Huldiging van de heer Joh. M. Schmidt Kort en Bondig Amsterdamse Beurs Slechts de vuurtorenlens en enkele buurtjes overblijfselen van het visserstijdperk Maandag 9 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 6 De Haarlemse Reddingsbrigade heeft Zaterdagmiddag haar voorzitter de heer Joh. M. Schmidt, ter gelegenheid van het bereiken van de zeventigjarige leeftijd een receptie aangeboden. Nadat de jarige en zijn familie in de hal van het gebouw van de Geneeskundige en Gezondheidsdienst door het bestuur van de Haarlemse Red dingsbrigade waren ontvangen en Bea van Koningsbruggen aan mevrouw Schmidt bloemen had aangeboden, werden zij naar de kamer van dr. W. B. Smit, waarin reeds vele bloemstukken waren opgesteld, geleid, waarna velen van de gelegenheid gebruik maakten om de heer Schmidt ge lukwensen aan te bieden. Dr. D. Heymans, vice-voorzitter van de Reddingsbrigade, memoreerde dat de heer Schmidt van de zeventig jaren die achter hem liggen heel veel jaren aan het zwemmen en in het bij zonder aan het zwemmend redden heeft gewijd. Vooral de Reddingsbrigade heeft zijn belangstelling gehad. Van 1929 reeds is hij voorzitter en zijn naam zal zeker als een der besten geboekstaafd blijven. Als herinnering bood spreker een fiets met hulpmotor aan. De heer Schmidt met zijn echtgenote hij het cadeau in de vorm van een brom- jiets dat dr. Heijmans hem zojuist uit naam van de leden der Haarlemse Red dingsbrigade voor Drenkelingen heejt aangeboden. De voorzitter van de Ongevallendienst dr. W, B. Smit herinnerde er aan, dat de heer Schmidt sedert 1930 zitting heeft in de O.D. Daarvoor heeft hij veel werk ver richt. Wat wij echter nog veel meer waar deren is de arbeid voor de volksgezond heid. Was de heer Schmidt eerst de pushing power voor het bouwen van het Sportfondsenbad en toen dit eenmaal stond was het jeugdzwemmen zijn ideaal. Ook het lot van de lichamelijk gebrekki- gen, de blinden en de debielen heeft hij zich aangetrokken; speciaal de getroffenen van de kinderverlamming hadden zijn aandacht. Voor al het werk bracht spre ker de heer Schmidt dank. De heer F. Lodder, lid van 'de H.R.B. heeft een gebrandschilderd vignet aange boden, voorstellende het embleem van de brigade met als randschrift de naam en de geboortedatum van de lieer Schmidt. Na mens het district Noordholland van de N.B.R.D. sprak ae heer A. Nouwen en na mens het hoofdbestuur de heer A. G. J. v. d. Berg. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwembond was vertegen woordigd door de heer Jan de Vries, voor zitter, en de heer B. Moolenaar, secretaris penningmeester. Als blijk van waardering voor het vele werk bood de heer De Vries de zilveren medaille van de K.N.Z.B, aan. De heer G. Voogd bood als voorzitter van de kring Haarlem van de K.N.Z.B. geluk wensen aan. De sprekers betrokken ook mevrouw Schmidt in de hulde. - Onder de vele die gelukwensen hebben aangeboden waren mevrouw E. Merens- Joekes, de heer Ligtvoet, secretaris van de Ongevallendienst, dr. H. Veen, dr. A. Benevelde boswachter schoot op aardappelrooier Vrijdagavond om half elf reed op de Rijksweg bij Putten een autobus, die aard appelrooiers, werkzaam in de Haarlem mermeerpolder, naar huis vervoerde. Toen de chauffeur de Dorpsstraat wilde inrijden werd dit onmogelijk gemaakt door enkele personen, die midden op de weg stonden. Een jachtopziener van het landgoed „Groenenbeek" riep: ,,Ik ben van de poli tie, rijdt er maar omheen", waarop een woordenwisseling tussen de chauffeur en de jachtopziener ontstond. De chauffeur pakte hem bij de schouder en zei: „Jij bent van de politie goed, dan gaan we samen naar een andere politie" en wilde met hem naar het politiebureau gaan. Intussen was ook een aantal arbeiders uitgestapt. De jachtopziener sommeerde hen weer in de bus te gaan, daar hij anders zou schieten. Een van hen, de heer Boutens, zette 'zijn aardappelzak neer en begroette zijn kinde ren, waarop hij evenals de anderen terug naar de bus ging. Juist op het moment, dal hij met de rug naar de jachtopziener stond, schoot deze en raakte hem in het zitvlak. Boutens leunde nog even tegen de bus, deed een paar stappen en sloeg tegen de grond, waarop zijn maats weer de bus uit kwamen, naar de jachtopziener toegingen, die echter een dreigende houding aan nam en liet weten, dat er nog meer patronen op zijn revolver zaten. Het bleek, dat de bos wachter onder de invloed verkeerde. Een voorbijganger waarschuwde de politie en riep medische hulp in. Een dokter onder zocht het slachtoffer en achtte