JACK MORRIS smm befowl mm „Onafhankelijkheidsbeweging op Ambon kreeg overwicht door KNIL-militairen" Velsen en Beverwijk onveilig gemaakt HET De radio geeft Zaterdag Economische Controledienst vond geen gevallen van overdreven prijsverhoging VAN NIËL UURWERKEN HORLOGES PANDA EN DE MEESTER«GEMASKERDE Q Wereldnieuws HARMONIUMS Vrijdag 6 October 1950 2 MrGieben uit Indonesië op Schiphol: In Indonesië wordt geen enkel bericht over de strijd gepubliceerd SCHIPHOL, 5 October. (A.N.P.) De voormalige Hoge Commissaris van Neder land in Indonesië, dr. Hirschfeld, en de beide staatssecretarissen mr. N. S. Blom en mr. W. H. Fockema Andreae waren gisteravond naar Schiphol gegaan om de afgetreden waarnemend Hoge Commissaris en mevrouw mr. A. H. C. Gieben te ver welkomen. De heer Gieben stond na zijn aankomst de pers te woord en beantwoord de vragen die hem over de huidige pro blemen werden gesteld. Over de situatie op Ambon kon mr. Gieben. die in de nacht van Dinsdag op Woensdag Djakarta verliet, weinig vertel len. Het Hoge Commissariaat gaat af op de berichten hierover uit Nederland. In Indo nesië zelf wordt geen enkel nieuws over de huidige strijd op Ambon verspreid. Sprekende over het antwoord-telegram van de eerste minister van Indonesië Mo hammed Natsir zeide mr. Gieben, dat de moeilijkheden op Ambon in Mei van dit jaar begonnen toen de KNIL-militairen in het doorgangskamp zich stelden achter de leiding van de republiek der Zuïd-Moluk- ken. Voor die tijd zo vertelde hij waren op Ambon twee partijen. De ene partij was voorstander van volledige aan sluiting bij de repoeblik Indonesia Serikat, de tweede, en waarschijnlijk de kleinste partij, wilde een onafhankelijke staat vor men. De komst van enkele honderden mi litairen met de groene en de rode baretten heeft de schaal doen doorslaan naar de kant der onafhankelijkheidsbeweging. Van de zijde van het Hoge Commissariaat is toen een commissie naar Ambon gezonden onder leiding van kolonel Schotborgh, die de opdracht had gekregen te trachten de discipline te herstellen onder de militairen en enkele ambtenaren van het Hoge Com missariaat, die belast waren met de repa triëring van de Nederlanders op Ambon. Kolonel Schotborgh woonde in Amboina in hotel Esplanade. Op het open terrein voor zijn hotel werd tijdens zijn verblijf een parade gehouden voor de regering der afgescheiden republiek der Zuid-Molük- ken. Geheel spontaan en tegen de wil van de kolonel is hij toen betrokken bij een demonstratie waarbij hem een vuurwapen, de distinctieven en de Nederlandse vlag zijn aangeboden. Hij had de KNIL-mili tairen opgedragen zich onder bevel van hun officieren te stellen en van het plechtig neen, dat hun antwoord was, is, zonder dat hij dit heeft kunnen voorkomen, een de monstratie gemaakt. Er was hier sprake van muiterij en een onderzoek ingesteld tegen de officieren, die de leiding hadden van het kamp heeft aangetoond, dat ook zij geen schuld hadden maar door het geringe aantal niet opgewassen waren tegen de situatie. Dat de troepen, die in het doorgangskamp op Ambon waren, nog hun wapenen droe gen, noemde mr. Gieben een volkomen normaal verschijnsel. In alle doorgangs kampen, niet alleen in Amboina, maar ook in Menado, Makassar, Balikpapan op Java en waar ook in de archipel, werden de mi litairen pas gedemobiliseerd en ontwapend als zij het kamp verlieten om zich naar hun dessa of dorp te begeven. De Ambonese militairen, die thans op Java zijn geconcentreerd, zijn onderge bracht in doorgangskampen nabij Djakarta, Bandoeng, Semarang, Soerabaja en Malang, Slechts de militairen, die daarheen gebracht zijn van de kampen te Balikpapan en Ma kassar, ongeveer de helft van het totaal van 4 a 5000, zijn