Een halve eeuw Politieke UNO-commissie weigert de Noord-Koreanen te horen Zuid-Koreaanse troepenmacht trekt Noord-Korea binnen R.LS.-troepen bezetten plaatsen op Ambon 65e Jaargang No. 19668 TT 1 11 1 Maandag 2 October 1950 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. E FHMlH H 9 jg Ap^S? g WVÏ Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en B g ff™"™ §j W B 9 JËf KÏ S gf 1 I 1 I 9 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor '~i JLm JL Jy -*L f|l, feyg nfv?r!S^ Ji Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. J 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <©prerfjte tjaariemsctjc tfourant (3ïmto s6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET WAS GISTEREN precies een halve eeuw geleden dat Winston Leonard Spencer Churchill voor het eerst tot Üd van het Lagerhuis werd gekozen. Op 30 November a.s. zal hij 76 jaar oud zijn; toen hij zijn intrede in het parlement maakte was hij dus nog 25. Erg jong. Niet temin had hij al een stormachtige ervaring achter de rug waarbij hij sterk de publieke aandacht had getrokken. Als jeugdig offi cier in de Boerenoorlog had hij het bestaan, tevens als correspondent van de -Morning Post op te treden en in zijn artikelen in dat blad zijn eigen generaals geducht te criti- seren. Dit aanvaardden zij niet; het was te "zeer in strijd met de militaire verhoudingen, zelfs als het een telg van het geslacht Churchill betrof. Enfin, hij kwam door die moeilijkheid heen. Sindsdien is hij ook nog t door enkele andere moeilijkheden heen I gekomen. Bij zijn eerste optreden in het Lagerhuis verwachtte men van Winston Churchill dadelijk veel. Deze verwachting werd be- i invloed door de herinnering aan zijn vader, Lord Randolph Churchill, die in de tach- tiger en negentiger jaren een markante politieke figuur met de eigenschappen van een staatsman was geweest. Hij was dan ook minister geworden, eerst voor Brits- Indië en later als kanselier van de schat kist, maar zijn ministerschap duurde in I totaal maar anderhalf jaar. Lord Randolph Irad boos af omdat hij niet wenste te vol doen aan de financiële eisen van de mi nisters van Oorlog en Marine en omdat hij van mening was dat een verstandiger bui tenlands beleid moest worden gevoerd, om zulke eisen te voorkomen. Dat gebeurde in December 1886. Protest tegen militaire uit gaven is niet kenmerkend gebleken voor de loopbaan van zijn zoon, maar die zou wel een heel andere tijd beleven. De vader stierf in 1895, pas 46 jaar oud. Hij had steeds met zwakke gezondheid moeten kampen. Daar zou zijn zoon geenszins aan lijden. Overi gens zijn er niet geringe overeenkomsten in begaafdheid en politieke strijdwijze. En de zoon, die steeds grote eerbied voor zijns vaders nagedachtenis heeft getoond, heeft reeds in 1906 diens biografie het licht doen zien: een voortreffelijk en zeer boeiend werk, dat wel eens betiteld is als een van de beste politieke biografieën, ooit in de J Engelse taal verschenen. Toen Winston Churchill op 1 October 1900 lid van het Lagerhuis werd was de Parliamentary Labour Party juist opge richt, Het scheelde maar enkele maanden. Dit samentreffen valt op. Na vijftig jaar krijgt men de indruk, alsof het Engeland van 1900 zijn politieke schaakstukken voor de nieuwe eeuw met voorbedachten rade heeft opgesteld. Churchill was voor het district Oldham als conservatief lid geko zen. Later (in 1906) zou hij naar de liberale partij verhuizen en daar lang tot in de twintiger jaren een der leiders van blijven. Tot hij weer naar de conservatie ven terugkeerde. Zijn eerste politieke jaren deden hem nog niet