„Whiskey galore": droge humor over geestrijke „nattigheid" Er zijn ernstige fouten begaan bij het tot stand brengen der economische unie Woensdag 4 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 3 VOOR ZOVER we het niet al lang wisten heeft Peter Cheyney ons wel duidelijk gemaakt, dat de Engelsman op zijn whiskey is gesteld. Maar in ..Whiskey galore" wordt ons wel duidelijk hoe het ontbreken van deze tijdens de oorlog voor de export gereserveerde drank voor de bewoners van het Hebrideneïland Todday (een woordspeling op Toddy, dat grog be tekent) niet minder dan een nationale ramp betekent. De jongeren weten niets beter te doen dan te twisten, de ouderen lopen met lange gezichten rond en grijs aards. van hun levenswater beroofd, heb ben met het leven eigenlijk reeds afgere kend. Maar zie, storm en mist werken samen om een vrachtschip, zwaar beladen met vijftigduizend kisten Johnny Walker, White Label en andere heerlijkheden in het gezicht van Todday te f ■*-* i i doen vergaan. Er komt Pil TT1 weer leven in de voor zich i /uit starende gezichten en vs daar stormen de Macroons, de Campbells, MacRaes, de MacCormacs en al die andere dragers van Schotse na men naar de kust. De eerbied voor de Sabbath blijkt toch sterker dan het pira- tenbloed en wanneer de fatale twaalf sla gen die de laatste van de eerste dag der week scheiden zijn verklonken zit er voor de whiskey-minnaars niets anders op, dan 24 uur te turen en te staren naar de plek, waar de flessen wachten op hun ver lossing Die blijft dan ook niet uit. want zodi-a is de Zon- in de Maandag overgegaan of de evacuatie van het kostelijke vocht be gint. Dan is het feest geblazen in het dorp en de bruiloften die bij gebrek aan whis key moesten worden uitgesteld kunnen nu gevierd worden. De douane komt te laat, ondanks het NIPO vroeg: „Hoe maakt u het?' Bijna 3/4 van alle mannen voelt zich „kiplekker" Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft aan vele mannen en vrouwen gevraagd: ,,Is uw gezondheid goed, matig of slecht?" Van de ondervraag den antwoordde 72 percent: goed; 24 per cent: matig, en 4 percent: slecht. Niemand bleef op de vraag het antwoord schuldig en dat is wel een opmerkelijke bizonderheid bij opinie-peilingen. Onder de vrouwen vindt het NIPO slechts 68 percent die eigen gezondheid goed vindt, 27 percent antwoordt: matig, en 5 percent: slecht. De mannen zijn optimistischer: 76 per cent acht eigen gezondheid goed, 21 per cent van hen matig en 3 percent slecht. De jongere mensen rapporteren meer „goede gezondheid" dan de ouderen. Hier zijn de cijfers: Eigen gezondheid goed matig slecht 23—25 jaar77% 19% 4% 35—50 jaar76% 19% 5% 50—65 jaar61% 35% 4% 65 jaar en ouder 67% 30% 3% Het valt overigens op dat het niet de oudsten van 65 jaar en ouder zijn, die het minst gunstig over eigen gezondheid oordelen, maar de groep van 5065 jaar. Daar vinden we ruim één derde, dat eigen gezondheid maar matig vindt. - Peggy Macroon (Joan Greenwood) danst op haar door overvloed aan whiskey opgeluisterd verlovingspartijtje. fanatieke opjutten van de (natuurlijk) niet-inboorling van het eiland die zich ge roepen voelt zijn commando over de plaat selijke burgerwacht onverkort uit te oefe nen. De eilanders hebben daarop natuur lijk niet gewacht. De laatste beelden van de film tonen, dat de whiskey-prïjs zo ge stegen is, dat de brave bevolking geen liter meer kan kopen, zodat een moraal niet ontbreekt. Het scenario is geschreven naar een ro man van Compton Mackenzie, een auteur, die het, althans op papier, graag met de autoriteiten aan de stok krijgt. Als bij zonderheid, die overigens met „Whiskey als water" niets te maken heeft, kunnen we nog vermelden, dat hij een afkeer van honden heeeft en voorzitter is van de „Club van Siamese katten". De man die deze film maakte tot het succesnummer, dat in Amsterdam zeven tien weken lang volle zalen trok en zeker nog langer op het affiche had kun- blijven, indien „De Uitkijk" niet nog andere verplichtingen moest nakomen is Michael Balcon, zowel artistiek als in technisch opzicht de bezieler van zijn medewerkers. Opvallend is de fotografie, waardoor de „couleur locale" precies in de roos werd geschoten en ook de montage met zijn vele op vele plaatsen versneld rhythme wekt de bewondering van de toe schouwer. Maar het is vooral de scenario bewerking van Angus PacPhail die hem in een continué glimlach houdt wegens de aaneenschakeling van droge humor, waar uit het is opgebouwd. Joan Greenwood en Basil Redford zijn de voornaamste mede spelenden in deze comedie, die van het zelfde slag is als „Luchtbrug naarPimlico" en die die volgende week in hét City theater in Haarlem wordt vertoond. J. H. B. ADVERTENTIE Schietwedstrijden voor politie en militairen Tot besluit van de sportwedstrijden welke in de afgelopen zomer ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de Politie Sport vereniging „Haarlem" zijn gehouden, kwa men op de schietbanen in Overveen militai ren, leden van de koninklijke marechausée, leden van het reservepolitie-corps Haarlem, leden van politiecorpsen uit Haarlem en om liggende gemeenten bijeen, om deel te nemen aan schietwedstrijden. Geschoten werd op geweer en op pistool. De resultaten waren als volgt. Korps geweer: 1. P.S.V., Velsen 218 p.; 2. Regiment luchtafweer „Betuwe", Haarlem 216 p.; 3. Politie Sportvereniging Haarlem 212 punten. Korps pistool: 1. Politie Sportvereniging Velsen 226 p.; 2. Politie Sportvereniging Heemstede 223 p.; 3. Politie Sportvereniging Zandvoort 219 p. Personeel geweer: 1. Opperwachtmeester Kool („Betuwe") 49 p.; 2. Van Leeuwen (Heemstede) 47 p.; 3. Bosman (Velsen) 47 p. Personeel pistool: 1. Van den Berg (Heem stede) 48 p.: 2. De Groot (Velsen) 46 p.: 3. Voorderhaak (Haarlem) 46 p.; Aan een erewedstrijd op pistool namen deel de burgemeesters van Haarlem. Bloe- mendaal en Velsen. de hoofdcommissaris van politie te Haarlem en anderen. In deze wed strijd verwierf de hoofdinspecteur van poli tie de heer A. F. Suurendonk de eerste prijs. Tweede werd luitenant-kolonel Van Duin, commandant van het regiment luchtafweer „Betuwe", derde de heer Molenaar, korps chef van de politie van Beverwijk, vierde de heer J. J. van Sonsbeek, inspecteur van politie te Bloemendaal, vijfde de heer P. Schepenaar, hoofdinspecteur te Bloemendaal en zesde mevrouw Beins, marine-officier tweede klasse (Leiduin). Voetbal Spelers van badgastenelftal voorwaardelijk geschorst De strafcommissïe van de KNVB heeft de spelers van de op 29 Juli gespeelde wed strijd van het badgastenelftal te Zandvoort, voor zover zij lid waren van de KNVB voor waardelijk geschorst voor vier wedstrijden met een proeftijd van twee jaar. Tot de spelers behoorden Stoffelen en Drager van Ajax, Klein en Wierts van DWS. Biljarten Kampioenschap hoofdklas libre in Haarlem Het district Haarlem van de Nederlandse Biljartbond bestaat tien jaar. Dit feit is voor het bestuur aanleiding enkele feesten voor te bereiden en verder het kampioenschap van Nederland hoofdklasse libre. Dit tournooi wordt van 15 tot en met 18 Maart in restau rant Brinkmann gehouden. Dit betekent dat de beste biljarters van ons land die dagen in Haarlem zullen spelen. Waterpolo H.P.C. Ill degradeert Door het gelijk eindigen van HPC 3 en Haarlem 3 op de ranglijst van de reserve eerste klasse A waterpolocompetitie van de KNZB werd Dinsdagavond in het Sport- fondsenbad tussen de zeventallen een beslis singswedstrijd gespeeld. De rust ging in met 1—0 voor HPC 3 het einde kwam met een 32 overwinning voor Haarlem 3. Daar HPC 3 reeds een degradatiewedstrijd had verloren, degradeert de ploeg naar de reserve tweede klasse. Brillante opening van het H.O.V.-seizoen Vijfde Symphonie van Henk Badings De opening van het H.O.V.