Haarlems Dagblad Burgemeester Den Tex Amerikanen veroveren Taedjon, laatste Zuidelijke bolwerk der Noord-Koreanen India stelt UNO-Assemblée nieuwe conferentie der vier ministers voor De Tweede Kamer is eensgezind legen grens voor loonsverhoging Engelse UNO-resolutie wil het Koreaanse ijzeren gordijn te niet doen 65e Jaargang No. 19665 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 28 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post f 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <&pretWe ï^aatientae^e Courant (Kram 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom BLOEMENDAAL gaat het zilveren ambts-jubileum vieren van zijn bur gemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Er |ijn comités gevormd uit de kring van het gemeentebestuur en uit de burgerij, om de jubilaris te huldigen. Zaterdagmiddag zal de burgemeester recipiëren. Het is vijf-en-twintig jaar geleden dat jhr. Den Tex zijn eerste burgemeesterschap, dat van Diepenheim in Overijsel, aan vaardde. Zes jaar later op 1 Augustus [931 werd hij tot burgemeester van Bloemendaal benoemd, als opvolger van jhr. Bas Backer. Zijn installatie geschied de in bet kleine oude Raadhuis te Over- veen, dat velen zich herinneren zullen. Wethouder J. C. Laan, als waarnemend burgemeester, installeerde hem, het oudste raadslid A. J. de Waal Malefijt sprak na mens de Raad en in zijn antwoord herin nerde de nieuwe burgemeester aan zijn grootvader, die burgemeester van Amster dam en aan zijn vader, die gedeputeerde van Noordholland was. Die herinnering, zei hij, legt mij een grote morele verantwoor delijkheid op. En wat zijn plannen betreft bepaalde hij zich tot de verklaring: ik ga mijn post innemen en mijn werk doen. In die twee korte woorden lag een overtuiging, waaraan burgemeester Den Tex zich ge houden heeft. Bloemendaal heeft hem leren kennen als een regent met een groot besef van verantwoordelijkheid: op zijn post, aan zijn werk, toegewijd aan de belangen van zijn gemeente, steeds nauwkeurig op de hoogte van al wat haar betreft. Hij heeft haar in het eerste deel van zijn ambts periode tot de oorlog toe als de meest welvarende gemeente des lands gekend. De Duitsers hebben hem ontslagen; hij is jarenlang hun gevangene geweest in St.1 Michielsgestel nadat hij reeds in 1941 on der hun bewind ontslagen was, en bij zijn terugkeer na de bevrijding vond hij een verarmd Bloemendaal. Het werd door Den Haag bij de financieel-noodlijdende ge meenten ingedeeld. Het had onmiddellijk met grote huisvestings-zorgen te kampen, doordat het evacuatie-oord werd vooral voor Velsenaren. Ik zal hier nog niet eens een opsomming te geven van al de grote en kleine moeilijkheden, die Bloe mendaal ten deel zijn gevallen. De ge meente heeft die met energie aangepakt; de taak des burgemeesters is daarbij, vooral waar het persoonlijke belangen en wensen van anderen gold, dikwijls zwaar te ver vullen geweest. Het woord regent, hier eer der gebezigd, zal bij menige oudere de herinnering wakker roepen aan de vroegere burgemeester van Haarlem jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Zijn medewer kers, zijn ambtenaren dus, maar ook de wethouders en de gemeenteraad kenden het best zijn qualiteiten, zijn toewijding en zijn verantwoordelijkheidsbesef en dat is ook met Bloemendaals burgemeester het geval. Regent in de goede zin des woords dat is een grote eigenschap, waarvan de erkenning niet tot de kring van een gemeentebestuur beperkt blijft. Zo is het ook in Bloemendaal gegaan. In zijn persoonlijke taak heeft burge meester Den Tex bijzondere zorg aan de gemeentefinanciën gewijd, aan zijn taak als hoofd der politie en ook aan de huisvesting van de diensten der gemeente. Tijdens zijn bewind is indertijd de vestiging van het Raadhuis in de Nachtegaal geschied; ook de nieuwe, nu op til zijnde vestiging heeft zijn volle aandacht gehad, evenals indertijd het nieuwe politiebureau en het ge bouw van Openbare Werken. De bouw van