Haarlems Dagblad Amerikanen over de breedtegraad na fiat van UNO-assemblée Haarlems Dagblad R.LS.-troepen vlak bij stad Ambon, binnen enkele dagen een oplossing jaargang No. 19674 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 22230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 9 October 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <Dprcttjte ïjaarlematbe Courant (airato (6*6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Laatste oproep tot capitulatie aan de Noord-Koreaanse regering WASHINGTON/TOKIO, 8 October. Een dag nadat de Algemene Vergadering van de UNO het achtmogendheden-voorstel ten aanzien van Korea had aangenomen (Zaterdag), waarin een stilzwijgende goedkeuring besloten ligt tot voortzetting van de strijd op Noord-Koreaans gebied, heeft Mac Arthur een „laatste oproep" gericht tot Noord-Koreaanse regering om te capituleren, onder bedreiging van „de nood- iake!ijke militaire actie om de besluiten der UNO-vergadering ten uitvoer te leggen", jlen neemt aan dat deze actie, die de algehele bezetting van Korea beoogt, spoedig aal beginnen. Amerikaanse patrouilles zijn Zondagochtend reeds over de 38ste breedte graad gegaan voor verkenningen. Er wordt aangenomen dat de nieuwe actie met landingen in Noord-Korea gepaard zal gaan, daar op die wijze via het smalle Noord- Koreranse territorium snel contact zou kunnen worden gemaakt met de Zuid-Kore- aause legergroepen die aan de Oost-kust opereren en Wonsang zijn binnen getrokken. Deze veronderstelling vindt steun in het feit dat twee Amerikaanse divisies, die aan je landingen bij Seoel hebben deelgenomen, „uit het nieuws verdwenen zijn" en dus waarschijnlijk gereed worden gehouden voor optreden elders. Nadat de laatste stad voor de 38ste breedtegraad, Kaesong, in handen van de Amerikaanse mariniers was gevallen, hebben patrouilles Zondag deze „grens" overschreden, terwijl de hoofdmacht der Amerikanen zich verspreidde langs de Zuid kant van de breedtegraad en strategische posities innam. Intussen marcheerden de Zuid-Koreaanse divisies langs de Oostkust op en bereikten Wonsang zonder noemens waardige tegenstand te ontmoeten. Volgens de laatste berichten zijn zij in de buiten wijken binnengetrokken. MacArthurs boodschap De volledige tekst van MacArthurs bood schap aan de minister-president van de Noord-Koreaanse regering luidt: „Opdat de besluiten van de UNO uitge voerd kunnen worden met verder zo min mogelijk verlies aan levens en vernieling van bezit doe ik als opperbevelhebber der UNO voor de laatste kéer een beroep op u en de onder uw bevel staande strijd krachten, in welk deel van Korea zij zich ook bevinden, onmiddellijk uw wapens neer te leggen en de vijandelijkheden te staken. Ik doe een beroep op alle Noord- Koreanen, volledig met de UNO samen te werken bij het instellen van een verenigde onafhankelijke en democratische regering in Korea, verzekerd als ik ervan ben, dat zij rechtvaardig zullen worden behandeld en dat de UNO alle delen van een verenigd Korea zal helpen en aan het herstel zal werken. Wanneer gij niet onmiddellijk uit naam van de Noord-Koreaanse regering ant woordt, zal ik ■onmiddellijk mijtn maatrege len nemen tot het uitvoeren van de nood zakelijke militaire actie om de besluiten van de UNO in practijlc te brengen". Radio-Pjongjang heeft medegedeeld, dat Amerikaanse troepen de 38ste breedte graad hebben overschreden. Noord-Kore aanse troepen hebben zich op betere stel lingen teruggetrokken en ontwikkelen een tegenaanval tegen de Amerikanen, die in het gebied van Kaesong de breedtegraad over