Haarlems Dagblad De Engelsen Natuurramp kwam ellende der Ambonnezen vergroten De West-Duitse zóne-£renzen verdwijnen in militair opzicht „Telegram van dr. Drees inmenging in binnenlandse aangelegenheden" Zuid-Koreanen veroverden de stad en het vliegveld Wonsan 65e Jaargang No. 19675 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn <Dprertitc ïfaarietitödje Courant (Hitna 1656) Dinsdag 10 October 195Ö Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom IN HET STREVEN naai' politieke één wording, waarin Europa's kans op her leving ligt, treden de Engelsen nog steeds als remmende factor op. Het is pas weer eens duidelijk gebleken uit een rede van minister Dalton over het Plan-Schuman, waarvan wij de hoofdpunten hebben ver meld. Het nationalistische instrument be spelend, in de vanouds bekende stijl, heeft hij zich' door een grote vergadering laten loejuichen. Zoiets is niet moeilijk. Wie redeneert over de prachtige mijn- en staal industrieën van zijn land, over de stijging van de productie en de nationalisatie die raen heeft weten te bereiken en dan liefst met een snik in zijn stem ver klaart: nooit zullen wij buitenlanders daar medezeggenschap over geven, kan op ap plaus rekenen. Maar de werkelijke zaak heef: hij buiten beschouwing gelaten. In lassen is deze methode ook een aantal Engeisen wat te gortig gebleken en een zo belangrijk dagblad als de Manchester Guardian heeft in een scherp-gesteld kort hoofdartikel Dalton aangevallen. Hetgeen niet zeggen wil dat de Manchester Guar dian voor Britse deelneming aan een Euro pese federale Unie zou zijn. Zover gaat ook 1 dit blad geenszins. Zulk een houding kan men op dit moment evenmin bij de En gelse oppositie conservatieven en libe ralen als bij de regerende Labour Party- vinden. Op dit moment niet. Maar het is daarom niet uitgesloten dat het Engelse standpunt in de toekomst misschien in een nabije toekomst zich geheel zou kunnen wijzi gen. Zelfs plotseling. Dat is eerder in de Britse historie vertoond. Men kan lang aan zijn afwijzende houding tegenover het vasteland van Europa vasthouden. Men kan zich lang blijven vastklampen aan zijn oude beleid tegenover dat vasteland, dat in het verleden nuttig is gebleken, en niet willen erkennen dat de tijden veranderd zijn. Men kan ook blijven genieten van de oude voldoening over een „wereldrijk", dat intussen in al zijn voegen geschokt is. Maar de werkelijkheid der feiten dringt zich niettemin toch steecis sterker op. Er zijn Engelsen die zich daar reeds bewust van zijn. Sommigen voelen ongetwijfeld onrust over de gang van zaken. Maar het zelf vertrouwen is groot en men schrikt niet zo gauw van het voeren van verkeerd beleid, i de overtuiging dat Engeland tenslotte toch wel weer de juiste koers zal vinden. „We'll muddle through" wij modderen er ons wel doorheen is een Engelse zegs wijze, die niet geringe zelfverzekerdheid aanduidt. De Engelsman is wezenlijk over tuigd, dat hij alleen langs de weg van fouten en tekortkomingen tot de goede oplossing kan komen. Maar daarbij rekent hij toch steeds op zulk resultaat. Graag citeert hij, met ironie, het woord van gealarmeerde mensen uit zo menige critieke lijd: „the country is going to the dogs". Welnu, is het toen mis gegaan met het land? Neen immers. Men is er weer bovenop gekomen: men is er in geslaagd „to muddle through". Als jongste indruk wekkend voorbeeld geldt natuurlijk de toestand in het jaar Juni 1940Juni 1941, toen men alleen stond tegenover de over winnende macht van Hitier en zijn bondge noten. En nog steeds, ook tegenover de geweldige nieuwe ontwikkeling van het luchtwapen, voelt men zich in een