c 3 Voorstel tot verlenen van een bijdrage aan Haarlemse Lycea aangehouden fa De 9 Muzen De Haarlemse financiën Taxi? Bel 1.2,3,4.5 natuur£ij&. LcMaloit 12." J. TH. KORT J. FORTGENS Vrijdag 29 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Gemeenteraad. Heemstede In een vlot tempo werkte de gemeente raad van Heemstede, die Donderdagmid dag onder leiding van burgemeester mr. A.°G. A. Ridder van Rappard vergaderde, dé eerste negen punten van de agenda af. Goedgekeurd werden de voorstellen over de vergoeding van nadelige saldi op de exploitatie van „Heemstede's Belang" en van „Het. Oude Posthuis". Aangenomen werden de voorstellen in zake de verzekering van gemeentegelden, inzake crediet in rekening-courant bij de Nederlandse Handelmaatschappij, inzake de aanschaffing van leerboeken en leer middelen der St. Aloysiusschool en inzake de stichting van een bijzondere meisjes school voor uitgebreid lager onderwijs. Het voorstel tot het verlenen van een bijzondere bijdrage aan het Christelijk Lyceum, het R.K. Lyceum voor jongens en hét R.K. Lyceum voor meisjes, alle te Haarlem, ondervond echter tegenstand. Over een voorstel van wethouder mr. Bak huizen van den Brink om hel punt aan te houden, aangezien de heer Kooijmans had voorgesteld een punt uit de voorwaarden te schrappen, staakten de stemmen (99) zodat over dit voorstel in de volgende ver gadering opnieuw gestemd moet worden. De raadsleden juichten het voorstel wel toe, doch enkelen meenden, dat de bijdrage van 20 per leerling niet voldoende was en anderen merkten op, dat het niet juist was in de bepalingen op te nemen, dat de lycea de schooldplichtigen niet mogen ver plichten tot het verlenen van een bijdrage. Wethouder Dissel koen (Arbeid) verdedigde het voorstel en merkte op, dat de gemeente niet verplicht is bij te dragen. Bij het bepalen van een bedrag hebben B. en W. gezocht naai* een billijk gemiddelde. Er ontbreekt echter een school in de ge meente welke als voorbeeld kan dienen. De bepalingen over het niet verplichten tot het verlenen van een bijdrage achtten B. en W. gewenst. Nadat de heer Kooijmans (A.R.) had voorgesteld de bepaling over het verlenen van een bijdrage te schrappen, merkte wethouder Bakhuizen van den Brink (V.V.D.) op, dat het college zich hierover eerst beraden moest en stelde voor het punt aan te houden. Over dit voorstel van orde staakten de stemmen (vóór de leden der V.V.D. en de Protestantse groep, tegen de Partij van de Arbeid en de K.V.P.). Bij het voorstel tot het verlenen van een crediet voor handenarbeid op de Bronstee- school en voor cursussen huishoudkunde bracht mevrouw Van NispenVan Wely (V.V.D.) hulde aan B. en W. voor het voorstel. Zij zei, dat men hiermee op cle goede weg is. Het voorstel werd aan vaard. Alvorens de leden van de commissie huisvesting opnieuw gekozen werden, werd dank gebracht aan de leden voor hun voor treffelijk werk. Mr. Pliester (C.H.) had vernomen, dat een inwoner zich als lid der commissie had aangemeld. Dat vond hij wel erg vreemd. Bij de rondvraag verzocht de heer R e ij n- ders (Arbeid) de mogelijkheid te onder zoeken de winkels op een gelijk tijdstip te sluiten, weer over te gaan tot instellen van de prijzencommissie en pogingen in het werk te stellen de in Juni 1949 aangenomen jaarwedderegeling voor het gemeenteper- soneel zo spoedig mogelijk van kracht te doen zijn. Doordat er bij het rijk bezwaren zijn tegen enkele hoge rangen moeten de ambtenaren van lagere rangen wachten tot de beslissing gevallen is. Dezen zijn er dooi de prijsstijging de dupe van. De voorzitter zeide, dat het thans niet mogelijk is bepalingen te maken over het sluiten van winkels op bepaalde mid dagen of ochtenden, omdat daarop geen