Voorlopig Nederlands elftal- MiddSesex Wanderers 41 't Is niet mis als DAMIAANS Uw verhuizer of embalSeur is. VULPENHOUDERS Heemsteeds moderne tempel van Minerva Gauw en Grondig LAXEER-AKKERTJES Donderdag 5 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarïemsche Courant Drie debutanten naar Zwitserland Het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Zwitserland op 15 October te Baselis als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Huybregts (B.V.V.) en Mesman (Blauw Wit). Midden: Van Schijndel S.V.V.)Ter louw (Sparta) en Stoffelen (Ajax). Voor: De Graaf (Limburgia), Rijvers (N.A.C.), Van Melis (Eindhoven), Lenstra (Heerenveen) en Clavan (A.D.O.). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit). Van der Klink (Hermes D.V.S.). Bies- brouck (R.C.H.) en Röhrig (H.B.S.). In het elftal zijn drie debutanten opge nomen. Mesman, De Graaf en Van Melis zullen voor de eerste maal de Oranjetrui dragen. Voetbal Zwakke plekken in de voor- en achterhoede Een overwinning van 4-1 te behalen betekent, vooral In een competitiewedstrijd, waarin ploegen van ongeveer gelijke krachten elkaar ontmoeten, een gunstig resul taat en de uitslag geeft reden tot gerustheid. De zege, welke het voorlopig Nederlands Elftal Woensdagmiddag in het Stadion Feyenoord met deze cijfers behaalde op het elftal van Engelse amateurs Middlesex Wanderers, is misschien bemoedigend, maar geeft nog lang geen reden tot juichen. De tegenpartij beschikte weliswaar over spelers met technische kwaliteiten; zij vormde evenwel geen geheel en was over het algemeen niet gevaarlijk te noemen. De nieuwe technische en keuzecommissie zal ook niet juichen, misschien is zij wel tevreden met het resultaat. De com missie wist vooruit, dat zij er niet terstond in zou slagen een elftal te formeren dat de in de eerste helft van dit jaar geleden ne derlagen kon doen vergeten. Daarvoor moest het elftal te radicaal worden ge wijzigd. Er was een kern aanwezig en wel een goede. Kraak. Terlouw en Lenstra zijn nrima krachten. Dan zijn er nog Stoffelen én Rijvers die best mee kunnen en Van Schijndel verdient, na zijn herstel weer een plaats in het vertegenwoordigend elftal. Moeilijkheden had de commissie ech ter met de middenvoorplaats en met het samenstellen van de verdediging. Na de fraaie successen, welke Roosenburg in zijn club Sneek in de afgelopen weken heeft geboekt, staat hij, nu er weer een ver tegenwoordigende ploeg samengesteld moest worden, in 't middelpunt der belang stelling. Velen zijn van mening, dat hij nu een plaats in de voorhoede verdient. De keuzecommissie had gemeend een proef te moeten nemen met Van Melis van Eind hoven. Het spel van deze middenvoor is Woensdagmiddag tegengevallen en een ge ducht concurrent van Roosenburg was hij niet. Van Melis heeft niet voldaan. Hij toonde geen doorzetter te zijn, vocht te weinig om zijn doel te bereiken en loste een gering aantal schoten. De kwaliteiten van een middenvoor heeft hij niet ten toon gespreid. Toch heeft de commissie besloten aan Van Melis voor de strijd in Bazel de voorkeur te geven. In de strijd in het Rotterdamse stadion hebben drie achtevspelers een kans gehad en wel Van Tuyl van Eindhoven (voor rust), Van der Klink van HDVS (na rust) en Mesman van Blauw Wit. De Eindhove- naar was de minste van de drie. In zijn club speelt hij gewoonlijk spil en mogelijk voelde hij zich als rechtsachter minder goed op zijn gemak. De andere spelers hebben het er beter afgebracht, doch dat wil nog niet zeggen, dat zij in een internationale wedstrijd goed voor de dag zullen komen. Een geluk was het voor hen, dat zij twee spelers in hun omgeving hadden, die