c D Textielhandel voelt zich verongelijkt door jongste prijsmaatregele n Kouopdeiorsf Radio geeft Woensdag Willem I erkende Naundorff als Charles Louis de Bourbon PANDA EN DE MEESTER-GEMASKERDE WereldnieuwV Iieiiwe Uit Dinsdag 10 October 1950 WAAR HEBBEN WIJ DAT AAN VERDIEND?" De textielhandelaren morren. Zij zijn bitter gestemd, omdat de regering het noodzakelijk heeft gevonden voor textiel na voedingsmiddelen zeker de belangrijkste levensbehoefte een prijs controle in te stellen. „Waar hebben we dat nu aan verdiend", vragen de betrokkenen verontwaardigd, want zij voelen zich nu als de bonte hond te kijk gezet. Op een persconferentie, die de Konink lijke Nederlandse Middenstandsbond, de Christelijke en de Rooms-Katholieke Middenstandsorganisaties in Den Haag hadden belegd, werd echter vooral critiek uitgeoefend op de wijze waarop de Prijs- beheersing bij de controle te werk gaat. Bij de ongeveer hondend processen-ver baal die in deze sector reeds zijn gevallen zouden volgens de sprekers op deze bijeen komst de ambtenaren zich vooral gericht hebben op enkele dure artikelen, waarvan de winst de soms zeer krappe verdiensten en in enkele gevallen zelfs verliezen op het „volksgoed" moeten compenseren. In de textiel is het namelijk gebruikelijk, dat een gemiddelde bruto winstmarge als richt lijn wordt genomen. Per onderdeel van een zending wordt dan een fluctuerende winst berekend, naar gelang men het artikel meer of minder verkoopbaar acht. Geen gelijke kappen Vervolgens heeft men bezwaar tegen het voorschrift, dat de vervangingswaarde slechts dan in rekening mag worden ge bracht. indien de prijs van de vervangende artikelen in de nieuwe (dus na de prïjs- verhogihgen afgeleverde) voorraad tot uiting komt. Hier wordt dus ten aanzien van de detailhandel een onderscheid ge maakt met de fabrikanten want die mogen wèl op de dagkoers van Londen hun prijzen berekenen. Van een overleg aldus werd op de persconferentie gezegd is geen sprake geweest. Wel was dat bijvoorbeeld het geval met de schoenhandfel. De regering heeft genoegen genomen met de toezegging dat deze branche zelf de prijzen in de hand zou houden. Averechtse uitwerking De textielhandelaren zijn van mening, dat ook voor hen dezelfde omstandigheden gelden die een hoge prijsvorming tegen gaan: grote oude voorraden, scherpe con currentie en een merkbaar gebrek aan koopkracht van het publiek. Het zou zelfs zo zijn, dat de toegestane winstmarges niet eens worden gehaald. Daarentegen werkt de vaststelling van maximumprijzen juist prijsverhogend, om dat de detaillist de neiging heeft tegen de in de voorschriften genoemde bedragen en percentages ..aan te leunen", zelfs al zou hij er onder kunnen gaan. Van de zijde van de Prijsbeheersing heeft men toegegeven, dat van het ministerie van Economische Zaken geen richtlijnen voor de met de controle belaste ambtenaren waren gegeven. Nu heeft men bij de E.C.D. zelf in structies gemaakt en het zou .de bedoeling zijn eerst een proefproces uit te lokken om te zien of de rechter de gestelde normen aanvaardt. In het algemeen bleken de vertegenwoor digers van de middenstand van oordeel, dat ten onrechte bij het publiek de indruk wordt gewekt, dat het juist de nering doenden zijn, die de prijsverhogingen in de hand werken. In het verleden zou juist zijn gebleken, dat bijvoorbeeld voor aard appelen en vlees, de detaillisten de ver hogingen nog geremd hebben door onder linge concurrentie. „Men heeft in het afgelopen jaar wel een loonpolitiek, maar geen prijspolitiek ge voerd", zo zei men. Aan de middenstanders en kleine zelfstandigen zijn toezeggingen gedaan: zoals kindertoeslag en verzachting van de belastingen, die zij echter nog steeds niet in hun portemonnaie voelen. ADVERTENTIE Wrijf deze krachtige zalf op keel, borst en rug. Ze werkt als een pappleister en door de geneeskrachtige dampen, die U inademt. Verwijdert congestie, verge makkelijkt de ademhaling en verhelpt verkoudheid meestal io J één nacht. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 3.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Concertgebouw orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.05 Hoorspel. 12.05 Muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 13.55 Opera. 15.00 Mannenkoor. 15.30 Piano. 16.00 Platen. 16.15 Voor de jeugd 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Da meskoor. 18.30 Strijkkwartet. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Gemengd koor en solist. 20.50 Hedendaagse zendingsvragen. 21.10 Piano duo. 21.30 Amusementsmuziek. 21.50 In de schaduw van Moskou. 22.00 Omroeporkest en solisten. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Onder ons gezegd. 8.25 Platen. 8,50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeonorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Kwartet. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Banjo-ensemble. 13.40 Platen. 14.00 Ge sproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dans- orkest. 13.00 Nieuws. 18.20 Platen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Causerie. 19.15 Trio. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.0o Poli tiek commentaar. 20.15 Promenadeorkest. 20.50 Hoorspel. 22.10 Strijkkwartet. 22.40 Klankbeeld. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.40 —24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.30 Platen. 14.00 Platen. 15.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 en 17.40 Platen. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radiofeuille ton 20.00 Opera. 21.15 Actualiteiten. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Verzoekprogramma, Men heeft sterk de indruk, dat de rege ring door haar jongste maatregelen op dit gebied toegegeven heeft aan de druk van de vakbeweging. „Er moest iets gebeuren". Maar omdat de regering de verlangde prijs- stop niet wilde toestaan, heeft men door de prijscontrole op textiel de arbeiders organisaties toch willen bevredigen. „Of hierdoor onze reputatie wordt ge schaad, schijnt er minder op aan te komen", zeggen de zich verongelijkt voelende winke liers. Nieuwe zwaartekracht metingen op zee Er bestaan weer plannen voor zwaarte krachtmetingen op zee. Het onderzoek zal in hoofdzaak in handen zijn van de heer G. J. Bruins, geodetisch ingenieur bij de Rijksdriehoekmeting te Delft, en dr. D. Dorrestein, verbonden aan de oceanogra- fische afdeling van het K.N.M.I. Het is de bedoeling, dat de metingen in het begin van het volgend jaar worden gedaan ge durende een reis met een duikboot van de Nederlandse marine naar Suriname en de Nederlandse Antillen. Telegram van Nederlandse gemeenschap op Ambon Het Bureau Zuid-Molukken in Neder land deelt mede een telegram te hebben ontvangen, namens de Nederlandse ge meenschap op Ambon ondertekend door de heer J. Granpé Molière. Hierin wordt verzocht om spoedige hulp en bijstand voor de Nederlandse gemeenschap, wier positie precair is wegens tekort aan voed sel en medicamenten en wegens de be schietingen uit de zee en de lucht. Het bureau heeft de Nederlandse regering van de inhoud van het telegram op de hoogte gesteld. Ernstig gewonde arbeider van de B.P.M. overleden De 27-jarige arbeider P. Wierixs uit Rot terdam, die Zondag ernstig gewond werd bij de ontploffing in de raffinaderij van de B.P.M. te Pernis. is Maandag in een zie kenhuis te Rotterdam overleden. De toestand van de drie andere gewon den is bevredigend. Familiedrama voor de Maastrichtse rechtbank Op 16 Juli heeft de achttienjarige leer ling-mijnwerker A. A. uit Winandsrade zijn vader, P. A. met een knipmes enige steken in hoofd, gelaat en linkerschouder toegebracht. Deze mishandeling was een gevolg van het optreden van de vader, die het zijn vrouw en kinderen herhaalde lijk erg lastig maakte als hij dronken was. Ook op die zestiende Juli was de man be schonken thuisgekomen en wilde hij zijn vrouw te lijf. Toen greep de jongen een mes en stak. zonder zich