Amsterdamse Beurs Kort en Bondig SANAT0GEN -Clowntje Riek Dameshoeden vervormen TALEN Grote VILLA 0E KONING VAN ZWEDEN Geen Blijvende Stad Öonderdag 5 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Een honderdvijftigtal grote en kleine ondernemingen op het gebied van de groothandel met een totaalvan 2500 employés zullen in dit reusachtige panddat in Rotterdam gebouwd wordt, een plaats vinden. Er is reeds twee en ee?i half jaar aan gebouwd. Door lange opritten in het gebouw zelf zullen verschillende verdiepingen per auto bereikbaar zijn. Het geheel rust op 3094 heipalen, die een draagvermogen hebben van 232000 ton. Voor het maken van de bouwput moest S6000 kubieke meter grond worden afgevoerd. De vloer van de kelder ligt 4.30 meter beneden N.A.P. De werkloosheid is de vorige maand aanzienlijk gedaald In September daalde het aantal werkloze mannen van 56.027 tot 49.135. Het aantal van 49.135 werklozen kan worden gesplitst in 40.792 geheel werklozen (in Augustus 42.808), 8250 DUW-arbeiaers (13.070) en 93 wachtgelders (149). Deze verbetering der werkgelegenheid, welke in alle bedrijfstakken tot uiting kwam (uitgezonderd het Horecabedrijf) werd voornamelijk veroorzaakt door sei zoenwerkzaamheden. Een groot aantal jongeren, dat in de voorafgaande maanden van de scholen is gekomen, werd in het arbeidsproces opge nomen, vooral in de metaalindustrie. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders daalde van 5022 tot 4538; veenarbeiders van 1222 tot 283; metaalarbeiders van 6266 tot 5202. Onder de landarbeiders daalde de werkloosheid van 4194 tot 2248 en onder de losse ongeschoolde arbeiders van 8341 tot 6704. Ook onder het handels- en kan toorpersoneel was er een lichte daling van 8850 tot 8373. Het aantal gedemobiliseerden dat bij de arbeidsbureaux staat ingeschre ven, daalde in September van 3528 tot 2637. De vraag naar mannelijk riersoneel steeg van 21.005 tot 21.331. De werkloosheid daalde in alle provin cies, maar hei sterkst in Drente. Per dui zend mannelijke inwoners waren er in ons land op 30 September 10 werklozen. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 5413 tot 6098. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 18.030 tot 17.172. Fordfabriek Amsterdam behaalde 3,9 millioen winst De N.V. Nederlandse Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam, die in 1949 haar 25-jarig bestaan herdacht, heeft in dat jaar een winst behaald van ƒ3.591.547 (ƒ3.821.028 in 1948). Uit de afschrijvingsreserve is 1.164.898 vrijgekomen. Na enkele voorzieningen bedraagt het winstsaldo ƒ3.862.874. Voor belastingen wordt ƒ1.286.479 gereserveerd. Daar tijdens het opmaken van het jaarverslag de wet op de dividendbeperking 1950 nog niet was aangenomen, wordt voorgesteld met 720.000 een dividendreserve van 12 pet. te vormen. Naar nieuwe rekening gaat ƒ3.670.383 over. In het verslag wordt gezegd dat het totale aantal automobielen in Nederland thans groter is dan in 1940. De helft van het huidige wagenpark is meer dan 10 jaar oud, zodat in de komende jaren een groot aantal automobielen zal dienen te worden vervangen. Zowel in hoeveelheid als in waarde werd een hoger omzetcijfer bereikt. ACHTTIEN JAAR VOOR EX-SECRETARIS GENERAAL DER N.S.B. De Bijzondere Strafkamer te Utrecht heeft ir. G. J. Huygen te Bilthoven, voor malig secretaris-generaal der N.S.B., wegens hulpverlening aan de vijand tot een ge vangenisstraf van achttien jaar met aftrek van het voorarrest veroordeeld. Twee weken geleden was tegen H. vijftien jaar met aftrek geëist. Slotkoers Openings- gisteren koersen Koninklijke Olie 294- 295A Unilever 223 J* 225 Philips 229 A A. K. U 169 A 172% Fokker 128 Nederlandse Ford 276 Nederlandse Kabel 280 v Berkei's Patent 115 H Scheepvaart-Unie 162 161% Holl.Amerika Lijn 173)* Deli Maatschappij U8'/t 118?