-seizoen is een manifestatie geworden van zelfbewustheid, van geloof in eigen krachten! Toon Verhey mikte ditmaal heel hoog, maar hij weet wat hij wil en dit zal de Haarlemmers nu zo langzamerhand wel duidelijk geworden zijn hij kan met zijn artistieke vermogens en zijn ontembare energie wat hij zich voor neemt ook inderdaad verwerkelijken. De weerstanden van een technisch zeer moei lijk werk en van de huiverige gezindheid van een deel van het publiek ten opzichte van een moderne compositie in het bijzon der als die door een landgenoot geschreven werd, durft hij manmoedig te trotseren, omdat hij de overtuiging heeft dat het kan, dat het moet kunnen, dat hei nodig is dat het gebeurt, wil de H.O.V. haar culturele taak naar waarde vervullen. Die overtui ging is wel zo sterk, dat ze geen ruimte laat voor twijfel aan het resultaat. En uit eindelijk krijgt hij ook gelijk. De aarts- moeilijke Vijfde Symphonie van Henk Ba dings, die verleden jaar geschreven werd voor net Concertgebouw-Orkest en uitge voerd ter gelegenheid van de viering van het zestigjarig bestaan daarvan, werd bril- lant vertolkt, ik zou haast zeggen wel zo levendig en geladen als door het Amster damse keur-orkest. De geweldige span kracht dezer muziek kon niet nalaten het overgrote deel van het publiek te boeien en tot een hartelijk applaus voor componist en uitvoerders te bewegen. Wij hebben verleden jaar uitvoerig over Badings' Vijfde geschreven, toen zij te Am sterdam door Eduard van Beinum ten doop werd gehouden. Onze indrukken van toen: een stevige constructie, een duidelijk te vol gen ontwikkeling met echt-muzikale stuw kracht zonder celebrale bedenksels: een zeer persoonlijke orchestrale kleur, die slechts nu en dan (koraal-motief in het grote koper) aan Bruckner doet denken: een zwaarmoedig Adagio, maar als groot contrast daarop volgend een uitgelaten, feestelijk blije finale, die het jubelkarakter van de symphonie bepaalt. Deze indrukken herhaalden zich, dóch er werden noj andere aan toegevoegd, vooral van een energieke spanning, een felle dynamiek, een laaiende gloed die deze muziek ken merkt. Heel wellicht werd hierbij een rol gespeeld door de interpretatie van Verhey, die kracht en impulsiviteit paarde aan duidelijke détaillering en zorg voor het zinnelijk effect van de klank. De avond was, na het spelen van het „Wilhelmus", ingezet met. een „Adagio" voor strijkorkest van Samuel Barber, goed klinkende muziek, die qua thematiek en stemvoering gehoorzaamt aan de klassieke wetten, zonder bepaald schools aan te doen. Het orkest speelde het werkje zeer fraai. Na de pauze kwam de jonge Hongaarse pianist Géza Anda op het podium, om teza men met Verhey het Pianoconcert no. 2 van Brahms te vertolken. Het werd een samenspel van voortreffelijk gehalte. Dat betekent heel wat voor de pianist maar is ook ten aanzien van dirigent en orkest niet te onderschatten. Géza Anda liet zich met zijn zeer karak teristieke, uiterst geciseleerde vertolking kennen als een raskunstenaar van de eerste rang. Zijn spel is energiek en toch klaar, fel geladen en tevens fijn poëtisch, waar het pas geeft zoals in de finale spran kelend licht en spiritueel. Alles is bij hem PROF F. BAÜDHUIN OVER BENELUX „Men heeft te ver willen gaan met de unificatie en de hoofdzaak met de bijzaken verward" Prof. F. Baudhuin, hoogleraar aan de Universiteit te Leuven, heeft in een ver gadering van het Comité Benelux te Am sterdam een rede gehouden, waarin hij critiek oefende op de politiek, die de re geringen van Nederland, België en Luxem burg voeren bij het tot stand brengen van de economische unie tussen deze drie lan den. Het unie-verdrag is reeds zes jaar geleden gesloten, maar de belangrijkste belissingen moeten nog steeds worden ge nomen. De drie landen hebben in dit op zicht de wereldopinie teleurgesteld en het lijkt wel of zij niet bereid zijn aan de ver wachtingen te voldoen. Na gewezen te hebben op nog niet op geloste problemen, zoals het deficit van de Nederlandse betalingsbalans, het dollar tekort en de toekomst van Europa na af loop van de Marshall-hulp en