trokken, aldus dit radiobericht. De Amerikaanse eerste cavaleriedivisie is boven de 38ste breedtegraad ten Noorden en Noord-Oosten van Kaesong opgerukt en ontmoette onverwachte tegenstand van ingegraven Noord-Koreanen. Hulp gevraagd De Amerikaanse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, Warren Austin, heeft Zaterdagavond via de radio van de UNO opgeroepen tot onmiddellijke hulpver lening aan Korea. Hij vroeg tarwe, gerst, suiker, zout, kleding, dekking en medica menten. De Griekse ambassade te Washington heeft medegedeeld, dat de UNO een Grieks aanbod van troepen voor Korea heeft aan vaard. Het Griekse contingent zou drie a vijfduizend man tellen. Turkije sluit grens met Bulgarije Turkse minderheid uit Bulgarije gewezen De Turkse regering heeft de grens met Bulgarije Zondagochtend vroeg gesloten. De Turkse troepen kregen instructie „in dien nodig te schieten" om de sluiting van de grens te verzekeren en om aldus het binnenkomen in Turkije van alle personen, die zouden trachten de grens te overschrij den, te verhinderen, aldus verneemt Reuter uit welingelichte Turkse legerkringen. De spanning tussen Turkije en Bulgarije is groter geworden in verband met het Bulgaarse voornemen om 250.000 Turken, die in Bulgarije wonen, naar Turkije terug te zenden. De Turkse minister van Binnenlandse Zaken, Ruknettin Nas Uhioglu, verklaarde tegenover Reuter: „Wij hebben immigran ten, die visa hadden, opgenomen, maar nu er grote massa's personen aankomen zon der visa hebben wij moeten besluiten tij delijk alle verbindingen met Bulgarije te verbreken". Op tien Augustus vroeg Bulgarije aan Turkije de toelating binnen drie maanden van 250.000 Mohammedanen van Turkse oorsprong. Turkije achtte de tijdslimiet te krap en verzocht om onderhandelingen. Volgens het Turkse antwoord was Tur kije bereid de repatriëring van de Turkse minderheid in Bulgarije te aanvaarden, mits deze in een redelijke tijd zou kunnen geschieden en Bulgarije bepaalde voor waarden in acht nam. Volgens een nieuwe Bulgaarse nota van 22 September waren er geen behoorlijke visa aan de Turkse minderheid uitgereikt en was het duidelijk, dat de Turkse rege ring haar onderdanen niet wilde terug nemen. Polen verwerpt West-Duits protest De Poolse militaire missie in Berlijn heeft een protest van de West-Duitse rege ring tegen de Pool-Oost-Duitse overeen komst over de Oder-Neissegrens van de hand gewezen „daar de zelf benoemde re gering van Bonn niet competent wordt ge acht commentaar te leveren". Het betreffende West-Duitse protest was door de Westelijke geallieerde hoge com missie aan de militaire missies van Polen en Tsjechoslowakije alsmede aan de Sovjet Russische opperbevelhebber in Duitsland overhandigd. De commissie zei hierbij, dat te Potsdam overeengekomen was, dat de uiteindelijke grenzen van Duitsland in een vredesver drag vastgesteld dienden te worden. De Po.ols-Oost-Duitse overeenkomst betekende dus een schending van deze viermogend- hedenovereenkomst. Turkije in de Veiligheidsraad Turkije is met 53 stemmen van de 60 gekozen als niet-permanent lid van de Veiligheidsraad. Aan deze stemming wa ren dertien stemmingen vooraf gegaan, waarbij geen der beide landen de vereiste meerderheid had verkregen. Zaterdag deelde de Libanon mede, dat het zich terug trok als candidaat. Oost-Duitse staat een jaar oud Zaterdag is de eerste verjaardag gevierd van de Oost-Duitse staat. De Duitsers in de Oostelijke zóne hadden hiervoor van staatswege een vrije dag gekregen. Er werden overal openluchtfeesten gegeven en officiële recepties gehouden. Vele