* H. V. A U9A 120 A A'dam Rubber 133 133 A Ned. Handel Mij. 148 N.-I. Handelsbank 86)2 Billiton Mij. II.. Hoogheemraadschap „Rijnland' De verenigde vergadering van het hoog heemraadschap Rijnland is op 4 October te Leiden bijeen geweest. De heer W. M. Drie huizen te Lisse nam voor het eerst als hoog heemraad zitting. Er werd medegedeeld, dat de invoering van het herziene reglement van Rijnland met gewijzigde 1 astenheffing per 1 Januari s.s. waarschijnlijk is te achten. Voorts, dat de verwerkelijking van het grote plan tot inlating van Lekwater op Rijnland, mede ten behoeve van Delfland, genoegzaam zeker is. Nog werd mededeling gedaan van de stand der uitvoering van de onderscheiden werken van Rijnland. De vergadering nam enkele besluiten be treffende personeelsaangelegenheden, be heer van eigendommen, verlenging van tegemoetkomingen en dergelijke. Bij de rondvraag is weder de aandacht gevestigd op de sterke mate waarin land bouwgronden aan deze bestemming worden onttrokken ten behoeve van stadsuitbrei ding en dergelijke doejeinden. Ook kwam ter sprake het verschijnsel, dat bij de zware regenval van de laatste tijd de waterberging en het waterafvoerend vermogen in enkele polders onvoldoende bleken te zijn. De begrotings-behandeling is vastgesteld op 20 December. „Zandvoortmeeuwen" protesteert tegen ongelijke behandeling Zoals wij gisteren reeds schreven zijn enkele voetballers, zoals Stoffelen, Wiertz, Draeger, Klein en Koning door de straf- commissïe van de K.N.V.B. voor vier wedstrijden voorwaardelijk geschorst met een proeftijd van drie jaar. Acht leden van „Zandvoortmeeuwen" zijn verder geschorst met ingang van 2 October tot 1 November, alsmede een half jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en verder tot betaling van een bedrag van ƒ3.80 wegens kosten voor onderzoek. Dit verschil van strafmaten, zo zegt men in Zandvoort, valt des te meer op indien men nagaat dat alle spelers van de op 29 Juli j.l. te Zandvoort gespeelde voetbalwedstrijd tussen een plaatselijk en een badgastenelftal op de hoogte waren van het feit, dat deze ontmoeting geor ganiseerd ten bate van het verzetscomité niet door de K.N.V.B. was goedgekeurd. Een jachthond heeft in Ecmnes gedu rende een half uur een gevecht gevoerd met een rat van uitzonderlijke grootte. De rat vermoedelijk een bisamrat bleek met staart een lengte te bezitten van bijna een meter. De vereniging Simavi (Steun in Medi sche Aangelegenheden voor Inheemschen) heeft een bedrag van f25.000 beschikbaar gesteld voor de verstrekking van genees middelen ten behoeve van de bevolking van Nieuw Guinea. Te Seroei. Sorong en Biak zijn de drie polikliniekboten van Simavi gestationneerd. HAARLEM EN OMGEVING De heer C. Rol te Haarlem is aan de gemeente-universiteit van Amsterdam ge slaagd voor het artsexamen (derde gedeelte) De heer A. van Geluk, wethouder var Publieke Werken der gemeente Bloemen- daal zal met ingang van Zaterdag tot nadere aankondiging geen spreekuur houden. De Bazar van de Verenigde Doopsge zinde Gemeente te Haarlem, die in een der zalen van het gebouw aan de Peuzelaarsteeg wordt gehouden, is ook vanavond nog opend. Mej. G. Hartman uit Velsen Noord benoemd tot onderwijzeres aan een Chr. school te Kampen. De heer M. Pieters, Centaurusstraat 14, Haarlem, viert Vrijdag 6 October zijn jarig jubilé bij de N.V. Stork Hijsch. destijds te Hengelo, thans sedert 1932 gecombineerd met Werf Conrad N.V., te Haarlem. Hij is thans werkzaam