Een jachthuis uit de 17e eeuw STOP DIE JEUK DËBRALIIVE Minister In 't Veld bestudeerde woningbouw in Zweden en Denemarken Dinsdag 10 October 1950 3 Verscholen in het bos van het buiten de Koekoek in Aerdenhout werd het als schuilkerk gebruikt Bloemendaals geschiedenis gaat vele eeuwen terug. Dit is te verklaren, want van het moment af dat zich mensen in het Westen van ons land vestigden, lokte deze mooie streek aan de voet der duinen als woonoord. Van die heel oude tijden zijn slechts weinig sporen overgebleven, tenzij men de Ruïne van Brederode daartoe wil rekenen, ook al staat die geografisch nog net onder de gemeente Velsen. In de woonkernen die tot de gemeente Bloemendaal behoi'en zijn weinig oude ge bouwen te vinden uit de 17e en 18e eeuw Om die te aanschouwen moet men de hoofdwegen verlaten en gaan zoeken in meer afgelegen oorden. Op een speurtocht vonden wij allereerst het oude jachthuis van het buiten „de Koekoek" aan de Vo- gelenzangseweg. Dit mooie huisje dateert uit het begin der 16e eeuw. Er is in de loop der eeuwen wel wat aan verbouwd (niet elke verandering was 'n verfraaiing!) maar toch draagt het geheel nog een stem pel van het oude. Dus is het ook mooi! Jammer is dat slechts weinigen dit huisje kunnen zien, want het ligt op particulier terrein. Eerst moet men tien minuten door het mooie bos van dit buiten lopen, om op de plek te komen. In de oude tijd is het als jachthuis ge bruikt. In de grote kamer staat een fraaie schouw. Bij het open vuur zullen vroeger ongetwijfeld dikwijls jagers gezeten heb ben, elkaar hun jachtavonturen vertellend, nadat zij eerst genoten hadden van de maal tijd die de vrouw van de jachtopziener, die in het huisje woonde, verzorgd had. Thans is het huisje onbewoonbaar verklaard; er is geen.electriciteit, geen gas en ook geen water. In het jachthuis is te zien dat daar een schuilkerk is geweest. Dat was in het mid den der 17e eeuw, toen het aan de Rooms Katholieken vei'boden was kerkdiensten te houden. Onder de grondeigenaars en ge goede Haarlemse poorters die in die om geving een zomerhuis hadden, waren ver scheidene Rooms Katholieken die liever in Aerdenhout of Vogelenzang bleven dan naar Haarlem gingen om daar een der schuilkerken te bezoeken. Op de zolder zijn nog twee zuiltjes aan wezig die indertijd de altaarruimte hebben afgesloten. Bovendien zijn daar de dak spanten tot een tongewelf vertimmerd. Het jachthuis behoorde in die tijd bij de hofstede met boerenplaats de „Voorkoe koek", thans „Iepenrode" aan de Heren weg te Heemstede. De Leidsevaart was toen nog niet gegraven (die is in 1657 tot stand gekomen) zodat de gronden van de „Voor koekoek" één waren met het complex dat nu tot de „Koekoek" behoort. Het jachthuis was voor schuilkerk uit stekend geschikt. Het lag te midden van een groot bos, zodat slechts personen, die ter plaatse goed bekend waren, het konden vinden. Zo is het trouwens nu nog, een omstandigheid waarvan de ondergrondse in de Duitse bezettingstijd een dankbaar gebruik gemaakt heeft. Maar nu was het ongetwijfeld moeilijker om de Duitsers te ontlopen, dan het voor de bezoekers dei- schuilkerk in de 17e eeuw was om uit de handen van de Baljuw van Brederode _te blijven. Mevrouw Sterck-Proot, die inder tijd een onderzoek naar deze schuilkerk instelde en daarover in een uitgave dei- vereniging „Haerlem" schreef, veronder stelde zelfs dat de Rooms Katholieken de Baljuw omgekocht hadden om een oogj< dicht te doen. Er werd evenwel over de ADVERTENTIE die soms erger is dan pijn en die Uw leven vergalt! Niet krabben, dat veroorzaakt infecties, maar betten met een paar druppels I HET HUIDGENEESMIDDEL MET „DIEPTEWERKING" Agenda voor Haarlem DINSDAG 10 OCTOBER Stadsschouwburg: „De dood van een handelsreiziger" (Comedia), 8 uur. Frans Hals: Haarlems Kunst Gemeenschap, Oosters film- en kunstprogramma. 