Schiphol krijgt volgend jaar radar De radio geeft Dinsdag AKKERTJES Critiek op behandeling van oorlogsmisdadigers lekker! Wereldn ieuws) I~ieuwe Uitgaven Maandag 9 October 1950 (Van onze luchtvaartmedewerker) Het is nu definitief bekend geworden dat de luchthaven Sohiphol volgend jaar voorzien zal worden van radar om bij slecht zicht de vliegtuigen binnen te lood sen, Dergelijke installaties zijn nog slechts op enkele van de grootste en drukste luchthavens ter wereld in gebruik. Men heeft er hier heel lang over beraadslaagd alvorens men er toe kon besluiten, niet alleen omdat het nog een kostbare aange legenheid is en een radarinstallatie een vrij omvangrijke bedieningsstaf vordert, maar ook omdat het systeem eigenlijk nog voortdurend in een ontwikkelingssta dium verkeerde en men niet graag de kans wilde lopen om door een te vroege aan schaffing een installatie te krijgen welke door nieuwe technische vindingen mis schien vrij spoedig weer verouderd zou zijn. Zulke escapades kunnen wij ons tegenwoordig nu eenmaal niet veroorlo ven. Het systeem dat men zal gebruiken is het z.g. GCA-systeem waarbij de letters GCA de afkorting vormen van Ground Controlled Approach (van de grond af ge leide nadering) en dat nu gedurende enkele jaren gelegenheid heeft gehad zijn waarde te bewijzen, o.a. ook te Berlijn tijdens de befaamde luchtbrug, waar dag en nacht door elke drie minuten een vlieg tuig moest worden binnengebracht. Overigens hangt die waarde sterk af van de bedieningsmanschappen, die in hun donkere kamertje op een verlicht scherm het naderende vliegtuig „zien". Zij nemen elke beweging van het toestel waar en lezen ook af op welke hoogte het zich bevindt en welke koers het vliegt. Eén van de mannen spi'eekt radiotelefo- nisch voortdurend met de piloot, deze instruerend wat hij moet doen om op de landingsbaan te komen. In deze geest: „U bent nu op drie kilometer afstand, aa- lingshoek goed. Ja uitstekend. Twee gra den naar links sturen, ja best, zakt nu iets te snel, daalsnelheid verminderen, ja. nu bent u weer op de goede lijn, afstand is nu twee kilometer". Enzovoort. Hierbij hangt veel af van de man die de landing leidt, de piloot moet vertrouwen kunnen hebben in die stem, die rustig en beslist moet klinken. Men moet zich voorstellen hoe hij daar in de cockpit zit. gespannen voorover gebogen met brandende ogen in de grijze massa turend en wetend dat hij elke seconde zeventig meter opschiet. De stem mag hem ook niet ettelijke seconden in de steek laten, ook niet als alles goed gaat, doch moet hem figuurlijk gesproken voortdurend bemoedigende en zekerheid gevende klopjes op de schouder geven. Gedurende de oorlog zijn de radiotech nici er in geslaagd en gemakkelijk was dat niet radiogolven op te wekken van de uiterst korte golflengten welke de radar mogelijk maakt. Wij zullen er hier niet aan beginnen te vertellen wat hiervoor technisch allemaal kwam kijken. Maar deze korte golven gedragen zich als het licht, laten zich door reflectoren richten en worden door een voorwerp op hun weg teruggekaatst. Niet het minst bewonde renswaardig was de wijze waarop men bij het opvangen van de „echo" het uiterst korte tijdsverloop tussen uitzenden en ont vangen langs electronische weg wist te méten om hieruit de afstand van het be trokken voorwerpen te berekenen. Want de voortplantingssnelheid van de golven is even groot als die van het licht: 300:000 km per seconde! Door middel van kathode- straalbuizen, op het scherm waarvan het vliegtuig als een lichtend puntje ver schijnt. is onmiddellijk af te lezen waar dit laatste zich bevindt en hoe het