Haarlems Dagblad Critie'k op Straatsburg MacArthur vraagt Veiligheidsraad een beslissing ten aanzien van de breedtegraad Haarlems Dagblad 15295 In Margate sprak Labour zichzelf nieuwe moed in 65e Jaargang No. 19672 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 6 October 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie cn <üprcdite tfjaaricttisrbe Courant (Irtno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Opmars der Zuidelijke troepen in Noord Korea ONZE TWEEDE KAMER zal volgende week beraadslagen over een rapport, door de Nederlandse parlementaire afvaar diging naar de Assemblée te Straatsburg uitgebracht. Er zijn twee dagen voor ge reserveerd: Woensdag en Donderdag. Een half dozijn ministers zal tegenwoordig zijn met de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker die als zodanig lid van het „comité van ministers" van Straatsburg is als voornaamste figuur. Zijn houding zal van belang zijn omdat dit comité van ministers op 2 November weer ie Straatsburg bijeen zal komen, om zijn «landpunt tegenover de resoluties, door de Assemblée aangenomen, te bepalen. En de Assemblée zelf zal daarna nog eens een week vergaderen. Want zij heeft van de maani-per-jaar, haar in haar internatio naal statuut veroorloofd, nog één week over. Naar aanleiding van de uitspraak der .ministers zal zij haar verder (raadgevend) beleid moeten vaststellen. Uit een en ander blijkt wel dat dit Kamerdebat op een belangrijk tijdstip komt, en men zou zeggen dat het „een debat in grote stijl" zou kunnen worden. Haai- wij zijn niet gerust over de loop van zaken. Hetgeen in Augustus te Straatsburg besloten is kan men, met de beste wil ter wereld, niet anders beschouwen dan als een zwak compromis. Hoe staan de zaken? De Engelsen willen niet aan een federaal Europa. Zij zijn slechts bereid tot functio nele samenwerking. De Italianen, de Duit sers en (ten dele) de Fransen zijn daaren tegen voor federatie. Men duidt hen soms aan als „de constitulionalisten", hetgeen in dit geval vril zeggen: voorstanders van een grondwettig-verenigd federaal Europa. Het is deze oplossing die de moed vereist en „de sprong" vergt. De Nederlandse leden van de Assemblée hebben haar, evenmin als vele anderen, aangedurfd. Zij hebben gestemd voor een standpunt dat door mej. Marga Klompé, lid der Tweede Kamer en van de Assemblée, is aangeduid als „func tioneel federalisme". Uit die* kunstige samenvoeging van twee opvattingen blijkt al, dat het een compromis is. Volgens mej. Klompé's eigen definitie in Nieuw Europa (het maandblad van de Nederlandse Raad der Europese Beweging) wil deze groep „de federering doen groeien via federaties op concrete terreinen, dus via Schuman-plan- nen. Dit niet alleen voor kolen en staal, maar ook voor landbouw, defensie, trans port enz." Te Straatsburg zag deze groep, die (voorlopig) overwon, „hieruit de toe komstige Europese Ministeries en het Euro pese Parlement groeien". Het is duidelijk genoeg dat zulk een methode, indien zij wordt aanvaard, de éénwording van Europa op de lange baan schuift. Mej. Klompé erkent dat ten halve, als zij in dezelfde beschouwing verklaart: „Wij ziften nu eenmaal in het dilemma, dat de ervaring en de wijsheid ons gebie den stap voor stap te gaan, terwijl de wereld-situatie ons dwingt te springen. Aan ons.de opgave, hier de juiste midden weg te vinden". Ik begrijp dit laatste niet. Er is geen middenweg voor' hem, die ge dwongen is te springen. Behalve struikelen. Hier ziet men nu, kenmerkend weerge geven, de Europese aarzeling van deze tijd tot uitdrukking gebracht. Wij zitten in het nauw, wij erkennen dat de wereldsituatie" ons dwingt te springen om eruit te komen, maar ervaring en wijsheid gebieden ons stap voor stap te gaan en nu moeten wij een middenweg vinden tussen stappen en springen. Ongelukkigerwijze is die er niet als men niet in de afgrond wil vallen. Het Kamerdebat zou inderdaad een debat in grote stijl kunnen worden als het di lemma, zoals dat door mej. Klompé gesteld is, erkend en door voor- en tegenstanders van haar opvatting in het geding