Ondernemingsbelasting verdwijnt; Vennootschapsbelasting wordt verhoogd MAATKLEDING Vrijdag 29 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 7 EERSTE KAMER P.v.d.A.-fractie was het weer niet met minister Lieftinck eens (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer deed de heer Van Santen (Comm.) een poging de wets ontwerpen inzake afschaffing van de On- dernemingsbelasting en verhoging van de Vennootschapsbelasting wegens de sinds de indiening gewijzigde omstandigheden ingetrokken te krijgen. De hiertoe strek kende motie verwierp de Kamer met 36 tegen 3 stemmen: alleen de Communisten stemden voor. De heer S t ei n h 11 er (K.V.P.) ver klaarde met de voorstellen te kunnen mee gaan. al vond hij het een bezwaar dat ten gevolge van de afschaffing van de Onder- nemingsbelasting het gemeentelijk belas tinggebied opnieuw ingeperkt wordt, het geen hij met het oog op de gemeentelijke zelfstandigheid bedenkelijk achtte. In de hoop dat minister Lieftinck op den duur ook bereid zal zijn tot verlich ting van de op de vennootschappen rusten de lasten mee te werken, zullen de C.H.- senatoren deze bewindsman volgen. Pror". Molenaar (V.V.D.) en zijn po litieke vrienden waren eveneens meegaand, gezien de economische noodzakelijkheid alsmede de rechtvaardigheid van het voor gestelde. In zoverre aanvaardde spreker de ontwerpen op afbetaling, dat hij er op aandrong ten gunste van de zg. midden groep der belastingplichtigen, tot verlaging der tarieven over te gaan. Hierna beval hij nog belangrijke besparingen op het departement van Sociale Zaken. In het algemeen betoogde hij, dat er over de hele lijn heel wat meer te bezuinigen valt. De heer Van de Kieft (Arbeid) wees er op dat de belangrijke bevolkingsaan was toenemende investering nodig maakt om uitbreiding van werkgelegenheid te bevorderen. Kapitaalvorming is gewenst. De vraag rijst of daarom geen wijziging in ons belastingstelsel geboden is. Dit vroeg men zich reeds in 1924 af. toen men blij vende en toenemende welvaart verwacht te. „Kosten en lasten omlaag, winsten om hoog" was toen de leuze en dat is zij ook vandaag. Een enigszins zonderlinge ma nier is het wanneer volgens wettelijk voorschrift bepaalde inkomstenbronnen aan lagere organen (de gemeenten) zijn toegekend, door een andere wet het vloeien van die bronnen te doen ophouden, gelijk door de opheffing van de Ondernemings- belasting gebeurt, zonder dan tevens voor een compensatie te zorgen. De heer Van de Kieft noemde het on rechtvaardig dat de voordelen van het ge ïnvesteerde uitsluitend aan de kapitalis tische sector ten goede plegen te komen. Niet aangenaam vond deze senator het nu reeds voor de tweede maal in één week tijds te moeten strijden tegen deze politiek bevriende bewindsman, voor wie hij overi gens met zijn fractie alle mogelijk waarde ring koestert. Toen de aanhangige wets ontwerpen werden ingediend waren de fi nanciële en economische vooruitzichten volkomen anders zodat minister Lieftinck in dit opzicht een slachtoffer is geworden vap de wet der traagheid. Intussen was het- verhéüg'end, dat minister Van den Br'fnk inmiddels aan de overzijde van het Binnenhof bij het prijzendebat al gezin speeld had op de eventueel intredende noodzaak van een „ombuiging in de be- lastingpolitiek". De heer Van de Kieft ein digde met de vraag of het maar niet ver standig zou zijn „dit kipkarretje (de aan hangige wetsontwerpen), door nu nog een wissel om te zetten, in een loods te laten verdwijnen!" Na een kort betoog van mr. Rip (A.R.) die zich vooral tegen de uiteenzettingen van de heer Van de Kieft keerde, en een lange beschouwing van de heer Van Santen (Comm.), die nogmaals vroeg of onder de huidige omstandigheden handha ving van de beide ontwerpen thans nog wel juist ware, kon minister Lieftinck antwoorden. Volgens hem is er geen sprake van dat de regering het slachtoffer van de wet der traagheid zou zijn gewor den. Ook onder de tegenwoordige omstandig