Opbouwvan Europa De UNO-commissie voor Indonesië verzoekt stopzetting actie tegen Ambon De strijd duurt voort, meldt Ambon Dalton onderstreept de Engelse isolatie Voorstel tot capitulatie-oproep aan Noord-Korea in de UNO 65e Jaargang No. 19673 TT 1 T"\ 11 1 Zaterdag 7 October 1950 TT 1 T"\ 11„1 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. l508™! S (SÜ® I J® I Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en E I 1 J B J I lil g fi 1 liBBBjg&J Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Ja Jós JL JL A JL Bfe# ^ï^Sb Jra®^ dL Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. M f 4.50. Franco per post f 5.—. Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom *®JJCCtI)t0 ^33ïTl^niÖCtjC ^iQUt&nt C3ÜltnO ï6j6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ■ii f EN ZOU DE OPBOUW van Europa i\ geheel anders kunnen aanpakken dan ml op de lange baan, terwijl men in tijdnood verkeert wordt beproefd. Men zou kunnen beginnen met het samengaan der volken, die daartoe bereid zijn, als uit gangspunt te nemen. Nu wordt het schep pen van economische samenwerking op verschillend gebied vooropgesteld. Dat orijpt in het dagelijks leven in en levert allerlei ingewikkelde moeilijkheden op. Het kan slechts langzaam vorderen, vooral omdat het niet geschraagd wordt door eenheid op politiek terrein, door een een drachtig besluit tot samenwerking. Waar om begint men niet met dat besluit? Er zijn immers al andere gebieden, waarop men door de ontwikkeling van de gebeur tenissen en verhoudingen tot die samen werking gedwongen is? Denk aan defensie, aan hoofdzaken van het buitenlands en mo netair beleid. Indien een aantal staten van West-Europa een federatie schiep, met een federaal parlement (dat door de volken zelf zou moeten zijn gekozen) om op deze gebieden het boven-nationaal gezag in werking te stellen, zou men op die grond slag de economische problemen veel beter tot°oplossing kunnen brengen. Men zou de politieke eenheid hebben geschapen en daarmee de verbondenheid, die het ver eiste vertrouwen zouden scheppen. Ik weet wel dat dit een moeilijk besluit is, dat het „de sprong" betekent. Maar zonder de moed tot de sprong zal men nimmer slagen. Conferenties over de mogelijkheden van Europese eenheid plegen zich in secties te splitsen die de economische, sociale en culturele aspecten van de zaak behandelen. Er is evenwel een vierde aspect, dat in feite het belangrijkste van alle is. Dat is de zuiver-menselijke factor. Eerst als men de mens door een daad tot het besef brengt, dat hii deel uitmaakt van een nieuw groot geheel, dat gebonden is aan het voeren van een gemeenschappelijk buitenlands beleid en aan gemeenschappelijke verdediging, zal hij vaste grond onder de voeten gaan voe len bij al die onderhandelingen. Daarom is de instelling van een „tweede staats burgerschap", punt 1 bij de schepping van Verenigde Staten, een zaak van zo grote betekenis: van zo overheersende morele en psychologische betekenis. Het gevoel van moedeloosheid ten aanzien van de toe komst, dal al sinds zo lange jaren Europa neerdrukt, het besef dat geen nieuwe mo gelijkheden meer schuilen in de afzonder lijke staten, zal erdoor verdwijnen. Men zal eindelijk nieuwe kansen zien en zich niet meer opgesloten voelen in een klein kader, een benauwd klein kader, dat groei belemmert, dat tot stilstand noopt. Wat is het karakter van een federatie? Het is, zoals het woord zegt dat van het Latijnse foedus, foederis afstamt, een con tract. Geen verdrag tussen regeringen, maar een contract tussen naties, die daarbij een boven-nationaal gezag instellen dat een