Koninklijke goedkeuring verkregen wordt, aangezien een nieuwe Winkelsluitingswet op komst is. Over het instellen van een prijzencommissie is het gemeentebestuur nog niet geïnstrueerd. Wethouder mr. Bakhuizen van den Brink betreurde ook de gang van zaken van de jaarwedderegeling, doch het overleg is nog gaande en hij verwacht in het begin van de volgende maand de be slissing. Naar aanleiding van een vraag van de heer Ho pstaken (K.V.P.) om bomen in de Rijnstraat en omgeving te plaatsen, deelde wethouder Van Lent (K.V.P.) mee, dat in de begroting voor 1951 voor stellen verwerkt zijn over het planten van ADVERTENTIE «5»*- een goede hoed behoeft niet duur te zijn, fl 6.90 verkrijgbaar in elke goede zaak bomen in de gemeente. Hij verzocht de voorstellen af te wachten. De heer Zegwaart (K.V.P.) was van mening, dat er nog meer gedaan moet wor den, om de wQningnood te verminderen. Is het niet mogelijk, dat de gemeente grond voor nieuwe woningen gratis beschikbaar stelt en dat inwoners van de gemeente in hun vrije tijd aan het werk gaan om wo ningen te bouwen? De voorzitter wilde de suggesties onderzoeken, doch de heer Reijnders meende, dat de plannen niet uitvoerbaar zijn door de bepalingen van het rijk inzake de woningbouw. Wethouder Van Lent merkte op, dat al de beschikbare bouwvolume gebruikt is. Het college doet zo veel als mogelijk is. In de volgende raadsvei-gadering zullen B. en W. met een uitgewerkt plan komen om woningen te bouwen op een terrein, dat de raad vorige maand heeft aangekocht. De heer Brink (V.V.D.) deelde mee, dat de winkeliers gaarne willen meewer ken aan een regeling tot sluiting der win kels en hij verzocht B. en W. als zij binnen kort weer moeten adviseren over de melk- sanering, dat zij zullen bevorderen, dat een regeling tot stand komt welke voor alle partijen van belang is. Thans zijn er nog te veel Machten. Moeder Courage. Het Rotterdams Toneel zal binnenkort in studie nemen het in het buitenland sterk de aandacht getrokken heb bende stuk „Moeder Courage" (Mutter Courage und ihre Kinder) van de expres sionistische schrijver Bertold Brecht, bekend geworden als tekstdichter van de „Drie- stuiversopera" van Kurt Weill. Mevrouw Aaf Bouber zal als gast de titelrol in dit werk vervullen. Radio-dirigent. De thans als zodanig in Nederland werkende dirigent Hugo de Groot is aangezocht voor de functie van eerste dirigent van het te vormen philharmonisch orkest van Radio Indonesia te Djakarta. Dit orkest zal tevens tot taak hebben concerten te verzorgen met het doel het Indonesische publiek begrip en waardering voor Westerse muziek bij te brengen. Reisbeurzen. De sluitingsdatum van de prijsvraag, uitgeschreven door het ministerie van O. K. en W. voor het verkrijgen van reisbeurzen voor letterkundigen, is verscho ven van 1 naar 15 October. Vele der reeds binnengekomen manuscripten moesten wor den geretourneerd, omdat deze niet in twee voud waren ingezonden, zoals het reglement voorschrijft. ADVERTENTIE ARTISTIEKE DAMES- EN HEEREN PORTRETTEN ,RICHE FOTO ART" 169 Gr. Houtstraat, Tel. De koks van het Cumberland Hótel te Londen zaten even voor een lastig probleem toen hun gasfornuizen ten gevolge van de staking van 1500 employés bij het gasbedrijf niet meer branden loilden. De chef-kok wist een oplossing: op het dak van het hotel liet- hij een oven bouwen, en daar konden zijn helpers toen weer naar hartelust braden en bakken. