogene keuze niet op de goede weg is. In het bij zonder het opera-genre en composities als walsen van Strauss zal het moeten laten varen, hoe aantrekkelijk de muzek overi gens ook moge zijn. Want aan stemmen- cultuur bleek hiervoor te weinig tot stand te zijn gebracht. Het koor moest de klank in het Triomf-koor uit „Aïda" van Verdi te veel forceren en nog werd het overstemd door het te hard spelende harmoniekorps. De. fragmenten uit de opera „Martha" van Von Flotow konden mede door het ontbre ken van toneelhandeling weinig voldoening geven. Het meest bevredigden de uitvoeringen van „O Gulden Hoofd" van Jac. Bonset en van ixet „Laudate Dominum" van W. A. Mozart, omdat hier de klankschoonheid een zeer te waarderen eigenschap was. Men zoeke voor dit koor, dat uitstekende vrou wenstemmen telt, eens bij de veelheid van meesterwerken uit vroeger eeuwen en kieze zorgvuldig ook enkele uitstekende werken uit onze eigen tijd. Mejuffrouw Marlo Saaf verdient waar dering voor haar muzikale begeleiding van het koor. Wij hadden haar gaarne een beter instrument gegund. P. ZWAANSWIJK. Haarlemmers waardeerden Franse filmkolder Zo uitgestorven als het verleden jaar bij de filmvoorstellingen van de Haarlemse Kunst Gemeenschap placht te zijn, zo stampvol was het gisteravond bij de opening van het nieuwe seizoen. Dat is natuurlijk verheugend voor de Kunst Ge meenschap, vooral ook ten opzichte van de heer Prager, die zijn Frans Halstheater beschikbaar had gesteld. De hoofdschotel van deze avond werd gevormd door de Franse film „Branquig- nol", een prachtige aaneenschakeling van de baarlijkste nonsens die veel overeen komst vertoont met de Amerikaanse kol derfilm „Hellzapoppin". Het ontstaan van dit product is tame lijk merkwaardig. Een troepje jongelui hadden een Parijs theater gehuurd om een zelf geschreven revue op te voeren. Toen de schouwburgdirecteur enige scènes van dit werk had gezien bood hij een niet onaanzienlijk bedrag als de komedianten hun voornemen wilden opgeven. Deze hiel den echter voet bij stxik en Parijs lacht nu al zo'n jaar of drie om hun waanzin. De onvermijdelijke film bevat, na een korte inleiding waarin men lichtelijk wordt voor bereid op hetgeen komt, een reeks scènes uit de revue, die gebasseerd is op het be kende motief van de theatervoorstelling waarin alles verkeerd gaat. In de proloog kan men al genieten van een diner op een adellijk slot, dat opge luisterd wordt door een pianostemmer die de vleugel gaat demonteren en een gezel schap loodgieters, dat boven de hoofden der gasten enige lekken poogt te dichten. Vervolgens woont men met deze aris tocratische dames en heren de vertoning van meesterlijk brokken- en brekebenen- schouwspel bij met als hoogtepunten een goochelaarsparodie en het slotstuk waarin een scherpschutter, na vele éches met allerhande wapens, tenslotte met twee mu seumkanonnen niet alleen het doelwit een ei maar ook het gebouw aan flarden schiet. Aan deze prestatie van regisseur Rober Dhéry werken enkele bekende spelers en vooral prominenten van het chanson mee. Het publiek reageerde geestdriftig. Intiissen viel er in „Branquignol" meer verwantschap te bespexxren met de eerste der vier voorbeelden van filmkomieken, die de heer S. Carmiggelt voor de pauze met zijn fameuze lichtvoetige scherts in leidde, dan tussen deze fragmenten onder ling bestond. Dat was namelijk een opge lapte twee-acter van Charlie Chaplin ixit diens eerste tijd. Tussen deze „gag" en de daarna vertoonde selectie van Hope en Crosby (die overigens niet in de bedoeling van de spreker lag), de Marx Brothers en Danny Kaye ligt de grote kloof, die de eenling Chaplin van zijn kunstbroeders, die met veel holler effectstukjes werken, scheidt. J. H. B. BïNNENLAtt Ruim 62 procent van de 342 milibi,. die op 21 Mei en 1 Juni 1050 hebben j '1 genomen aan het laatste middensla?'' examen, algemene handelskennis, voor 1? van de Nederlandse strijdkrachten oven? verwierf het diploma. Degenen, die voor! vastgestelde examendata in het vaderb-1 arriveerden werden in de Frederikskazè-I te Den Haag geëxamineerd. In Indo?' werd het examen in een achttal piaa?'