Vijfhonderd recruten van „Betuwe" bezetten de Koudenhomkazerne FRIS, KELLER en MACDONALD Uw dans-seizoen-1950 sl Uw dans-seizoen-1950, J. S. MARTIN Zonen Het aantal verkeersongevallen neemt onrustbarend toe 1.55 1.'° 3. J. TH. 1.42 Kort en Bondig Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Vrijdag 6 October 1950 3 Voorlopig blijven zij vijftien maanden in dienst P.T.T.-AMBTENAAR MIST GROOT BEDRAG De ambtenaar v-t;> het loket der Giro dienst op hel hoofdpostkantoor der PTT in Haarlem, constat ?erde dezer dagen bij het opmaken van c!e kas een belangrijk tekort. Het is niet uitgesloten dat iemand zich bij een betaling heeft vergis1 Even tuele inlichtingen worden gaarne bij de directeur der PTT ingewacht. Bijna vijfhonderd jonge mensen hebben gister in de Haarlemse Koudenhorn-kazerne 'skonings wapenrok aangetrokken om voorlopig vijftien maanden lang deel uit te maken van het regiment lichte luchtdoel- artillerie „Betuwe". Daarmee zagen dan meteen de eerste twee batterijen van dit regiment, dat op 1 Juli van dit jaar werd opgericht, het levenslicht. De veertig instructeurs van het reserve, her schoolde beroeps. en dienstplichtige kader zullen deze knapen opleiden en bovendien worden enige officieren van het voormalige K.N.I.L. te zijner tijd bij „Betuwe" ingedeeld. Omdat de kazerne te klein is om alle manschappen van dit regiment te legeren in Januari komt nog een derde batterij onder de wapenen zal een aantal van hen worden ondergebracht in het uit stekend geoutilleerde D.U.W.-kamp in Velsen-Noord. Een Haarlems regiment zal Betuwe" echter nooit worden, want het ligt in de bedoeling om voor Juni van het volgende jaar het barakkenkamp in Laren te be trekken. De mannen van het regiment „Ypenburg" zullen dan als vaste stand plaats de Koudenhorn-kazerne toegewezen krijgen. De zes regimenten van het wapen der luchtartillerie kortweg Lua genoemd ontlenen allen hun naam aan de plaatsen waar de luchtdoelartillerie in 1940 hevig heeft gevochten: Betuwe. Ypenburg, Hoek van Holland, Cornelder Zand, Waalhaven en Rhenen. De eerste schuchtere schreden Het ging er nog wat onwennig aan toe gistermiddag. De vreemde omgeving en een voorproefje van de militaire discipline, snoerden zelfs de meest luidruchtige recruut de mond. Nauwelijks was de eerste ploeg op het Haarlemse station gearriveerd of via luidsprekers en door middel van aanwijzingsborden werden de mannen naar een rustig gedeelte van het perron gediri geerd, vanwaar een onderofficier hen mee nam naar de drie-tonners, die hen naar de kazerne voerde. En daar begon dan de eigenlijke kennismaking. In de ruime cantine wachtte de ..inleveringsofficier" hen op met de mededeling dat zij van nu af aan soldaat waren en op alle orders dienden te gehoorzamen. En de eerste order kwam al spoedig: naar dat tafeltje daar om je te laten registreren en dan naar de dokter. Daar wachtte een tweede registratie plus een waslijst met vragen en een gedegen medisch onderzoek, een „getimed" bad en tot slot een cocktail van serums. In een ander lokaal werden röntgenfoto's ge- ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 56 Levering en verhuur van BIOSOLS, INFRAPHIL, etc. VEILINGEN Uitslag van de veilingen Donderdag ge houden in het Notarishuis te Haarlem: Ravelingsteeg 10, Haarlem f7600, L. J. A. v. Sambeek. Klein Heiligland 53, Haarlem f4850, A. Stevens, qq. Groot Heiligland 28, Haarlem f 2750, F. H. v. Emmerik qq. Groot Heiligland 30, Haarlem f2500, S. de Jong qq. Ravelingsteeg 1, Haarlem f750, N. N. M. Duin en Daalsweg 4 en 2, Bloemendaal f48.000, mej. H. v. d. Sluys qq. 