c 3 Aanbevelingen van Raadgevende Vergadering komen in de Tweede Kamer aan de orde OUDS Kinawijn De radio geeft Vrijdag M. Douwma &Zoon PANDA EN DE MEESTEE-GEMASKERDE Wereldnieuws iteelf Aspirin ttoorfïu fiurs.' Donderdag 5 October 1950 2 De Tweede Kamer zal op Dinsdag 17 October beraadslagen over de actuele pro blemen, die met de Raad van Europa samenhangen. Zij zal dit doen aan de hand van het door de Nederlandse vertegenwoor digers op 28 October 1949 uitgebrachte rap port over de eerste zitting van de Raad gevende Vergadering (1949) en het rap port over het eerste gedeelte van de tweede zitting van dat college (zomer 1950), dat dezer dagen zal verschijnen. In het bijzonder zal aandacht worden be steed aan die aanbevelingen die krachtens het besluit der Raadgevende Vergadering speciaal onder de aandacht van de parle menten der bij de Raad van Europa aange sloten staten zijn gebracht. Dit betreft de aanbeveling met betrekking tot het schep pen van een Europees leger (motie-Chur- chill). De aanbevelingen, die samenhangen met de wijziging van de politieke structuur van Europa (moties AzaraVan der Goes van Naters en Klompé), de aanbeveling over het plan-Schuman, de aanbeveling van de sociale commissie staande onder voorzitterschap van de heer Serrarens over de noodzaak om te komen tot een Europees wetboek voor de sociale zeker heid, een aanbeveling van de economische commissie over het scheppen van werkge legenheid voor allen, en de aanbeveling der juridische commissie over de Europese con ventie inzake de bescherming van de grondrechten (rechten van de mens). Ook zullen onderwerp van bespreking uitmaken de aanbevelingen van de econo mische subcommissie over de landbouw en van de culturele commissie over het Euro pese college te Brugge en het Europese cultuurcentrum te Genève. Tenslotte zullen ook de resolutie en de aanbeveling over het vraagstuk van de Europese vluchtelingen in de besprekingen worden betrokken. Naar het zich laat aanzien zal van de zijde der regering aan deze beraadslagin gen worden deelgenomen door de ministers van Buitenlandse Zaken, van Oorlog en Marine, van Sociale Zaken, van Economi sche Zaken, van Justitie, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen. Het moet waarschijnlijk worden geacht, dat van de zijde der Kamer bij het einde der beraadslagingen een of meer moties zullen worden ingediend, strekkende tot ondersteuning, al dan niet met een even tueel voorbehoud, van de aan het parle ment voorgelegde en mogelijk ook van andere in de Raadgevende Vergadering aangenomen aanbevelingen. Op deze wijze zou de minister van Buitenlandse Zaken in de Raad van Ministers, die begin November te Rome bijeenkomt, zich bij het innemen van een standpunt gesteund weten door het Nederlandse parlement. Dit zou later, na het beraad van de Europese ministers en na afloop van het tweede gedeelte van de zitting 1950 van de Raadgevende Verga dering, bij de behandeling van de begro ting van het departement van Buitenlandse Zaken aan de hand van het tweede gedeelte van het verslag der Nederlandse vertegen woordigers nader met de regering van ge dachten kunnen wisselen over het gevolg dat aan de onderscheidene aanbevelingen is of wordt gegeven. Het tweede gedeelte van de zitting 1950 der Raadgevende Vergadering wordt van 17 November tot omstreeks 24 November te Straatsburg gehouden. ADVERTENTIE Bij regen of zonneschijn Smakelijk en opwekkend Koortswerend en versterkend De oude fles vervingen wij om practische redenen door een handiger model. L 530 per l/i L. (lei L 2.75 per 1/2 L. (les ADVERTENTIE Koffie is duur geworden.... "\T og nooit hebt U zo- J- veel voor koffie be taald als U straks gaat doen: want hoe dan óók, Uw kopje koffie wilt U toch yniet missen Nog nooit is het van zo veel belang geweest om de krachtigste en geurigste koffie te kiezen, want U wenst toch zeker waar voor Uw dure geld! Nog nooit heeft De Gruyter's koffie met 10% korting zoveel voor een huisvrouw betekend, want daardoor betaalt U voor de beste kwaliteit minder dan waar ook! Wat een uitkomst in deze tijd! Daarom juist nu met Uw koffiebonnen naar De Gruyler: de koffie- en thee- zaai. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.1o Voor de zieken. 9.35 Platen. 10.30 Dienst. 11.00 Tenor en piano. 11.30 Amusements muziek. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht., 12.33 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Man- óolinemuziek. 13.45 Platen. 14.40 Voordracht. 15.00 Militaire kapel. 15.20 Platen. 15.40 Voor dracht. 16.00 Vocaal ensemble. 16.30 Twee piano's. 17.00 Dat wil ik horen. 17.30 Vocaal kwartet. 17.45 Friese uitzending. 18.00 Platen. 18.15 Om het behoud van het vaderlijk erf deel. 13,30 Platen. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Een goed woord voor een goede zaak. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep orkest en solist. 20.55 Gezin en school. 21.10 Platen. 2:.25 Utrechts stedelijk orkest en koor. 22.00 Causerie. 22.15 Pianorecital. 22.30 Boekbesoreking. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. "23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Platen. 10.00 Kinderen en mensen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Sopraan en piano. 11.05 Radio feuilleton. 11.25 Orgel en zang. 12.00 Politie- orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.15 Kwartet. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Disco-causerie. 15.50 Pla ten. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Klein koor. 17 20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Felicitaties. 19.30 Causerie. 19,50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking.^ 20.10 Vrouwenkoor. 20.35 Causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.30 Aetherforum. 22.00 Buitenlands over zicht. 22.15 Dansorkest. 22.40 Causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Huwelijk van a tot z. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 KL 12.00 Kinderkoren. 12.30 Weerberichten. 12.32 Kwartet. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en zang. 14.00 Engels concert. 14.45 Schoolradio. 15.45 Operetteselecties. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.15 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen 18.30 Voor de solisten. 19.00 Nieuws. 19,30 Platen. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Filmrevue. 20.15 Filmmuziek. 20.30 Piano spel. 20.45 Concert. 21.35 Jiano. 21,45 Kunst- kaleidoscoop. 22.00 22.15 Jazzmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. Post voor militairen aan boord van de „Skaugum" Post, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip Skaugum", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk 9 October in Nederland ter post worden bezorgd. Op het adres moet, be houdens de gebruikelijke gegevens, ver meld staan, „Aan boord van het troepen schip „Skaugum", op thuisreis naar Neder land". Arts in Emmeloord na motorongeluk overleden Dokter J. H. Jansen, één van de eerste inwoners "van de Noord-Oostpokler, is Woensdag ten gevolge van een motoronge val overleden. Hij slipte in een gevaarlijke bocht bij zijn woonplaats Emmeloord en werd bij z'n val zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Völlènhovê :.aan de ge volgen bezweek. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Crematie van mr. L. L. F. André de Ia Porte Woensdagmiddag is in het Velsense cre matorium het stoffelijk overschot van mr. L. L. F. André de la Porte verast. Eert lange stoet familieleden en belangstellen den begaf zich over de begraafplaats naai de crematie-hal waar een neef van de over ledene, de heer P. C. André de la Porte een korte gedachtenistoespraak hield. Hij betreurde het, dat mr. André de la Porte niet die lange en rustige levensavond heeft gekregen, die zijn familie hem. na het vele leed, dat hij in zijn leven heeft doorstaan, zo gaarne had gegimd. Spreker herinnerde eveneens aan de grote belangstelling welke de thans overledene voor diverse vereni gingen toonde. Terwijl de organist Piet Halsema zacht het Wilhelmus speelde daalde de kist, welke met een krans van oranje anjers in een oranje lint was bedekt. Na deze gewijde ogenblikken bedankte de zoon van de overledene, de heer J. H. André de la Porte voor het medeleven. Onder de aanwezigen waren verschei dene bekende juristen en advocaten. GEEN POSTWISSELS NAAR CANADA Wegens de herziening van de koers van de Canadese dollar is tot nader bericht de verzending van postwissels naar Canada gestaakt. Postwissels uit Canada kunnen worden uitbetaald. FLIKKERLICHT-INSTALLATIE TE HEILO Op Maandag 16 October zullen ter weerszijden van de overweg aan de Kerk- laan te Heilo in de spoorweg Amsterdam- Alkmaar flikkerlichtinstallaties in dienst worden gesteld. Haags notaris voor het Gerechtshof Het Haagse Gerechtshof behandelde Woensdagmiddag het beroep van de Haag se notaris A. J. M. K. tegen het vonnis van de Haagse rechtbank, waarbij hij wegens ambtsmisdrijf, valsheid in geschrifte en verduistering van ongeveer ƒ60.000 veroor deeld was tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest. Na behandeling der zaak concludeerde de procureur-generaal tot ontzetting van appellant uit de bevoegdheid het notaris ambt uit te oefenen voor de tijd van vijf jaar boven de tijd waarin hij van zijn vrijheid wordt beroofd en bevestiging van de door de rechtbank opgelegde gevange nisstraf van 3 jaar met aftrek van voor arrest. Mocht het Hof voorts van mening zijn, dat de zaak wordt gediend door het uitbrengen van een psychiatrisch rapport, dan kon hij met dit laatste verzoek van de raadsman meegaan. De notaris had, blijkens een tegen hem ingesteld onderzoek en zijn bekentenis ter zitting, gelden van zijn cliënten voor zich zelf gebruikt. Zijn belangrijkste slacht offers waren een oude dame, een krank zinnige over wie hij curator was, de erven ener nalatenschap en een charitatieve in stelling. De tekorten, die ontstonden in de periode 1945 tot 1949, kwamen aan het licht toen een jonge accountantsassistent de jaarstukken van 1946 af in orde moest gaan brengen. Er waren door de procureur twee getui gen a-charge opgeroepen: een accountant en een assistent-accountant. Daar K. bij zijn bekentenis bleef van de gepleegde feiten, behoefde het Hof niet nader op de details in te gaan. Meegedeeld werd, dat voor K. ontslag is gevraagd als notaris, maar dat dit ontslag nog niet is verleend. K. is reeds door de rechtbank in staat van faillissement verklaard. Door de pro cureur werd aan K. de vraag gesteld hoe deze zich de toekomst voorstelde. K. ant woordde. dat hij hoopte na het uitzitten van zijn straf weer het werk van een can- dïdaat-notaris te kunnen doen. Voorts zou hij mogelijk werkzaam kunnen zijn als repetitor voor burgerlijk recht. De procureur kon niet zeggen, dat de Haagse rechtbank de gepleegde feiten te zwaar heeft gezien. Het notariaat en de uitoefening ervan noemde hij voor K. ten enemale onmogelijk. Het zwaartepunt was volgens de procureur dat de notaris heeft gefaald en dat de notaris moest worden gecorrigeerd, maar dat daarnaast ook de mens K. gecorrigeerd moest worden. Hij vroeg ontzetting uit het ambt van notaris en verklaarde vooralsnog over de gehele lijn accoord te gaan