tot de beste van ons land behoren en deze middag weer uitstekend op dreef waren, namelijk Terlouw en Kraak. Terlouw on derbrak menige aanval der Engelsen, die met hun kort spel verwarring stichtten, maar niet over schutters beschikten. Toch werd het Kraak, vooral na de hervatting verscheidene keren lastig gemaakt. Dan sloeg hij er zich prachtig door heen. De keuze is gevallen op Mesman en Huy bregts. Laatstgenoemde heeft reeds eerder met het Nederlands elftal meegespeeld en was Woensdag reserve van de ploeg. Zorgen over het bezetten van de plaats in het-doel en over het kiezen van een spil behoefde de commissie niet te hebben. Ook was er reden Stoffelen en Van Schijndel uit te nodigen als kanthalfs te fungeren. Laatstgenoemde was weliswaar nog niet in die vorm van het vorig jaar, doch zal er langzamerhand weer beter in komen. Productieve voorhoede door te geringe tegenstand Vier maal heeft de voorhoede van het Nederlands elftal gedoelpunt, twee maal door Abe Lenstra, een maal door De Graaf van Limburgia en een keer door v. Melis. Een gunstig resultaat zou men dat kunnen noemen, maar hier tegenover staat, dat de tegenstand der gasten niet te groot was. Als men de Nederlandse voorhoede aan het werk zag, dan was de indruk niet ongun stig. Snel ging de bal soms van man tot man, De Engelsen waren echter niet in staat in te grijpen door hun zwak optreden. Dat de voorhoede in die perioden zo snel was dankte zij speciaal aan Abe Lenstra die een uitstekende wedstrijd achter de rug heeft en met een fraai doelpunt zijn ploeg de leiding gaf. Wij schreven, dat de keuze commissie voor een probleem stond wat de bezetting van de middenvoorplaats betreft. Zij had evenwel ook moeilijkheden met enkele andere plaatsen. Van Melis was wel iswaar de zwakste van de vijf, maar De Graaf en Clavan bereikten lang niet het peil van een internationale speler. Toch heeft de rechtsbuiten van Limburgia niet slecht gespeeld en hij heeft een kans ge kregen mee naar Zwitserland te "gaan. Rij vers was deze middag weer een speler, die handig werk liet zien en op andere ogen blikken het was kalm opvatte. Te ver wachten was zijn verkiezing en op de linksbuitenplaats is Clavan weer opgesteld. Hofma heeft dus weer afgedaan. ADVERTENTIE Tweedjassen Raglan met ceintuur of in- m gezette mouwen, vanaf Winterjassen Zeer chique ulsters met op gestikte zakken en band in «o de rug, vanaf O Costuums, Regenkleding, Pantalons iH*- KLEDINGMAGAZIJN Spaarnwoudcrstr. 47-SO, Tel. 21392 Nachtvoorstelling van Britse verzetsfilm in „Rembrandt" In het Rembrandl-theater te Haarlem Wordt in de nacht van Zaterdag op Zondag een bijzondere voorstelling gegeven van de Engelse film „Voor beulen geen genade" Deze zeer boeiende rolprent heeft tot onder werp de strijd van de Tsjechische „onder grondse" tegen de Duitse tyran Heydrich, ae Rauter van Tsjecho-Slowakije. die als een beul het onderdrukte volk terroriseert. De gc-hele opbrengst van deze voorstelling komt ten goede aan het Comité „Monument Kamp Amersfoort". Het Rembrandt-theater, inclusief het personeel, is gratis ter beschik king gesteld, opdat een zo groot mogelijk bedrag voor dit doel kan worden afgedragen. De Engelsen waren terstond met hun korte spel het meest in de aanval en de Nederlandse achterhoede moest alle zeilen bijzetten, om het gevaar ie keren. Terlouw was terstond ingespeeld en onderbrak de aanvallen. Langzamerhand werd het spel Met een prachtige kopbal heeft Lenstra het eerste doelpunt gescoord. ADVERTENTIE ZIJLVEST 41, HAARLEM - TEL. 1245G-14155-11141 naar de andere zijde verplaatst. Een ge vaarlijk ogenblik ontstond toen Rijvers de bal tegen de lat schoot. Lenstra