bijzon dere positie op zjjn eiland, beschermd door die trots der natie: de vloot. Maar als de naties van het vasteland de vordering van hun aaneensluiting afhan kelijk gaan stellen van het Engelse tempo van denken en handelen, zullen zij achter op en in een uiterst gevaarlijke positie geraken. Niet alleen bezitten zij niet de Britse geestesgesteldheid, die een soort bijgelovig vertrouwen in de uitkomst van eigen beleid meebrengt, maar zij leven ook niet op een eiland, zij hebben ook geen sterke vloot en veel minder internationale verbindingen. Al schieten deze middelen tekort, al is men op het vasteland overtuigd van de Engelse kortzichtigheid omtrent eigen mogelijkheden en eigen kracht. men mist op het vasteland dan toch ook die middelen. Men heeft niets om op terug te vallen, ligt in de eerste linie en is het meest kwetsbaar. Men moet een eigen be leid voeren. En juist dat eigen beleid, ten uitvoer gebracht, zou het. middel zijn om de Engelse houding te doen veranderen. Want dat zou bewijzen dat het oude En gelse beleid ten aanzien van het vasteland heeft afgedaan. Dat zou Engeland isoleren en zich van eigen kleinheid tussen reuzen bewust doen worden, R. P. Belediging van het Korps Mariniers Haarlemmer veroordeeld Het Amsterdamse gerechtshof veroor deelde hedenmorgen de 53-jarige W. de J. uit Haarlem, die door de politierechter te Haarlem wegens belediging in het open baar van het korps Mariniers van de Ko ninklijke Marine tot een week gevange nisstraf was veroordeeld, tot een gevange nisstraf van een maand voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van f 150.—. Veertien dagen geleden eiste de advo caat generaal een maand onvoorwaarde lijke gevangenisstraf tegen De J. In de trein tussen Haarlem en Leiden bad hij destijds tegen een student, een oud marinier gezegd, dat alle mariniers in de West dieven en moordenaars zijn, West-Duitse minister vctn Binnenlandse Zaken afgetreden Dr. Gustav Heinemann, de West-Duitse minister van Binnenlandse Zaken, is Maan- uag afgetreden. Hij heeft bondskanselier Adenauer zijn ontslag aangeboden, hetgeen deze heeft aanvaard. Krachtens de grond wet moet Adenauer bondspresident Heuss voorstellen Heinemanns verzoek om ont slag in te willigen. Dr. Heinemann, die de voornaamste pro testantse vertegenwoordiger in het West- Duitse kabinet is, verklaarde, dat zijn be sluit om af te treden vooral gelegen is in meningsverschillen met dr. Adenauer over deelneming van West-Duitsland aan de West-Europese verdediging. „In tegenstelling tot de bondskanselier", zo verklaarde Heinemann tot een verslag gever van DPA, „sta ik op het standpunt dat wij deze deelneming niet moeten aan bieden noch erom vragen. Ons aandeel in de militaire verdediging van West-Europa moet op grond van de thans heersende werkelijkheid door de Westelijke mogend- beden aan ons worden aangeboden". Nijpend voedselgebrek, doch succesrijk verweer Volgens mededelingen van het bureau Zuid-Molukken in Den Haag heeft de re gering van de republiek der Zuid-Moluk- ken geseind dat een hevige aardbeving Zondagmorgen het eiland Ambon geteis terd heeft. Twee dorpen zijn weggevaagd. De schade wordt geschat op 7 millioen gulden. De schokken duren voort. Intus sen gaat volgens deze mededelingen de strijd voort met succes voor de Amboneze verdedigers, die Ceram weer geheel in handen hebben en het Hitoe-front op Am- bon hebben gezuiverd van Indonesische troepen. De regering te Ambon heeft ver der medegedeeld, dat dr. Leimena, de In donesische minister die in Djakarta is te ruggekomen met een rapport dat het einde van de strijd aankondigde, in het geheel niet op Ambon is geweest. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de onafhanke lijkheidsbeweging niet steunt op een groep militairen, doch op de wil van het gehele Amboneze volk, aangezien duizenden vrij willigers meestrijden. In dit bericht was ook de mededeling vervat dat de voedselnood op Ambon zeer groot is en dat een beroep om hulp is ge daan op Peking-China, de Philippijnen, Australië en India. De stichting „Door de Euwen Trouw" heeft in een telegram aan minister-presi dent Drees verzocht om „faciliteiten en bescherming door de marine in verband met de aardbeving op Ambon, voor het vervoer van voedsel en medicamenten, die gereed liggen in de omgeving van Am- bon". Zij dringt overigens aan op „onver wijlde hulpverlening door de Nederlandse regering". Vijf Ambonezen hebben aan de UNO- commissie een brief gericht waarin zij, zeggend dat zij 10.000 van de Zuid-Moluk ken afkomstige bewoners van Java verte genwoordigen, protesteren tegen de mili taire maatregelen tegen de Zuid-Molukken. In een tweede brief aan de UNO-com- missie, waarvan afschriften werden gezon den aan de minister-president Natsir, de Nederlandse Hoge Commissaris de heer Lamping en aan dr. Nikijoeloew, welke brief is ondertekend door zes personen na mens uit de Zuid-Molukken afkomstige in woners van Soerabaja, wordt betoogd dat de republiek Zuid-Molukken is geproda- Russisch protest tegen grensschending De Sovjet-Unie heeft bij de Amerikaanse regering geprotesteerd tegen schending van haar grens door Amerikaanse vliegtuigen, aldus meldt het Sovjet-Russische nieuws bureau Tass. Het protest is door de plaats vervangende minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, aan de kanselier van de Amerikaanse ambassade te Moskou, Bar bour, aangeboden. Volgens Tass ligt het punt van de grens schending ongeveer 160 kilometer van de Koreaanse grens. In de Russische nota wordt aange drongen op strenge bestraffing van degenen, die voor „een aanval op een Sovjet-Russisch vliegveld" verantwoordelijk zijn. De Rus sische regering verwacht een verzekering van de Amerikaanse regering, dat zij de noodzakelijke maatregelen zal nemen o'm „soortgelijke uitdagende handelingen" in de toekomst te voorkomen. De Sovjet-Unie acht het een gebiedende eis te verklaren, dat de verantwoordelijk heid voor de gevolgen van dergelijke daden door de Amerikaanse luchtmacht geheel bij de Amerikaanse regering zal liggen. Vol gens Tass heeft Barbour geweigerd de nota aan te nemen, op grond van het feit, dat strijdkrachten der UNO in het betrokken gebied opereren. Volgens Gromyko is dit geen reden, daar de Russische nota be trekking heeft op Amerikaanse toestellen. Uit de volledige tekst van de nota, die Gromyko voorlas alvorens deze aan Bar bour aan te bieden, blijkt, dat het protest betrekking heeft op twee jagers van de Amerikaanse luchtmacht van het type „Shooting star", die volgens de nota laag vliegend het Sovjet-Russische vliegveld aan de zeekust in het gebied van Soechaya Retsjka naderden, ongeveer 100 kilometer van de grens tussen de Sovjet-Unie en Korea gelegen, en het vliegveld met mitrailleurs bestookten. Het gevolg was, dat eigendom van het vliegveld werd be schadigd, aldus de nota. Nc?fi©na!isafie Britse staal industrie 15 Februari 1951 LONDEN, 9 October (Reuter) De Britse regering zal het beheer over de staal industrie op 15 Februari overnemen, zo deelde 'het ministerie voor de Bevoorrading Maandag mede. Volgens de wet op de ijzer en staalindustrie van 1949 kan de nationali satie geschieden op elk tijdstip in de twaalf maanden na 1 Januari van het volgende jaar. meerd door haar wettige heersers. „Wij