vliegt. Zijn er meer vliegtuigen, zodat men meer puntjes ziet, dan wordt aan één daarvan opgedragen even een bepaalde manoeuvre uit te voeren, waaruit dan onmiddellijk blijkt welk puntje men moet hebben. Nu moet men niet denken dat de radar in staat is de vliegtuigen onder alle weersomstandigheden binnen te brengen. Dat is nog met geen enkel systeem moge lijk. Het minimum zicht dat nodig is, be draagt vijftig meter. De radarman brengt de vlieger tot 50 meter boven de grond en tot enkele honderden meters voor het be gin van de landingsbaan, de eigenlijke landing moet hij zelf uitvoeren. Belangrijk is dan ook tevens dat de baan is gemar keerd door een verlichting, welke goed door de mist heen dringt zonder te ver blinden. Zo vult het ene het andere aan. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 HILVERSUM I. 402 ML 7.00_Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kinderen. 10.1-5 Populair concert. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Piano. 14.30 Residentie Orkest. 15.20 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Metropole orkest. 18.15 Klokkenspel. 18.25 Platen. 18.30 Radio volksuniversiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Dit is leven. 19.23 Platen. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Radio Philharmonisch orkest. 21.50 Clavecimbel. 22.20 Dubbelkwar- tet, 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gj-mnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Financieel overzicht. 13.25 Promenade orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17,15 De stem van Amerika. 17.45 Regeringsuitzen ding. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Fanfare-orkest. 19 25 Paris vous parle. 19.30 Musette-orkest. 20 00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Êlaten. 22.00 Causerie. 22.15 Viool en piano. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Zang. 12.30 Weerberichten. 12.32 Muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.30 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 15.00 Voor kinderen. 15.30 Platen. 16.00 Omroeporkest en soliste. 17.00 Nieuws. 1,7.10 Platen. 17.15 Voor kinde ren. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19 30 Balletmuziek. 19.45 Platen. 19.50 Spotvogels. 20.00 Hoorspel met muziek. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Licht orkest. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Omroep Sym- phonie-orkest Dat geldt ook voor de reeds bestaande radiosystemen voor landingen met slecht zicht, die gehandhaafd blijven en de vlie gers een extra controle verschaffen. Een voordeel van het GCA-systeem tegenover andere systemen is d3t de vliegtuigen er geen bijzondere boordïnstallatie voor nodig hebben. Met een installatie voor radio telefonie moet elk verkeersvliegtuig van zelfsprekend reeds lang zijn uitgerust. Het zal overigens r.iet noodzakelijk zijn dat een vlieger bij slecht weer van radar gebruik maakt wanneer hij gaat landen. Er zijn thans reeds drie verschil lende landingssystemen op Schiphol in gebruik en de gezagvoerder beslist welke daarvan hem zal bijstaan. In het verleden is over GCA en andere systemen veel pro en contra gedebatteerd en er waren maatschappijen die hun ge zagvoerders verboden van de radar ge bruik te maken. Men redeneerde dat de verantwoordelijkheid geheel en al bij de gezagvoerder moest berusten en niet bij een paar mannen op de grond die eens even zouden vertellen wat hij te doen had. Maar langzamerhand heeft de practijk toch wei net nodige vertrouwen in de nieuwe techniek gebracht. Bovendien is gebleken dat bij een juist gebruik