heden komen de ter tafel liggende voor stellen nog wel degelijk in aanmerking om tot wet te worden verheven. De regering is van mening dat er thans niet van ver dere belastingverlichting sprake kan zijn. Wellicht zal verzwaring nodig zijn. Onder meer door de grote stroom van hen die nu uit Indonesië terugkeren, moet krachtig worden voortgegaan in de rich ting van verdere industrialisatie, ter ver groting van werkgelegenheid. Mede in het licht van het industrialisatiebeleid dient men de twee ontwerpen te zien als een der daarvoor noodzakelijke elementen. De mi nister rekende voor, dat de opheffing van de Ondernemingsbelasting tenslotte een nadelig saldo van 27 milüoen veroorzaakt. Aangezien er aan de Ondernemingsbelas- ADVERTENT1E DOORSMEERSTATION IS OOK 's AVONDS GEOPEND! v. LENT'S DREEF-GARAGE Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 28 September 1950 ONDERTROUWD: 28 Sept., J. S. Distel brink en C. M. Ligtenberg. GEHUWD: 28 Sept., G. G. Kruup en M. A. Zwaneveld; J. H. J. Dekker en J. M. Meijer; L. Onderweegs en J. M. A. de Ruijter; J. A. Lebon en E. L. Abspoel; N. M. Spanjaard en W. Ruijgrok; M. Korremans en W. van Mer- kCsteijn. BEVALLEN van een zoon: 25 Sept., P. M. van der PollDiender; 27 Sept.. B. E. Sas Eijkhouöt: J. M. Schavemaker—Stolvoort; C. VerhoevenBaars; G. C. Lammersvan Horsen; K. C. van den Berg—Sneeuw. BEVALLEN van een dochter: 27 Sept.. A. J. Lammers—van der Manden; J. C. W. Ka- moenVan de Loo; A. M. MeijerLigthart: 28 Sept., J. Fokkema—de Groot; M. B. Baas Bremmers; H. de HaasRijnveld; A. B. Raven—Jonker. OVERLEDEN: 26 Sept.. D. van der Pol, 35 j., Hazepaterslaan: C. A. Horeman, 53 j., Leidsestraat; W. F. Schouten. 56 j., Zaanen- laan: 27 Sept., F. J. Klein, 66 j.. Ridderstraat; A. M. J. Kunkelervan Rooijen, 79 j„ Ri- viervismarkt; T. J. E. Wierdeman, 70 j.. Van Eedenstraat; H. VerberneBfod, 40 Wilhelminastraat. ting in brede kringen van ons volk be schouwd als een onbillijke dubbele inkom stenbelasting ernstige nadelen verbon den zijn, waardoor haar verdwijning, zo dra het maar even kan, wenselijk is, moest dit nu maar gebeuren. De bewindsman kon dit met groter overtuiging bepleiten dan toen hij indertijd nog een uitbreiding dier belasting landbouwbedrijven kwamen er onder had aanbevolen. Trouwens, hij was zelf nog steeds verbaasd, dat voorstel ooit te hebben kunnen doen aannemen. Tenslotte gaf de minister de verzekering dat de gemeenten heus aan hun trek zullen komen, zodat er geen reden tot bezorgd heid in dat opzicht bestaat. Bij de replieken bleek dat de heer Van de Kieft (Arbeid) allerminst bevredigd was. Aangezien minister Lieftinck hem ook niet had kunnen overtuigen van de billijk heid van de afschaffing der Ondernemings belasting onder de tegenwoordige omstan digheden, stemden de tot de fractie van de P. v. d. A. behorende senatoren (uitgezon derd prof. Kranenburg) met de Commu nisten tegen dit wetsontwerp, dat met 22 tegen 9 stemmen werd aangenomen. De verhoging van de Vennootschapsbelasting kwam er door met 30-1: de enige aanwe zige Communist; de heer Van Santen, stemde tegen. Op 10 October komt de Eerste Kamer weer bijeen om dan de Huurwet te behan delen. ADVERTENTIE Exclusieve collectie NAJAARS- EN WINTERSTOFFEN Labourmeerderheid tijdelijk gestegen tot negen De parlementaire meerderheid der Britse regering is momenteel gestegen tot 9 door de dood van Harold Roberts, conservatief af gevaardigde voor het district Handsworth (Birmingham), en doordat Labour ook een tussentijdse verkiezing te Leicester heeft gewonnen. De Labour-candidaat verwierf 18.777 stemmen en zijn conservatieve te genstander 13.642. Bij de algemene verkie zingen verenigde de Labour-candidaat te Leicester 25.305 stemmen op zich tegeir de conservatieve candidaat 14.908 en dé li berale candidaat 4.257. Dit keer steunden de liberalen de conservatieve candidaat. De tussentijdse verkezing was nódig door de benoeming van een Labourlid tot rech ter van