direct ver voer naar het ziekenhuis „Salem" in Er- melo gewenst. De dader is door de politie gearresteerd. „Sint Franciscus" recipiëerde De Nederlandse Katholieke Bond van Administratief. Verkopend en Verzeke- ringspersoneel, „Sint Franciscus van Assi- sië" recipiëerde Zondagmiddag in gebouw Sint Bavo, ter gelegenheid van zijn veertig jarig bestaan. Deputaties van tal van rooms-katholieke verenigingen kwamen hun gelukwensen aanbieden en verscheidene afgevaardigden van zusterverenigingen voerden het woord. Zo waren onder meer aanwezig verte genwoordigers van de KAB. de militaire vereniging Sint Martinu^, de vereniging Sint Lambertus, de handelsreizigersbond Christoffel, de R.K. Middenstandsbond, de Arka en vele anderen. Namens de Werk- nemende Middenstand werd het woord ge-, voerd door de heer Beemsterboer; de heer' A. van der Veldt bracht de gelukwensen van de KAB over en de heer W. A. Reme sprak namens Sint Raphael. Ook de secre taris van het Chr. Vakverbond kwam zijn opwachting maken. Tevoren had de voorzitter van de feest commissie, de heer A. Tromp, namens de leden van de jubilerende bond de geluk wensen aan het bestuur overgebracht. Bloemsma, de heer C. Maarschalk, oud- burgemeester van Haarlem, de heer H. M. van Unen, lid van de Raad van Beheer van het Sportfondsenbad, Haarlem, de heer Slinger, bedrijfsleider van het Sport fondsenbad, en afgevaardigden van het Rode Kruis, Snelverband, Zwemclub „Haarlem", de "Watervrienden, de Water ratten, de Politie Sportvereniging en de Reddingsbrigades uit: Amsterdam, Bloe- mendaal, Heemstede en Hillegom. Onder de vele schriftelijke en telegrafische ge lukwensen was een telegram van burge meester mr. P. O. F. M. Cremers. Collectieve campagne van Haarlemse wasserijen Zaterdagmiddag is op een bijeenkomst van een aantal wasindustriëlen uit Haar lem en omstreken en hun genodigden in Brinkmann de collectieve reclame-cam pagne van een groep Haarlemse wasserijen geopend, die ten doel heeft de huisvrouwen- er toe te bewegen haar was naar de was serijen te brengen, daardoor de omzet te verhogen en zo een prijsstijging, die door de verhoging der bedrijfskosten noodzake lijk zou zijn, te voorkomen. Nadat de voor zitter van de reclame-commissie, de heer J. C. A. Beelen, in zijn welkomstwoord op het belang van het slagen der campagne had gewezen, werd het woord gevoerd door de heer J. Kamerbeek, de secretaris van de vakgroep witwasserij-industrie, die be toogde dat het hoofddoel van de campagne moet zijn het scheppen van een beter be grip bij het publiek over de werkwijze van de wasserijen, waartegenover het in som mige gevallen nogal gereserveerd staat. Vervolgens sprak mej. mr. C. C. W. Eb- bink, arbeidsinspectrice, over „De sociale kanten van de was uit huis". Zij gaf als haar mening te kennen dat de voordelen van het thuis wassen onevenredig zijn aan de arbeid, die eraan wordt besteed. Wan neer de huisvrouw deze tijdrovende taak uit handen zou geven, zou dat een aan merkelijke verlichting van haar werkzaam heden betekenen. Nadat een beknopt verslag was gegeven over de excursie naar het proefstation voor de was-industrie in Delft, voerden nog enige aanwezigen het woord. Kabouterafdeling in Haarlem-Noord vierde feest Een groot aantal Kabouters was Zater dagavond in het wijkgebouw aan de Mole- naerstraat bijeengekomen om het feit te herdenken, dat vijf jaar geleden een ka bouterafdeling van het Nederlandse Pad- vindsters Gilde in Haarlem- Noord, de eerste na de bevrijding, werd opgericht. Vele genodigden, onder wie de hoofdleid ster mevrouw Gerbers Muss, ouders en padvindsters woonden deze feestavond bij. Als leidster van de jubilerende kring ,,De- kala" sprak mejuffrouw J. Kreft woorden van welkom, waarna het programma, dat uit achttien nummers bestond, vlot en uit stekend verzorgd door de kabouters ten tonele werd gebracht. Tijdens de pauze had een Amerikaanse verloting plaats. Een door de padvindsters vervaardigd en inge- richt poppenhuis bracht een bedrag van 53 op. Namens de ouders sprak de heer C. F. Keijser woorden van dank voor de uitstekende leiding van de kring en over handigde een geschenk. Nadat de hoofd leidster nog enkele woorden had gespro ken, werd de zeer geslaagde feestavond 'gesloten. Aanbestedingen De directeur van Openbare Werken te Haarlem heeft vanmorgen aanbesteed het maken van vier voetbalvelden in het sport park „Noord-Akendam", met bijkomende werken. Er waren dertien inschrijvers, waarvan G. Metselaar en Zoon te Haarlem met 90.748 de laagste was. De hoogste was