de GCA in korter tijd een vliegtuig kan binnen brengen dan een radiolandingsbaken en ook dat feit sprak een woordje mee, om dat hier de portemonnaie in het geding kwam. Want de kosten voor GCA (waar aan de luchtvaartmaatschappijen natuur lijk moeten mee betalen) mogen dan hoog zijn, ook het langer dan noodzakelijk in de lucht zijn van een vliegtuig kost geld. Voor een viermotorig vliegtuig zo iets van 25 gulden voor elke minuut. ADVERTENTIE Een barstende hoofd- pijn.een slopende ze nuwpijn, een tergende kiespijn over vallen U soms op het meest onge legen ogenblik. Neem dan één of twee „AKKERTJES" en in tien minu ten voelt U de pijn als het ware van U afglijden. „AKKERTJES" zijn ware pijn verjagers, die Uw maag niet ver moeien en hart noch nieren aantasten. helpen direct Nederlander vermoord bij Bondowoso Een speciale medewerker te Soerabaja telegrafeert: Vrijdagmiddag werd tijdens'een incident op de tabaksonderneming Tamanan nabij Bondowoso de administrateur W. E. J. Eil- bracht vermoord, tej'wül de employé Re-? verman ernstig werd gewónd. Laatstge noemde verkeert echter niet in levens gevaar. Bleef de AKU in 1939 een half-Duitse onderneming Proces in Arnhem heden begonnen Voor de rechtbank te Arnhem werd Zaterdag de zaak behandeld, aanhangig gemaakt door de heer D. Bingham te New York tegen de Algemene Kunstzijde Unie N.V. (de AKU ie Arnhem). In de op 24 Augustus te Amsterdam ge houden jaarlijkse vergadering van aan deelhouders der AKU heeft deze zaak reeds veel stof doen opwaaien. De heer Bingham, die voor de oorlog in nauwe relatie met de AKU stond, had een voor stel ingediend, waarin hij een ernstig ver moeden uitsprak, dat het aftreden in de herfst van 1939 van de toenmalige Duitse leden van het bestuur der AKU als camou flage bedoeld was, aangezien deze heren, ook na hun aftreden, vergaderingen van de raad van commissarissen en van de gedelegeerden bleven bijwonen en ble ven deelnemen aan besprekingen betref fende het beheer der maatschappij als voorheen. Voorts uitte hij het vermoeden, dat tot deze gedragslijn besloten werd om de Britse en andere geallieerde regeringen te misleiden, opdat de maatschappij geen moeilijkheden zou ondervinden met de invoer van grondstoffen en de uitvoer van haar fabrikaten, doch dat daartegenover de Duitse regering ten volle ingelicht werd over de ware toestand op dat ogenblik. Dientengevolge zou de Nederlandse rege ring volkomen onjuiste inlichtingen van de vennootschap hebben ontvangen en ha rerzijds aan de Amerikaanse regering een verkeerde voorstelling van zaken hebben gegeven. De heer Bingham gaf als zijn mening te kennen, dat hiermede afbreuk is gedaan aan de werkelijke belangen en de reputatie der vennootschap en stelde daarom voor een volledig onderzoek te doen instellen naar de feiten door een ereraad van drie leden, te benoemen door de minister van financiën. De vergadering heeft zich over dit voor stel niet definitief uitgesproken. Besloten werd het voorstel aan te houden tot de eerstvolgende aandeelhoudersvergadering der AKU, nadat uitspraak zal zijn gedaan in het te Arnhem aanhangige proces en nadat het door de regering eventueel in te stellen onderzoek zal zijn voltooid. De rechtbank zal op 16 November uit spraak doen. Voor het asthmatische kind Deze stichting, kortweg A.V.A.K. ge noemd en vroege bekend als het Zwitsers- Nederlands Asthmafonds, heeft de beschik king gekregen over het bekende rusthuis „Heideheuvel" te Hilversum, eigendom van de Noordhollandse vereniging Het Witte Kruis, waar asthmatische kinderen zullen kunnen worden opgenomen. De me dische behandeling en