8 uur. Gem. Con certgebouw: piano-recital Stevan Bergmann, 8 uur. Huis Van Looy: Kunst Zij Ons Doel, tentoonstelling (tot 29 Oct.) 105 uur. „Het Lulfeltje": Tentoonstelling van schilderijen, tekeningen en poppen van Margaretha Ver- heus 10—4 (tot 16 October). Palace: Bud Abbott en Lou Costello in het „Wilde Wes ten". 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vulcano", 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Whisky als water", iedere leeft., 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De vrouw uit het volk", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The big lift", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 11 OCTOBER Vleeshal: Hildebrand-bazar, ten bate van de Nederlands Hervormde Diaconie 25 en 7—10 uur. Frans Hals: „Voor wie de klok luidt", 18 j.. 2.30 en 8 uur. Bioscopen: Mid dag- en avondvoorstellingen. Heemstede: Sportparkrestaurant, vertoning A.N.W.B.- film, 8 uur. Aerdenhoutse schuilkerk geklaagd bij de Staten van Holland. Het gevolg was dat later enige boeten van 300 gulden werden opgelegd, die evenwel zonder meer door de grondbezitters betaald werden. De schuilkerk is blijkens „Bijdragen van het Bisdom Haarlem" geopend in 1648. De diensten werden verzorgd door Petrus van der Wielen, een priester die ook in Zand- voort een schuilkerk had. Hij was de zoon van de bewoner van de „Voorkoekoek", Een der booggewelven die als kelder gebruikt is. Onder het jachthuis liggen naast elkaar twee gewelfde kelders over de gehele lengte en breedte van het pand. Indertijd is wel eens de veronderstelling geuit dat één dezer kelders het begin is geweest van een onderaardse gang, die naai- het kloos ter „Mariënbosch" moet hebben gelopen, maar er is niets gevonden dat als bewijs daarvoor kan worden aangevoerd. Bij de tegenwoordige eigenaar van de Koekoek, de heer M. C. Koning, is dit in teressante jachthuis in vertrouwde handen, zodat het voor het nageslacht behouden zal blijven. Er zijn reeds belangrijke restaura ties uitgevoerd. Personen-auto's in Nederland worden intensief gebruikt Het motorwegverkeer heeft, naar de K.N.A.C. meldt, thans ongeveer de dubbele intensiteit bereikt van voor de oorlog met een park, dat ruim een vijfde groter is dan het voorloorlogse. Waarschijnlijk wegens de vermeerdering van het aantal rijwielen met hulpmotor is het indexcijfer voor de motorrijwielen het grootst geworden. Van 1947 tot 1949 is op de belangrijkste rijks wegen de intensiteit van het personenauto verkeer gemiddeld de helft groter geworden met een record voor de weg 's-Gravenhage- Rotterdam. Daarna volgen de wegen Utrecht-De Bilt, Amsterdam-Sassenheim en Amsterdam-Bussum. Van 1949 op 1950 was de toeneming van personenauto's op de wégen 's-Gravenhage-R'dam en Utrecht- De Bilt het grootst, namelijk ongeveer een zevende en op de andere belangrijke rijks wegen een tiende. Voor personenauto's is een zeker seizoen- verkeer te constateren met 10 a 20 meer verkeer in de maanden April tot October dan in de overige maanden, met voor de meeste wegen een hoogtepunt in de maand Juli. Aangenomen mag worden, dat op de rijksweg Den Haag-Haagse Schouw, waar niet geregeld verkeerswaarnemingen wor den gehouden, het drukste personenauto verkeer is van het gehele