het prachtige Openlucht-theater en de aanleg van het wandelpark hebben na de oorlog tevens bewezen, door de belangrijke medewerking in de gemeente zelf, dat er burgerzin leeft in Bloemendaal en men voor zijn mooie gemeente iets over heeft. Hetgeen een burgemeester wel bijzonder verheugen moet. In de oorlogsjaren heeft jhr. Den Tex tot diegenen onder de gijzelaars van Gestel behoord, die de Duitsers het langst hebben gevangen gehouden en die tenslotte nog naar het kamp te Vught zijn overgebracht eer zij eindelijk werden vrij gelaten. Hij heeft die beproeving doorstaan met de moed en opgewektheid, hem eigen. De hartelijke gelukwens, ook op deze plaats bij zijn jubileum tot hem gericht, getuigt van respect voor zijn arbeid in het open baar belang en van een sympathie die juist in de moeilijkste jaren, die wij hebben doorgemaakt, ook bij verschillen in per soonlijk inzicht zo sterk is gegrondvest. Een man als Den Tex behoort tot de Ne derlanders. op wie men staat kan maken, die weten wat trouw en toewijding zijn. In zijn gezin en in zijn werk wensen wij hem al het goede toe. Malversaties in legerplaats Oldebroek In de legerplaats Oldebroek zijn malver saties op uitgebreide schaal aan het licht gekomen. De leiding van het onderzoek hiernaar berust bij kolonel P. Verschoor, commandant van de vierde divisie van de Koninklijke Maréchaussee te Groningen. Gebleken is, dat verschillende' leidende militairen uit het kamp en ook onderge schikten, onbetrouwbaar waren. Er zijn schorsingen uitgesproken, die waarschijn lijk gevolgd zullen worden door ontslagen. Oostenrijkers protesteren tegen prijsverhogingen Stakers hielden Woensdag in geheel Oostenrijk demonstraties als protest tegen de nieuwe loon- en prijsregeling. In Wenen was het Woensdag rustiger dan de dag tevoren, afgezien van een poging van ar beiders in een district van de Russische sector om de tramdienst te verstoren. Te Linz trokken duizend arbeiders naar het Arbeidsbureau. Alle openbare vervoer middelen stonden op het middaguur stil te Linz. Volgens berichten uit communistische bron staken in Neder-Oostenrijk (Russische zóne) 50.000 arbeiders. Bondskanselier dr. Leopold Gigl heeft Woensdag een arbeidersdelegatie ontvan gen, die een protest tegen de nieuwe loon ei prijsregeling overhandigde. De kanselier beloofde het protest aan het kabinet te zullen doorgeven. Snelle opmars in het Zuid-Westen verhindert uitbraakpogingen TOKIO. (Reuter). De Amerikaanse 24ste divisie is na een strijd van 24 uur Taedjon binnengerukt, zo meldt Reuter uit Tokio. Taedjon ligt aan het centrale front en is de tweede grote stad van Zuid-Korea. Taedjon was het laatste grote Noord- Koreaanse bolwerk in Zuid-Korea. De stad werd veroverd door de Amerikaanse 24ste divisie. De Amerikaanse tweede divisie is Don derdag na een sneUe opmars van 65 km. Tsjongjoe, een belangrijk knooppunt van spoorwegen en wegen in Zuidwest-Korea, binnengetrokken. Tsjongjoe ligt ongeveer 130 km. ten Westen van Taegoe. Gemeld wordt, dat de Noord-Koreanen in het uiterste Zuid-Westen in Noord- Westelijke richting trekken om te trachten op het zwakste punt door de linie der UNO te breken. De Noord-Koreanen, die uit Taedjon en het Zuid-Westen en het Zuid-Oosten te rugtrekken, moeten nog linies kruisen welke door de Amerikaanse eerste cavale riedivisie en Zuid-Koreaanse troepen worden ingenomen. Deze linies, die op ver scheidene plaatsen dun zijn, werden in de afgelopen 48 uur versterkt. Een,Woensdagavond uitgegeven commu niqué van het tiende Amerikaanse leger corps deelt mede, dat grote aantallen Noord-Korëaahse soldaten en voertuigen uit Seoel in Noordelijke richting trekken. De zevende infanterie-divisie stuitte op „machtige tegenstand" bij de zuivering van de Noord-Oostelijke buitenwijken van de stad. 48 km. ten Zuiden van Seoel zijn Amerikaanse infanteristen in hevige ge vechten gewikkeld met twee compagnieën Noordelijken, die gesteund worden door tanks, aldus het communiqué. Een