de firma J. J. Gilberts te Bilthoven met 148.300. Voor de aanbesteding van het bouwen van een dienstwoning met bedrijfsgebouw bij de Noorder Begraafplaats aan de Ver- gierdeweg, met inbegrip van glas- en verf- werken, waren 32 inschrijvers. De laagste daarvan was het Bouw- en Aannemersbe drijf Buts en Kroon te Haarlem met 54.162 en de hoogste H. van der Aar ie Haarlem met 73.750. BINNENLAND Het gemeentebestuur van de stad Har- lingen in Texas heeft de burgemeester van Harlingen, de heer A. E. Hannema, uitgeno digd de jubileumfeesten van deze stad in November bij te wonen. Harlingen in Texas werd 50 jaar geleden gesticht door daarheen geëmigreerde inwoners van de Friese haven stad. De douane in de grensstreek zal voor het geven van een stopteken aan het rijdend verkeer met ingang van 1 November geen gebruik meer maken van de douanevlag. De douaneambtenaren zullen het teken tot stop pen geven door de rechterhand op te steken en bij duisternis een lantaarn met rood licht rechtstandig op en neer te bewegen. Voor Canada bestemde postwissels kun nen weer tot verzending worden aangeno men. De herleidingskoers wordt vastgesteld op 1 Canadese dollar 3.68. Het toegelaten maximum blijft 28.60 Canadese dollar. De rechtbank le Middelburg heeft een vordering van de kerkeraad der Gerefor meerde Kerk van Axel, welke ten doel had de door de Gereformeerde Kerk onderhou dende art. 31 K. O. aldaar in bezit genomen onroerende en roerende goederen van eiseres weer terug te krijgen, afgewezen. Dit bete kent dus, dat deze goederen, waartoe ook het kerkgebouw behoort, nu zijn toegewezen aan de nieuwe gemeente, welke zich bij besluit van 1 Augustus 1945 losmaakte van het synodaal verband der Gereformeerde Kerken in Nederland. In een te Miiïister gehouden Duits- Nederlandse bijeenkomst zijn verschillende aspecten van het verkeer tussen Twente en het aangrenzende Duitse gebied besproken. Besloten werd. een Duits-Nederlandse com missie in te stellen, die zich mét problemen van het verkeer tussen de beide grensgebie den zal bezighouden. Zij zal zich inspannen voor beperking van de verkeevsbèlemmerin- gen als pascontröle. deviezenbepalingen en verboden zones. Uit een pakhuis in Den Haag is voor twintigduizend gulden aan textielgoederen gestolen. De alarminstallatie in het pakhuis heeft niet gewerkt. In de gemeente Bergeyk (N.B.) hebben arbeiders bij verbouwingswerkzaamheden aan een huis een pot gevonden, die een groot aantal goudstukken bevatte. In de nacht van Zaterdag op Zondag is de spoorbrug over de Oude Maas nabij Dordrecht een dubbelsporige brug ge- Dc politie te Bussum heeft een inval gedaan in een huis aan de Statenlaan. De provisiekast bleek te bevatten: 134 dubbele stukken huishoudzeep, 109 stukken toiletzeep, 98 pakken zeeppoeder, 50 pakken lucifers, 210 rol closetpapier, 90 kilo rijst, 20 kilo suiker, 35 pakken thee, 24 blikken conserven en 10 blikken slaolie. De gehele voorraad werd in beslag genomen. Tegen de bewoner is proces-verbaal opgemaakt. HAARLEM EN OMSTR. In samenwerking met de Utrechtse re cherche heeft de Haarlemse recherche Zater dag de 29-jarige koopman A. G. E, en zijn 19-jarige broer A. E. te Haarlem gearres teerd. Zij worden ervan verdacht enige honderden kilo's lood, koper en andere me talen te hebben gestolen. In de keuken van een automatiek in de Grote Houtstraat brak Zondagavond brand uit. Een bak met frituurvet die op een bran dend gascomfoor stond raakte in brand. De eigenaar wist het vuur met as te doven. Prof. dr. G. Revesz nam afscheid als hoogleraar Prof. dr, G. Revesz, hoogleraar in de psychologie aan de universiteit van Am sterdam, heeft afscheid genomen. Vertegenwoordigers van alle zeven fa culteiten, leerlingen en vrienden bezetten tot de laatste plaats de aula van de univer siteit om prof. Revesz hun hulde te be tuigen. Als afscheidsgeschenk werd hem aange boden een van hem vervaardigde buste, die een plaats zal krijgen in het psycho logisch laboratorium en een boekwerk, waaraan talrijke binnen- en buitenlandse psychologen bijdragen geleverd hebben. Post voor de „Skaugum" Wegens de vertraging van het troepen schip „Skaugum" kunnen brieven voor de opvarenden aan boord van dit schip nog •orden gepost tot uiterlijk 12 October." Horecaf-tentoonstelling gesloten De internationale Hurecaf-tentoonstel- ling, die in het R.A.I.