JACK MORRIS mmrn smt mm HUIS 57.5D Officiële lezing door bewoner bestreden HET Amsterdamse Beurs QKort en Bondig Geen Blijvende Stad V rijdag 29 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant '4 Het dodelijk ongeluk in de Wilhelminastraat Nader onderzoek gaande Wij hebben gisteren uitvoerig weerge geven op welke gronden het College van Burgemeester en Wethouders meent dat de gemeente Haarlem niet aansprakelijk kan worden gesteld voor het dodelijk on geluk ten gevolge van gasvergiftiging, waarvan een bewoonster van de Wilhel minastraat in de nacht van Dinsdag op De bewoner van het perceel Wilhelmi nastraat 47, de heer J. P. Verberne, heeft ons gisteren met stelligheid verzekerd, dat de uiteenzetting die wethouder Happé aan de hand van door het betrokken personeel van het Energiebedrijf verstrekte gegevens aan de gemeenteraad heeft gegeven, op enkele punten volstrekt onjuist is. In de eerste plaats is het volgens de heer Verberne niet waar, dat bij onder zoek geen reden was tot het treffen van bijzondere maatregelen bij de percelen 47 en 49. Op Zaterdag werd namelijk een lek in de gasleiding in ziin kelder provisorisch met isolatieband gedicht. Op Maandag morgen is een opzichter met twee werk lieden komen kijken, waarbij zij vonden dat er geen reden tot verder ingrijpen be stond. De opzichter zou toen gezegd heb ben: „Gelukkig, want we hebben al zoveel werk", hoewel de heer Verberne niet veel vertrouwen in de getroffen voorzieningen stelde. Om twaalf uur 's middags bleek, dat hij niet te pessimistisch was geweest, want het gas stroomde toen krachtig de kelder in. Hij waarschuwde onmiddellijk het G.E.B., waarna, na vijf kwartier wach ten. fitters kwamen om de leiding te her stellen. Er werd toen een nieuwe pijp aangebracht, waarvan gezegd werd, „dat nu ieder gevaar geweken was". Het was dus niet juist, dat er geen aanleiding was om bijzonder op de verbinding met num mer 47 te letten. De heer Verberne zegt ook, dat hij nim mer aan het einde van een werkdag ge waarschuwd is om een raam in de slaap kamer open te laten en hij sprak er zijn bevreemding over uit, dat, toen 's nachts gewerkt werd aan het lek in de op twintig centimeter afstand gelegen toevoerbuis tot nummer 49 niemand op de gedachte is gekomen ook een onderzoek bii de buren in te stellen. Wij hebben deze mededelingen aan wet houder Happé doorgegeven, die ons een nader onderzoek toezegde. Vanmorgen konden daarover nog geen bijzonderheden worden bekend gemaakt. Wel merkte men op, dat in ieder geval vast staat, dat het gas, dat de dood van mevrouw Verberne veroorzaakte, niet af komstig was van de hei-stelde leiding tot nummer 47, maar uit die van het belen dende pand. „Sf. Franciscus van Assisië" bestaat veertig jaar Wegens het veertig-jarig bestaan van de Nederlandse Katholieke Bond van Admini stratief. verkopend en verzekeringsperso- neei „St. Franciscus van Assisië", afdeling Haarlem, op 8 October, wordt op Woens dagavond 4 October een feestvergadering gehouden in gebouw St. Bavo. Als spreker zal optreden de weleerw. Pater Eusebius Peters O.E.S.A.. Het dubbelmannenkwar- tet „Inter Nos" onder leiding van Nico Hoogerwerf verleent vocale medewerking. Op Zondagmiddag 8 October recipiëert het bestuur in gebouw St. Bavo, waar des avonds een cabaret-avond wordt gegeven. ADVERTENTIE Lamshuid pantoffels 9.75 Windb.reakers 77.50 GROTE SORTERING REGENKLEDING Barteljorisstraat Telefoon 13459 Haarlem Reclame-congres gesloten Dagbladen boden deelnemers cocktail-party aan Het tweedaags congres van het Genoot schap voor Reclame is gistermiddag beslo ten met een cocktail-party in Dreefzicht, die de congressisten werd aangeboden door een aantal Amsterdamse en Haarlemse dagbladen. Namens de kranten voerde de heer R. W. P. Peereboom het woord en hij vertelde hoezeer de stad Haarlem het op prijs gesteld heeft de reclame-mensen als gasten te mogen ontvangen. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat het congres goed en vruchtbaar werk heeft gedaan ten gunste van de mooie en onmisbare taak, die de reclame in het maatschappelijk leven heeft. Namens de gasten bedankte de voorzitter van het genootschap, de heer H. G. D. Cop- pens, voor de gastvrijheid eH «e steun, die het congres hier heeft ondervonden. Tevoren hadden de deelnemers in Brink- mann nog twee Amerikaanse films gezien, die bedoeld waren als „reclame voor de reclame". Het waren „De magische sleutel" en „De radar van de verkoop", twee knap gemaakte en zeer suggestieve kleurenfilms, die en dat gelat speciaal voor de laatste op sprekende, zij het soms wat simpele wijze, de absolute noodzakelijkheid van het maken van reclame illustreerden. De laatste inleiding van het congres werd daarna in Dreefzicht gehouden door de heer P. Renkema, die als onderwerp „Collectieve reclame voor de middenstand" gekozen had. Hij wees er op, dat het beginsel van col lectieve reclame de middenstander de aller-individueelste der ondernemers oorspronkelijk vreemd is. Concurrentie van het grootbedrijf bracht de middenstanders tot een samenwerking, die zich manifes teerde in gezamenlijke inkoop. Deze is echter volgens de heer Renkema niet vol doende om de concurrentiestrijd effectief te voeren. Inderdaad hebben middenstanders in sommige branches dat ingezien en zij zijn overgegaan tot het voeren van collec tieve reclame-campagnes. Bij deze cam pagnes wordt nogal eens gebruik gemaakt van een bepaald embleem, maar dat houdt in dat een selectie der deelnemers vereist is, om het embleem te beschermen. Het deelnemen aan collectieve campagnes eist van de vakgenoten een behoorlijke mate van solidariteit en discipline. Naast de directe bestrijding van de con currentie dient de reclame vooral ook posi tief gericht te zijn door middel van voor lichting van het publiek met betrekking tot het gebruik van bepaalde artikelen. De spreker behandelde vervolgens de collectieve reclame door middenstanders uit verschillende branches, die in een be paalde plaats of buurt gevestigd zijn, bij voorbeeld in de vorm van een winkelweek. Hij waarschuwde echter voor het systeem om door middel van „bonnetjes" door de mazen van de Loterijwet te glippen en voor het systeem om er acties van straat tegen straat of buurt tegen buurt van te maken. Een bijzondere attractie voor het kopend publiek, mits deze origineel is, kan bij een soortgelijke campagne echter een goed middel zijn. Tenslotte besprak de heer Renkema een algemene landelijk gevoerde gooawill-cam- pagne voor het kopen bij de middenstand, die stellig waarde heeft, al zal men er goed aan doen haar effect niet te overschatten. Om zo'n campagne goed op te zetten, zijn grote sommen nodig en het is de vraag of de middenstanders bereid zullen zijn deze bedragen te voteren. Tenslotte wees de spreker er op. dat ook bij een landelijke campagne voldoende aandacht moet wor den besteed aan de argumentatie. In dit opzicht achtte hij de wapenspreuk van de Stichting Reclame Middenstand „Ik waak in eigen zaak te allen tijd voor uw profijt" als zeer geslaagd. Een levendige gedachten- wisseling volgde op deze inleiding. De Heemsteedse melksanering Vertrouwenscommissie zal zo nodig haar bevoegd heden hanteren De Vertrouwenscommissie vóór de Heem- steedse melkhandel die enkele dagen ge leden reeds liet blijken, dat zij van plan is krachtig voor het belang van de consu menten in het krijt te treden, heeft gister avond, bij monde van haar voorzitster, mevrouw M. Kubatz-Brugman, op de ver gadering van de Coöperatie van Heem- steedse melkhandelaren opnieuw laten blijken, dat zij niet zal tolereren, dat de dienstverlening aan de Heemsteedse huis vrouwen na de sanering zal verslappen. Zij drong aan op behoud van een cor recte, beleefde en dienstvaardige houding, waarbij klachten over zuur geworden melk of ranzige margarine niet afgedaan zouden worden met opmerkingen als „Dat inte resseert me niet, want m'n provisie krijg ik toch wel", zoals was voorgekomen. Voorts bepleitte zij een betere indeling der be- zorgwijken, waarbij in ieder geval de keus uit twee handelaren gewaarborgd zou zijn. Tenslotte vestigde mevrouw Kubatz er de aandacht op, dat de Vertrouwens commissie deze wenken