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 29 SEPTEMBER Frans Halsmuseum: Optreden van de sopraan Ruth Morris, 8 uur. Stadsschouw burg: „Vrouwen op Widgeonsmere" (De Plankeniers van Naarden")8 uur. Rem brandt: „De goede aarde", 14 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Niet gewenst", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Grock", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Haviks nest", 13 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Jongens-ranch" en „Alaska", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Beau Geste", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 30 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „De verrader", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Ook over 1950 nog 5% toe slag op de uitkeringen uit het Gemeentefonds Enige weken geleden deelden wij mede dat er tussen het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland en het college van B. en W. gecorrespondeerd werd over de goedkeuring van de gemeentebegroting voor 1950. Men weet dat de wethouder van finan ciën, bij het opmaken van deze begroting, gerekend had op een verhoging van de uit keringen uit het Gemeentefonds van 120 op 125 van het basisbedrag van 1948. Daardoor kon hij de inkomsten met 278.000 verhogen. Een definitieve toezeg ging was daarvoor niet, maar wel was er een vage toezegging uit Den Haag, die in verband stond met de extra uitgaven die de gemeenten moesten doen wegens de 5 loonsverhoging die dit voorjaar algemeen werd ingevoerd. Toen op 6 Augustus van dit jaar de minister van Binnenlandse Zaken aan de gemeenten alleen mededeelde, dat op de begrotingen voor 1951 de uitkering uit het Gemeentefonds geraamd kan worden op 125 van het basisbedrag, was het te begrijpen, dat daaruit werd afgeleid, dat van eeii extra uitkering over 1950 niets zou komen. Dit zou betekenen dat Haarlem op de begroting voor 1950 nog een gat moest stoppen van ƒ278.000. De wethouder van financiën zag zijn storting in het reserve fonds van 320.000 (die gedaan is, omdat de uitkering van de Ondernemingsbelasting voor dat jaar onverwacht hoog is) al in gevaar komen. Maar nu blijkt dat de minister dezer dagen aan de gemeenten heeft medege deeld, dat ook voor 1950 nog op 5 toe slag gerekend kan worden. In dit opzicht is het gevaar voor dat reservepotje dus afgewend. Lotsy in het ziekenhuis Karei Lotsy. de voorzitter van de KNVB, is in het Diaconessenhuis in Haar lem opgenomen voor een galblaas-operatie, die waarschijnlijk Maandag plaats zal heb ben. De heer Lotsy had reeds enige tijd rust moeten houden. REPRISE VAN ,.DE VERRADER" Zaterdag en Zondag wordt de Stads schouwburg bespeeld door de toneelgroep „Comedia" met het toneelspel „De Ver rader" van Herman Wouk. Hieraan werken mede: Ellen de Thouars, Cor Hermus, Guus Hermus, Joan Remmelts. Frits van Dijk, Jef de Groot en anderen. De regie is van Cor Hermus. MARINIERSKAPEL KOMT WEDEROM IN HAARLEM CONCERTEREN De grote successen, die de populaire Ma rinierskapel onder leiding van kapitein Gijsbert Nieuwland te Haarlem heeft be haald. zowel met de concerten op 10 Februari en 5 October 1949, als met het optreden in Den Hout en de taptoe op de Grote Markt in Juli van dit jaar ter gelegenheid van het Bloemenfeest, zijn aanleiding tot een vierde bezoek, dat zal plaats hebben op Woensdag 4 October in de Gemeentelijke Concertzaal. Er wordt een populair programma ten gehore gebracht, opgeluisterd met opera-zang door de sopraan Corry Bijster en de tenor Geert de Boer, begeleid door de pianiste Emmy van Eden. De baten komen geheel ten goede aan het Karei Doorman-fonds tot steun aan oorlogsslachtoffers der Koninlijke Marine en hun nagelaten betrekkingen. Het concert wordt met een taptoe besloten. ADVERTENTIE AMSTERDAMS CME RIJTUIG MIJ. Zijn zoon mishandeld ,Hij is een bruut, gooit zijn kinderen op de grond en trapt ze en verder heeft hij zijn vrouw herhaalde malen een pak slaag gegeven". Dit zijn maar enige woorden uit een proces-verbaal van de politie