op de nieuwe onzekerheden, zoals de herbewape ning, het plan-Schuman en de stijgingen van lonen en prijzen, zeide prof. Baudhuin, dat de wereldeconomie een reeks gevaar lijke schokken te verduren heeft gehad, waarop de drie Beneluxlanden verschil lend hebben gereageerd. Zo was in Neder land een loonsverhoging van 5% een in grijpende gebeurtenis. In Belgie ziet men nieuwe loonsverhogingen zonder veel vrees tegemoet. Ook de positie van Nederland met betrekking tot de herbewapening is anders dan die van de beide andere lan den. Prof. Baudhuin gaf voorts als zijn me ning te kennen, dat er ernstige fouten zijn begaan bij het tot stand brengen van de economische unie. Men heeft te lang ge aarzeld en men heeft ten onrechte geloofd, dat de ontwikkeling in de drie landen parallel zou gaan. Ook heeft men te ver willen gaan met de unificatie en de hoofd zaak met de bijzaken verward. De hoofd zaak is, volgens prof. Baudhuin, productie onder een stelsel van vrije concurrentie en uitwisseling en bijzaak is de unificatie van de belastingen en van de handelspo litiek. De afschaffing van de douanerechten tus sen de drie landen zou aangevuld moeten worden door een betere regeling op het gebied van de omzetbelasting en haar Bel gische tegenhanger: de Taxe de Trans mission. Prof. Baudhuin stelt voor alle be- virtuoos beheerst maar dan afhankelijk ge steld van een zeldzame geest voor musice ren; samen met het orkest muziek te ma ken en een meesterlijke compositie te her scheppen tot een levend object waar een warm hart in klopt. Op het Andante na. waarin de temperatuur van hel orkest iets onzeker werd, stond het aandeel van Ver- hey's ensemble op hoog peil. Dit openingsconcert heeft aan een talrijk publiek waarbij ook de gemeentelijke overheid, met burgemeester Cremers aan het hoofd, vertegenwoordigd was, laten het hoofd, vertegenwoordigd was laten ogenblik geleid en gestuwd wordt, ver trouwen mogen stellen. Zij kent haar taak en is zich ook bewust van haar kracht. JOS. DE KLERK. Opnieuw hebt U kou gevat en hoest U dagen lang. Grijp tijdig in. Bronchitis dreigt Neem heden nog akker's abdijsiroop. die weldra Uw hoest zal stillen en Uw 'pkeel en luchtpijpen zuiveren van prik- kelend slijm en ziektekiemen. Morgen preeds zijt U zoveel beier! Tegen wKou, Hoest, Bronchitis en Griep-. w AKKERS Agenda voor Haarlem WOENSDAG 4 OCTOBER Stadsschouwburg: „Nina" (Nederlandse Comedie). 8 uur. Gemeentelijk Concert gebouw: Concert door de Marinierskapel, 8 uur. Krelagehuis: Bazar Evangelisch Lu therse Gemeente, van 2 uur af. Rembrandt: „De goede aarde", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Pa[acc: „Niet gewenst", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Grock". alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. City: ..Haviksnest", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Jongens-ranch" en „Alaska", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Beau Geste", 18 j., 2.30, 7 en 9.1o uur. DONDERDAG 5 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Oratorium- en opera koor „Haerlem", concert 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Van fo- en kokerellen In het RAI-gèbouw wordt op het ogenblik de Horecaf-tentoonstelling ge houden. En mocht u niet weten wat Horecaf betekent, dan verlengen wij dat bliksemsnel voor u in: Nederlandse Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- efi Aanverwante bedrijven. De „f" op het eind komt van Aanverwante. Het is een mooie tentoonstelling en een grote tentoonstelling, die tot taak heeft het Horecaf van het Horecoren te scheiden en daar uitnemend in slaagt. Het hele RAl-gebouw is omgetoverd in één groot RAI-gebouw, waar tal van bedrijven stand staan te houden en tezamen één indrukwekkend gezicht opleveren. Loopt men van de ingang af rechtdoor, dan valt men languit in een klein model kweekvijver van de Nederlandse Heide maatschappij, waarin om u heen dan honderd regenboog-forellen