ontwapend. Deze kampen waarin zich ook de vrouwen en kinderen der militairen bevinden, zijn geheel inge kapseld in kampen met Nederlandse troe pen. Deze vormen dan ook een bescher mende begrenzing. Over het algemeen, zo ADVERTENTIE „En U? wat scheelt er aan?" Maar../j/ïc4ë4g. chocolade smaakt beter! vertelde de oud-waarnemend Hoge Com missaris, zijn de Ambonezen in deze mili taire kampen zeer angstig. Maar mr. Gieben zelf zeide bepaaldelijk niet ongerust te zijn en geen "angst te hebben voor even tuele ï-eprésailles op deze mensen in de toekomst. Men vergeet in Indonesië snel, zeide hij. Mr. Gieben begaf zich van Schiphol naar Den Haag. Hij kon niet mededelen welke functie hij in de toekomst zal vervullen. ADVERTENTIE Uilsluitend verkrijgbaar bij apothekers, drogi Haarlemse rechtbank In Velsen en Beverwijk zijn in het vo rige jaar en in de eerste helft van dit jaar zeer vele diefstallen gepleegd. Het is de politie in deze plaatsen tenslotte gelukt een aantal personen aan te houden en dat be tekende, dat vele diefstallen opgehelderd konden worden. Donderdag stonden drie jonge mensen voor de Haarlemse recht bank terecht. De officier van justitie merkte op, dat er meer personen bij de serie diefstallen betrokken zijn. Dezen zullen zich voor de politierechter te ver antwoorden hebben. De officier van justitie deelde mee, dat de jongelui geen werk zochten, doch er meer genoegen in schep ten baldadigheid te plegen. Later maakten zij zich aan diefstallen schuldig. Zij stalen uit auto's of namen goederen uit cafés mee. Het eerst had zich te verantwoorden de een-en-twintigjarige J, de R., van beroep los werkman en wonende te Velsen. Hem waren drie feiten ten laste gelegd, name lijk diefstal van een electromotor in Vel sen, van een koffer en een actetas uit een auto, welke nabij het hötel „Kennemer- hof" in IJmuiden-Oost geparkeerd stond en van damesmantels uit „De Harmonie" in Alkmaar. Wat het laatste betreft zij mee gedeeld, dat verdachte naar Alkmaar was gegaan om te dansen. Alvorens het gebouw te verlaten haalde hij damesmantels van de kapstok. De officier van justitie deelde mee, dat hij aan de ten laste gelegde diefstallen er nog minstens tien had kunnen toevoegen. Verdachte was een der beruchtste leden van de bende. De directeur van de bijzon dere strafgevangenis -voor jongelieden te Zutphen is niet genegen de jongeman op te nemen en ook kan hij niet geplaatst wor den in Beekbergen. De enige oplossing achtte de officier een straf op te leggen, door te brengen in een inrichting, waar een streng regime heerst. Daarbij dacht hij aan „Norgerhaven" in Drente. De eis luidde een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger, mr. A. D. P. V. van Löben Seis meende, dat er wel maatregelene ge troffen dienen te worden, doch de duur van twee jaar achtte hij wel wat lang. Aan de twee-en-twintig-jarige M. J. d. P. waren ook enige feiten ten laste gelegd, o.a. medeplichtigheid van diefstal van accu's uit auto's, welke in de omgeving van een garage in IJmuiden stonden. De officier van justitie zeide in zijn re quisitoir dat er veel aan de opvoeding van deze verdachte heeft ontbroken. Een poging voor een heropvoeding wilde spreker aan bevelen. Mogelijk dat verdachte door een verblijf in de Bijzondere strafgevangenis voor jongelieden te Zutphen op het goede spoor gebracht kan worden. Spreker eiste ADVERTENTIE Lamshuid Pantoffels 9.75 Lamshuid Wanten 17.50 Grote sortering WINDBREAKERS met Lamshuid gevoerd Barteijorisstraat - Telefoon 15459 Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Platen. '10,00 Voor de kinderen. 10.15 Metropole orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusmentsorkest. 14.00 Tenor en orgel. 