trad actief op en na enkele vergeefse schoten boekte hij na twintig minuten succes. Clavan zette een hoekschop prachtig voor en de onge dekt staande Lenstra kopte de bal hard in dc rechterbovenhoek (1-0). Na een Engels overwicht, dat geen doelpunt opleverde, gaf Clavan een voorzet. Lenstra trachtte de bal vallende in te koppen, evenwel zonder succes. Het leer kwam bij De Graaf, die een boogballetje gaf. Via de handen van de te ver uit doel gelopen Bennet ging de bal achter de lijn en de stand was 2-0. De Nederlanders kregen nog en kele kansen. Schoten van Lenstra, Van Melis en De Graaf gingen naast. In de tweede helft was de strijd het aan zien meer waard dan daarvoor. De Engel sen v/aren beter dan voor rust en vele ma len trokken zij ten aanval. Kraak kreeg het drukker dan in het eerste deel van de strijd. De linksbinnen kwam eens van rechts vlak bij doel. De IJmuidenaar liep op tijd uit en redde ten koste van een hoekschop. Uit deze hoekschop volgde weer een hard schot, maar Kraak was op zijn hoede. Na zeventien minuten spelen werd hij toch verrast. Na een goede aan val van de linkervleugel kwam de bal bij de rechtsbuiten Major die hard langs de grond in de rechter hoek schoot (2-1). Toen de Nederlandse voorhoede een over wicht niet in doelpunten had kunnen uit drukken werd Kraak weer op de proef ge steld. Opnieuw toonde hij zich een uit nemende doelwachter en liet zich niet pas seren. De laatste tien minuten van de strijd hebben nog twee doelpunten opgeleverd. Eerst bracht Van Melis de stand op 3-1 en daarna scoorde Lenstra opnieuw. Zwitsers elftalBern 44 In tegenwoordigheid van 3000 toeschou wers heeft het voorlopige Zwitserse elftal Woensdag een oefenwedstrijd gespeeld tegen een vertegenwoordigende stedelijke ploeg van Bern. De eindstand was" 44, nadat de rust met een 20 voorsprong voor het voor lopige Zwitserse elftal was ingegaan. Courses te Duindigt De uitslagen van draverijen te Duindigt luiden: Navarraprijs (afstand 2100 m.): 1. On of Eve (J. van Leeuwen Jr.) km. tijd 1.32.2; O. Marijke (A. Th. Knijnenburg) km. tijd 1.33.2; 3. Octavainus K. (W. H. Geersen) km. tijd 1.35 Totalisator: winnend f 27,30, plaats f 6,20, f 2,90, f 6,40, gekoppeld f 9,30, covercall f 3,70. Nebraskaprijs (afstand 2060 m.): 1. Mon- dragon (T. J. de Graaf) km. tijd 1.27.6; 2. My Darling (J. de Vlieger) km. tijd 1.25.4; 3. Linott S. (J. Wagenaar) km, tijd 1.26.5. Totalisator: winnend f6,60, plaats f2,10, £2, £1,80, gekoppeld f25,10, covercall f 6,20. Nevadaprijs (afstand 1560 m.) eerste serie: 1. Oviedo* A. (S. J. van Leeuwne) km. tijd 1.30.4; 2. Monte Carlo D. (G. C. Vergay) km. tijd 1.30; 3. Leonidas G. (W. H. Geersen) km. tijd 1.27.1. Totalisator: winnend f 2,30. plaats f I.dO, f 3,90, f 2,30, gekoppeld f 6,20, covercall f 20,40. Tweede serie: 1. Nike van Hollo (W. G. Ysseling) km. tijd 1.29.7; 2. Lexeington (J. de Vlieger) km. tijd 1.29.8; 3. Miss Zelda (E. G. in 't Veen) km. tijd 1.28.7. Totalisator: winnend f 7.70, plaats f 3,60, f 2,90, f 3.10, gekoppeld f 9,90, covercall f 6,40. Finale: 1. Lexingtong km. tijd 1.28.1; 2. Nike van Hollo km. tijd 1.28.6; 3. Oviedo A. km. tijd 1.31.4. Totalisator: winnend f9,10, plaats fl./ü, f 2,40, f 1,40, gekoppeld f 34,—, covercall f 7,20. Niagaraprijs (afstand 2460 m.): 1. Mientje Deter (R. J. Laarman) km. tijd 1.29.1; 2. Lazuur (P. Heynen) km. tijd 1.29.8; 2. Kalu- met Axkit (A. Th. Knijnenburg) km. tijd 1.31.2 Totalisator: winnend f 4.plaats f l,oü, f2,30. f 1,30, gekoppeld f 43.10. covercall f 9,10. Neptunusprijs (afstand 1200 m.): 1. Propo sal (F Delbrassinne) tijd 1.23.4; 2. Bellatrix (J. Claes); 3. Aman (L. Rance). Totalisator: winnend 12.70, plaats f 1.30, f 1,30. f 2.10. gekoppeld f 2,20, covercall f 4,80. Totale omzet f37.120. Athletieb Succes voor Fanny Blankers Fanny Blankers—Koen heeft Woensdag-; avond 'deelgenomen aan de wedstrijden bij kunstlicht in Birmingham. Zij won de 100 meter, een invitatienummer, in 11.8 sec. Fanny won met vijf meter voorsprong op het Britse meisje Jean Desforges die tweede werd. Ze bleef 0.1 seconde beneden het be staande Britse record voor dames, maar haar tijd zal wellicht niet als record erkend wor den omdat zij de wind in de rug had. Verder toonde de Nederlandse zich ook een klasse beter dan al haar concurrenten op de 80 meter horden, die ze won in 11.4 sec. Jean Desforges werd ook in dit nummer tweede, maar Fanny ging al door de finish voordat het Engelse meisje de laatste horde genomen had. Sport in 't kort P. E. M. VAN DER LINDE OVERLEDEN. Te Nijmegen is in de ouderdom van 85 jaar overleden de heer P. E. M. van der Linde, een van de oude garde die mede de vierdaagse afstandsmarsen heeft groot ge maakt. Hij was ook jaren drager van het gouden kruis en heeft tot zijn 82e jaar aan de marsen deelgenomen. DAMCOMPETITIE DERDE KLASSE. De competitie in de derde klasse van de Noordhollandse Dambond vangt 18 October aan. In district Kennemerland nemen deel: Ver. Kath. Dammers III, DOS II. Hin II en „Kijk Uit" II (allen Haarlem); Hillegom II, „Diagonaal" (Santpoort); Halfweg II en Be verwij kse Damclub IV. ADVERTENTIE CAFETARIA „FLU IKS" GROTE HOUTSTRAAT 23 Eierpannekoeken 15 en 30 ct. Prima kippensoep 30 ct. Verbouwing van Crossley's tot eenmans-bussen Naar wij vernemen worden op het ogen blik dertig Crossley's van de Noord-Zuid- Hollandse Vervoermaatschappij verbouwd tot bussen, die door een man bediend kun nen worden. De NZH had reeds geruime tijd geleden een bus bij wijze van proef laten verande ren voor de stadslijnen. Deze maatregel is genomen om het hoofd te bieden aan de nog steeds stijgende ex ploitatiekosten, in het bijzonder op het stadsnet Haarlem. De lijnen 3 en 4. waarop het vervoer zowel in de ochtend- als in de avonduren tamelijk gering is, komen allereerst in aanmerking om door eenmans-bussen te worden bereden. Ook zullen enige foren sendiensten op de buitenlijnen door de ver bouwde wagens worden uitgevoerd. Het tijdverlies zal veel kleiner zijn dan bij de Fordjes het geval is, omdat de mid dendeuren speciaal voor de uitstappende passagiers gereserveerd blijven. ADVERTENTIE STRIJLAND SCHOTERWEG Feestvergadering „Sint Franciscus van Assisië" Als inzet van de viering van haar veer tig-jarig bestaan organiseerde de afdeling Haarlem van de Nederlandse Katholieke Bond van Administratief, Verkopend en Verzeker ingspersoheel„Sint Franciscus van Assisië", Woensdagavond in gebouw Sint Bavo, aan de Smedestraat, een feest vergadering. Pater Eusebius Peters, O.E. S.A. heeft tijdens deze bijeenkomst het woord gevoerd en liet dubbelmannenkwar- tet ..Inter Nos", onder leiding van de heer Nico Hoogerwerf, zorgde voor een stemmi ge vocale omlijsting. Nadat de voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer J. J. M. van der Krogt, had gememoreerd dat met taaie volharding in de loop der jaren een rechtspositie in de maatschappij was verworven, beklom pater Peters het spreekgestoelte om in een gloedvolle rede de waarde van de Katholieke vakorgani satie uiteen te zetten. Hij legde er vooral de nadruk op dat het niet alleen de stoffe lijke belangen zijn waarnaar gestreefd moet worden, maar dat het allereerst de geeste lijke waarden van de mens zijn, die tot ontwikkeling moeten worden gébracht. Pater Peters liet ten waarschuwend woord horen over de neiging