'Schoterstraat 5 en 9, Haarlem f 6960, N. N. Gen. Bothastraat 24, Haarlem f3500, J. E. A. Tollenaar. Indischestraat 8, Haarlem f3400, J. W. Heu perman qq. Indischestraat 10, Haarlem f 5400, A. Hoo- geboom.. Burgwal 22, Haarlem, nietgeveild. Vijverweg 37, Bloemendaal, niet geveild. Saenredamstraat 20 zw. en rd., Haarlem, niet geveild. Frankenstraat 45 zw. en rd, Haarlem f 5000, J. II. van Wijk. Zuidpolderstraat 25, 27 en Amsterdam- straat 19 rd, Haarlem f 11.000, J. W. Th. Fibbe qq. ADVERTENTIE een goede hoed behoeft niet duur te zijn. dus: fl 6.90 verkrijgbaar in elke goede zaak De nieuwelingen worden ingeënt in de Koudenhorn-kazerne. maakt. Aan het tandheelkundig onderzoek moeten de recruten zich in de loop van de volgende week onderwerpen. Vaarwel colbertje En als dat allemaal achter de rug is, be ginnen ze zich een beetje soldaat te voelen, want nu staat een bezoek aan de fourier op het programma. Allround kleermakers prijzen achter lange tafels met stapels uniformstukken hun waar aan: hier moet je wezen, alles gratis, cadeau voor niets, pasklaar en spiksplinternieuw. En het is allemaal waar wat die uniformslijters u vertellen. De ontvangst van een plunjezak met als inhoud alles wat des soldates is: ransel, koppel, bestek, een wir-war van riemen en nog veel meer sluit voorlopig het pro gramma voor deze middag. Het is voor de kok en de keuken geblazen en zo goed mogelijk in de maat gaat het naar de schatflokalen. Maar met dat marcheren zal het in de toekomst wel wat beter gaan. De comman dant van „Betuwe", luitenant-kolonel G. H. van Driem, gaat hier namelijk, evenals hij in Indië heeft gedaan, een drumband oprichten. Voorlopig-heeft hij al de be schikking over tien gewone en twee pauke- trommen, één grote trom en zeventien trompetten. Vijf diepe trommen moeten de band completteren, maar zonder hulp van buiten is daar niet veel kans op. Het leven in de Koudenhorn-kazerne zal de nieuwe recruten ongetwijfeld mee vallen. Hoe oud ze ook mag zijn: de kazerne ziet er verzorgd en fris uit, de kok verstaat zijn vak en is Haarlem geen ge zellige stad om er te passagieren? ADVERTENTIE voor de deur 16 October begint Uw Dans-Cursus bovendien in het feestelijk teken vanMartin's Jubileum! Dans-Academie Schagchelstraat 29 - Haarlem - Telefoon 10806 U kunt inschrijven voor Uw Cursus 1950 B°sloten Clubs of Privé-les.en Inlichtingen inwinnen elke dag 11—12, 14—17, 19—21 uur Muziek Zes vocale solisten op opera-concert De heer E. H. Kerkhoven startte verleden jaar als koordirigent van een door hem gesticht gemengd ensemble, dat zich vooral zou wijden aan het oratorium en het opera genre. Binnen een bestek van minder dan tien maanden gaf dit koor, dat intussen flink gegroeid is, zijn derde openbare uit voering; een bewijs dat het aan animo en doorzettingsvermogen bij de heer Kerk hoven en zijn volgelingen niet ontbreekt. Nu was het wel zo, dat het operaconcert van Donderdagavond in hoofdzaak gegeven werd door een zestal vocale solisten en dientengevolge de rol van het koor niet zeer uitgebreid was. Doch deze had wel wat groter mogen wezen; een wens die te denken geeft omtrent de betekenis van de voortvarendheid die de heer Kerkhoven aan de dag legt. De avond begon met een tweetal koor nummers die in dit programma niet pasten en er. naar wij vernamen, slechts in opge nomen waren omdat met met een opera fragment uit „Aïda" niet klaar gekomen was. Gelukkig dat de heer Kerkhoven, bij al zijn voortvarendheid, toch niet zo arge loos was om het risico van een onvoldoend voorbereid werk maar te wagen. Het bruidskoor uit „Lohengrin" liet de goede kwaliteiten van het koor klankschoon materiaal uitkomen. Deze kwaliteiten vielen lang niet zo deugdelijk op in de opera-fragmenten uit „Nabucco" en „I Lombardi" van Verdi, wat zeker te wijten is aan de grovere aanleg van deze muziek. De rol van het koor in het sextet uit „Lucia di Lammermoor" van Donizetti, moge dan uiterlijk tamelijk bescheiden zijn, in het ensemble was de werking niet gering. Het leek wel of het er op aangelegd was deze beroemde opera-finale het koste wat het kost uit te voeren en dat het daarom nodig was, dat niet minder dan zes solisten het programma met hun uiteenlopende presta ties overlaadden. Het waren de coloratuursopraan Leonie Smits, de mezzo