-gebouw te Amster dam werd gehouden, is door ongeveer 70.000 vakmensen en belangstellenden be zocht. Daarbij waren bezoekers uit Noor wegen, Zweden, Denemarken, Zwitserland, Frankrijk. België, Engeland, Schotland, Israël en Amerika. De standhouders zijn tevreden, omdat zij buitengewoon goede zaken hebben gedaan. Ontploffing en brand bij de B.P.M. in Pernis Zondagmorgen om halfnegen is in een der gebouwen van de Bataafse Petroleum Maatschappij te Pernis vermoedelijk door een lek in een pijpleiding een ontploffing ontstaan, gevolgd door een vrij hevige brand. Vier arbeiders, die in het gebouw aan het werk waren, werden ge wond. De bedrijfsbrandweer heeft de brand met twintig stralen bedwongen, De schade is aanzienlijk. Schaken Bouwmeester en Hovingh winnen zomertournooi In de bekergroep A van het zomertournooi van de Schaakclub Haarlem, heeft H. Bouw meester, ex-kampioen van Haarlem, een nieuw succes aan zijn vele te Haarlem reeds behaalde overwinningen, toegevoegd. Door ook zijn laatste partij tegen P. A. van Driel (Haarlem) te winnen, werd hij met de prachtige score van 5 pnt. uit 5 partijen eerste in zijn groep. C. Hovingh (Het Oosten) was uitstekend op dreef. Na zijn succes in het jubileum-tournooi van „Het Oosten", werd hij winnaar in de bekergroep-B, door zijn afgebroken partij tegen J. Bonkenburg (Heemstede), wiens afgegeven zet niet te best bleek te zijn, te winnen. In de bekergroep-C is de beslissing nog steeds niet gevallen. Beslissend is de afge broken partij tussen J. Verleur (Heemstede) en A. Haitsma (Haarlem), welke laatste pas van een buitenlands verblijf is teruggekeerd. Waarschijnlijk zal de partij arbitrair beslist worden, In groep VIII dacht J. Kroonsberg (Het Oosten) de gunstig voor hem staande afgebroken partij tegen H. Klein (H.W.P.) te zullen winnen en daarmede beslag te leg gen op de eerste prijs in die groep. Een foutje in het eindspel deed zijn verwach tingen in rook vervliegen en de partij voor hem verloren gaan. De nog niet vermelde eindstanden zijn: Bekergroep A: 1. H. Bouwmeester 5 pnt.; 2. G. Kroorxe 4 pnt.: 3. en 4. G. B. v. d. Velde en S. Herfst l' j pnt 5. en 6. P. A. v. Driel en H. Schmitz 1 pnt. Bekergroep B: 1. C. Hovingh 3'i pnt. (volgens Sonneborn-Ber- ger); 2. F. A. Spinhoven Sri pnt.: 3. A. Schneiders 314 pnt.; 4. J. Bonkenburg 3 pnt.; 5. J. Blokker 1 pnt.; 6. J. Wijker tü pnt. Groep I: 1. M. Rumpff 4 ont.; 2. J. Strijbis 3 pnt.; 3. P. ter Plegt 2Vj pnt.; 4. en 5. C. Koster en J. Schaapman 2 pnt.; 6. J. H. Bauer l'.-i pnt. Groep V: 1. J. W. Barthel 3V> pnt.; 2. J. P. Jacobszoon 3 pnt.: 3. en 4. L. Beyer en R. Faase 3 pnt.; 5. E. Winkel 1% pnt.: 6. C. Korthuys 1 pnt. Groep VI: 1. ir. B. A. Geerlings 5 pnt.; 2. Ch. Meyer 3 pnt.; 3. 4. en 5. S. C. Timmerman. K. E. v. Hout en L. Rumpff 3 pnt.: 6. en 7. J. Roosen en P. in den Berken 2 pnt. Groep VIII: 1. H. Klein 3 pnt.; 2. F. J. v. Tongeren 2Vj pnt.; 3. J. Kroonsberg 2 pnt.; 4. P. v. d. Knijff Pi pnt.: 5. G. G. Mesman 1 pnt. De prijsuitreiking zal geschieden op Maan dag 9 October in het gebouw der H. J. M. V., alhier. Dan zal tevens de jaarlijkse feest avond van cle Schaakclub Haarlem gehou den worden, waartoe de toneelvereniging Herman Heijermans zal medewerken, door een uitvoering te geven van het vrolijke toneelspel: „De dolle Lola". Voor eenmaal zal het spel van ernst moeten wijken voor het spel van luim. Jeugdtournooi van „Rolland" In het door de schaakclub „Rolland" te houden vierde jeugdschaaktournooi zijn nu twee avonden gespeeld. In groep A hebben Waardenburg, Boon en Faase ieder een punt; waarbij Waardenburg nog een afgebroken partij heeft tegen Evers-, dijk Smulders. De winnaar van het vorig jeugdtournooi, Rob den Boeft, staat in groep B aan de kop maet twee punten, gevolgd door Lomans en Versnel met elk één punt. De strijd in groep C gaat.tussen Kroes en Speijers en in groep D is de spanning ten top gestegen doordat Van Klinkenberg een overwinning behaalde op De Ronden en Hovius met Vonck remise speelde. Op dit ogenblik leidt Hovius met anderhalve punt. Roeien Succes voor de veteranen van „Het Spaarne" Tijdens onderlinge wedstrijden van „De Amstel" op de Bosbaan werd een wedstrijd gehouden voor de veteranen in achten tus sen Het Spaarne, ZZV en De Amstel. De wedstrijd was bedoeld als een revanche van de kort geleden gehouden ontmoeting in Heemstede. Na een spannende race won Het Spaarne met een verschil van een halve meter op De Amstel en derde werd ZZV, dat anderhalve meter op de winnende ploeg achter was. Heemstede Katholieke Arbeidersbeweging hield een Sociale Zondag Der traditie getrouw heeft de Katholieke Arbeidersbeweging te Heemstede het win terseizoen geopend met een sociale Zon dag. Na een Mis