de Hoge Raad. De huidige meerderheid van negen-is de hoogste sinds de algemene verkiezingen toen Labour vijf zetels meer behaalde dan de gezamenlijke oppositie. De tussentijdse verkiezing te Leicester was de vierde na de algemene verkiezingen. In alle vier de gevallen ging het om Labourzetels. Zij ble ven alle behouden. Er moeten nog drie tussentijdse verkiezingen gehouden wor den. Hierbij staan conservatieve zetels op het spel. In Hoofddorp werd gisteren de Jruitteelttentoonslclling van de kring „Rijn 'en. Amstedland" van de Nederlandse Fruitteeltorganisalie geopend. Voor de eerste maal. hield deze in 1947 opgerichte vereniging een tentoonstelling in Hoofddorp. Foto: .Eèn'.-\ fraaieinzending van een telex uit Hoofddorp., -S» In October wordt een bedrijfstelling gehouden Verwerking der gegevens neemt een jaar in beslag Op 16 October van dit jaar zal in Ne derland de tweede bedrijfstelling worden gehouden. De eerste telling geschiedde in 1930. In 1940 was een bedrijfstclling in een vergevorderd stadium van voorberei ding, doch tengevolge van de oorlogsom standigheden kon deze telling niet door gaan. Bij de wet is voorgeschreven, dat elke tien jaar een algemene bedrijf stelling moet plaats hebben. Omdat de eerste jaren na de oorlog het bedrijfsleven nog niet voldoende was gestabiliseerd om er een kostbare momentopname van te ma ken, is de bedrijfstelling niet, zoals de volkstelling, vervroegd. Dagelijks worden aan het Centraal Bu reau voor de Statistiek vragen gesteld met betrekking tot de omvang en ver spreiding van industrie-, ambachts-, win kel-, handels- en verkeersbedrijven. In vele gevallen kan een afdoend ant woord worden gegeven op deze vragen, doch vaak moet worden verwezen naar gegevens van de telling van 1930 en de behoefte aan een algemene bedrijfstelling is daarom zeer dringend. De bedrijfstel ling heeft betrekking op alle bedrijven op hei gebied van nijverheid, handel en ver- keel-. Omstreeks de eerste helft van October zal aan deze bedrijven een vragenlijst worden uitgereikt en in de tweede helft van October worden de beantwoorde vra genlijsten verzameld. Het volledig en naar waarheid ver strekken der gevraagde gegevens is wet telijk verplicht gesteld. De tellers en al degenen die betrokken zijn bij de verza meling der gegevens voor de bedrijfstel ling, zijn verplicht deze geheim te houden. In de eerste helft van November zullen ongeveer een half millloen vragenlijsten bij het Centraal Bureau voor de Statis tiek binnenkomen. In Maart van dit jaar is een proef telling gehouden in Voorburg en in een deel van 's Gravenhage. Wanneer de kwaliteit van de verzamel de gegevens niet tegen valt, hoopt het Centraal Bureau voor de Statistiek reeds in het eerste kwartaal van 1951 enkele voorlopige gegevens te kunnen publiceren. Negen koeien omgekomen bij boerderijbrand Vannacht omstreeks half een brak brand uit in een boerderij van de heer J. Bouma te Ferwerd in Friesland. Met behulp van de auiobrandspuit die spoedig aanwezig was kon het vuur met groot materiaal be streden worden. Er kon echter niet worden verhinderd, dat de grote schuur tot de nok gevuld met hooi en graan geheel uitbrand de. Een gedeelte van het woonhuis kon worden gered, maar de - waterschade was hier groot. Het grootste gedeelte van de veestapel werd eveneens gered, maar negen koeien kwamen toch in de vlammen om. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. De schade wordt door verzekering gedekt. Bloemendaals meisje ging het verkeerde pad op In de loop van de vorige week verzoch ten de in Bloemendaal wonende ouders van een achttienjarig meisje aan de politie opsporing en terugbrenging van hun doch-? ter. Het meisje had de ouderlijke woning verlaten met de mededeling, dat zij nëar Zandvoort ging, waar zij tot 15 September op het bureau van de stichting „Touring Zandvoort" had gewerkt en was niet meer teruggekeerd. De Zandvoortse politie stelde een onder zoek in, dat geen direct resultaat oplever de. Enkele dagen later ontvingen de ouders van hun dochter de mededeling, dat zij een betrekking had aangenomen bij een kunstschilder op de Zeedijk in Amsterdam. Inmiddels had echter de directeur van de „Touring" aangifte gedaan van vermis sing van een bedrag van ongeveer vijftig gulden, zijnde de kasgelden waarover het. meisje het beheer had gevoerd. Bij het voortgezette onderzoek bleek, dat de jonge dame bij verscheidene inwoners van Zand voort geprobeerd had geld te lenen, het geen haar in enkele gevallen tot bedragen van meer clan honderd gulden ook was ge lukt, omdat zij op de goedgelovigheid van deze personen had gespeculeerd. De Amsterdamse politie heeft daarop het meisje ten huize van de kunstschilder- aangehouden, waarna het naar Zandvoort is overgebracht. Het ontkent het geld bij de „Touring" te hebben verduisterd, maar geeft toe geld onder bedriegelijke voor wendsels bij verscheidene mensen te heb ben geleend. Vandaag wordt de verdachte overgege ven aan de Justitie te Haarlem, waarna de Kinderrechter over haai- lot zal beslis sen. Uitlevering van Westerling zal niet worden gevraagd Onlangs heeft het Tweede Kamerlid de heer Gortzak (Comm.) vragen gesteld.over een eventueel verzoek om uitlevering van en het instellen van een rechtsvervolging tegen de oud-kapitein van het K.N.I.L. R. P. P. Westerling. De heer Gortzak vroeg onder meer: Is de regering voornemens aan de Belgische regering de uitlevering van Westerling te vragen en tegen hem ter zake van het hem toegeschreven on menselijk optreden op Zuid-Celebes eeA rechtsvervolging te doen instellen? De minister-president heeft mede na mens de minister van Justitie en de minis ter van Buitenlandse Zaken deze vragen ontkennend beantwoord en medegedeeld dat het Openbaar Ministerie maatregelen heeft getroffen om ter zake van de in de vragen bedoelde feiten een strafvervolging tegen Westerling in te stellen, zodra deze hier te lande zal worden aangetroffen. Op grond van het geldende uitleverings verdrag met België is uitlevering wegens dergelijke feiten niet mogelijk. Tegen zo danige uitlevering verzetten zich ook de bepalingen van de souvereiniteitsover- dracht, zowel ten opzichte van de aard der feiten, waarvoor strafvervolging hier te lande mogelijk is, als van de omstandig heid, dat deze feiten zijn gepleegd op het grondgebied van een derde staat. Op Marken heeft de heer P. Boes deze week voor de tweede maal in dit jaar aard beien geplukt Dodelijk ongeval op boerderij te Winterswijk Een ernstig ongeval op de boerderij „Dieshuis" te Dorpbuurt, gemeente Win terswijk koste Donderdag de 66-jarige landbouwer B. te S. het leven. Volgens verklaring van getuigen had Te S. een begin willen maken met het sto men van aardappelen. Hiertoe was de vorige dag de stomer reeds in een weiland, direct achter de boerderij geplaatst. Nadat Te S. de opstellingsplaats nog eens had bekeken, vond hij het raadzamer, de aardappelstomer een tiental meters verder op te plaatsen. Toen de landbouwer het paard aanspoorde om de stomer voort te trekken, sloeg het paard op hol, waarbij Te S. zijn evenwicht verloor, achterover sloeg en tussen het inspan en de vuurpot van de stomer bekneld raakte. Nadat het slachtoffer 15 meter w-as meegesleurd kwam hij onder de zware machine te recht, waarbij het linkerachterwiel over zijn borst reed. In zorgwekkende toestand werd Te S. naar een ziekenhuis overge bracht, waar hij even later overleed. De malversaties in Oldebroek Naar het A.N.P. van bevoegde zijde uit Groningen verneemt zal het onderzoek naar aanleiding van de malversaties, die op uitgebreide schaal in de legerplaats Ol debroek aan het licht zijn gekomen, nog ruim anderhalve maand in beslag nemen. Men heeft hier te doen met grote admi nistratieve tekortkomingen en onvoldoende beheer van 's Rijks financiën. De kamp commandant van deze legerplaats is op hei ogenblik ziek. In zijn plaats werd inmid dels een nieuwe