land. De betrek kelijk schaarse verkeerstellingen, welke op Zondagen zijn gehouden, geven, zo meent de K.N.A.C., aanleiding tot de con clusie dat de opheffing van het Zondags rijverbod weinig of geen invloed heeft gehad op de verkeersdrukte op de belang rijke verkeersaders. Het vrachtautoverkeer is de laatste jaren statïennair. Het is het drukst op de weg Utrecht-De Bilt, daarna volgen de wegen Rotterdam-Zwijndrecht en 's-Gravenhage- Rotterdam. Het vrachtautoverkeer is meer gelijkmatig over de maanden van het jaar verdeeld, dus zonder seizoeninvloeden. Dit laatste is wèl het geval met het busver- keer, dat het drukste is in de maanden Juli, Augustus en September. De intensi teit van het busverkeer is het grootst op de weg Arnhem-Velp, daarna volgen Utrecht-De Bilt (waar het busverkeer in twee jaar is vervijfvoudigd), Amsterdam- Zwijndrecht en Amsterdam-Bussum. Het meeste autobusverkeer wordt derhalve ge registreerd in de nabijheid van grote steden. Het rijwielverkeer op de rijkswegen is slechts 10 a 20 meer dan voor de oorlog. Waarschijnlijk is het aantal fietsen thans ongeveer gelijk aan dat van 1939, ruim 4% millioen. Uit Indonesië kwamen vrijwilligers voor Korea Met de K.L.M.-Skymaster „Overloon" arriveerden Maandagavond op Schiphol 48 militairen uit Indonesië, die deel zullen uit maken van de Nederlandse eenheid voor Korea. De soldaten zijn afkomstig van de verschillende onderdelen van de Konink lijke Landmacht in Indonesië. Er zijn oor logsvrijwilligers bij, die reeds vijf jaar in dienst zijn. In de loop van deze week wordt nog een tweede groep verwacht van onge veer 20 man. Vier Nederlanders veroordeeld die in 1940 de Duitsers hielpen De bijzondere strafkamer van de recht bank te Amsterdam heeft vier Nederlan ders veroordeeld, die op 10 Mei 1940 met eenheden van het Duitse leger in Neder landse uniformen ons land waren binnen getrokken. Het waren de 27-jarige F. H., die tot 10 jaar, de 32-jarige P. S., die tot 9 jaar, de 27-jarige A. ter S., die tot 10 jaar en de 34-jarige J. K., die lot 9 jaar werden ver oordeeld. Deze Nederlanders zijn of in Duitsland ge boren en hebben daar het grootste deel van hun leven doorgebracht of zijn daar zeer lange tijd woonachtig geweest. Voor de oor log waren zij toegetreden tot de bond van Nederlandse N.S.B.'ers in Duitsland. Zij volgden een cursus „Sport und Spiel". Die cursus bleek te bestaan uit een militaire opleiding. Op 9 Mei 1940 werd de „cursis ten" medegedeeld, dat de Engelsen Neder land waren binnengevallen en Duitsland ons land daarom te hulp zou snellen. Gunstige resultaten voor het Haarlems Waterbedrijf In het verslag van het Gemeentelijk Water bedrijf van Haarlem over het jaar 1949 wordt meegedeeld, dat de financiële resultaten wederom gunstig waren, mede doordat het waterverbruik bleef stijgen, hoewel in iets geringere mate dan in de vooragaande jaren. De inkomsten wegens geleverd water stegen voor de eerste maal boven f 1.000.000,per jaar. Ter versterking van de waterwinningsmid delen werden op het terren van het hoofd pompstation acht pompputten voor diep- duinwater geboord, waarin na het bouwen van pompputkelders, electrisch gedreven onderwaterpompen zullen worden gemon teerd, welke uit de machinekamer in en buiten werking kunnen worden gesteld. De winning van diepduinwater vermeerderde tot 60 Vc. van de totale hoeveelheid opgepompt water. Een crediet van f 1000,werd bij het ge meentebestuur aangevraagd om het water van de Zanderijvaart, liggende direct ten Zuiden van het pompstation, te onderzoeken teneinde