zoals hij voor de Maastrichtse rechtbank verklaarde van de gevolgen rekenschap te geven, her haaldelijk naar zijn vader. De verwondin gen waren niet van ernstige aard. De officier van Justitie, mr, F. van Ryekevorssel, achtte geen opzet tot moord en geen poging tot doodslag aanwezig. Alle omstandigheden in aanmerking nemend vroeg hij zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De verdediger', mr. Huurman, pleitte voor een clemente beoordeling van de dader in dit familiedrama. De rechtbank zal op 23 October uitspraak doen. ALG. N.H. MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING TE HAARLEM In de bijzondere algemene vergadering van aandeelhouders werd op hun daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend aan de commissarissen prof. mr. A. Anema. jhr. F. J. E. van Lennep en dr. A. A. L. Rutgers, en aan de 'directeuren mr. A. R. Baas en R. A. Baas. Tot nieuwe commissarissen werden be noemd de heer mr. W. C. Wendelaar te 'sGravenhage en de heren dr. R. van der Hoek en mr. W. J. Oosterhoff te Leeuwar den. Tot nieuwe directeuren werden be noemd de heven L. J. van Vloodorp te Bloe- mendaal en mr. II. Beucker Andreae te Aerdenhout. Onregelmatigheden in Amsterdamse fabriek De recherche van de politie in Amster dam-Noord is- er dezer dagen in geslaagd een complot onder het personeel van een fabriek in het Noordelijk deel van Amster dam te ontmaskeren. De goederen, die in deze fabriek worden vervaardigd, werden per vrachtauto naar hun plaats van bestemming gebracht, waar personeel van de fabriek de producten ver werkte. De verantwoording van het ver bruikte materiaal werd niet juist bijge houden, waardoor verscheidene personeels leden erin slaagden goederen achter te houden en als verwerkt te doen boeken. Aan dit spelletje deed vrijwel het gehele personeel mee, zo deelde de politie mee. Toen een van de chauffeurs te brutaal werd en daardoor de aandacht van de boekhouding op zich vestigde, kwamen de malversaties aan het licht. De politie heeft thans twee chauffeurs, acht voorlieden, een opkoper en diens zoon geaiTesteerd. De totale waarde van het gestolen goed be draagt duizenden guldens. De „Sibajak" bracht 1250 passagiers naar Nederland Twaalfhonderd personen, in hoofdzaak leden van het K.N.I.L. en van de Konink lijke Marine, van de Koninklijke Land macht (L.M.N.) en voorts burgers, zijn Maandag met de „Sibajak" gerepatrieerd. Aan de Lloydkade te Rotterdam werden de passagiers toegesprokeix door kapitein R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann namens de Koningin, generaal-majoor W. J. K. Baay namens de regering en kapitein W. Erd- mann namens Prins Bemhard. Universiteit van Amsterdam krijgt 4500 dollar Schenking van de Rockefeller Foundation De Rockefeller Foundation heeft aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam 4500 dollar geschonken voor onderzoekin gen op het gebied van de histologie (weef- selleer). In 1947 is eenzelfde bedrag uitgekeerd. De schenking is bedoeld voor drie jaar en bedraagt dus 1500 dollar per jaar. ADVERTENTIE „Ja.weverkopenzelatervoortelefoonpalen" Maarchocolade smaakt beter! Uit de E.V.C. getreden Het landelijk secretax-iaat te Rotterdam van het Onafhankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties deelt mede, dat de be stuurders van de afdelingen bouwvak, transport, tabak, hout en meubelen van de Eenheidsvakcentrale in Groningen be sloten hebben uit de E.V.C. te treden. Zij hebben aansluiting gezocht bij het Onaf hankelijk Vèrbond van Bedrijfsorganisa ties. De bestuurders hebben de leden van de E.V.C. in Groningen in een circulaire hun besluit medegedeeld. Zij zeggen daarin o.a.: „Meer dan vijf jaren hebben wij voor het onafhankelijke bestaan van onze be weging gestreden. Thans moeten wij tot de erkenning komen, dat de E.V.C. als zelfsandige economische strijdorganisatie van de arbeidersklasse verloren is gegaan en volledig verworden tot een verlengstuk en apparaat van de