kennen als de brillante redenaar, die hij later zou worden. Lord Balfour zei van hem, dat hij in het debat „met zwaar maar niet zeer bewegelijk ge schut werkte". Later is het juist bijzonder bewegelijk geworden. Op zijn dertigste jaar was Churchill al onderstaatssecretarisvan Koloniën. Hij heeft in die positie zijn naam gevestigd door zijn beleidvolle verdediging van de belangen der Boeren. Als strijder voor de Unie van Zuid-Afrika verdedigde hij de zelfde zaak als Smuts, vier jaar ouder dar bij, die nu pas gestorven is. Dit leidde tot zijn eerste ministerschap, toep hij 33 was. Eerst als minister van Handel, later van Binnenlandse Zaken onderscheidde hij zich, tot hij in 1911 door Asquith werd overgeplaatst naar het ministerie van Ma rine. Daar leidde het Agadir-incident toe. Churchill zag de oorlog naderen en in op dracht van zijn premier hield hij als First Lord of the Admiralty een geduchte oprui ming onder de leiders van de vloot en van het departement, welks organisatie hij in grijpend herzag. Hij is als minister altijd een voortreffelijk administrateur geweest: bijzondere eigenschap bij een man, wiens bestuursgaven in de eerste plaats schijnen te liggen in zijn kracht om gedurfde, soms geheel onverwachte besluiten te nemen en door te zetten. Als ge u herinnert dat deze merkwaardige man tijdens de eerste we reldoorlog opnieuw als officier-te-velde is opgetreden, dat hij zich in zijn talloze dagbladartikelen als een journalist van bijzondere begaafdheid heeft doen kennen en dat hij (ten overvloede) als aquarellist lang niet zonder verdienste is gebleken hebt ge reden genoeg om u over een man van zulke veelzijdigheid te verbazen. Het is niet de oedoeling zijn gehele merkwaardige locpoaan hier nog eens in grote trekken op te halen. Er zij wel aan herinnerd, nu het een halve eeuw geleden is dat hij Lagerhuïslid werd, dat hij niet vijftig jaar onafgebroken in het parlement heeft gezeten. In de eerste wereldoorlog liep de door hem ondernomen strijd bij de Dardanellen op een mislukking uit. Dat kostte hem zijn ministerschap. Eind 1915 trad hij af en ging als officier" naar het front in Frankrijk. Wel riep Lloyd George hem in 1917 terug en werd hij daarna eerst minister van Munitie, daarna van Oorlog en tenslotte nog van Koloniën, maar in 1922 herkoos het district Dundee hem niet, daarna een ander district evenmin en hij vertoefde een paar jaar in „de politieke wildernis" eer Epping Forest hem, nu als conservatief, opnieuw in het Huis bracht. In die tijd was de bedachtzame Brit nog altijd van mening dat deze stormachtige figuur nimmer premier zou worden. Hij^ werd het, na vele nieuwe ministeriële ja ren, op 10 Mei 1940 en bleef het tot Juli 1945, op het hoogtepunt van triomf van zijn beleid in oorlogstijd, toen de Britse kiezer hem wegstuurde en cle Labour Party aan het bewind bracht. Hetgeen men on dankbaar kan noemen maar ook uit een ander oogpunt zien: namelijk dat de vrede ander beleid eiste dan hij sinds jaren had gevoerd. Als voorbeeld van werking dei- democratie was het zonder twijfel een in drukwekkende gebeurtenis, die al diegenen te denken gaf die meenden, dat de menigte der kiezers slechts vatbaar voor het succes- van-het-ogenblik zou zijn. Vijf jaar later is Churchill's partij bij de verkiezingen opnieuw verslagen, ofschoon ditmaal maar met heel klein verschil. Een lang leven zal het huidige Huis wel niet beschoren zijn. Het leeft in onzekerheid en de kans is niet uitgesloten dat Churchill nog eens aan het bewind terugkeert. Al is Grote instemming voor het door acht landen ingediende voorstel tot