te kunnen nagaan of het afstromen de duinwater voqr bevloeiïng van de wïn- plaats kan worden gebruikt. De overdekking van het complex van zes nafilters, gelegen rondom reinwaterkelaer I, kwam gereed. Het laat zich aanzien dat het beoogde doel het voorkomen van massale algengroei, met de ongewenste gevolgen daarvan volledig zal worden bereikt. Na de verbouwing kon een regelmatig bedrijf gehandhaafd worden en waren de resultaten van de bacteriologische zuivering uitstekend. Voorts werd begonnen met de verbouwing van het voormalig ontijzeringsgebouw tot magazijn-werkplaats-garage. Tijdens de asfaltering van de binnenstad werd het leidingnet in de binnenstad gewij zigd resp. uitgebreid en de voornaamste straten verkregen aan beide zijden een leiding in het trottoir. Ook dit jaar ontstond schade aan het hoofdleidingnet door het zware busverkeer. Ten behoeve van de bestaande groot industrie in de Waarderpolder werd. met het oog op de slappe en aggressieve ondergrond, voor de eerste maal een hoofdleiding van asbest-cement buizen gelegd. Dit werk ging met bijzondere moeilijkheden gepaard, om dat het zware rijverkeer op de Waarderweg niet mocht worden gestagneerd en een ge deelte van de leiding in weiland moest worden gelegd, waarvan de ondergrond zeer slap is. Voor de aansluiting van nieuwe woningen werd. nadat het vorig jaar een proef was ge nomen, als regel gebruik gemaakt van kope ren buizen, omdat deze goedkoper en duur zamer zijn dan loden buizen. Het waterverlies was lager dan in de jaren vóór de oorlog, aangezien het percentage daalde beneden 8 hetgeen als zeer gunstig mag worden beschouwd. Het personeel bestond op 31 December, behalve de directeur, uit 25 ambtenaren en 54 werklieden, waarvan respectievelijk 4 en 12 in tijdelijke of losse dienst. Neerslag De totale neerslag in 1949 bedroeg 720,1 m.m. tegen 673,0 m.m. in 1948 of 47,1 m.m. meer. De grootste maandneerslag werd waar genomen in October met 128,1 m.m. over 21 regendagen en de kleinste in Juni met 11,6 m.m. over 5 regendagen. De neerslag gedurende de jaren 1940 t/m. 1949 bedroeg: 1940 860,1; 1941 726,5; 1942 894,8; 1943 670,9; 1944 892,2; 1945 761,2; 1946 863,5; 1947 681,9; 1948 673,0; 1949 720,1. Gemiddeld over de laatste 10 jaren 774,4 m.m. Gemiddeld sedert het begin der exploi tatie over 51 jaren 769,4 m.m. Van de totaal opgepompte hoeveelheid reinwater van 3.500.742 m.3 werd op het pompstation volgens aanwijzing van de wa termeter gebruikt 91.064, zodat het pomp station afleverde 3,409.678 m.3 (vorig jaar 3.294.034 m.3). Het totaal in rekening ge brachte m.3 water in te Haarlem aangesloten percelen, met uitzondering van die voor groot contracten, liefdadigheid, militaire doeleinden en gemeentegebouwen, bedroeg 2.550.610 (vorig jaar 2.501.968 m.3). De rekening van baten en lasten over 1949 sluit met een bedrag van f 1.061.107. Het batig saldo van f241.968 wordt aan de ge meente uitgekeerd. Geraamd was een saldo van f116.000. Hoe hoger hoe goedkoper De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, heeft de vorige week een bezoek gebracht aan Kopenhagen, Stockholm en Upsala. De onderwerpen, welke hem bijzonder interesseren zijn de ontwikkeling en de mogelijkheden van de flatbouw. In Stock holm is veel flatbouw tot stand gekomen. Men bouwt daar hoog, vooral om de na tuur te ontzien. In ons land is de bouw van flats duur door de noodzakelijkheid van het aanbrengen van liften en van zwaar dere funderingen. Dit klopt echter niet met de ervaringen, welke men in Stock holm opdoet. Hoe hoger men er bouwt