werd ge bracht. Ik hoop dat dit gebeuren zal, maar ben er niet zeker van. Als men een der andere Nederlandse leden van de Assem blée, de heer Serrarens, in hetzelfde num ber van Nieuw-Europa leest treft in zijn kort betoog de verklaring: „Wij willen Europa bouwen mét Engeland, en niet door overijlde besluiten of gebaren Engeland en ae Scandinavische landen afschrikken". In dezelfde gedachtengang' zegt de eerstge noemde afgevaardigde: „Natuurlijk zou dit ide opvatting van de constitutionalisten) de beste oplossing zijn, aangenomen dat de Europese landen en regeringen voor deze oplossing al rijp waren". Niemand zal kunnen ontkennen dat wij volgens de stel- ITfe van de heer Serrarens eenvoudig aan het leibandje van Engeland zouden gaan lopen, dat niet met het vasteland federeren wil. Ik hoop dat ook dit in het Kamerdebat tot uiting zal komen. Hoop doet leven. Ter aanzien van Engeland is te Straatsburg erkend dat het door zijn overzeese verbin dingen en verplichtingen geen Europees land zoals de andere is. Dit brengt evenwel in de toestand dier andere landen een versplinterde groep, eindeloos confererend en hakketerend, die haar economische mogelijkheden niet gebruikt geen ver andering. Goed. zegt de compromis-reso lutie van Straatsburg: daarom zullen wij juist die economische mogelijkheden door federaties op bepaalde terreinen gaan rege len. Maar hoe lang moet dat duren, met dit kibbelende, onderling-wantrouwige gezel schap? (Zie, als een onderdeel, Benelux). Hoe moet het werken zonder centraal ge zag? Waarom pakt men de kwestie niet ronduit in de politieke kern aan? Omdat men niet durft! Wij zijn geenszins geneigd te zeggen, dat cie Assemblée van Straatsburg ver teden jaar en nu geen werk van betekenis zou hebben gedaan. Maar haar West- Europese kern heelt de hoofdzaak, des Pudels Kern, in Augustus niet aangedurfd. Zij is bang voor de sprong. Daarbij is de bewering dat de Europese landen en rege ringen voor Werkelijke federatie „niet rijp zouden zijn" een dooddoener, die altijd ge bruikt wordt als men iets niet aandurft. Als ik Kamerlid was zou ik Woensdag de waag stellen: „Wilt u eens uitleggen waarin dat „rijp zijn" eigenlijk zou moeten bestaan en welke voorwaarden daarvoor volgens u moeten worden vervuld?" En ik zou geneigd zijn eraan toe te voegen: Meent u dat men rijp moet zijn om goed te kunnen springen?" Volgens mij juist niet: de jeugd doet het het best. Waar is de jeugdige kracht van Europa, nodig om zich uit een critieke ontwikkeling van zaken te redden? een ontwikkeling die, wat er ook gébeure, geen halt zal houden 01 rechtsomkeert maken naar oude tijden? Het meest verwondert mij de averechtse TAEGOE, 6 October (Reuter). De Zuid-Koreaanse strijdkrachten zijn zo snel opgerukt ten Noorden van de 38e breedte graad, dat speciale voorzoi-gsmaatregelen moesten genomen worden om te vermijden dat zij door vliegtuigen der UNO onder vuur zouden worden genomen. Zij dragen thans rode herkenningsborden opdat men hen niet voor Noord-Koreanen houdt en uit de lucht beschiet. Een zegsman van de luchtmacht heeft verklaard dat de Zuid-Koreanen slechts op een zwak verzet stuiten nabij Tsjandjon, een honderdtal kilometers ten Noorden van de 38e breedtegraad, en dat zij de stad zijn binnengedrongen. Generaal Douglas MacArthur heeft de Veiligheidsraad verzocht om een speciale uitspraak over de vraag, of de troepen der UNO de 38ste breedtegraad zullen over schrijden, aldus verluidt in gezaghebbende kringen der UNO. Troepen van het Britse Gemenebest zijn Donderdag per vliegtuig van Tokio naar even onder de 38ste breedtegraad vervoerd. Waarnemers zien in deze haastige en kost bare troepenverplaatsing een aanwijzing, dat MacArthur voornemexxs is spoedig 11a de beslissing de troepen der UNO opdracht te geven deze breedtegraad te over schrijden. Zuid-Koreaanse troepen hebben Woens dag Masogoeri ingenomen, 36 kilometer ten Noord-Westen van Seoel gelegen. Vol gens een communiqué van het Ameri kaanse achtste leger hebben Zuid-Kore aanse mariniers met goed gevolg landingen uitgevoerd te Mokpo en Josoe aan