verenigd Korea LAKE SUCCESS, 30 September. (Reu ter). Onder voorzitterschap van Roberto Urdane (Columbia) is Zaterdag voor het eerst de politieke commissie van de huidige Algemene Vergadering der UNO bijeenge komen. Op het program stond het plan, door acht landen op initiatief van Enge land opgesteld, voor een verenigd Korea. De landen, die dit plan steunen, zijn be halve Engeland: Nederland, Australië, Bra zilië, Cuba, Noorwegen, Pakistan en de Philippijnen. Wysjinski, de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, probeerde het debat op zijwegen te voeren en verzocht de „kwestie van het massale terrorisme in Griekenland" te behandelen. Er ontstond een dusdanig tumult, dat de voorzitter de vergadering tien minuten schorste. Bij de hervatting van de vergadering werd met 46 tegen nul stemmen de Sovjet-Unie en haar aanhangers namen niet aan de stemming deel besloten on middellijk tot bespreking van de kwestie- Korea over te gaan. Wysjinski stelde toen voor vertegen woordigers van Noord- en Zuid-Korea uit te nodigen aan het debat deèl te nemen. Een dergelijk voorstel is op 1 Augustus door de Rus Malik in de Veiligheidsraad gedaan. Dit werd toen na een lang debat verworpen. Warren Austin (V. S.) had bezwaar te gen hef horen van Noord-Koreanen, even als de Chinese nationalistische afgevaar digde dr. Tsiang. Austin stelde voor alleen de Zuïd-Koreanen uit te nodigen. Kisselef (Wit-Rusland) zei: „Als de heer Tsiang meent dat de overwinning reeds kan worden gevierd, vergist hij zich. Hij zal spoedig zijn vergissing inzien". De Britse afgevaardigde Younger zei dat Engeland en andere delegaties hoopten een voorstel in te dienen strekkende tot kennis neming van de wensen van het gehele Ko reaanse volk om tot een regeling te komen. De vergadering werd hierna enige tijd geschorst. Afgewezen Na cTe hervatting werd het Russische voorstel verworpen met 46 tegen 6 stem men, bij 7 onthoudingen. De Amerikaanse afgevaardigde Warren Austin zei, dat de kunstmatige grens de 38ste breedtegraad geen enkele reden van bestaan heeft. Hij zei dit, nadat Enge land zijn door zeven andere landen ge steunde resolutie had ingediend, waarin op „een verenigde, onafhankelijke en demo cratische regering in Korea" wordt aange drongen. Austin zeide verder nog, dat de nodige stappen gedaan moesten worden „om de Noord-Koreanen de kracht en de mogelijk heid voor aanvallen in de toekomst te ont nemen". Amerika juicht het voorstel toe, dat de strijdkrachten van de UNO slechts zo lang hi Korea zullen blijven als nodig is om dè aanbevelingen van de Algemene Vergadering uit te voeren. „Mijn regering hoopt, aldus Austin, dat het grootste ge deelte van deze taak zal worden uitgevoerd door eenheden van de strijdkrachten der UNO uit andere landen dan de Verenigde Staten. Wij zouden gaarne zien dat het grootste aandeel hierin genomen zou wor den door Aziatische staten". Austin verklaarde verder, gemachtigd te zijn te zeggen, dat zijn regering geen bij zonder voorrecht of speciale positie in Korea verlangt. Als bewijs daarvan zou Amerika zijn troepen tezijnertijd wederom uit Korea terugtrekken. Ook Chili, Cuba, Griekenland, Brazilië, Venezuela, Syrië, Frankrijk. Irak en Ne derland spraken zich ten gunste van de resolutie uit. De Zuid-Koreaanse vertegenwoordiger John Tsjang had inmiddels zijn plaats aan de conferentietafel ingenomen. Het debat werd tot Maandag verdaagd. De Veiligheidsraad veroordeelt niet Met 9 tegen één stem (Rusland), bij één onthouding (Joego-Slavië), heeft de Vei ligheidsraad de Russische resolutie verwor pen, waarin geëist werd dat de