als constructeur. Bloemendaals Toneel viert Zaterdag avond 7 October haar 20-jarig bestaan met een feestavond in Hotel Vreeburg. Ook de eerste klasse scheidsrechter Ka reis was hiervan op de hoogte. Het bestuur van „Zandvoortmeeuwen' schorste het achttal onmiddellijk en stond ongeveer 20 September de spelers weer toe voor wedstrijden uit te komen. Het be stuur is gisteravond bijeengekomen en bi sloot het volgende telegram naar de K.N. V.B. te zenden: Het bestuur van „Zandvoortmeeuwen- protesteert tegen de beslissing inzake de wedstrijd van 29 Juli. Het is van oordeel dat alle spelers wisten dat het een verboden wedstrijd betrof en zij dienen derhalve een gelijke straf te ontvangen. Zo anders wordt gehandeld is er geen sprake meer van recht. Ons prestige is onherroepelijk geschaad evenals het uwe op deze wijze. Indien geen andere beslissing wordt geno men zal het bestuur van „Zandvoort meeuwen" en bloc zijn functie neerleggen. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: E. S. E. ThijsseKrans, z.; A. L. HooglandCramer, z. ONDERTROUWD: C. Kwint en P. E. E. Daamen. GEHUWD: J. A. Fijnvandraat en J. J. Wolterbeek; F. J. Verzijlberg en A. Struiks- ma; Chr. H. Mathieu en L. M. de Groot. OVERLEDEN: G. van Rees, 56 j.; Mw. G. M. Kramer, 71 j. Heemstede Collecte ten bate van „Zonnestraal" Zaterdag 7 October zal in Heemstede een jubileum-collecte worden gehouden ten bate van de vereniging tot TBC- bestrijding de „Zonnestraal", die een kwart eeuw geleden met haar heilzaam-.werk begon. ADVERTENTIE Haal gezondheid in huis, een reserve aan gezondheid, waaruit gij putten kunt na dagen van inspan ning of zorgen, om Uw vermoeide lichaam en zenuwgestel weer snel te versterken en te herstellen. Het Zenuwsterkende Voedsel Voor de kinderen Voordracht - avond Inmiddels waren Rick en de Kabouters nog steeds in de boot en ze zochten naar het verloren beertje. Rick was erg bedroefd, want hij begon de hoop al op te geven, dat ze Bunkie heelhuids zouden vinden. Hij stond voor in de boot en bleef maar roepen, maar hij kreeg geen antwoord. Hij was er al helemaal schor van. Met grote snelheid schoot de boot door de beek. Ze hadden al 'n hele tijd gevaren. „Bunkie!.Bunkieriep Rick telkens weer. Maar geen stem antwoordde hem. Zouden we hem niet meer vinden?" vroeg Rick telkens weer aan de Kabouters. Maar die konden hem ook weinig hoop meer geven. Het water stroomde zo snel en was zo gevaarlijk. En toen, opeens.Wat zag Rick daar, op de oever?.Daar stond Bunkie! Ja, hij was het! Hij wenkte met z'n arm. Mémoires van Granach door Rolien Numan Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling is het eerste seizoen van de tweede kwart eeuw van zijn bestaan begonnen met een voordrachtavond in de met kaar sen verlichte Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum, verzorgd door Rolien Numan, die de onder de titel „Daar gaat een mens" verzamelde jeugdherinneringen van de toneelspeler Alexander Granach liet horen aan een zeer talrijk publiek. Dit was een gelukkige keuze. Niet zozeer we gens de uiteraard op het eerste gehoor moeilijk te beoordelen litteraire kwalitei ten van dit werk, doch vooral uit hoofde van de gezonde mentaliteit, die er uit spreekt en de bemoedigende boodschap, die er weloverwogen in verwerkt is. Deze levensgeschiedenis begint in warm- humoristische toonaard met een beschrij ving van het ondanks de armoede gelukkige ouderhuis in Oost-Galicië, waar echter al spoedig de tragiek binnendringt als er haat wordt gepredikt tegen de Joodse bewoners van de streek. Op aandoenlijke wijze wor den de gevolgen hiervan gedemonstreerd door het lot van de beide