14.20 Engelse les. 14.00 Accordeon. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.35 Dameskoor. 16:00 Platen. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Causerie. 18.25 Platen. 18.45 Sport, „Dit is leven" en voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Platen. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Puzzle. 21.55 Populair concert. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in esperanto. 23.2024.00 Maastrichts Stedelijk Orkest en soliste. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Piano. 12.00 Dans muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Hawaiïan- muzïek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.45 Piancduo. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Politie- kapeL 15.15 Boekbespreking. 15.30 Gevarieerd programma. 16.30 Causerie. 16.45 Kamer orkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18,30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepar tout. 19.40 Het oude in het nieuwe testa ment. 19.55 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Hein Festijn. 20.15 Gevarieerd programma. 21 15 Zwitserse muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Sextet. 22.15 De commis saris vertelt. 22.45 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 —24 00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Licht ensemble. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 12.45 Licht ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Pianoduo. 13.45 Vlaamse zang. 14.00 Causerie. 14.10. Piano recital. 15.00 Filmmuziek. 15.30 Lichte mu ziek 16.00 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Accordeonduo. 17,25 Pianorecital. 17.35 Accordeonduo. 17.50 Platen. 17.55 Economisch overzicht. 18.00 Jazzmuziek. 18,30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Svmphonie-orkest en solist. 22 00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogram ma. 23.00 Nieuws. 23.05 Swingmuziek. 23.30 —24.00 Platen, Gisteravond werd via de zender Hilver sum I een vraaggesprek uitgezonden met de directeur van de Economische Contróle- dienst. De directeur van de E.C.D. stelde vast, dat bij een zeer groot deel van het bédrijfs- leven. zowel bij fabrikanten, grossiers als détafllisten, een behoorlijk begrip bestaat voor het grote belang, dat voor iedere Ne derlander verbonden is aan een goede uit voering van de prijspolitiek van de rege ring. Het ligt naar de mening van de di recteur van de E.C.D. voor de hand, dat sommige zakenlieden de grenzen van de noodzakelijke verhoging ruimer trachten aan te leggen dan nodig is. Tegen degenen, die teveel naar hun eigen beurs toerekenen, is en wordt proces-verbaal opgemaakt. Gevallen waar buitensporige verhogingen zijn toegepast zonder dat daartoe wegens stijging van de prijzen van grondstoffen enige aanleiding was, zijn volgens de di recteur nog zo sporadisch, dat daar in het vraaggesprek niet verder op werd inge gaan. Zwarte handel Voorts werd medegedeeld, dat enige ge vallen van zuiver zwarte handel zijn ge constateerd. Zo hadden enige marktkoop lieden fietsbanden tegen consumentenprijs ingekocht en die op de markt natuurlijk tegen te hoge prijzen doorverkocht. De directeur wees er op, dat deze lieden nooit een kans voor het bedrijven van een der gelijke handel hadden gehad, indien het publiek zich wat minder aan het hamste ren van rijwielbanden had schuldig ge maakt. De grootste prijsstijgingen hebben zich voorgedaan bij producten waarin wol, tin, zink of lood verwerkt zijn. Voor het gezin is de prijsstijging van wol natuurlijk van het meeste belang. Doordat de E.C.D. krachtig tegen het handhaven van de winst marge in procenten voor dit artikel is op getreden, meende de directeur te mogen