c Ju* m moo^msL. „Tibet en Formosa zullen worden bevrijd pa De radio geeft Dinsdag PANDA EN DE MEESTER*GEMA§KERDE Wereldnieuws Maandag 2 October 1950 2 Tsjoe En Lai, Chinees minister; „Amerika is onze grootste vijand" ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Volgens het Sovjet-Russische persbureau Tass heeft de minister van Buitenlandse Zaken van communistisch Ghina, Tsjoe En Lai, in een rede te Peking verklaard. China een ieder die zou trachten de bijna 500 millioen Chinezen uit de UNO te hou den, de belangen van dit land te ondermij nen en eigenmachtig een beslissing te ne men inzake vraagstukken in het Oosten die China rechtstreeks betreffen, de nek zal breken". Tsjoe En Lai zou ook gezegd hebben, dat het Chinese volk „geen buitenlandse aggressie zal dulden en zich niet afzijdig zal houden wanneer de imperialisten na burig gebied binnenvallen". Op een staatsbanket, dat door Tsjoe En Lai aan vertegenwoordigers van Chinese volken was aangeboden, sprak een afge vaardigde uit Formosa zijn vertrouwen uit in „de spoedige bevrijding" van het eiland, aldus Tass. Tsjoe En Lai heeft verder nog gezegd, dat het Chinese volk de ontwikkelingen in Korea „na de Amerikaanse invasie" gadeslaat. De taktiek van een langdurige verzetsoorlog zou het Koreaanse volk de gelegenheid verschaffen vele moeilijkhe den te boven te komen en de eindover winning te behalen, aldus de Chinese minister. In een artikel, dat Zondag door de Prawda werd gepubliceerd, schrijft Tsjoe En Lai, dat China „vastbesloten is Tibet te bevrijden en Formosa aan het beheer van de Amerikaanse aggressors te ontrukken" Hij legde er de nadruk op, dat de be vrij ding van Tibet van vitaal belang is voor de veiligheid van China en verklaarde, dat China zal trachten deze bevrijding door onderhandelingen te bereiken. Tsjoe Paraat voor de slag om Formosa Generaal Tjsoe Teh, de opperbevel hebber van het Chinese communistische legerheeft tn een dagorder zijn troepen opgedragen om gereed te zijn voor de slag om de bevrijding van Formosa". In de dagorder, die door het Chinese communistische persbureau is gepubli ceerd, zegt hij: „Ik draag u op ten volle paraat te zijn en onze nationale verdedi ging te versterken voor de slag om de bevrijding van Formosa en om onze broeders in Tibet te helpen zich zelf te bevrijden". Plan voor een nieuwe stad in Nieuw Guinea Met het KL.M.-toestel, dat Zaterdag avond naar Djakarta is vertrokken, verliet de gouverneur van Nieuw Guinea, de heer S. L. J. vanWaardenburg, ons land om zich, ditmaal in gezelschap van zijn echtgenote, weer naar zijn standplaats te begeven. Kort voor zijn vertrek vertelde de heer Van Waardenburg aan journalisten, dat de plannen waarmee hij een maand geleden naar Nederland kwam, in beginsel zeer welwillend zijn ontvangen. Zijn plan voor de bouw van een nieuwe stad en de aanleg van een haven en een weg, is in principe goedgekeurd. De vol gende maand zal een deskundige van het departement van Wederopbouw naar Nieuw Guinea vertrekken om de situatie op te nemen. Als alles loopt zoals men zich het voor stelt heeft Nieuw Guinea over drie jaar een goede haven en een nieuwe stad. Het bedrag, dat ermee gemoeid is, is volgens een zeer voorlopige schatting dertig mil lioen gulden. Een ander project, dat de heer Van Waardenburg onder handen zal nemen, is de ontwikkeling van de tonijn visserij. Hij zeide het noodzakelijk te achten, dat ook het particuliere bedrijfsleven in Nieuw Guinea geïnteresseerd wordt. Finse ministers afgetreden De Finse minister van Binnenlandse Za ken, Lauri Riikonen, is naar aanleiding van de staking der metaalarbeiders, welke thans de zesde week ingaat, afgetreden. Hij is vervangen door Johannes Virolai- nen, zoals hij, een vooraanstaand lid van de boerenpartij. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 .Licht baken". 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest. 12.30 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Trio. 14.40 Kamerkoor. 15.00 Platen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Vooor de jeugd. 