Veiligheids raad de beweerde Amerikaanse bombar dementen op niet-militaire doelen in Noord-Korea zou veroordelen. Morgen worden in Brazilië verkiezingen gehouden voor het presidentschap, de beide kamers en de gemeenteraden. Hoe er gestreden is om de stemmen bewijst deze foto aan de ingang van het hoofdkwartier der Democratische (oppositie-)partij in Rio de Janeiro, waar iedere decimeter gevelruimte en zelfs de traptreden met verkiezingsleuzen werden volgekalkt en -geplakt. Breedtegraad overschreden Generaal MacArthur spoort tot capitulatie aan Het woord is aan. Goethe: De oorlog is een ziekte waarbij de sappendie tot gezondheid en behouddienen, gebruikt worden om iets vreemds en onnatuurlijks te voeden. Amerikaanse mariniers naderen omzichtig het wrak van een door de communisten neergeschoten transportvliegtuig in een pas veroverd Zuid-Koreaans dorp nabij de 38ste Breedtegraad. Vele slachtoffers bij ge vechten en beschietingen Het bureau Zuïd-Molukken deelt heden nog mede: „Op 28 September vielen 's morgens acht schepen (waaronder drie korvetten) en twee B-25 bommenwerpers van de republiek Indonesië de plaatsen Wai en Toelehoe op het eiland Ambon aan. Beide plaatsen werden door de vijand bezet. Een der vliegtuigen werd neerge haald. De aanvaller slaagde er in op Vrij dag 29 September door te dringen tot Soeli. Heftige tegenstand werd dooi de R.M.S. (Repoebliek Maloekoe Selatan- troepen geboden. Op 30 September 's mor gens stoomden twee R.I.-korvetten de baai van Ambon binnen en hebben de stad hij 76. Maar het zou wel een bijzondere crisis moeten zijn, die ertoe leidde. Hij is altijd de grote man voor crises geweest. Ook om deze reden kan ik geen aanleiding zien om erop te hopen. De mensen van de twintigste eeuw zijn al zo vermoeid van de crises. Als de tweede helft eens beter en rustiger werd? R. P. hevig beschoten. Een der korvetten werd stuk geschoten. Er vielen veel slachtoffers onder de burgerbevolking. Schade werd aangericht aan scholen, het ziekenhuis, het postkantoor en de moskee. De vijand kon te land doordringen tot Paso. Hierdoor werd de toestand voor Ambon critiek, doch 's middags slaagden de Ambonese troepen er in de vijand tot Soeli terug te slaan. Op Zondagochtend 1 October voer weel een korvet de Ambonbaai binnen. De be schietingen waren nog heviger, waardoor vele slachtoffers onder de burgers vielen en vele woonhuizen vernield werden. Op het tijdstip van deze beschieting vierde de christengemeenschap het heilige avond maal in de kerk. De aanvaller verloor vele honderden gesneuvelden. Aan Am bonese zijde vielen onder de militairen nog geen tien slachtoffers. Verzocht wordt om spoedige interventie ter voorkoming van meer slachtoffers". De vertegenwoordiger van de „Republiek Zuid-Molukken" in Nederland deelt mede, dat hij „in verband met de aanval, die de repoeblik Indonesia uit de zee en uit de lucht op Ambon heeft ondernomen en waardoor de republiek Zuid-Molukken met algehele vernietiging bedreigd wordt, in terventie heeft gevraagd bij de Veiligheids raad en bii de regeringen van Australië en Nederland". Nederlanders op Ambon vragen interventie DEN HAAG. 2 October. Het bureau Zuid-Molukken zond aan de minister-pre sident dr. W. Drees een door de heer R. J. de Rijk namens de Nederlanders op Am- bon verstuurd telegram toe. Het telegram luidt: „Diep begaan met het-Ambonese volk dat thans heldhafti; strijdt voor onafhankelijkheid en recht en dat in de steek gelaten wordt door de internationale wereld, verzoekt onderge tekende R. J. de Rijk namens de Neder landers op Ambon de Nederlandse rege ring om