Ra, ra wat is dat.... SLEUTEL WE© 2 Voor snelvervoer Gé v. d. Bosch Predikbeurten QKort en Bondig Zo'n mooie permanent „SALONS BE COIFFURE" Ceen Blijvende Stad Zaterdag 30 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Van duisternis tot licht Amsterdamstraat wijdde haar nieuwe verlichting in Gisteravond is dan eindelijk de lang verbeide nieuwe verlichting van de Am sterdamstraat in gebruik gesteld. Terwille van het contrast had men de oude illu minatie van povere gaspitjes deze avond niet ontstoken, terwijl ook de meeste étalages tot aan het grote ogenblik in don ker gehuld bleven, zodat er tegen zeven uur in deze contreien een waarlijk Egypti sche duisternis heerste. Remmend op de publieke belangstelling werkte dit echter allerminst, want te oordelen naar het ge drang, het geduw en het gehos was vrij wel niemand in Oost thuisgebleven en amuseerde iedereen zich kostelijk ln het donker. De grootste drukte concentreerde zich echter voor het hoekpand Amsterdamstraat 51, waaruit zich om iets voor halfacht een aantal zwarte gedaanten losmaakte met wethouder W. F. Happé voorop, die in zijn armen een ledige azijnfles, waarin een monstrueus grote vuurpijl, torste. Toen dit groepje notabele samenzweerders zich door de saamgestroomde massaas had heenge drongen, werd dit stukje pyrotechniek in het midden van de straat geplaatst en klokke halfacht door de heer Happé eigen handig en vakkundig ontstoken. Met hevig gesis en onder nog heviger bijval van de menigte verdween de vuurpijl in het inkt zwarte zwerk en dit was tevens het signaal voor de verborgen knoppendrukkers om de nieuwe verlichting te ontsteken. Plotseling baadde nu de volgepakte straat zich in een zee van licht en gezelligheid, waaraan ook de vele extra reestelijk-verzorgde étalages ruimschoots bijdroegen. Nog heel lang bleef het een vrolijke drukte in de Amsterdamstraat, die deze avond een der gezelligste winkelstraten van Haarlem was en die een goede gooi maakt om dit ook in de toekomst te blijven. Vóór het ontsteken van de nieuwe ver lichting had er ten huize van de heer N. A. Meiland een kleine plechtigheid plaats ge had, tijdens welke de voorzitter van de Amsterdamstraat Winkeliers Vereniging, de heer Simons, de gemeente en verdere medewerkers aan de tot standkoming van deze verbetering namens Haarlem-Oost dank zegde en de hoop uitsprak dat er nu ook spoedig een begin gemaakt zou kunnen worden met een ander desideratum: betere trottoirs. Wethouder Happé had daarna namens het gemeentebestuur de Oosterlingen geluk gewenst met de nieuwe lichtbronnen in hun hoofdstraat en de hoop uitgesproken dat deze winkelstraat door de toewijding en ijver van haar middenstanders de „Kal- verstraat van de Amsterdamse buurt" zou mogen worden. Wat de wensen inzake de bestrating betreft zegde hij toe, dat deze de volle aandacht van B. en W. hebben. Lichting 1949 II moet Maandag onder de wapenen komen Zoals wij reeds eerder meldden zullen de dienstplichtigen van de lichting 1949-H die dit voorjaar met groot verlof werden gezonden, weer onder de wapenen komen. In afwijking van hetgeen vermeld staat in het oproepingsformulier, dat deze dienstplichtigen ontvingen, deelt'de Leger- voorlichtingsdienst mee,' dat de opgeróe- penen Maandag moeten reizen per eerste reisgelegenheid na zeven uur. Voor de dienstplichtigen met bestem ming Harskamp, via EdeWageningen zullen aan het spoorwegstation EdeWa geningen extra bussen voor het vervoer naar Harskamp gereed staan. Voor de dienstplichtigen van de lichting 1950-11, die op 3, 4 en 5 October onder de wapenen moeten komen, zullen van 29 September tot en met 3 October na de nieuwsberichten van zes en zeven uur 's avonds eveneens belangrijke mededelin gen volgen. Burgemeester van Utrecht wederom solist bij het U.S.O. Op 25 en 27 October zullen door het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van de vaste dirigent Paul Hupperts con certen worden gegeven ten bate van de Stichting 19401945 en van de bloed transfusiedienst van het Rode Kruis. So listische medewerking is toegezegd door jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, die met het orkest het Tweede Pianoconcert van Rachmaninoff zal voor dragen. ADVERTENTIE zeggen vele automobilisten als ze iets horen dat „er niet bij hoort". Wat dat is? Dat zoekt ons personeel wel uit! Maar kom in zo'n geval direct naar Autogarages Olieslagerslaan 36 - Koninginneweg 113 Tel. 10570 b.g.g. 