Noord-Koreaans communiqué van Woensdagavond schat het aantal doden en gewonden aan Amerikaanse zijde in de strijd om Seoel van de afgelopen twee da gen op 1900 man. Amerikaanse afdelingen zijn van Seoel uit tot binnen 30 km. ten Zuiden van de 38ste breedtegraad doorgedrongen. Aan de Oostelijke zijde van het bewegelijke front waren Zuid-Koreaanse troepen Woensdag nog geen 100 km. van genoemde breedte graad verwijderd. De Noordelijkste punt van de Amerikaanse opmars in het Westen bevond zich op de weg naar Tsjoentsjon, waar twee Noordelijke ontsnappingswegen naar het Noorden samenkomen. Zware Amerikaanse tanks waren tot 25 km. ten Oosten van Seoel gevorderd. Zij pogen een ontsnappingscorridor voor duizenden ge desorganiseerde Noordelijke soldaten -af te sluiten. Volgens een woordvoerder van het hoofd kwartier van MacArthur is de georgani- Genootschap voor Reclame huldigde Lourens Jcinszoon Bij de stenen voet waarop het bronzen beeld rust van hem, die volgens de inscrip tie Laurentius lonnis Filius. Costerus heet, en door de Haarlemmers gemeenzaam met de naam Loutje wordt bestempeld, hadden zich gisteren de heren van het in de Spaarnestad congresserende Genootschap voor reclame verzameld voor een posthuum huldebetoon aan de man zonder wie hun organisatie naar alle waarschijnlijkheid niet bestaan zou hebben. De voorzitter van het Genootschap ver tolkte deze gedachte in een kort doch hoog gestemde rede, die echter minder indruk maakte dan de grootse wijze waarop vervolgens het embleem van het Genoot schap om de vergroende hals van Lourens werd gehangen. De secretaris besteeg een daartoe intelli gent opgestelde wagen van het Gemeente lijke Energiebedrijf en liet zich vervolgens op een beweegbaar plateau hydraulisch op vijzelen ter hoogte van het te versieren lichaamsdeel. Als een volleerde lassowerper mikte hij daarna het lint om het hoofd van 's werelds eerste typograaf. De burgemeester hield vervolgens een klein dankwoord voor de oorkonde, waarin het aan Coster aangeboden erelidmaatschap van het Genootschap voor Reclame in zwie rige letters is geboekstaafd. Dit document zal een passende plaats erlangen in de kluizen van het archief. En een vertegen woordiger van de Haarlemse drukkers patroons bleek al evenzeer geroerd door deze plechtigheid. Een der leden van het Genootschap ver loor echter de zakelijke belangen niet uit het oog. „Een pracht stunt. Daar spreekt morgen iedereen over", zei hij verrukt. Dat bracht ons tot inkeer. Wij sloegen nog een keer de blik omhoog, naar de letter die Loutje zo treffend in de hand houdt. „Een A", stamelden wij, nu ook in extase, „de A van Advertentie". seerde tegenstand in Seoel gebroken, doch „vechten nog enkele onverzettelijke sol daten, die gezworen hebben hun leven voor de verdediging van Seoel te geven, voort". Het staat thans vast dat vier Noor delijke regimenten, namelijk twee van de negende divisie en twee van de achttiende, nog stand houden in het gebied Intsjon- Seoel. Amerikaanse troepen, die Seoel zijn doorgetrokken, achtervolgen vluchtende Noordelijken en naderen het hooggelegen terrein ten Oosten van de stad. Australische troepen zijn in Korea aan land gegaan, zo heeft de Australische mi nister van het leger heden verklaard. Hij weigerde verdere inlichtingen te verstrekken. Amerikaanse krijgsgevangenen doodgeschoten Volgens een communiqué van het hoofd kwartier van MacArthur heeft men te Tsjindjoe in een ravijn 14 samengebonden Amerikanen gevonden, van wie twee nog in leven waren. De twee overlevenden ver telden, dat de Noord-Koreanen hen, toen de val van Tsjindjoe op handen was, aan elkaar gebonden en met een mitrailleur beschoten hadden. De twee overlevenden hadden zich dood gehouden. Een van de twee, die dagen lang voedsel noch water hadden gehad, vertelde, dat hij vijf maal beschoten was. Men vond onder de lijken der Amerikanen ook een Noord-Koreaan, die vermoedelijk de mitrailleur niet heeft willen bedienen en toen hetzelfde