met het vonnis van de rechtbank wat de vrijheidsstraf be treft. Mocht de verdediger nog iets kunnen aanvoeren, dat vermindering van de vrij heidsstraf gewenst maakte, dan zou hij daarop nog in zijn repliek kunnen terug komen. De raadsman, mr. E. V. Haarsma Buma, voerdê aan, dat K. vele goede eigenschap pen heeft. Hij was een deskundig man, die met grote nauwkeurigheid zijn werk deed. Daarvoor heeft de opvolger van K. alle waardering. K. ging niet uit en had zijn huishouding betrekkelijk eenvoudig opgezet. Juridisch was alles in orde. maar fmanc-ieel niet. Hij wees op de moeilijk heden die K. gekend heeft. Hij aarzelde niet te zeggen, dat K. een psychiatrisch geval is en vroeg het Hof, alvorens von nis te vellen, te overwegen of het uitbren gen van een psychiatrisch rapport niet ge wenst is. Hij deed een beroep op de cle mentie van het Hof wijzende op de om standigheden van de echtgenote van K. en de drie kinderen, die op straat komen te staan. K. kon op de vraag van de president niet zeggen of hij een psychiatrisch rap port nodig vond. De uitspraak is bepaald op Woensdag 18 October. OUD-SS'ER GEARRESTEERD De politie te Hengelo heeft de oud-SS'er J. van J. uit Amsterdam gearresteerd. De man, wiens opsporing was verzocht dooi de procureur-fiscaal, was zonder geldige papieren uit Duitsland ons land binnenge komen. Hij had in Duitsland als land bouwer gewerkt. Hij wilde zijn ouders in Utrecht bezoeken. ADVERTENTIE Zojuist ontvangen ENGELSE IMPORT Egyptisch katoenen „Baracuta" Herenregenjassen van 67.50-97.50 Dubbel Egyptisch katoenen Heren regenjassen vanaf 47.50 Prima Damesregenmantels, geheel dubbel Egyptisch katoen met capuchon 67.50 IETS APARTS Geheel dubbel Egyptisch katoe nen Damesregenmantel met ge kleurde capuchon en bijpassende shawl 77.50 Gen. Cronjéstraat 42-44 - Tel. 15438 Kan men de volgende week, zoals wij gisteren schreven, in het City theater glimlachen, in het Rembrandt- theater voorspellen wij een uitbundig ge schater bij de vertoning van „The big lift", de Amerikaanse film over de luchtbrug naar Berlijn. En hoe uitzonderlijk het ook klinken mag: deze keer heeft het lachen toch een zeer ernstige grondtoon. Want deze rolprent toont ons nu toch niet in de eerste piaats de ongetwijfeld uit technisch oogpunt aanzienlijke prestaties van de geallieerde luchtvloten tijdens de blokkade van Berlijn, hetgeen bij een pro pagandafilm als „The big lift" 'natuurlijk ook is, in de lijn der verwachtingen ligt. y-Maar cle auteur-regisseur t-i.-i George Seaton liet vooral ril m ie*s 2ien van de Duïtse' 1 J mentaliteit en hij deed dat vy zo goed, dat we alleen al uit dat oogpunt zijn werk als een docu ment van grote historische waarde moeten begroeten. Geen cineast is er tot nu toe in geslaagd de kern van het probleem-Duits- land zo weergaloos raak aan te voelen en zichtbaar te maken als Seaton. Bovendien gebruikte hij daartoe het eenvoudigste ver- telschema dat men zich maar kan indenken. Twee Amerikaanse sergeants, Kowalski en Mac Cullough, komen in kennis met twee Berlijnse vrouwen. Kowalski, van Poolse afkomst, haat zijn vriendin, zoals hij alle Duitsers haat („Ik duw ze op straat in de goot waar zij thuis horen"), maar „zij wast zo goed voor hem en zij houdt haar mond als haar niets gevraagd wordt". Mac Cul lough daarentegen is geheel in de ban van de zachte Frederica, die zo mooi over de mocratie kan praten en die voorgeeft de dochter van een door de Nazis vervolgde professor te zijn. Aan het einde van de film is Kowalski tot de overtuiging geko men, dat er zelfs uit de uiterlijk zo domme Gerda met veel geduld nog wel een bruik baar mens voor de maatschappij kan gioeien, terwijl Mac Cullough diep ontgoo cheld naar zijn vaderland terugkeert, omdat hem