deel van hun hoogste belangen behar tigt. Aangezien de volken zelf het boven nationale parlement kiezen is de federatie alleen in parlementair-democratische zin mogelijk.In haar federaal parlement worden de zich verenigende staten vertegenwoor digd in zulk een stemmen-verhouding, dat geen enkele de meerderheid bezit. Toen de dertien Amerikaanse staten, die aan het eind der achttiende eeuw zich verenigden, te Philadelphia over hun statuut beraad slaagden, deed zich de moeilijkheid voor, dat de grote staten met hun talrijker be volking het overwicht in het federale par lement opeisten. De kleine wilden daar niet aan. Men loste de moeilijkheid op door ten aanzien van Huis van Afgevaardigden en Senaat velschillende methoden toe te passen. In het Huis van Afgevaardigden werden alle deelnemende staten vertegen woordigd naar verhouding van hun bevol- kingstotalen, maar in de Senaat kregen zij alle dezelfde positie: elk twee leden. En de Senaat kreeg bijzondere bevoegdheid in zake buitenlandse aangelegenheden. Dit stelsel heeft men sinds meer dan ander halve eeuw in Amerika gehandhaafd, ter wijl de Unie zich uitbreidde van dertien tot acht-en-veertig staten. Het heeft goed gewerkt. Zowel in het Huis van Afgevaar digden en de Senaat vormden zich trou wens partijen, wier scheidingslijn breed was en volsü-ekt niet meer tegenstellingen van staten gold. Want men had een nieuwe grote eenheid geschapen, die haar eigen leven kreeg. Ik weet wel dat de schepping der Verenigde Staten van Noord-Amerika in een andere tijd en onder geheel andere omstandigheden plaatsgreep dan zulk een schepping nu in Europa zou moeten plaats grijpen, en dat zij niet met een verleden belast was. Maar daarom kan men niet zeggen dat alle vergelijkingen uitgesloten zijn en dat er niets van te leren valt! Het is zeer wel mogelijk een federatie te schep pen waarin geen staat overheersend kan optreden. In een betoog van een onzer afgevaar digden naar Straatsburg heb ik met ver bazing gelezen: „Hebben de voorstanders van een continentale fedex*atie wel beseft, dat dit in feite een overheersing van Duits land zou hebben betekend?" Als men be gon met een federatie van Italië, Frankrijk, West-Duitsland en Benelux zou daarin, volgens deze afgevaardigde, dus het (ge halveerde) Duitsland van deze tijd moeten overheersen. Waarom? De bouw der fede ratie en de stemmenverhouding in het par lement zouden dit immers beletten? Als iemand zo bang voor West-Duitsland is, ondanks opneming (men kan ook zeggen: inkapseling) in een groter geheel, hoe bang moet die er dan ook wel voor zijn zónder federatie! Want het zal niet blijven stil staan bij zijn huidige mate van herstel. Er wordt veel ophef gemaakt van het feit. dat behalve Engeland ook de Scandi navische landen nog niet tot federatie be reid zjjn. Hoe zouden zij er tegenover staan als eenmaal een gedeeltelijke federatie van West-Europa bestond? Zouden zij er dan, met hun kleine bevolkingen en hun gebrek aan weerstandsvermogen, nog buiten dur ven blijven? Iedere federatie heeft altijd opengestaan voor toetreding van nieuwe (democratische) leden. Maar men weet niet zeker of het wel zo gaan zal. Men is bang dat.... enzovoorts. Men vermijdt liever de sprong en beraamt plannen, die geen moed vereisen. Intussen blijft men in de onverantwoordelijke zwakte en ver brokkeling van het heden verkeren. Is dat dan goed? Is het veilig? Inplaats van te beginnen bij het begin, pakt men de zaak aan het verkeerde eind aan. Zij bood reeds op 4 Augustus bemiddeling aan Publicatie vermeden uit vrees voor onrust in soldatenkampen op Java DJAKARTA, 6 October (Aneta) De commissie van de UNO voor Indonesië heeft heden een beroep op de Indonesische republiek gedaan om de militaire actie tegen de Zuid-Molukken stop te zetten. De voorzitter van de UNO-commissie, Bihin, heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Mohammed Roem. Vrijdag een brief overhandigd, waarin de commissie een beroep doet op de Indonesische regering, om de huidige militaire operaties in de Zuid-Molukken te beëindigen en. zelfs in dit vergevorderde stadium, verdere mogelijkheden van vreedzame oplossing te onder zoeken door een aanbod van goede diensten van de zijde der commissie te aan vaarden. Dit aanbod is reeds, zo blijkt uit de thans door de UNO-commissie gepubli ceerde briefwisseling, de eerste maal gedaan op 4 Augustus in een schrijven aan Hatta. De brief, die Bihin Vrijdag heeft verzon den, vangt aan met de herinnering aan de brief van 4 Augustus waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de Indonesische regering spoedig in staat zou zijn een vreedzame bevredigende oplossing voor het gehele probleem der Zuid-Molukken te bereiken. „In deze brief", aldus Bihin, „legde de UNO-commissie de nadruk op haar be reidheid en verlangen, om alle hulp te ver lenen die in haar macht ligt en om, indien noodzakelijk, haar goede diensten aan te bieden". In Bihins brief wordt verder verklaard, dat dit aanbod op 12 September onder per soonlijke aandacht van premier Natsir ge bracht is door de voorzitter van de UNO- commissie, die toen tevens had voorgesteld, de UNO-commissie toestemming te ver lenen om Ambon te bezoeken teneinde de mogelijkheid te onderzoeken van een rege ling door overleg. Op 23 September betuigde Roem in een schrijven aan de UNO-commissie instem ming met het medeleven der commissie in het probleem der Zuid-Molukken en gaf hij uitdrukking aan de bereidheid der In donesische regering om gebruik te maken van de suggesties en adviezen der commis sie voor zover dit mogelijk was zonder de status van de regering aan te tasten, aldus blijkt uit de brief verder. Op 25 September zond de voorzitter van de UNO-commissie opnieuw een brief aan de premier waarin deze het denkbeeld aan de hand werd gedaan, dat bruikbare resul taten zouden kunnen worden bereikt, in dien de commissie zich met een gecharterd koopvaardijschip naar Ambon zou kunnen begeven, waar zij zou kunnen trachten contact op te nemen met leidende personen en deze over te halen tot het aangaan van onderhandelingen met de regering te Dja karta. Op 30 September stelde Djakarta de commissie ervan in kennis dat naar de op vatting van de Indonesische regeritlg in menging van de commissie geen enkel doel zou hebben, doch integendeel, voor de re bellen in Ambon een aanmoediging zou zijn. Bihins brief vermeldt verder dat de com missie omstreeks 1 October niet-officieel vernam dat dr. Leimena kortgeleden naar de Zuid-Molukken was geweest en dat de militaire operaties tegen Ambon begonnen 'waren. De UNO-commissie erkende de wenselijkheid, publiciteit aangaande deze ontwikkelingen te vermijden, welke naar haar mening zou hebben kunnen geleid tot het uitbreken van wanorde in de mili taire kampen op Java, waar voormalig Am- bonnees personeel van het K.N.I.L. ge legerd is. Bihins brief releveert voorts de ont vangst van een brief van de Nederlandse regering van 5 October waarin wordt ver zocht dat de commissie alle te harer be schikking staande middelen zal gebrui ken, om tot een staken van de vijandelijk heden te komen. Bihins brief besluit: „Zowel in uw schrij ven van 23 September aan de commissie als in premier Natsirs antwoord op het tele gram