het toezicht zullen in handen liggen van op het gebied der asthma ervaren medici. De kinderen zullen in Hilversum het normale school-onderwijs kunnen volgen en bij het huiswerk door internaatleiders worden bijgestaan. Naar Zwitserland zal de A.V.A.K. slechts kinderen uitzenden, wanneer een behande ling in Nederland geen baat heeft opge leverd. Op de erebegraafplaats te Leeuwen Beneden vond Zondag de jaarlijkse plechtige herdenking van de gevallenen van het Regiment Stoottroepen plaats. Een overzicht van de plechtigheid tijdens de toespraak van de Staatssecretaris van Oorlog mr. W. H. Fockema Andreae. Gavonden granaat ontplofte; zevenjarige jongen omgekomen Drie kinderen van de landbouwer J. Langen te Weiten (Zuid-Limburg) speel den Zondag voor de deur van de ouderlijke woning met een projectiel, dat zij gevon den hadden. De granaat ontplofte, ten ge volge waarvan de zevenjarige, oudste zoon uit het gezin op slag werd gedood. De beide andere kinderen liepen geen letsel op. Amerika geeft dertien mijnenvegers aan Nederland Naar het A.N.P. verneemt hebben de Verenigde Staten dertien mijnenvegers aan de Koninklijke Marine aangeboden. Het is nog niet bekend wanneer deze schepen zullen worden overgedragen. Korea-vrijwilligers vertrekken waarschijnlijk op 20 October De vrijwilligers voor Korea zullen om streeks 20 October in Rotterdam scheep gaan. Naar alle waarschijnlijkheid zal' het vervoer met het troepentransportschip Zuiderkruis geschieden. De auteursrechten voor „ingeblikte" muziek De president van de Amsterdamse ar rondissementsrechtbank heeft in kort ge ding vonnis gewezen in een proces tussen de stichting „Stemra" (Stichting tot ex ploitatie van mechanische reproductie rechten der auteurs) en de Nederlandse Radio Unie en vijf omroepverenigingen. Het vonnis houdt in, dat de radio om roepverenigingen uitsluitend gebruik mo gen maken van door haar zelf vervaardig de platen en banden eigen opnamen voor de éérste uitzending of daarmee ver band houdende herhalingen binnen acht dagen. De president stelde een dwangsom van f 2000 voor elke overtreding. De Stemra kreeg de verplichting de zaak bin nen vier weken bij de gewone rechter aan hangig te maken. In zijn vonnis wijdt de president tevens aandacht aan de Berner conventie, die de radio voor de zogenaamde „uitgestelde uit zending" vrijheid van handelen gaf om haar daardoor een mechanisch hulpmiddel aan de hand te doen. De regeling van deze bepaling werd overgelaten aan de regerin gen der betrokken landen en in Nederland heeft de regering daaromtrent nog geen uitspraak gedaan. De president is in zijn vonnis de mening toegedaan, dat het her halen en steeds weer herhalen van de eigen opnamen „geen uitgestelde uitzending" krachtens de Berner conventie moet wor den geacht. Twee Nederlandse circussen overtraden deviezen-voorschriften De economische rechter te Amsterdam, mr. C. H. Plug, heeft de heer F. Mikker.ie, die op het ogenblik met zijn circus voor stellingen geeft in Italië, wegens diverse overtredingen van de deviezenbepalingen bij verstek veroordeeld tot een geldboete van 5000 subs. 4 maanden. De raadsman mr. Kymmell gaf voor de zitting een korte uiteenzetting van wat hij noemde „een felle concurrentiestrijd tussen de circussen Mikkenie en Strassburger, die elkaar zoveel mogelijk in het vaarwater zitten". Bëidb 'circussen hadden het niet zo nauw genomen met de diviezenbepa-f lingen. hetgeen voor dit soort bedrijven ook uiterst moeilijk is en beide directeuren was destijds voor overtredingen in 1946, 1947 en 1948 een boete opgelegd van 50.000. Later was door de justitie een