vriendjes God zij-dank en Stakkertje, stom de één en mismaakt de ander. Laatstgenoemde ver drinkt in het meer als hij uit angst voor een als wrede grap bedoelde pogrom wil vluchten en zijn katholieke buurjongetje vriest dood op het kerkhof, waar hij bij het graf de wacht houdt. Maar het leven gaat verder en de jeugdige Jesaja Granach, die zich later Alexander zou noemen, komt na vele omzwervingen en avonturen als bakker in Berlijn, waar hij zich aansluit bij een proletarische toneelvereniging. Hij wil beroepsacteur -worden, want hij heeft de smaak van het theater te pakken ge kregen, doch ondervindt veel ontmoedi ging. Dan echter speelt men hem een boek in handen van de Russische schrijver Maxim Gorki, die ook bakkersleerling is geweest. Met het teruggekeerde vertrou wen komt nu ook het geluk: hij wordt op een avond ontdekt, krijgt lessen en slaagt voor het toelatingsexamen tot de toneel school van Max Reinhardt, in wiens gezel schap hy later zijn carrière zou maken. Wie zich aan de eigenaardge trant van voordragen van Rolien Numan gewonnen kon geven, moet een gedenkwaardige avond hebben beleefd. Mij kost het altijd enige moeite om verzoend te raken met de hoera- stijl en de sentimenteel-theatrale overdrij vingen van de gevoelige passages, alsmede met de' vaak zonderling geforceerde ver bindingen van verschillende zinnen, maar ik moet toch zeggen dat zy veel kleur en leven aan de vertelling gaf. Geleidelijk aan werd men trouwens volledig opgeno men in de wonderlijke sfeer van het ver haal met zijn soms melancholieke over peinzingen, zijn uitbundig vrolijke herin neringen en zijn vlotte karakteristieken van zoveel sterk uiteenlopende personen. Trouwens, de moraal, dat er voor ieder arbeiderskind de gelegenheid moet worden geschapen om zijn dromen inderdaad na te leven, was bijzonder goed voorbereid. Er heerste grote aandacht in de geheel gevulde zaal en na afloop moest de voor drachtgeefster een hartelijk applaus ir ontvangst nemen. Het tweede gedeelte van de avond werd onder het motto „Kent u ze nog" met gedichten van C. S. Adama van Scheltema, Henriëtte Roland Holst en HérrHari Gorter gévuld. DAVID KONING. Professor Pootjes veroordeeld De Amsterdamse rechtbank heeft de 59- jarige „professor" J. P. Pootjes, hoog leraar aan de door hem zelf opgerichte Hogeschool der Cultusvrije Christenbelij ders te Hilversum, veroordeeld wegens uitlokking van desertie en wegens majes teitsschennis. De rechtbank legde de verdachte een gevangenisstraf op voor de tijd van één jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Bovendien werden van deze straf zes der bijna tien maanden in mindering gebracht, die de verdachte sedert September van het vorige jaar in preventieve hechtenis heeft door gebracht. Hij werd in Mei onder storting van een borgsom van 10.000 voorwaar delijk in vrijheid gesteld. De rechtbank veroordeelde de verdachte bovendien nog tot voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering, even eens met een proeftijd van drie jaar. Onafwasbare etiketten voor flessen Een der problemen, waarmede de fabri kanten van levensmiddelen te kampen hebben, is het steeds weer zorgen voor nieuwe etiketten op flessen. De oude eti ketten verdwijnen bij het afspoelen. Reeds geruime tijd past men in het bui tenland flessen toe met permanente, onaf wasbare en niet te beschadigen etiketten, die onder hoge temperatuur op de flessen zijn geëmailleerd. Een Nederlandse groothandel (de fles- senbeurs te Amsterdam) heeft thans van een Belgische onderneming, die de onaf wasbare etiketten vervaardigt, het alleen- invoerrecht verkregen. Tegen twee Arnhemmers is tien maan den gevangenisstraf geëist omdat zij in verschillende gemeenten gecollecteerd had den voor een niet bestaande vereniging. SCHEEPVAART Aalsum. 