tegen de Haarlemmer W. van D. die voor de Haar lemse rechtbank terecht stond wegens mis handeling van zijn vierjarig zoontje. Vol gens de tenlastelegging had hij de jongen op de grond gegooid, waardoor deze een breuk aan zijn scheenbeen opliep en naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Verdachte gaf het feit toe. Hij verkeerde in een driftbui, toen zijn kind niet wilde doen wat hij verlangde. Het was meer ge beurd, dat kinderen mishandeld werden. In zijn requisitoir sprak de officier van justitie zijn afkeuring uit over het optre den van de man en zei, dat deze wel een laag karakter moest hebben. De eis luidde een gevangenisstraf van zes maanden. President: „Wat hebt u daarop te zeg gen?" Verdachte: „Al zou de straf een jaar zijn, het kan me niets schelen". Verdachte: „Nu mijn vrouw aangifte heeft gedaan, vind ik het niet erg welke straf ik krijg". Nadat de rechtbank in raadkamer was geweest deelde de president mee, dat be sloten is verdachte niet in preventieve hechtenis te stellen, omdat deze vermoede lijk zelf niet weet wat hij zegt. Misschien komt hij tot beter inzicht. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 12 October. Debuut van zangeres in Frans Halsmuseum Er was zeer veel belangstelling voor het openingsconcert van het Comité voor jonge Toonkunstenaars, dat, onder auspiciën van het Departement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en van de Volksuniversiteit, zijn debuut avonden organiseert in de Renaissancezaal van het Frans Hals-museum. Gelegenheid tot optreden werd gegeven aan de sopraan Annette de la Bye, leerlinge van mevrouw DresdenDhont te 's Gravenhage. De zangeres werd begeleid door de pianist Jan de Man. De debutante kwam voor het publiek met een standaardprogramma: Schubert, Brahms, Wolf en Duparc vorm den de hoofdschotel, na de gebruikelijke Italiaantjes, met een intermezzo van Ne derlandse volksliederen in de bewerking van Pijper en twee Gezelle-liedjes van Catharina van Rennès. Annette de la Bye is niet een zangeres die opvalt door haar aangenaam geluid; nee, daarvoor is de stem in het borst- register te scherp. Dit wordt gelukkig ge compenseerd door haar goed zittende kop- noten, die ook het middenregister be ïnvloeden. Maar zij heeft andere kwaliteiten, die maken dat zij een boeiend recital vermag te geven. In de eerste plaats is zij zeer muzikaal, haar ademtechniek is goed en bovendien bezit zij het temperament om geladenheid en spanning in haar voor dracht aan te brengen; ten slotte spreekt uit haar interpretaties een pittige intelli gentie. Met dat alles is veel goed te ma ken, temeer omdat de stem licht en zuiver aanspreekt en zich, vooral in de „voix mixte" en in de boventonen, gemakkelijk plooit en kleurt naar de vereiste uitdruk king. In „Pur dicesti" van Lotti deed het echo-effect het goed ontwikkelde kop- register treffend uitkomen. Het tere „Abendrot" van Schubert klonk over het geheel wel wat scherp, maar boeide door goede détail-verzorging. Hetgeen ook het geval was met de overige Schubert-liede- ren, onder meer „Die Post", waarvan de voordracht bijzonder opmerkelijk genoemd mocht worden. „Feldeinsamkeit" van Brahms kan ons slechts in een meer flu welige klank bevredigen, doch wat de zangeres uit de overige Brahmsliederen haalde, dank zij haar goede dictie en intelligente voordracht, was hoogst merk waardig. Van Duparc zong de zangeres „Chanson triste" weer te scherp voor de atmo sfeer van dit lied en ,,1'Invitation au voyage", aanvankelijk wat schools en wat meisjesachtig, maar gerekend van „Vöis sur ces canaux dormir ces vaïsseaux" met geleidelijk stijgende spanning en zeer doorleefd. Het bijzondere talent van Annette de la Bye openbaarde zich het