[ gehouden. De minister van Economische^ ken heeft a.an de beste candidaat van m examenplaats een boekwerk toegekend In 1950 bracht de Eindhovense bum* f 80.000 bijeen om te komen tot de oprichiir. van een oorlogsmonument. Een stichtni* schreef een prijsvraag uit en in het naja» van 1947 werd het ingezonden ontwerp ir. Boks uit Rotterdam bekroond. Dit ov werp kreeg veel lof maar niet mi?- critiek. De stichting bood het aan het col? van B. en W. aan, maar enkele weken den brachten B. en W. een advies aan gemeenteraad uit, waarin werd gezegd fc het oprichten van dit monument af te rade was. Het college stelde voor nader me', i. stichting in oontact te treden, de ingezamelde gelden aan B. en W. over te dragen en et- bekend Nedex-lands beeldhouwer een nieu® opdracht te geven. De gemeenteraad beslist; met 23 tegen 13 stemmen, dat het ontwei van ir. Boks onaanvaardbaar is en nam irl 22 tegen 13 stemmen aan om opnieuw i contact te treden met de stichting. Dinsdagavond omstreeks 7 uur is bij h-:. station Legerplaats Oldenbroek een h? motief van de werktrein van de electrify, tie ontspoord. Het verkeer tussen Nunspg; en Wezep moest daardoor over enkel sp? worden geleid, wat op het traject Amersfocp Zwolle vertraging gaf. Nu de ambtenaren der invoerrecht», die in de grensstreek dienst doen, reeds ruime tijd uniformen dragen, betaat er geer, behoefte meer aan de douanevlag als onder scheidingsteken. Met ingang van 1 Novem ber zullen deze ambtenaren overdag bev« tot stoppen geven door het opsteken vanc rechtex-hand; bij duisternis zal het stopbev?. wox-den gegeven door het op en neer bewe gen van een lantaarn met rood licht. De Raad van Vakcentralen heeft telegrafisch tot de regering gewend met kr. verzoek een onderhoud te hebben over hc verder door de overheid te voeren beleid inzake de lonen en prijzen. Het Oostenrijkse ministerie van Finan ciën heeft een besluit uitgevaardigd, waarin bepaald wordt dat onderdanen van een der landen der Verenigde Naties, voor onbe paalde tijd, uitstel kunnen krijgen van d. heffingen op het vermogen ter dekking vaa de bezettingskosten in Oostenrijk, wanner zij hiertoe een verzoek indienen bij de te- trokken belastingdiensten. Dit besluit is gel dig, ongeacht de datum van de aanslag va genoemde heffingen. Kleef, de Duitse buurstad van Nijraeg» lag bij de felle strijd in het ReichswalJ voortdurend onder zwaar vuur. De eeuwen oude Zwanentoren, welke verbonden wordt aan de Lohengrin sage werd totaal vernield De Kleefse burgerij heeft de toren her bouwd. Kleef houdt nu deze week een zog naamde Burgwoche met een kunsttentoon stelling waarop Nijmeegse schilders expo seren. Zondag 1 October zal de burgemees',c van Kleef. dr. Koek, de eeuwenoude Lohen grin zwaan, welke gespaard bleef, en op- nieuw gerestaureerd is, op de burchttore: plaatsen. Dinsdagavond reed de 21-jarige motor rijder K. C. v. d. B. in de Adelheidstraal nabij de Schenkkade in Den Haag tegen de Blauwe tram aan toen deze een bocht maak te. Hij kwam onder de voorwielen van de tram en werd op slag gedood. De statistiekwet 1950 zal met ingang van 1 October 1950 in werking treden. Met ingang van die