lot on derging als de Amerikanen. Geen fondsvorming uit huurverhoging Een huurverhoging van meer dan 15 percent, waarbij het hogere ten goede komt aan een fonds, waaruit een deel van de hoge bouwkosten van de nieuwe wo ningen kan worden bestreden, zou slechts dan voldoende zin hebben, indien het mo gelijk ware deze verhoging voor zover zij de 15 percent te boven gaat zonder compensatie uit 's Rijks kas ten laste van de huurders te brengen. Een dergelijke handelwijze is bij de huidige verhoudingen niet mogelijk, zo verklaart minister In 't Veld in de Memorie van Antwoord over het wetsontwerp inzake huurverhoging aan de Eerste Kamer. De regering heeft als sluitstuk van haar huurpolitiek een huurpeil voor ogen, waar bij de huur enerzijds een redelijk gedeelte van het inkomen van de huurder bedraagt en anderzijds voldoende is om de verhuur der een redelijke exploitatie van zijn bezit mogelijk te maken. Een definitief oordeel omtrent de hoogte van dit huurpeil zal pas kunnen worden gevormd, wanneer de bouwkosten en de andere kosten van het levensonderhoud zich hebben gestabili seerd. De mening, dat de staatsbemoeiing met de huren moet worden gestaakt, zodra de omstandigheden dit mogelijk maken, kan de minister onderschrijven. Wanneer zulks het geval zal zijn is thans echter nog niet te zeggen. Iberische verstandhouding Generaal Franco is hedenochtend vroeg van een ééndaags bezoek aan de Portugese stad Oporto in Spanje teruggekeerd. In een officieel communiqué wordt ver klaard, dat hij en dr. Salazar, de Portu gese premier, „hebben kunnen vaststellen, dat er met betrekking tot de internationale toestand tussen beide landen volmaakte eenstemmigheid" heerst. Israëlisch minister richt zich tegen verzoening met Duitsland FLUSHING MEADOWS, 27 September (Reuter). - De gedelegeerde van India Sir Benegal Rau, die Woensdag bij de alge mene debatten in de Assemblée het woord voerde, heeft een nieuwe conferentie voor gesteld van de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Frankrijk. De ministers zouden, met of zonder anderen, bijeen moe ten komen om ten minste de voornaamste geschilpunten grondig te bespreken. Als plaats van bijeenkomst noemde hij New York. Zelfs indien een nieuwe conferentie geen resultaten zou opleveren zouden de minis ters tenminste gezamenlijk opnieuw kun nen bevestigen wat elk van hun landen reeds bevestigde bij de ondertekening van het Handvest: dat zij al hun internationale geschillen door vreedzame middelen zou den bijleggen. De psychologische uitwer king hiervan achtte Sir Benegal Rau niet gering. Verder zouden volgens hem nog andere stappen gedaan kunnen worden. Er zouden bijvoorbeeld goodwill-missies, offi cieel of niet-officieel, kunnen worden uit gewisseld tussen de betrokken landen. Dit zou weer tot andere stappen kunnen leiden totdat de atmosfeer tenslotte gezuiverd zou zijn. De Franse minister van Buitenlandse Za ken, Robert Schuman, verklaarde, dat aan een vrede in Europa niet ernstig zou kun- nij worden gewerkt voordat de oude tegen stelling tussen Frankrijk en Duitsland voorgoed was opgeheven. Sprekend over zijn plan tot samensmel ting van de steenkool- en staalindustrie zeide Schuman, dat de landen die deelna men aan „deze grootse, doch in wezen vre delievende taak" niet meer in de verleiding zouden komen om een oorlog te voeren. Een oorlog tussen hen zou ondenkbaar en onuitvoerbaar zijn. Schuman sprak de hoop uit, dat het experiment van een onafhan kelijk bovennationaal gezag voortgang zou vinden, wat ongekende perspectieven voor de vrede in Europa zou openen. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret, verklaarde sterk ge kant te zijn tegen toelating van een „Duits land zonder berouw" in het gezin dei- naties. Sjaret verklaarde, dat zijn land met „ontsteltenis en angst de geleidelijke toe lating van Duitsland tot het gezin der lan den, beschouwde. Volgens hem heeft Duits land zijn „weerzinwekkende staat van dienst behouden, zijn schuld niet uitgeboet en is zijn hart onveranderd". De Israëlische minister was van oordeel, dat de „boze Alleen fietsbanden met rode driehoek kosten 4.85 De Vakgroep Rijwieldetailhandel deelt mede dat er behalve de fietsbanden, waar van de maximum verkoopprijs f4,85 be draagt, diverse kwaliteiten in een hogere prijsklasse worden gefabriceerd. Het inleveren van oude banden moet geschieden voor alle banden, die worden verkocht. De maat van de band, die men inlevert moet dezelfde zijn als die van de band, welke men wenst te kopen. De industrie heeft de garantie gegeven, dat een voldoende aantal banden van f 4,85 in de handel zal komen. Zij zijn gemerkt met een rood driehoekje. Van overheidszïjde zal er op worden toe gezien dat voor andere banden geen te hoge prijzen worden berekend. Dividendbeperking 1950 in Eerste Kamer aanvaard (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft hedenochtend met 26 tegen 13 stemmen het wetsontwerp Dividend-beperking 1950 aangenomen. Al leen de fractie van de Partij van de Arbeid en de Communisten stemden tegen. geest van het nazidom" de Duitse mentali teit nog steeds beheerste. Hij noemde de politiek van verzoening, die zowel in Oost als West-Duitsland werd gevoerd, „schan delijk". Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde, dat het doel van de verenigde naties in Korea diende te zijn het herstel van een vrij en 'verenigd Korea, dat. door het Koreaanse volk zou worden geregeerd zonder inmen ging van buiten af. De zitting werd tot Donderdag verdaagd. Pierre Monteux vervangt Eduard van Beinum Op medisch advies zal Eduard van Beinum nog enige tijd rust moeten houden en zijn werkzaamheden niet voor 1 November mo gen hervatten. Het bestuur van het Concert gebouw heeft Pierre Monteux bereid ge vonden de leiding der concerten van het Concertgebouworkest in de maand October op zich te nemen. Het woord is aan. Hebbel: Volgens het nuttigheidsbeginsel, dat velen huldigen, zou de koren bloem voor het gerecht gebracht moeten worden omdat zij de aren besteelt. In een motie-Suurhof (Arbeid) worden prijsbeheersende maatregelen gevraagd De Tweede Kamer heeft Woensdag de beraadslaging voortgezet over de regerings nota inzake de prijspolitiek, waarbij tevens aan de orde werd gesteld de beraadslaging over de nota inzake de loonpolitiek. De heer Andriessen (K.V.P.) vroeg waarom de loonsverhoging thans verplicht is en die van Januari niet. Hij achtte het een eis van sociale rechtvaardigheid de grens voor de verhoging te doen vervallen. Laat de regering de grens van f 3600 niet val len, dan overwoog de heer Andriessen een uitspraak der Kamer te vragen. Hij vroeg de regering een aanvullende beschikking te nemen om te voorkomen, dat aan de groep administratief personeel, dat niet onder een C.A.O. valt, deze noodzakelijke verhoging zou worden onthouden. Vijf-en- zestig percent van dit personeel heeft de vorige verhoging niet gekregen. Alleen bij volstrekte onmogelijkheid de verhoging te geven mag gebruik worden gemaakt van de mogelijkheid tot dispensatie. Overwo gen dient te worden hoe de mensen uit de 28 bedrijfstakken, welke dispensatie ver zocht hebben, toch kunnen worden gehol pen. Tenslotte bepleitte hij de noodzake lijkheid van wettelijke maatregelen ter be scherming van werkwillige arbeiders bij stakingen. De heer Suurhoff (Arbeid) bestreed de argumenten der regering tegen een alles omvattende prijsbeheersing. Hij diende een motie in. waarin de regering wordt uitge nodigd op korte termijn over te gaan tot het afkondigen van een zodanig samenstel van prijsbeheersende maatregelen als nodig is om de kosten van het levensonderhoud niet meer te doen stijgen dan wegens de internationale prijsstijgingen strikt onver mijdelijk is en waarin voorts gevraagd wordt zorg te dragen, dat het ambtelijk apparaat beschikbaar is, nodig voor de voorbereiding van bedoelde maatregelen en voor de controle op hun naleving. Ook de heer Suurhof vroeg de grens voor