nu nog als een waarschuwing gaf, doch dat zij niet zou schromen haar bevoegdheid om boeten op te leggen of een nalatige melkslijter te schorsen te hanteren. De melkhandelaren hebben besloten nu ook hun bezorgers over de juiste uitoefe ning van hun taak te instruëren. Geen Oostenrijkse kinderen meer naar Nederland Meer aan 12.000 Oostenrijkse kinderen zijn sedert het einde van de laatste wereld oorlog, met speciale kindertreinen van het Nederlandse Rode Kruis van Wenen uit naar Nederland gebracht om hier enige tijd in een gastvrij milieu opgenomen en ver zorgd te worden. Dezer dagen is het tienduizendste Ween- se kind, dat in ons land is geweest, naar Wenen teruggekeerd. De trein, waarmee het, tezamen met nog ongeveer zeshonderd andere kinderen, arriveerde, was de laatste van een lange reeks van kindertreinen, want thans is een streep onder deze Neder lands-Oostenrijkse kinderactie gezet. Er was in Wenen voor een feestelijke ont vangst op de Westbahnhof gezorgd. Mevrouw S. Ross uit Den Haag en de heer A. Jaslci uit Haarlem, van het Neder landse Rode Kruis, en de heer H. Verhoe ven uit Den Bosch ontvingen een fraaie gouden herinneringsmedaille van de stad Wenen uit handen van de Weense burge meester, dr. Th. Koerner. De plechtigheid die in het Weense raadhuis werd gehouden, werd onder meer door de tijdelijke Neder landse Zaakgelastigde graaf de Marchant et d'Ansembourg en door de Weense kardi naal-aartsbisschop dr. Th. Innitzer bijge woond. De gouden medailles dragen de inscrip- tie: „dat Wiener Kind dankt seinen Helfern". „Jeugd roept jeugd" Onder het motto „Jeugd roept jeugd" hielden de Hervormde Jeugdraad van Bloemendaal en de afdeling Overveen van „Jeugd en Evangelie" gisterenavond de eerste bijeenkomst van een serie culturele avonden. In de tot de laatste plaats gevulde zaal van gebouw „Domi" te Overveen werd de destijds reeds uitvoerig in ons blad bespro ken Italiaanse film „Vier stappen in de wolleen" vertoond. Na de filmvertoning kregen vijf bezoe kers de gelegenheid in een spreektijd van twee minuten htm mening over de film te zeggen. De sprekers werden beantwoord door ds. W. Fijn van Draat, die een korte nabe schouwing hield. De predikant merkte op, dat de verhouding tussen de hoofdpersonen in de film niet reëel was. In het dagelijks leven doen de toestanden zich wél eens anders voor. Toch is de oplossing mogelijk, want waar in de film de hoofdpersoon, de oplossing brengt, daar geeft Christus in ons leven de oplossing, zo besloot ds. Fijn van Draat. „Anna Lucasta" van Ph. Yordan op répertoire van Comedia De toneelgroep Comedia heeft in studie genomen het spel „Anna Lucasta" van Philip Yordan, onder regie van Joan Rem- melts. De hoofdrollen worden vervuld door Magda Janssens. Rie Gilhuys, John Gobau, Ko van Dijk. Guus Hermus en Jan Teulings. Voorts is professor Peter Sjarof uitgenodigd om in de loop van het seizoen wederom als gastregisseur op te treden. „NÏNA" IN HAARLEM Op Woensdag 4 October verzorgt de Neder landse Comedie in de Stadsschouwburg een opvoering van het blijspel „Nina" van André Roussin met Mary Dresselhuys, Guus Oster, Henk Rigters, Pierre Myin en Gerard Relters. De regie is van Johan de Meester. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 114S5 Sociëteit voor bejaarden wordt weer geopend De Haarlemse Sociëteit voor ouden van dagen die ontstond en floreert dank zij de activiteit van rie Haarlemse Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, opent na het zo merreces haar poorten weer in gebouw „Cultura" aan de Jansstraat op Maandag 2 October 's middags om twee uur. De presidente, mevrouw J. van Nispen- Van Wely, zal de opening verrichten. ADVERTENTIE Prof. S. W. Tromp over het „aardstralen"-vraags»uk Voor een groot aantal belangstellenden heeft prof. S. W. Tromp, hoogleraar te Lei den en adviseur van de Unesco, gister avond in een der zalen van Brinkmann een exposé gegeven van het standpunt dat de hedendaagse wetenschap inneemt ten aan zien van het vraagstuk der zogenaamde „aardstralen". De term aardstralen wilde hij liever ver vangen door de betiteling