Hermine Preyer, de be kende tenor Jan Henzen, de lichte tenor Wim van der Sluys, de bariton George Spijkstra en de bas Gerard Kruithof. Deze laatste maakte een verdienstelijke beurt met een aria uit „Salvator Rosa" van Gomez, de mezzo gaf haar beste prestatie met haar bïsnummer uit „De Troubadour" van Verdi en Hensen met zijn aria uit „Alceste". Veel succes verwekte het grote duet voor tenor en bariton uit „De Bar bier". Maar de prestaties van de colora tuur-sopraan Leonie Smits stelden al het overige in de schaduw: een fraaie, goed zittende stem en een degelijke techniek. Het sextet uit „Lucia" kwam als klank geheel niet best tot evenwicht, vooral ten gevolge van de nog al galmende bariton. De uitvoerders zullen nu waarschijnlijk zelf wel ondervonden hebben, hoe moeilijk het is dit meesterlijke stuk te realiseren. Mevrouw VringsServaes maakte zich in tussen zeer verdienstelijk met haar klavier begeleiding van de ensembles. De solisten werden vrij vaardig geaccompagneerd door de heer Kerkhoven. De. slotindruk van een dergelijk opera concert, bestaande uit allerhande brok stukken, is bij mij tenminste steeds zeer rommelig. Men heeft hier te doen met een klopjacht op succesnummers, die el kaar onderling overtroeven en hinderlijk in de weg staan. Ik geloof dat het Orato rium- en Operakoor „Haerlèm" er beter aan zou doen een complete opera in con- certvorm voor het publiek te brengen als men ten minste dit genre wil blijven beoefenen en er dan de nodige tijd aan te besteden. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE Agenda voor Haarlem VRIJDAG 6 OCTOBER Stadsschouwburg: „Zwei Herzen im Dreï- vierteltakt" (Hoofdstad-operette), 8 uur. Palace: Bud Abott en Lou Costello in het „Wilde Westen", 14 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor „Vulcano", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Voor wie de klok luidt", 18 j., 230, 7 en 9.15 uur. City: „Whisky als water", iedere leeftijd. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De vrouw uit het volk", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The big lift", 14 J-. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Nassauplein 8: Theosofische Vereniging, J. Kruisheer spreekt over „Is theosofie nog actueel?", 8 uur. ZATERDAG 7 OCTOBER Stadsschouwburg: „Zwei Herzen im Drei- vierteltakt" (Hoofdstad-operette), 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Centraal Bloembollen Comité bestaat 25 jaar Het Centraal Bloembollen Comité hield in café-restaurant „Brinkmann" te Haar lem, onder voorzitterschap van jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, een bijeenkomst ter gelegenheid van het feit, dat het comité 25 jaar geleden is opge richt door de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Het beoogt voorname lijk leiding te geven aan het wetenschap pelijk onderzoek in het bloembollenvak en de collectieve propaganda in binnen- en buitenland. Daartoe werden indertijd twee commissies in het leven geroepen, namelijk de commissie voor wetenschappelijk onder zoek en de commissie voor onpersoonlijke reclame. De eerste staat onder voorzitter schap van de heer M. Veldhuyzen van Zanten Rzn. te Lisse en de tweede onder voorzitterschap van de heer B. Warnaar te Sassenheim. Na de openingstoespraak van de voorzitter gaven de heren Veldhuy zen van Zanten Rzn., Warnaar en prof. dr. E. van Slogteren, directeur van het labo ratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse, een overzicht van de laatste 25 jaar. Het bloembollenvak is in die periode in staat geweest om ruim 1.309.000 op te brengen, teneinde een laboratorium voor bloembollenonderzoek op te richten en in stand te houden, teneinde culturele me thode te verbeteren en alle mogelijke vormen van ziekten in de bolgewassen te bestrijden en te elimineren, om een zo goed mogelijk gezond gewas te exporteren. Bovendien heeft het nog eens ƒ4.900.200 bestemd voor onpersoonlijke reclame in