de loonsverhoging te laten vervallen. De heer Stapelkamp (A.R.) zei dat hij in de loonnota niets nieuws heeft ge lezen. In de radiorede van de minister president over de stakingen had hij gemist de aankondiging van krachtige maatrege len tegen het belemmeren van de vrijheid om te arbeiden. Hij vroeg de toezegging, Amerika zal bezetting aan andere mogendheden overlaten WASHINGTON (Reuter). Officiële woordvoerders te Washington hebben Woensdagavond verklaard, dat generaal MacArthur, de bevelhebber van de strijd krachten in Korea, krachtens de resoluties van de Veiligheidsraad voldoende bevoegd heid heeft om de 38ste breedtegraad te overschrijden, indien dit militair noodza kelijk is. Zij verklaarden, dat er geen nieuwe in structies over deze kwestie aan generaal MacArthur zijn gezonden. Wat betreft de bezetting van Korea on middellijk na het einde van de vijandelijk heden maakten Amerikaanse officiële woordvoerders duidelijk, dat de Verenigde Staten geen overwegende rol in de bezet ting willen spelen, doch deze hoofdzakelijk aan troepen van andere mogendheden wil len overlaten. Amerika wil zodoende voorkomen, dat de Sovjet-Unie in een Amerikaanse bezet ting een bedreiging van haar strategische haven Wladiwostok zou zien. Naar verluidt heeft de Engelse regering de regeringen van het Gemenebest en andere bevriende mogendheden gepolst over een resolutie, die zij Vrijdag bij_ de politieke commissie van de Algemene Ver gadering der UNO zou willen indienen, en die een overschrijden van de 38ste breedte graad door de troepen der UNO zou in houden. De Engelse regering zou van me ning zijn, dat op geen andere voorwaarde de mogelijkheid van een verenigd Korea op grond van verkiezingen onder super visie van de UNO overwogen kan worden. Russische voelhorens De Sovjet-Unie heeft op de Algemene Vergadering van de UNO „vredesvoelho- rens" uitgezet inzake Korea, maar de ge ruchten dat een definitief vredesvoorstel aan de Verenigde Staten zou zijn gedaan, werden Woensdag in gezaghebbende krin- Koningin woont première „De dijk is dicht" bij Film komt in twee Haarlemse theaters Naar wij vernemen zal Koningin Juliana op Donderdag 5 October in het Passage theater in Den Haag de première bijwonen van de door A. Koolhaas geregisseerde en door de Haarlemse filmfabriek „Polygoon" geproduceerde speelfilm „De dijk is dicht". De rolprent komt op 6 October in rou latie in vijf theaters, in Den Haag, Amster dam, Rotterdam en Arnhem. In Haarlem zullen Cinema Palace en Frans Hals „De dijk is dicht" gelijktijdig vertonen, waarschijnlijk in de week die op 10 November begint. gen te Flushing Meadows categorisch te gengesproken. President Trumans perssecretaris, Char les Ross, deelde verslaggevers mede, dat de president niets van dergelijke „vredes- voelhorens" afwist. Veiligheidsraad liep vast De Veiligheidsraad heeft Woensdag be sloten Formosa en de Koreaanse kwestie op de agenda te plaatsen. De Sovjet-Rus sische afgevaardigde Jacob Malik stond er op. dat een afgevaardigde van de Chi nese volksrepubliek uitgenodigd zou wor den om aan de besprekingen van haar klacht over Formosa deel te nemen. Nadat de Britse voorzitter, Sir Gladwyn Jebb, had aangedrongen op het horen van afgevaardigden der regering te Peking, liep het debat in de raad vast in een on enigheid over de volgorde waarin de ver schillende voorstellen in stemming dien den te worden gebracht. Tenslotte besloot de raad zijn zitting tot Donderdag te ver dagen. dat bij het ontstaan van conflicten, waarbij verwacht kan worden, dat het wapen van de terreur zal worden gehanteerd, onmid dellijk beschermende maatregelen worden getroffen. Ten aanzien van de grens voor de loonsverhoging sloot hij zich aan bij het betoog van de heer Andriessen. Voorts wil de hij weten hoe het staat met het over heidspersoneel en de gepensionneerden en met de productieverhoging. Hij wilde een belastingheffing, waarbij de arbeider pro fiteert van de hogere productie. De heer