aardvelden, want de streng-wetenschappelijke naspeuringen op dit gebied hebben tot nu toe niet aan getoond dat wichelroede-uitslagen ook maar enig verband zouden houden met. uitstralingen van de bodem. Wel is er een indirect verband gevonden tussen de reacties van wichelroede of pendel en de variaties in de graad van aardmagnetisme en „bodempotentiaal" (electrische span ningsverschillen) die zich op en onder het aardoppervlak voordoen. Het bleek dan ook mogelijk wichelroede-lopers vrij nauwkeurige „metingen" te laten verrich ten van de verschillen in aardmagnetisme en electrische spanning die in bepaalde stukken land optreden en deze in kaart te brengen. Daarbij bleken de varianten stroken dikwijls geheel samen te vallen met die welke exacte metingen van dezelf de verschijnselen in zulk een bodemperceel hadden aangetoond. Men trekke daaruit echter nog geen voorbarige conclusies ten aanzien van het wichelroede-verschijnsel en de aardvelden, welker juiste samenhang nog onderwerp van diepgaande wetenschappelijke naspeu ringen is. De verrichte research-arbeid heeft inmiddels al wel aangetoond dat de aardvelden geenszins noodzakelijk een ongunstig medisch aspect hebben; bij be paalde proeven is soms ook het tegendeel gebleken. De vrees voor „aardstralen" en hun beweerde nadelige invloed op de ge zondheid berust naar sprekers overtuiging dan ook grotendeels op suggestie. De bed den-verzetterij en dergelijke afweerpo- gingen tegen de aardstralen sorteren dan ook naar zijn mening weinig reëel effect, maar ook hier kan de suggestie soms won deren (en dan ten goede) verrichten. Hangende het wetenschappelijk onderzoek naar een mogelijk verband tussen het aard magnetisme en zijn eventuele invloed op het menselijk gestel, waarschuwde de in leider tenslotte zijn gehoor, niet al te cri- tiekloos aan de populaire aardstralen- légenden geloof te hechten, want vele daar van worden alleen verspreid om fabrikan ten van dure maar waardeloze „afweer middelen" gewin te brengen. Organisatrice van deze belangwekkende voordrachtsavond was de Haarlemse „Ver eniging tot Bestrijding van Aardstralen". Te Rotterdam is in de grote Ahoy-hal de beurs voor mode en huishouding „Femina" geopend. Hei Rotterdams Toneel speelde Langendijk Men kan niet zeggen dat het Rotterdams Toneel, één van de vijf grote gesubsidieer de gezelschappen, in de Haarlemse Schouw burg kind aan huis is. Wij krijgen het in tegendeel hier zelden of nooit te zien, hetgeen men overigens niet al te zeer behoeft te betreuren, ai is het jammer dat enkele interessante stukken (zoals „Vuile handen" van Sartre of „Jeanne van Lor raine" van Maxwell Anderson) of door bijzondere kwaliteiten de aandacht trek kende vertoningen (zoals van „Gasten op het kasteel" door Jean Anouilh onder gast- regie van André Barsacq) ons onthouden werden. Slechts de vereniging „Geloof en Wetenschap" zorgt voor de handhaving van het contact en zo zagen wij gisteravond een voorstelling van de uit 1714 daterende comedie „Het wederzijds huwelijksbedrog" van onze Pieter Langendijk, onder regie van Richard Flink, die ook de fleurige en snel verwisselbare décors ontwierp. Langendijk dankt zijn opvallende plaats in de dramatische litteratuur van ons land voor een groot deel aan de onaanzienlijk heid van zijn tijdgenoten. Hij is er aller minst in geslaagd om, zoals zijn bedoeling was, Molière voorbij te streven. Daarvoor bleef zijn talent veel te beperkt en zijn eerzaamheid te burgerlijk. Zijn streven was er op gericht „de kentekenen der ondeug den met kunst op het toneel bespottelijk te maken" echter zonder (zoals hij zelf schreef) „de ongebondenheid, de onkuise uitdrukkingen en snode snorkerijen" van Hooft en Bredero, zijn ook door hem ver eerde voorgangers. Het hier besproken stuk is dienovereenkomstig een toonbeeld van betamelijkheid, sterk zedemeesterend van aard. Het „voorbericht" eindigt met de woorden, die tevens de inhoud kort en bondig samenvatten: „lees- en aanschouw het, tot lering en verfoeiing van een gebrek, dat al te zeer bij onze landaard is inge kropen, namelijk kaal