verwerpen het argument, dat de procla matie is uitgevaardigd op de punt van de bajonetten", aldus dit schrijven, waarin eveneens wordt geprotesteerd tegen de mi litaire actie en de bombardementen. De ondertekenaars van de brieven heb ben Maandagavond namens de ambonezen op Java op een persconferentie medege deeld, dat een vergadering, waarvoor op 4 October door de politie toestemming was verleend, op 7 October werd verboden. Aangezien de mededeling in de ochtend uren kwam en de vergadering om vier uur 's middags zou worden gehouden, wa ren ruim 1000 mensen in de vergaderzaal bijeen. Zij gingen na het zingen van een Ambonees lied uiteen. Hierbij deden zich geen incidenten voor. Volgens het bureau Zuid-Molukken heeft radio-Ambon omgeroepen, dat de Nederlander H. J. van Polanen Petel bij de gevechten op Ambon is gedood. Zware straffen voor de Tsjechische ijshockeyspelers PRAAG. 9 October (A.N.P.). Na een proces achter gesloten deuren, dat drie dagen heeft geduurd, heeft het gerechtshof te Praag uitspraak gedaan in de zaak tegen een aantal spelers van het Tsjechische ijs hockey—team. Zoals reeds eerder werd ver meld, werden deze spelers gearresteerd in Maart na een relletje met de veiligheids politie in een bar te Praag, waar de leden van de Tsjechische ijshockeyploeg blijk zouden hebben gegeven van hun misnoegen over het feit, dat de ploeg op het laatste moment door de regering van het tournooi om het wereldkampioenschap te Londen was teruggetrokken Hoewel het ten laste gelegde nooit be kend is gemaakt, meent men te weten dat de beklaagden er van werden beschuldigd het plan te hebben gekoesterd niet van de trip naar Engeland terug te keren. Maandag zijn zes beklaagden veroordeeld tot straffen variërend van 4 tot 15 jaar dwangarbeid De zwaarste straf, 15 jaar dwangarbeid, kreeg doelman Modry, Bubnik kreeg 14 jaar, Konopasek 12 jaar, Rozinek 12 jaar, Kobranov 10 jaar en Jirka 4 jaar. G De militaire bezet ting van West- Duitsland zal op 1 Januari 1951 geheel gewijzigd worden. Die wijzi gingen zijn van zodanige aard. dat daarbij de zone- grenzen niet lan ger gehandhaafd zullen worden. De Franse troepen zullen voortaan in Beieren in stelling worden gebracht, een gebieddat tot dusverre uitslui tend door de Ame rikanen werd be heerst. Voor reke ning van de Ame rikaanse strijd- krachtenkomt dan, aansluitende op de nieuwe Franse 'zo ne, de centrale sectorvan Kassei tot Hannover. Aan de Britten is het Noordelijke ge deelte van West- Duitslands verde diging opgedragen, een gebied van Hannover tot de Noordzee. Indonesisch parlement aanvaardt resolutie Beroep op Nederlandse volk om zijn regering te weerhouden van „nieuwe aggressie" DJAKARTA, 9 October (Aneta) Het voor Maandag aangekondigde regerings- antwoord in eerste termijn op de algemene beschouwingen in het Indonesische parle ment is uitgesteld tot Woensdag. Het kabi net had tot Zaterdagmiddag laat over de formulering van het antwoord beraad slaagd. Intussen waren er in het parlement enige resoluties ingediend, die betrekking had den op het telegram van minister Drees, die Maandag in het parlement in discussie werden gebracht. De eerste resolutie noemde het telegram van minister Drees „een inmenging in binnenlandse aange legenheden van de republiek Indonesië" en „een ultimatum, dat de vorm heeft aange nomen van het begin van een nieuwe aggressie". „Het telegram heeft de goede verhoudingen tussen Indonesië en Neder land zeer geschaad", aldus de resolutie. Voorts wordt in deze resolutie gezegd, dat het telegram van minister Drees een morele steun betekent aan de opstand in het ge bied van een unie-deelgenoot