gebleken is, dat Frederica hem alleen maar gebruikte om bij haar in de Verenigde Staten ondergedoken minnaar, een ex- S.S.'er, te komen. Daartussen hebben we dan uitgebreid gelegenheid iets gewaar te worden van het leven in de voormalige Duitse hoofdstad. We leren de spionnen van de Russen kennen, die hun broodheven geen gegevens overeenkomstig de waar heid kunnen verschaffen, „omdat de Rus sen niet geloven wat ze zien, maar alleen wat ze c-lkaar vertellen". Tussen de onover trefbaar-geestige dialogen kan men dan ineens zo'n snedige karakteristiek van het „Herrenvolk" tegenkomen als: „Voor de Duitsers zijn Warschau en Rotterdam, Dachau en Buchenwalde alweer tiendui zend jaar geleden, maar dat ze gisteren geen vlees gehad hebben: dat weten ze op een prik te vertellen". „The big lift" werd met een minimum aan studio-rompslomp gemaakt en wint daardoor aanzienlijk aan overtuigings kracht. De scènes in Berlijn werden alle ter plaatse opgenomen, voor de werking van de luchtbrug werd gebruik gemaakt Tsjechoslowaakse vliegers vluchtten naar Engeland LONDEN, 4 October (Reuter). Het Britse ministerie van Luchtvaart maakt bekend, dat Zaterdag te Manston in Kent een vliegtuig van de Tsjechoslowaakse luchtvaartmaatschappij met vluchtelingen aan boord is geland. Vliegtuig en passagiers zijn ter beschikking van de immigratie- autoriteiten gesteld. Er bevonden zich twaalf Tsjechoslo waakse vluchtelingen, onder wie vrouwen en kinderen, aan boord van het vliegtuig, dat bestuurd werd door kapitein Kaucky, de voornaamste testpiloot van de Tsjecho slowaakse luchtlijnen. Men meent te weten, dat de mannen uit de groep leden zijn van een ondergrondse beweging, die vernomen hadden dat hun activiteiten aan de Tsjechoslowaakse auto riteiten bekend waren geworden en daar om uit het land waren gevlucht om ar restatie te ontgaan. Later vei'klaarde een woordvoerder van de „vrije Tsjechische beweging", dat Kaucky erin geslaagd was voor zijn op stijgen het gebruikelijke politiegeleide te ontlopen. Dertig kilometer buiten Praag gaf hij een afgesproken teken, dat hij alleen in het vliegtuig was. Toen hij antwoord kreeg, landde hij op een weide en nam zijn mede vluchtelingen aan boord. Volgens de woordvoerder bevonden zich onder de vluchtelingen twee voormalige R.A.F.-vliegeniers, Rheka en Prchal, met vrouwen en kinderen. Prchal was de piloot van het vliegtuig, waarmee generaal Sikorsky, de Poolse pre mier in ballingschap, in 1943 neerstortte. Prchal was de enige overlevende van het ongeluk. Alle inzittenden van het Tsjechische vliegtuig hebben van de Britse regering asyl gekregen. De Tsjechische ambassade te Londen zal om teruggeving van. het toe stel aan de Tsjechoslowaakse luchtvaart maatschappij verzoeken. van fascinerende journaal-opnamen. Het af- en aanvliegen in de mist, het mysterie van de radarschermen, de koele durf van de mannen die dit slopende karwei tenslotte moesten opknappen, dat alles werd in een nimmer verslappend rhytkme uitgebeeld. Ook het spel vaak zo'n mengeling van cliché-chargeringen en -typeringen in Ame rikaanse films verdient aparte vermel ding. Montgomery Clift gaf een Mac Cul lough, die bijna de traditionele allure van de „held" mist en de moeilijke figuur van Montgomery Clift als sergeant MacCul- lough (links) en Paul Douglas als diens wapenbroeder Kowalski in een scène uit „The big lift". Kowalski, de heftige en zeker alleszins daartoe gerechtigde verachter van de Duitsers, werd overtuigend door Paul Douglas vertolkt. Zijn pogingen om het begrip democratie aan een Duitse duidelijk te maken zijn niet komisch zonder meer, zij zijn tevens de juiste uitdrukking van de begripsvervaging waaraan alle politieke slagwoorden onderhevig zijn. Talrijke officieren, onderofficieren, kor