Haarlems Dagblad Uitvinders UNO-commissie voor Indonesië zal bemiddelen in Ambon-kwestie Koffie op bon 485 Noord-Koreanen staken terugtocht en bieden tegenstand bij Tsjangjon Stassen vraagt Stalin om onderhoud 65e Jaargang No. 19671 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 5 October 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en «Dprotjtc lijaademffc^e Courant (2tnno t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom RADIO-MOSKOU heeft de wereld ver blijd met de mededeling, dat de uit- vinding van de fiets door de Rus Artamo tow is herdacht. Dit feit zou anderhalve eeuw geleden hebben plaatsgegrepen, dus in het jaar 1800. De Russen verblijden ons telkens met dergelijke berichten. Zij zijn druk bezig met een herziening van de wereldgeschie denis, waarbij zij een hele reeks uitvindin gen," die tot dusver aan anderen werden toegeschreven, op hun eigen naam bren gen. Om die onthullingen indrukwekken der'te maken vervroegen zij de data der ontdekkingen aanzienlijk. Dit heeft even- we! het nadeel, dat men er zich telkens over verbaast dat zij met zo'n uitvinding blijkbaar niets aanvingen. Bovendien hiel den zij haar telkens zorgvuldig geheim. Men weet niet waarom. Neem nu het geval met de fiets. In 1800 was Napoleon in op- jtomst. in 1812 rukte hij met het Grote Leger Rusland binnen. Er moet dus twaalf jaar tijd geweest zijn om militaire wiel rijders-afdelingen te ontwikkelen. Als dat behoorlijk gedaan was zou het, in die achterlijke tijd, geweldige uitwerking heb ben gehad. Koetoesow, de Russische opper bevelhebber, had Napoleon's legers veel groter nadeel kunnen toebrengen bij zijn Opmars naar Moskou zelfs wellicht die opmars kunnen stuiten als hij wielrij ders had gehad. Het zou, in 1800, zoiets als een omwenteling in de krijgswetenschap hebben betekend, ook al was de lucht band nog niet uitgevonden. Zelfs zonder luchtbanden kan men veel met een fiets doen, zoals wij bij ervaring weten. Koe- (oesow wist evenwel kennelijk niets van Artamotow, en Artamotow was te dom om het nut van zijn geniale vinding te be grijpen, zodat men zich beperken moest tot kozakken op paarden. Napoleon bereikte Moskou en bezette het, maar hij vernam er niets over de uitvin ding van de fiets. Toen de Russen de stad in brand hadden gestoken, en hij tot zijn befaamde terugtocht besloot, was het win- ler en had de Grande Armée op haar ramp zalige reis met fietsen niet veel kunnen beginnen. Maar als zij maar over één exemplaar had beschikt zou de Keizer, (oen hij eenmaal Pruisen had bereikt, daarop naar Parijs hebben kunnen terug rijden. Het zou niet alleen een vermake lijke en uiterst verrassende gebeurtenis geweest zijn, maar bovendien zijn terug keer naar Parijs zozeer hebben versneld, dat de loop der historie er zeker door ge wijzigd zou zijn. Enfin, dat hebben Arta motow en de andere Russen, die van zijn uitvinding op de hoogte waren, dan door nun zwijgzaamheid voorkomen. De naam van de uitvinder verwondert een beetje. Het lijkt wel een bijzonder loeval dat iemand, die de fiets uitvond, nu juist Artamotow moest heten. Want vol gens Latijnse afleiding duidt die naam (met uitzondering van de w, die hem russifi ceert) kunstmatige beweging aan. Zou men de man pas zo hebben genoemd toen hij zijn uitvinding gedaan had? Wat zijn al die mensen, die hem zo noemden, .dan zwijg zaam geweest. Zij moeten, nieuwsgierig als mensen zijn, toch wel eens gevraagd heb ben: „Waarom heet je nou ineens Arta- matow en wat betekent dat eigenlijk?" Blijkbaar heeft hij steeds geantwoord „Ssstt!" en de vinger op de lippen gelegd, en een angstige blik op zijn gesloten schuurtje geworpen waar die éne fiets van hem stond. Ik begrijp niet waar hij er