17.45 Platen. 18.30 Radio volksuniversiteit! 19.00 Nieuws. 19.15 „Dit is leven". 19.23 Amusementsorkest. 19.52 Parlementair en buitenlands overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 ..De gewone man zegt er 't zijne van". 20.10 Blaasensemble. 20.40 Hoorspel. 22.30 Platen. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7,50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Reportage. 8.30 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Concert. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Orgel en dameskoor. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.15 „De stem van Amerika". 17.35 Causerie. 17.45 Regerings uitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Dansorkest. 19.30 .Paris vous parle". 19.35 Pianoconcert. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. «1.30 Platen. 22.00 „Goede moed". 22.15 Viool en clavecimbel. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BDUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 13.32 Sextet. 13.00 Nieuws. 13.15 Volksliederen. 13.30, 15.30. 16.00, 16.30 en 16.55 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinde ren. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19,30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Balletmuziek .23.00 Nieuws. 23.05 Platen. noemde de Verenigde Staten „de gevaar lijkste vijand van de Chinese volksrepu bliek". Tsjoe deelde mede „dat China zijn ver dediging bij tijds moet versterken en een machtige volksvloot en -luchtmacht moet vormen om zich te beschermen tegen het streven van de imperialisten om hun aan valsoorlog uit te breiden". In zijn artikel in de Prawda verklaarde Tsjoe En Lai, dat van de millioen „ban dieten" er n het afgelopen jaar 800.000 zijn opgeruimd. In dezelfde tijd zouden er ze ven buitenlandse spionnage organisaties in China zijn opgerold en 13.797 spionnen van de Kwomingtang gearresteerd. Er zouden 175 radio-zenders gevonden zijn. Gehele Nederlandse familie naar Australië Wanneer mevrouw J. Plug uit IJmuiden op 3 October met de „Johan van Olden- barnevelt" in Fremantle, West-Australië aankomst, zullen haar vermoedelijk niet minder dan 27 familieleden aan de kade opwachten. Deze bloedverwanten zijn in de loop van dit jaar uit Nederland naar Australië geëmigreerd. Mevrouw Plug is zeventig jaar. Zij zal in Australië haar intrek nemen bij twee ongehuwde kinderen die in Albany wonen. Zes van haar acht kinderen wonen al in Australië, de twee die nog in Nederland zijn hopen ons land voor het einde van dit jaar te kunnen verlaten. Dan zullen acht-en-dertig mensen, be horende tot de familie Plug in Australië zijn gevestigd en het record dat op dit ge bied door een Engelse familie met zes-en- dertig personen werd gevestigd zal hier door zijn gebroken. ADVERTENTIE .smUTCtJ Jaarbeurs in Brits-Berlijn Bemoedigende woorden en nieuwe grondwet voor de Berlijners BERLIJN, 1 October. (Reuter). Lord Henderson, de Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken, heeft Zondagochtend bij de opening van het Britse paviljoen op de eerste jaarbeurs te Berlijn na de oorlog een speciale boodschap voorgelezen van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, aan de Berlijners. Bevin verklaart hierin, dat de Westelijke mogendheden Berlijn beschouwen als „een bolwerk tegen aggressie en een integrerend deel van de vrije wereld". Harold Wilson, president van de „Board of Trade", opende het Britse paviljoen. Hij maakte bekend, dat een nieuwe handels overeenkomst tussen Engeland en Duits land is getekend en beschreef de jaarbeurs als „een gelukkig voorteken, niet slechts van de industriële wedergeboorte van dit grote centrum van de Europese handel, maar ook van de moed, de hoop en de vlijt waarom de Berlijners sinds lang bekend zijn". De drie Westelijke commandanten van de stad, de West-Duitse president prof. Heuss, en vooraanstaande geallieerde en Duitse functionarissen woonden in het West-Berlijnse gemeentehuis een speciale plechtigheid bij. tijdens welke de nieinve