poraals en manschappen van het Ameri kaanse bezettingsleger in Duitsland zorg den voor de figuratie in deze documentaire comedie van een waarlijk uitzonderlijk goed gehalte. MEEVALLER VOOR KAASHANDELAREN Op 5 November 1949 werd aan alle voor- raadhouders van kaas door het Bedrijfschap voor Zuivel een heffing opgelegd van 27 cent «voor elke kilo kaas, die zij in voor raad hadden. De Federatie van Binnen landse Kaashandelaren wenste zich niet bij dit besluit neer te leggen en ging proce deren. Het Scheidsgerecht voor de Voedsel voorziening te 's-Gravenhage heeft thans de heffing van 27 cent per kilo vernietigd. Sommige kaashandelaren, die reeds een groot cleel van het aanvankelijk verschul digde bedrag hebben betaald, zullen de gestorte bedragen dus terug krijgen. Militair gas. Ruim 1.300 militairen zulle- heden de gasfabrieken in Noord-Londe overnemen. De niet-officiële stakin? van 1.500 arbeiders van deze fabriekt duurt al drie weken. Zelf. De West-Duitse regering heeft d{ geallieerde Hoge Commissie verzocht om het „ontkartelen" van de vroegere grote Duitse industriële concerns as- de Duitsers over te laten, zo deelde dj West-Duitse minister van Economisch; Zaken, Luawig Erhard, mede. De Duit! sers beweren, dat de dekartellisatiepolj! tiek van de geallieerden in strijd is'mei het plan-Schuman. Uit. De Oost-Berlijnse autoriteiten hebben Woensdag alle uitdragerswinkels en banken van lening gesloten „om de Oost-Duitse valuta te beschermen". De zaken zullen door het stadsbestuur wor den overgenomen. De Oost-Berlijnr; kranten hadden de eigenaren van dei; winkels ervan beschuldigd, dat zij aan. zienlijke hoeveelheden goederen nas: de Westelijke sectoren smokkelden. Stroomlün-hoed. De bolhoed, het uiterliij teken van de Britse waardigheid, war Woensdag honderd jaar oud. Ter gelei genheid van dit eeuwfeest hebben dt hoedenverkopers een receptie gegeven, Op de bolhoed werden heildronken uit gebracht met een speciale cocktail van. die naam. De bolhoed zag in Engeland het levenslicht, toen honderd jaar ge leden een jager, William Stoke, er ge- noeg van had steeds zijn hoge hoeden te beschadigen als hij in zijn bossen jacht was. Plaag. Naar Aneta verneemt is in de buurt van Padang, voornamelijk in de kampongs Simpang Tonang en Tjibadak in de laatste tijden de tijgerplaag sterk toegenomen. In circa 3 maanden zijn er reeds 5 slachtoffers onder de kampong- bewoners gevallen en niet te tellen is het vee, dat aan de bloeddorst der tijgers ten offer is gevallen. Inderdaad. Na een langdurig onderzoek, dat al in de zomer begon, hebben de autori teiten in Amerika verklaard, dat een zelfportret van Van Gogh, genaamd „studie bij kaarslicht" en dat op een waarde van 50.000 dollar wordt ge schat, inderdaad een echte Van Gogh Is, De authenticiteit van het doek was na melijk in twijfel getrokken. De eigenaar van het schilderij, William Goetz, mocht in Juli het schilderij niet gratis in Amerika invoeren, daar de ontheffing van douanerechten alleen gegeven wordt voor authentieke werken. Onrustige wereld. Er is wederom een aard schok met een epicentrum in Noord- Assam geregistreerd, thans van matige sterkte. Ook Zaterdag werd een aard beving van twee minuten geregistreerd in dit gebied, dat de vorige maand door een buitengewoon hevige aardbeving geteisterd werd. ADVERTENTIE Bij verkoudheid _jjt| r> J //bn en rheumatische pijnen 27. Men zou gedacht hebben, dat Joris Goedbloed uit het veld geslagen was, toen de taxi met een klap tegen die boom aan vloog en dat, terwijl er een drom van ach tervolgers in de verte naderdemaar niets was minder waar.' Panda was in een boomtak terecht gekomen, waar hij zich een ogenblik zeer onbehaaglijk voelde en waar hij wat sterreii