3 te Boulogne. Alderamin. 3 v. Bordeaux n. Dakar. Amstelstad, 4 te Semarang. Aagtekerk, 4 te Antwerpen. Aldabi, 4 v. R'dam n. Buenos Aires. Adinda (t), 4 v. Pladju te Djakarta verw. Alhena, 6 verw. R'dam n. Buenos Aires. Alioth, 5 te R'dam verw. Arnedljk, 4 350 m. ZO. Bermuda. Altair, 4 te Baliia. Amstelkerk, 4 v. Douala n. Lagos. Arendskerk, 4 v. Aden n. Cochin. Alnati, 30 te Buenos Aires v. R'dam. Arundo, 5 v. A'dam n. Zuid Amerika. Akkrumdijk, 5 te Dar es Salaam. Alphacca, 4 te Santos. Axeldijk, 4 te New York v. Philadelphia. Bengkalis. pass. 3 Gibraltar. Bloemfontein. 3 dwars Oporto. Boskoop. 3 v. Madeira n. Laguaira. Beverwijk. 4 te Terneuzen v. Sfax. Boschfontein. 4 rede Zanzibar. Borneo, 30 v. Makassar te Soerabaja. Bli.jdendi.ik. 4 te New York. Bonaire. 5 v. Trinidad n Paramaribo. Caltex Delft (t). 4 dwars Kp. Fartak. Chama, 3 v. Yarrow n. Curacao. Clavella, 3 v. Abadan n. Beiroeth. Corilla, pass. 3 Golf van Otranto. Cottica, 4 te A'dam v. Demerara. Cistula. 4 v. Rio Grande te Paranagua. Castor. 4 v. Ciudad Trujillo te Trinidad. Caltex Leiden, pass. 4 Kp. Carbon. Caltex Utrecht, pass. 4 Kreta. Celebes. 4 v. Plymouth n. Algiers. Ceronia, 4 v. Abadan n. Madras. Chitral. 4 v. Aden. Coryda, pass. 4 Guardafui. Ceram, pass. 4 Elbe Cape. Caltex The Hague it". pass 5 Kp. de Gata. Delfshaven, 3 dwars Rio Grande. Delft, 5 te Rotterdam. Dlemerdiik, 3 v. San Francisco n. Portland. Duivendijk, pass. 4 Azoren. Duivendrecht (t), 4 v. Buenos Aires. Eendracht, pass. 4 Lissabon. Elsenburgh, 4 te Liverpool verw. v. A'dam. Eemdijk, 2 v. Los Angeles. Elmina, pass. 4 Teneriffe n. Le Havre. Esso Den Haag, pass. 4 Mona eil. Esso Amsterdam. 4 bij Sombrero eil. Friesland. 4 te Aden. Gemma (t). 4 te Heysham v. Hamble. Gouwe. 4 verw. Koping n. A'dam. Groote Beer. 4 v. Soerabaja na Djakarta. General Eallou, 4 dwars Lissabon. General Sturgis. pass. 4 Malta. Grootekerk, 5 te Marseille. Hector. 3 v. Piraeus n. Volos. Hersilia, 3 v. Antwerpen n. R'dam. Helena, 3 120 m. O. Trinidad, Ilos, 1 v. Cape Haitien n. Caracol. Java. 4 te Djakarta. Jobshaven. pass. 3 Kp. Verde. Jupiter, 4 te Gibraltar v. Tunis. Johan v. Oldenbarnevelt, 5 n. Melbourne. Kelbergen. pass. 4 Ouessant. Kertosono. pass. 4 Sabang n. R'dam. Kota Agoeng. 4 v. Port Said. Kota Gede, pass. 4 Port de Galle. Kota Inten, 30 v Djakarta te Soerabaja. Leopoldskerk, 3 te Abadan. Loenerkerk, 3 te Genua. Lutterkerk, pass. 3 Fmisterre. Laurenskerk, 4 v. Port Said n. Genua. Lekhaven, pas. 3 Kp. St. Vincent. Leuvekerk, pass. 4 Gibraltar. Larenberg, pass. 4 Finisterre. Lieve Vrouwekerk 4 te Damman. Colombo. Loosdrecht, 2 v. Madras i Langkoeas. pass. 4 Aden. Langkoeas. pass. 4 Guardafui. Leerdam, 4 te Baltimore. Loppersum. 5 verw. 18 u. te R'dam. Maaskerk, 3 v. Plymouth n. Le Havre. Marisa, 3 v. Balikpapan n. Sydney. Metula, 4 te R'dam v. Singapore. Mirza, pass. 1 Thursday eil. Mapia, 30 te Belawan. Malvina (t), 3 300 m. O. Dlegogareia. Mariekerk, 3 v. Hamburg te Rotterdam. Meliskerk, pass. 4 Colombo. Macuba, pass. 4 St. John's ell. Maasland, 4 dwars Port Etiënne, Mentor, pass. 5 Pantellaria. Molenkerk, pass. 4 Ouessant n. Dakar. Napoli, 3 200 m. O.ZO. Minicoy. Nestor, pass. 4 Flnis'erre. Noordam, 3 300 m. Z.ZO. Kp. Race. Nigerstroom. 4 v. Matadi n. Luanda. New Australia. 