sterkst in de puntig-spirïtuele voordracht van haar Wolf-liederen .Hiermee bereikte zij het hoogtepunt van haar recital. Gezien het karakter van haar geluid zou het mij toch niet bevreemden indien zij zich als coloratuurzangeres ontwikkelde. Jan de Man begeleidde voortreffelijk, zeer correct en poëtisch. De artistieke samenwerking van het duo stond op een hoog plan. De zangeres dankte voor haar groot succes met het gevoelige slotlied van Schumanns liederenreeks „Myrthen". JOS. DE KLERK. Fruittentoonsfelling in Hoofddorp geopend Onder grote belangstelling heeft ir. D. van der Helm gisteren in hótel „De Landbouw" te Hoofddorp de fruittentoon- stelling geopend, die is georganiseerd door de Nederlandse Fruittelersorganisatie. De heer Van der Helm vestigde er de aan dacht op dat men aanvankelijk de mening was toegedaan dat het kweken van goed fruit in de Haarlemmermeer en omgeving niet mogelijk was. Door een deskundige voorlichting is dat echter wel gelukt, het geen ook uit de vele inzendingen op deze tentoonstelling blijkt. Tijdens de opening waren onder meer aanwezig de burgemeester van Haarlem mermeer, de heer J. F. Jansonius, de bur gemeester van Aalsmeer de heer D. A. Peereboom-Voller, de directeuren van de Aalsmeerse veilingen en de voorzitter van de Nederlandse Fruittelersorganïsatie. Een ereprijs ging naar de Haarlemse volkstuinen. Ook de inzending van de af deling Haarlem van de Fruittelersorgani satie werd bekroond. In tegenstelling tot een eerder bericht zal de tentoonstelling ook Zaterdag de gehele dag zijn geopend. ADVERTENTIE A:LKA LI VRIJ Jeugdkoor Inter Nos Liederen uit Zwitserland De Michiel de Ruyter-Cantate van A. Lijssen moet zonder twijfel de bijzondere voorliefde van de dirigent Jan Booda heb ben. Veel uitvoeringen van het werk door zijn jeugdkoor „Inter Nos" werden reeds door hem geleid en gisteravond voegde hij een nieuwe vertolking aan de reeks toe op het concert, dat „Inter Nos" in de gemeen telijke concertzaal gegeven heeft. Het is ons een raadsel welke eigenschappen van de cantate tot de voorkeur van de dirigent geleid hebben. Het werk is een echte ge legenheidscompositie, die passend was voor de tijdgeest, welke bij haar ontstaan, ruim een halve eeuw geleden, heerste. In muzi kaal opzicht heeft de cantate nimmer iets kunnen betekenen. Het is een lelijke ver zameling van muzikale gemeenplaatsen, onartistieke combinaties van onbenullige melodieën en een zwakke tekst. De uitvoering klonk over het algemeen zeer beheerst, soms met onderdrukking van de gewenste spontaneïteit. Jan Booda ver kreeg er echter een goede, ongeforceerde koorklank mede. Aan de neiging tot te laag zingen werd echter bij brede melodieën te dikwijls toegegeven. Als solisten verleenden medewerking mevrouw Jo HekkertVan Eysden, die haar aandeel in de cantate als de moeder van Michiel en als de echtgenote van Ad miraal de Ruyter met frisse stem en veel begrip vertolkte, de heer Jac. Lagas, die als de vader van Michiel ontzag inboezem de en verder als de „Barre Bruinvis" en als De Ruyter zijn basstem met succes kon laten klinken. Voor Michieltje zelve had men moeilijk een. betere vertolker kunnen krijgen dan de jongenssopraan Jan Been- ders. Na de pauze maakten we een muzikaal uitstapje met het koor naar de Alpen. Men weet het: „Inter Nos" is in Zwitserland „als kind in huis", zodat we ons veilig aan het ensemble konden toevertrouwen op deze bergtocht. In plaats van de jonge dame, die aanvankelijk als declamatrice de toelichting bij deze „Alpenreise" van Ar nold Theijmann zou geven, ging Jac. Lagas met ons mede. Deze werd plotseling tot die taak geroepen, maar heeft desondanks zijn opdracht prijzenswaardig vervuld. Het koor zong met merkwaardig