telde, maar Joris be hield ten volle zijn tegenwoordigheid van geest. Hij had opgemerkt, dat er aan de andere kant van de boom een oude hand kar stond, en hij besloot daar gebruik van te maken. Rap nam hij de koffers van de auto, en de zak met 'sKonings schat er uit, en met dat hele vrachtje zeulde hij snel naar de handkar toe. Wat zou hij van plan zijn? vragen we ons af. En dat vroeg ook Panda zich af, toen hij daar op die boomtak weer zo ver was dat hij zich dingen af ging vragen. Eheh Joris.... wat doe je nu weer?" vroeg hij. In de verte hoorde men het huiveringwek kend geroep van „Houdt de dief!", want dat was de kreet, die de achtervolgers aangeheven hadden, „Kom, Joris, geef je over!" sprak Panda nu streng, terwijl hij zich uit de boom liet glijden, „Ik? Ik denk er niet aan!" antwoordde Joris goedmoedig. Intussen was hij bezig zich snel en af doende te vermommen met een baardje en een oude pet. „Het spel is uit! De ure der vergelding is gekomen!" riep Panda somber. „Dat is dan des te erger voor jou, manneke," zei Joris scherp. „Ik heb nog geprobeerd je te redden, maar daar wilde je niet van weten! Had mijn wijze lessen maar beter ter harte genomen! Had mijn opvoeding maar niet in de wind geslagen. nu ziet het er somber voor je uit, en ik trek mijn handen van je af!" Wat hij be doelde zal ons al spoedig blijken. Muziek Een degelijk concert door de Marinierskapel Voor cle derde keer organiseerde me vrouw L. van der JagtBakker een con cert door de muziekkapel der Koninklijke Marine in de Haarlemse Concertzaal ditmaal ten bate van het „Karei Doorman fonds" en andermaal mocht zij er in slagen er een talrijk publiek voor te inte resseren. Een prima harmonie-orkest te horen is trouwens voor velen een bijzon dere attractie en waarlijk niet alleen voor de muziekdilettanten van onze korpsen, die zich weken en maanden uitsloven om hun concoursnummers zo goed mogelijk (hoe wel nog al eens dikwijls met twijfelachtig resultaat) uit te voeren en diezelfde stukken hier op aanvraag in de perfectie te horen konden krijgen, losjes en vlot, rhyth- misch stevig en zuiver van klank en stem mig, alsof dat allemaal geen moeite kost om het zo te doen. Voor hen is zo'n be roeps-harmonieconcert een buitenkansje. Maar behalve deze amateurs zijn er men sen genoeg, die dit soort volksmuziek zijn toegedaan. Waarom ook niet? Een goed harmonie-orkest, dat met kunde en smaak geleid wordt, is tot belangrijke muzikale prestaties in staat. En dat de Mariniers- kapel, die van oudsher een goede naam heeft, onder de tegenwoordige kapelmees ter kapitein Gijsbert Nieuwland er vast niet op achteruit gaat, is een feit van alge mene bekendheid. Het programma van deze avond had een degelijk karakter. Een goed figuur maak ten tevens de verzoeknummers, aange vraagd door de Haarlemse Postfanfare, de Kunstkring en St. Caecilia. De „Marche triomphale" uit „Aïda" van Verdi, leidde het concert in met feestelijk geluid. Een bijzondere prestatie werd daar op geleverd met de „Freisehütz"-ouverture van C. M. von Weber, die aan vlotheid noch aan dramatisch effect te kort schoot en waarin de bezetting van de waldhoorns gunstig opviel. In de ballet-muziek uit „Willem Teil" onderscheidde zich de solo trompettist met de „Tyrolienne"-melodie. Bijzonder merkwaardig door de zeer ka rakteristieke en uitermate gunstige or- chestratie was de selectie uit de „Verkochte Bruid" van Smetana. Dit nummer werd eigenlijk het grote succes van het orkest programma. Kapitein Gijsbert Nieuwland leverde hiermee een knap staaltje van har monie-directie, vooral wat het klank-even- wicht betreft. Toen kwamen de verzoeknummers: de „Stradella"-ouverture, de „Symphonische Schets" van Boedijn (een belangrijk origi neel stuk op een obstinaat