de Zuid- Westkust. Volgens een mededeling van leden van de. Amerikaanse geheime dienst is het optreden van Noord-Koreaanse guerillabenden, van 10 tot 1000 man groot, in de laatste 48 uur toegenomen. Zij oefe nen terreur uit in dorpen, voornamelijk om voedsel te krijgen, doch zij vormen geen gevaar voor de linies der UNO. Amerikaanse piloten, die van verken ningsvluchten terugkeerden, meldden dat de Noord-Koreanen pogen hun oude posi ties even ten Nooren van de 38ste breedte graad weer in te nemen en zich daar in graven. De hoofdmacht van de Zuid-Koreaanse ,,kapitool"-divisie, die Noord-Korea reeds diep is binnengedrongen, heeft de strijd Oostenrijkse staking afgelast na mislukking WENEN, 5 October. (Reuter). Het actie comité van de conferentie van winkelbe; dienden en arbeidersvakverenigingen heeft de staking in Oostenrijk afgelast. Over het onder Russiseb- beheer staan de radio-Wenen .deelde het mede, dat de staking haar doel had bereikt: De stakers hadden hun solidariteit getoond, aldus de radio. In zijn mededeling over radio-Wenen verklaart het stakingscomité, dat de rege ring geweld heeft gebruikt tegen de sta kers en dat de Westelijke mogendheden druk hadden uitgeoefend. In Oostenrijkse politieke kringen wordt het afgelasten der staking als een algehele capitualtie beschouwd. Het was volgens deze kringen Donderdagochtend al duide lijk, dat de staking mislukt was. Het sta kingscomité heeft meegedeeld, dat met alle economische wapens de strijd tegen de loon- en prijspolitiek van de regering zal worden voortgezet. Communistische stakers hadden Don derdag alle spoorwegverbindingen van Wenen mét het Noorden afgesneden en kleine stations in de Russische zone bezet. Tegen de middag- was slechts nog de lijn naar het Zuiden, over de Semmeringenpas naar de Britse zone, open. Ook vele wegen uit Wenen waren ge blokkeerd en er werden barricades opge worpen. De enige weg, die de Fransen en Amerikanen zonder Russische vergunning kunnen gebruiken als verbinding met hun zones, was eveneens geblokkeerd. De toestand is na het afgelasten der sta king weer langzaam normaal aan het worden. aangebonden met 1200 Noord-Koreanen, die de Zuidelijken bij hun snelle opmars achter zich hadden gelaten. Verliezen Te Washington is meegedeeld, dat de Amerikanen tot 29 September in totaal 20.756 man in Korea verloren hebben aan doden, gewonden en vermisten. Won Bonn het van Frankfort door omkoperij? De West-Duitse Bondsdag heeft Donder dag met algemene stemmen besloten een commissie van 15 te vormen, die een on derzoek zal moeten instellen naar de waar heid van de beweringen, dat een honderd tal leden van het parlement gelden hebben aanvaai'd om voor Bonn te stemmen in plaats voor Frankfort als federale hoofd stad. De commissie zal onmiddellijk in het openbaar met haar werkzaamheden begin nen. Alle partijen, behalve de communis ten, zijn erin vertegenwoordigd. Weer Amerikaans schip op een mijn bij Korea De Amerikaanse marine heeft Donderdag bekendgemaakt, dat de mijnenveger „Mag pie" voor de kust van Noord-Korea op een mijn gelopen is en gezonken. 21 opvaren den worden vermist. Het ongeluk gebeurde Zondag. Een zus terschip kon 12 overlevenden oppikken en naar Poesan brengen. De Magpie is het derde Amerikaanse oorlogsschip, dat in Koreaanse wateren op een mijn gelopen is. Op" 27 September liep de torpedojager „Brush" in de Japanse zee op een mijn, waarbij 9 opvarenden om het leven kwa men en 10 werden gewond. Drie dagen later trof eenzelfde lot een andere torpe dojager voor de Noord-Koreaanse kust, waarbij geen slachtoffers vielen. Delegatie uit Nieuw-Guinea in Nederland Met hetzelfde toestel waarmee mr. Gie- ben naar Nederland terugkeerde, reisden ook de leden van de delegatie van Nieuw Guinea, vertegenwoordigers van de autoch tone bevolking van dit eiland, de heren Ariks, Ka'siepo en Abdullah Arfan (op de foto respectievelijk tweede, derde en vier de van links). Wij zijn naar Nederland gekomen zo vertelden zij als gasten van de Nederlandse regering en misschien zullen wij deelnemen aan de aanstaande unie-conferentie over ons land. De heer Ariks, die als leider van de delegatie op trad, vertolkte de mening van 150.000 be woners van Nieuw Guinea als volgt: „Van ons wordt verwacht, dat wij met goed nieuws thuis komen, dat wil zeggen dat het volk van Nieuw Guinea hoopt dat het ge leid zal blijven door de Nederlanders." Volgens zijn mededelingen is de schat ting van de bevolking van het eiland één millïoen koppen. 