4 te Djakarta Noordwijk, 1 te Antilla v. Havanna. Ondina, 4 te Suez v. Alexandrië. Orestes, 3 100 m. ZW. Kp. Frio. Oberon, 3 v. Turkseil. te Laguaira. Omala, pass, 4 Sabang. Ossendrecht, 1 te Huelva v. R'dam. Poelau Laut, pass. 3 Kp. Bougaroni. Perna, 30 v. Abadan n. Colombo. Phront.is, 1 te Penang. Prins Fred. Hendrik, 2 v. Montreal n. Hamburg Prins Willem V, 2 v. Chicago n. Montreal. Plato 1 v. Cristobal te Guayaquill. Papendrecht, 4 960 m. ZW. Flores. Poseidon. 4 te Curacao. Prins Willem v. Oranje pass. 4 Valencia. Prins Willem in. pass. 4 Valencia. Polyphemus. 1 v. Cochin n. Aden. Roepat. 3 dwars Oporto. Ruys, 3 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Ridderkerk, 4 v. Port Elisabeth n. Kaapstad Rondo, 4 v. Bandarshawar n. Bahrein. Rotti, 4 rede Belawan. Rotula, 4 v. Menaalahmadi n. Stanlow, Stad Schiedam, 3 te Genua v. R'dam. Stad Vlaardingen, 3 te Narvik v. Emden. Straat Malakka, 3 v. Singapore n. Penang. Soestdijk, 2 te Mobile. Stad Breda, 4 te Antwerpen. Stad Dordrecht, 3 te Palermo v. Vlaardingen. Stanvac Benakat 1 n. Palembang. Salland, 3 150 m. O.NO. Fernando Noronha. Stad Alkmaar. 3 te IJmuiden v. Lulea. Stad Maastricht. 4 te R'dam v. Casablanca. Sarangan, 4 v. Madras n. Calcutta. Stad Arnhem, pass. 3 Ouessant. Streefkerk, pass. 4 Malta. Salatiga, 1 v. San Francisco n. Los Angeles, Skaugum, 4 te Djakarta. Straat Soenda, 2 v. Kobe n, Hongkong. Sunetta (t), 3 v. Menaalahmadi n. Yokohama, Sommelsdijk, 5 v. Londen te Antwerpen. Sibajak en Zuiderkruis, pass. 5 Gibraltar. Tabian, 4 te Dieddah. Tero, pass. 4 Tinisterre. Theseus, 3 v. Reijeka te Bari. Titus, 4 te Rotterdam. Trompenberg, 3 v. Charleston n. Le Havre. Tarakan. 4 v. Djeddah n. Aden. Tomini, pass. 4 Kp. Finisterre. Tosari. 4 v. Massawah n. Suez. Tegelberg. 30 te Durban. Tjikampek, 20 te Duban v. Kaapstad. Talisse, pass. 5 Gibraltar. Van 't Hoff, 2 te Soerabaja. Willemstad, 4 te Antwerpen. Weltevreden, 4 v. Port Said. Winterswijk, 30 te Rio de Janeiro v. Kaapstad, Zijpenberg, 4 v. R'dam n. Savona. Zuiderkruis, zie Sibajak. Zwijndrecht, 5 te Bari v. Vlaardingen. tv oude hoed. van 7 tot October. vanaf f 2.50 'T REGENT, 'T REGENT. Vlotte modellen regenjassen en -mantels bij VAN VEEN, Zijlweg 26—28 te Haarlem f 3 per week, zonder voor uitbetaling!! STENO TYPEN BOEKHOUDEN Aanmelden 2-4, 7.30-9.30. MOORE'S SCHOOL FR. HALSSTRAAT 1. Haarlem. Tel. 14624. groot 19 Are, gedeeltelijk di rect te aanvaarden te A'hout Koopsom f 40.000, hypotheek aanwezig. Brieven no. 6366. NIEUW TE BOUWEN HERENHUIZEN, HAARLEM gel. Anna van Burenlaan, Zuiderhoutpark. Bev. eetk.. salon en zijk., kelder, hal, keuken, 2 W.C.'s, 3 gr., 1 kl. slaapk., badk., balcon, zolder, garage, centr. verw. en tuin. Koop som 28.000.—. Inl. Ant. P. Winnubst, Orionweg 18, Haarlem. Tel. 22671, TE KOOP: MODERN, GOED ONDERHOUDEN HUIS met tuin, gelegen nabij Kleine Houtweg, Haarlem. GEHEEL OF GEDEELTELIJK ONTRUIMD TE AAN VAARDEN. Pr. 17.000.Brieven no. 6374 bur. v. d. blad. Gasfornuizen - Gasstellen Keukenuitrustingen Radiotoestellen Rijwielen - Stofzuigers Uurwerken enz. Prima merken en betaling in ZES maanden KEIZERSGRACHT 149. AMSTERDAM TEL KANT. 41102. MAGAZIJN 34058 I STEEDS START-KLAAR om U te bedienen AMSTERDAM- HAARLEM DEN llïimffl R'DAM i^-^T GOOI Li' UTRECHT iifjiii* ZEIST FEUILLETON Oorspronkelijke feuilleton door Herman van Hattum 7) Afleiding moest hy hebben; méér werk in plaats van minder. Met hartstocht wierp hij zich op de studie van diepzinnige theo logische werken zichzelf met ijzeren wils kracht dwingend tot opmerkzaamheid. En zoetjes aan vond hij zijn oude veerkracht terug. Hetty was altijd overgevoelig geweest. Als kind een zeer moeilyk wezentje, dat als een schuw meisje*1 in elkaar kromp, wanneer men haar een hard woord toe voegde, maar als een bloem openbloeide, zodra iemand iets hartelijks tegen haar zei. Nimmer kon ze zijn als