rhythme) en het symphonische gedicht „Tarras Boulba" van Georges Allexandre, een geducht lijfstuk van vele korpsen uit de hogere afdelingen. De geïnteresseerde luisteraars konden hun oren de kost geven bij deze vertolkingen, die een practische les voor hen betekenden en aan iedere aanwezige de overtuiging konden geven, dat deze voorbeelden uit het amateurs-répertoire zeker niet onbe langrijk of eenvoudig zijn. Kapitein Nieuwland is niet alleen een levendig en suggestief kapelmeester, maar hij toont ook ten opzichte van het publiek paedagogische kwaliteiten, door alleen goede muziek te brengen en door contact te zoeken met de burger-muziek. De avond werd opgeluisterd met zang nummers die in de toon van het program* ma pasten. Zo hoorden wij een buitenge woon mooi beheerste vertolking van de grote Agatha-aria uit „Der Freischütz" door Corry Bijster, benevens de grote tenor-aria uit dezelfde opera, vertolkt door Geert de Boer, wiens- fraai lyrisch geluid echter voor dit stuk niet bijzonder geschikt is. Beter leende het karakter van zijn stem zich voor de partij van Don Juan uit „Car men" en het duet, uit cle eerste acte, teza men met Corry Bijster voorgedragen,mocht er dan ook wezen. Emmy van Eden bege leidde de vocalisten als steeds voortreffe lijk. De secretaris van het „Karei Doorman fonds" hield aan het begin van de avond een toespraak, waarin hij op de bijzondere betekenis van deze instelling wees, name lijk als „steunfonds" voor de oorlogsslacht offers der Koninklijke Marine en hun na gelaten betrekkingen. Daar de algemene regeling van overheidswege niet voldoende hulp kan bieden, beoogt het Fonds aanvul lende steun te verlenen. Spreker pleitte voor belangstelling voor deze actie en sprak zijn dank uit aan de organisatrice van deze avond en aan allen die er aan medewerk ten ook het publiek om hem te doen slagen. Burgemeester en mevrouw Cremers ver eerden dit concert met hun tegenwoordig heid. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor Rheumatische pijnen. Dat komt omdat, als de eerste jeugd achter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelmatig Kruschen te ne men. De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aansporende werking op die bloedzuiverende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de on zuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopende werk te doen. Rheumatische pijnen maken chagrijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de weg. Wordt liever weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse gewoonte. JONGEN OVERREDEN OP ONBEWAAKTE OVERWEG Woensdagmiddag wilden twee jongens de onbewaakte overweg in de Laansloter- weg te Schiedam oversteken, toen een trein naderde. De 9-jarige jongen Verheul uit Rotterdam werd overreden en was op slag dood. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 5 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Oratorium- en opera koor „Haerlem", concert, 8 uur. Brinkmann: Humanistisch Verbond, spreker dr. O. Noor denbos, 8 uur. Krelagehuis: Bazar Evange lisch Lutherse Gemeente, van 2 uur af. Rem brandt: „De goede aarde", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Niet gewenst", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Grock", ai'3 leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: .Haviks- nest", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: .Jongens-ranch" en „Alaska", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Beau Geste", 18 ),i 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 6 OCTOBER Stadsschouwburg: „Zwei Herzen im drei- viertel Takt" (Hoofdstadoperette), 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellinl3Q<

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2