genoegen de volks- lied-achtige wijsjes met klare, zuivere klank en Jan Beenöevs zorgde voor een mooi intermezzo met zijn Alpler-lied, dat zeer terecht een open doekje van de tal rijke toehoorders verkreeg. Na beëindiging van de „Alpenreise" werd het programma nog uitgebreid met twee soli, een „Ave Maria" en het „Sancta Lu cia" door Jan Beenders, die met zijn fraaie stem iedereen in verrukking bracht. En tenslotte kwam nog „An der schonen blauen Donau", vlot en charmant gezongen door het koor. De pianiste Emmy van Eden was bij de uitvoering van de cantate en het Zwitserse koorwerk als steeds de voortreffelijke accompagnatrice. Vooj: de soli van Jan Beenders en de wals van Joh. Strauss ver zorgde Jan Booda de klavierbegeleiding. P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE C.V. FRIS, KELLER MACDONALD ZIJLSTRAAT 56 - TELEFOON 11828 Uw adres voor: Electrisehe str®alkache!s en haarden Gaskachels en gashaarden Zeer ruime sortering Bloemendaals ziekenfonds Het bestuur van het Algemeen Zieken fonds Bloemendaals Ziekenfonds had de stemgerechtigde verzekerden en de mede werkers (apothekers-artsen en tandartsen) opgeroepen voor een vergadering in het Jeugdhuis te Bloemendaal, die onder voor zitterschap stond van de arts J. J. Westen- burg. Het Bloemendaals Ziekenfonds lelt ruim 7000 leden, maar slechts enkele tientallen leden bezochten deze vergadering. De Ziekenfondsen hebben zich in drie bonden verenigd.Een daarvan waartoe het Bloemendaals Ziekenfonds behoort is de Federatie Verenigde Maatschappij Ziekenfondsen. Het bestuur werd gemach tigd het door deze Federatie opgestelde concept-contract en statuten te aanvaar den. In de Raad van vertegenwoordigers wer den benoemd de dames E. A. M. van der Moolen en W. Rijbroek en de heren J. Bromans, A. Capel, W. Fonteyn. C. Fris, H. J. Haver. B. van Kampen (Aerdenhout), J. Menet, H. A. Prenen, H. Tollenaar (Overveen), R. Wildschut. Indien achter de herenleden geen plaats is vermeld, zijn zij de vertegenwoordiging voor Bloemen daal en Santpoort. Als vertegenwoordigers van de mede werkers hebben in het bestuur zitting de heren J. J. Westenburg (voorzitter), R. A. Mees en mejuffrouw J. M. E. Reyers. Voor de leden van het ziekenfonds zijn gekozen mevrouw E. A. M. van der Moolen en de heren H. J. Haver en J. Menet. Op de vliegbasis Deelen had de overdracht plaats van het commando Luchtvaartopleidingen. Op de linkse foto de overdracht van het commando. Links de scheidende commandant luitenant-kolonel W. J. Reynierse en rechts de nieuwe commandant kapitein-ter-zee P. Vroon. Tussen beide in staan generaal-majoor A. Barettaplaatsvervangend chef Luchtmachtstaf en vice- admiraal A. S. Pinke. Rechts: het escorte vliegtuigen daê tijdens de plechtigheid over de vliegbasis vloog. ADVERTENTIE Het wordt nu tijd voor een FLANELLEN NACHTHEMD VAN KORT Zwanendons damesnachthemden met bloem- of stip- garnering in maten 42 Rm 48 in maat 52: 10.95 Mooie flanellen damesnachthemden met hoog gesloten kraagje in extra wijde maat12.45 9.95 11.45 Geheel gebloemde 4 m nr zwanendons 1 U "0 damesnachthemden j Qi Motorsport Knobbelrit voor nieuwelingen Op 7 October houdt de Motorclub Haarlem en omstreken een knobbelrit met attracties voor nieuwelingen. Het doel is de deelnemers in de gelegenheid te stellen zich vertrouwd te maken in de auto- en motorsport. De rit is ongeveer 65 km. lang. De start zal ge schieden bij de uitspanning Kraantjelek te Overveen. Daar is odk^de finish. De rit voert uitsluitend over goede wegen. De attracties zijn geheim, doch zullen van invloed zijn op de uitslag. De gemiddelde snelheid bedraagt 30 km. per uur, zowel voor motoren als auto's. ADVERTENTIE Bij een verloving schaft men zich gladde