Communistische Partij Nederland". De recherche te Vlaardingen heeft bij een inwoner van die stad in beslag genomen 100 kg. rijst, 50 kg. suiker, 100 dubbele stuk ken zeep, 148 busjes gecondenseerde melk, 43 pakjes thee en 345 repen chocola. Tegen de hamsteraar is proces-verbaal opgemaakt. ADVERTENTIE ORG-isi "ffv LtDlijQ Zoals reeds werd gemeld, heeft het on derzoek, dat door dr. J. P. L. Hulst is in gesteld naar de opgegraven en inmiddels weer herbegraven stoffelijke resten van de zich noemende Charles Louis de Bourbon, wéinig resultaat opgeleverd? Binnenkort' zal het rapport van deze patholoog- anatoom worden gepubliceerd. Er is een schedelmeting verricht, maar wegens hei ontbreken van enig verge lijkend materiaal is het moeilijk uit deze meting enige conclusie te trekken. Uit het gebit kon worden vastgesteld, dat Naun dorff 60 jaar moet zijn geweest bij zijn overlijden. Veel waarde wordt gehecht aan het feit, dat zowel op de rechter onder arm als op een der schoudei'bladen sporen zijn aangetroffen van geweldpleging. Dit bevestigt de verhalen dat Naundorff meer malen het slachtoffer van aanslagen is geweest, zowel tijdens zijn verblijf in Londen als in Parijs. De kwetsuren moeten zijn toegebracht met steekwapens. Dr. Hulst heeft niet met zekerheid kun nen vaststellen of de schedel door een aan slag zou zijn beschadigd. Ook zijn hoofdharen zijn aan een hauw- keurig onderzoek onderworpen. De struc tuur dezer haren zou identiek zijn aan die van de hoofdharen, welke enige jaren geleden in een medaillon zijn aangetroffen en welke behoord zouden hebben aan de dauphin. Volgens sommige deskundigen behoeft hieraan echter geen betekenis ge hecht te worden, daar meer mensen, ciie niet met elkaar verwant zijn, eenzelfde structuur van haar hebben. Deze opvatting wordt echter door andere geleerden be streden. Naundorff's naturalisatie Naar wij vernemen zal prof. dr. H. .R. Hoetink uit .Amsterdam, in samenwerking met andere juristen van naam, een onder zoek instellen naar de wijze, waarop Karl Wilhelm Naundorff tot Nederlander kon worden genaturaliseerd. Ten aanzien van de opgemaakte akten van overlijden van Naundorff wordt ge zegd, dat toen de ambtenaar van de Delftse burgerlijke stand hiervan kennis kreeg en hem werd medegedeeld, dat Naundorff in feite Charles Louis de Bourbon was, hij overleg heeft gepleegd met de toenmalige bui-gemeester van Delft, die zich op zijn beurt naar Den Haag begaf en van koning Willem I de verzekering kreeg, dat dit inderdaad juist was. De koning zou name lijk geweten hebben dat Naundorff de uit de Temple ontvoerde dauphin was. De Naundorffisten willen nu door het bijeen brengen van documenten zo zij al moch ten bestaan deze „erkenning" door een lid van het Huis van Oranje trachten te bewijzen. Volgens de in de laatste jaren gevonden documenten, waarvan de authenticiteit door geleerden van naam zowel in binnen- als buitenland wordt onderzocht, zou Karl Wilhelm Naundorff inderdaad de zoon van Lodewijk XVI en Marie Antoinette zijn geweest. Verkeersstremming bij de Hembrug Het verkeer met motorvoei-tuigen bij de Hembrug zal van 23 October tot 5 Novem ber gestremd zijn. Te Buitenhuizen zal een uitgebreide dienst, waarschijnlijk met drie "ponten, worden uitgevoerd. Zo nodig zal ook te Velsen de dienst worden uitgebreid. De universiteit van Parijs, de Sorbonne, heeft het eredoctoraat in de natuurweten schappen toegekend aan prof. dr. H. R. Kruyt, voorzitter der centrale organisatie T.N.O. en oud-hoogleraar in de physische chemie. Nieuw station in Enschede wordt 28 October geopend Het nieuwe station in Enschede zal Za terdag 28 October 's middags om 4 uur officieel worden geopend. Sedert geruime tijd worden de perrons van het nieuwe station gebruikt, doch op 28 October zal'de gehele stationsdienst' pas- f unctionneren- in het nieuwe, uit beton op! getrokken gebouw. Ofschoon het station te Enschede niet door de oorlog heeft geleden, zijn er dii'ect na de bevrijding