verenigden ongeveer hon derd leden zich aan een ontbijt. Pater Engelbertus ,uit IJmuiden hield een rede over „Een gezonde ziel in een gezond lichaam". De voorzitter van de afdeling, de heer N. J. v. d. Linden, sprak een woord van afscheid tot de districtsbestuurder, de heer J. v. d. Veldt, die is overgeplaatst naar Amsterdam. Des avonds voerde „Door Eendracht Sterk" het spel van Antoon Coolen „Kinde ren van ons volle" op. Het Brabantse dia lect lag de speelsters en spelers niet altijd even gemakkelijk, maar de waardering van het talrijke publiek ging vooral uit naar de wijze waarop de verschillende rol len werden uitgebeeld. In de eerste plaats dient hulde te worden gebracht aan mejuf frouw Ton Weijers, die de hoofdrol van Marie Verberne uitstekend vervulde, goed gesteund door haar tegenspeler, de heer J. v. d. Veldt. De heer J. Swinkels Sr. leverde vooral als de oude Sleegers een opmerkelijke prestatie. Muzikale medewerking werd verleend door het ensemble J. Nibbering. Het pu bliek toonde zich zeer ingenomen met het gebodene, zodat deze Sociale Zondag als geslaagd mag worden beschouwd. Bloemendaal Bloemendaals Toneel vierde twintigjarig bestaan De aanwezigen op de feestavond van Bloe mendaals Toneel op Zaterdagavond in de nagenoeg geheel gevulde zaal van hotel Vreeburg te Bloemendaal hebben zich uit stekend vermaakt, Aan de ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van Bloemen daals Toneel opgevoerde feestrevue werkten voor het muzikale gedeelte mee de Hawaii' Novelty's.en de onder de naam De Majoheja's spelende accordeonnisten. De avond werd geop.end door de voorzit ter van de vereniging, de heer H. van Meeteren. Daarna werkten de toneel amateurs in een vlot tempo dit uit conférence, muziek, dans en sketches bestaande pro gramma af. Vooral het optreden van de dansgroep in „De Wiener Walz" moet geme moreerd worden. In de slotscène „Amster dam" verschenen alle werkende leden op het toneel. De leiding van de revue was in han den van de heer F. van de Schaaf; na afloop bleef men voor een dansje nog gezellig bijeen. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A. A'dam Rubber Ned. Handel Mij. Nat. Handelsbank Billiton Mij. II.. Slotkoers Vrijdag 29414 22314 230 X 17314 125 285 277 11514 16314 17514 12114 13314 14614 8514 318 Openings koersen 292% 22214 17114 11814 120 13014 UIT ZAND VOORTS VERLEDEN Wij die Zandvoort slechts kennen als Neerlands populairste badplaats, waar dui zenden en nog eens duizenden elke zomer opnieuw komen genieten van de strandge- noegens, kunnen ons eigenlijk zeer moei lijk voorstellen dat ditzelfde Zandvoort in vroeger tijden een rustige, bijna onbekende kustplaats was, waar een kleine bevolking, dikwijls in benarde omstandigheden, leefde van de visvangst. En al evenmin beseffen we dat het Zand voort van toen in het klein leek op het IJmuiden van nu. Want ook Zandvoort had in vroeger jaren zijn reders, zoals Klaas Groen, Wil lem van der Werff. Piet van Duijn, Jacob Koning, Klaas Lakeman en Jacob Kraaij, die ieder een aantal bommen bezaten, waarmede de Zandvoortse vissers om streeks Pasen zee kozen, om telkens na een week op het strand terug te keren, waar de gevangen vis direct, werd afgeslagen. Er is een tijd geweest, dat de Zandvoortse vissersvloot zestien bommen telde, het grootste aantal, dat ooit werd bereikt, om streeks de zeventiende eeuw. Deze bommen, platboomde vaartuigen van betrekkelijk klein formaat, werden in het voorjaar op rollen naar het strand ge bracht en als de eerste najaarsstormen in aantocht waren, werden ze weer omhoog gerold en opgeborgen in het „Schuitengat", een grote houten loods, die gelegen was achter het duin tussen de huidige Kerk straat en Zeestraat. We lezen o.a. in de Keur voor de voerluyden van 28 Septem ber 1741 dat het volgende tarief verschul digd was: Voor het ophalen van de schuit jes: 20 stuivers; voor het optrekken in het Schuitengat: 30 stuivers en voor het „neer trekken" in het gat 8 stuivers. Dat uitvaren van de Zandvoortse vissers vloot was toen voor het dorp, evenals nu nog het uitvaren van de haringvloot in Vlaardingen en IJmuiden, elk jaar opnieuw een gebeurtenis van de eerste rang. De avond vóór het eerste vertrek werd het komende afscheid op uitbundige en luid ruchtige wijze gevierd. Er werd feest gevierd en een flinke bor rel gedronken, waarbij de van nature goe dige, maar opvliegerige en onverschillige Zandvoorters af en toe een flink robbertje vochten, waarbij zelfs meer dan eens het De draaibare lens, uit de oude vuurtoren van