ADVERTENTIE Speciaalzaak sinds 1885 STEEDS RUIMER SORTERING AANPASSENDE PRIJZEN. in de bekende, goede kwaliteiten S6 GROTE HOUTSTRAAT 8S Gretha trok twintig jaar de Amelander reddingboot Een niet alledaags jubileum valt van het eiland Ameland te melden, waar het paard Gretha twintig jaren lang dienst heeft ge daan voor de op dit eiland gestationneerde reddingboot Abraham Fock. Het paard is eigendom van de heer J. Ridder te Hollurn heef in al die jaren nimmer op het appèl ontbroken. Niet alleen heeft het tal rijke malen meegeholpen de boot naar het strand te trekken, als een schip in moei lijkheden was, maar bovendien trok het 120 keer op een oefentocht mee uit. Dat trekken van een reddingboot van het boot huis door de duinen naar het strand is geen kleinigheid. De boot weegt namelijk zes ton en de wagén nog eens vijf ton. Niet minder dan tien paarden moeten dan ook steeds weer hun krachten inspannen. verwachten, dat eventuele verdere prijs stijgingen. zoals van breiwol, niet meer zullen bedragen, dan door de doorwerking van de stijging van de wereldmarktprijs voor wol strikt gerechtvaardigd is. Strin gente naleving van' het voorschrift van de verplichte prijsaanduiding acht de direc teur van de E.C.D. van uitermate groot belang. Gevraagd naar de toekomstplannen van de E.C.D. merkte de directeur op, dat hij tot zijn spijt het antwoord schuldig moest blijven. Het zal immers van de ontwikke ling 'van de internationale economische situatie afhangen, of en in hoeverre de re gering wijzigingen in de thans genoegzaam bekende grote lijnen van de prijspolitiek zal aanbrengen. De minister van Economische Zaken deelde reeds mede, dat een aanzienlijke af vloeiing van ambtenaren bij de E.C.D., die aanvankelijk in de bedoeling lag, door de gewijzigde omstandigheden niet is uitge voerd. Daarentegen is een. aantal ambte naren, dat reeds was ontslagen, weer in dienst gesteld, zodat de controle-capaciteit van de dienst aan de eisen van de huidige situatie is aangepast. Zuiderkruis en Sibajak arriveren Maandag De Zuiderkruis en de Sibajak, die de reis van Indonesië naar Nederland in con- vooi hebben gevaren, worden beide Maandagmorgen met in totaal 2900 passa giers, aan de Lloydkade te Rotterdam ver wacht. Aan boord van de Zuiderkruis be vinden zich bijna 1650 demobiliserende militairen. De ontscheping zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Maandag morgen om 9 uur een aanvang nemen. De Sibajak brengt ruim 1250 passagiers naar Nederland, grotendeels KNIL-gezins- leden. De ontscheping van dit schip zal Maandagmiddag om een uur beginnen. De Haagse politie heeft een zakken roller aangehouden die in de drukte bij de uitgang van het station kans had gezien een dame een bedrag van f 139 te ontfutselen. Reserve-luitenant ridder Militaire Willemsorde Bij Koninklijk Besluit is de reserve eerste luitenant der Infanterie G. J. Schussler benoemd tot ridder in de Mili taire Willemsorde wegens uitstekende da den van moed, beleid en trouw. In Januari 1949 heei't hij met zijn manschappen in Midden-Sumatra, en van 20 Februari tot en met 30 April 1949 in Oost-Java, bij .ver scheidene acties tegen terroristische ben den aan de vijand zware verliezen aan mensen en materiaal toegebracht, waarbij het succes te danken was aan het telken male door hem gegeven voorbeeld van stoutmoedig en doortastend optreden. Zo heeft hij op 27 Februari 1949 na met zijn peloton 80 km in door de vijand bezet gebied te zijn doorgedrongen bij kampong Kletekan, na de vijandelijke tegenstand te hebben gebroken, op beleidvolle "en voortvarende wijze het kostbare en onver vangbare archief alsmede het instrumen tarium van het boswezen opgespoord en weer in handen gekregen. ADVERTENTIE