datum vervalt de op in- en uitvoer van goederen drukkende heffing van statistiekrecht. Het aan de inning var statistiekrecht gekoppelde consentgeld ve: valt eveneens. Daarentegen treden in wer king de nieuwe tarieven van kosten, die door de Nederlandse Bank in rekening worden gebracht. HAARLEM EN OMGEVING Prof. S. W. Tromp tc Leiden zal Don derdag 28 September, tijdens een bijeenkomst van de Vereniging tot bestrijding van aart- stralen in restaurant Brinkmann te Haarlem, een lezing houden over het wichelroede- vraagstuk. De Haarlemse Toneelvereniging ..Door inspanning uitspanning" geeft op Maandag i October in de Stadsschouwbxu-g een opvoe- ring van het spel van de zee „Op Hoop vaa Zegen" door Herman Heijermans, onder regie van Willem van der Veex-, die zelfde rol van reder Bos zal vertolken. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op Donderdag middag van 2 tot 3 uur, door George Robert, luidt: 1. Fantasie op de manier van een echo, J. P. Sweelinck; 2. Variaties „Mek junges Leben hat ein End", J. P. Sweelinck 3. a. Durch Adam's Fall ist ganz verderbt; c Est ist das Heil uns kommen hex*, J. S. Baca: i 4. Concerto Es gr. t., J. S. Bach; a. Allegro Moderato; b. Gigue; 5. Canzona d kl. t„ 1.I 5. Bach; 6. Concert F gr. t„ G. F. Handel. Ds. P. Rïemersma te Vijfhuizen staat op het tweetal bij de Gereformeerde Kerk van Deventer. Ds. G. Rinks, legcrpredikant,«wonen de te Heemstede, heeft bedankt tmor het beroep naar de Gereformeerde Kerk van Roosendaal. Voor het tweede gedeelte van het can- didaatsexamen geneeskunde slaagden aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam mejuffrouw J. H. Nienhuis te Bloemendaa. de heer J. A. Ruys te Aerdenhout en de heer P.-G. A. B. Wijdeveld te Overveen. De commissaris der Koningin in Noord- holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, zal niet op 12 doch op 13 October audiëntie verlenen. Vereniging voor paectogogiek De afdeling Haarlem van de vereniging voor paedagogiek opent het winterseizoen- met een bijeenkomst op Donderdag 5 October in het gebouw van de Vereniging van Vrij' zinnig Hervormden. De titel van de avono is „Onze kinderen in deze wereld". Vertoorfi worden de films „Stadsjeugd", „Leren leven en „Voor een betere toekomst". De heer u- J. A. Geluk zal een inleiding houden en ver der spreken ds. A. van Biemen over „jeugn en maatschappij", dr. G. H. Diepering over „jeugd en school" en mevrouw H. J. Lael]en- decker over „jeugd en gezin". Het verdere programma in de winter verdeeld in drie groepen. Drie voordrachten worden gehouden over gezin, drie over schoc- en drie over maatschappij. Op 26 April wordt een slotbijeenkomst gehouden. Dan sprees- prof. dr. H. Oldewelt uit Amsterdam over „De invloed van opvoeding en onderwijs op vorm en inhoud van de samenleving." Ledenvergadering „Bato" In de onder leiding van de heer A. J. Fort- gens gehouden ledenvergadering van de gym* nastiekvereniging „Bato" is een overzie» gegeven van de verrichtingen in het afgc* lopen half jaar. Mevrouw Tr. Cornelisse- De Wit veroverde een plaats in het Neder landse keurcorps en de heer H. ter Horst be haalde het kampioenschap verspringen vaa de kring. De heren W. J. de Wolf (secretaris! en C. A. Guit (commissaris) werden als be stuursleden herkozen. Besloten werd met ingang van 1 October de volgende drie afdelingen in Haarlem-N. op te richten, kleuters 5 tot en met 7 jaar. meisjes 8 tot en met 11 jaar en meisjes 12 tot en met 13 jaar. De oefenuren zijn op Woens dagmiddag. Tenslotte zijn mededelingen &e' daan over de viering van het elfde lustrum der vereniging.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8