12403 - 13441 Dinsdagavond optreden van Marcel Marceau Zoals wij reeds in enkele regels hebben meegedeeld bij de bekendmaking van het programma van' de Haarlemse Kunstge meenschap heeft op Dinsdag 3 October het optreden plaats van de vermaarde Franse pantomimespeler Marcel Marceau met zijn gezelschap, dat in 1948 te Parijs werd op gericht en reeds een internationale reputa tie geniet. Deze bijzondere artistieke ge beurtenis, die liefhebbers van de theater kunst zeker niet mogen verzuimen, ver dient een korte voorbeschouwing. De pantomime (of het gebarenspel) is reeds zeer oud, maar geraakte na de slui ting van het Théatre des Funambules in 1862, waar Jean Gaspard Deburau, de grootste der Pierrots, zijn triomfen had gevierd, althans in de zuivere vorm totaal in vergetelheid, dat wil zeggen als men de circusclowns en de stomme films (van Chaplin bijvoorbeeld) buiten beschouwing laat. De wedergeboorte van het genre is voornamelijk te danken aan Etienne De- croux, evenals zijn leerling Marcel Mar ceau voortgekomen uit de toneelscholen van Jacques Copeau en Charles Dullin, waar zij met de mime in kennis kwamen, die daar als voorbereidend hulpmiddel op de repetities werd toegepast. Tezamen met de thans fameuze acteur Jean Louis Bar- rault hebben zij, mede uit'protest tegen de overheersing van het banale en dubbel zinnige woord, getracht de aan geen mis verstand onderhevige taal van het gebaar en de lichamelijke expressie tot zelfstan dige ontwikkeling te brengen. De gehele wereld heeft iets van hun resultaten kun nen zien door middel van de film „Les Enfants du Paradis", die gewijd was aan de bloeitijd van de zogenaamde „stomme comedie". Marcel Marceau kan gelden als de groot meester op het gebied van de komische transfiguratie. Zijn „Bip" is een poëtisch- burleske figuur, dromend over de vele voor hem onbegrijpelijke tegenstrijdig heden in de hem omringende wereld, potsierlijk en droefgeestig tegelijk. Men zal deze verschijning in een achttal zeer afwis selende scènes kunnen aanschouwen. Voor de pauze geeft Marcel Marceau een tien delige demonstratie van de moeilijk te be heersen techniek van de mimische be weging, onder meer van de verschillende manieren van lopen. Daaruit blijkt hoe ver hij het heeft gebracht in „de kunst van het onmogelijke". „Bip" werd voor het eerst vertoond op de Biennalete Venetië in 1947 en later op de festivals van Salzburg in Oostenrijk en Edinburgh in Schotland. In 1948 trad Marcel Marceau op als regisseur bij het cabaret van Wim Sonneveld ter voorberei ding van het programma „Het lied van Pierrot". In dat jaar verkreeg hij ook de ter nagedachtenis van Deburau ingestelde prijs van de Franse regering. De Mos en Schroeder winnen in Wembley De Zweed Schroeder en onze landgenoot De Mos bereikten de 3de plaats in het dub belspel van het toernooi voor beroepsspelers te Wembley met een 6—2, 6—2, 60 overwin ning op Wilde (Groot Brittannië) en Scheuer- meior (Zwitserland). Schroeder en De Mos gaven gedurende de gehele partij, welke overigens slechts 40 mi nuten duurde, de toon aan, waarbij De Mos blijk gaf zich op gevaarlijke ogenblikken tel kens weer tijdig te kunnen herstellen. Pancho Gonzales (Verenigde Staten) sloeg in de finale van het heren-enkelspel zijn landgenoot Van Horn met 6—3, 6—3, 6—2. Deze overwinning leverde hem 500 p.st. op. in totaal won Gonzales tijdens dit tournooi "00 p.st. ADVERTENTIE TS&, 11493 - LANGE VEER3TRAAT 11 DE „SLSUTELSPECIALtSr* IJmuiden Kinderen werden vergiftigd door een „doornappel" Nader blijkt, dat de ernstige vergiftiging van drie Velsense jongens, waarvan wij Vrijdag melding maakten, is veroorzaakt door de hoogst giftige „doornappel", een plant uit de familie der Nachtschaden, die veel op een tomatenplant lijkt en waarvan de vruchten veel overeenkomst vertonen met een kastanje. De Velsense Plantsoendienst heeft na het geval onmiddellijk de omgeving afgezocht naar meer van deze gevaarlijke planten. Er werd een vrachtwagen vol gevonden. De beide knapen, die er het ergst aan toe waren J. v. Z. en A. D. O. H., zijn nu beiden buiten gevaar en maken het goed. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 1 October waargenomen door: dr. A. J. van Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913, dr. W. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 16850 en dr. J. L. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 28032. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. ADVERTENTIE ©OOOOOOQOQOOOOOÓOOOOOQOO0OOO OHDÜLATIOH PERMANENTE 99 Eugène 99 „Tlède Douce" - „New York" DE MOOISTE FRANSE EN AMKRIK. LAUWE PERMANENT Absoluut geschikt voor alle haarsoorten Haarverven - Blonderen - Klcur- spoelingen - Amerikaans - France A. DE ]ONG Jacobijnestraat 13 Telef. 18 7 31 Nationaal-Internatlonaal bekroond 0 Nationaal-Internatior OOOOOOOOOOOOOOOOt XDOOOOOSOOOOO ADVERTENTIE DAGELIJKSE AUTODIENSTEN HAARLEM - TEL. 11143—10290 ZAND VOORT - TEL. 2852 EXPEDITIE EN TRANSPORTEN DOOR GEHEEL NEDERLAND Indrukken uit het Nabije Oosten Voor het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, vertelde prol', dr. S. W. Tromp gistermiddag in Brinkmann over: „Enige algemene indrukken uit het Nabije Oos ten". Prof. Tromp heeft jarenlang als geo loog in het Nabije Oosten gewerkt, was adviseur van de Turkse regering en is thans hoogleraar aan de Universiteit van Cairo en adviseur van de UNESCO voor het Nabije Oosten. De spreker nam zijn toehoorders mee voor een reis in vogelvlucht die begon in •Egypte. Hij wees op de ontstellende armoe de van de agrarische bevolking, die zelfs te apathisch is om een sociale revolutie te ontketenen en op de scherpe politieke con trole, die dit zeer moeilijk zou maken. De boeren bevinden zich voorts in de greep van opkopers, die wanneer dat hen beter uitkomt crises arrangeren om goedkoper in te kunnen kopen. Het onderwijs be halve het universitaire is er achterlijk. Egypte heeft enige rijke hulpbronnen, maar het is er voor buitenlanders moeilijk zaken doen, door de algemeen heersende corrup tie. De rijke groepen in Egypte vrezen over het algemeen buitenlandse concurrentie vooral die van het energieke Israël omdat de productie in hun bedrijven op een ach terlijke leest is geschoeid. Via de Libanon, waar de nakomelingen van de Phoeniciërs nog dezelfde geslepen heid en commerciële bekwaamheden bezit ten als hun voorouders, nam hij zijn toe hoorders mee naar Syrië, waar de agrari sche bevolking' een voor het Nabije Oosten weldadige energie tentoon spreidt, die ook in hun propere huizen tot uiting komt. Irak, het land van de Eufraat en de Tigris schetste hij als een teleurstellende woestijn, zij het dan dat die door irrigatie heel ge makkelijk vruchtbaar te maken zou zijn. Dit land zou het Arabische vluchtelingen probleem in één slag kunnen oplossen, maar het trekt er zich niets van aan, aldus de spreker. De helft van de bevolking be staat uit nomaden zodat dit land in feite nog meer onderbevolkt is, dan het schijnt. Na een paar woorden over Israël te hebben gezegd, dat zich met ongekende energie op werkt, ging hij over op Turkije, één dei- rijkst met aardse goederen gezegende lan den uit dit gebied, een rijkdom die echter teniet wordt gedaan door de angst voor Rusland, die Turkije drijft tot het spende ren van geweldige sommen en aantallen mensen aan de defensie, die als een lood zware druk op de gehele economie rust. Tenslotte gaf hij nog enige indrukken uit Perzië. Hij schetste de nood in het door bezetting, opstand en misoogsten uitgeputte Azerbeidsjan en de precaire verhouding met Rusland, die is ontstaan door de olie kwestie. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Ds. F. R. A. Henkels, Avond gebed in de Brouwerskapel. Zondag 10: Ds. E. Pot, H. Doop. 4: Consistoriekamer, Litur gische dienst voor Doofstommen en Slecht horenden. 7: Ds. A, J. van Rhijn. Nieuwe Kerk, 10: Ds. B. van Gelder. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Dr. A. J. Rasker, H. Doop. 7: Ds. J. Bronsgeest. Oosterkerk 10: Ds. S. H. J. Voors. Kapel Sarepta. 9.30: Dhr. G Ger mans Jr., Kinderkerk. 10.45: Ds. G. J. Waar denburg. Bakcnesserkerk. 9.30: Kinderkerk, 10.30; Ds. J. Hadders, Amersfoort, Jeugd- kerk. Dïaconessenhuïs. 4.30: Ds. J. Brons geest. Rusthuis Jansstraat. 10,30: Ds. M. G, Blauw. Jeugdkapel, Noord. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Oost, 10: Dhr. N. Groen. Centrum 10: Dhr. A. Verhoeff, West 10: Dhr, J. Jong kind. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacob- straat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Donderdag 21: Avondwijding Dr. J. de Graaf (kleine zaal), Stads Evangelisatie, Lange Herenstr. 6. 10 en 7,30: A. F. Besselaar. Amsterdam. Woensdag 8: J. F. Snoeks. Vrijdag 8: Bijbel lezen. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10. Dhr. Ed. W. Pera, den Haag 5: Dezelfde H. Av. vrij voor alle gelovigen. 