minnelijke schikking voorgesteld, waarbij de overtreders slechts 10 procent, zijndè 5000 moesten betalen. Circus Strassburger had deze boete intussen betaald, circus Mikkenie echter niet wegens de moeilijk heden, die dit circus in Frankrijk had on dervonden. Volgens mr. Kymmell beschik te Mikkenie niet over dit bedrag in Neder-^ land, terwijl hij in het buitenland optrad. Wel beschikte hij over een flink bedrag aan peseta's, verdiend in Spanje, waar hij verleden jaar mef succes voorstellingen had gegeven. De Nederlandse bank wenste deze echter niet te accepteren. Tenslotte had mr. Kymmell 5000 voor Mikkenie geleend in Nederland, maar toen wenste men het geld niet meer in ontvangst te nemen, De Officier van Justitie, mr. W. A. J. M. Smit, zeide volkomen te begrijpen, .dat het voor een circus moeilijk is aan alle inge wikkelde deviezenbepalingen te voldoen. Voor circusbedrijven wenste hij dus wel het een en ander door de vingers te zien, doch Mikkenie „heeft het wel erg bont gemaakt en heeft zich zeer weinig van de deviezenbepalingen aangetrokken". Zo was aan Mikkenie tenslotte onder meer ten laste gelegd, dat hij in België heeft be schikt over een half millioen Belgische francs zonder vergunning van de Neder landse bank. Voorts had hij voor de ver koop aan een Frans circus van enige zijner paarden beschikt over een bedrag van ƒ20.000 in Nederlandse valuta, terwijl hiervoor geen Franse francs aan de Neder landse Bank waren afgedragen. De officier eiste tenslotte ƒ5000 boete en de politie rechter deed conform deze eis "uitspraak. Duitse pers ageert tegen Nederland Het in Wuppertal verschijnende liberale blad West-Deutsche Rundschau bevat een uiterst scherpe aanval op Nederland wegens de behandeling, die 150 Duitse oorlogsmisdadigers, welke zich nog in Nederlandse gevangenissen zouden bevin den, zouden ondergaan. Het blad zegt, dat er van deze oorlogsmisdadigers elf ter dood zijn veroordeeld en vijf tot levenslang; anderen zouden nog altijd op hun berech ting in eerste instantie wachten. De West-Deutsche Rundschau schrijft onder meer: „Wat hebben deze mensen misdaan? Wat geeft de Nederlandse rege ring het recht Duitse vaders en zonen vijf jaren na einde van de oorlog te onderwer pen aan een procedure, die volgens ge tuigenis van voormalige tegenstanders en volgens de jongste ervaringen in de Koreaanse oorlog bijzonder twijfelachtig is? Kan men soldaten ervoor bestraffen, dat zij het ongeluk hebben gehad onder dwang van militaire verhoudingen in het veld te zijn gebracht tegen .verzetsgroepen in bezet gebied? In Holland zitten altijd nog mensen die geen genade vragen, doch slechts een rechtsgeldige behandeling. Een Duitse raadsman wordt hen geweigerd. Er ,zijn gevallen bekend geworden waarin in eerste instantie niet beëdigde getuigen- ADVERTENTIE Gezond èn ROOSENDAAL HOLLAND - TURNHOUT BELGIË MONTEUX DIRIGEERT CONCERT VOOR NIET-AMSTERDAMMERS Op Zondag 15 October geeft het Con certgebouw-Orkest wederom een uitvoe ring voor niet-Amsterdammers als begin van een nieuwe serie. Verleden jaar heeft deze proefneming veel succes opgeleverd, zodat tot voortzetting van deze bijzondere concerten is besloten. Het programma bestaat dit keer uit de ouverture „Euryanthe" van Weber, het Eerste Pianoconcert van Beethoven, de „Prélude a l'après-midi d'un faune" van Debussy en de Enigma-variaties van Elgar. Solistische medewerking verleent de pianist Theo van der Pas. Het geheel staat onder leiding van Pierre Monteux. verklaringen voldoende geacht werden voor veroordeling van Duitsers. Alle pogingen van de federale regering om een einde te maken aan