van dr. Drees wordt gesteld dat voor afgaande aan de militaire operaties op Am- bon de Indonesische regering alle moge lijke middelen had aangewend om een vreedzame regeling te bereiken. De com missie meent, dat zij in dit verband de aan dacht moet vestigen op het afwijzen door de Indonesische regering van haar aanbod tot goede diensten dat sinds 4 Augustus openstaat, en waarvan de aanvaarding mogelijk de weg had kunnen openen voor een vreedzame oplossing van het probleem. De UNO-commissie doet daarom een be roep op de Indonesische regering om de militaire operaties in de Zuid-Molukken te beëindigen en zelfs in dit vergevorderd stadium de verdere mogelijkheden van een vreedzame oplossing te onderzoeken door het aanbod van de UNO tot goede diensten te aanvaarden". Djakarta deelt eindelijk officieel de landing op Ambon mede 's-GRAVENHAGE, 7 October (ANP). Het bureau Zuid-Molukken in Den Haag deelt mede: „Wij ontvingen de volgende berichten van de regering der republiek Zuid-Molukken: „Gistermiddag stoomde een korvet de Ambonbaai binnen en beschoot gedurende drie kwartier de stad Ambon. Hierbij werd onder meer ons ziekenhuis getroffen door een ontploffende mortiergranaat. De poli kliniek werd gedeeltelijk verwoest. Daar naast werd de algemene middelbare school getroffen, doch gelukkig bevonden zich hierin geen leerlingen. Bovendien heeft gisterenmiddag een B-25 Mitchell-bom- menwerper gedurende meer dan een uur de bevolking van het eiland Ambon op vele plaatsen gemitrailleerd. Ondanks de hon ger en de moeilijkheden bij de verpleging, verzorging en beveiliging onzer zieken en gewonden is de geest van het volk onge broken. Men is vast besloten te blijven strijden tot de volledige onafhankelijkheid en vrijheid zijn bereikt. Dit kan de UNO- commissie constateren. Indien zij per vlieg tuig over onze gebieden wil vliegen zal zij zien, dat de mededeling van de republiek Indonesië, als zou de strijd voorbij zijn, een infame leugen is en in elk opzicht on juist. Dank aan de Molukse studenten in Azië en Europa voor hun protesttelegram men aan de Veiligheidsraad". Protest De stichting „Door de eeuwen trouw" heeft aan minister-president dr. W. Drees het volgende telegram gezonden: „Met ontstel- l Gistermorgen werd er onder grote belangstelling een begin gemaakt met het inhangenvan de eerste twee deuren in de sluis van Tiel, die de grootste binnensluis van Europa wordt. De sluisdeuren, die een afmeting hebben van 10 bij 15 meter, wegen elk 65.000 kg. Eén van de deuren in de takels. Later volgen er nog vier deuren. Atlantisch verzoek Nederland zou zijn vloot dienen te beperken LONDEN, 6 October (Reuter). Aan Nederland is verzocht zijn bijdrage aan zeestrijdkrachten tot de defensie van de Westelijke Alliantie te beperken ten gunste van zijn andere defensïemiddelen, zo is Vrijdagavond te Londen uit gezaghebbende Kron vernomen. „De gehele kwestie zal worden uit gewerkt door de raad van het Atlantisch pact, waarvan Nederland een gelijkwaardig lid is", aldus deze bron. „Alles, wat tot dusver gebeurd is, is, dat zekere voorstellen aan de Nederlanders zijn gedaan. Wanneer de ministers van Defensie van het Noord-Atlantische pact op 28 Octo ber te Washington bijeenkomen, zal Nederland de kwestie naar voren kunnen brengen". „Er is zeker geen samenzwering om de Nederlandse vloot te beperken", zo zeide de woordvoerder. „Er is geen'sprake van, dat de andere landen van het Atlantische Pact in het geheim iets bekokstoven, waar van Nederland niets weet". De collecte voor de Chr. blindeninrich- tingen in Nederland heeft in de gemeente Bloemendaal f650 opgebracht. In