8: Jeugdbijeenkomst Opwekkingssamenkomsien, Zuïderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruyn, Wassenaar. Maranatha-lezing. Ned. Herv. Evang. Park laan 34. Woensdag 7.30: Ds. W. L. Mulder, v. Maartensdijk. O, R. G. Centrum, Wester- houtpark 1 A, 10.30: Ds. A. R. de Jong Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergracht 65 9,30 en 5: Dhr. H. F. Klarenbeek, uit Utrecht Evang. Luth. Gcm., Witte Herenstraat. 10,30: .Ds. C. B. Heyn. Ver. Boopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. 10.30: Ds. C. Sou- tendijk, Jeugddienst in de Peurelaarsteeg. Remonstr. Gcref. Gemeente. 10 30: Prof Dr. G. J. Heering. Gcref. Kerk. Kloppersingel kerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. Dijk, v. Raamsdonkveer. Wilhelminakerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. v. Arkel. Zuid-Oos- terkerk. 10: Ds. J. A. v. -Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Prof. C. Veenhof, van Kampen. Geref. Gemeente onder het Kruis, Ged, O. Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rot terdam. Oud-Goref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Chr, Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30: Ds. J. W. Weenink. 5: De zelfde. H. Avondmaal. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Leger des Heils, Sehagchelstr. 26. O. 1. v. Maj. Korts. 10: Heiligingsdienst 7: Openluchtmeeting Ged Oude Gracht 8: Verlossingssamenkomst. Donderdag-8: Hei ligingsdienst. Ned, Chr, Gemeenschapsbond, Linriaeuslaan 14, Maandag 3.30: Samenkomst Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10: Samenkomst (Broodbreken). Pinkster- evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. Zater dag 8: Openluchtsamenkomst Parklaan hlc. Kruisweg Zuidzijde. Zondag 9.45: Samen komst. 7: Volle Evangelieprediking. Gemeen te des Heeren, Lar.ge Molenstraat 22. 10 en 6.30: Samenkomst. Gemeente van Christus. Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal) 10.15: Avondmaal en predicatie, met een kinder, bijbelklas terzelfder tijd. 19,30: Evangelisa tiebijeenkomst. Dinsdag 5: Kinderbijbelklas. Donderdag 8: Bijzondere Bijbellezing in voorzaal. Spr. H. E. Payne, Evangelist. Kruisleger, Wolstraat 7. 10: Wijdingsdienst. C: Verlossingssamenkomst. Donderdag 8: Grote verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendïnggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nassau- plein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia". Jansstraat 83 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. Elsa Kaiser den Haag. ADVERTENTIE Nu is het tijd om met Van Empelen te praten over aanleg of verandering van Uw tuin. Tuinbouwbedrijf V.I Bunkie klemde zich stevig vast aan de tak; het water kon hem niet meer meesleuren. Toen klom hij naar hoven uit het water. De tak zwiepte wel heen en weermaar Bunkie hield zich vast. De tak, die hem gered had, behoorde by ee?i boom, die aan de kant van de beek groeide."Bunkie werkte zich al hoger en hoger, en eindelijk zat hij schrijlings op een dikkere tak. Nu hing hij nog wel boven het water, dat bruisend en schuimend onder hem door stroomde, maar hij was buiten gevaar. Nu kroop hij voorzichtig naar de stam van de boom. De lak werd steeds dikker en Bunkie kon al rechtop er overheen lopen. Nu moest hij nog langs de boomstam afdalen hij liet zich voorzichtig zakken en zette z'n voetjes op elk uitsteekseltje van de. ruwe bast. Zo kwam hij eindelijk weer veilig op de begane grond terecht Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. Schutz. Bijbellezing, Jansstraat 85. Vrijdag 8: A. Rademaker. Gemeente Gods, Jansstraat 85. zaal 5. 10: Samenkomst HAARLEM-NOORD. Ncd. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos. H. Doop. 7: Dr. M. v. d. Voet, Bijzondere dienst. Immanuël- kerk. 10: Dr. M. v. d. Voet, Voorber, H. Av, Ned, Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. S. M. A, Daalder. Ver. Doopsgez. Gem. in de Noorderkapel, Minahassastraat. 17.45: Mej. B. Luikinga, Jeugddienst. Ger. Kerk, Noord- Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. Dijk, van Raamsdonkveer. 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Ger. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingsdienst. 12 en 5: Kindersamenkomsten. 7: Openluchtsamenkomst Soendaplein. 8:-Ver lossingssamenkomst. Deze samenkomsten staan onder leiding van lt. kolonel M. Huyg. Donderdag geen meeting in verband met het afscheid van komm, Durman te Amsterdam. HEEMSTEDE. Ned. Herv; Kerk. Kerk op het Wilhelminaplcin. 