350.000 personen zijn ge registreerd, van 150.000 dezer is onze delegatie de vertegenwoordigster. Het zijn zowel Islamieten, Katholieken als Pro- President Soekarno stelt Nederland verantwoordelijk DJAKARTA, 5 October (Reuter). De Indonesische president, Soekarno, heeft in een radio-uitzending op de vijfde verjaar dag van het leger, hedenavond Nederland verantwoordelijk gesteld voor de kwesties „Bandoeng, Makassar en Ambon", volgens hem opstandige bewegingen tegen het In- nonesische bestuur. Hij maakte geen melding van de huidige Indonesische militaire aanval op het eiland Ambon. President Soekarno zeide in zijn radio rede, dat de voornaamste moeilijkheden, waartegenover Indonesië sedert de souve- reiniteitsoverdracht gesteld was, veroor- Koninklijke belangstelling voor Nederlandse filmkunst Gisteravond woonde Koningin Juliana in het „Passage-theater" in Den Haag de première bij van de Nederlandse film „De dijk is dicht". Koningin Juliana werd aan de ingang van het theater ontvangen dpor minister president dr. W. Drees. In öe hal van de bioscoop stond een groep meisjes in Zeeuws aanpak van de federatieve oplossing, die uit de aangenomen compromis-resolutie spreekt. Daarover morgen meer. R. P. De Koningin in gesprek met de Zeeuwse meisjes. costuum opgesteld, die de landsvrouwe een bouquet aanbood. Toen de Koningin naai" haar zetel op het balcon was geleid, hief het publiek het „Wilhelmus" aan. De voorstelling werd gegeven ten bate van het Nederlandse Rode Kruis. Na afloop van de voorstelling zongen de Zeeuwse meisjes het eerste couplet van het „Wilhelmus". De Koningin begaf zich vervolgens naar de foyer, waar een aantal genodigden en de artisten die in de film optraden aan haar werden voorgesteld. Hef woord is aan. Wallis: Het leven is nooit kleinnooit laag, zolang het nog vol is van daden van vrijwillige zelfverza king, van moed en zelfopoffering. testanien, aie op dit punt, het verbonden blijven met Nederland, volkomen eensge zind zijn. Het vierde lid, de heer Jouwe (links) bevond zich reeds in Nederland en was naar Schiphol gegaan om de heren te verwelkomen. Londense gastarbeiders besluiten tot werkhervatting Nadat tien van hun leiders tot een maand gevangenisstraf waren veroordeeld, hebben ae stakende arbeiders van de Londense gasfabrieken Donderdag op een grote ver gadering bij meerderheid besloten Maan dagochtend het werk te hervatten. Zij stellen evenwel als voorwaarden voor hun werkhervatting, dat geen sancties tegen de stakers worden getroffen, dat de mariniers de fabrieken zullen ontruimen en dat dadelijk onderhandelingen zullen wor den aangeknoopt over toekenning van een premie. Men meent te weten, dat deze voorwaar den zullen worden aanvaard en dat het werk Maandag, na een onderbreking van 21 dagen, zal worden hervat. MIJNRAMP IN HET GEBIED VAN OSTRAVA Tengevolge van een mijnontploffing in het gebied van Ostrava (Tsjechoslowakije) zijn 36 mijnwerkers gedood. Shaw is weer thuis (Van onze correspondent i7t Londen) Hoewel men de schrijver G. B. Shaw reeds lang als een wondennens beschouwt, heeft hij wederom ieders verbazing afge dwongen, thans door zijn snelle herstel van twee kort op elkander volgende ingrijpen de medische behandelingen. Zoals men weet heeft hij enkele weken geleden op een wandeling zijn dijbeen gebroken. In het ziekenhuis, waar hij verpleegd werd, moest hij tevens een operatie aan zijn gal blaas ondergaan. Thans bevindt Shaw zich weer in zijn eigen woning in het dorpje Ayot St. Lawrence, waarvan het studeervertrek op de benedenverdieping in een slaapkamer is veranderd en een rol stoel tot zijn beschikking staat. De 94-ja- rige zal voor de rest van zijn leven ge deeltelijk invalide blijven. Tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis heeft zijn geestkracht hem geen moment in de steek gelaten, al kende hij ook momenten van zwaarmoedigheid. „Als ik dit overleef, ben ik inderdaad onsterfelijk!" zou hij hebben gezegd. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen iri Nederland bedroeg op 1 Octo ber 1.445.736 tegen 1.439.202 jp 1 September. Het telefoonnummer van voor alle afdelingen Dit nieuwe nummer staat nog niet in de gids. Alle oude nummers zijn vervallen Een conferentie die vele vraagtekens opleverde zaakt waren door militairen onder Neder landse verantwoordelijkheid. „Ik weet, dat de Nederlandse regering nooit ontkent, dat het haar plicht is dis cipline in haar leger te vei-zekeren, doch zie naar de kwesties Bandoeng, Makassar en Ambon. Toonde men aan Nederlandse zijde oprechtheid in het volbrengen van deze plicht?" zo vroeg Soekarno. De president beschuldigde Nederland „van het vasthouden .aan Nieuw-Guinea", enkel vanwege het Nederlandse sentiment, dat wilde, dat de plaats van Nederland als „grote mogendheid" met koloniën zowel in het Oosten als in het Westen gehand haafd bleef. „Zelfs ofschoon het Nederlandse volk is vooruitgegaan in zijn standpunt ten aan zien van koloniale aangelegenheden", zo voegde Soekarno hieraan toe, is het niet ver genoeg gegaan om tot het bewustzijn te geraken, dat vriendschap met Indonesië slechts mogelijk is, indien men met het kolonialisme geheel heeft afgerekend en dit tót en met de wortel uitgeroeid heeft". „Arnborsese troepen in offensief", meldt Ambon „Strijd is voorbij", zegt Djakarta 's-GRAVENHAGE, 6 October. (A.N.P.). Het bureau Zuid-Molukken deelt mede: „De regering van de republiek der Zuid- Molukken heeft het volgende bericht door gegeven: Onze troepen zijn in het offen sief. Op Ambon is de vijand aan het Paso- front tot Waitatiri teruggeslagen en aan het Hitoefront voorbij Wakal. Op Ceram zijn Datoe, Röemakai, Kamarian en Kaira- toe heroverd. Onze troepen stoten door- naar Piroe. Het hele volk strijdt mee. Alle Ambonese militairen buiten de Zuid- Molukken zijn opgeroepen om onmiddel lijk naar het vaderland te komen ter be veiliging van gezinnen en land. De positie der- TNI op Ceram is slecht. De vijand heeft steun gevraagd van bataljons van Java. Ondanks beroep, ge daan door minister Drees, gaan de ver woestingen en beschietingen van negorijen door. Vraag interventie van UNO-com- missie, UNO, Australië, Amerika en ver enigingen ter bescherming van menselijke rechten, want reeds acht dagen vloeien stromen van bloed onzer zonen en doch ters". Donderdag werd via radio-Ambon een beroep op Australiië gedaan om tussen beide te komen in het conflict inzake Aift- bon. Voorts werd een beroep op de UNO gedaan om de „Indonesische aggressie op Ambon" te straffen. In gewoonlijk welingelichte kringen in Djakarta werd hedenavond gezegd, dat de strijd „geheel voorbij was behalve het ka baal daarover". Volgens deze kringen zou Indonesië acht bataljons troepen in de strijd hebben ge worpen. (Van onze correspondent in Londen) De conferentie van Margate heeft nog weinig of niets van Labours komend ver kiezingsprogramma onthuld. Daarmee komt elke partij natuurlijk pas op de proppen als de veldslag op het punt van ontbranden staat. De vorige maal deden de socialisten alles om de middengroepen sterker aan zich te binden, dQch het succes was maar matig. Binnenskamers wordt er nog steeds gestreden over de juiste tak- tiek: „meer- of minder socialisme?" Het partij document „Labour en de nieu we maatschappij", waarin algemene begin selen tegen de achtergrond der- tegen woordige problemen worden uiteengezet, houdt wat concrete maatregelen betreft meer dan een slag op de arm. De at mosfeer in Margate was er echter een van strijdbaarheid, mede een gevolg van de toenemende weerstanden bij de verwezen lijking der doeleinden. Het geluid van ach ter de bestuurstafel was hiermede ook tijdens de behandeling van de genoemde brochure in volle harmonie. Donderend applaus volgde op Morrisons belofte, dat