ringen aan en tevens gaan de gedachten naar de toekomst. Denk dan aan het prachtige Keltum-Pleet (Juweliers Pleet). Zowel verlovingsringen als Keltum-Pleet tafelgerei levert U GROTE HOUTSTRAAT 128 t/o Cornelissteeg Telefoon 19980 Amateurtoneel „Mensen in 't plantsoen" Voor de ledenrijke geheelonthouders- {oneelvereniging „Nieuw Leven" is deze week een feestelijk seizoen begonnen, want in April wordt het veertigjarig bestaan gevierd. Evenals ter gelegenheid van het zilveren jubileum heeft men ter opening het cavalcade-aehtige spel „Mensen in 't plantsoen" van Jan C. de Vos gekozen, omdat daarin alle werkende leden een kans krijgen voor het voetlicht te verschij nen. Bovendien kon men er (mede uit opgedane ervaringen) van verzekerd zijn dat deze potpourri van alledaagse levens wijsheden met een glimlach en een inge houden traan succes zou hebben bij een publiek dat zich gemakkelijk tot medeleven laat bewegen. De gewenste bijval is bij de drie voorstellingen in de Haarlemse Schouwburg dan ook niet uitgebleven. In tegendeel. Het moet trouwens gezegd wor den dat ook de opvoering daar wel aanlei ding toe gaf, daar de goede momenten niet zeldzaam waren. „Mensen in 't plantsoen" kan men eigen lijk geen toneelstuk noemen. Het is een tamelijk willekeurige aaneenschakeling, zoals ik vroeger al eens schreef, van losse grepen uit het leven van doodgewone men sen met al hun simpele deugden en gebre ken in een op de duur wel wat eentonige vorm van alsmaar tweegesprekken op een bank in het park, des morgens, des mid dags, des avonds nergens belangwek kend, doch soms getuigend van een geestige observatie en een zeer elementair dichter lijk gevoel. Zoals reeds opgemerkt werd, aanschouw de men dus een parade van alle werkende leden. Gelukkig mocht men hieruit con cluderen dat „Nieuw Leven" beschikt over voldoende bruikbare krachten om de meest-voorkomende stukken naar wens te kunnen bezetten. Nu kan men wel zeggen dat al deze kleine rollen niet zo erg moei lijk waren, omdat de spelers in de meeste gevallen met een oppervlakkige typering konden volstaan, aangezien er van karak tertekening geen sprake is, doch daar stond tegenover dat iedere opkomst het meteen moest „doen" zonder geleidelijke op bouw of steun van de situatie. Het is onmogelijk alle prestaties op de keper te beschouwen. Volstaan moet wor den met het noemen der uitblinkers en dat waren zonder enige twijfel Chris Slui ters (buitengewoon amusant als de bene pen boekhouder) en Jaap Traksel, die een dubbelrol vervulde en zich in beide geval len onderscheidde. Niet onvermeld mogen blijven (in de volgorde van het program ma): Ali Oostewaal, Rie Hazevoet, Tonnv Hagebout, Bob Stompé en Inge Troost, evenmin als de regisseur, Jaap Kuyper, die weliswaar de mogelijkheden bij lange na niet heeft uitgeput, maar toch voor enkele aardige trekjes en een tamelijk be wegelijke mïse-en-scène zorgde. Slechts enkele rollen waren niet sterk genoeg be zet. Om het evenwicht te bewaren had de krachtige levensvreugde van de mon teur by voorbeeld geprononceerder tot uitdrukking moeten komen. Bijzonder veel zorg was er besteed aan de aankleding van hei toneel, dat er bij zonder fleurig uitzag met al die heesters en struiken. Het décor betekende dan ook een belangrijke bijdrage tot het oproepen van de onmisbare stemming. DAVID KONING. Stijgend museumbezoek Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft vastgesteld dat het aantal bezoekers van de musea in 1949 bijna 200.000 meer bedroeg dan in 1948. Onder de 2.834.000 be zoekers bevonden zich 453.000 niet-betalen- den. Het grootste aantal trok Noordholland, te weten 1.066.000, waarvan Amsterdam 881.000.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5