en een be lemmering vormt bij het voeren van de binnenkort te houden unie-conferenties. De resolutie besluit met de stap van de Ne derlandse regering, zoals die tot uiting komt in het telegram van minister Drees, af te keuren en te verwerpen, een beroep te doen op het vredelievende Nederlandse volk om de Nederlandse regering en het Nederlandse parlement ervan te weer houden een dergelijke „aggressie" te her- De jeugd vergeet snel. In de straten van het zwaar gehavende Seoel spelen Koreaanse peuters alweer vrolijk hun wilde spelletje. halen, bij de Indonesische regering er op aan te dringen een duidelijke positieve houding aan te nemen en iedere inmenging van buiten in Indonesische aangelegen heden, te verwerpen. De tweede resolutie betrof een eis van de communistische fractie tot opzegging van de R.T.C.-overeenkomst. De derde resolutie zegt: „dat de stappen genomen door de Nederlandse regering, een schending betekenen van de Indo nesische souvereiniteit. De volksvertegen woordiging betreurt de stappen, genomen door de Nederlandse regering, verwerpt deze Nederlandse stappen, geeft volledige steun aan de regering voor het verwerpen van de inmenging van de Nederlandse re gering in binnenlandse aangelegenheden". De vierde resolutie, ondertekend door de leden Latuharhary, Moh. Yamin, Kasimo, Sahetappy, Engel, Siradjuddin Abbas en Djody Gondokusumo vormt een overkoe peling van de andere resoluties. In deze resolutie wordt de inhoud van het telegram van minister Drees betreurd wegens de inmenging in de Indonesische binnenlandse aangelegenheden. „Het tele- gi'am", zo wordt gezegd, „draagt het ka rakter van een ultimatum, is weinig be leefd en bevat zinsneden, welke het hart van het Indonesische volk wonden". In deze resolutie wordt op het Neder landse volk een beroep gedaan om de Ne derlandse regering te weerhouden van eer. herhaling van de aggressie in Indonesië en op het Indonesische volk om paraat te blijven, teneinde de eenheid en de souve reiniteit te verdedigen. ïn de overwegingen der resolutie wordt gezegd, dat de taak der UNO-commissie slechts die is van toezichthoudster op de uitvoering der besluiten van de Ronde Tafel-conferentie, zodat het verzoek van de Nederlandse regering aan de UNO- commissie tot bemiddeling in de kwestïe- Ambon buiten de competentie dezer com missie valt. Het parlement nam Maandagavond deze resolutie-Latuharhary aan met 76 tegen 66 stemmen. De andere resoluties werden verworpen of ingetrokken. Het Indonesische ministerie van De fensie heeft een verbod uitgevaardigd inzake de publicatie van berichten over de militaire aanval op Ambon. Volgens onbe vestigde berichten zouden de Indonesische strijdkrachten echter doorgestoten zijn tot ongeveer 5 of 6 kilometer van de stad Ambon. Een vertegenwoordiger van de UNO- commissie heeft Maandag een onderhoud met minister Roem gehad, zo werd. in wel ingelichte kringen medegedeeld. Politieke UNO-commissie bespreekt Amerikaans plan LAKE SUCCESS, 9 October (Reuter). John Foster Dulles, de republikeinse advi seur van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft bij de politieke commissie der UNO aangedrongen het plan van minister Acheson ter versterking van de UNO goed te keuren. Hij diende het plan, dat onder meer voorziet in de vor ming van een leger der UNO. het instellen van een „waakhond-commissie" en het scheppen van de mogelijkheid de Algemene Vergadering binnen 24 uur bijeen te roe pen, formeel in. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Andrej Wysjinski, die na Dulles het woord voerde, verklaarde: „Met sommige punten van de Amerikaanse ont werpresolutie gaat de Russische delegatie accoord". Ten aanzien van andere punten van het document wilde hij echter enige amendementen of verbeteringen indienen. Hij voegde er aan toe, dat hij niet gunstig stond tegenover de algemene strekking van de Amerikaanse resolutie, „behalve dat ik het eens ben met het principe van de ver sterking van de vrede" Wysjinski wenste de resolutie in vier delen te splitsen en elk deel afzonderlijk te bespreken. De commissie nam met 48 tegen 5 stem men en 2 onthoudingen een voorstel van de voorzitter aan om eerst een algemeen debat over het voorstel te houden. De Chileense afgevaardigde, Hernan Santa Cruz, diende een voorstel in, dat in vele opzichten overeen kwam met de Ame rikaanse resolutie, maar de „kleine Assem- blée" de taak gaf waarnemingen op inter nationaal terrein te verrichten. De gedelegeerden van België, Turkije, Griekenland, Nationalistisch China,Austra lië, Frankrijk en Engeland verklaarden de Amerikaanse resolutie te zullen steunen. Het woord is aan. Lichtenberg Het komt er niet op aan of de zon in de landen eens vorsten niet ondergaat, maar wel op hetgeen zij in die landen te zien krijgt. Franse troepen in Viefminhse hinderlaag De Franse strijdkrachten, die het terug getrokken garnizoen van de Franse post Caobang in Indochina aan ae Chinese grens dekten, hebben een vijfdaagse „vernieti gingsslag" met de guerrillastrijders van de Vietminh gestreden, nadat zij in een hin derlaag waren gevallen. Een deel van het teruggetrokken garni zoen heeft het fort Thatkhe bereikt na een tocht van 50 km door het dichte oerwoud. In de vijfdaagse slag, waarvan de hevig heid Maandag tot sporadische gevechten verminderde, leden de guerrillastrijders „buitengewoon zware verliezen" en de Fransen „zeer ernstige verliezen", aldus de bekendmaking. Een woordvoerder van het Franse leger verklaarde, dat de tegenstander een over macht van tien tegen een had en „een meester in de kunst van het oorlogvoeren" was. De Koningin heeft heden in het .paleis op de Dam te Amsterdam de nieuwe Austra lische ambassadeur, de heer Stirling, ont vangen teneinde hem in de gelegenheid te stellen zijn geloofsbrieven te overhandigen. Minister mr. D. U. Stikker was hierbij aan wezig. Einde van de strijd nog deze maand verwacht TOKIO, 10 October (Reuter). Volgens berichten van het front is Wonsan, de be langrijke haven aan de Oostkust, in handen van de Zuid-Koreanen gevallen. Ook het vliegveld daar, een der, beste in Korea, is door de Zuidelijken bezet. Volgens de laatste berichten liggen stad en vliegveld nog onder vuur en wordt in de straten zwaar gevochten.,Stafofficieren ver klaren dat het moreel van de Noordelijken in dat gebied slecht is. Laagvliegende vlieg tuigen met luidsprekers uitgerust, wekken de Noordelijken op zich over te geven. Ge meld wordt, dat deze naar het Noorden vluchten. De Zuidelijken hadden niet ver wacht dat zo weinig tegenstand zou worden geboden. De Amerikaanse eerste cavaleriedivisie, die uit het Zuiden Pjongjang wil bereiken, is op groeiende tegenstand gestuit. Het ver zet op de andere fronten is gering. De voorhoede van de Amerikaanse eerste cavaleriedivisie bevindt zich op 15 km ten Zuiden van Koemtsjon, even ten Noorden van de breedtegraad. Bij een nieuwe aan val naar het Westen van Kaesong uit, juist ten Zuiden van de grens, zijn Amerikaanse troepen de rivier de Jesong overgestoken en ten Noord-Oosten van Kaesong hebben patrouilles Panboeri, even ten Noorden van de grens, bereikt. Grens van f 180.