inwoners van de Oostelijke sector van Berlijn en de Sovjet-Russische zóne gebruikten hun vrije dag om een bezoek te brengen aan de industriële jaarbeurs, die vorige week in West-Berlijn geopend is. Aan de vooravond van de feestdag was een regen van anti-communistische pam fletten, in raketten afgevuurd, in de Rus sische sector van Berlijn neergekomen. Ook de propaganda-actie van West-Berlijn uit met zogenaamde „rakettentreinen" vond doorgang ondanks de door de Oost-Ber- lijnse politie getroffen voorzorgsmaat regelen. Treinen die van West- naar Oost- Berlijn gaan zijn in de afgelopen week namelijk uitgerust geworden met minia tuur raket-apparaten, waarmede op Ooste lijk gebied kokers worden afgeschoten met anti-communistische vlugschriften. Gestrand tankschip moest 75 ton olie overboord zetten Het 397 ton metende motortankschip „Oberalt", dat met gasolie op weg was van Rotterdam naar Bruinisse, is op de Kram merplaat omhoog gevaren. Nadat Zater dagnacht 75 ton olie overboord was ge gooid is het gelukt het schip los te trek ken. Het schip was toen op twee plaatsen gebroken, maar kon toch nog naar de vluchthaven te Zijpe worden gesleept. Heden Laatste rit van locaaltje over de Veluwe Evenals dit met enkele andere onrenda bele spoorlijnen het geval is, is ook de lijn Apeldoorn-Zwolle met ingang van de win- terdienst voor personenvervoer opgeheven. Vooral sinds de Veluwse Autddienst een dochteronderneming der Nederlandse Spoorwegen een halfuurdienst per autobus op hetzelfde traject ging onder houden, ging het personenvervoer steeds meer achteruit, zodat al geruimen tijd slechts met één personenrijtuig werd ge reden. Zaterdagavond liepen uit beide richtin gen de laatste treinen, welke aan de tus- tengelegen stations vrij veel belangstelling trokken en veel beter dan anders waren bezet, omdat velen de „begrafenis" wilden meemaken. Overigens viel er niet veel te beleven. Een geïmproviseerde afscheidszang hier, enig rouwbeklag daar was het enig heel. half of helemaal niet officiële ceremoniëel op deze laatste rit. Een paar maal extra stoppen omdat er een passagier aan de noodrem had getrok ken vormde de enige „attractie". In Apel doorn werd de uitstappenden toegestaan het plaatsbewijs als historisch document te behouden. Het telefoonnummer van is 15295 voor alle afdelingen Dit nieuwe nummer staat nog niet in de gids. Alie oude nummers zijn vervallen Het woord is aan. O tt o Weiss: Door het ongeluk van duizenden worden wij minder geroerd dan door het ongeluk van één enkele Minister Leimena terug van de Molukken De bevolking van de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel is uit de bergenwaar zij tijdens het gevecht om de stad tussen de Noord-Koreanen en de UNO-troepen bescherming zocht, teruggekeerd. Waar eens hun woningen waren, treffen zij nu veelal puinhopen aan. UNO-Assemblée aanvaardt plan voor Korea De Algemene Vergadering van de UNO heeft Zaterdag niet 47 tegen 5 stemmen bij 8 onthoudingen het acht-mogendheden- plan voor Korea aangenomen. Het acht-mogendhedenvoorstel omvat de volgende aanbevelingen: Alle partijen en vertegenwoordigende lichamen in Noord en Zuid-Korea moeten samenwerken voor het herstellen van de vrede, het houden van verkiezingen en het instellen van een verenigde regering. De strijdkrachten van de UNO zullen alleen in Korea blijven daar waar dit nodig is om de doelstellingen van de reso lutie te bereiken. Een nieuwe commissie voor Korea zal worden ingesteld, bestaande uit vertegen woordigers van Australië, Chili, Neder land, Pakistan, de Philippijnen, Turkije