de andere meis jes; aan de wilde spelletjes van de buurt genootjes deed ze nooit mee; zy was altijd de zwijgende toeschouwster, die van op een afstand het gejoel gadesloeg. „Wat dat toch voor kind is.had haar moeder vaak gezegd. „Het is net of de hele wereld aan haar voorbij gaat. Ze staat maar aan de kant te dromen met een paar grote, afwezige ogen. Ze drentelt op en neer als ze zich moet verstoppen voor de anderen. Zit ze thuis op haar stoeltje, dan kan ik haar nog het beste met een haak- of brei werkje laten prutsen. En hoe vaak is ze ook dan niet in zulke diepe gepeinzen ver zonken, dat haar handen stil staan en geen enkele vraag tot haar doordringt." Ja, Hetty had het niet gemakkelijk ge had in haar jeugd. Materieel had het haar aan niets ontbroken. Maar geestelijk kon zij moeilijk haar weg vinden. De wereld en het leven vielen haar tegen. Het leven was een gruwelijke teleurstelling. Zij had gemeend in haar naïveteit, dat de maat schappij er op was ingericht om iedereen gelukkig te maken; ze meende aanvanke lijk. dat alles terwille van haar bestond en kwam tot de ontdekking, dat de wereld dom en hard was, de mensen gevoelloos en huichelachtig. Niemand was „echt". Men deed maar wat en praatte maar wat, maar wat men eigenlijk wilde doen en eigenlijk wilde zeggen, daarmee kwam men niet naar voren. Kinderen nam men niet au sérieux; die streek men langs de kin, vroeg „een handje", zei een aardigheidje en be gon dan weer over de grotemensen-dingen te kwezelen. Bah mispunten waren het allemaal. En toen ze van meisje tot vrouw rijpte, toen vreemde stemmen in haar gingen spreken en lokkende verten open vielen, toen gang en gebaren sierlijker, haar pas veerkrachtiger en de uitdrukking in haar ogen zelfbewuster werd, toen waren de moeilijkheden eerst recht gekomen. Uit gaan deed ze niet. Sport was haar te ruw, uitgezonderd tennissen, wat ze dan ook veel deed. Toneel en film vond ze aan stellerig, opera helemaal. Slechts af en toe ging ze naar de concertzaal, waar ze, naast haar moeder of een vriendin, stil in een hoekje weggekropen, zat te luisteren, de handen in de schoot gevouwen, geheel op genomen in de wondere wereld, die de klanken voor haar opriepen. Maar als dan na afloop, buiten, de regen in haar gezicht striemde en haar begeleidster de mooie droomkastelen, waarin zij van binnen zich waande, verstoorde door allerlei lichtvaar dig gesnap over onbenulligheden, was het schone weer voorbij, stuk, aan flarden. En met een brok in de keel en een grote leegte in haar hart, zocht ze haar kamertje op. Met Dolf had ze eigenlijk min of meer door een toeval contact gekregen. Ze waren alle twee op een partijtje gevraagd en Dolfs fijne intuïtie had hem doen weten, dat zij zich in deze sfeer niet erg thuis gevoelde en dat het haar moeilijk viel met de anderen mee opgeschroefd vrolijk te doen. In een nis van het kleine zaaltje had hij met haar gesproken, terwijl om hen heen de stemmen roezemoesden, de glazen klonken en de kurken knalden. Hij zou die avond niet licht vergeten. Zij had den elkaar toen geestelijk gevonden. Om elkaar nooit meer los te laten. Niet dat er geen strubbelingen waren geweest die eerste maanden na hun ver loving. Hetty had buien van onvernietig bare melancholie en apathie, waarin ze onhandelbaar en onredelijk was, onge naakbaar voor iedereen. En ze was onbe grensd eerzuchtig, bij ziekelijk af. Aan merkingen duldde ze niet; ze kromp er onder ineen alsof men haar had geslagen. Musiceren deed ze alleen als ze er zin in had. Op verzoek kwam ze niet achter de piano. Ze kon niet op bevel spelen, zei ze altijd. En dat gaf dan wel eens onenig heid, omdat