van de moderne mens om slechts materiële voordelen te behalen. De „massaficatie" van de mens was volgens spreker een verschijnsel van de moderne tijd dat met alle kracht bestreden moet worden. Hij was van mening dat de geest die een katholieke vakorganisatie moet bezielen, soms ver te zoeken is. Wan neer wij mensen hebben, zo zei pater Peters, die doordrongen zijn van gezonde idealen en offergeest bezitten, kunnen we met minder werk honderd maal zoveel bereiken. Hij spoorde de jongeren aan zich met enthousiasme te geven voor het werk van de vakorganisatie en zich niet alleen te bekommeren om stoffelijke belangen. Zondagavond organiseert de jubilerende vereniging een cabaretvoorstelling in ge bouw Sint Bavo. Het gezelschap van Chiel de Boer zal deze feestavond verzorgen. Bezorger Smink jubileert Een van de bezorgers van ons blad, de heer J. Smink, Pladellastraat 4, viert van daag zijn zilveren jubileum. Hij werd van morgen namens de directie toegesproken door de heer W. van Ommen, procuratie houder, die de verdiensten van de jubilaris in het licht stelde en hem een geschenk onder envelop overhandigde. Van de kwart eeuw dat Smink Haarlems Dagblad trouw bij onze abonnés bezorgt, loopt hij nu al achttien jaar in een wijk in de binnenstad, waar hij zo een steeds graag geziene figuur is geworden. Dokter Tjebbo Franken over schrijvende artsen De bezoekers van de sociëteit „Teister- bant" hebben gisteravond een causerie van Haarlems schrijvende dokter Tjebbo Fran ken beluisterd, die met veel esprit een inleiding hield over „De medicus in de litteratuur", waarbij hij zowel inging op de werken waarin de arts als figuur voor komt als op de gevallen waarin de medicus zelf de pen ter hand neemt anders dan om recepten te schrijven. Spreker vond het niet toevallig dat juist de medici zich tot het beoefenen van de belletrie aangetrokken voelen, omdat zij nu een keer het omschrijven en vaststellen van „gevallen" dagelijks beoefenen en ook wel eens de behoefte gevoelen een geval zelf te scheppen om daarmee te experimen teren. De dokters zijn al spoedig begonnen met verhalen uit hun praktijk in schetsen te verwerken. Meester Maarten Vroeg is daar het eerste voorbeeld van. Uit later tijd noemde de heer Franken de volksdichter Jan Pieter Heye, die volgens hem een „fijne gezonde kerel" moet zijn geweest. Waarop dan de meer „gekrulde" beschrijvingskunst van Aletrino werd vermeld en tenslotte het psychologisch „uitbenen" van Vestdijk. In het algemeen vond Tjebbo Franken, dat de Nederlandse schrijvende dokters niet boven hun eigen ervaringen en ge vallen waren uitgekomen. In het buitenland hadden hun vakbroeders wel enige hoogtepunten bereikt: de spre ker zong vooral de lof van de Rus Tsjechof en in mindere mate ook die van Duhamel. Wat nu de dokter als beschrevene be trof: over het algemeen waren ze er noch bij dramaturgen Shaw was in dat op zicht al even leerzaam als Romains noch bij romanciers erg goed afgekomen. Gelukkig bleek in het debat, dat het Teisterbant-publiek bereid was zijn genees heren op hun waarde te schatten, om het even of hij de stethoscoop al dan niet met de vulpen of schrijfmachine afwisselde. VOORSTELLING TEN BATE VAN „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN' Ten bate van de Haarlemse vereniging „Weldadigheid naar Vermogen" wordt op Zaterdag 14 October een uiteraard voor iedereen toegankelijke gala-avónd in de Stadsschouwburg gegeven. De toneelgroep Comedia zal onder regie van Jan Teulings een opvoering verzorgen van het Franse blijspel „Een vreemd meisje" met Myra Ward in de titelrol. Verder werken mede: Fien de la Mar, Jules Verstraete, Yda Andrea en