en Thailand. De nodige maatregelen zullen worden genomen voor de economische wederop bouw van Korea. Over al deze aanbeve lingen werd apart gestemd. Later werd het acht-mogendhedenplan in zijn geheel aan vaard. India, Egypte, Saoedi-Arabië, Yemen, Joegoslavië, Indonesië, de Libanon en Syrië onthielden zich. De Algemene Vergadering verwierp met 48 tegen 5 stemmen bij zeven onthoudin gen, de Sovjet-Russische resolutie tot terugtrekking van alle buitenlandse troe pen uit Korea. Tegen het acht-mogendhedenvoorstel werd alleen gestemd door de Sovjet-Unie en haar satellieten. India weigert een zetel Te New Delhi wordt van officiële zijde vernomen, dat India de zetel, welke aan dit land in de commissie van de UNO voor Korea was toebedacht, weigerde in te nemen. India heeft zich bij de stemming over het acht-mogendhedenvoorstel, dat de in stelling van deze nieuwe commissie in hield, van stemming onthouden. De Indiase gedelegeerde, Rau, verklaar de, dat India grotelijks bezorgd is over het gedeelte van het plan, dat machtiging geeft tot bezetting van Noord-Korea. Amerikaanse verliezen in de strijd om Seoel De laatste Amerikaanse verlieslost maakt melding van 255 doden, 822 in de strijd gewonden, 73 vermisten, 48 niet in de strijd gewonden en 13 krijgsgevangenen. Dit is de grootste Amerikaanse verlieslijst in de Koreaanse oorlog. De hoge verliezen vin den hun oorzaak in de strijd om Seoel en de daaraan voorafgegane landingen, aldus een toelichting. Staking in West-Duits waterverkeer De West-Duitse vakvereniging van open bare diensten, transport en verkeer over weegt de staking bij de scheepvaart, die drie dagen geleden uitbrak, tot de gehele openbare dienst uit te breiden wanneer de door de Bondsregering genomen maatrege len voor noodbediening van de sluizen niet worden ingetrokken. Een woordvoerder van het ministerie van Verkeer heeft Zaterdag medegedeeld, dat het scheepsverkeer van en naar de havens van Hamburg en Bremen ongehinderd voortgang vindt. Alleen de haven van Emden kan niet worden aangedaan door dat het personeel van de grote zeesluizen zich bij de staking heeft aangesloten. Het vervoer van steenkool uit het Rukr- gebied is verzekerd. Ook de haven van Luebeck is versperd doordat het personeel van de draaibrug in staking is gegaan. De West-Duitse regering heeft vertegen woordigers van de vakbonden uitgenodigd voor een bespreking te Köningsstein bij Frankfort op 10 October. Nu de Noord Koreaanse troepen, die hen uit hun woonsteden hadden verdreven, door de verbonden legers zijn teruggesla gen, komen de gevluchte Zuid-Koreanen weer naar hun dorpen en steden terug. Ondanks zijn hoge leeftijd nam deze Zuid- Koreaanse boer een vermoeid meisje op de rug. Amerikaans plan voor een UNO-leger Een Amerikaans plan, gesteund door Engeland en Frankrijk, dat voorziet in oprichting van een UNO-leger is te Flushing Meadows, het hoofdkwartier der UNO, bekend gemaakt. Het zal bij de politieke commissie der UNO worden ingediend, wanneer deze vandaag bijeenkomt om de discussies te openen over het voorstel van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dean Acheson, voor uitbreiding van de bevoegdheden van de Algemene Vergade ring ten opzichte van aggressie, indien de Veiligheidsraad geen maatregelen zou kunnen nemen als gevolg van een veto. Volgens het thans bekend gemaakte Amerikaanse plan zou er, in géval van een veto in de Veiligheidsraad, een com missie van negen tot veertien leden moe ten worden ingesteld, welke waarnemin gen zou moeten verrichten en rapport uit brengen aangaande, de toestand