zwemmen. Ook kunt ge daar folders krijgen, waarin één en ander wordt verteld over de distributie van deze smakelijke diertjes. De NHM zegt: „Het ten allen tijde ver krijgbaar zijn van deze vis, geleverd door een viskwekerij, die niet van sei zoen, weer of vangst afhangt en die in elke voor het restaurantbedrijf passende maat of gewicht kan leveren, verhoogt de waarde van de forel als consumptie- vis voor de restaurantbedrijven". Maar op de volgende bladzij zegt diezelfde NHM: „Door de grote vraag naar de in Nederland gekweekte forellen kan het zijn, dat op bepaalde tijden niet in iedere gewenste maat kan worden ge leverd". Dat is natuurlijk wel weer spijtig. Men late zich hierdoor overigens niet weerhouden om verder te slenteren langs de buffetten met bier- en borrelkoeling, de kipbare braadpannen en de braad- bare kip-pannen, langs de amandel- wrijfmachines (ja, ja, ze komen er glimmend gepoetst uit) en tenslotte te arriveren bij een stand waar bains- Marie worden geëxposeerd. Het was daar een heel gedrang, maar alle heren die hadden gedacht een jongedame bij het nemen van een bad te kunnen gade slaan, kwamen lelijk bedrogen uit. Het was ook een veel te kleine pan. Verder maar weer naar de papier-leveranciers van de Horecaf-bedrijven, die wel lunch- maar geen lamzakken tentoon stelden en voorts ook nachtkastjes-in leggers. Dit leek ons wel een héél bij zondere tak van de zuur-industrie. Van het papier naar de tapijten is het maar één stap. Eén firma was daar, die adverteerde: „Onze tapijten worden geweven door tapijtwevers met een meer dan 150-jarige ervaring". Levender be wijs voor de gunstige sociale voorwaar den in dit bedrijf leejr ons niet denk baar. En van de tapijten stapten wij maar weer naar de grote radio-gramo- foons, die (en dit buiten onze verant woordelijkheid) buitengewoon fraaie instrumenten zijn in gepolijst licht ahornhout. „Het inwendige, voorzien van geslepen spiegels, is schitterend ver licht, terwijl de kast ter weerszijden is voorzien van plastic kolommen, die een fijn licht uitstralen". U kunt het u wel voorstellen. „De grootste attractie", zo gaat de fabrikant verder, „is dat het in strument op den duur zichzelf betaalt, want het is voorzien van een selector, waardoor het publiek zelf tegen geld- inworp een bepaalde gramofoonplaat kan kiezen". Wanneer u hieruit mocht afleiden dat de geldinworp op den duur door het instrument zelf geschiedt, dan heeft u echter geen duidelijk beeld van de situatie gekregen. t Is bar Voordat wij naar het model-hotel schreden, vertoefden wij nog even bij de cocktail-wedstrijd en in de culinaire salon. Achtenveertig Nederlandse bar mannen stonden daar te schudden alsof het niks kostte en streden om de grote prijs in series van drie. De jury werd na afloop van elke serie vernieuwd. In de culinaire salon hadden de rechters langere arbeidstijden. Daar worden niet minder dan vijf wedstrijden gehouden en wij vielen net met onze neus in de patisserie. Alle koks droegen hier lange messen, hetgeen wel een vreesaanjagend gezicht was, maar zij hadden mooie taartjes vervaardigd. Sommigen hadden grote stukken opgebouwd met symboli sche voorstellingen in chocolaad en schuim en zo zagen wij Michiel de Ruy- ter in suiker-craquelé met een borst plaat van borstplaat. Vrij naar Ferdi nand Bol stond er onder en het zag er zoet uit. Behalve in het koken werd er ook een prijskamp gehouden in tafeltje- dek-je. Wij misten hierbij wel een lie dertafel, die het toch altijd aardig doet, maar aan de andere kant moet eerbied worden getoond voor de opvatting om alle liederlijkheid verre van het bedrijf te houden. Tenslotte stapten wij het model-hötel binnen dat niet minder dan 3000 vier kante meter beslaat. In ons programma lazen wij: „Midden in de hall vindt men een monumentale bank. Uit de hall heeft men een doorkijk naar het restaurant, doch om dat te bezichtigen, gaat men eerst naar links een bezoek brengen aan het café". Het