interventie in het Ambonnees- Indonesische geschil. Met ontroering heeft hij geconstateerd, dat op het ereveld de Nederlandse driekleur wappert boven d; graven der gevallenen voor de Neder landse en wereldzaak in de tweede we reldoorlog. Ambon verdient uw hulp. (w.g.) R. J. de Rijk". Zuid-Koreaanse troepen hebben de 38e breedtegraad in de richting Jangjang (aan de Oostkust) overschreden op bevel van generaal Walker. Volgens de aan het derde Koreaanse le gercorps verbonden Amerikaanse officie ren zijn de Zuid-Koreaanse troepen, die langs de Oostkust naar Jangjang opruk ken, Zondag de breedtegraad overgetrok ken. Zij zijn reeds enkele kilometers ge vorderd. Zuid-Koreaanse troepen hébben van daag de 14.5 km binnen Noord-Koreaans gebied gelegen stad Jangjang bezet. Oor logsschepen kruisten voor de kust. Zij hou den zich gereed voor eventuele acties, ter wijl de Zuid-Koreanen Tsjosan, 6.5 km verder naar het Noorden aanvallen. Naar verluidt zou de sterkte der Zuid-Koreanen twee bataljons zijn. Het commando van hun divisie werd vandaag naar Jangjang verplaatst. De Zuid-Koreanen zouden slechts ge ringe tegenstand ondervinden. Jangjang ligt hemelsbreed 8 km. ten Noorden van de 38e breedtegraad, maar bijna 15 km. via de kustweg. Een corres pondent van Reuter, die Zondagmiddag boven Jangjang vloog, meldde, dat de stad in brand stond. De Zuid-Koreaanse derde divisie die de 38ste breedtegraad heeft overschreden, heeft Zondagavond patrouilles gezonden naar de brandende stad. Later trokken de patrouilles terug om zich weer bij de hoofdmacht te voegen. MacArthurs oproep Radio Tokio heeft, onder de aanduiding „speciaal bericht van het verenigd com mando" de volgende tekst van een oproep, uitgaande van generaal MacArthur, uitge zonden: „Op 1 October te twaalf uur Tokio-tijd (vier uur Nederlandse tijd) is door de be velvoerend generaal van het verenigd commando de volgende boodschap uitge zonden aan de opperbevelhebber der Noord-Koreaanse strij dkrachten Een spoedige en totale nederlaag en al gehele vernietiging van uw gewapende macht en oorlogspotentieel is thans onver mijdelijk. Opdat de besluiten van de UNO worden uitgevoerd met een minimum aan verder verlies van mensenlevens en ver nieling van eigendommen, doe ik, als de opperbevelhebber van de UNO, een beroep op u en de onder uw bevel staande strijdkrachten, waar ook in Korea aanwe zig, onmiddellijk de wapenen neer te leg gen en de vijandelijkheden te staken on der militair toezicht zoals ik zal aanwij zen, en ik doe op u een beroep, terstond alle oorlogsgevangenen en burger-geïnter neerden, die onder uw toezicht staan, vrij te laten en de nodige voorzieningen te treffen voor hun bescherming, verzorging, levensonderhoud en onmiddellijk vervoer naar door mij aan te wijzen plaatsen. De Noord-Koreaanse strijdkrachten met inbe grip van de krijgsgevangenen die zich in handen van het commando der UNO be vinden, zullen de zorg blijven genieten als voorgeschreven door de beschaafde ge woonte en practijk en toestemming ont vangen om, zo spoedig als practisch uit voerbaar is, naar hun haardsteden terug te keren. Ik verwacht spoedig uw beslissing over deze gelegenheid om verder nodeloos bloedvergieten en vernieling van eigen dommen te voorkomen". Generaal MacArthur De tekst van MacArthurs boodschap is door Warren Austin, de permanente gede legeerde van de Verenigde Staten bij de UNO aan de UNO toegezonden. Pamfletten en bommen Vliegtuigen van de strijdkrachten der UNO hebben na de publicatie van Mac Arthurs oproep 2Vi millioen exemplaren met de volledige tekst van. zijn boodschap in het