in een ge bied, waar een internationale spanning zou heersen. De commissie zou elk lid staat dan uitnodigen „een onderzoek in te stellen naar zijn hulpbronnen om de aard en omvang te kunnen bepalen van de hulp, die het zou kunnen bieden ter on dersteuning van maatregelen der UNO voor het herstel van de internationale vrede en veiligheid". De commissie zou voorts aanbevelen, dat „elk lid binnen het kader van zijn na tionale strijdkrachten elementen zou heb ben, die zodanig opgeleid en georganiseerd zouden zijn, dat zij snel beschikbaar zou den kunnen zijn voor dienst als een een heid of eenheden van de UNO na een aan- beveling van de Veiligheidsraad of de Al gemene Vergadering, onverminderd het gebruik van dergelijke elementen ter uit oefening van het recht van individuele of collectieve verdediging". Dit is de nadere detaillering van het plan dat Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, in de UNO- vergadering heeft aangekondigd. Handgranaten in communisti sche vergadering geworpen Zondagnamiddag zijn tijdens een verga dering te Auch (Frankrijk) van de com- munistische partij, terwijl de voorzitter van de communistische parlementsfractie Jacques Duclos, het woord voerde, twee handgranaten geworpen. Onder de 700 a 800 aanwezigen werden tien personen licht gewond. Naar de politie verklaart, is niet geble ken, dat een aanslag op het leven van Duclos gepleegd is. De projectielen waren twee oefengranaten, die door drie jonge mannen werden geworpen. Zij wisten zo snel in een auto te ontkomen, dat men het nummer niet kon opnemen. Een der ge wonden bevindt zich in een ernstige toe stand. DJAKARTA, 7 October (Aneta). Mi nister Leimena, die pas van de Zuid- Molukken'is teruggekeerd en hedenochtend aan het Indonesische kabinet rapport heeft uitgebracht, deelde aan Aneta mede, dat het grootste deel van Ambon door de In donesische strijdkrachten bezet was. Toen hij vertrok, was de voorhoede 15 km ten Noorden van de stad Ambon, aldus de heer Leimena, die voorts zei, dat de minis ter van Buitenlandse Zaken van de „repu bliek Zuid-Molukken", dr. Soumokil, naar Ceram was gegaan, waar hij thans in het oerwoud verblijf houdt. De kwestie-Ambon zou volgens Leimena waarschijnlijk bin nen enkele dagen opgelost zijn. Het bureau Zuid-Molukken in Den Haag heeft van de regering te Ambon het vol gende telegram ontvangen: „Zaterdagavond om 7 uur werd Hitoé heroverd. Vijand vlucht naar het Noorden, waarbij op de smalle wegen veel mensen, wapens en voedsel in onze handen vallen. Na de veroverde plaatsen op Ceram, waar van wij Donderdag melding maakten, staan onze troepen thans vlak voor Piroe aan de kust. Radio-Ambon roept viermaal per daj Ambonnese militairen buiten de Zuid- Molukken op en verzoekt hen onmiddellijk naar het vaderland terug te keren", tot zover het telegram. In verband met de onrust onder de Am- bonese militairen op Java heeft de ver tegenwoordiger van de Zuid-Molukken in Den Haag zich telegrafisch in verbinding gesteld met de UNO-commissie met het verzoek te willen bemiddelen, opdat de General Sturgis morgen in Amsterdam Het troepenschip „General S. D. Sturgis" wordt in de komende nacht voor IJmuiden verwacht. De ontscheping der opvarenden zal, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, Dinsdagmiddag om 13 uur in de haven van Amsterdam beginnen. Auto reed het water in Bestuurder verdronken De 39-jarige L. B. de B., firmant van een gloeilampenfabriek te Tilburg, is heden morgen met een door hem bestuurde per sonenauto in het Wilhelminakanaal gere den. Personen, die het ongeluk hadden zien gebeuren, probeerden de bestuurder te redden. Het bleek hun dat drie der portie ren aan de binnenzijde gesloten waren. Het vierde kon men niet openen omdat het klemde. Hierdoor duurde het een kwartier voor men de bestuurder uit de auto had gehaald. Hij was toen reeds verdronken. De heer De B. was gehuwd en had één kind. Inbrekers maken voor 60.000.