commandant benoemd. Het administratief beheer wordt in Olde broek door een vaste bezetting van onge veer 50 personen gevoerd, waarvan thans enkele gearresteerd zijn. Tegen negen an deren werd proces-verbaal opgemaakt. Verwacht wordt, dat het aantal arresta ties nog wordt uitgebreid. Bij de gearres teerden bevinden zich zowel hooggeplaat ste. als lagere militaire functionarissen. Tijdens het onderzoek is gebleken, dat men in dit kamp een grote luxe gewend was, waaraan direct een einde werd ge maakt. Naar de omvang van de fraude, voor zo ver dit het financiële beheer betreft, wordt op het ogenblik door de accountantsdienst van het ministerie van Oorlog een onder zoek ingesteld. N.S.B.-ers streden in Mei 1940 aan Duitse zijde Voor de bijzondere strafkamer van de rechtbank te Amsterdam stonden Donder dag vier Nederlanders terecht, wie onder meer ten laste was gelegd, dat zij op 10 Mei 1940 met eenheden van het Duitse leger in een op Nederlandse uniformen lijkende militaire kleding ons land waren binnengetrokken. De verdachten waren allen of in Duitsland geboren, of hadden er'het grootste deel van hun leven door gebracht. Als lid van de bond van Neder landse N.S.B.'ers in Duitsland volgden zij een cursus, die een complete militaire op leiding bleek te zijn. Op 9 Mei 1940 werd dé cursisten medegedeeld, dat de Engel sen Nederland wai-en binnengevallen en dat Duitsland ons land daarom te hulp zou snellen. De Nederlanders kregen unifor men aan van de Nederlandse Landmacht, /de Marechaussee en Nederlandse spoor- 'vwëgarbeiders. „Opdat men in Nederland zou zien met vrienden te doen te hebben", zei een' der verdachten. Een van de ver dachten voerde ter verdediging aan, dat het hem destijds wel geleken had zijn aan gevallen landgenoten een handje te gaan helpen. Toen hij eenmaal over de grens was bleek hem echter, dat de Duitsers met andere intenties, dan hij verwacht had, de Nederlandse grens geschonden hadden. De officier van Justitie eiste tegen de verdachten, van wie één inmiddels de Duitse nationaliteit heeft verkregen, straf fen van tien tot dertien jaar. De verdedi gers legden het accent op de uitgesproken Duitse omgeving,, waarin deze Nederlan ders het grootste deel van hun leven heb ben doorgebracht. Op 6 October zal in deze zaak uitspraak worden gedaan. Felle brand in meubelfabriek bij Gouda Tengevolge van het springen van een Iakketel is Donderdagavond een felle uit slaande brand uitgebroken in de kronen- en meubelfabriek van de fa. Van de Bosch én Steehouwer, gelegen in Stolwijkersluis, nabij Gouda. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de eigenaars, die nog in het pand werkzaam waren, niet de gelegenheid hadden hun kleding en fietsen te redden. Het. gebouw brandde als een fakkel. Spoe dig was de motorspuit van Stolwijkersluis, gemonteerd op een paardewagen, ter plaatse, maar het vuur had toen al zo'n omvang, dat er niet veel te redden viel. Brandspuiten uit Gouda, Gouderak en Haastrecht verleenden assistentie. Met een twintigtal stralen werd het vuur bedwon gen. Twee woonhuizen, links en rechts van de fabriek liepen water- en enige brand schade op. Uit een van de huizen moest een 66-jarige gebrekkige weduwe worden ge red. Tot laat in de avond is men met hel nablussen bezig geweest. De inboedel ging geheel verlóren. Hygiënische toestand op de „Goya" was goed De minister van Oorlog heeft op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Fens (K.V.P.) over de hygiënische toestanden aan boord van het troepentransportschip „Goya" medegedeeld dat aan boord van de „Goya", op 6 Juni vertrokken van Tand jong Priok en op 3 Juli aangekomen te Amsterdam, drie babies zijn overleden. De doodsoorzaak wordt door de chef van de militaire geneeskundige dienst aan boord toegeschreven aan andere feiten dan aan de hygiënische toestanden aan boord van het schip. Volgens het rapport van deze arts is de hygiëne aan boord van het begin tot het eind der reis goed