plannen gemaakt voor een nieuw station. Deze plannen zullen volledig worden uitgevoerd en er zullen geen beperkingen worden toe gepast, als gevolg van de bezuinigingsmaat regelen van de N. S., waardoor de stations- bouw elders veranderingen moet onder gaan. ADVERTENTIE Tweede nationaal congres van „Film en jeugd" Begin .Januari 1949 werd te Rotterdam het eerste nationalè congres gehouden door het instituut Film en Jeugd. Dit congres sprak zich uit over „ontspanningsleven, film en rijpere jeugd". Het tweede congres zal dit jaar worden gehouden te 's-Hertogenbosch op 27 en 28 October. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant zal het ope ningswoord uitspreken. Ds. W. G. Over- bosch. Amsterdam, spreekt over „De plaats van de film in het leven der hedendaagse jeugd". „Wat men bij de keuze van films voor kinderen niet uit het oog mag ver liezen" zal besproken worden door dr. A. L. van Schelven uit Rotterdam en drie andere inleiders, „Wenselijkheden en mo gelijkheden voor een centraal orgaan voor de gebruikers van films voor de jeugd" is het onderwerp van de heer D. van Stave ren, oud-voorzitter van de Centrale com missie voor de filmkeuring, en „Het tot standkomen en functioneren van een be oordelingsinstantie voor kinderfilmmaierï- aal" wordt door dr. J. M. L. Peters, direc teur Katholieke Filmcentrale, uiteengezet. In oude bonnendiefstal komt klaarheid De Rotterdamse politie heeft in samen- werking met de rijkspolitie van Nieuwer- kerk a. d. IJssel de 43-jarige J. W. van der W. en de 57-jarige A. G. van B. ge-' arresteerd. Zij zouden in de nacht van 17 op 18 Februari 1948 uit het distributie kantoor te Capelle a. d. IJssel een groot aantal bonkaarten, die toen een zwarte waarden van ongeveer andei'halve ton ver tegenwoordigden, hebben verduisterd. Zij zijn voor de officier van Justitie geleid en hebben een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. Toen de diefstal gepleegd was, heeft de politie de 36-jarige brandlcasten- reparateur M. van S. gearresteerd, die des tijds door de rechtbank tot twee-en-een half jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. Hij zou de tipgever zijn geweest. Ook op buitenwegen is verkeerstoezicht nodig Het juridisch economische verkeerstech nisch college (Nederlandse Juristenvereni gingK.N.A.C.) is van oordeel, dat het verkeerstoezicht op de buitenwegen in ons land in het algemeen als onvoldoende moet worden gekenmerkt. Nu volgens de begroting van Justitie 1951 een intensiever en doeltreffender controle op het verkeer wordt voorbereid, heeft het college de algemeen inspecteur der rijks politie medegedeeld, dat naar zijn oordeel de verkeerscontrole zich wat betreft het motorwegverkeer vooral zou behoren uit te strekken tot het toezicht bij gevaarlijke kruispunten, bij onoverzichtelijke bochten, op behoorlijk rechts rijden in het algemeen en zeer zeker bij onoverzichtelijke hellin gen, het z.g. snijden, het toezicht op achter uitkijkspiegels bij vrachtwagens, op de (achter)lichten, het stuur en de remmen. Bij het x'ijden in hetjouitenland, met name in Frankrijk en België, is het opgevallen, dat de politie daar ook minder streng let op belastingpapieren en maximum snel heden dan op het handhaven van de regels van de weg. De aanwezigheid alleen van controlerende ambtenaren kan veelal pre ventief werken. Ook is het opgevallen, dat veelvuldig hier te lande bij wegherstellin- gen politie is opgesteld, hoewel juist hier het wegverkeer wel voorzichtigheid be tracht. Tenslotte meent het college, dat er alle aanleiding bestaat ook de controle op het langzame rijverkeer en de voetgangers te verscherpen. Lesvliegtuig van vliegbasis Woensdrecht neergestort Maandagmiddag om half drie is een les vliegtuig van het type Tigermoth van de vliegbasis Woensdrecht, dat bij Rilland aan het oefenen was, in de Zuid-Bath-polder neergestort. Het toestel kwam in aanraking met een der draden van de hoogspannings leiding van de spoorlijn BrabantGoes. Deze leiding staat nog, niet onder stroom. Het toestel kantelde, stortte neer en werd geheel vernield. De beide inzittenden kon den uit de brokstukken worden gehaald en kregen geen letsel. 