binnen- en buitenland. Prof. Van Slogteren vestigde de aandacht op het grote belang, dat een gaaf en ge zond gewas voor het vak heeft. Met alle dankbaarheid voor het reeds bereikte resultaat, bleef hij er op aandringen het laboratorium alle mogelijke steun te geven, teneinde de export van bloembollen nog groter te maken dan het dit jaar reeds be reikte kapitale exportbedrag van 80 mil- lioen gulden. De heer Warnaar vertelde de vakgenoten over de verschillende vormen van propa ganda, die de commissie voor onpersoon lijke reclame reeds gevoerd heeft en welke er op stapel staan. Spreker zeide, dat het bereikte exportbedrag in niet geringe mate te danken is aan de gevoerde reclame en dat bij opvoering van dit reclamebudget ook het exportbedrag nog zeer belangrijk zou kunnen worden vergroot. Op deze bijeenkomst waren behalve vakgenoten onder meer aanwezig dr. E. H. Krelage, ere-voorzitter en ere-lid van de Algemene vereniging voor Bloembollen cultuur, dr. A. J. Verhage, oud-voorzitter van deze vereniging en van het C.B.C., ir. A. F. Vlag. riikstuinbouwcortsulent en ad viserend lid der commissie voor weten schappelijk onderzoek, en de leden van de wetenschappelijke staf van het laborato rium voor bloembollenonderzoek. Ir. A. W. van der Plassche, directeur van de tuin bouw werd vertegenworodigd door ir. G. de Bakker, inspecteur van het tuinbouw kundig onderzoek. De Haarlemse politie beraamt maatregelen heden is het de BRE8TUB nu WOL van KORT Prima kwaliteit wol, mooie tinten, in bol len van 50 gram Prachtige kwaliteit wol, zeer fraaie tin ten. bollen 50 gram Zeer mooie jumper- wol, modekleuren, knotten 100 gram Zeer fijne wol. bij zonder fraaie tinten, knotten 100 gram - 2 98 80 Babywol, wit, bleu, ■e, n I L 98 Sokken- en kousen wol. in beige, bruin, grijs, p. 50 gram Zwarte en grijze sajet, knotten 100 gram Bollen zwarte sajet per 50 gram Zeer fijne Jaeger wol, knotten 100 gram I.75 1.10 3.60 De onrustbarende stijging van het aantal verkeersongevallen in ons land is, vooral de laatste tijd, meermalen aanleiding geweest tot het voeren van intensieve acties voor veilig verkeer. In alle grote steden en ook in de provincie, is op tal van manieren ge tracht om de aandacht van de weggebrui ker te vestigen op de noodzakelijkheid van een stipte naleving van de verkeersregels. Grote reclameborden langs de wegen en fraai geïllustreerde folders waarschuwden voetgangers, automobilisten en fietsers te gen de gevaren die overal op de loer liggen. Aanvankelijk hebben deze talrijke ac ties zeker resultaat gehad. Het begint er echter op te lijken dat de goede invloed die van deze propaganda uitging is uitge werkt, want overal in den lande neemt hel aantal verkeersongelukken toe. In Am sterdam en Rotterdam mei vijftien procent, in Den Haag met twintig procent en in Haarlem zelfs met vijf-en-dertig procent. Het ligt voor de hand dat deze gang van zaken onduldbaar is, temeer daar iedere keer opnieuw blijkt dat aanrijdingen in negen van de tien gevallen worden veroor zaakt door onoplettendheid. Men is wellicht gauw geneigd om de stij ging van het aantal ongelukken in Haar lem af te schuiven op de nauwe straten in de binnenstad, maar dan is daar hoofd inspecteur A. F. Suurendonk van de Haar lemse politie die u komt vertellen dat juist in de binnenstad de verkeersongevallen zeldzamer voorkomen dan elders in de ge meente. Het is nu eenmaal zo, want dat leert de practijk wel, dat de motorrijder of de fietser of de automobilist in de drukke straten danig op z'n qui-vive is. Zodra hij echter onder het wakend oog van Herman dad vandaan is en in minder drukke stads gedeelten komt, meent hij veelal dat de ge varen voor een goed deel zijn geweken. Weinig discipline Hoofdinspecteur Suurendonk wijt dit alles aan een volkomen gebrek aan ge meenschapszin en „wegfatsoen". Het lijkt er maar al te dikwijls op dat de weggebrui ker niet aan degenen denkt die voor of achter hem rijden en dat hij