10: Ds, v. Nieuwenhuij- zen. 7: Ds. Oskamp (H. Av.) Kapel Nieuw- Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels (H. Avondm.) 7: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. Bartlema. Ned. Prot. Bond, Post- laan 16. 10.30: Dr. H, Jansen, Voorg. v. d. Afdeling. Gctref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. A. Donborp. 5: Dr. P. J. Richel Koediefslaan 10: Prof. Dr. G. C. Berkouwer, Amsterdam. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Prof. Dr. G. C. Berkouwer. Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ncd. Herv. Kapel. 10.30: Dr. J. H. Stelma. Religieuze Kring, Eiken laan 5. 10.30: Ds. J. M. Leendertz, Doopsgez. Pred. te Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. S.30 vm. Ds. P. Holst, te Amsterdam, 10: Ds. Meilink te Baahoevedorp. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. E. Drost. 9: Jeugdkapel, 12 j. en o. in Maranatha, Donkerelaan. 11.45: Zon dagsschool. 5 j. e. o. in Jeugdhuis, Donkere laan. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Prof. Dr. L. J. van Holle, Rem, Leiden. Ger. Kerk. 9, 10,30 en 3.30: Dr. J. L, Koole, Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Ch. de Beus. 19.45: Zondagavondstilte voor Pro testant Overveen, voorafgegaan door Zang- dienst, aanvangende 19,15 uur in de Kerk a. d. Ramplaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. G. Rie'nks. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Duy- vendak, Heemstede. 11.4512.45: Kinderkerk 7: Ds. A, J. Kromhout. Halfweg. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. D. A. Zwart. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk, 10:, Ds. J. C. Salverda. H, Doop. 7: Dezelfde, Doopsgez. Gemeente, 10.30: Ds. Cannegieter, van Drie bergen, Ger. Kerk. 10 en 3.30: Ds, Hoornstra. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp 9.30: Ds. M. C.*Don. 6.30: Ds. M. M. de Jong, Jeugddienst. Abbenes. 9.30: Dhr. H. Remiëns van Ijmuiden. 6.30: Ds. M. C. Don. Bethel Kapel. 10: Ds. M. M. de Jong. Geref. Kerk 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im- manuëlkerk, 10: Ds. D. Gravemeijer, van Am sterdam. 5: Ds. J. C, Meilink. Geloof- en Liefdekerlc 10 en 7: Ds, H. Tulp. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. P. H. van Eijck, van Boskoop. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A, C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. P. Riemersma. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. Lans Jr., Amsterdam. 6.45: Bijzondere dienst. Ds. F. Oberman, Rotterdam. Koorzang, „De Toorts" 10: Ds. R. Bijlsma, Amsterdam „De Kapel" 5: Geen dienst. Jeugdhuis. Jonge Jeugdkerk. 10: Dhr. D. H. Scholten. Santprt. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord West. Kon. Emmaschool, Raafstr. 9 en 10.30: Ds. J. Kroon. H. Avondmaal. 7: Dezelfde, Dankz, H. Avondmaal, Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk, 10: Dhr. A. de Waal Malefijt. Woensdag 7.30: Bid stond voor de nood der tijden. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru, H. Av. Ds. E. Sa- raber, Dankzegging H. Av. Ned. Prot. Bond Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. van Bïemen, van Bentveld. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschaps bond, gebouw „Ons Huis". Dorpsplein. Dins dag S: M. C. Draijer. Haarlem. Parochie H. Agatha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 7, 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m.: Lof. In de week H.H. Missen om 7 en 7.45. LISSE, Ned. Herv. Kerk. 10: Ds, Pras, van Katwijk aan Zee. 5: Ds. Mr. G. A. Alma, H. Doop. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Lees- dienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerlahd. SCHEEPVAART Arendsdijk, 29 te Santos. Arendskerk, 29 verw, te Port Said. Algorab, 29 te R'dam v. Buenos Aires. Aalsdijk, 28 te Brake. Alhena, 28 150 m. NO. Teneriffe. Amstelpark, 28 v. Makassar n. Bandjermasin. Annenkerk. 29 verw. Melbourne v. Adelaide. Armilla (t), 29 v. Saigon te Lienchien. Abbedijk, 29 bij Kp. Santa Maria Grande. Arnedijk, pass. 29 Azoren. Alcïnous. 27 v. Belawan. Amsteldijk, 27 v. Mobile n. New Orleans. Amstelland, 25 te Montevideo. Alnati, 30 v. Montevideo, Baarn, 28 v. Curasao n. Cristobal. Barendrecht (t), 28 v. St. Vincent. Blitar, 28 v, Djakarta n. Belawan. Borneo, 28 v. Makassar n. Soerabaja. Boschfontein, 28 van Tanga. Bloemfontein, 29 v. A'dam n. Beira. Baud, 28 v. Djakarta n. Singapore. Bonaire, 28 1080 m. O.NO. Barbados. Breda. 