geweest. De arts verklaart dat de drie babies zeer erastig ziek geworden zijn, toen de tempe ratuur op de vierde dag na het vertrek plotseling zeer hoog opliep, een overgang welke ook van de volwassen passagiers zeer veel heeft gevergd. Een der babies was reeds ziek aan boord gekomen. Zeepost voor Oost en West Met de voigende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staat tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië, m.s. „Oranje" (3 October): naar Nieuw Guinea: m.s. „Modjokerto" (31 Oc tober): naar de Nederlandse Antillen: m.s. „Willemstad" (10 October) en naar Suriname: s.s. „Cottica" (11 October). Voorontwerp van nieuwe Vestigingswet De minister van Economische Zaken heeft om advies aan de Sociaal Economi sche Raad toegezonden het voor-ontwerp „Vestigingswet 1951". In de Memorie van Toelichting wordt onder meer gezegd dat de minister het in de tegenwoordige omstandigheden niet juist acht een algemeen vestigingsverbod te handhaven, waarbij het niet aan enige wettelijke norm gebonden inzicht van de overheid beslist, of een vergunning tot ves tiging zal worden gegeven De wet zal niet uitsluitend voor het kleinbedrijf gelden. Zij beoogt niet de ont wikkeling van het vestigingsrecht te door breken, doch bouwt voort op hetgeen onder de thans geldende wettelijke regeling is gegroeid. Nauwe aansluiting is gezocht bij de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937. De eis van credietwaardigheid zal niet worden gehandhaafd. Voorts worden de vestigings eisen vastgesteld bij algemene maatregel van bestuur. De werkingssfeer van de wet zal niet beperkt blijven tot bepaalde delen van het bedrijfsleven. Arbeider door trein geraakt De dieselelectrische trein uit Groningen, die om acht minuten voor zes in Zwolle moet komen, heeft een kwartier vertraging gehad in de polder ten Oosten van Zwolle. Twee arbeiders, werkzaam bij de electrifi- catie van de spoorlijn naar het Noorden, keerden van hun werk naar huis terug. Toen zij de kleine spoorbrug over de We tering, in de buurt van de IJselcentrale pas seerden. kwam hun met een snelheid van 100 kilometer de dieseltrein achterop. Zij probeerden snel opzij te springen, doch een van hen, de 50-jarige Th. van de B.. werd door de trein geraakt. De andere arbeider J. Katouw kon zich ternauwernood red den. De bestuurder bracht de trein dadelijk tot stilstand. Van de B. is naar het zieken huis te Zwolle overgebracht. Hij bleek zware inwendige kneuzingen te hebben. Technische Hogeschool en Hogere Textielschool gaan samenwerken Er zijn plannen in voorbereiding om een samenwerking tot stand te brengen tussen de Technische Hogeschool te Delft en de Hogere Textielschool te Enschedé. Deze plannen, die nog door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen moeten worden goedgekeurd, voorzien in het bijbrengen van textiel-technische ken nis aan werktuigkundige ingenieurs, die van plan zijn zich te specialiseren in het textielvak. Voorlopig geldt het hier een proef. In West-Brabant is de bietencampagne begonnen In de drie fabrieken van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken in West* Brabant, de „Roosendaal", de „Zevenber gen" en „Dinteloord" is de bietencampagne begonnen. De drie verbonden ondernemin gen hopen vóór Kerstmis 900 millioen kilo gram bieten te verwerken, waarvan te Dinteloord alleen reeds 450 millioen kilo gram. Deze fabriek heeft een capaciteit van 5 millioen kilogram per dag. Steenbergen is de campagne aan de fabriek van de Centrale Suiker Maatschap pij begonnen. De fabriek van de C. S. M. te Breda begint volgende week. Automobilisten, die over de smalle dijken van West-Brabant rijden, moeten niet al te zeer op hun remmen vertrouwen. De bietenwagens veranderen in minder dan geen tijd het wegdek in een glijbaan van vette klei. De vacature op de secretarie van Hazerswoude Minister beantwoordt vragen van mej. Tendeloo Op vragen van het Tweede Kamerlid mejuffrouw Tendeloo (Arb.) over het stellen van de voorwaarde van een bepaal de geloofsovertuiging aan sollicitanten naar een betrekking bij de gemeentesecretarie van Hazerswoude heeft de minister van Binnenlandse Zaken onder meer geant woord dat hij de zienswijze deelt van de toenmalige minister-president, minister van Algemene Zaken, die in antwoord op de op 26 September 1947 door mejuffrouw Tendeloo ingezonden vragen heeft ver klaard, dat de omstandigheden kunnen medebrengen, dat ook de levensbeschou wing der sollicitanten naar een openbare betrekking in de overwegingen dient te worden betrokken. Het is de minister gebleken dat de on evenredige verhouding tussen het aantal protestantse en rooms-katholieke ambtena ren ter gemeentesecretarie ie Hazerswoude voor het gemeentebestuur aanleiding is ge weest om te besluiten te trachten in een ontstane vacature voor een adjunct-com mies een Rooms-katholiek te benoemen, echter onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat aan de vakbekwaamheid niet in het minst ie kort zou worden gedaan. Niette min kan inderdaad ook naar de mening van de minister, de vraag worden gesteld of de gewraakte toevoeging, ten einde mis verstand te vermijden, niet beter achter wege had kunnen blijven. De burgemeester van Hazerswoude heeft de minister de verzekering gegeven, dat in het vervolg tegen het opnemen van soort gelijke toevoegingen zal worden gewaakt. De minister heeft geen aanleiding gevon den ter zake een circulaire aan de gemeen tebesturen te richten. Kampioenschap speedway Donderdagavond zijn in het Olympisch Stadion wedstrijden gehouden om het kam pioenschap van Nederland speedway. De belangstelling was door het ongunstige weer van de laatste tijd niet groot. Favorieten voor de titel waren de Amster dammer Co Boef fkampioen van het vorig jaar). Van der Sluis uit Geleen en T. Met selaar uit Linrmen. Zij kwamen in de eind strijd uit, waarin eerstgenoemde zegevierde. Tot aan de laatste heat heerste er grote spanning. Hierin startten Boef, Van der- Sluis en Metselaar. Na een felle race werd Metselaar winnaar, gevolgd door Boef en Van der Sluis. Hierdoor was de stand, dat allen veertien punten hadden verzameld. Een extra-rit was nodig voor het aanwijzen van de kampioen. Het bleek, dat Boef zijn krach ten voor deze race had bewaard. Hij zege vierde en liet Metselaar en Kroeze achter zich. Laatstgenoemde had met pech te kam pen. Drie en halve ronde bezette hij de tweede plaats. Hij kreeg moeilijkheden met zijn motor en Metselaar ging hem voorbij. Kroeze heeft de snelste ronde gemaakt in de derde heat. Zijn tijd was 1 min. 22 sec. en hij bleef drie en halve seconde boven het baanrecord, dat de Engelsman Bill Kitchen gevestigd heeft. De jonge rijders hebben deze avond goed werk geleverd. Vierde is geworden de Am sterdammer G. Jonker en vijfde Kroeze. Cultureel werk in Haarlem-Noord De Volksuniversiteit heol'L in samenwer king met de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Departement Haarlem, voor Haarlem-Noord boven de Jan Gijzenkade een cultureel comité opgericht, dat ..Het Comité over de Brug" is gedoopt. Dit co mité zal in het komende winterseizoen enige culturele avonden geven in de gym nastiekzaal van de J. P. Coenschool ir. de Gijsbrccht van Aemstelstraat. Om deze avonden voor iedereen open te stellen is de entrée-priis zeer laag gesteld. Door de grote uitbreiding van deze woon wijk is het comité van mening, dat het met zijn werk in een grote behoefte zal voorzien. Om de mogelijkheden te beoor delen zal het comité zich in dit seizoen bepalen tot één avond per maand. O.o deze avonden zullen films gedraaid of lezingen worden gehouden. Het comité hoopt het volgende seizoen ook cursussen te kunnen geven. De eerste avond van het comité zal worden gehouden op Maandagavond 9 October. Drs. P. H. Creutzberg zal dan een film vertonen over Suriname. Dak van Zwolle's sportfondsen- bad staat op instorten De sporlfondsenbaa-affaire te