Amsterdam stonden drie huizen op instorten Bouw- en Woningtoezicht gaf bevel tot ontruiming Een aantal Amsterdamse gezinnen in totaal 50 personen hebben gisteren op order van Bouw- en Woningtoezicht hun woningen aan de Da Costakade in Amsterdam moeten ontruimen. Door een verzakking kwamen drie huizen op instor ten te staan en verder verblijf werd le vensgevaarlijk geacht. De verzakking werd veroorzaakt door het inheien van zestien betonnen palen, waarmee op last van de bouwpolitie was begonnen om de achterzijde van de al vrij gammele huizen te versterken. De voorgevels waren al met houten palen gestut. In de nacht van Don derdag op Vrijdag begonnen de tussen muren te verzakken en de toestand werd onhoudbaar. Het woord is aan. St. Evremond: Er is niemand die niet iets goeds in zich heeft, dat voortreffe lijk kan worden als het geculti veerd wordt. Het middelste huis was het er ergst aan toe. De vloer van de eerste verdieping was tien centimeter verzakt en er was geen vloer of gang meer waterpas. Vensterban ken, raamkozijnen trokken krom en het bovenstuk van een tussenmuur kwam cen timeters naast het onderstuk te staan. Vrijdagmiddag kwam het bevel tot ontrui ming. De inboedels van de gedupeerden werden met door de gemeente ter beschik king gestelde verhuiswagens vervoerd. De geëvacueerden zochten toevlucht bij kennissen of familie-leden. Linkse motie in het Indonesische parlement eist annulering R.T.C.-accoord DJAKARTA, 7 October. (Aneta). Het Indonesische kabinet heeft Zaterdag ochtend de gehele morgen vergaderd. Dr. Leimena heeft daarbij rapport uitgebracht over de situatie in de Zuid-Molukken. De ministerraad behandelde voorts het rege- ringsantwoord op de algemene beschou wingen in het parlement en besprak de samenstelling van de delegatie der regering naar de Nieuw-Guinea-conferentie. Vrijdagavond laat werd in een besloten parlementszitting de kwestie-Ambon door premier Natsir aan het parlement voorge legd. Zaterdagochtend diende de fractie der communisten, gesteund door de linkse partijen, een motie in tot annulering van de R.T.C.-resultaten. De motie zegt, dat na annulering van de ter R.T.C. bex'eikte resultaten een nationale regering diexxt te worden gevormd, die niet gebonden is aan de R.T.C. en die democratisch en anti- imperialistisch moet zijn, gedragen door alle partijen en organisaties op basis van een nationaal program. De motie zegt, dat slechts een dergelijke regering de kwestie- Ambon snel en op bevredigende wijze kan oplossen. Tenslotte eist de motie een spoedige uitwijzing van het Nederlandse leger uit Indonesië. tenis heeft het algemeen bestuur der stich ting „Door de eeuwen trouw", kennis ge nomen, niet alleen van het gebruik van schepen van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij voor vervoer van RI-troepen, maar ook van beschieting door bewapende KPM-schepen van het met Nederland zo bevriende Ambon. De schande van deze daad komt op het gehele Nedex-landse volk, want de inzet van Nedex-landse schepen te gen Ambon zal door de Ambonnezen die sti'eden voor vrijheid, welke hun mede door Nederland is toegezegd, uiteraard worden opgevat als een aanval in de rug. Voornoemd bestuur dringt er bij de rege ring met grote ernst op aan, dat aan deze toestand onmiddellijk een einde wordt ge maakt". Een afschrift van dit telegram is gezon den aan Koningin Juliana. Mededelingen van Djakarta Het Indonesische ministerie van Defen sie heeft Zaterdag officieel meegedeeld, dat Indonesische stx-ijdkrachten op 28 Septem ber op Ambon landden en belangrijke posi- txes in het'Noordelijk deel van het eiland