op reed zonder dat zij het merkten. Dat zal hij toch hebben moeten doen: er zijn overal altjjd mensen geweest, die hun mond niet konden houden. Dit alles herinnert aan het geval met de locomotief. Toen de Russen onlangs mede deelden, dat zij die ook hadden uitgevonden (lang voordat George Stephenson er ook maar het flauwste vermoeden van had) verdiepte een Amerikaanse krant- zich in het probleem en kwam tot deze slotsom: Als wij het goed begrijpen hebben de Rus-' sen de locomotief uitgevonden en een aan tal jaren later een commissie naar het Wes ten gezonden om te vragen, waarvoor zij het ding eigenlijk gebruiken moesten. Wellicht is het ook zo met Artamotow gegaan. Hij heeft in 1800 de fiets uitge vonden, slechts door pure inspiratie gedre ven, en toen hij ermee klaar was het voor werp met verbazing bekeken. Hij heeft zich achter het oor gekrabd, en zich afge vraagd: waarvoor zou het dienen? Toen heeft hij het voortgeduwd en dat heeft men voldoende reden geacht om hem Artamo tow te noemen. Maar hij is niet op de gedachte gekomen erop te klimmen of het heeft hem doelloos geleken, in de overtui ging, dat hij zou vallen. Hetgeen trouwens zeker zou zijn geschied, want hij kon na tuurlijk niet fietsen. Toch had hij het kunnen proberen demand had hem kunnen vasthouden. En men had ook in dit geval een commissie naar het Westen kunnen zenden om te vragen wat men met de int ending moest doen. Dat is dan misschien, niet gebeurd vanwege al die Napoleontische onrust. Uziet dat ik mijn best doe om het geval- Artamotow te verklaren. Het is zo vaak gezegd dat wij Westerlingen de Russische mentaliteit niet goed begrijpen (en omge keerd) en hier ziet u er nu iemand mee worstelen. Hoe komt het dat Rusland zijn Uitvinding van de fiets anderhalve eeuw teug geheim gehouden heeft en zelfs het zwjjgen heeft bewaard toen het Westen dit nuttige vervoermiddel (zoveel later) uit vond en er een groot misbaar over maak- ^.^Uidt op een bescheidenheid die ons onbegrijpelijk, ja zelfs bovenmenselijk |noet toeschijnen. Niet minder interessant is net feit, dat de Russen nu plotseling deze bescheidenheid hebben afgeschaft en alle Uitvindingen zijn gaan onthullen, die zij in ue duistere tijden van het tsarisme hebben gedaan. Men zou hun ook in deze tijd een uit vinder willen toewensen. Namelijk de man, die als straks de Amerikaan Stassen naar Moskou reist om over vrede te spreken, de luiste houding weet te vinden. Want als de wil er niet aan beide kanten is zal het gepraat weer niets baten. Die man zou men danPacemotow of Pacificatow (of iets der gelijks, met de vrede erin) kunnen noemen en over anderhalve eeuw zal de wereld nem herdenken zonder de hilariteit, waar mee zij thans wijlen Artamotow heeft be- jegend. r. p. PRAAG, 5 October Tengevolge van ®en mijnontploffing in het gebied van ustrawa in Tsjechoslowakije zijn 36 mijn werkers om het leven gekomen Antwoord van Natsir aan dr. Drees wijt de moeilijkheden aan Nederlandse nalatigheid United Press meldt uit Djakarta: Naar hier lieden werd bekend gemaakt zal de UNO- commissie op verzoek van de Nederlandse regering voor Indonesië bemiddelend op treden in het geschil tussen de republiek Indonesië en de republiek der Zuid-?fIolukkeu. Dit werd bekend gemaakt nadat de UNO-commissie een telegram van de Nederlandse regering had ontvangen, waarin om deze bemiddeling ..met alle ter beschikking staande middelen" verzocht werd. De UNO-commissie zal beginnen met contact te zoeken met de regering te Djakarta. diplomatieke kanalen heeft gezonden. Nat- sir ontving het telegram toen het reeds in de wereldpers gepubliceerd was, zodat, naar de mening van deze kringen, de per soonlijke oproep van dr. Drees een