Zwolle houdt al vele maanden de gemoederen bezig. Het bad is volkomen verwaarloosd en het dak verkeert zelfs in bouwvallige staat. Doordat het gemeentebestuur van Zwolle en de N.V. Verenigde Sportfond- senbader., welke beide financieel betrok ken zijn bij deze instelling, het niet eens konden worden, was zelfs bepaald, dat hei bad per 1 October gesloten zou worden. Nadat van verscheidene zijden tegen deze stap is geageerd, is thans bekend ge maakt. dat het bad voorlopig geopend blijft. Gegronde hoop bestaat, dat beide partijen het komende maand eens zullen worden. Dat restauratie van dit, in 1933 neergezette, gebouw dringend noodzakelijk is, blijkt wel uit het feit, dat het dak geen sneeuwval meer zal kunnen verwerken. De kans op instorten is dan niet denkbeeldig. ADVERTENTiE Drie jongetjes in IJmuiden aten van vergiftige plant Toestand van een hunner zeer ernstig Drie jongetjes, die gistermiddag om 4 uur bij de spoorwegtunnel in de nabijheid van het politiebureau te Velsen van de vrucht aten van een plant, waarvan de s.oort nog niet kon worden bepaald, werden onwel. Twee van hen moesten in het Anthonius Ziekenhuis worden opgenomen. De toe stand van een hunner, A. D. O. Hi. iS zeer ernstig. Hij is nog steeds-niet'bij kennis. De ander, J'. van Z., maakt het goed. De politie te Velsen deelde mede, dat de vrucht, waarvan de kleine jongens aten, enigszins op een tamme kastanje lijkt. De plant heeft iets weg van een tomatenplant,.. Lisse Kalumet Axkit won de harddraverij Onder grote belangstelling werd Donder dagmiddag de jaarlijkse kortebaandraverij te Lisse gehouden. Drie en twintig paarden verschenen aan de start. De uitslag was als volgt: eerste prijs f 1000, Kalumet Axkit van dc gebroeders Knijnen- burg; tweede prijs Karei Pluto van Meinar- die; derde prijs Miss A. van Van der Heiden. De vierde prijs werd gedeeld door Johannes van Maarseveen, Nanaa D, van Van Doeven en Mountaineer van Tromp. In de morgenuren werd voor boerenpaar den met versierde tilbury ringrijderij ge houden, De uitslag was: 1. J. Rotteveel: 2. J. Langeveld; 3. K. Warmerdam; 4. W. Dui- neveld. Mooiste versierde tilbury: 1. W. Heems kerk; 2. A. v. d. Salm; 3. J. v. Noort. Bloemendaal Verzoek om geen rookartikelen per automaat te verkopen De besturen van de Katholieke, Christe lijke en neutrale organisaties van sigaren winkeliers hebben zich tot het college van van B. en W. van Bloemendaal gewend met het verzoek de verkoop van rookartikelen door middel van automaten bij politiever ordening te verbieden. In Haarlem en Heemstede bestaan dergelijke bepalingen reeds. Alle winkeliers uit de gemeente Bloemendaal op een enkele na zijn tegen verkoop per automaat. Hoofden van Bloe- mendaalse scholen en onderwyzersorgani- saties hebben adhaesie betuigd aan het verzoek van de sigarenwinkelier-s. Zandvoort Keuring politiehonden Onder auspiciën van de Nederlandse Bond van de diensthond, hield de afde ling Zandvoort en omstreken weer de jaar lijkse keuring voor surveillance-honden. Als keurmeesters traden dit jaar op de oud-hoofdcommissaris van politie te Haar lem, de heer E. H. Tenckinck. de gepen- sionneerde rechercheur J. Doorenbosch en de rechercheur van de Amsterdamse re cherche de heer P. Donker. Zeven honden onderwierpen zich aan de zware proeven, waarvan er twee werden afgewezen, een slaagde voor de eerste maal, terwijl aan een viertal, die voor de verplichte tweede keer opkwamen het cer tificaat van bekwaamheid kon worden uit gereikt. Dit waren: jachtopziener G. Rol vers met 395 punten, jachtopziener A. M. Jansen met 365 punten, jachtopziener C. Rietvink met 364 punten en jachtonziener A. Versteeg met 362 punten. Jachtopzie ner P. v. d. Mey tenslotte verwierf met zijn eerste proef een punten-aamal van 366. Heemstede DIEFSTAL VAN KABEL Van een terrein van de gasfabriek is 100 m. hoogspanningskabel gestolen. De recherche stelt een onderzoek in.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 9