des te lager wordt de prijs. Men heeft daar de bepaling, dat bij een flatgebouw van meer dan drie woonlagen een lift aanwezig moet zijn. Bij zes woonlagen komen de kosten op hetzelfde peil als bij een flat van drie verdiepingen. Bij meer dan zes woonlagen worden de kosten lager. Toen de minister in Stockholm trachtte te ontdekken, waarin het verschil schuilt, kreeg hij ten antwoord: „Het komt, omdat men in Nederland geen verstand van hoge bouw heeft." De minister zeide van oordeel te zijn. dat dit een zaak is, die nader onderzocht moet worden. Opvallend is, dat de Zweedse bevolking de woonruimte van meer belang acht dan de slaapruimte, heigeen tot uit drukking komt in de indeling der flats. Ieder gezin heeft de beschikking over een badkamer of een doucheruimte. Vrijwel elk woningblok heeft centrale verwarming en warmwatervoorziening. Minister in 't Veld meende, dat Nederland moet oppassen in dit opzicht niet achterop te komen. In Denemarken en Zweden wordt thans geen woning gebouwd zonder deze voorzienin gen. De kosten van centrale verwarming en warmwatervoorziening bedragen in de door de minister bezochte flats 14 per maand, waarin begrepen rente, afschrij ving en exploitatiekosten. Wanneer in ons land de kosten van verwarming 3,50 per week bedragen, is het voor de minister de vraag of we, ook al zou het een gulden per week duurder uitkomen, de stap niet moesten wagen om te komen tot centrale verwarming en warmwatervoorziening. Wij zijn niet meer de pioniers op het gebied der volkshuisvesting, zeide minister In 't Veld en dat moet veranderen. Woning bouwverenigingen of particulieren zouden een proef moeten nemen met het aanbren gen van deze voorzieningen in grote bouw blokken. Concurrentie zal hier nodig zijn om te experimenteren, aldus de minister. Hij wees er nog op, dat in Zweden vrijwel in iedere keuken een koelkast staat. Een andere kwestie is die der ventilatie. Bij een goede ventilatie kan de hoogte dei- verdiepingen lager worden. In Zweden is deze hoogte doorgaans 2.60 meter, in De nemarken 2,50 meter. In Denemarken streeft men naar een standaardhoogte van GIJSBERT JAPICX-PRIJS TOEGEKEND AAN DR. Y. POORTINGA De Gijsbert Japicx-prijs voor het beste Friese prozawerk is dit jaar toegekend aan dr. Y. Poortinga te Menaldum voor zijn in twee delen verschenen historische roman „Elbrich". Dr. Ype Poortinga was een der eersten die promoveerde op een in het Fries gesteld proefschrift, dat het volkstoneel tot onder werp had. Hij was enige tijd wetenschappe lijk assistent bij de Fryske Akademy. 2.50 meter, omdat men daardoor gelegen heid krijgt tot sterkere normalisatie. Voor de huisvesting van ouden van da gen zijn er in Kopenhagen 5000 woningen, in blokken van 300, 400 of 500 over de ge hele stad verspreid. Zij zijn ^alleen be schikbaar voor rentetrekkers en de over heid geeft belangrijke subsidies. Hem was opgevallen, dat men in Zweden en Dene marken veel soepeler is met uitbreidings plannen. Er wordt daar als het ware ge speeld met bouwblokken, waardoor een aardiger effect bereikt wordt. De minister zeide bereid te zijn er toe mede te werken, dat dit ook hier moge lijk wordt. De uitbreidingsplannen moeten zijns inziens minder gedetailleerd zijn; er moet meer worden overgelaten aan de ar chitecten. Hockey Wedstrijden voor junioren Op de hockeyvelden van A.M.V.J. te Am stelveen werden Zondag bekerwedstrijden voor junioren gehouden. De Onland-beker voor jongens kwam in het bezit van Amsterdam, waarvan het a-elftal in ae finale BMHC a met 21 sloeg. De uitslagen van