- voor de loonsverhoging vervallen De regering heeft thans bepaald dat de verplichte loonsverhoging van vijf percent tot 180 per jaar voorgeschreven blijft, met dien verstande echter dat de werkge vers bij algemene vergunning van het College van Rijksbemiddelaars deze grens van 180 mogen overschrijden. Minister Joekes heeft bij de bespreking van de loonpolitiek in de Tweede Kamer toegezegd, de begrenzing van de loonsver hoging nader in de ministerraad ter sprake te zullen brengen. Dit is Maandag ge schied. De ministerraad heeft tot zeer laat in de avond vergaderd. De Zuid-Koreaanse derde divisie, die thans in Wonsan is, maakte Maandag dui zend gevangenen. De Capitooldivisie, thans te Mansangjong, 25 km ten Zuiden van Wonsan, maakte 5.000 geweren van Rus sisch type, 500 lichte machinegeweren, 30 zware machinegeweren en andere wapens buit. In het centrum van het front bevindt zich de Zuid-Koreaanse achtste divisie te Jong- tsjon en de zesde divisie 12 km ten Noorden van Kwatsjon. Beide plaatsen liggen onge veer 8 km ten Noorden van de grens. In militaire kringen in Korea verwacht men, dat de oorlog deze maand zal aflopen. De opmars over de 38ste breedtegraad en de bezetting van Wonsan aan de Oostkust maakten de toestand voor de Noord-Korea- nen hopeloos. De eerste Amerikaanse cavaleriedivisie, die Zondag Noord-Korea is binnengetrok ken in een actie, die door een Amerikaanse legerwoordvoerder „het begin van de grote stoot" genoemd wordt, ondervindt thans voor het eerst sinds weken weer hevige tegenstand. De voorhoede stiet 800 meter over de breedtegraad op Noord-Koreaanse verster kingen en kon Maandag slechts 1600 meter in de richting van Pjongjang oprukken. De Noord-Koreaanse hoofdstad ligt 160 km verder. In de laatste 24 uur hebben de strijd krachten van de UNO 4.531 krijgsgevange nen gemaakt, zo deelde generaal MacArthur mee, waardoor het totaal sinds het begin van de campagne op meer dan 55.000 wordt gebracht. Volgens sommige schattingen van het achtste Amerikaanse leger hebben-de Noor delijken niet meer dan 40.000 man aan effectieve troepen over. Geen reactie De Noord-Koreaanse radio van Pjongjang heeft elf uur na generaal MacArthur's op roep tot overgave nog niet hierop gerea geerd. Radio-Pjongjang verklaart, dat Noord- Koreaanse guerillastrijders een „uitgebreid offensief" achter de Amerikaanse linies zijn begonnen. HET WEER AFGEBEELD Ten Noordwesten van Schotland bevindt zich een depressie, die op een groot deel van de Noordzee stormen heeft veroorzaakt. Het front van deze depressie lag heden morgen boven Engeland. Het trekt in Oostelijke richting verder. Ten Westen van de Golf van Biscaye bevindt zich het oude lage drulcgebied dat afkomstig is uit het Zeegebied tussen de Bermudas en de Verenigde Staten. Het trekt zeer langzaam in Noordoostelijke richting maar vertoont weinig activiteit. Hetzelfde kan gezegd worden van een storing, die gistermor gen nog boven Oost-Canada gelegen was en die, zich voortbewegend met een snelheid van ongeveer 100 km. per uur. hedenmorgen bij ons weerschip de Cir rus was aangekomen. Deze storing kan later in ons land enige regen veroor zaken. Een nieuwe depressie trekt langs New-Foundland de Oceaan op. Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Matige, in de kustprovincies tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Van nacht minder koud. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. 11 October: Zon op 6.57 uur, onder 17.56 uur Maan op 6.43 uur, onder 17.41 uur (Nieuwe maanl Hoog en laag water te IJmuiden Dinsdag 10 October: Hoog water: 2.34 en 14.55 uur. Laag water: 10.39 en 22.54 uur. Woensdag 11 October Hoog water: 3.12 en 15.32 uur. Laag water: 11.16 en 23.35 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1