Nederlands Korea-detachement gaat half October scheep Volgens niet officiële berichten zal het Nederlandse Korea-detachement half Oc tober rechtstreeks van Nederland naar Korea varen en daar onmiddellijk na aan komst aan de acties deelnemen. Het deta chement zal bestaan uit twee compagnieën alsmede uit een stafcompagn-ie en een on dersteuningscompagnie, tezamen 725 man. Deze sterkte is echter nog niet bereikt. De twee compagnieën, die volgens de Ame rikaanse organisatie uit 212 man ieder moeten bestaan, tellen nog slechts ongeveer 170 man. een straf van twee jaar door te brengen in deze inrichting. Mr. De Boer was van mening, dat een andere oplossing gevonden kan worden, als verdachte kans krijgt te gaan varen. Wan neer deze werkt dan doet hij dat goed. Dat is uit inlichtingen van vroegere patroons gebleken. De zeven-en-twintigjarige fabrieksar beider J. H. de R. had een aantal gestolen textielgoederen gekocht en had zich te verantwoorden wegens heling. De eis luidde een straf van acht maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Mr. A. G. H. H. Roeffen deelde mee, dat verdachte spoedig aan het werk kan gaan en verzocht hem onmiddellijk in vrijheid te stellen; De rechtbank weigerde het ver zoek en bepaalde de uitspraak op 19 October. Verdacht Van oplichting De twee-en-veertigjarige kok J. H. A., zonder vaste woon- of verblijfplaats, had zich te verantwoorden wegens oplichting. In het begin van dit jaar was hij op bezoek geweest bij een bewoonster in Bentveld, wier echtgenoot in Indonesië vertoeft. Hij had haar verteld de echtgenoot te kennen. Later keerde A. terug en vroeg een bedrag van f 300 te leen voor aankoop kleding, omdat hij spoedig naar Indonesië zou gaan. Ook was hij bereid een levensmiddelen pakket mee naar de echtgenoot te nemen. De kolt had in het geheel geen plannen voor Indonesië en de man in Indonesië kende hij nauwelijks. Wegens oplichting werd de kok aangehouden. De officier van justitie herinnerde er aan, dat verdachte reeds eerder veroordeeld is wegens op lichting. Behalve in Bentveld heeft hij ook in Schiedam een oplichting gepleegd en in Den Haag een fiets verduisterd. De eis luidde een gevangenisstraf van zes maan den. Mr. R. Kalbfleisch vroeg clementie, waarna de uitspraak bepaald werd op 19 October. kampt „Nieuw Amsterdam" met hevige stormen De Nederlandse mailboot „Nieuw Am sterdam", die van New York op thuisreis is, zal vier* uur te laat in Southampton aan komen wegens de hevige stormen, die thans op de Atlantische Oceaan woeden. De „Caronia" van de Cunardlijn heeft zeven uur vertraging op hetzelfde traject. ADVERTENTIE WEK DE GAL IN UW LEVER OP U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter'sLeverpilletjea. Molen „De Koker" in Wormer in oude luister hersteld De oude meelmolen „De Koker" te Wor mer, die dateert uit 1584 en de laatste meelmolen is in de Zaanstreek, is geheel gerestaureerd weer in gebruik genomen. Hij is sedert enige jaren het eigenlom van de Vereniging „De Zaanse Molen", „General C. C. BalSou" morgen voor Hoek van Holland Het Iroepenschip „General C. C. Ballou" wordt Zaterdag 7 October in de loop van de morgen met repatriërende troepen uit Indonesië voor Hoek van Holland ver wacht. De ontscheping der opvarenden zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden Zaterdag te 12 uur in de haven van Rotterdam beginnen. Nederlanders breiden haven van Port Said uit Met de „Kota Baroe" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd worden Zaterdag werk tuigen en materialen, waaronder de mo torsleepboot „Levant" en ongeveer 50 pon tons, die nodig zijn voor de werkzaamheden ter verdieping en uitbreiding van de haven van Port Said, verscheept. Dit werk, dat ongeveer 2l/2 jaar zal duren en waarbij niet minder dan zes millioen kubieke meter grond moet worden verplaatst, wordt voor rekening van de Suezkanaalmaatschappij uitgevoerd door een combinatie van aan nemers, verenigd in de Hollandsche Maat schappij voor aanneming N.V. Na lossing te Port Said vaart de „Kota Baroe" door naar Djeddah om een duizend tal Indonesische Mekkagangers op te halen en naar hun land terug te brengen. 