Zandvoort, die nog de trouwzaal in het Zandvoortse raadhuis siert. mes te voorschijn kwam. De nog aan het begin van deze eeuw bekende „Bloed- en spekbuurt" in het oude dorp was het cen trum van deze „afscheidsavonden". Zo leefden de vroegere Zandvoorters uit sluitend van visvangst en visverkoop in Haarlem en omgeving, vele eeuwen lang. Het dorp bleef geruime tijd klein. In oude kronieken lezen we, dat in het jaar 1514 76 haardsteden bewoond waren, terwijl er 21 leegstonden. Het hoogst aangegeven in komen was toen vijfhonderd gulden per jaar, waarop drie gulden belasting werd betaald. Voorts telde Zandvoort een aantal vis- drogerijen en enige bedrijven, waar het nettenboeten werd beoefend. In het jaar 1613 werd het dorpswapen ingevoerd, dat drie gouden haringen op een blauw schild vertoonde. Tijdens de Napoleontische oorlogen had men het in Zandvoort evenmin gemakke lijk. De Engelsen, die aanhoudend voor de kust kruisten, verboden het vissen op zee, doeh de Zandvoorters, die hun bestaan zagen bedreigd, waagden het af en toe tóch, met het gevolg, dat op zekere dag twee bootjes door de Engelsen werden buit ge maakt. De nood steeg zó hoog, dat in 1804 een collecte werd gehouden in Amsterdam voor Wijk aan Zee en Zandvoort, van welke opbrengst Zandvoort voor 701 zielen een bedrag van 1419,25 ontving. Koning Lodewijk Napoleon bezocht Zandvoort in 1808 en schonk toen eerr som van tweehon derd gulden voor de achtergelaten betrek kingen van de bemanning van de twee dooi de Engelsen veroverde vaartuigen. In 1810 schonk hij nogmaals vierhonderd gulden voor de armen van Zandvoort. Was de Zandvoortse vissersvloot op zee, dan werd op liet duin de „vuurboet" ont stoken, een gemetselde bak, waarin een vuur werd gebrand dat de bemanning als oriënteringspunt moest dienen. Deze vuur boet lag aan de tegenwoordige Zuidboule vard, ongeveer ter hoogte van het in de oorlog afgebroken badhuis „Zeeduin". Deze vuurboet werd de gehele zomer door bran dende gehouden. Niet lang na het herstel der onafhankelijkheid werd deze vuurboet vervangen door een klein licht-to rent je op het duin ten Noorden van de Strandweg, op dezelfde plaats van de laatste in de oorlog afgebroken watertoren. Het was een onaanzienlijk bouwsel van ongeveer negen meter hoog, van gemetselde stenen, dat aan de bovenzijde een enigszins naar zee over hellende overkapping had in de geest van een kleine overdekte tribune. Daaronder stond de prachtig geslepen lens, die momenteel nog in het raadhuis te zien is, een juweel van glasslijpkunst en achter deze lens was de olielamp geplaatst, waarvan het betrekkelijk zwakke licht vele keren werd versterkt. Bovendien was de lens op een draaiend onderstel geplaatst, zodat de lichtbundel naar alle zijden kon uitstralen. Tot ongeveer 1902 heeft deze vuurtoren de vissers tot baken gediend, waarna hij meer en meer in verval geraakte, naarmate het dorp van karakter veranderde. Om- streéks 1904 heeft men hetgeen er nog van over was afgebroken, waarna in 1913 op dezelfde plaats de oude watertoren werd gebouwd. Was de gevangen vis op het strand een maal „afgeslagen" dan werd zij door de Zandvoortse visvrouwen in de „bot", een grote vismand, die op de rug werd gedra gen, te voet naar Haarlem vervoerd en daar op de vismarkt uitgevent. Grotere partijen werden naar Haarlem en Amster dam gebracht door „geadmitteerde voer luyden" waarvan er in 1741 vier in Zand voort woonden. Er bestond een „Keur-Ordonnantie ende Reglement, waarna cle voerluyden en Bur gers tot Santvoort in het aannemen en be steden van de vrachten sullen moeten regu leren". Op 25 Februari 1725 werd dit regle ment enigszins gewijzigd, en lezen we, wat het vervoer van vis betreft., het volgende: „Eerstelijk sullen in deze voorzegde dorpen geen meer voerluyden mogen zijn, als die er present zijn. En na deze zal nie mand op het Veer mogen rijden als die daartoe behoorlijk zal wezen geadmitteerd. En zullen voor een vracht vis op Haarlem genieten drie guldens, een vracht vis op Amsterdam twaalf guldens op de voerluy den haar eigen kosten. Voor een vracht of wagen vis op Wijk aan Zee vier guldens, vrij geld voor de voerman". Zo waren er tarieven vastgesteld naar Beverwijk, Eg- mond, Petten, Den Helder, Noordwijk, Lei den, Leidsevaart aan 't Tolhek en de Mo- lenwerf (Heemstede), Katwijk aan Zee, Scheveling (Scheveningen), Den Haag en D'elft, uit welke tarieven blijkt, dat er vrij veel handelsverkeer was tussen Zandvoort en deze plaatsen, in hoofdzaak door de visvangst. Omstreeks 1850 was de bevolking