van het standpunt uitgaat: als ik er maar kom en liefst zo vlug mogelijk. Veilig verkeer is een algemeen belang van de eerste orde en het is daarom nood zakelijk dat iedereen er voor in de bres staat. De meest elementaire verkeersregels blijken met voelen getreden te worden. En daar zal de Haarlemse politie een eind aan gaan maken. Het ligt namelijk in de be doeling van de heer Suurendonk, om dezer dagen een grootscheepse actie tegen de overtreders van de verkeersregels op touw te zetten en vooral de nonchalante „geval len" zullen daarbij stevig onder handen worden genomen. Het feit dat in de afgelopen negen maan den van dit jaar reeds dertien verkeers ongevallen met dodelijke afloop zijn voor gekomen, tegen vijftien in 1949, geeft hier toe alle aanleiding. De meest voorkomende fouten Een gewaarschuwd man telt voor twee: geeft tijdig richting aan, rijd rechts, fiets niet met drie man naast elkaar, maak een grote bocht als ge links, een kleine als ge rechts af wilt, zorg voor een goed voor- en achterlicht, een wit vlak van minstens 20 centimeter op uw achterspatbord en let op uw mede-weggebruikers. Maar het is niet alleen de onvoorzichtig heid van de fietsers of automobilisten, die oorzaak zijn van de talrijke verkeersonge vallen, ook de voetgangers zijn veelal de schuldigen. En ook op hen zullen de Haar lemse wetsdienaren streng gaan letten. De politie gaat ernst met deze zaak maken: waar waarschuwingen niet hebben gehol pen, zullen bekeuringen wellicht meer uit werking hebben. Collectie Cruys Voorbergh waarschijnliik m Den Haag Zoals men weet heeft de stichting „Haar lems Bloei", waarin krachtig gesteund door het gemeentebestuur, de laatste jaren po gingen gedaan de costuumcollectie van Cruys Voorbergh in een daartoe in Haarlem te stichten museum onder te brengen. Deze zomer hebben wij reeds meege deeld, dat om redenen van practische aard deze plannen opgegeven moesten worden en dat de oprichting van een landelijke instelling, met als zetel Den Haag, tot het bijeenbrengen van Nederlandse kleder drachten en sieraden te verwachten was. Deze stichting „Vrienden van het Neder lands Costuummuseum, kabinet van mode en smaak" is thans een feit geworden en heeft reeds een fraai uitgevoerde folder uitgegeven waarin het streven van deze organisatie wordt uiteengezet. Daarin wordt bevestigd, dat het museum waarschijnlijk in Den Haag zal worden gevestigd. Het ligt echter in de bedoeling dat de shows op verschillende plaatsen in ons lancl zullen worden gegeven. Voorzitter is prof. dr. Fr. W. S. van Thienen. Verder hebben vertegenwoordi gers uit alle provincies in het bestuur zit ting alsmede deskundigen van verschei dene musea. Uit Haarlem hebben mevr. E. Enschedé-Van Geen en de heren D. J. A. Geluk en H. P. Baard zitting. Het secreta riaat is gevestigd: Rijksmuseum Gevangen poort, Buitenhof 33, Den Haag. Penning meester is mr. C. T. de Bijll Nachenius te Amsterdam. INBRAAK TE BENTVELD In de nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in de woning van dr. A. van Biemen, op het terrein van de Arbeiders gemeenschap „de Woodbrookers" in Bent veld. Er werden een radiotoestel, een heren winterjas, een dames regenjas, een vulpenhouder, een antiek koperen sigaretten koker en enige huishoudelijke voorwerpen ontvreemd. De heer F. van der Horst te Boerdonk in Noord-Brabant heeft in zijn weiland een paddestoel ontdekt met een middellijn van een meter en een hoogte van bijna 50 centimeter. HAARLEM EN OMGEVING In de komende week van 9 tot 14 Octo ber zal door enige honderden dames en heren de gehele gemeente Haarlem worden be werkt voor een belangrijke en sympathieke collecte. Het gaat om do uitzending van kinderen, die licht, lucht en zonneschijn van node hebben, meer dan in hun onmiddellijke omgeving is te vinden. En wel zo zeer van node. dat niet-uitzending mogelijk gelijk zou staan met ziekte. Vijf organisaties werken hieraan mede. Daardoor is verzekerd, dat