leek ons wel een omslach tige methode, maar alia, we waren per slot van rekening niet gekomen om vlie gen te vangen en daarom wandelden wij door het café naar de eenvoudige afde ling van het hotel. Daar vindt men volgens onze gedrukte gids „een voudige badkamers, douche-cellen en toilets, die een beeld geven hoe een een voudige kamer kan zijn" Om van een béste kamer maar niet te spreken. Het model-hotel mocht er overigens wezen met zijn bars, zijn wintertuin, zijn terras, zijn cafetaria, zijn linnenkamer, zijn wasserij, zijn warme keuken, zijn koude keuken, zijn spoelkeuken, zijn restaurant, zijn groenteschoonmaak en zijn service. Die hele Horecaf-tentoon stelling mocht er trouwens wel zijn. Zij vormt een bewijs dat men in de Neder landse bedrijven niet stil zit hetgeen een hoogst ongewenste toestand zou be tekenen, want dan zou men zelf de con sumpties moeten bereiden en aandragen. En nu de Horecaf zestig jaar tot heil en vermaak van het Nederlandse publiek heeft gewerkt, zouden wij ieder willen vragen, zich een ogenblik ernstig te wil len bezinnen op het woord van de grote dr. Johnson, die zei: „De troon van het menselijk geluk is een stoel in de kroeg". Kwaaie aap Wij waren dezer dagen op een bewo gen bijeenkomst in d'Oude Herberg in de Handboogstraat, waar het twee jarig bestaan van een blad werd gevierd. Het twee-jarig bestaan van Mandril, Maandblad voor Mensen. Een bijzonder feit en een bijzondere bijeenkomst. Want Mandril is het enige blad in de Ne derlandse wereld dat in een café wordt samengesteld, dat geen hoofd redacteur bezit, dat zich in een onbe zoldigde redactie verheugt, steeds ver lies heeft geleden en nochtans voortgaat te bestaan. Het werd zoals vele goede dingen ook in een café geboren, toen vier journalisten besloten te onderzoe ken, of er één uitgever te vinden zou zijn, die zó gek was, dat hij bereid zou zijn een blad ter wereld te helpen zon der dames in beknopte bad-costuums, zonder het antwoord op de vraag „Weet u hoeveel tanden een walvis heeft?" zonder grapjes over meneer-mevrouw- en-de-dïenstbode en zonder „Wij zijn van mening... Die gek aldus de bewogen mr. E. Elias op de bewogen bijeenkomst werd aangetroffen in de forse figuur van de heer Jules Perel. (De heer Perel boog). Wij hielden even later veel van de heer Elias, toen hij zonder schaamte vertelde, dat Mandril zich het blad „The New Yorker" zonder schaamte ten voorbeeld houdt. Temeer daar Mandril zonder schaamte uitsluitend oorspronke lijke bijdragen van oorspronkelijke Ne derlandse schrijvers en oorspronkelijke tekeningen van oorspronkelijke Neder landse tekenaars opneemt in tegenstel ling tot vele andere oorspronkelijke Ne derlandse periodieken, die zonder enige schaamte gevuld worden met onoor spronkelijke vertalingen uit buitenlandse bladen. Het schaamteloze blad Mandril heeft dan ook aan vele Nederlandse schrijvers en tekenaars de kans gegeven iets te schrijven en te tekenen, dat héél vaak de moeite waard was en daarom houden wij óók veel van deze aap met het rode achterste en dronken met ple zier uit enige van de vele kleine glaas jes, die thans door de heer Perel aan zijn verlies-rekening zijn toegevoegd. Na redacteur Elias nam uitgever Perel stralend het woord teneinde het ontstaan van deze aap van een jongen onder zijn bladen te schetsen. Dat ging zo: hij stelde aan zijn vrouw de vraag: „Wat zal ik doen, een- vriendinnetje nemen of de Mandril uitgeven?" „Geef de Mandril dan maar uit", zei zijn vrouw vol tact, „dat is minder kost baar". Dit nu was volgens de heer Perel haar enige vergissing! Tot slot hebben wij ons gezet aan de Deze hele maand Icunt u in het Leid- seplein Theater gaan kijken en luis teren naar A.B.C.