propa- gandatelegram werd. Voorts zeide men, dat de actie op Ambon een interne Indonesische kwestie is en dat het Indonesische volk reeds lang geleden „geschokt" waS door „het falen van de Nederlandse regering in het doen nakomen van de verplichtingen door ae Nederlandse legerleiding." Regeringsverklaring Aneta meldt uit Djakarta, dat de Indo nesische premier Natsir Vrijdag een ver klaring over de gebeurtenissen op Ambon zal afleggen in een besloten parlements- zitting. Uit gezaghebbende kringen vernam Aneta. dat het Noordelijke deel van het eiland Ambon thans door de RIS-troepen wordt beheerst. De opstandelingen boden hardnekkig tegenstand. Nabij Ambor. werd een schip van onbekende nationaliteit ge signaleerd. Dr. Leimena vertoeft thans ergens in de Zuid-Molukken. Vrijwilligers Na 'kennis genomen te hebben van het telegram van dr. Drees aan Natsir acht de stichting „Door de eeuwen trouw" het thans noodzakelijk openbaar te maken, dat zich inmiddels vrijwilligers voor Am- bon hebben aangemeld. Het bestuur van cle stichting meent deze en verdere aan meldingen te moeten registreren. Het secre tariaat is gevestigd te Eindhoven. Vele slachtoffers Het bureau Zuid-Molukken te 's-Gra- venhage deelt mede, dat het rechtstreeks uit Ambon het volgende heeft vernomen: DJAKARTA, 4 October (Reuter). De regering van de republiek Indonesië heeft heden officieel bevestigd, dat er thans „positieve maatregelen" worden genomen tegen de „opstandige" regering van de Zuid-Molukken. In een telegram aan dr. Drees zegt de minister-president der R.I.S., Natsir, dat zijn regering „met leedwezen genoopt is, tot deze maatregelen over te gaan". Het telegram zegt verder: „Ter bescherming van de bevolking te Ambon in het bijzonder en om de belangen van land en volk van Indonesië in het al gemeen te beveiligen, is de regering tot haar leedwezen genoopt om positieve maat regelen te nemen, doch zij doet dit in de overtuiging, dat door deze maatregelen de vrede en de vrijheid voor de bevolking in de Zuid-Molukken zullen worden hersteld." Verklarend, dat zijn regering „alles wat in haar vermogen is" in het werk heeft gesteld voor het vinden van een vreedzame oplossing van de kwestie der Zuid-Moluk ken, vervolgt Natsir „dat zijn regering de hoop uitspreekt dat de moeilijkheden, die men thans in deZuid-Molukken aan het overwinnen is, de laatste moeilijkheden zullen zijn in een reeks, die niet kan wor den gezien los van het terugtrekken van het Nederlandse gezagsapparaat uit In donesië." „De regering van Indonesië beschouwt de vraagstukken, die zij in de Zuid-Moluk ken tot een oplossing moet brengen, als een deel van de moeilijkheden die zich al tijd voordoen in een periode van grote ver anderingen en welke de Indonesische en de Nederlandse gemeenschap thans doorma ken als een gevolg van de overdracht der souvereiniteit Een kleine bende gewapende personen, die na de souvereiniteitsover- dracht onder de verantwoordelijkheid van de Nederlandse regering vielen, tracht aan houdend weerstand te bieden en zich te onttrekken aan de loop, die de historie thans in Indonesië neemt." „Nederland nalatig" Zonder openlijk de schuld voor de Am- boinese opstand op Nederland te werpen, zegt minister Natsir, dat de rebellie in April op touw gezet is door een troep militaifen van het K.N.I.L. en dat Nederland, dat voor de handelingen van deze mensen verant woordelijk was, tegen hen geen strenge maatregelen heeft genomen! „De kolonel Schötborgh, die toen naar Ambon werd gezonden, is nalatig gebléven om te han delen als van hem had mogen worden ver langd en hij heeft zelfs deelgenomen aan een plechtigheid van het strijken van de 'Nederlandse vlag en het hijsen van die van de zogenaamde republiek der Zuid-Moluk ken in het K.N.I.L.