constitutie officieel werd afgekondigd. De nieuwe constitutie, die onderhevig is aan verdere geallieerde goedkeuring, zal in feite van West-Berlljn een twaalfde staat van de West-Duitse republiek maken. Zij herhaalt de wens van Berlijn „opnieuw de hoofdstad te worden van een nieuw verenigd Duitsland" en voorzietin een parlement en een senaat, te vormen na de aanstaande verkiezingen op 3 December. De artikelen twee en drie. die Berlijn tot deel van de West-Duitse republiek ver klaren, moeten nog door de Westelijke geallieerden worden goedgekeurd. Generaal-majoor Bourne, de Britse commandant van Berlijn, verzekerde de Berlijners. dat de Westelijke geallieerden de stad zouden blijven steunen en „zo nodig verdedigen". President Heuss opende deze jaarbeurs in de Britse sector, waaraan meer dan 1400 firma's uit Engeland, Frankrijk, België, Zwitserland, Amerika en Italië deelnemen. „Parachutistendominé" H. J. Timens bevestigd In het kerkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente te Apeldoorn is Zondag de can- didaat H. J. Timens, in Indonesië bekend geworden als de „parachutisten-dominé", bevestigd. Candidaat Timens heeft op on gewone wijze het ambt van predikant be reikt. Ten gevolge van deportatie naar Duitsland moest hij tijdens de oorlog zijn theologische studies onderbreken. Ernstig ziek keerde hij tijdens de bezetting naar ons land terug, om zich, na zijn herstel, bij de verzetsbeweging aan te sluiten. Na de bevrijding zette hij zijn studie voort. Toen hij zijn candidaatsexamen had afgelegd, vertrok hij naar Indonesië als legerpredikant. Hij kwam bij de parachu tisten en kreeg ook een opleiding als zo danig. Zijn proponents-examen bleef achter wege, doch op grond van zijn loopbaan als veldprediker stelde de Generale Synode hem hiervan vrij, waarna hij door de clas sis Amsterdam werd beroepen als predi kant in algemene dienst. In de tweede helft van October zal ds. Timens met de Nederlandse vrijwilligers naar Korea vertrekken. Helmondse architect won 20 millioen francs De Helmondse architect J. Stevens maakte eind Juli een studiereis naar Noord-Afrika en bezocht onder meer Tunis. Tijdens het bezichtigen van enige bouwwerken aldaar had hij het ongeluk bij het achteruitlopen een man op de tenen te gaan staan. Het bleek een lotenverko- per van de Franse nationale loterij te zijn, die tegen de heer Stevens begon uit te varen. Om de zaak in het reine te brengen kocht de architect toen maar een lot en vergat het voorval. Nadat, de trekking van de Franse loterij was geschied bleek de winnaar van de hoofdprijs van 20 millioen Franse francs maar niet te komen opda gen. Onophoudelijk werd in de Franse bla den het nummer opgeroepen en toen de heer Stevens met enige Franse vrienden een bedevaart naar Lourdes maakte, kwam hem het Franse blad „Le Soir" in handen. Een van zijn vrienden maakte hem er op merkzaam op, dat hij enige tijd geleden in Tunis een lot gekocht had en dat lot bleek het gezochte te zijn. Viessoorlog in Meppel Een slager in Meppel die niet accoord ging met de vastgestelde prijzen, verlaagde de prijs van het rundvlees met veertig cent per kilo. Zijn collega's verlaagden daarop de prijs van het varkensvlees met twintig cents per kilo. De slager verlaagde daarop de prijs van rundvlees met nog eens veer tig cent per kilo en die van het varkens vlees met twintig cent per kilo, tot groot genoegen van de huismoeders in Meppel en omliggende plaatsen. Overstelpende drukte op receptie van burgemeester Den Tex Zo velen waren Zaterdagmiddag naar de Potgieterlaan in Bloemendaal getogen om burgemeester Den Tex te complimenteren met zijn ambtsjubileum, dat de Potgieter laan nauwelijks groot genoeg was om alle auto's te bevatten en de tuin van de bur gemeesterlij ke woning haast te klein was om plaats te bieden aan alle wachtenden. Een eindeloze rij bezoekers ging langs de burgemeester om uiting te geven aan hun genegenheid en bewondering voor de jubi laris. Onder de bezoekers bevond zich ook een delegatie onder leiding van de heer