en groots te zijn en het laatste door bedrog staande te hou den". De stof van deze vaak de klucht naderen de comedie werd ontleend aan een schel menroman uit hei laatst van de zeventien de eeuw: „De vermakelyke vryage van den kaaien Utrechtschen edelman en de niet hebbende Geldersche juffer". De intrige is .handig uitgewerkt en sommige tonelen ge tuigen van een nog altijd komische visie, al voelt men hier de invloed van Molière het sterkst, zoals in de scène waarin Char lotte probeert haar schuldeisers het doel van hun bezoek te doen vergeten of die waarin de als baron vermomde knecht een rhetorisch minnedicht voordraagt. De grootste tekortkoming schuilt echter in zijn karaktertekening. Zijn personages groeien niet boven de wel handige en zorgvuldig gedètailleerde typering uit. Bovendien zijn de dialogen, op enkele uitzonderingen na, flauw en zonder poëtische kracht. Het blijft, een tijdverdrijf van kleine luiden. Men kan dan ook niet zeggen dat de vertoning veel opzien baarde, al herinner ik mij er vroeger van, toen Jan Musch de rol van de verlopen soldaat vervulde, toch wel plezier aan te hebben beleefd. Kees Brusse deed het trouwens lang niet onaar dig en ook voor de brutale, ondernemende meid van Mieke Flink kon men bewonde ring gevoelen. Door hun spel zag men de „Hollandse eigenaardigheden" inderdaad soms van de ridicule kant. Maar het gezel schap arme edellieden (Enny Meunier, Eva Hauck en Adolf Rij kens) miste de terstond veroverende zwier, waarmee deze mensen elkaar om de tuin leiden. Ook de bezetting van de toch kansrijke bijrollen kon, naar ik aanneem, het publeik niet over het ge voel heen helpen dat het dicht in dè buurt van de verveling werd gebracht. DAVID KONING. Oorlog en beurskoersen De successen in Korea en de vrees voor inflatie troffen de New Yorkse effecten- markt Woensdag met volle kracht en de no teringen daalden met gemiddeld 3 dollar per aandeel. De waarde van de genoteerde aandelen daalde met naar raming 1.250.000.000 dol lar tengevolge van de grootste daling sedert medio Juli. Effectenhandelaars in Wallstreet zijn van mening, dat een snelle overwinning in Korea een einde zou maken aan de herbe wapening en het economische leven zou overschakelen op een defensie-plan op lange termijn, hetgeen een herwaardering van de noteringen op de effectenmarkt tot gevolg zou hebben. ADVERTENTIE Steeds weer nieuwe zendingen horloges komen binnen. De mooiste van de mooiste, en beste van de beste. Een zeer goed Ankerhorloge, waterproof, shockproof, anti- magnetisch, 17 steens, met radium V Kent U onze sterke jongens Anker- horloges van AL onze Horloges en andere artikelen zijn verzekerd tegen DIEFSTAL BREUK BESCHADIGING 't SILVER STOEPKE de Kleine zaak met de grootste keuze GROTE HOUTSTRAAT 49 Telefoon 20049 Haarlem Waar was Bunkie toch gebleven? Het beertje werd met een geweldige vaart door de stroom meegesleurd. Zwemmen kon hij niet, daarvoor was de vaart van de golven te groot. Hy kon niets anders doen dan zich maar laten meesleuren. Dat ging met grote snelheid, en steeds verder werd hij meegesleurd van de plaats, waar zijn vriendje Rick en de Kabouters zich bevonden De beek maakte vele bochten. In gewone omstandigheden was 't maar een rustig voortkabbelend beekje, maar nu leek "t tvel een wilde rivier Dat kwam, doordat al 't waterdat door de boom was tegengehouden, nu met alle kracht wegliep. En dat vele water koii het smalle beekje bijna niet verzwelgen! Beertje Bunkie voelde zich radeloos Waar zou hij terechtkomen? Zou hij 't kopje boven water kunnen houden? Nu en dan spatten de golven hem over het hoofd, maar gelukkig kwam hij telkens weer boven. Daar zag hij, voor zich uit, de takken van een boom dicht boven het water hangen. Bunkie deed een greep. ...en hij /creep een tak te pakken! Olie Koninklijke Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billïton Mij. II. Slotkoers Openings gisteren koersen 294% 296% 223 224 227% 231% 172 172 280 277 118 161% 160 170 120% 120% 123% 122 137 136% 149 230 BINNENLAND Te 's Gravenhage is aanbesteed het bouwen van een telefoongebouw