-kampement", aldus Natsir. Uit welingelichte bron vernam Reuter heden,' dat de Indonesische minister van Voorlichting aan de Indonesische radio heeft opgedragen, geen melding te maken van het militaire offensief tegen Ambon. Eerder op de dag had de minister van Defensie verzoeken van buitenlandse cor respondenten die door het verbreken der verbindingen niet in staat zijn, zich naar Ambon te begeven om de berichten over de aanval te bevestigen of te ontkennen, van de hand gewezen. Berichten uit particuliere bron, die laat op de dag uit de Zuid-Molukken kwamen en die werden medegedeeld door hoogge plaatste Indonesische zegslieden te Djakar ta, meldden, dat de troepen der R.I.S. het Noordelijke deel van het eiland Amboina thans beheersen. In deze berichten wordt ook gezegd, dat Ambon-stad is beschoten door de lucht- en de zeemacht der R.I.S. De Amboinezen, zo werd verder gezegd, bieden heftige tegenstand en treden vooral op tegen de Amboinezen onder de aanvals- troepen. Sommige Amboinese leden van het Indo nesische parlement zeiden hedenavond in privé, dat zij de actie der regering tegen Ambon steunen. In Indonesische regeringskringen ver klaarde men tegenover Aneta het te be treuren, dat dr. Drees zijn telegram aan premier Natsir niet via de gebruikelijke Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's Gravenhage heeft bon 485 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van 6 October worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de de taillist tot en met 21 October 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De volgende bonaanwijzing zal op 16 November geschieden. „Na vijf dagen strijd tegen een overmacht van de republiek Indonesia houdt Ambon heldhaftig stand. Er vallen vele en wel haast uitsluitend burgerslachtoffers. Het gebrek aan verpleegsters en medicamenten is nijpend, De stelling aan het gevechtster rein Wakal is Maandagavond prijsgegeven. Bij een tegenaanval van troepen van de republiek Zuid-Molukken vielen belang rijke documenten in handen van de Am boinezen. Vele honderden vrijwilligers (gepensionneerde militairen en burgers) geven zich op om naar het gevechtsterrein te mogen gaan", aldus het bureau Zuid- Molukken. Genoemd bureau werd voorts verzocht, te protesteren tegen de beschieting van de burgerbevolking van de stad Ambon en een verzoek tot het internationale Rode Kruis te richten om de verzorging van ge wonden op zich te willen nemen. Krijgt Ambon versterkingen? De vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Molukken deelt mede: „De regering der republiek Zuid Moluk- ken maakt over de strijdverrichtingen hei volgende bekend: Sinds Dinsdag slaagden onze troepen er in op het eiland Amboina de vijand op drie plaatsen (in het Noorden en Oosten) lang zaam terug te drijven. Voortdurende ver sterking met verse troepen der RIS die heel goed bewapend zijn, doen ons echter zeer sterk onze onvoldoende bewapening en mu nitie gevoelen. Gelukkig zijn Ambonese militairen van elders onderweg met wapens en munitie. Zodra deze zijn aangekomen zal een bloedbad onder de aanvallers ont staan. Dit kan slechts voorkomen worden indien het buitenland, de UNO-commissie of de UNO te elfder ure bemiddelt. Een beroep werd gedaan op de UNO, op Tru man, Acheson en Attlee. De Molukse protestantse kerk heeft een beroep om interventie gedaan op de gene rale synode der Ned. Herv. Kerk en de Wereldraad der Kerken. Politieke UNO-commissie accepteert Korea-resolutie De politieke commissie van de Algemene Vergadering der UNO heeft Woensdag avond besloten, dat alle noodzakelijke stappen, met inbegrip van het houden van verkiezingen onder toezicht der UNO zou den