Burdet, die hem namens een aantal in woners van Bloemendaal en enige vrien den buiten de gemeente een geschenk kwam aanbieden, bestaande uit de Ency clopaedia Brittannica. De heer Burdet memoreerde in zijn korte toespraak hoe zeer de leiding van burgemeester Den Tex in de gemeente op prijs is gesteld en hoe zeer zij die hem kennen, zijn hoffelijkheid en beminnelijkheid waarderen. De heer Den Tex, kennelijk verrast door dit fraaie geschenk, zei dat hij zich lich telijk beschaamd voelde door deze lof, omdat hij meende dat hij niet veel meer dan zijn werk had gedaan. En wanneer hij al eens iets meer had gedaan, dan was dat, omdat burgemeester van Bloemendaal zijn betekent: getrouwd te zijn met een mooie vrouw. En wanneer je getrouwd bent met een mooie vrouw, dan moet je wel eens vechten, zei de burgemeester. 's Avonds had in Domi een feestavond plaats voor het gemeentepersoneel, waar ook de burgemeester en zijn gezin aan wezig waren. Namens het gehele gemeen tepersoneel bood de heer G. C. K. van Eek de burgemeester een geschenk aan be staande uit een bloemenmand en enkele boeken. De heer P. Houtgraaf kwam de heer Den Tex namens de vrijwillige brand weer complimenteren en bood hem een tabakspot en een tinnen asbak aan. De aanwezigen werden daarna bezig gehouden ADVERTENTIE 3 OCTOBER ORANJEBOOM BIER! A. J. Loerakker overleden Zaterdagavond is in de ouderdom van 77 jaar de heer A, J. Loerakker te zijnen huize in Haarlem-Noord overleden. De heer Loerakker werd" op 26 Augustus 1873 in Heemstede geboren, waar hij, na lager onderwijs te hebben genoten, bloe mistarbeider werd. Hij kwam al spoedig in het bestuur van de R.K. Landarbeiders- bond en werd op 23 Maart 1913 aangewe zen als vrijgestelde van die organisatie. In 1916 werd de heer Loerakker gekozen tot lid van de gemeenteraad van Schoten. Hier was hij ook enige tijd wethouder. Na de annexatie werd hij tot lid van de Haar lemse raad gekozen, waarin hij tot 1933 zitting had. De heer Loerakker had van 1923 af ge durende een lange reeks van jaren zitting in de gemeenteraad en maakte deel uit van de Hoge Raad van de Arbeid. In 1941 nam hy afscheid als voorzitter en bestuurs lid van de R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit", welke organisatie hij heeft groot gemaakt. Bij die gelegenheid werd hij op grootse wijze gehuldigd. De Requiemmissen worden Woensdag gehouden in de parochiekerk „St. Liduina", waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof .St. Barbara" zal plaats hebben. Passagierslijst troepenschepen Op onze kantoren ligt ter inzage de gecombineerde passagierslijst van de troepentransportschepen „General C. C. Ballou", de „General S. D. Sturgis" en de „Cheshire". De „General Ballou" wordt op 7 October in Rotterdam ver- i wacht. De „General Sturgis" en de „Cheshire" worden respectievelijk op 9 en 15 October in Amsterdam ver- wacht. Canada is bereid 10.000 soldaten naar Europa te zenden De Canadese minister-president, Louis St. Laurent, heeft Zondag te Kingston in Ontario verklaard, dat Canada bereid is zijn speciale strijdmacht van 10.000 man als deel van de strijdkrachten van het At lantisch pact naar Europa te zenden. Daar deze strijdmacht voor de actie in Korea is gevormd, zal zij slechts dan naar Europa worden gezonden, als de actie in Korea spoedig met succes wordt beëindigd. Als „het grootste obstakel voor de vor ming van voldoende landstrijdkrachten in Europa" noemde St. Laurent „het tekort aan uitrusting en aan capaciteit voor het produceren er van". 