aan ieder kind. tot welk gezindte ook beho rend. in voorkomende gevallen de gewenste zorg zal worden besteed. Deze collecte wordt dan ook dringend aanbevolen. Het maken van vjjf bronnen voor de waterleiding van Bloemendaal is opgedragen aan C. V H. J. Tjaden en Zn. te Haarlem oor f15.645 Tot algemeen secretaris van het Chr. Jonge Mannen Verbond in Nederland is be noemd de heer W. S. Kroon, secretaris der C. J. M. V te Bloemendaal. Van 1621 October zal in de gemeente Bloemendaal gecollecteerd worden voor de restauratie van het Chr. militair tehuis te Haarlem. Tot tijdelijk geestelijk verzorger van personeel en patiënten in het Marinehospi taal te Overveen is benoemd ds. J. de Stop pelaar. gerepatrieerd vlootpredikant uit Indonesië. Voor het beroep als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Beverwijk heeft bedankt candidaat P. Westland uit Huizen. De oud-directeur van de school voor Maatschappelijk werk te Amsterdam, mr. N. J. A. Moltzer te Bloemendaal. vertrekt Za terdag met zijn echtgenote per K.L.M. naar Bagdad. Op verzoek van de U.N.O. zal hi/ in Irak het maatschappelijk werk orgS' niseren. De Haarlemse rechtbank heeft de drig en twintigjarige Haarlemmer A. C„ die a If bakkersknecht werkzaam is geweest in Zwaï nenburg, wegens verduistering van een be drag van f 225 veroordeeld tot n gevangenis straf van tien maanden met aftrek van voorarrest. Bij de kunsthandel Leffelaar te Haarlem is een tentoonstelling, getiteld „de kunst van het edelsmeden" geopend. De sieraden en ontwerptekeningen zijn afkomstig uit het atelier Martinshof te Eefde. De expositie blijft tot en met 28 October geopend. De heer F. van Meeteren. chef-kok van restaurant Brinkmann te Haarlem, behaalde Donderdag op de tentoonstelling van Horecaf in het RAI-gebouw een eerste prijs. Hij had ingezonden een coeur de filet de boeuf. Er en veertig deelnemers. R.K. Haarlems Toneel ..Thalia" geeft op 11. 12 en 13 October in dc Stadsschouwburg voorstellingen van „O bella donna Lucia!" door Rosita Peters, zijnde een bewerking van het Amerikaanse blijspel „De tante van Charley". Bjj de Chr. Geref. Kerk van Aalsmeer is beroepen ds. S. v. d. Molen te Leeu warden. Aan de Gemeente-universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het arts-examen mejuffrouw N. M. Kikkert te Heemstede. De heer B. du Pon uit Haarlem slaagde voor het tweede deel van het candidaats- examen geneeskunde aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Aan de Landbouwhogeschool in Wage- ningen slaagde voor het ingenieursexamen Nederlandse landbouw J. A. J. Veenenbos te Haarlem. Voor het ingenieursexamen tropische landbouw slaagde Th. H. M. Bosse te Heemstede. De heer A. Pluut te Haarlem, admini stratief ambtenaar der eerste klas in vaste dienst bij de Rijkswaterstaat is bij beschik king van de minister van Verkeer en Waterstaat, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1949 benoemd tot administratief hoofdambtenaar. Kort na middernacht heeft een recher cheur de 49-jarige Haarlemmer J. H. W., die blijkbaar te veel aan Bacchus had geofferd, aangehouden, omdat hij er van verdacht werd de avond tevoren een rijwiel te hebben gestolen. ADVERTENTIE 5vx Jesju£ 97 'Jefjzns ADVERTENTIE 0P vindt steeds de fijnste smaken Katholiek leven in Engeland Father Albion sprak voor Geloof en Wetenschap Voor een vrij groot aantal leden van Ge loof en Wetenschap sprak gisteravond in de Kroonzaal van Brinkmann de Engelse geestelijke father Gordon Albion (de aan gekondigde inleider father Hughes uit Londen was door ziekte verhinderd) over het Katholieke leven in Engeland. Father Albion, die doctor in de geschie denis, Bachelor of Arts en lid van de Royal Historical Society is, gaf een uitvoerig overzicht van de geschiedenis van het Katholicisme in Engeland sinds de tijd tegen het einde van de zesde eeuw toen Paus Gregorius I bisschop Orgastin naar de Britse eilanden zond met de opdracht er een diocesane hiërarchie te vestigen. Gregorius' plan om Engeland in 12 bisdom men te verdelen, kon echter pas om streeks 1850 ten volle verwezenlijkt wor den, maar daaraan waren eeuwen van bittere strijd tegen de geloofsvervolgingen voorafgegaan. Sedert de „Act of Royal Su premacy" van 1534 waren vele katholieke geestelijken en leken in de gevangenissen geworpen en steeds strengere wetten tegen de clerus en zijn arbeid maakten op den duur iedere openlijke belijdenis van de katholieke godsdienst onmogelijk. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN s morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11483 Tot in de veertiger jaren van de vorige eeuw duurde deze onhoudbare toestand, toen kwam er, door de immigratie van vele Ierse katholieken, de wet op de katholieke emancipatie en vooral door de verzoenings- arbeid van Nicholas Wiseman, die in 1850 door de Paus benoemd werd tot kardinaal en eerste aartsbisschop van Westminster, geleidelijk verbetering, hoewel de weder instelling der hiërarchie, door Wiseman op pauselijk bevel uitgevoerd, nieuwe stor men van anti-papistische activiteit veroor zaakte, waaraan zelfs de deftige Times duchtig meedeed. Na Wiseman's meester lijk-geconcipieerde „beroep op het Engelse volk" bedaarde de opwinding echter vrij spoedig en daarna kon het katholieke leven in Engeland geleidelijk een grote vlucht nemen, waaraan kardinaal Wiseman en zijn opvolgers dr. Nanning (een bekeerde Anglicaanse geestelijke), Saugan en Bourne door hun onvermoeide arbeid ook op so ciaal gebied persoonlijk zeer veel bijge dragen hebben. Uitvoerig wijdde spreker uit over het werk van deze kardinalen, hun twintigste- eeuwse opvolgers Hinsley en Griffin en de lagere geestelijken, die allen tezamen het katholicisme in Engeland tot nieuwe on gekende bloei brachten. Na afloop van zijn voordracht had father Albion vele vragen te beantwoorden. Amphibietanks oefenen in Spaarndam Op het, veld van de ïjsclub de „Volhar ding" in de Spaarndammerpolder zullen in de loop van de volgende week door onder delen van de Koninklijke Landmacht oefe ningen metamphibie-tanks worden ge houden. Het terrein is reeds Donderdag onder water gezet. Een tank, die zijn krachten op het oefenterrein vast wilde beproeven, zakte Donderdagmiddag in een sloot en raakte in de modder vast. Dieseltractie geadviseerd ter vervanging van „Bdlo" Het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam, dat begin van dit jaar van het gemeentebestuur van Bergen opdracht kreeg een rapport uit te brengen over het vraagstuk betreffende het verkeer door en om Bergen, zulks wegens de door de Ne derlandse Spoorwegen voorgenomen ophef fing van de tramverbinding Alkmaar BergenBergen aan Zee heeft dezer dagen zijn rapport uitgebracht. Het komt daarin tot de conclusie, dat het probleem van het wegverkeer onaf hankelijk is van het vraagstuk van de tramverbinding. In de moeilijkheden van het wegverkeer kan worden voorzien door een verbreding van de Eeuwige laan. In de behoefte aan openbaar vervoer kan op de economisch meest verantwoorde wijze worden voorzien door exploitatie met Die- seltrammaterieel. De noodzakelijke voor waarden voor zulk een exploitatie zijn uitstel van de opheffing der huidige ver binding en de overneming-om-niet van de trambaan, aldus het rapport. Bij een dit voorjaar gehouden referen dum spraken 106 Bergenaren zich uit voor opheffing van de tram. terwijl 4.175 tegen opheffing waren. Een enquête onder de zomergasten had tot resultaat, dat 90% zich gemotiveerd vóór het behoud van de tram verklaarde. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de vonnissen bevestigd, die de rechtbank had uitgesproken tegen de C.P.N.-raadsleden J. B, en L. S. wegens hun optreden in de raads vergadering van 13 Juli 1949. J. B. kreeg een maand voorwaardelijk en f 100 boete en L. S. f 100 boete. ADVERTENTIE AMSTERDAMSCKE RIJTUIG HU.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5