Koreaans boven de Noord-Koreaan se hoofdstad Pjonjang, oefenbases en troepenconcentraties der Noordelijken uit geworpen. De oproep van MacArthur werd Zon dagmiddag in vier Koreaanse dialecten uit Tokio en door radio Seoel omgeroepen. Radio Seoel zond de boodschap om het uur opnieuw uit. Amerikaanse vliegtuigen hebben de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang zwaar gebombardeerd, aldus een legerbe- richt van het hoofdkwartier van generaal MacArthur. Marinevliegtuigen bombar deerden talrijke luchtdoelstellingen, op slagplaatsen en bruggen in andere delen van Korea. Zij steunden voorts de verbon den troepen bij Oeidjongboe, ten Noorden van Seoel. Amerikaanse schepen ter hoog te van Intsjon steunen de strijdkrachten op het schiereiland Koempo. Volgens een ander communiqué zijn alle herstelwerkzaamheden op vliegvelden in „het communistische moederland" ten Noorden van de 38ste breedtegraad ge staakt. Er werden Zondag geen Noord- Koreaanse vliegtuigen op de grond waar genomen. Militaire hoofdstad van Vietminh door de Fransen veroverd SAIGON. 2 October. (Reuter). Het Franse leger heeft bekend gemaakt, dat de militaire hoofdstad van de Vietminh, Thai Ngoejen, door een Franse colonne, die uit Hanoi was opgerukt, is veroverd. Het Franse legerhoofdkwartier heeft medegedeeld, dat Thai Ngoejen 60 km. ten Noorden van het gebied van Hanoi, Zon dag is gevallen. Een legerwoordvoerder verklaarde, dat een uur voordat een Franse colonne de stad had bereikt, valschermtroepen ten Noorden van Thai Ngoejen waren geland. Het offensief tegen Thai Ngoejen, dat Zaterdag voor het aanbreken van de dag werd ingezet, had ten doel Hanoi en de door de Fransen bezette rijststreek te be schermen. Gebeente van Naundorff weer in grafkelder bijgezet Hedenmorgen is het zegel verbroken van de kamer op het politiebureau te Delft, waar de Woensdagmorgen opgegraven stoffelijke resten van Naundorff tijdelijk stonden opgebaard. Met een lijkauto is de kist met het gebeente van Naundorff naar de begraafplaats Kalverbos gereden en daar in de grafkelder geplaatst. Deze kelder is in de afgelopen dagen door personeel van de gemeente Delft hersteld. De oude grafsteen, welke in drie stukken was gescheurd, is vervangen door een nieuwe, een getrouwe copie van de oor spronkelijke. Over de resultaten van het onderzoek, dat dr. J. P. L. Hulst op de stoffelijke resten van Naundorff heeft ingesteld, is nog niets bekend gemaakt. Aanrijding kostte 16-jarig meisje het leven Zondagmiddag omstreeks vier uur werd op de Grote Houtweg in Beverwijk het zestienjarige meisje J. L. uit Heemskerk door een auto uit Alkmaar, die van de Alkmaarderweg afkwam, aangereden en zo ernstig gewond, dat zü vannacht is overleden. Het meisje fietste links op de Grote Houtweg uit de richting Beverwijk en wil de de weg oversteken naar rechts om de Alkmaarderweg op te rijden. De automo bilist die uit alle macht remde, toen het meisje de straat overstak kon een botsing niet verhinderen. De wielrijdster werd tegen de bumper gesmakt en bleef be wusteloos op straat liggen. Nadat een arts uit Haarlem, die juist langs kwam, eerste hulp had verleend, is het meisje naar het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk gebracht. Daar bleek, dat zij haar linkerbovenbeen had gebroken en vermoedelijk ook een schedelbasisfractuur had. Het meisje is in de afgelopen nacht overleden. Duitse Lander-ministers willen uniforme politie West-Duitse politie verijdelde vredesdemonstraties BONN, 1 October (Reuter) De minis ters van Binnenlandse Zaken van de elf West-Duitse staten hebben bondskanselier