24. „Ik wil er uit! Ik wil er uit!" riep Panda, die in de zak zat. „Goed, makker tje dat kan gebeuren," antwoordde Joris goedig. „We zullen er maar uit gaan, dunkt me; uit deze schuur tenminste. Maar met uw welnemen blijft gij nog een weinig in gene zak vertoeven, aangezien ge an ders een koude kunt vatten. Men kan nooit voorzichtig genoeg zijn, gelijk mijn klas sieke leermeesteren reeds vastlegden in die treffende spreuk: Prudentia artis magistra est!" Al pratende zette hij de spartelende zak, waar Panda in zat, in de taxi, .ging er zelf naast zitten op de bestuurdersplaats, en reed de oude, trouwe wagen de schuur uit. Welnu hij was nog maar net op tijd, want in de verte naderde een drom boze en vastberaden achtervolgers. Men be grijpt natuurlijk wel, dat Graaf Isen Grim en Hertog Bruno niet stilletjes waren blij ven zitten in die moddersloot, waar Joris Goedbloed hen in had geworpen. Vuil, vies en boos waren zij op de kant gekrabbeld, en toen waren zij hulp gaan halen om die Gemaskerde nu eindelijk eens mores te leren! En juist toen Joris nu met de taxi de oude schuur verliet, kwamen zij er aan. Zij hadden Hofmaarschalk Bellino en zijn herauten bij zich, dus zij vormden nu een geduchte macht. „Daar gaat hij! Daar gaat hij!" riepen zij, en zij holden nog harder. En uit de auto kwam plotseling een stem die riep: „Naarling! Engerd! Bedrieger!" Dat was natuurlijk Pandadie Joris Goed bloed uitschold, maar dat wist Graaf Isen Grim niet. „Hij scheldt me nog uit ook!" riep hij. „Ik zal hem krijgen!" „Lelijkerd! Schurk! Mispunt!" riep de stem uit de auto. „Hij maakt me kwaad!" gilde de dravende Isen Grim.maar veel kans om de auto in te halen had hij niet, want Joris Goed bloed zette er nu een lekker gangetje in.. Aan de jubilerende burgemeester van Bloemendaal heeft de gemeenteraad een schilderij, voorstellende een zeegezicht en gemaakt door Oscar Mendlik, aangeboden. Rechts de echtgenote van de burgemeester. door de goochelaar Wandino. Tot slot sprak wethouder Rohling namens de raads leden, die ook tegenwoordig waren, nog enkele woorden van dank. Landelijke conferentie van „Kerk en Vrede" In het Indisch Instituut te Amsterdam is Zaterdag de jaarlijkse landelijke conferen tie van „Kerk en Vrede" geopend. Prof. dr. G. J. Heering uit Oegstgeest werd tot ere voorzitter benoemd. Di*. J. de Graaf uit Haarlem hield een inleiding over „Hoe verdedigen wij onze vrijheid en geestelijke goederen?" Spreker zeide dat de verdediging van onze geeste lijke vrijheid de gangbare rechtvaardiging is voor de verhoging der militaire weer baarheid. Oorlog moge een vreselijk kwaad zijn, het verlies van de geestelijke vrijheid is een erger kwaad volgens de redenering van velen Voor de christen geldt in be ginsel alleen de vrijheid, met welke Chris tus hem «heeft vrijgemaakt. Deze vrijheid kan door wapens en geweld niet vernietigd, noch verdedigd worden. De vrijheid ver dedigt men alleen door uit haai* te leven en haar inhoud te geven. Voor grote mas sa's in het Westen heeft de vrijheid geen inhoud meer. Het bijgeloof in de militaire weerbaarheid verdringt steeds meer het Christelijk geloof in de geestelijke weer baarheid. Niet het neen zeggen tegen oorlog en bewapening, hoe noodzakelijk ook, is het belangrijkste voor de Christen-anti-mili tarist, maar het ja zeggen tot de in Christus geschonken vrijheid, aldus dr. De Graaf. Zaterdagavond spraken ds. D. Broers en ds. J. J. Buskes, beiden Hervormd predi kant te Amsterdam, respectievelijk over: „Christen-anti-militarist" en „En Korea dan?" „Het wordt een mens wel heel moeilijk gemaakt anti-militarist te zijn", aldus ds. Broers, niet alleen omdat hij in een uit zonderingspositie komt te staan, maar vooral vanwege de grote problemen, waar mee ook de anti-militarist te worstelen heeft." Ds. Buskes zeide: „Dat, met oorlogsge weld iets bereikt kan worden, is geen rechtvaardiging van het oorlogsgeweld. Zelfs het bereikte doel heiligt de middelen niet. Door de Koreaanse oorlog zijn de spanningen niet verzwakt, maar versterkt. Het communisme wordt alleen overwonnen, wanneer het zijn voedingsbodem verliest. Als Christenen zeggen wij wat de oorlog betreft: „Wij kunnen niet en wij mogen niet", zo besloot ds. Buskes. Zondagmiddag heeft mr. A. H. Heering uit Den Haag gesproken over: „Geweld loze verdediging in de practijk". Spreker zeide, dat deze te allen tijde voort moet komen uit de beleving van de vrijheid van de Christen en gericht moet zijn op de dienst aan de medemens. Middel, motief en doel zijn één, in tegenstelling met de gang bare