te Midden- meer. Er waren 25 inschrijvers. De laagste, de aannemer P. C. Tuin te 't Zand bereken de f 109.589. de hoogste, de firma M. den Hertog te Delft f 140.000. Begin October zullen niet alleen recru- ten ingedeeld bij de lichting 1950-11 maar ook die militairen van de lichting 1949-11, die in het voorjaar van 1950 met groot verlof werden gezonden onder de wapens worden geroepen. De Braziliaanse gezant in ons land, de heer J. de Sousa Leao, zal Dinsdag 3 Octo ber in restaurant, „Boschlust" te Den Haag voor het Nederlands Genootschap voor Internationale Zaken spreken over de emigratiemogelijkheden naar Brazilië.. Het Instituut voor Praeventïeve Ge neeskunde te Leiden zal in November een gespecialiseerde opleiding ter hand nemen van medici, die hun arbeid richten op func ties als bedrijfsarts, schoolarts, G.G.D.-arts, ziekenhuis-directeur e. d. Tot dusverre be stond voor medici, die in dergelijke functies werkzaam' zijn, geen gespecialiseerde op leiding. Na een ontvangst door het gemeente- bestuur van Den Haag. hield de Nederlandse Vereniging van Reinigingsdirecteuren Woensdagmiddag een openbare vergadering in de aula van het gemeentemus-um. De voorzitter, de heer A. M. Noppen, uit Am sterdam presideerde het congres van de vereniging voor de laatste maal. want hij treedt af. Tc Amsterdam is op 63-jarige leeftijd overleden de heer L. Soesan, hoofdbestuurs lid van de Algemene Bond van Ambtenaren, De vertegenwoordiger van de republiek der Zuid-Molukken heeft van zijn regering opdracht ontvangen, bij de Nederlandse rege ring te protesteren tegen het gebruik der Nederlandse schepen „Amsteldijk" en ..Sumatra" bij de operaties der Indonesische strijdkrachten, „ter voorbereiding van de aanval op Ambon en de andere vrije eilan den van de republiek der Zuid-Molukken". In Maastricht is Donderdagmiddag de eerste Katholieke middelbare hotelvakschool van ons land geopend. De leerlingen van de nieuwe school^ ruim dertig in getal, boden de directeur, kapelaan W. Spronck, bij deze feestelijke gelegenheid, een schemerlamp aan. De jaarlijkse herdenking der gesneu velden van het Regiment Stoottroepen wordt Zondag 8 October te Leeuwen-beneden in Gelderland gehouden. Het Centreal Bureau voor de Statistiek deelt mee dat het aantal scholen Voor Buitengewoon Lager Onderwijs in het schooljaar 1949/'50 van 189 tot 217 steeg. Hieronder zijn 192 scholen voor zwakzinni gen. Het aantal leerlingen dezer scholen nam toe met 2685 en bedroeg 26.565. waaronder 23.952 op scholen voor zwakzinnigen. Aanbestedingen. Te Westkapelle is aanbesteed het bouwen van een Nederlands Hervormde Kerk. Hoogste inschrijfster was de firma B. Hubers te Dordrecht met f 215.000 Laagste inschrijfster was de firma J. Oort te Vriezenveen met f 199.930. De Rijks gebouwendienst heeft aanbesteed het bou wen van een tweede verdieping en een zolderverdieping op de mijnendienstkazerne te Den Helder. De hoogste inschrijver was P. Doorn te Sint Maartensberg, voor f 284.000. De laagste inschrijfster was de firma E. V. Crey en de Rouw te Rosmalen voor f 237.500. In Zaltbommel werd het bouwen van een ambachtsschool gegund aan de gebr. Van Beest en Werner te Ophemert, voor de som van f 209.988. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde de heer J. E. Vos te Haarlem. Geslaagd. Voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur slaagden aan de Technische Hogeschool te Delft, de heren H. van der Ende te Bloemen daal; L. J. K. van Opijnen te Overveen en C. T. Wester te Beverwijk. Voor het propae deutisch examen voor scheikundig ingenieur slaagden de heren R. Bettman en R. van Staa te Heemstede. Voor de Nederlandse Protestantenbond afd. Heemskerk-Bennebroek wordt Dinsdag avond 3 October door de heer N. Vos, ge meente-secretaris gesproken over Oud- Heemskerk, een praatje met een plaatje. Ds. P. Riemersma, Gereformeerd pre dikant te Vijfhuizen en ds. G. Rienks, reserve-legerpredikant te Heemstede staan op het weetal te Ter Aar. Ds. Rienks heelt ook een beroep naar de Gereformeerde Kerk van Wilnis'öntvangen. Voor het propaedeutisch examen