worden genomen voor de vestiging van een verenigde, onafhankelijke en de mocratische regering in Korea. De beslis sing werd genomen met 53 tegen 5 stem men en een onthouding. Met 47 tegen 5 stemmen en zeven ont houdingen aanvaardde de commissie de Britse resolutie, waarin werd aanbevolen alle noodzakelijke stappen te doen ten einde in geheel Korea voorwaarden voor stabiliteit te scheppen. De commissie besloot met 50 tegen 5 stemmen en 4 onthoudingen, dat de strijd krachten der UNO niet in Korea zouden blijven, behalve daar, waar zij nodig wa ren om de genoemde doeleinden te verze keren. Een resolutie tot instelling van een nieuwe commissie van de UNO voor Korea Het woord is aan La Rochefoucauld: Gewichtigdoenerij is een wonder lijk gedrag van het lichaamuit gevonden om de gebreken van de geest te verbergen. werd aangenomen met 53 tegen 5 stemmen en een onthouding. De commissie zal bestaan uit Australië, Chili. Nederland, Pakistan, de Philippijnen, Turkije en een ander lid, dat nog benoemd moet worden. De commissie zal de taak der oude com missie voor Korea overnemen en de UNO vertegenwoordigen bij het streven naar een verenigde, onafhankelijke en democra tische regering voor geheel Korea. Het Russische voorstel tot onmiddellijke terugtrekking van alle buitenlandse troe pen uit Korea werd met 46 tegen 5 stem men en 8 onthoudingen verworpen. Acheson: „Oplossing zonder rancune is mogelijk" TOKIO, 5 October. (Reuter). Ongeveer 130 kilometer ten Noorden van de 38ste breedtegraad hebben de Noord-Koreanen de terugtocht gestaakt en hevige tegen stand geboden aan de hen achtervolgende troepen van de derde Zuid-Koreaanse di visie. Het punt, waar de Noord-Koreanen heb ben halt gehouden, ligt bijna 5 kilometer ten Noorden van Tsjangjon (zie kaart), waar de hoofdweg en de spoorlijn langs de Oostkust aan de ene zijde door de zee en aan de andere zijde door hoge bergtoppen worden begrensd. Achter de Noord- Koreanen bevinden zich sterke en diepe verdedigingsstellingen. Dit is de eerste ernstige tegenstand, die de Zuid-Koreanen na Jang Jang, S kilometer van de 38ste breedtegraad, ontmoeten. Uit Tokio wordt gemeld, dat nieuwe Amerikaanse troepen in Korea zijn aange komen. Noord-Korea Het gedeelte van Noörd- Korea,waar zich momen teel het trefpunt tussen de Zuid-Koreaanse troe pen en de zich weer op stellende Noord-Korea nen bevindt, is hiernaast afgebeeld. De Zuid- Koreaanse derde divisie rukt langs de Oostkust op in de richting Genzan (Wonsan) en heeft Ko- song veroverd en reeds achter zich gelaten. De Amerikanen dringen Noordelijk van Seoel langzaam op naar de 38ste breedtegraad en hebben Moensan bezet. Op de kaart zijn de vliegvelden aangegeven door een geblokte cirkel en de bergen door drie hoeken. Stakingen in Indonesië DJAKARTA, 4 October (Aneta) Te Belawan (Medan, Sumatra) is Maandag een algemene staking uitgebroken onder de havenarbeiders. Het grootste deel van het kantoorpersoneel te Belawan en de be manningen van de sleepboten zijn even eens in staking gegaan. Het gehele vervoer van rijst ligt stil, daar eveneens alle ar beiders van het voedingsmiddelenfonds het werk hebben neergelegd. Militaire en civiele autoriteiten zetten hun pogingen om een oplossing te vinden voor het conflict in de haven, die destijds bij besluit van de militaire gouverneur tot vitaal bedrijf werd verklaard, voort. Dinsdag begon een staking bij de Philips gloeilampen- en radiofabriek te Soerabaja. De bij de staking betrokken afdelingen pro duceerden dagelijks ongeveer 15.000 lam pen en 100 radiotoestellen. De resultaten van de jongste onderzoekingen in het mysterie van de Templewelke leidden tot de opgraving der stoffelijke resten van Naundorff, de