28 760 m. NO. Sombrero. Beverwijk, pass. 29 Finisterre. Chama. 28 v. Rott. n. Yarrow. Coryda, pass. 27 Ceylon. Cheshire (rep.), 28 in Rode Zee dw. Massawah. Clavella, 28 in Golf van Oman. Cleodora, 28 in Rode Zee dwars Port Soedan. Caltex Utrecht (t), 28 100 m. N.NW. Perim. Cottica, 28 280 m. NO, San Muguel. Caltex Leiden, 29 v. Port Said. Caltex The Hague (t), 29 in Suezkanaal. Cistula, 29 v. Santos te Rio Grande. Corllla. pass. 29 Gibraltar. Chitral, 29 pass. Minicoy. Drente, pass. 28 Str. Banka. Delft, 28 300 m. N.NO. San Michel. HAARLEM EN OMGEVING Voor de Nederlandse Protestantenbond afdeling Heemstecle-Bennebroek wordt D|n"! dagavond 3 October door do heer N. Vos' gemeente-secretaris, gesproken over Oud- Heemstede; een praatje met een plaalb' (Verbeterd bericht). Aan de Amsterdamse Universiteit zijn geslaagd voor het doctoraal examen genees, kunde de heren P. Blankevoort en M. Tim- mer, beiden uit Haarlem. De letterlievende vereniging „J, j Cremcr" geeft ter opening van het seizoen op Maandag 9 October in de Haarlems» schouwburg een opvoering van het detective" stuk „De Butler" door Jan Fabricius, ADVERTENTIE Duivendijk, pass. 29 Wight. Delfland, 27 te Santos. Dleto (Ier!.), 29 v, Suez. Duivendrecht, 20 to San Lorenzo v. Londen, Edam, pass. 28 Scillies. Esso Rotterdam, 28 te Rott. v. Aruba. Eemland, 28 verw. Hamburg v. A'dam. Esso Den Haag (tl. 28 775 m. O.NO. Barbadoi. Eemdijk. 26 n. Stockton. Farmsum, pass. 29 Quebec. Friesland, 30 v Port Said. Gaasterkerk, 29 verw. Port Said n.Genua. Gooiland, 29 te A'dam v. Porto Alegre. General Ballou, 29 80 m. N. Alexandrlë. Grootekerk, 30 v. Antwerpen n. Marseille. Hecuba, 28 450 hi. N.t.O. Sb Helena. Heemskerk, 28 550 m. N.t.O. St. Helena, Hestia, 29 v. Santiago de Cuba n. Kingston. Iltevsum, 26 v. Jacksonville tc Mobile. Ja vu, 28 anker rede Port Swettenham, Jupiter, 29 v. Palermo n. Tunis. Joh. v. Öidenbarnevelt, 29 1350 m. NW. Fremantic Helbergen, Dass. 28 Kaap Palos. Klipfontein." 28 380 m. W. Kp. Frio. Kota Agoeng, pass. 29 Algiers. Kota In ten, 29 v. Djakarta n. Soerabaja. Lucita (t), 23 anker Morecambe'oay. Lissekerk, pass. 30 Guernsey. Larenberg. 29 v. R'dam n. Bagnoli. Leersum. 29 te Le Havre v. Charleston. Leuvekerk, pass. 29 Dungeness. Loenerkerk, pass. 29 Kp. de Gata n. Marseille, Lutterkerk, pass, 29 Ibiza. Maashaven, 28 dwars Vitoria. Mataram, pass. 29 Minicoy. Maas, 28 v. New Orleans te Curacao, Maaskerk, 28 160 m. NO. Teneriffe, Marpessa (t). 23 975 m. O.NO. Barbados. Manoeran, 29 v. Los Angeles n. San Francisco. Meerkerk. 29 te Yokohama. Mellskerk, 29 te Pcnang. Mentor, pass. 29 Finisterre n. Oran. Merwede. pass. 29 Flores. Molenkerk, 29 v. A'dam n. Zuid Afrika. Nigerstroom, 27 v. Lagos n. Matadi. Nestor, pass. 29 Westpunt Sicilië. Napoli, 29 pass. Sabang. Omala (t), 28 v. Miri te Colombo verw. Ophir, 29 te Singapore v. Medan. Poelaulaut, 29 v. Port Said. Prins Willem IV, 28 te Montreal. Papendrecht, 28 373 m. W.t.N. Finisterre, Plancius, 28 v. Makassar n. Buleleng. Poseidon, 28 v. New York n. Aruba. Prins Maurits, 28 730 m. O. Belle Isle. Prins Willem v Oranje, 29 275 m. O. Belle Isle. Pygmalion. 28 850 m. NO. Martinique. Prins Alexander. 28 220 m. ZW. Belle Isle. Reael, 29 v. Mutong n. Makassar. Riouw, verw. 28 pass. Malta. Rufina (t). 28 v. Grenada n. Barbados. Raki. 30 te Singapore. Rotti, 30 te Belawan. Ruys. 29 v. East London n. Port Elisabeth. Roepat. pass. 29 v. Liverpool. Sapavoea, pass. 23 Ouëssant. Sarangan, 23 v. Bombay n. Colombo. Soestdijk, 28 v. Lake Charles n. New Orleans Straat Malakba, 27 te Singapore. Said,la (t), 28 anker rede Muntok. Schledijk, 28 600 m. O.t.N. Bermuda. Siberoct, 28 rede Selakan. Sigli. 28 v. Djakarta n. Singapore. Silindoeng. 23 rede Bolontio. Sommelsdijk. 23 750 m. O. Kp. Race. Stad Bred2. 28 150 m. O. Madeira. Sumatra. 