28. Panda was nog maar nauwelijks weer op de begane grond gekomenen Joris was nog maar nauwelijks klaar met zijn ver momming, of daar kwamen de achtervol gers al aan; Graaf Isen Grim en Hertog Bruno en Hofmaarschalk Bellino en de herauten, en ook nog enkele anderen. Door dat de taxi tegen de boom gereden was hadden ze hen in kunnen halen, en Panda meende dan ook. dat hij héél goed werk had gedaan. Bereid je op alles voor!" sprak hij tot Joris. ..Daar zijn ze!" Maar wat deed Joris Goedbloed? Hij liep niet weg, doch begon op jammerende toon hard te schreeuwen: „Zo benne ze daar, jonge heer! Nou, en dat is maar goed ookSchaam je je niet om een arme voddenkoopman met zijn wagen bijna kapot te rijden? Dat jak kert maar met die auto's over de wegen tegenwoordig en dat kijkt maar niet uit....". En zo jammerde hij voort. Na tuurlijk bereikte hij zijn doel. Iedereen hield hem voor een voddenkoopman, die bijna door Panda in de taxi overreden was, en daarom schonk niemand enige aandacht aan hem. Isen Grim rende naar Panda toe en schreeuwde: „Daar is hij! Dat is hem! Hij is de Gemaskerde!" „Ja!" riep Hof maarschalk Bellino „kijk, daar ligt die beurs die me ontstolen is! Dat is een be wijs!" En Hertog Bruno juichte: „Kijk! Daar ligt het masker dat hij gebruikt! Ik had het niet van zo'n klein mannetje ge dacht!" „We hebben hem, ha!" riep Isen Grim. „Geef je overGemaskerde!" „Maar maarhakkelde Panda, en hij wist van akeligheid niet wat hij verder moest zeggen. Dat had hij nu zeker niet verwacht! En Joris stond op de achter grond en zanikte maar door: „Nou, het zou me niks verbazen als hij de Gemasker de was! Gewoon misdadig, zoals die een arme voddenkoopman ondersteboven wil de rijden!" Tja, ik ben bang, dat Panda er lelijk in zat! Tank in de weg. Dertig personen zijn om het leven gekomen of ernstig gewond bij een botsing tussen een arbeiders- trein en een Sovjet-Russische tank bij Nauen in de Russische zóne van Duits land, zo meldt het West-Berlijnse blad „Der Abend". Tankwagens in de weg. Een dertigtal per- sonen is gewond bij een ontploffing" veroorzaakt door een botsing te Erie (Pennsylvania) tussen de sneltrein BostonChicago en een ontspoorde trein met tankwagens. Op de ontploffing volgde een brand die echter door de brandweer spoedig geblust werd. Toeneming. De bevolking van West-Duits- land is in het tweede kwartaal van 1950 met 187.000 toegenomen en telt thans 48.207.300 zielen, aldus officiële sta tistieken. Vluchtelingen uit de Russische zóne hebben mede deze stijging ver oorzaakt. Geen visa. De Franse regering heeft visa geweigerd aan Russische athleten die deel zouden nemen aan de wereld kampioenschappen gewichtheffen van 1315 October te Parijs. Tot de Rus- sische ploeg behoren drie athleten van wereldnaam, T. Wnovak (halfzwaarge wicht), Laputin (zwaargewicht) en Duganof (middengewicht), en vooris trainers en officials. Montgomery. Maarschalk Montgomery heeft te Brussel een onderhoud gehad met de Belgische minister van Lands verdediging, waarbij van gedachten werd gewisseld over de militaire toe stand van België, Maarschalk Montgo mery zeide openlijk tevreden te zijn over de inspanning, die België zich wil getroosten om de aangegane verbinte nissen na te komen. Hij was er voorts zeer tevreden over, dat de Belgische regering de dienstplicht op 24 maanden wil brengen. Hij zeide dat hij de hem toevertrouwde taak niet zou kunnen vervullen, indien de mogendheden van het pact van Brussel geen opgeleide divisies op oorlogssterkte ter beschik king van de internationale staf te Fon- tainebleau konden stellen. 