deze onhoudbare toestanden, bleven zonder resultaat." Het Duitse blad betoogt voorts, dat na het verschijnen van de brochure van Van der Vaart-Smit het regiem voor de ge vangenen nog verscherpt zou zijn. Het blad meent verder dat de Neder landse bijzondere rechtspleging inbreuk maakt op het ook door Nederland in de Verenigde Naties erkende rechtsbeginsel, dat geen straf kan worden opgelegd zonder voorafgaande wet. De A.N.P. correspondent in West-Duits- land zegt hierover het volgende: Deze aanval op Nederland kan gezien worden in het licht van het streven der Duitse pers, om de behandeling van Duitse oorlogsmisdadigers door Westelijke gealli eerden als grof onrecht voor te stellen. Naar aanleiding van de bewering in het dagblad West-Deutsche Rundschau ver klaarde de West-Duitse minister van Justi tie, dr. Dehler, tegenover A.N.P., dat hij deze beschuldigingen volledig ongegrond acht. Dr. Dehler zeide, dat de bewering van het blad als zouden alle pogingen zijner regering om een einde te doen maken aan een beweerde onduldbare behandeling vergeefs zijn geweest, een onverantwoor delijke uiting is, waaraan geen enkfele officiële informatie ten grpnde kan liggen. Dr. Dehler herinnerde eraan, dat geruime tijd geleden een vertegenwoordiger van de Britse bezetting een onderzoek naar de behandeling van Duitse gevangenen in Nederland heeft ingesteld en daarbij" tot de overtuiging was gekomen, dat er generlei reden tot klachten was. Ook daarna heeft de Duitse regering volgens dr. Dehler geen reden tot klagen gehad. De Duitse regering heeft de overtuiging, aldus dr. Dehler, dat de Duitse gevangenen in Nederland in geen opzicht slechter worden behandeld dan Nederlandse gedetineerden. P. van Muyden overleden In de leeftijd van 54 jaar is te Amster dam overleden de heer P. van Muyden, voorzitter van de Algemene Nederlandse Diamantbewerkersbond en van het Inter nationaal Verbond van Diamantbewerkers. Hij was secretaris van het Koperen Stelen- fonds en bestuurslid van het sanatorium Zonnestraal. „Skaugum" en „New Austra lia" op weg naar Nederland Op 5 October is het troepenschip „Skau gum" met gerepatrieerde militairen uit Tandjong Priolc naar Nederland vertrok ken. Aan boord bevinden zich de 42ste Hulpverbandplaats-afdeling; de 42ste Ge nie Veldeompagnie, de 42ste zelfstandige infanterie-brigade verbindingsafdeling en' het 42ste maréchaussée-peloton. Tevens is op 5 October uit Indonesië naar Nederland vertrokken het stoomschip „New Australia" met 1647 repatriërende passa giers, waaronder militairen van het voor malige KNIL met hun gezinnen. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES PANDA MEESTEIDGEMASKERDE 30. Niemand zal zich er over verbazen dat Panda nu in de gevangenis geworpen werd, onder verdenking de Gemaskerde te zijn. Afschuwlijknietwaar? „Ik ben het niet! Jullie vergissen je!" riep hij nog, maar daar luisterde zelfs de gevangenbewaarder niet naar. De deur viel met een klap dicht, en daar zat hij nu! „Wat moet ik nu toch beginnen?" dacht hij. „Ze geloven me niet! Maar dat verbaast me eigenlijk ook niet. Als ik nu eens echt wél de Gemaskerde was, dan zou ik óók roepen dat ik hem niet was! Natuurlijk! Wat moet ik dan doen om geloofd te worden? Hmtja misschien zouden ze me geloven als ik zei wie dan wél de Gemaskerde is. Dat is Joris Goedbloed. Dat kan ik bewijzen! En als ik dat beweesdan zouden ze Joris opsluiten en mij laten lopenTja maar dan zou ik Joris Goedbloed moeten verraden.Nu ja, dat zou maar goed zijn ook. Hij is de Gemaskerde tenslotte! Ja, maar hij heeft van mij nooit iets ge stolen en hij is altijd heel aardig