— aan juwelen buit Inbrekers hebben Zaterdagavond in Den Haag juwelen tot een waarde van zestig duizend gulden buit gemaakt. Toen de fa milie W., die aan de Waalsdorperweg in Den Haag woont, naar de bioscoop was, drongen inbrekers de woning van de ach terzijde binnen. Zij doorzochten alle ka mers en verdwenen met een groot aantal kostbare juwelen en sieraden. onderhandelingen over de huidige moeilijk heden kunnen beginnen. Indien de UNO- commissie vrijgeleide wil verstrekken voor afgevaardigden van de republiek Zuid- Molukken, willen deze zich naar Djakarta begeven. In kringen te Djakarta wordt vernomen, dat het antwoord op de brief van de UNO- commissie aan de Indonesische regering, waarin beëindiging van de vijandelijk heden op Ambon gevraagd wordt en be middeling wordt aangeboden, niet voor heden zou worden overhandigd. De minister-president, mr. Moh. Natsir, heeft tegenover de correspondent van Agence France Presse verklaard, dat Dja karta een onderzoek naar de bevoegdheden van de commisse instelde alvorens een definitief antwoord te geven. Derde vredes-studiecongres De Nederlandse Beweging tot bevorde ring van Internationale Vrede en Interna tionale Veiligheid (N.B.I.V.) zal op 10 en 11 November in Den Haag haar derde stu diecongres houden. Er zullen drie inleidingen gehouden wor den over: „Oorlogsmisdadigers en Neuren berg", „Inperking der Staatssouvereiniteit" en „De Internationale Beweging voor Vrede en Veiligheid". Als inleiders zullen optreden mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, procu reur-generaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie en president van de arrondisse- ments-rechtbank te Haarlem; prof. mr. L. V. de Block, griffier van de Eerste Kamer, en ds. J. B. Th. Hugenholtz, predikant dei- Nederlands Hervormde Gemeente te Am- merstol. West-Duitse zönegrenzen vèrdwijnen De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John McCloy, heeft op een con ferentie van functionarissen van de Ame rikaanse Hoge Commissie doen uitkomen, dat de grenzen tussen de Westelijke bezet tingszones zullen worden opgeheven tege lijk met de versterking van de Westelijke geallieerde troepen in Duitsland. Hij spoorde de functionarissen aan, zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken in de andere Westelenke zónes. De „Zuiderkruis" bracht 1620 militairen terug Aan de Lloydkade te Rotterdam begon hedenmorgen de ontscheping van het troe pentransportschip „Zuiderkruis", dat 1620 militairen van Indonesië naar Nederland terugbracht. De „Zuiderkruis" is op 26 Mei uit Neder land vertrokken en heeft in Indonesië 11.000 voormalige K.N.I.L.-militairen en gezins leden vervoerd. Roofoverval was gefingeerd Donderdagmorgen kwam mevrouw S. uit Sittard bij de politie met het verhaal dat zij het slachtoffer was geworden van een roofoverval. Een man zou haar 's mor gens hebben overvallen en er met haar handtas met 100 vandoor zijn gegaan. De recherche ontdekte weldra dat de vrouw het verhaal had gefantaseerd. Zij kreeg in het begin van de week 100 gulden extra van haar man, waarmee zij Donderdag een uitstapje naar Amster dam zou maken. De vrouw had Woensdag van de honderd gulden niets meer over. Aan haar man opbiechten