4 Mensenrechten. De speciale commissie der UNO heeft Hongarije, Bulgarije en Roe menië „moreel" veroordeeld wegens „schending van de bepalingen ten aan zien van de mensenrechten in de vre desverdragen". Een geamendeerde Australische resolutie over deze kwes tie werd met 39 tegen vijf stemmen bij dertien onthoudingen aangenomen. De Russische afgevaardigde, Jacob Malik, noemde de beschuldigingen tegenover de drie landen ongegrond. Onvindbaar. Honderden jonge Duitsers, die zijn uitgekozen voor een cultureel en opvoedkundig bezoek aan de Verenigde Staten, kunnen thans niet vertrekken wegens de nieuwe Amerikaanse veilig heidswet, die het verlenen van visa aan voormalige leden van de nazi-partij en aanverwante organisaties verbiedt. Een woordvoerder van de Amerikaanse Hoge Commissie in Duitsland verklaar de, dat het buitengewoon moeilijk zal zijn voor de bezoeken aan de Verenigde Staten voldoende jeugdige Duitsers te vinden, die geen lid van de Hitler- jugend of Bund Deutscher Mtidel zijn geweest. Ontploffing. Het Chileense ministerie van Binnenlandse Zalceq heeft,medegedeeld, dai' 34 mijnwerkers :vah een kolenmijn te Lota Donderdagochtend om het leven zijn gekomen. Vijf mijnwerkers werden gewond. Doordat er geen brand uitbrak na de explosie, die door mijngas werd veroorzaakt, konden vele mijnwerkers de uitgangen bereiken. De feesten ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de stad Conception nabij Lota, zijn afgelast. Extra-parlementair. Naar thans gemeld wordt zijn bij de verkiezingen in Bra zilië zeven personen in vuurgevechten om het leven gekomen. Te Campos, Mi. racema en Sao Pedro Daaldeia kwam het tot schietpartijen tussen aanhangers van de regering en van de oppositie. ADVERTENTIE VOOR Kruisweg 49, Haarlem, Tel. 11532 Woonruimte gevraagd voor 2000 gerepatrieerde gezinnen Extra bouwvergunning voor gemeenten die daarbij helpen Van de uit Indonesië gerepatriëerde ge zinnen, welke voorlopig zijn gehuisvest in zogenaamde „opvangcentra" en „woon oorden", heeft in de afgelopen maanden slechts een gering aantal een privé-woon- ruimte kunnen betrekken. Hierdoor dreigt een noodtoestand te ontstaan. In de nog resterende maanden van dit jaar zal voor ruim 2000 gezinnen woonruimte gevonden moeten worden. De minister van Binnen landse Zaken heeft daarom Gedeputeerde Staten der provinciën verzocht, een beroep te doen op de gemeentebesturen om een aantal van de woningen, welke in dit jaar nog gereedkomen, ter beschikking te stel len van uit Indonesië repatriërende ge zinnen. Teneinde te voorkomen, dat andere ge gadigden naar deze woningen hierdoor te zeer zouden worden gedupeerd, zal de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting het de gemeenten, die aan deze oproep gevolg geven mogelijk maken een extra aantal woningen te bouwen. Dit extra aantal zal 20 a 25 percent hoger zijn dan het aantal nieuwe woningen, dat in het tijdvak van 1 Augustus tot 31 Decem ber a.s. voor gerepatriëerden wordt be schikbaar gesteld. De aldus extra beschik baar gestelde woningen zullen echter met een verminderde premie of bijdrage moe ten worden gebouwd. W. G. Lensink te 's Gravenhage, voor malig plaatsvervangend leider van de N. S. N. A. P. is wegens hulpverlening aan de vijand door de Bijzondere Strafkamer te Utrecht tot vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest veroordeeld.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2