voor me geweest en hij heeft me voor mijn taxi be taald en hij heeft me een beurs gegeven. Ja, maar hij is een schurk! Ja, maar, ik kan hem niet verraden. Ja, maar hij heeft me nu toch lelijk in de steek gelaten O, wat is alles moeilijk!' dacht Panda. „Wat moet ik doen?" En intussen liep Joris Goedbloed, nog steeds als voddenkoopman vermomd, fijn door de vrije natuur. De koffers en de zak op zijn kar. „Ziezo!" dacht hij. „Dat is schitterend verlopen. Veni, vidi et emergo, mag ik in navolging der Ouden wel uitroepen. Nu ligt er een schitterende toekomst voor me! Hm tjawel jammer van dat kleine man neke, die Panda! Die heeft het lelijk ver knoeid! Die wilde mij verklikken, het klei ne spaantje! Nu moet hij het verder zelve maar weten. Hum.tja..maar toch. dat mannekemoet ik hem niet hmEn zo ivordt het ons duidelijk, dat ook Joris een innerlijke tweestrijd voerde._K.j. Order. Een Amerikaanse rederij te Phila delphia heeft de voormalige marine- •werf te Wilhelmshaven een order ge zonden voor de bouw van een tankboot van twintigduizend ion, zonder te weten dat deze werf reeds lang geleden op ge- allieerd bevel tot op de fundamenten gedemonteerd is. Men zoekt nu naar een uitvoerder die nog niet is afgevoerd, Door de grond gegaan. Te Ilsvik (bij Trondheim, in Noorwegen) is plotseling een kade van ongeveer 50 meter met kranen en al in het water verdwenen tengevolge van een aardverzakking. De kade werd gebruikt voor het laden van pyriet. Naar men schat is ongeveer 13.000 kubieke meter grond verzakt. Twee spoorbanen aan de kade zijn be- schadigd. Wassend water. Van de overstromingen van de Pakistanse rivieren Soetlej, Ravi en Utejenab zouden volgens mededelin<»en uit Karatsji een vijf millioen mensen te lijden hebben gehad. Naar schatting zijn duizenden dorpen door de overstromin- gen getroffen en is er voor een waarde van driehonderd-millioen gulden scha de aangericht aan de oogsten in de Poendsjaab, de voornaamste landbouw- provincie van Pakistan. Veel mensenle vens zijn gelukkig niet verloren gegaan. In rook opgegaan. Een van de grootste tabakspakhuizen in Frankrijk is Zater dagavond in Bethune in vlammen opgegaan. Vijfhonderd ton tabak, vol doende voor 300 millioen sigaretten, verbrandde en vele moderne machines gingen verloren. Tweehonderd brand weerlieden werden Zondagochtend vroeg het vuur meester. Volgens de eerste schattingen bedraagt de schade tussen 600 en 1.000 millioen francs. Onderscheiding. Uit Bogor (Buitenzorg) wordt bericht, dat de tweede luitenant van de APRI (Indonesische strijdkrach ten) J. C. Prinsen, over wie twee jaar geleden geregeld berichten in de pers verschenen wegens zijn desertie uit de Koninklijke Landmacht en aansluiting bij Indonesische guerilla's, ter gelegen heid van de Indonesische legerdag on derscheiden is met de Bintang Guerilla, In de boot. Een zwaardvis sprong gisteren bij Singapore in een vissersboot, beet de Maleise visser in zijn dij en maakte zich weer uit de vinnen. De visser moest in het ziekenhuis behandeld worden. Gesloten. Volgens mededeling uit Vaticaan se kringen zijn op de deuren van ver schillende kerken te Boedapest bordjes aangebracht, waarop staat: Gesloten, aangezien God niet bestaat. Tenminste zestien kerken te Boedapest zou men hebben moeten sluiten tengevolge'van de deportatie van de geestelijken. Wegvlieger. Picasso heeft beloofd voor het tweede wereldcongres van de commu nistische .strijders voor de vrede", dat van 13 tot 19 November te Londen zal worden gehouden, een nieuwe vredes duif te zullen ontwerpen om de voor uitgang van de beweging te symboli seren. Het zal