militaire verdediging. Vrije koers voor Canadese dollar OTTAWA, 30 Sept. (Reuter). De Canadese minister van Financiën, Douglas Abbott, heeft Zaterdagavond meegedeeld, dat zijn regering besloten heeft de koers van de Canadese dollar op de internationale geldmarkt vrij te laten. Dit is voor het eerst sinds elf jaar. De minister zei voorts, dat de controle op de import van consumptiegoederen uit de Verenigde Staten, ingesteld in 1947 om Amerikaanse dollars te besparen, met in gang van 2 Januari zal worden opgeheven. De minister deelde in zijn verklaring mede, dat de voorlopige schatting van de reserve per 30 September 1.789.000.000 dol- lar'beliep, hetgeen een toeneming betekent van meer dan 200.000.000 dollar sinds 1945. Toevloeiing van gelden op deze schaal zou waarschijnlijk een inflatie-invloed in Canada uitoefenen en wel op een tijdstip, dat de regeringspolitiek op alle gebieden gericht is op het tegengaan van inflatie- ontwikkelingen, aldus de minister. Het zou bovendien betekenen, dat Canada buitenlandse valuta ophoopte onder om standigheden die toeneming zouden bete kenen van Canada's bruto buitenlandse schuld en belasting van de jaarlijkse dienst zonder enige corresponderende verhoging van de productieve hulpbronnen of van de mogelijkheid tot uitvoer. Om al deze redenen was het hoogst ge wenst de koers vrij te laten. Het Internationaal Monetair Fonds heeft medegedeeld, dat Canada met het fonds overleg heeft gepleegd alvorens de Cana dese dollar vrij te maken. Een grote reden om geen definitieve koers voor de Canadese dollar vast te stel len was, dat zulks aan Amerikaanse spe culanten een zekere winst zou hebben op geleverd. Men wil zich over het algemeen niet wagen aan voorspellingen over de koers, welke de Canadese dollar zal bereiken. Wel merkt men op, dat de Canadese dollar, naar koopkracht gemeten, meer waard is dan de Amerikaanse. Wanneer de Canadese dollar omhoog gaat, aldus berekent men, zal veel van het Amerikaanse speculatie-geld uit Canada weggehaald worden en dan hoogstwaar schijnlijk gaan naar Engeland, Australië en andere landen waarheen reeds veel Ame rikaans geld is gegaan, Adelaar. De volgende maand zullen dt biljetten van één mai*k in West-Duits, land vervangen worden door munten gemaakt van een alliage van koper en nikkel. De munten zullen de afbeelding van een Duitse adelaar met uitgestrekte vleugels dragen. Over één kam. De Noorse vakvereniging van zeelieden heeft een motie aan- vaard, volgens welke communisten nazi's en fascisten geen functies in dj vakvereniging of in een van haar afde. lingen mogen bekleden. Ook daar. Alle Amerikaanse consulaten hebben instructie ontvangen geen visa te verstrekken aan oud-leden van na- tionaal-socialistisohe of fascistische par. tijen en aan leden van communistische organisaties, zo is door een woordvoer, der van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken verklaard. Deze instructie is gegeven na het aannemen van de wet tot bestrijding van revolu- tionnaire activiteit. President Trumam veto tegen deze wet is door het Con- gres teniet gedaan. Verjaardag. Ter viering van de eerste verjaardag der Chinese communistische volksrepubliek werden op een massa bijeenkomst in het Chinese kwartier van Djakarta 200 witte duiven als sym bool van de vrede losgelaten. Vertegen, woordigers van de 2 millioen Chinezen in Indonesië beloofden in een telegram aan premier Ma Tse Toeng volledige steun aan de regering te Peking. Door de stad reden vrachtwagens, waarop dé met bloemen versierde portretten van president Soekarno en Mao Tse Toeng waren aangebracht. Boven de Chinese zaken wapperden de Indonesische ylag en die van communistisch China naast elkaar. Executie. Een nationalistisch vuurpeloton heeft Zondag negen „communistische ondergrondse werkers" te Taipeh te- recht gesteld. Zij werden beschuldigd van een samenzwering ter omverwer ping van de regering van Tsjang Kal Sjek op Formosa. Botsing. In Rocha, een voorstad van. Rio de Janeiro, zijn twee electrische treinen op elkaar gereden. Er