hebben ingenomen. Vrijdagavond is in gezaghebbende krin gen vex-klaard, dat de Indonesische troepen de buitenwijken van de stad Ambon heb ben bereikt. Volgens de mededeling van heden zijn de Boeroe-, Kei-, Aroe- en Banda-eilanden onder Indonesische beheersing. Men was „verspreide gewapende troepen van Ambonnezen op te rollen". Aan Indonesi sche zijde was een twintigtal slachtof fers gevallen, waaronder luitenant-kolonel Soediarto, commandant van de zesde bri gade van de derde divisie, bij de landing te Hitoelama in het Noorden. Aan Ambon- nese zijde zouden vele verliezen geleden zijn. De Indonesische vloot en luchtmacht leden geen verliezen en het bex-icht, dat een Indonesisch vliegtuig was neex-gescho- ten was geheel ongegrond. De evacuatie van Ambonnese burgers uit de stad Ambon naar eilanden in het Oos ten en het eiland Ceram is volgens de me dedeling enkele dagen geleden begonnen. Op de Kei-, Aroe- en Banda-eilanden heerst rust. Iedere hoop op Britse deelneming aan het plan-Schuman kreeg Vrijdag de ge- nadestoot toen minister Dalton zeide dat de kolen- en staalindustrie niet uit handen van het Bi-itse volk in die van anderen zou overgaan, aldus meldt United Press. Dalton sprak op de laatste dag van de nationale convèntie der Labourpartij te Margate over een resolutie die de weige ring van de regering, deel te nemen aan een „super-nationaal gezag" ter samen smelting van de kolen- en staalindustrie van Europa, steunt. Minister Dalton verklaarde, dat bijna alle afgevaardigden te Straatsburg, wier landen ook een socialistische regering heb ben, tegen federalisme gekant waren. De afgevaardigden die federalisme voorstaan. zoals velen uit Frankrijk, Duitsland, Italië en de Benelux-landen. komen over het algemeen grotendeels uit landen, waar minder is gedaan voor de waarborg van volledige wei'kgelegenheia, een rechtmatig aandeel in het bedrijf en de daarvoor nood zakelijke economische controle dan Engeland en Scandinavië, aldus Dalton. Engeland is vastbesloten zijn herstel niet in gevaar te brengen door de bevoegdheid tot het nemen van belangrijke beslissingen vaix het eigen parlement aan een boven nationale Europese vergadering over te dragen, aldus Dalton, die echter met nadruk er aan toevoegde, dat Engeland streeft naar volledige samenwerking met de andere West-Europese landen. „Indien enkele dezer landen een bovennationaal gezags orgaan voor de steenkool- en staalindustrie instellen, zal Engeland, ook al zal het er zich niet bij aansluiten, zijn best doen mede te werken". Engeland heeft meer aan de defensie ten koste gelegd dan enig ander West-Europees land, afgezien van Nederland, dat een lange en kostbare actie in Indonesië heeft gehad, zo verklaarde Dalton. De conferentie is inmiddels gesloten. De beëdiging van William C. Foster (rechts) in zijn nieuwe functie van hoofd voor de uitvoerende organisatie van het. plan-Marshall. Foster volgt in deze functie Paul Hoffman op. Tegenstand der Noordelijken kan slechts kort zijn FLUSHING MEADOWS, 7 October. De voorzitter van de algemene vergade ring der UNO zal hedenmiddag voorstellen een oproep te richten tot de Noord-Ko reanen om te capituleren en mede te wer ken met de nieuwe commissie van de UNO in Korea, aldus wordt vernomen. Men vermoedt dat het hier om een suggestie van de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, gaat. De Zuid-Koreanen hebben heden Tongtsjon, aan de weg langs de Koreaanse Oostkust naar Wonsan, bezet en pa trouilles uitgezonden naar Kandong-Ni, dat ongeveer dertig km. voor Wonsan, een van de grootste Noord-Koreaanse havens, gelegen is. De Zuid-Kox'eaanse