Steye van Brandenberg. Naundorffs geraamte is onderzocht Geen sporen van arsenïcum-vergiftiging Het onderzoek dat dr. J. P. L. Hulst uit Leiden heeft ingesteld naar de stoffe lijke resten van de zich noemende Charles Louis de Bourbon, alias Naundorff, blijkt geen resultaat te hebben opgeleverd wat de identiteit betreft. Het geraamte was dal van een man van ongeveer zestig jaar De schedel vertoonde enkele beschadigingen, welke door op Naundorff gepleegde aan slagen veroorzaakt kunnen zijn. De veronderstelling dat Naundorff door zijn tegenstanders met arsenicum uit de weg zou zijn geruimd is door het onder zoek niet bevestigd. Dr. Hulst heeft ver klaard dat Naundorff niet de specifieke „Bourbon-kaak" had. Tsjechische ijshockey-spelers voor de rechter te Praag Enkele spelers van het Tsjechische ijs- hockeyteam, die in Maart van dit jaar 'erden gearresteerd, nadat de ploeg van het tournooi om het wereldkampioenschap te Londen op het laatste moment werd te ruggetrokken, verschenen Donderdagmor gen voor een gerechtshof te Praag. De zaak wordt met gesloten deuren be handeld en noch het aantal beklaagden, noch het ten laste gelegde is bekend. Men meent echter te weten dat het om vier leden van de ploeg gaat, die ervan worden beschuldigd de staat te hebben belasterd, weerstand te hebben geboden aan de vei ligheidspolitie en mogelijk ook van het feit het voornemen te hebben gekoesterd Tsje- choslowakije illegaal te verlaten. De ploeg werd destijds op de avond voor de opening van het tournooi te Londen te ruggetrokken, terwijl alle spelers reeds waren verzameld op het Praagse vliegveld. Als reden werd opgegeven het feit dat de Britse ambassade te Praag had geweigerd tijdig visa voor Engeland te verstrekken aan twee journalisten, die waren aange wezen de ploeg te vergezellen. De volgende avond werd een aantal leden van het Tsjechische team gearresteerd na een incident met de veiligheidspolitie in een bar te Praag. Bij a;e gelegenheid zou den de spelers in het openbaar scherpe critiek op de regering hebben uitgeoefend en tevens zouden zij hebben verklaard van plan te zijn geweest niet meer naar Tsje- choslowakije terug te keren indien de Lon- dense trip doorgang had gevonden. Het bestuur der Sint Radboudstichting te Nijmegen heeft dr. E. C. H. J. Noyons te Amsterdam benoemd tot gewoon hoogleraar in de medische faculteit der Katholieke universiteit met leeropdracht voor chemische psychologie. ADVERTENTIE De plannen voor het theatergebouw in Heemstede zijn nu zover in kannen en kruiken, dat wij kunnen overgaan tot de publicatie van het ontwerp, dat de Haar lemse architect ir. W. Ph. van Harreveld voor de gevel maakte. Zoals men ziet wordt het een forse facade achttien meter breed en twaalf meter hoog die het aanzien van de Binnenweg zeker ten goede zal komen. Hij wordt opgetrokken uit gele baksteen, waarin de vijf smeed ijzeren Franse balcons voor de openslaan de deuren van de foyer (tevens zaal voor lezingen en recitals) een aantrekkelijke onderbreking vormen. De kleinere ramen tussen de foyer en de ingang zijn die van de op de tussenverdieping gelegen vertrek ken voor directie en bedrijfsleider. De bo venrand van de gevel wordt voorzien van een tegelversiering. De ingang bestaat uit drie dubbele deuren, die gelegen zijn in een open hal, waarin zich ter linkerzijde een kassa en rechts de afzonderlijke op gang tot de bovenzaal bevinden. Deze hal heeft een diepte van ongeveer drie meter. Als bijzonderheid kan nog gemeld wor den, dat voor de vloeren een geheel nieu we vinding toegepast zal worden. Op de betonnen onderlaag zal namelijk een kunstharslaag worden gegoten, waarvan de