29 verw. Singapore. Salawati, pass. 29 Gibraltar. Stad Dordrecht, pass. 29 Gibraltar. Stad Maastricht, pass. 30 Finisterre. Stad Schiedam, pass. 29 Kp. St, Vincent. Stad Vlaardingen, 29 v, Emden n. Narvik. Streefkerk, pass. 29 Kp. Roca. Straat Soenda, 27 v. Hongkong te Yokohama. Salland, 29 te Bahia. Sibajak en Zuiderkruis, 29 v. Port Said. Tero, pass. 28 St. Vincent. Tjikampek, 28 v. Port Elizabeth n. Durban. Tomini, verw. 30 v. R'dam n. Djakarta. Tamo, 28 435 m. ZW. Porto Praya. Tankhaven II (t), 28 n. Tj. Uban en Singapore. Tankhaven III (t), 28 te Soerabaja. Tjitjalengka, 28 v. Hongkong te Singapore. Trajanus, 27 v. New Orleans n. Laguaira. Tabinta, 30 te Aden. Tarakan, 29 v. Suez. Taria, pass. 29 Azoren. Tosarl, pass. 29 Gunrdafui. Tabian, 30 te Port Said. Tegelberg, 28 te Port Elisabeth. Utrecht, 27 te Rto de Janeiro. Volendam, 29 te R'dam v. New York. Van 't Hoff, 29 verw. Probolinggo. Veendam, 28 775 m. O. Kp, Race. Waterland, 26 te Santos. Waiwerang, 28 v. Soerabaja n. Padangbaai. Westland, 28 475 m. N.NO. St. Paulsrocks. Willemstad, 28 180 m. W. Madeira. Weltevreden. 29 te Aden. Willem Ruys, 30 verw. Belawan. Westerdam. 30 v. R'dam n. New York. Waterman. 28 te Soerabaja. Zwijndrecht, pass. 28 Kp. St, Vincent. Zuiderkruis, 29 v. Port Said. Zonnewijk, 28 300 m. N.t.W. Bermuda. ADVERTENTIE had U nog nooit eerder. Zij is als een natuur- krul. Ook voor het slapste haar. GR. HOUTSTRAAT 71 rood - TEL. 19157 ing. Ged. Oude Gracht, Haarlem FEUILLETON Oorspronkelijke feuilleton door Herman van Hattum 3) Aan de andere kant van de suitedeuren speelde zijn vrouw piano. Vaag drongen de klanken tot hem door. Debussy of zo iets meende hij. „Misschien de „Rêverie", daar hield ze nogal van, of misschien ook was ze aan het inproviseren. In ieder ge val: het stemde vredig en rustig. Van uit de keuken kwamen geluiden van pannen en schalen, die werden neergezet. Het meisje was bezig met het middagmaal. Nu eerst bemerkte hij dat hij honger had. lp gepeinzen verzonken staarde hij nog enige tijd door de vensters. Thans had hij dan zyn eigen gemeente, een bezit, waar naar hij jaren, als student zelfs al, had gehunkerd, dat hem het meest begerens waardige op de hele wereld had toegesche nen, En ofschoon hij echt blij was, was zijn vreugde om deze vervulde wens toch niet zo groot als hij wel had gedacht. Hij had het onbestemde gevoel, dat hem in zijn nieuwe gemeente nog veel strubbelingen en moeilijkheden te wachten stonden. De klanken van de piano, zacht en me lodieus, nog getemperd door de gesloten deuren, drongen weer tot hem door en haalden hem uit zijn mijmeringen. Niet bezorgd zijn, vermande hij zichzelf, bijna hardop. Wie God aan boord had én een zuiver hart bezat, koerste onder een wijze loods en in een betrouwbaar schip. In gedachten zag hij weer de akkers buiten het dorp. Waar nu nog slechts hier en daar een polletje winterrogge zijn sprie- terige scheutjes schriel omhoog zond, daar zouden straks de volle aren wuiven in de Zuidenwind. En de maaiers zouden komen met hun sikkels en ruisend zou het graan ter aarde vallen. Nijvere handen der bind- sters zouden zich reppen om het te verga ren en feestelijk zou het in de schuren worden gehaald. De piano zweeg. De bedeesde stem van het nieuwe dienstmeisje kwam vragen of er kon worden opgediend. De ,gek van de hoogte" heette eigenlijk Japik. Zijn achternaam kenden maar wei nigen. Kinderen en ouden noemden hem „Japik" en iedereen wist wie Japik was. Hoe hij er aan kwam, wisten zij. niet. Maar het was ook niet nodig. Mocht er nog een klein risico van misverstand overblijven, dan was de toevoeging „de gek van de hoogte" voldoende. Als hij met zijn trage tred door de Dorps straat schoof, het kale jasje om zijn hoe kige schouders slobberend, het petje zo goed mogelijk op zijn veel te lange haren gedrukt en op schoenen, waarvan niemand de leeftijd zou kunnen bepalen, was hij het toonbeeld van menselijke gemoedelijkheid en onverschilligheid tegelijk. Niemand had hem ooit vlugger, langzamer of anders zien lopen, niemand hem ooit gehaast gezien. Mooi weer of storm, regen of zonneschijn, Japik was altijd dezelfde. Hij groette nie mand en werd door niemand gegroet. Hij had zijn boodschappen gekocht (meestal bracht hij slechts ééns per week een bezoek aan zijn vaste leveranciers), dan sjokte hij, zijn grauwe jutezak tot aan de rand toe gevuld, weer even onverstoorbaar terug naar zijn huisje op de heuvel, een meer dan eenvoudige woning, waarin hij nu al sedert jaar en dag woonde. Niemand in het dorp kon ooit een woord uit hem krij gen en als de straatjongens hier en daar eens probeerden om hem te treiteren, liep hij zwijgend verder totdat het schelden vanzelf ophield of het dreigende grommen van Kazan, de onafscheidelijke viervoetige metgezel van de zonderling, hen tot do orde riep. Boos werd hij nooit en reageren op welke spottende opmerking ook deed hij nimmer. Te oordelen naar de reeds grijzende ringbaard, kon hij