voor geodetisch ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden W. G. Eintho- ven te Heemstede, W. F. C. C. Eysvogel te Aerdenhout en R. Hoekstra te Haarlem. FEUILLETON Oorspronkelijke feuilleton door Herman van Hattum 2) Voor deze eerste keer hield hij zich strikt aan zijn tekst. En aan de klassieke inde ling-in drieën van de preek, waarbij hij voor de tussenzang de historische uitleg en daarna de practische toepassing gaf. De chronologie van zijn tekst keerde hij om door achtereenvolgens te spreken over: dè wijngaard, de arbeiders en de Heer des oogstes. En hoewel het eersj^ gedeelte van de tekst, in die tijd, hem meer aansprak dan het tweede, bepaalde hij zijn hoorders niettemin bij de noodzaak van het gebed tot de Heer om arbeiders in Zijn wijngaard uit te zenden. Toen de middenzang in zicht kwam, stond dominee Rijpstra op de kansel alsof hij er al vijf-en-twintig jaar had gestaan. De vreugde van het spreken had geheel bezit van hem genomen. En de critische ogen van Laersi, die daar zo vlak onder hem op de eerste plaats in de ouderlingen bank zat, vermochten die vreugde niet meer te temperen. Het prille Maartse zonnetje wierp zijn eerste stralen door de stampvolle kerk. Het in het begin nogal hinderlijke voetgeschui- fel, het ingehouden hoesten van de ver kouden gemeenteleden had geheel opge houden en niets verbrak meer de plechtige stilte in het kerkgebouw dan de volle, klankrijke stem van de jonge prediker. Met bewogen stem verhaalde hij van de ar beid van de Oosterling, van de betekenis, die, de oogst voor de bewoners van de warme landen heeft en van de veel grotere afhankelijkheid van de natuur,- daar in de vreemde, de landen met hun grote droogten en allesvernietigende overstromingen. Een klein incident dreigde even de aan dacht af te leiden. In het vuur van zijn spreken lette hij er minder op wat vóór hem op de grote, altijd opengeslagen Sta tenbijbel was gelegd of aan de kant was ingeschoven. En zo kon het gebeuren, dat een onverhoedse armzwaai, die louter een illustratieve taak had, in zijn vaart het blaadje met afkondigingen, dat opzij was ingeschoven, meenam en na een dwarrel- tocht langs de preekstoel vlak naast de ouderlingenbank op de grond deed belan den. Even haperde Rijpstra. Maar de senior onder de ouderlingen, de grijze.Geurts, die recht tegenover Laersi zat, had het onheil bemerkt. Met een bereidwilligheid, ietsje te voortvarend voor de wijdingsvolle stilte in de kerk, stond hij op, klikte het deurtje open, bukte zich, nam het blaadje op en stak het bij zich. Een knikje in de richting van de predikant wilde zeggen: ik zal het u straks bij de middenzang wel even aan reiken. En een haast onmerkbare hoofdbe weging toonde aan, dat Rijpstra zijn be doeling had begrepen. Na de middenzang, "die allen met vuur en uit volle borst meezongen, gewaagde de predikant van de verantwoordelijkheid van de gemeente en die van. de leraar, van de laksheid en luiheid van het christen dom van voor en na de oorlog, van de ver wildering der zeden, de opnieuw zo ge vaarvolle situatie in de wereldpolitiek, de bedriegelijke leuzén van communisme en anarchisme. Hij wees op de vergaande ge notzucht, het niets ontziende egoïsme van de grote massa der mensen, het toenemen de gevaar van het nihilisme, van de laat- maar-gaan en doemaar-raak houding, die in niets anders dan de chaos zou kunnen eindigen. Tenslotte schilderde hij daar tegenover de goedheid van de Zoon des Mensen, Die geen steen had om het hoofd op neer te leggen en Wiens grootheid het krom en verdraaide geslacht had geër gerd, totdat men hem in de kracht van Zijn leven aan het kruishout sloeg. Het was laat geworden. Nadat de predikant zich als eerste door de rijen wachtende gemeenteleden naar de consistoriekamer had begeven, dromden de mensen door drie uitgangen tegelijk uit het kerkgebouw. Zeker duizend hoorders hadden zich opgemaakt om „de jonge do minee" te horen. Een aan hun gedragin gen, buiten, op het grote Marktplein, kon iedere opmerkzame toeschouwer duidelijk merken, dat het oordeel niet ongunstig was uitgevallen. Nu en