31. Panda dacht en peinsde en peinsde en dacht, en daar had hij alle gelegenheid toe, want hij zat helemaal alleen in zijn cel en het duurde lang voordat er iemand naar hem kwam kijken. En toen hij nu heel lang gedacht had besloot hij, dat hij maar de waarheid over Joris Goedbloed zou vertellen. „Het, moet. er dan maar van kom.en!" dacht hij. Joris is de Gemasker de, hoe je het nu ook bekijkt, en de Gemas kerde is een schurk en schurken moeten gestraft worden, en waar zou het met de twereld naar. toe moeten als het anders ging? En bovendien heb ik helemaal geen zin om zélf voor de Gemaskerde aangezien te worden! Nee, daar denk ik niet over. Als er dan tóch gestraft wordt, dan maar meteen degene die het verdient, dat vind ik. Het zou misschien nog iets anders zijn, wanneer Joris me nu niet in de steek had gelaten, maar tenslotte laat hij mij er nu toch maar voor opdraaienMaar of dat laatste nu juist istja, dat weet ik niet! Want Joris ging langzamer en langzamer lopen met zijn voddenkar, en tenslotte stond hij helemaal stil en hij ging bovenop de kar zitten, omdat ook hij rustig wilde peinzen. „Ik weet het niet; hoe vreemd is dat!" dacht hij. „Die domme Panda heeft het mij zeer moeilijk gemaakt! Hm! Maar het lijkt wel als fluistert een geheime stem mij toe, dat ik hem nu niet in de steek mag laten. Een geheime stem? Beilowiens stem is dat?" En nu sprong Joris onthutst overeind. „Zou ik daar dan moeten ontdekken", zo kreet hij, „dat ik waarlijk een beter ik bezit? Hoe schok kend! En dat pp mjin leeftijd!" Plaatje. De 51.000 inwoners van de Amer'. kaanse stad Jackson zullen een identi- teitsplaatje krijgen, waarop hun bloed! groep vermeld staat. Het is de bedoe! ling om voor de burgerverdediging te^. atoombomaanvallen alle Amerikanen van dergelijke plaatjes te voorzien. Rectificatie. Volgens berichten in de IVesl. Berlijnse pers moeten op last van hei Oost-Duitse ministerie .van binnenland, se zaken de inscripties op gedenktekens voor gevallenen uit de eerste wereld, oorlog in Oost-Duitsland in die zin ge! wijzigd worden, dat de doden niet voor het vaderland, maar voor „het kapita- listische monster" zijn gevallen. Permissie. Het West-Berlijnse blad „Mor,, tags Echo" meldt, dat Oost-Duitser! slechts met het buitenland mogen tele foneren ais zij een schriftelijk bewijs van geen bezwaar van de volkspolitia kunnen overleggen. Es ist nicht wahr. Op een bijeenkomst van uit Nederland gewezen Duitsers te Gro. nau heeft de voorzitter, Hans stein* Maandag verklaard, dat „in tegensteh ling tot de mededeling van de Neder landse regering niet 4.000 maar 100.000 Duitsers uit Nederland gewezen zijn". Stein keerde zich voorts tegen de mede- deling van de internationale herstelbe- talingscommissïe te Brussel, dat hei Duitse vermogen in Nedex-land 27,5 mil. lioen dollar had bedragen. Dit bedrag aldus Stein, komt niet eens overeen met de waarde van het huisraad van de uit. gewezen en. Propaganda-bom. Winston Churchill js Maandag met zijn echtgenote voor een driedaags bezoek te Kopenhagen aange- komen. Hij zal de gast zijn van kc Frederik en koningin Ingrid. Tijdens Churehills rit door de stad werd een namaak-bom naar zijn auto gewor pen. die met. een knal ontplofte en een regen papiertjes met communistische leuzen deed neerdalen. De bom miste de wagen. De dader kon niet worden gegrepen. Koning Frederik heeft Chux'chill tijdens een banket in het kasteel Fredensborg tot lid benoemd van de orde van de oli fant, de hoogste Deense orde en een v. de oudste orden in Europa. Sjalis huwelijk. Sjah Mohammed Reza Pahlevi van Perzië, wiens huwelijk met de Egyptische prinses Fawzia, zuster van koning Faroek. in 1948 werd ontbonden, zal binnenkort in het huwelijk treden met een achttienjarig Perzisch