Adenauer Zondag verzocht de geallieerde Hoge Commissie te vragen om de thans bestaande politie onder de elf departemen ten van Binnenlandse Zaken te stellen. De West-Duitse politiemacht is thans versnipperd in kleine onafhankelijke korpsen van de grote steden en districten. Ook hebben de ministers bij Adenauer erop aangedrongen de wenselijkheid te be pleiten van uniforme uitrusting der politie en het verstrekken van revolvers waaraan groot gebrek is. Intussen is de West-Duitse politie dit weekeinde vlijtig in de weer geweest tegen leden van de communistische jeugdorgani satie. Honderden leden van de „Vrije Duitse Jeugd" werden in verschillende delen van het land, vooral in het Ruhrge- bied en bij de Brits-Sovjet-Russische zöne- grens, gearresteerd, vóór of na „vredes demonstraties". In Hamburg, Oldenburg, Brunswijk, Hannover, Lübeck, Frankfort en Wiesba den werden demonstraties verspreid en jongelieden gearresteerd. In Dortmund, waar de communisten oor spronkelijk van plan waren him lang tevo ren aangekondigde bijeenkomst van „de 100.000 jonge vredesstrijders" te houden, was Zondagmiddag alles rustig. Het uitblijven van demonstraties werd toegeschreven aan de doeltreffendheid van de aan Duitse zijde getroffen maatregelen en met name aan de grote parade, welke de politie Zaterdag door de stad had ge maakt. Zondagochtend patrouilleerden Britse militaire politie en gewapende Duitse poli tie door de stad. Duitse politieagenten met stenguns controleerden het Duitse verkeer dat de stad binnenkwam. In geheel West-Duitsland was Zondag het gehele politie-apparaat van ongeveer 90.000 man paraat. Bijna iedere gemeente in het land had de voorgenomen betogingen van de „jonge vredesstrijders" verboden. Zondagavond werd bekend gemaakt, dat ruim 1.200 communistische jongeren door de politie zijn gearresteerd. Illegalen in Tsjechoslowakije gevonnist Een staatsgerechtshof te Vlasïm, ten Zuiden van Praag, heeft 22 mannen en een vrouw wegens hoogverraad, spionnage, samenzwering tot het vermoorden van een kabinetslid en illegale verzameling van wapens, veroordeeld tot dwangarbeid van 1 tot 25 jaar en verlies van eigendom. Een verdachte werd vrijgesproken. Op de begraafplaats in Westkapelle is een monument onthuld ter nagedachtenis van de 180 inwoners, die bij het bombarde ment van 3 October 1944 om het leven gekomen zijn. HET WEER AFGEBEELD et iveer in West-Europa blijft onder die zich gisteren nabij Schotland bevond, invloed staan van depressies. Een kern, trekt nu langzaam langs de Noorse kust in N.N.O.-richting weg. Een nieuwe sto ring beweegt zich met grote snelheid over de Britse Eilanden naar het Noord zeegebied. Het front van deze depressie veroorzaakte vandaag in ons land enige neerslag. Na de frontpassage kunnen zich nog enkele buien ontwikkelen, waarna ons land tijdelijk onder invloed komt van een zeer zwakke rug van hoge druk. Daarachter is op de Oceaan echter al weer een nieuwe in diepte toenemende depressie in aantocht, zodat het onbe stendige weer met nu en dan regen en wind nog zal aanhouden. Weerbericht »»»xiccomiiLwxecoa« VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. In de kustprovincies tijde lijk harde, overigens krachtige tot matige wind tussen Zuid-West en West. Vrij koud. 3 October: Zon op 6.43 uur, onder 18.14 uur Maan op 21.13 uur, onder 14.58 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 2 October: Hoog water: 6.58 en 19.14 uur. Laag water: 2.39 en 14.48 uur. Dinsdag 3 October: Hoog water: 7.39 en 19.59 uur. Laag water: 3-09 en 15.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1