in Zandvoort aangegroeid tot 1403 zielen, in 1825 was dit aantal nog slechts 700. De overgang van vissersdorp naar badplaats was, nadat hötel „Groot Badhuis" in 1828 was voltooid, begonnen. Toch werd de visserij toen nog uitgevoerd met elf bom men en twee schuiten voor de „rompvïs- serij". Elke bom was bemand met vijf of zes man en een of twee jongens. Na 1350 kwam de aftakeling van het visserijbedrijf, aanvankelijk geleidelijk aan, doch nadat de spoorbaan was aangeleg in steeds sneller tempo. Zandvoort was als badplaats ontdekt, waarbij nog kwam, dat na de aanleg van het Noordzeekanaal en het bouwen van een haven in IJmuiden na 1876 deze plaats al spoedig wat de visserij betreft, Zandvoort geheel overvleugelde. Het type „bom" werd vervangen door de meer moderne logger, later door de trawlers en meer en meer monsterden de Zandvoortse vissers in IJmuiden, waar hun gage aanzienlijk hoger lag. In het Zandvoort van nu herinnert nog maar weinig aan het vissersleven. Jaren lang heeft in het Koslverloren-wandelpark de laatste verweerde bom gelegen. De Duit sers hebben het ding, toen ze bunkers gingen bouwen, opgeruimd. In het raad huis vinden we, behalve de lens, nog enkele oude prenten van de vuurtoren. Een groot gedeelte van het vissersdorp werd gesloopt, op de oude buurtjes in de omgeving van Schelpenplein en Pakveldstraat na. SCHEEPVAART Aardijk, 6 bij Bermuda. Alderamin, pass. 6 Burlings. Amarapoora, 6 v. Djakarta n. R'dam. Alpherat, 4 te New Orleans. Aalsum. pass. 7 Vllssingen n. Bremen. Ardea, 7 v. Izmir n. Catania. Ariadne. 7 v. R'dam n. Lissabon. Abbekerk, 6 te Bremen. Aludra. 7 verw. Bordeaux v. Duinkerken. Alwaki. 6 600 m. Z. Bermuda. Arendskerk, 6 150 m. ZO. Socotra. Atlantis. 5 te Fremantle. Alphard. 7 v. Hamburg n. Bremen. Aagtekerk, 7 v. Melbourne n. R'dam. Alblasserdijk, 8 te Antwerpen. Alcinous, 7 te Aden. Algenib, pass. 8 St. Vincent. Almdijk, pass. 8 Miami. Almkerk, 7 v. Melbourne n. Sydney. Alphacca, 8 v. Santos n. Victoria. Amstelpark, 7 v. Djakarta. Amstelstad, 8 te Surabaja. Amstelveen. 6 v. Narvik n. Baltimore. Arkeldijk, 8 v. New York n. Havanna. Arundo, pass. 8 Kp. Finisterre. Aldabi, pass. 9 Madeira. Altair. 8 v. Bahia. Arkeldijk, pass. 8 Kp. Hatteras. Axeldiik, 8 v. Charleston n. Baltimore. Averdi.ik, 7 te Antwerpen v. New York. Bloemfontein, 6 170 m. Z. Teneriffe. Boissevain, 6 v. Mauritius v. Lorenzo Marqué Bonaire, 7 te Paramaribo. Bloemfontein, 6 v. Teneriffe. Bacchus, pass. C Margarita eil. Boskoop, G 750 m. W. Madeira. Bali, 7 v. Colombo n. Aden. Barendrecht. 8 v. Curasao n. New York. Blommersdljk, pass. 7 Bishoprocks. Boschfontein, 8 te Port Amelia. Breda, 7 te Antwerpen. Britsum. 8 te R'dam v. Tampa. Baarn, 9 te Caliao. Cistula (t), 16 v. Paranagua n. Curacao, Chama (t), 6 180 m. W. Ouessant. Congostroom, 7 v. Hamburg n. A'dam, Caltex Delft (t), pass. 6 Rasallhadd. Caltex Leiden (t), pass. 6 Kp. St. Vincent. Caltex The Hague (t), pass. 7 Finisterre. Caltex Utrecht (t), pass. 8 Gibraltar. Celebes, 9 te Algiers. Ceram, 7 v. Port Said n. Genua. Chitral, 8 v. Port Said. Corilla (t), 7 v. Triest n. Port Said. Caryda (t)pass. 8 Port Soedan. Caltex Delft, 8 v. Rastanura n. R'dam. Caltex Pernis (t), pass. 9 Port Soedan. Cheshire, 12 21 u. verw. IJmuiden. Delft. 7 te A'dam v. Chili. Delfshaven, 6 130 m. Z.ZW. Kp. Frio. Duivendijk, 6 700 m. ZW, Flores. Douro, 1 n. Curacao. Duivendrecht, 6 80 m. O.NO. Kp. Polonio. Dalerdijk, pass. 8 Vlissingen n. Cristobal. Danae, 7 te R'dam v. Italië. Delfland. 7 v. Victoria n. Hheos. Diemerdijk, 6 v, Portland n. Tacoma. Esso Rotterdam, pass. 6 San Miguel. Edam, 6 360 m. Z.1.O. Kp. Race. Esso Den Haag t:)6 570 m. N.t.O. Sombrero e!L Eemland, 8 v. A'dam n. Buenos Aires. Eendracht, .9 v. Philadelphia. Elmina, 9 te Le Havre. Ena, 9 te Curagao v. R'dam. Friesland, pass. 6 Guardafui. Farmsum. 6 v. Montreal n. Nederland. Felipes (t), 6 Str. Riouw. Groote Beer, 6 v. Djakarta n. A'dam. Grootekerk 7 te Genua verw. General Ballou, 7 te R'dam v. Djakarta. Gadila (tl. pass. 6 Royalsovereign. Garoet. 7 te Soera ba] a v. Semarang. General Sturgis. 10 9 u. verw. IJmuiden. Heelsum. 7 verw, Bremen v. Hamburg. Hector, 7 v. Kavalla n. Istanboel. Hecuba, 5 v. Ponta del Gada. Helena. 8 te Demerara v. A'dam. Hera, 7 v. A'dam n. Maracaibo. Hector, 8 v. Kavalla te Istanboel. Heemskerk, 7 te Kaapstad. Hercules, 8 v. Tanger n. Gibraltar. Inó, 29 te Laguaira. Indrapoera, 8 v. Tj. Pandang. Ittersum, 8 te Houston v. Corpus Christ!. Jupiter, pass. 6 Lissabon. Jobshaven. 