meisje. Het meisje, Soraya Esfandiari, is de dochter van een hoge Perzische digni taris en een Duitse moeder. Zij is giste ren uit Parijs te Teheran aangekomen, zo wordt gemeld. De Sjah ontmoette haar twee jaar geleden in Parijs. Men verwacht, dat er spoedig een officiële verklaring zal worden uitgegeven. Isolatie. In de streek van Sikkim (tussen Bengalen en Tibet) hebben rampspoe dige overstromingen plaats gehad door de plotselinge was van de Tista-rivier. Vier stalen bruggen werden meege sleurd. Deze overstromingen zouden van midden September dateren, maar het desbetreffende bericht is pas heden te New Delhi ontvangen, daar de provin cie Sikkim volkomen geïsoleerd is, Vele mensen zouden het leven verloren hebben en de schade zou aanzienlijk zijn. Goud. In het gebergte nabij Ballangen, ten Zuiden van Narvik (Noorwegen) is goud ontdekt, zo schrijft het te Narvik ver schijnende blad „Femover". Er zou vrij veel gouderts ontdekt zijn, waarvan het 'goudgehalte 18 gx-am per ton zou bedra gen. Een goud-gehalte van 8 gram per ton wordt de moeite waard geacht om geëxploiteerd te worden. Rubens. Een groot schilderij van Rubens dat te Londen ontdekt is, na een eeuw lang in een Schots kasteel aan de ver getelheid te zijn prijsgegeven, is door het museum voor kunst te Gothenburg aangekocht. Begunstigers van genoemd museum brachten hiervoor de gelden bijeen. Het doek was oorspronkelijk be stemd voor de suite van Hendrik de Vierde in het Palais de Luxembourg van Maria de Medici. Het schilderij stelt voor koning Hendrik de Vierde van Na varre in een groep van negen mannen. De achtergrond is van Pieter Snayers, een medewerker van Rubens en schilder van veldslagen. Kruisvaarders naar Jeruzalem, Geschie denis van de eerste Kruistocht; door C. D. J. Brandt; Uitg. Mij W. de Haan N.V., Utrecht, Grote figuren op het wereldtoneel, Alge mene Geschiedenis in monografieën voor de Middelbare school in Indonesië, Deel I: India, China en Japan, Indonesië; J. B. Wolters, Groningen, 1950. Unsre Jugendbibliothek: Erwin kommt nacti Sweden, von Lisa Tetzner. für den Schulgeoraucn gexürzte und mit Erlauterun- gen versehene Ausgabe von J. Leistra; J. B. Wolters, Groningen, 1950. Le petit roman: Le petit gars du Maaius, William Thomi. bewerkt door D. W. van Willigen en H. de Lange; J. B. Wolters, Gro ningen, 1950. Linea Recta. Meetkunde voor M.U.L.O.- scholen. Deel I door A. R. Jonker en H. J. Zijderveld; J. B. Wolters, Groningen, 1950. Paedagogische Monographieën III: De mens en zijn arbeid, door J. H. N. Grandia; J. B, Wolters, Groningen, 1950. Beknopt leer- en leesboek der economie Deel II, ten dienste van de H.B.S. A, door J. van Zwijndregt; J. B. Wolters, Groningen, 1950. Psychologisch leer- en werkboek, door J. Jonges; J. B. Wolters, Groningen, 1950. Van geniale en gewone mensen, leesboeK voor het voortgezet en algemeen vormend onderwijs, II, door G. Stuvel en J. van Mou- rik; J. B. Wolters, Groningen, 1950. Opvoedingsmoeilijkheden van iedere dag, door dr. Sis Heyster, Een boek voor ouders en andere opvoed(st)ers; N.V. U. M. Kos mos, Amsterdam. 2de verbeterde druk. Plant en dier in en om Amsterdam, door Rinke Tolman, W. L. en J. Brusse's U,M.i Rotterdam. Plant en dier in en om Utrecht, door Rinse Tolman; W. L. en J. Brusse's N.M., Rotterdam. De Speler, De fatale hax-tstocht, door F. M. Dostojewski, uit het Russisch door A. C. Niemeijer, Uitg. „Helmond", Helmond. Het leven gaat verder in Sumbri, door Maria Dutli-Rutishauser; J. H. Gottmer, Haai'lem. Leid Gij mij, Lieflijk Licht; India en de Weg naar Vrede, door Vincent Sheean; oorspr. titel Lead, Kindly Light, vert, door H. S. van Hall; Uitgeversbedrijf „De Spie- ghel", Amsterdam, 1950. Mensen zonder geld, roman door Jan Mens; Salamanderreeks; N.V. Em. Querido's Uitg. Mij, Amsterdam, 7de druk, 1950. In een laaiende lente, door Jan 'Walcbi Salamanderreeks, N.V. Em. Querido's UitS Müi Amsterdam, 1950,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2