vijftig jaar zijn, maar wie hem goed in de kristalheldere ogen zag, gaf hem niet meer dan veertig. De vrouw van de kruidenier, die hem eens, in een overmoedige bui, naar zijn leeftijd had gevraagd, had hij met deze haviksogen zó doordringend aangezien, dat zij het voor alle geld van de wereld niet nog eens zou hebben gedurfd. Japik had niets geantwoord. Dat was zo zijn gewoonte. Zonder een spier te vertrek ken zei hij eenvoudig niets, wanneer ie mand hem naar iets vroeg, dat niet recht streeks betrekking had op zijn dagelijkse behoeften. Alleen de alles- en nietszeggen de blik uit zijn ogen Over zijn afkomst en jeugd deden in het dorp wel een aantal verhalen de ronde. De ouderen herinnerden zich nog goed de tijd dat hij was gekomen. Maar al die ver halen en legenden kon niemand ernstig weerleggen of onmiskenbaar bevestigen. En zo werd Japik met de jaren een zonder meer aanvaai-de figuur in het dorp, een vanzelfsprekendheid gelijk de bomen en de weiden. Bezoek ontving hij vrijwel nooit, op reis ging hij slechts zelden. Eenmaal pc-r week kwam vrouw Geurts, de vrouw van de ouderling, die het dichtst in de buurt van de heuvel woonde, alles in zijn kleine huisje een goede beurt geven. Maar ook zij wist verder niets te vertellen, dan dat hij veel schreef en verder uiterst sober en eenvoudig leefde, bij armoedig af. Tegen haar was hij steeds vriendelijk en welwil lend. Hij gaf haar vaak wat,,extra geld voor het werk, maar niet zodra trachtte zij via een omweg iets van zijn leven ge waar te worden of hij zweeg als het graf. En zijn ogen schenen te zeggen: Ik begrijp u niet. Wat bedoelt eigenlijk? Over anderen, of over zichzelf sprak hij nim mer. Dat scheen hem niet de moeite waard. Natuurlijk had ook de jonge predikant van hem gehoord. Zijn collega had hem ingelicht, nadat zijn belangstelling al min of meer was gewekt door de wel wat ge kleurde verhalen van het dienstmeisje. „Een wonderlijke kerel", zei Laersi. „Be moeit zich met niemand en niets, leeft daar alleen met zijn hond en zijn gitaar een kluizenaarsbestaan. Toch lijkt hij niet bijster ongelukkig en dom is hij zeker niet. Van steiTekunde heeft hij meer verstand dan ik. En van verschillende andere, half- occulte dingen eveneens. Eén keer, toen ik dat zal een jaar of zes geleden zijn hem eens opzocht in zijn huisje, heb ik hem even gesproken. Daarna ben ik er niet meer geweest. Met die man is niet te pra ten. Hij geeft antwoorden, waaraan nie mand kop of staart kan vinden." „Wat zegt hij dan bijvoorbeeld?" wilde Rijpstra weten, die met meer belangstelling had geluisterd, dan hij zichzelf wel wilde bekennen. „Ach, ik weet het zo niet meer. Allerlei vaags en dubbelzinnings. Het is met mijn herinnering de laatste jaren bijster slecht gesteld. De dingen zijn mij gauw ontscho ten." „Hoe komt hij aan cle kost?" had zijn collega opnieuw gevraagd. „Ja, nu je het zegt: dat heb ik hem ook gevraagd. Weet je wat hij mij antwoord de? „In ieder geval eet ik de huizen der weduwen niet op". Is dat nu een ant woord van een redelijk denkend mens?" had de grijze predikant schamper uitge roepen. Rijpstra had geglimlacht en niets geant woord. Hij dacht na. Een paar dingen wa ren hem uit dat ene, wonderlijke antwoord al wel duidelijk geworden. In de eerste plaats werd het hem zonneklaar, dat zijn collega niet de rechte man was om de toe gang tot Japiks hart te ontsluiten; daar voor ontbrak hem ten enenmale de tact, de fijngevoeligheid. Laersi was veel te vrij postig. Kwam hij bij iemand op huisbe zoek, dan moest hij onmiddellijk alles we ten en was niet eerder tevreden of alle huisgenoten moesten stuk voor stuk alles hebben opgebiecht, wat in de binnenkamer van hun hart besloten lag. Deed men dat, stortte men zijn hart uit voor de grijze herder en leraar, schonk men zijn volle vertrouwen, dan was hij de goedheid zelve en bracht hij met alle welsprekendheid, waarover hij beschikte, de boodschap van genade en verlossing voor berouwvolle zondaren. Maar sloot men zich af, trof hij een stugge natuur, die zich niet gemak kelijk kon uiten en een poging om hem aan het spreken te krijgen opvatte als een inbreuk op zijn persoonlijke vrijheid, dan was Laersi van zijn stuk gebracht. Kon hij niet onmiddellijk met zijn nogal abrup te manier van uitvragen tot hart en ziel van de mensen doordringen, dan raakte hy de kluts kwijt en vond de goede toon niet terug. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6