beweerde zoon van Lodewijk XVIdie jaren in Holland gewoond heeft, zijn uiteraard ook aan de nazaten van deze tragische figuur meegedeeld en wel door de Delftse gemeente-archivaris en de heer Begeer, die in dit onderzoek een belangrijke rol speelden. Bij deze gelegenheid waren vele der Bourbons voor het eerst sinds 25 jaar te Parijs herenigd. Een foto van de familie-reünie met onder anderen de S5-jarige prinses Cornélie de Bourbon (vierde van links), en naast haar prins Henri de Bourbon. WASHINGTON, 4 October (Reuter). De Amerikaanse politicus Harold Stassen, een mededinger van Dewey voor de repu blikeinse candidatuur bij de presidents verkiezingen van 1948, heeft Woensdag op een persconferentie verklaard, dat hij Sta lin om een persoonlijk onderhoud heeft gevraagd om een nieuwe weg voor de we reldvrede te vinden. Het eerste doel van zijn brief noemde Stassen het voorbereiden van een confe rentie tussen Stalin en leden van het Polit bureau en hemzelf en vier of vijf andere vooraanstaande Amerikaanse burgers. Stassen, die in April 1947 een onderhoud met Stalin heeft gehad, verklaarde, dat hij zijn stap heeft gedaan na een lange tijd van studie en besprekingen met Ameri kaanse leiders, meest republikeinen. Staking in Oostenrijk werd fiasco WENEN, 4 October (Reuter). Onge veer 50.000 van de anderhalf millioen Oos tenrijkse arbeiders hebben Woensdag aan de oproep van de communisten tot alge mene staking gevolg gegeven. Behalve in de onder Russisch beheer staande fabrie ken in de Russische-sector werd in de meeste fabrieken normaal gewerkt Alle winkels in Wenen warén open. In Wenen en op het land deden zich ver schillende incidenten voor. Trambestuur ders in de Amerikaanse sector ranselden 150 stakers af, die hen wilden beletten te rijden. De politie arresteerde 30 personen, onder wie de dochter van de leider der Oostenrijkse communisten, Koplenig. Spoorwegarbeiders te St. Valentin in de Sovjet-Russische zóne verdreven 400 sta kers, die naar het station waren gekomen om het treinverkeer op te houden. De Oostenrijkse regering heeft bij de geallieerde raad geprotesteerd, en ver klaard, dat de Sovjet-Russische autoritei ten de Oostenrijkse politie verhinderen tegen de stakers en de demonstraties op te treden. Oostenrijkse functionarissen verklaarden Woensdagavond te verwachten, dat de sta king zich nog enkele dagen zou voortslepen en langzamerhand zou uitsterven. K. Vorrink op Labour-conferentie MARGATE, 4 October. (Reuter) De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Vorrink, heeft Maandag de confe rentie van de Britse Labour Party te Mar gate in Kent toegesproken. Ik voel het als een plicht te zeggen, dat wij in Nederland oprecht hopen, dat wij met u kunnen samenwerken in ons ge meenschappelijk verlangen om te strijden tegen de onwaardigheid van het totalitaire systeem, dat op dit ogenblik het grootste gevaar in de wereld is dat totalitaire systeem, dat achter het ijzeren gordijn be staat. Wij hopen, dat dat verlangen ons ook samen zal brengen in een gemeenschappe lijke inspanning om de problemen van de eenheid van Europa op te lossen. Volgens een lid van de Amerikaanse ge heime dienst hebben de Noord-Koreanen 500 personen om het leven gebracht, toen zij de havenstad Mokpo verlieten. Sinds het begin van de oorlog (15 Juni) hebben de strijdkrachten der UNO meer dan 25.000 Noord-Koreanen gevangen ge nomen. Guerilla's Een officier, die lid is van de Ameri kaanse adviescommissie in Zuïd-Korea, heeft verklaard, dat duidelijke bewijzen zijn ontvangen van guerilla-activiteit in verschillende Zuid-Koreaanse plaatsen. Bijna iedere nacht kwamen in verschei dene Zuid-Koreaanse steden en dorpen schermutselingen voor. In het gebied