zijn 93 gewonden van wie enkele zich in ernstige toe stand bevinden. De politie moest één van de bestuurders tegen de menigte beschermen. Een van de tremen stond stil bij een halte, toen de andere van achteren naderde. Twee rijtuigen wer den in elkaar gedrukt. Te laat. Het 200.000 leden tellende Austra lische Verbond van Oudstrijders heeit besloten de regering te verzoeken een openbaar onderzoek in te stellen naar de bewering dat de Australische troe pen te laat in Korea zijn gearriveerd, Kwesties van persoonlijke afgunst en wanbestuur zouden hieraan schuld zijn geweest. Onderscheiding. President Truman heeft Zaterdag de eremedaille van het Con gres, de hoogste militaire onderscheiding toegekend aan generaal-majoor William Dean, oud-commandant van de 24ste infanteriedivisie in Korea, die sinds 21 Juli vermist wordt. Natuurlijk. In de Sovjet-Unie zijn Zondag wielerwedstrijden gehouden om het feit te herdenken, dat 150 jaar geleden de eerste fiets van de wereld door de Rus Artomotof is uitgevonden, aldus radio- Moskou. Wet en orde. De Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken heeft Zondag de politie gewaarschuwd geen-deel te nemen aan communistische acties, die „in strijd zijn met haar plicht om wet en orde te handhaven." Politiebeambten die de afgelopen week aan dergelijke acties hebben meegedaan, zijn onmid dellijk ontslagen, zo zeide hij. Aanval. Britse bezitters van televisietoe stellen, die nog nooit in een luchtge vecht door straaljagers waren aangeval len, konden Zondag, dank zij de vin dingrijkheid van de B.B.C., een proefje van een dergelijke sensatie krijgen. Een televisiecamera in een Bristol-vracht- vliegtuig gaf hen een indruk van Lon den in vogelvlucht, toen plotseling zeven Vampire straaljagers met een snelheid van 600 km per uur op de lens afstormden en een schijn aanval- uit voerden. Weer. Voor het eerst na 5'/2 jaar mar cheerde Vrijdag een geüniformeerde Duitse politie-afdeling door Bonn, de West-Duitse hoofdstad, weer in mili taire formatie onder het zingen van liederen van de vroegere Duitse Wenr- macht. Meegevallen. Slechts één persoon is om gekomen bij de grondverschuiving in Surte, het Zweedse dorpje, aldus wordt thans gemeld. Van de achttien gewon den moesten drie in het ziekenhuis worden opgenomen. Drie personen, dia vermist werden, zijn thans levend aan getroffen. De materiële schade is ook nog meegevallen. Forti en mens. Het Ford-concern heeft aan dertien Amerikaanse universiteiten giften verstrekt tot een bedrag van drie millioen dollar totaal. Zij zijn bestemd voor wetenschappelijk onderzoek naar „de gedragingen van de mens". Katholieke toneel-amateurs sluiten zich aaneen Onder bevredigende belangstelling werd Zondag te Heemstede de Kring Kennemer- land van het „Werkverband Katholiek Amateurtoneel" opgericht. Aan de be stuursverkiezing ging een inleiding vooraf door de heer G. van der Poel, leraar aan het seminarie Hageveld, over het onder werp „Nieuwe tijden, nieuwe wegen". Spreker vertelde het een en ander uit de geschiedenis van de rederijkers en wees er op dat het katholieke amateurtoneel na een stilstand van enige eeuwen ten gevolge van de godsdiensttwisten en een moeizame opkomst gedurende de laatste vijftig jaren thans weer een plaats onder de zon heeft gekregen. Met algemene stemmen werd de heer J. J. Schelvis tot voorzitter van het kringbe- stuur gekozen. Dit zal bestaan uit zeven leden, waarvan er thans zes zijn aange wezen. De laatste zetel zal worden ingeno men door een vertegenwoordiger van de katholieke verenigingen uit Haarlem, in dien deze tot de kring toetreden. Na het officiële, gedeelte volgde nog een toneelvoorstelling door de rederijkers kamer „De Egelantier", die het spel „Van een duvel die toch rn de hemel kwam" op voerde. Tevoren had de heer Wim Lonis gesproken over de geestelijke en culturele taak van het amateurtoneel. Muzikale medewerking aan deze bijeenkomst werd verleend door het ensemble „The Hilana Hawaiians".

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2