men de nieuwe nationalisaties (suiker, cement en assurantie) niet had laten val len. Plet is de vraag echter, wanneer ze weer aan de orde zullen komen. De tegenpolen Morrison en Aneurin Bevan waren het roerend eens, al erken den zij, dat er achter de schermen ver schillen zijn. Maar het is logisch, dat daarvan in de verkiezingscampagne niets naar buiten zal blijken. Bovendien zijn het geen principiële verschillen, doch is het slechts een kwestie van accent en tempo. Attlee had reeds verklaard, dat de verkiezingsuitslag slechts het volgen van een Labourpolitiek rechtvaardigt. Volgens de Labourleiders vormen hun richtlijnen bovendien de enige oplossing tegenover het communisme. Morrison liet echter een waarschuwing horen in verband met gevaren, welke kunnen zijn aan een door Labour te scheppen collectivisme, toen hij er de nadruk op legde, dat bij alle maatregelen de menselijke waardigheid voorop dient te staan. Hij wil in geen ge val kleurloze eenvormigheid. Zal dit in staatsverband echter altijd mogelijk zijn? Churchills destijds zo verguisde stelling was, dat Labour niet bewust, doch onwil lekeurig op een soort staatstyrarrnie uit loopt, hoe onwaarschijnlijk dat ook in Engelse verhoudingen mag lijken. Onder- gelach noemde een afgevaardigde Morri sons speech de „bergrede met een (plat Londens) accent". Morrison had vooral nog doen uitkomen, dat de nationalisering een nieuwe mentaliteit onder de arbeiders ver eist, die hen moet aansporen zich af te vragen, wat zij het bedrijf kunnen geven, eerder dan wat zij er kunnen uithalen. In Margate werd gezegd „dat men de genationaliseerde Britse kolen- en ijzer industrie niet door Ruhrmagnaten wenst te laten beheersen". Iets anders zou het zijn, indien de Europese zware industrie genationaliseerd was, zo werd verklaard. Maar in Labourkringen gaf men reeds eerder te kennen, dat een socialistisch ge regeerd Engeland ook huiverig zou staan tegenover een socoalistisch geregeerd Europa. Trouwens Aneurin Bevan maak te duidelijk, dat een socialistische regering nog niet betekent, dat het land socialis tisch is. De fouten van de genationaliseer de industrieën waren het gevolg, niet van de Labourprincipes, doch van de conces sies, welk men aan de particuliere maat schappijen had moeten doen. Margate was een conferentie van vele vraagtekens. Want hoewel er meer visie werd ontvouwd dan op vorige na-oorlogse partijbijeenkomsten het geval was, kan nog niemand zeggen, hoe Labour de hui dige moeilijkheden zal oplossen. Labour zelf ook niet. Tenslotte dient een partijcongres ook slechts om elkaar moed in te spreken HEI WEER AFGEBEELD De kern van het hoge drukgébied boven Europa verplaatste zich in de afgelopen 24 uur van Zuid-Duitsland naar Midden- Polen. Dit gebied blijft het weer in West-Europa bepalen. De fronten van de depressie bij Jan Mayen, die over Ierland en Engeland liggen, verliezen veel van hun betekenis en dringen slechts zeer langzaam door naar het vasteland. Een oude tropische cycloon trekt in snel tempo over de Oceaan in de richting van IJsland. O ONBEWOLKT (5 LICHT BEW, HALF BEW ZWAAR BEW GEHEEL BEW. MIST *- SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER /^TEMPERATUUR I005 ISOBAAR CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE ORUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENOE HERKOMST •d.' STAND VAN OlT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING -7 AAN- IEDERE HELE OWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE Weerbericht VRIJWEL OVERAL DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk weinig, morgen in het Westen van het land toenemen de bewolking, maar vrijwel overal droog weer. Meest matige wind, hoofdzakelijk lussen Zuid en Zuid- West. In de Westelijke provincies dezelfde of lagere temperaturen dan vandaag, elders weinig veran- det^ng in temperatuur. 7 October: Zon op 6.50 uur, onder 18.05 uur Maan op 1.00 uur. onder 16.52 uur Hoog en laag water in Umuiden Zaterdag 7 October: Hoog water: 12.39 uur. Laag water: 7.48 en 20.16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1