8 v. Tabou n. Libreville. Joh v. Oldenbarnevelt. 9 te Melbourne. Kertosono, 6 250 m. O. Dondraliead. Katwijk. 6 te Koping. Klipfontein, 7 v. Tenerife n. Southampton. Kota Agoeng. 8 anker Djedda v. R'dam. Kota Gede, 8 te Penang. Leuvekerk. pass 7 Pantellaria. Loenerkerk, 7 v. Genua n. Port Said. Laertes, 9 te Port Said. Lekhaven, 9 te R'dam v. Huelva. Loosdrecht, 6 v. Madras te Colombo, Lutterkerk, 6 te Antwerpen. Leerdam. 6 te Norfolk. Leopoldskerk, 6 v. Khorramshar. Lucita, 6 v. Heysham n. Old Kilpatrick, Lemsterkerk, 6 100 in. NO, Dondrahcad. Linge, 7 20 u, verw. H. v. Holland v. OuïU. Maashaven, 6 v. Santos n. Montevideo. Macuba (t), 6 te Suez v. Miri. Meerkerk, 6 te Hongkong. Molenlcerk, 6 dwars Oporto. Marisa (t) pass. 6 Noordpunt Timor. Melampus, 4 v. Soerabaja. Midas, 6 v. Cartagena te Malaga. Maas', 6 200 m. ZO. Jamaica. Maasland, 6 120 m. Z. Puerto Praya. Madoera. 6 v. Brake n. Hamburg. Maetsuycker, 6 in dok te Singapore. Madoera, 7 v. Brake te Hamburg. Malvina, pass. 8 Sabang. Mapia, 9 te Penang, Mentor, 8 te Alexandrië. Merwede, 8 te Charleston v. Bremen. Mirza (t), 8 te Sydney v. Miri. Nieuw Amsterdam 7 te R'dam v. New York. New Australia, 6 200 m. O.NO. Enggano eil. Napoli, 6 500 m. O ZO. Guardafui. Nigerstroom, 7 v. Matadi te Luanda. Noordam. 8 te R'dam v. New York. Noordwijk. 7 v Antilla n. New York. Nestor. 7 te A'dam v. Italië. Omala (t), pass. 7 Singapore. Orestes. 6 dwars Bahia. Oranje, 7 v. Ouessant. Odysseus. 6 v. Gibraltar te Genua. Otranto. 5 te Fremantle. Ondina (t), 8 te Alexandrië v. Suez. Oranje Fontein, 9 te Durban. Orion. 7 v. A'dam n. Istanboel. Overijsel, 8 v. Aden n. Djeddah. Poelau Laut, pass. G Burlings. Polydorus, pass. G Zuid Azoren. Prins Alexander. 6 te R'dam v. Montreal. Prins Joh. W. Friso, 6 700 m. W.t.N. Kp. Clear. Pygmalion. 7 v. Laguaira n. Punta Cardon. Parkhaven, 8 v. Antwerpen n. Santos. Polyphemus. 7 v. Aden n. Suez. Prins Willem v. Oranje. 8 te R'dam v. Montreal Papendrecht, 9 te Punta Cardon v. Purfleet Prins Maurits, 7 v. Montreal n. Chicago. Prins Willem II. 9 v. Basrah n. Khorramshar. Rondo. 7 v. Karachi n. Bombay. Ruys. 6, 900 m. W Kp. San Martin. Rijn. 6 dwars Cuxliaven. Riouw, 7 v. Halifax n. Boston. Rossum, pass. 8 Finisterre. Rijnkerk, pass. 9 Sabang n. Singapore. Roebiah, 9 te Aden. Ridderkerk, 7 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Roepat, .9 te A'dam v. Soerabaja, Samarinda, 7 te Vizagapatam. Sommelsdijk, 6 te R'dam v. New Orleans. Skaugum. pass. 6 Enggano eil. Stad Vlaardingen, pass. 6 Lodingen. Sunetta (t). G in Golf v. Oman. Scherpendreeht. 7 v. Port Said. Sall3nd. 6 300 m. Z. Puerto Praya. Siaoe, 7 te Djakarta v. Padang. Sigli, 6 v. Singapore n. Bangkok. Slamat, G 2G5 m. Z.t.W. Flores. Stanvao Benakat. (t). G n. Tj. Uban. Snrpedon, 3 te New York v. Philadelphia. Schie, 4 te Houston v. Mobile. Saragan. 7 te Calcutta. Stanvac Djirak (t). 4 te Singapore. Samarinda, 8 v. Vizagapatam. Schiedijk, 8 te R'dam v. Havanna. Sibajak, 9 te R'dam v. Djakarta. Singkep, 8 v, R'dam n Genua. Soestdijlc, 7 v. Mobile te Savanna, Stad Arnhem, pass. 8 Gibraltar. Stad Haarlem, pass. 8 Kp. St. Vineent. Streefkerk. 8 te Port Said. Sumatra. 7 te Penang. Stad Breda, 8 te A'dam v. Beira. Stad Leiden, 9 te Duinkerken. Talisse. pass. 6 Algiers. Tero. 6 te R'dam v. Nicochea. Tarakan, 7 v. Aden. Tankhaven III (t), 6 n. Sungeigerong. Taria (t). 6 150 m. O. Martinique. Themisto, 6 550 m. O. Belle Isle. Tjibesar. pass. G Zuidkust Konshu. Tjitjalengka, 6 te Soerabaja v. Semarang. Trompenberg, 6 140 m. NW. Bermuda. Tabinta, 6 250 m. O.ZO, Anderhalfgraadskan. Tjibodas, 5 te Singapore. Trompenburgh, 7 v. Kingslynn n. R'dam, Tabian. 7 v, Djeddah. Tiba. pass. 8 Kp. Villano. Titus, 7 v. R'dam. Tosari, 9 verw. Port Sa ui. Tamo, 7 v. Salvador n. Rio de Janeiro. Tjipondok, 9 v. Buenos Aires te Bahia. Tiba. pass. 9 Finisterre. Tomini. pass. 9 Pantellaria. Theseus, 7 v. Palermo n. Gibraltar. Utrecht. 7 te Trinidad. Van Outshoorn, 9 verw. Menado v. Djakarta. Van Riebeeck, 6 te Makassar v. Buleleng. Van 't Hoff, 7 te Semarang. Vrijburgb, 8 verw. Casablanca, Venus. 8 v. Latakia n. Brindisi. Vulcanus, 7 v. Izmir n. Volos. Waibalong, G rede Tulehu. Weltevreden, G 700 O.ZO. Malta. Westland, 8 v. Rio d-: Janeiro n. Santos. Willem Barendsz. 7 v. A'dam v. Djakarta. Winterswijk, 7 v. Rio de Janeiro n Itajai. Woensdrecht (t), 6 v. New York n. Venezuela, Zijpenberg, pass. 6 Ouessant. Zeeland. 3 v. New York n. New Orleans. Zuiderkruis. 9 5 u. verw. Hoek v. Holland.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8