men haar niet begreep. Dolf moest zich dan altijd erg inhouden en haar partij kiezen om haar daarna, met veel tact en liefde, over haar obstinate buien heen te helpen. Hij was de enige, van wie ze tenminste nog iets kon verdragen, omdat hij haar het beste begreep, het verst in haar straatje kon komen, met haar ogen de dingen zien en haar reacties meegevoe len. Anderen vonden haar alleen maar vreemd, hysterisch, gewild-interessant en aanstellerig. De weken van eenzaamheid en studie werden voor Rijpstra een bron van steeds nieuwe ontdekkingen. Nu hy zijn vrouw niet om zich heen had en Liane, haar jongere zuster, die tijdelijk het huishouden waarnam, óf aan het werk, óf het dorp in was, dan wel in een luie stoel bij de radio zat, ging hij het dienstmeisje ook meer waarderen. Het was een eenvoudig kind', dochter van een boer even buiten het dorp. Hij kwam dichter bij haar staan en de ontdekking, dat hij haar verlegenheid en bedeesdheid niet aan slaafse onderda nigheid of gemakzuchtige volgzaamheid moest toeschrijven, maar dat zo haar na tuur was, betekende voor de predikant heel veel. Nimmer drong ze zich op de voorgrond. Dienen en nog eens dienen was haar enige verlangen. Daarin ging ze op en onder. Andere behoeften had ze niet. En voor hem, de verstandelijke man, die uit hoofde van zijn beroep alles behoorde te weten en in alles strakke lijnen behoor de te trekken, was het een verademing af en toe de wonderlijke zwenkingen en wis selingen in haar gemoedsleven te obser- verenen er zich helemaal in te verdiepen. Het deed hem goed te merken, dat de in zinking van zijn vrouw ook haar diep had aangegrepen. Ze babbelde veel meer, nu ze met hem alleen was, dan toen Hetty nog de schepter zwaaide. Op een morgen, aan 't ontbijt, kwam het gesprek op het weer. Het was een heerlijke Meidag. De zon was juichend aan de hemel verschenen en Rijpstra had al vroeg de tuindeuren wagenwijd open gezet. „Als het zulk weer blijft zal Japik wel gauw gaan zingen", zei Rika. „Wat zeg je?" mompelde de predikant, tussen twee happen brood in en zijn kopje aan Liane reikend voor wat thee, „Japik zingen?" „Ja, Japik is zo'n beetje het weerbericht. Als hij 's avonds met zijn gitaar tegen de heuvel gaat zitten spelen en zingen, zeggen de mensen, dat het een heel poos mooi weer blijft". „Dus hij is ook muzikaal?" kwam de predikant, vat meer geïnteresseerd. „Dat weet ik niet. Ik heb er geen ver stand van. Hij speelt erg raar, nooit psal men of gezangen. Altijd van die rare lied jes. Ik denk dat het Engels of Duits is, hen en dan gaan ze maar gauw weer weg. Want Japik zegt haast nooit iets tegen want je kunt er haast nooit iets van ver staan. Kinderen zitten vaak aan zijn voeten te luisteren. Lang blijven ze meestal niet. Kleine kideren zijn bang voor de hond, die altijd naast hem in de hei ligt. Die blijven helemaal onder aan de heuvel." Rijpstra schoof zijn bord achteruit en staarde zwijgend voor zich. Weer doemde het beeld van Hetty voor hem op, zoals zij die avond als een geestelijk geschokte had gespeeld. Was het mogelijk, dat enkel het beeld van die man haar zo overstuur had gemaakt? Zou er dan toch zoiets als een „astraallichaam" kunnen zijn, waardoor de ene mens de andere beïnvloeden kon? Hetty had gezegd, toen, nadat de inder haast telefonisch ontboden dorpsdokter weer was weggegaan, dat ze telkens het beeld van Japik voor ogen had gehad, toen ze speelde. Wat er echter de laatste minu ten met haar was gebeurd wist ze niet meer. Het was geweest als stond er een onzichtbare macht boven en achter haar, die haar dwong tot spelen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6