slijtvastheid die van rubber elf keer overtreft. De kosten blijven echter aan zienlijk onder die van linoleum of andere vloerbedekkingen. Bovendien kan dezt kunstharslaag in iedere graad van hard heid worden aangebracht, zodat men in de foyer bijvoorbeeld een vloer kan leg gen die zeer goed als dansvloer kan dienst doen. Voor de wandbekleding zal waarschijn lijk geen gebruik worden gemaakt van acoustische pleister, doch van Kramfors, een zachte en poreuse tegel, waarin het geluid niet dood trilt. De naam van het nieuwe theater luidt „Minerva", zoals in indirect verlichte smeedijzeren letters op ae luifel vermeld zal staan. „Minerva" was de oude Ro meinse godin der corpoi'aties, zowel van de handwerkslieden als van de dichters en toneelspelei's. De Heemsteedse corporaties van deze tijd hebben al heel lang naar een waardig gebouw voor hun vergaderin gen en -uitvoeringen uitgekeken. Wellicht dat zij binnen niet te lange tijd in deze moderne tempel van „Minerva" een gast vrij onthaal vinden. De kleine wereld Buskruit Als een zoon, die te nauwer nood op school gaat, zijn vader vraagt wat buskruit is, dan kunt ge er van op aan dat de mees ter hem gezegd heeft: Gij hebt ook het bus kruit niet uitgevonden. Dat is voor een vader een droeve gedachte, ook al is hij niet erg gesteld op gevaarlijke uitvindin gen die de wereld van aanschijn doen ver anderen. Want een zoon die het buskruit niet heeft uitgevonden, heeft geen toe komst. Hoe moet ge hem dat nu duidelijk ma ken? Het zou pi-ettiger zijn als de meester klare taal zonder symboliek gesproken had. Buskruit, mijn jongen, is een ongeluk kige samenloop van omstandigheden. Het is een combinatie van drie onschuldige dingen, die elkander tot duivelse dingen opzwepen. Zwavel, houtskool en salpeter, kunt ge u dx-ie stoffen denken die minder kwaad doen? Maar als ge ze bij elkander brengt, rijst de duivel zelve er uit omhoog. Zie, ik ken drie vrouwen in onze straat, die pronte huismoedei's zijn. Zij vegen de vloer en snijden de boterhammen en ma ken de bedden op, ge zoudt ze een vrij- biljetje voor de hemel geven met alle rechten inbegrepen. Maar zet ze eens bij elkander. Laat ze eens op een voormiddagje bij elkaar op de koffie gaan. Dan zoeken zij samen, tussen de teugjes in. naar de ongerechtigheden van alles en allen. Dan breken zij reputaties en slopen zij huwe lijken. Dan slaan zij met haar moraal por- celeinen zielen aan gruizels met devote gezichten, dan zijn zij buskruit geworden. Kijk, dat is nu hetgeen ge niet uitgevon den hebt volgens de meester. Ik kan daar niet rouwig om zijn. Er was eens een gi'oot man, Marco Polo heette hij. Dat was een flierefluiter van karaat, hij trok de wereld in met het vro lijke gemak waarmee wij op een zorqerse dag in ons achtertuintje wandelen. En hij vond er de vreemdste dingen, genoeg om duizend jaren over te denken. Hij vond het buskruit ook. Hij vond het in een land waar de men sen staarten dx'oegen en hun grootmoeders op de rug meesjouwden als zij des Zondags gingen wandelen: In China. Marco Polo werd daar in het begin wat scheef aange keken. De mensen in China konden het niet verkroppen dat hij zijn gi'ootmoeder had thuisgelaten. Maar dat scheef aan kijken, zie, dat was toch meer zo een manier van doen, dat hoefde niets te be tekenen. En mijnheer Polo had er aanleg voor om zijn potje op andermans kachel te koken, om zo te zeggen. Hij gaf handjes en knikjes en het duurde niet lang of hij stak zijn benen onder de tafel van de kei zer, die daar zelfs vereerd mee was. En waar zou ik nu eens mijnheer Polo een plezier mee kunnen doen, zegt de keizer, ge zijt ook alleman niet en ge moet het er hier