derde divisie is gisteren bij daglicht in marscolonne naar Tongtsjon opgetrokken uit Tsjangjon, dat 96 km. ten Noorden van de 38ste breedte graad ligt. Op hun tocht van bijna dertig km. ondervonden de Zuid-Koreanen slechts licht artillerievuur. Het te Tokio gepubliceerde communiqué van MacArthur meldt, dat de Amerikaanse eerste divisie cavalerie de rivier de Imjin ten Noorden van Seoel is overgetrokken. De Zuid-Koreaanse troepen zijn door de Noordelijke verdedigingslinies gebroken. De Zuidelijken werden in de bergen ten Noorden van Tsjangdjon door een Noord- Koreaans „zelfmoordbataljon" tegengehou den, doch na een hevig gevecht braken zij door de linies en rukten langs de weg aan de Oostkust op. De Zuidelijken verklaren een Noorde lijke strijdmacht van 1200 man uiteen gejaagd en achter zich gelaten te hebben. Zij vinden vele goed ondexTxouden loop graven. Het ziet er naar uit, dat de Noor delijken door de snelle opmars geen tijd hebben gevonden deze te bemannen. Vele dorpen zijn verlaten, doch de be volking keert spoedig terug, als de voor hoeden doox-getrokken zijn. Op grond van waarnemingen der Ame rikaanse luchtmacht kan men verwach ten, dat de legex's der UNO bij een over schrijden van de 38ste breedtegraad slechts kort georganiseerde tegenstand van de Noord-Koreanen zullen ontmoeten, zo heeft kolonel Scott, het hoofd van het in- formatiebureau van de luchtmacht, Vrij dag aan Reuters correspondent te Taegoe verklaard. Zijn verwachting is tevens gegrond op de sterkte der strijdkrachten van de UNO en op de veronderstelling, dat de Noord- Koreanen geen actieve steun van de Chi nezen of de Russen zullen ontvangen. De aanvallen, die de luchtmacht op Noord-Korea heeft uitgevoerd, waren vooral gemunt op convooien. Scott mex-kte op, dat de Noord-Koreanen geweldige aan tallen voertuigen schijnen te hebben. Vele daarvan zijr echter door de luchtaanval len beschadigd of vernield. Jachtbommenwerpers van de vijfde Amerikadïise luchtmacht hebben Vrijdag Noord-Koreaanse doelen in de nabijheid van de Mandsjoerijse grens gebombar deerd. Een woordvoerder verklaarde geen be wijzen te hebben, dat de Noord-Koreanen verstex-kingen uit Mandsjoerije ontvangen, doch de luchtmacht „neemt het zekere voor het onzekere". HET WEER AFGEBEELD Tussen een depressie ten Zuiden van IJsland, die ontstaan is uit een tropische cycloon, en een krachtig gebied van hoge luchtdruk bij de Azoren wordt koele en onstabiele lucht in de richting van West-Europa gestuwd. Hierdoor werd de zachte lucht, die ons land enige dagen fraai herfstweer bracht, tiaar het Oosten teruggedrongen. De scheidingslijn tussen de beide zones ligt nu reeds over Midden-Duitsland en Scandinavië. Met grote snelheid trokken de fronten van de IJslandse depressie over de Oceaan. Vanochtend vroeg lagen ze al dicht voor de Ierse kust, icaar ze flinke regen veroorzaakten. Het regengebied, dat in betekenis afneemt, zal vanavond ons land bereiken. Weerbericht WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt en overwegend droog weer. Matige, langs de kust af en toe krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 8 October: Zon op 6.52 uur, onder 18.03 uur Maan op 2.24 uur. onder 17.03 uur 9 October: Zon op 6.53 uur. onder 18-01 uur Maan op 3.49 uur. onder 17.17 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 7 October: Hoog water: 12.39 uur. Laag water: 7.48 en 20.16 uur. Zondag 8 October Hoog water: 1.07 en 13.37 uur. Laag water: 9.04 en 21.21 uur. Maandag 9 October: Hoog water: 1.57 en 14.20 uur. Laag water: 9.59 en 22-14 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1