dan werden twee of drie hoofden bij elkaar gestoken. Een vraag werd gesteld, lispelend of alleen maar met een vragend optrekken van de wenkbrauwen. En de vele geruststellende, goedkeurende knikjes van de aldus aange sprokenen gewaagden van het heuglijke feit, dat de predikant zich reeds met deze eerste dienst een warm plaatsje in het hart van zijn gemeenteleden had veroverd. Zo „gewoon", zo „helemaal niet stads", vonden zijn gemeenteleden hem. Men had zich heel wat anders voorgesteld, minstens een licht opgetrokken neus en een aarze lend uitgestoken hand bij de eerste kennis making met een boer in een naar kamfer riekend stijf pak, met een boerin, wier overvloedig besprenkelde hagelwitte zak doek al op tien pas afstand een goedkope odeur liet ruiken. Maar hij had hartelijk zijn hand uitgestoken en met zijn blauwe ogen recht in die van de anderen gekeken, zonder enige terughoudendheid, zonder een spoor van meerderwaardigheid of af stand, maar open en eerlijk-warm, zoals zijn natuur was. Ook dominee Laersi, met wie hij na af loop van de dienst naar huis wandelde, bleek zeer tevreden. „Goed gesproken, collega", prees hij hartelijk. „Een woord naar mijn hart. En naar het hart van de gemeente, daaraan kan geen twijfel be staan". Rijpstra glimlachte en maakte een afwerend gebaar: de eer kwam niet hem toe, maar zijn Zender, aan Wiens zegen alles gelegen was. Toch deed het hem goed, dat zijn collega zo geïnteresseerd had ge luisterd naar hem, vooral tegen het einde, gestimuleerd in zijn spreken. Ieder mens had ten slotte waardering nodig, een domi nee net zo goed als ieder ander. En wat het applaus was voor een artist en een bewonderende uitroep van een buurvrouw voor een jonge moeder, dat waren de woorden van zijn collega voor hem. De jongenscatechisaties zou hij geven. En in de ver af wijken zou hij zieken- en huisbezoek houden. Dat was bilijk. Hij was zoveel jaren jonger dan zijn collega en de vitaliteit, die deze vi.jf-en-vijftigjarige nog aan de dag legde, moest zolang moge lijk gespaard blijven. Hij verlangde ernaar om te beginnen. Zo spoedig mogelijk helemaal op orde te zijn met alle spulletjes in het grote huis, het tuintje wat opgeknapt, de bomen gesnoeid, het grasveldje geëgaliseerd, een verfje van buiten voor de pastorie en dan beginnen aan de grote taak om in dit dorp van goed hartige, weinig gecompliceerde naturen de boodschap des heils te brengen, zonder veel theologische franje, zonder veel dogmatisch gewroet, maar rechtstreeks, van hart tot hart. Zóveel had hij van de eigenaardig heid der dorpelingen al wel begrepen: al wie met pathos en hoogdravende geleerd heid tot hen kwam, maakte hen onzeker en stootte hen af. Met eenvoudige woorden. zo uit het hart gegrepen en ingegeven door diep medeleven met hun vaak zorgenvol bestaan van dag tot dag, kwam men het verst bij hen. En hij bedacht, niet zonder verwondering, hoe scherp en zuiver deze mensen, die zelfs het woord psychologie niet kenden, toch onmiddellijk aanvoelden of iemand zich gaf naar zijn ware aard, of dat hij trachtte met een masker op zichzelf groot te houden en te doen alsof. Terwijl toch in de stad vaak flair en durf meer betekenden en eerder succes hadden dan werkelijke kennis, werkelijke ziele- grootheid. Hij stond voor het raam, dat zijn vrouw al had geopend. Hij zag in de tuin, waar de eerste crocusjes schuchter hun kopjes boven de aarde uitstaken. Die afkondigingen aan het einde van de dienst waren hinderlijk. Dat moest ver anderen. Waarom was er ook niet een kerkbode, waarin wekelijks of halfmaan- delijks al die huishoudelijke mededelingen werden opgenomen? Enfin met tact en wijsheid zou ook dat wel zijn klaar te spelen. Hij mocht niet gaan forceren. Ge duld en welwillendheid waren voorlopig zijn beste bongenoten. Maar het had hem even geërgerd, de zotte overgang van het einde van de afkondigingen naar de zegen: kunnen worden afgegeven bij de kos ter. Gaat thans heen in vrede.Met een glimlach over zijn eigen kleinheid spoelde de predikant zijn ergernis weg. .(Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6