maar van nemen. Wat zou mijnheer Polo van een partijtje ploeng- pong-pang denken? Mijnheer Polo denkt er niets van, want hij weet niet wat ploeng- pong-pang voor plezierigs zijn kan. Maar de keizer smiespelt wat met zijn huis knechten ên zie: Daarbuiten in het duister spuiten plots lichtfonteinen uit de grond naar de hemel, het patst en spettert en sprankelt van vonkend lawaai in alle kleuren van de regenboog. Het is een vurig feest van gloeiend zilver en smeltend goud, waarnaar Marco Polo zit te staren met ogen als spiegeleieren. En als de laatste vuurpijl zoevend naar de sterren is gesnord en barst heeft gezegd ergens in de hoogte, heeft mijnheer Polo gezien wat die Chinezen met het buskruit wisten klaar te spelen. Zij maakten er een vrolijk feest van, en knepen er hun knoops gaten bij dicht van plezier. Kijk jongen, als ge het buskruit uitge vonden had, zoudt ge er ook alleen maar een feest van hebben moeten maken. Meer niet. Toen Marco Polo moe van zijn reizen en voldaan van het schoons der wereld met een laatste zucht ten hemel was gestegen, heeft het buski-uit zijn tocht over de aarde gemaakt. Het heeft metersdikke stads muren vergruisd, het heeft tronen voor despoten gebouwd en ti'onen van despoten tot splinters doen ineenvallen, het heeft mensen tot elkander gebracht en volken uiteengejaagd, het heeft slaven gemaakt en slaven bevrijd, jongen, het is niet te zeg gen wat buskruit niét gedaan heeft. En het is minder te zeggen wat het wel licht nog doen zal. Voor ons geluk of on geluk, jongen, dat moeten wij aan het buskruit overlaten. Vraag uw meester eens of h ij misschien het buskruit heeft uitgevonden. Het is niet kwaad bedoeld, moet ge er bij zeggen. En of hij er geen spijt van heeft, als haren op zijn hoofd. J. L. ADVERTENTIE werken tegen verstopping Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 4 October 1950 ONDERTROUWD: 4 Oct. C. van der Aar en M. M. van Rossum; G. van Eeken en E. M. Kemper; B. J. Vreenegoor en S. Nota; C. M. van der Ham en L. W. C. Martens; J. van Wooning en A. A. Scheelings: C. C. van Woudenberg en L. Pos; D. Duister en J. E. van Essen; T. Hirs en E. M. C. Smid; S. Ludolph en J. J. Alta; C. Snijders en P. M. van der Mark; K. Sala en H. C. Voorbraak; K. van Marie en L, E. Reef; J. Meijer en B. Mooijman: N. J. Velzeboer en W. J. Eldering; H. M. F. M. Schr.itger en T. H. F. van Ame- rongen; H. M. Galama en R. C. M. Hofte: P. Plug en J. Kenniphaas; H. Netjes en A. E. Boeree: W. C. van Deventer en P. C. Gie- liam; W. E. G. O. Seegers en A. M. van Haa- ren; G. J Somers en A. C. Schnellenbei'g. GEHUWD: 4 Oct., C. Burggraaf en J. H. Versteeg; J. van Bergen en G. F. M. Simo- netti; M. G. Heijselaar en M. Versloot; A. J. Kelders en F. J. Koek; W. Windt er. M. D. Wijdeman; H. J. van Rossum en P. M. Klijn; A. L. van der Weijden en J. M, E. Bank; C. N. A. van Veen en H. E. Harmes; K. Raangs en B. Uïttenbogaard; J. de Ruiter en M. T. Verhagen; D. E. van Leeuwen en J. G. Hersevoort; J. Kansen en M. G. de Jong; D. H. Oldert en A. van Santen; J. van Dijk en H. A. Koning; A. van den Bar. en N. Man; G. de Nijs en A. F. van der Worp; B. Atsma en L H. Veenstra. BEVALLEN van een zoon: 2 Oct., J. VI. Lak—Amels, 2 z.; G. C. Teunissen—Wolfs- hagen; 3 Oct., L. IkingGroeneweg; M. HorstenGaszen: M. G. van ZonSchoorl. 2 z.: 4 Oct., A. M van EekKoper; M. van Leeuwen—van Schuylenburch. BEVALLEN van een dochter: 1 Oct.. J. Mcrks—Blokdijk: 2 Oct., G. Clabou—Stie- gelis; 4 Oct.. J. H. G. Timmers—Kok. OVERLEDEN: 2 Oct., H. M. Deyman Heuperman, 88 j., Voorzorgstraat; G. Giltaij Huizinga, 47 j., Preangerstraat.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5