dat zij het geld had opgemaakt, durfde zij niet. Zij trachtte bij jcennissen ƒ100 te lenen. Ook dit mis lukte. Toen verzon ze een roofoverval. Plaatsing van gedemobiliseer- den in het bedrijfsleven Mr. F. H. A. de Graaff, vice-voorzitter van de Raad van Bestuur in arbeidszaken, het overkoepelend orgaan van de Centrale Werkgeversorganisaties, heeft de commissie voor plaatsing van gedemobiliseerden in het bedrijfsleven geïnstalleerd. Deze commissie, wier taak het zal zijn naast de officiële bemiddeling extra hulp te verlenen bij de plaatsing van reserve officieren van de Koninklijke Landmacht, de Koninklijke Marine en het K.N.I.L. in het bedrijfsleven, is door de Raad van Be stuur in arbeidszaken ingesteld op verzoek van de minister van Sociale Zaken. Zij staat onder voorzitterschap van de heer J. C. Backer Overbeek, directeur van de N.V. Hollandse Stoomboot Mij. te Am sterdam en bestaat uit twintig leden, lei ders van ondernemingen uit alle sectoren van het bedrijfsleven. Het secretariaat van de commissie is gevestigd te 's-Grav?n- hage, Kneuterdijk 8. Kantoorbediende verduisterde ruim tienduizend gulden Voor de rechtbank te Middelburg stond de 36-jarige kantoorbediende J. B. uit Mid delburg terecht onder beschuldiging in dienst van de Nederlandse Heidemaat schappij gelden tot een totaal bedrag van f 10.640 te hebben verduisterd. B. bekende twee jaar lang bij het klaar maken van de loonzakjes voor de arbeiders geknoeid te hebben. Hij plaatste op de loonstaten de namen van lieden, die niet meer in dienst waren. Het geld stak hij in eigen zak. Het bleek, dat B. na de bevrijding als tweede luitenant der militaire administra tie in Indonesië ook verduisteringen had gepleegd, waarvoor hij door de krijgsraad werd veroordeeld tot een gedeeltelijk on voorwaardelijke, gedeeltelijk voorwaarde lijke straf. Het voorwaardelijke deel zal hij nu ook moeten uitzitten. Voorts moet hij nog voor de krijgsraad terecht staan we gens verduistering van f 2000 die hij pleeg de in de tijd, dat hij werkzaam was op het afwikkelingsbureau te Woerden. De Officier van Justitie eiste een ge vangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. W. F. P. Kurtz, bepleitte clementie. Volgens hem was het wangedrag van B. te wijten aan gezinsomstandigheden. De uitspraak volgt os 18 October. HET WEER AFGEBEELD Tussen Noord-Noorwegen en Groenland bevindt zich een diepe depressie, die langs de Noorse kust zware stormen heeft veroorzaakt. Deze depressie vult zich maar zeer langzaam op. Ten Noor den van de Azoren bevindt zich even eens een depressie die echter vanmorgen nog niet veel activiteit vertoonde. Mid den op de Oceaan bevindt zich een andere storing die ivordt veroorzaakt door het uitvloeien van koude lucht afkomstig uit het hoge Noorden. Deze koude lucht is op weg naar West-Europa. C'ONBEWOLKT ©LICHT 3£W HALF 3EV. ZWAAR BEW. GEHEEL 3EW NEERSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE OPUX SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE Weerbericht ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt té 10 uur: Geleidelijk toenemende bewolking met morgen enige regen. Zwakke tot matige, in de kuststreek later krachtige Zuid-Westelijke wind. Stijging van temperatuur. 10 October: Zon op 6.55 uur, onder 17.58 uur Maan op 5.15 uur, onder 17.28 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 9 October: Hoog water: 1.57 en 14.20 uur. Laag water: 9.57 en 22.14 uur. Dinsdag 10 October: Hoog water: 2.34 en 10.34 uur. Laag water: 14.55 en 22.54 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1