van Jongdok zijn in de laatste 24 uur drie politieposten overvallen en platgebrand. Drie politiemannen werden gedood en vijf gewond. De derde Zuid-Koreaanse divisie heeft bij een holle weg in de nabijheid van de Oostkust een bord geplaatst met het op schrift: „U overschrijdt de 38ste breedte graad dank zij de derde divisie. Wij wa ren er het eerste". Hulp De eerste lading rijst van 750 ton van de UNO is voor de hongerende en dakloze bewoners van Seoel aangekomen. Zes artsen, officieren van gezondheid en ge zondheidsinspecteurs zijn eveneens aan gekomen als „voorhoede" van een groep der UNO onder leiding van brigadegene raal Crawford T. Same. Er zullen kleding, voedsel, zeep, brandstof en dekens uitge deeld worden, afkomstig uit een gemeen schappelijk depot der UNO bijeengebracht door verscheidene landen. Functionarissen van de hulpverlening zeggen in een verklaring, dat „de Noord- Koreanen de vernietiging van Seoel gron diger ter hand hebben genomen dan men aanvankelijk aannam". Weinig openbare gebouwen zijn onbeschadigd en een mo dern modelziekenhuis is geheel geplunderd. Verklaring van Acheson LAKE SUCCESS, (Reuter) Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Woensdag te Lake Success verklaard te hopen, dat het Koreaanse probleem kon worden opgelost zonder rancune achter te laten, zodat beide zijden met elkaar in overeenstemming konden geraken. Acheson verklaarde, dat „de strijd krachten der vrije wereld sterk moeten toenemen" voordat onderhandelingen op voet van gelijkheid met de Sovjet-Unie mogelijk waren. Wanneer het evenwicht zal zijn hersteld, zouden de kansen van dergelijke onder handelingen naar zijn mening veel beter staan. Hedenavond zullen met het lijnvlieg- tuig uit Djakarta op Schiphol aankomen de heren Ariks, Kassieppo en Abdul Arfan. die, samen met de reeds sedert enige tijd in Nederland vertoevende heer Jouwe, een delegatie zullen vormen die propaganda zal voeren voor handhaving van de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw-Guinea. Van 11 tot 21 October zal in het Indisch Instituut te Amsterdam de Europese confe rentie voor de dienstregelingen der spoor wegen worden gehouden. A--, s - ]l 50CT0BEIR 1950 lUUR 'jixi.Viiky HET WEER AFGEBEELD De stormdepressie ten Zuiden van IJsland beweegt in Noordoostelijke richting De koudefronten van deze depressie kunnen, doordat het hoge drukgebied boven Europa zich handhaaft en zich boven Scandi navië zelfs nog uitbreidde, slechts zeer langzaam naar het vasteland doordrin gen. Voor deze fronten wordt zachte lucht uit het Zuiden naar onze omge ving getransporteerd. In deze lucht ko men voor de tijd van het jaar hoge mid- dagtemperaturen voor. Nabij de Pyre neeën werden gistermiddag tijdens Föhnwinden maximumtemperaturen van 27 graden waargenomen. OONBDVOLKï 0 LICHT BEW. 3 HALFBEW 3 ZWAAR BEW GEHEEL 8EW 7g9ou(öusÊ;(| ?15.. MIST SNEEUW a REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN K ONWEER I,?T£MPERATULIR 1005 ISOBAAR NEERSLAG- GE8IEB - CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE OPLIK SPHEIDINGSLUN-FRONT-TJSSEN LUCHT VAM VERSCHILLENDE HERKOMST - STAND VAN 017 TEKEN GEEFT OE WIN0RICH7ING AAN- IEDERE HELE OWARSSTRESP IS EEN WIND- ,_SNELH£IDVAN-VIJF METER PER SECONDE Weerbericht ZUIDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Zwakke tot ma tige Zuidelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 6 October: Zon op 6.48 uur, onder 18.08 uur Maan op 23.39 uur. onder 16.35 uur Hoog cn laag .water in I.Jmuiden Donderdag 5 October: Hoog water: 9.41 en 22.19 uur. Laag water: 4.44 en 17.11 uur. Vrydag 6 October Hoog water: 11.09 en 23.53 uur. Laag water: 6.07 en 18.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1