Nederhorst (Arbeid) was van oordeel, dat de voorlichting der rege ring, volgens welke er geen gevaar voor inflatie bestaat, weersproken wordt door de regeringsmaatregelen tot beheersing der credietverschaffing en de discontoverho ging der Nederlandse Bank. De heer Van S1 e e n (Arbeid) wilde de gepensionneerden ook de 5 percent ver hoging geven. De heer Korthals (V.V.D.) betoogde dat een goede sociale politiek onmogelijk is zonder een goede economische politiek. Hij. had de economische aspecten in de nota gemist en vroeg of de regering iets doet om de arbeidsproductiviteit te bevorderen. Het bindend opleggen van een gelijk percen tage loonsverhoging voor alle bedrijfstak ken kon hij niet waarderen. Ook hij had bezwaren tegen handhaving van de loon grens. De heer Welter (K.N.P.) meende, dat de arbeiders voor extra inspanning een passende beloning moet worden gegaran deerd. Die extra beloning moet niet voor een groot deel naar de belastingen gaan. De heer Gortzak (C.P.N.) achtte het noodzakelijk de 5 percent verhoging voor alle werknemers te doen gelden. Het over heidspersoneel moet weten waaraan het toe is. Hij vond de verhoging ook voor de D.U.W.-arbeiders noodzakelijk, evenals voor hen die sociale uitkeringen krijgen. Prijsverhogingen moeten zijns inziens wor den tegengegaan door verhoogde subsidies. Hij wilde een absolute prijsstop en het belastingvrij maken der loonsverhoging. Tenslotte diende hij twee moties in. In de eerste vraagt hij de regering geen dispen saties te verlenen, de loonsverhoging aan alle werknemers te doen uitbetalen en haar ook uit te strekken tot de pensioentrekkers. In de tweede motie wordt gevraagd de afkondiging van een prijzenstop op basis van het prijspeil van 31 Augustus, strenge maatregelen bij het berekenen van te hoge prijzen, verlenging van de noodzakelijke subsidies voor die goederen, waarvan de wereldmarktprijs hoger ligt dan op 31 Augustus, inbeslagneming van alle niet gemotiveerde voorraden aan goederen en levensmiddelen en het ten verkoop bren gen daarvan. De heer Kikkert (C.H.) vond, dat aan een vrije loonpolitiek bedenkelijke consequenties zijn verbonden, voornamelijk voor economisch zwakkeren. De heer Beernink (C.H.) achtte de verhoging noodzakelijk en alleszins billijk en hij vroeg of er ook een verhoging der pensioenen is te verwachten. De voorge stelde verhoging met 25 percent der sala rissen van de hoogste ambtenaren achtte hij psychologisch onjuist. De loongrens moet z.i. verdwijnen. Om halfzes is de vergadering verdaagd tot Donderdagmiddag. Dan komt de minis ter van Economische Zaken aan het woord. NIEUWE AMERIKAANSE AMBASSADEUR IN ENGELAND Walter Gifford, voormalig president van de „American Telegraph and Telephone Company", is benoemd tot ambassadeur van de Verenigde Staten in Engeland, ter vervanging van Lewis Douglas, die ontslag heeft genomen. Bij de heden gehouden trekking der Staatsloterij is op no. 19482 een prijs van f20.000 gevallen. HET WEER AFGEBEELD Tussen IJsland en Groenlaiid treft men een actieve depressie aan, die nog in diepte toeneemt. Een front van deze depressie lag vanmorgen voor onze kust en veroorzaakte daar lichte regen. Dit front verplaatst zich in ongeveer Ooste lijke richting, maar wordt weer door andere fronten gevolgd die zich heden ochtend nog boven de Britse eilanden bevonden. Kleine onregelmatigheden in deze sto ringen gaven langs de Waddenkust nu en dan aanleiding tot harde wind. Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Matige tot krachtige en voornamelijk langs de Waddenkust af en toe harde Zuid-Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 29 September: Zon op 6.36 uur, onder 18.24 uur Maan op 19.05 uur, onder 10.25 uur Hoog en laag water in Umuiden Donderdag 28 September Hoog water: 4.51 uur en 17.03 uur. Laag water: 0.43 uur en 12.55 uur. Vrijdag 29 September: Hoog water: 5.22 uur en 17.37 uur. Laag water: 1.15 uur en 13.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1