-Expres van Wim Kanmet Corry Vonk, Sophie Stein, Pam Henning, Johan Elsensohn en vele anderen. Het gaat allemaal over spoorwegen en zo. Hedenavond geeft Comedia in de Stadsschouwburg de zestigste voor stelling van „De dood van een han delsreiziger" door Arthur Miller met John Gobau, Magda Janssens, Ko van Dijk, Luc Lutz en verdere mede werkenden. Vrijdagavond verzorgt de Nederlandse Opera een reprise van „De Vliegende Hollander" van Ri chard Wagner en Zaterdagmiddag vertoont het Scapino-ballet het nieu- ive programma voor de jeugd onder de titel „Abracadabra". Jo Hekster werkt als solist mede aan het Donderdag te geven volksconcert in het Concertgebouw onder leiding van Hein Jordans, waarvan het pro- In de hoofdstad uit gramma luidt: de Vijfde Symphonie van Schubert, het Vioolconcert van Mendelssohn, twee Nocturnes van Debussy en de eerste Arlésienne- suite van Bizet. Zaterdag spelen de Wiener Philharmoniker. In de kleine zaal van het Concert gebouw wordt Donderdag een liede- renavond gegeven door het Engelse duo Viola Morris en Victoria Ander son, begeleid door Johan Otten en zingt Vrijdagavond de sopraan Ruth Morris, die verleden week reeds in Haarlem optrad. Vrijdag wordt in het Stedelijk Mu seum een tentoonstelling geopend van het werk van de Finse (binnenhuis) architect Alvar Aalto en van zoge naamde bewegende sculptuur" door de Amerikaanse beeldhouwer Calder. In de Moderne Boekhandel worden bibliophiele uitgaven tentoongesteld van A. A. M. Stols met tekeningen van Bantzinger. In Arti et Amictice kan het publiek van 5 tot 9 October de inzendingen bezichtigen, die mee dingen naar het jaargeld uit hel Paul Tetar van Elvenfonds. Ze hebben tol onderwerp een episode uit de klas sieke oudheid. De expositie „Vroed- meester, pillendraaier en liefhebber der natuur" in het Waaggebouw is wegens de grote toeloop tot 1 No vember verlengd. lezing van het jubileum-nummer op het omslag waarvan de aap Mandril toont, wat hij van de wereld denkt (loop maar eens langs een kiosk) en dat leuke pren ten bevat van Bijmoer (bist du schön, zegt Elias). Naast moment-opnamen van de jubileum-excursie van het dui zendkoppige personeel lazen wij wél een goed verhaal met een slecht begin van Eric van der Steen en een verrukkelijk stuk van Manuel van Loggem over het PEN-congres in Edinburg, maar niet méér een verhaal van Anna Blaman. Want toen dansten de letters voor onze ogen zó, dat het leek alsof Mandril al twee en een half jaar bestond. BOEDA talingen aan de grens af te schaffen en het gebied der drie landen voor wat be treft de omzetbelasting te beschouwen als een nationaal gebied. Op de goederen, die uitgevoerd worden naar een Beneluxpart- ner, zou dan de omzetbelasting in het land van oorsprong moeten worden geheven. Verder zou de Amerikaanse credietpolitiek in grotere mate gericht moetent zijn op bestrijding van de inflatie, teneinde een monetair evenwicht te bereiken. Volgens prof. Baudhuin bestaat er geen enkele noodzaak om de handelspolitiek der drie landen tegenover het buitenland te unifiëren, daar het dollarprobleem voor elk der landen anders is. Ook is er zijns inziens geen enkele noodzaak om de be lastingen te unifiëren. Men zou zelfs voor lopig kunnen afzien van unificatie van de accijnzen, die teveel politieke moeilijk heden oplevert en geen werkelijk belang heeft. Verder heeft men er geen enkel be lang bij om de economische coördinatie uit te strekken tot de investeringen en tot de monetaire politiek. Deze coördinatie zal zich, voor zover nodig, vanzelf voltrekken langs de weg der vrije concurrentie. Hij beval tenslotte aan om allereerst een solide douane-unie ot stand te bren gen, hetgeen slechts een regeling voor de heffing van de omzetbelasting vereist. De andere stappen, die kunnen leiden tot de verwezenlijking van de economische unie, zijn naar het oordeel van de Leuvense hoogleraar niet urgent, en kunnen wach ten, totdat er in de Europese economie een toestand van betrekkelijke stabiliteit is bereikt. Begrafenis A. J. Loerakker Op het R.K. Kerkhof „Sint Barbara" aan het Soendaplein is vanmorgen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer A. J. Loerakker, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en ere-voor- zitter van de Nederlandse R.K. Landarbei- dersbond „Sint Deus dedit". Tevoren was in de St. Luduinakerk een mis van Requiem opgedragen door kapelaan A. Loerakker uit Amsterdam, zoon van de overledene. Diaken was kapelaan A. Welling uit Lei- ker uit Bennebroek, neef van de over- den en sub-diaken kapelaan J. C. Loerak- lcdene. Kapelaan A. Loerakker verrichtte op het kerkhof de beaardingsplechtigheden, ge assisteerd door pastoor Jac. Loerakker uit Den Haag en kapelaan B. Verbeek uit Am sterdam. Onder de aanwezigen waren de heren dr. L. A. H. Albering, secretaris van de Ka tholieke Volkspartij, Th. S. J. Hooy en M. P. van der Weyden, namens de Tweede Ka merfractie der K.V.P., A. J. M. Angenent, wethouder van Haarlem, Van der Veldt, namens de fractie van de K.V.P. uit de gemeenteraad, Vermeulen, vooyzitter van de Land- en Tuinbouwbond en C. J. van der Ploeg, voorzitter van de R.K. Land- arbeidersbond „Sint Deus dedit". Het slopen van een schuur in Vogelenzang Op Vrijdag 8 September heeft personeel van Publieke Werken van Bloemendaal in opdracht van het gemeentebestuur een ge deelte van de schuur van de heer Van der P. in Vogelenzang gesloopt en wel dat op grondgebied van Bloemendaal ligt. De schuur was gebouwd zonder toestemming van het college van B. en W. Het andere deel van de schuur ligt op grondgebied van Heemstede. Het college van B. en W. van deze gemeente was wel bereid medewer king te verlenen. Inmiddels heeft de heer Van der P. op nieuw een aanvraag ingediend bij B. en W. van Bloemendaal, Op de aanvrage is afwij zend beschikt. De heer Van der P. is in beroep gegaan bij Gedeputeerde Staten van Noordholland. Schilderen volgens de klassieke en de moderne methode In ons nummer van 23 September gaven wij, onder het opschrift „Schilderwerk goedkoper en bovendien doelmatiger", een overzicht van mededelingen die door ir. A. van Driel, van de Sikkens fabrieken te Sas- senheim, op een persconferentie gedaan zijn over een 10-jarenplan voor het onder houd van buitenschilderwerk. Als reactie daarop ontvangen wij brieven van enige schilderpatroons, die betwijfelen of de nieuwe methode van schilderwerk uitvoeren de klassieke methode zal ver dringen. Daarbij wordt er op gewezen dat de moderne materialen duurder zijn dan de klassieke, zodat een groot deel van de be sparing op loon en materiaal verloren gaat. Het is. zo wordt verder opgemerkt, te boud gesproken door de voorstanders van de mo derne methode, dat het werk dat daarmee gemaakt wordt, duurzamer is, want men heeft er immers pas 2 jaar ervaring mee. Er is geconstateerd dat het verfwerk er na die twee jaar nog zeer goed uitziet. Maar een gevel met goed klassiek materiaal ge verfd ziet er dan ook nog onberispelijk uit. Schilders zijn niet afkerig van moderne materialen, maar dan moet ook aangetoond zijn, dat zij inderdaad beter zijn dan de klassieke. Om tot die conclusie te komen is een tijd van twee jaar te kort. Een schilder die een werk uitvoert blijft tegenover zijn opdrachtgever verantwoor delijk. Holland-Nautic bouwde sleepboot voor Franse maatschappij Gistermorgen werd bij de scheepswerf „Holland Nautic" de „Neptune V" te water gelaten. De „Neptune V" is een zeesleep boot voor de Atlantische vaart en werd gebouwd in opdracht van de „Société fran- ?aïse d'entreprise maritimes". Het schip is voorzien van een triple-expansie stoomma chine met een vermogen van 500 pk. Het aantal omwentelingen per minuut bedraagt 190. N.V. Holland koopt Duitse sleepboot Aan de N.V. Holland, maatschappij tot uitvoering van' scheepstransporten en ber gingswerken te Haarlem, is verkocht een zeesleepboot, die in 1945 in Duitsland op stapel werd gezet. De boot zal nu bij de scheepswerf „Holland Nautic" te Haarlem worden voltooid, hetgeen ongeveer drie maanden in beslag zal nemen. De boot is 25 meter lang en VA meter breed.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5