nu ïnplaats van een zittende een wegvliegende duif worden, Feest. Talrijke bisschoppen, in het bijzon der uit Spanje, hebben de Paus verzocht de 14 feesten van de Rooms-Katholieke kalender met één te vermeerderen, fla- melijk met „het feest van Christus de arbeider". Op dit feest zou men Christus als de timmerman van Nazareth willen eren. Straf. Te Bombay zullen hamsteraars én zwarte handelaren met borden, waarop wordt aangegeven wat zij misdaan heb ben, door de straten moeten lopen, aldus is officieel medegedeeld. Volgens een bericht uit Gaya in Bihar moesten twee rijke kooplieden, die zwarte handel ge dreven zouden hebben, geboeid door de hoofdstraten lopen. Spits-afbijters. Het nieuwsbureau Tass meldt dat een groep van 11 manschap pen van de Russische bergtroepen de 7.127 meter hoge Lenin-spits in de Pamirketen heeft beklommen. Deze spits werd tot dusver als ontoeganke lijk beschouwd. De beklimming vergde zes dagen en werd ondernomen van op een op 4200 meter hoogte gelegen glet- scher af. „Wichelroede en Wetenschap". Onder,deze titel schreef prof. dr. S. W. Tromp een populaire wetenschappelijke verhandeling over het wichelroedevraagstuk. In deze tijd, waarin er in het bijzonder grote belang stelling bestaat voor aardstralen, wordt voor lichting van deskundige zijde ongetwijfeld door velen gewaardeerd. Prof. Tromp heeft alles wat samenhangt met wichelroede en aardstralen tot een onderwerp van diep gaande studie gemaakt. Hij schreef over zijn bevindingen in het Engels een belangrijke studie, welk boek bestemd is voor de weten schappelijke mensen. Daarnaast werd de be hoefte gevoeld aan een korte populaire be werking, die ongetwijfeld in ons land met belangstelling gelezen zal worden. Er blijkt uit dat prof. Tromp betekenis hecht aan het verschijnsel der wichelroede en de gave van lopers om daarmede aanwijzingen te doen. Van verschillende onderzoekingen op dit terrein geeft hij de resultaten weer. Daarna merkt hij op: „Wat de directe in vloed op de gezondheid betreft, heeft de „aardstraal-psychose" in Nederland helaas zeer veel kwaad gedaan en mensen onnodige angst bezorgd. Als algemene opmerking kun nen wij maken, dat over de beïnvloeding hoegenaamd niets met zekerheid bekend is en het ook allerminst zeker is, aannemende dat een invloed te bewijzen valt, dat deze beïnvloeding alleen ongunstig zou zijn. Het is zeer goed denkbaar dat een zelfde vela onder bepaalde omstandigheden nadelig werkt, doch in andere gevallen juist een zeer gunstig effect heeft". Vervolgens wijdt prof. Tromp zich aan enkele aspecten van de medische problemen verbonden aan het wichelroedevraagstuk, welke zijns inziens een verder onderzoek wenselijk maken. Verder blijkt uit het werk dat prof. Tromp geen waarde hecht aan neutralisatie der aardstralen door zogenaamde aardstraal- kastjes. (N.V. Uitgeversmaatschappij „Kosmos" te Amsterdam). Algemene Kunstencyclopaedie, Beknopte samenvatting der beeldende kilnsten. samen gesteld door B. D. Swanenburg met mede werking van vele anderen; Uiig. Mij W. de Haan N.V., Utrecht, Nederland in het ijstijdvak, De geschiede nis van flora, fauna en klimaat, toen aap en mammoet ons land bewoonden, door Dr. M. van der Vlerk en Dr. Mr. F. Florscbütz; Uitg. Mij W. de Haan N.V., Utrecht, 1950. De verovering der materie, De groei van het wereldbeeld der Natuurkunde van de Grieken tot heden, door Ir. B. D. Swanen burg; Uitg. Mij W. de Haan N.V., Utrecht, 1950. De consekwenties van Korea, Een pleidooi voor vrede door kracht, door J. dè Kaat; Uitg. G. A. Oorschot, Amsterdam'.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2