de halve finale luiden: Amsterdam aHIC a 00 (Amtserdam wint na doelschieten); BMHC aAmsterdam b 4—1. Aan deze wedstrijden werd deelgenomen door elftalen van Hoorn, 't Gooi. Eechtrop, Alliance, BMHC (2) en nog zes ploegen van vier Amsterdamse clubs. BMHC b en Alliance speelden elk twee wedstrijden: beide werden verloren. Bij de meisjes ging de strijd tussen de elftallen van Rood Wit. Alliance, Gooi, Kraaien en Amsterdam (2). Rood Wit won met 41 van Amsterdam b maar werd met 7—1 door Alliance verslagen. Van Amsterdam b won Alliance met 41. In de finale won Alliance van het sterk spelende Amsterdam a eveneens met 4—1 en kwam daardoor in het bezit van de Noord holland-beker (voor meisjes). Alliance speelde met een invalster verder, nadat reeds direct na de aanvang der wed strijden een speelster geblesseerd werd. Van de in drie wedstrijden gemaakte 15 doelpunten nam de midvoor M. Bijvoet er acht voor haar rekening. Roeien Wedstrijden van het district „Het Westen" In de Trekvliet te Den Haag werden onder leiding van de roeivereniging „De Laak" de jaarlijkse wedstrijden van het district „Het Westen" van de Nederlandse Roeibond ge houden. Niet minder dan vijf en dertig ploe gen hadden ingeschreven. De wedstrijden waren in het bijzonder bedoeld voor begin nelingen. Daarom worden ze aan het einde van het seizoen gehouden. Ook Het Spaarne nam met enkele ploegen deel. In de voor wedstrijd overnaadse vier werden de Haar lemmers uitgeschakeld. Winnaar werd de Dordtse Roei- en Zeilvereniging. Bij het stijlroeien in overnaadse vier wonnen de dames van Het Spaarne de eerste prijs. In het skiffnummer beginnelingen verloor de skiffeur van Het Spaarne in de voorwed strijd. Winnaar van dit nummer werd De Schie. De Dordtse Roei- en Zeilvereniging kwam in het bezit van de wisselbeker. In de overige nummers heeft Het Spaarne successen geboekt. De dames-acht en de heren-vier behaalden de eerste prijzen. De oude acht heren werd gewonnen door Njord en de oude vier dames door De Laak. Om de operatie Emperor", onder welke naam sich gemeenschappelijke manoeuvres van enige Westelijke luchtmachten verbergen, een beetje op te vrolijken, speelden twee Nederlandse piloten voor „gremlins". Dat zijn geniepige mannetjes uit de kabouter- en elfenwereld, die een duivels genoegen scheppen in het prutsen aan motoren. Zij kropen in de inlaat van een straalmotor op de RAF-basis Horsham St. Faith en knipperden met hun niet aan het daglicht gewende oogjes tegen de lens van de fotograaf. Najaars-tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel" De najaarstentoonstelling van „Kunst zij ons doel" heeft een bijzonder karakter omdat de voorzaal van het museum „Het Huis Van Looy" te Haarlem gewijd is aan de nagedachtenis van twee leden: H. J. Wesseling en M. A. H. van der Burg. Na mens het bestuur sprak Jan Wiegman, zoals wij gisteren reeds vermeldden, woorden ter herinnering. Van H. J. Wesseling trof ons opnieuw zijn „Zigeuner" door de rijke kleur van het gelaat, het fraaie grijze fond, de pitto reske détails: bruine handen, het vlinder dasje, de expressieve, charmerende ogen. Het is een werk dat in een museum thuis hoort. Eveneens vol karakter en met een zwier die in de verte aan Frans Hals doet denken, is het jeugdportret van Jac. Heze- mans: ook hier bewondert men het grote talent van H. J. Wesseling. Zijn portret van J. C. Peereboom (1930) is een staal van een goed gelijkende beeltenis: van dichtbij bezien treft weer de gevoelige toets. Het algemene karakter van het werk van M. A. H. van der Burg is moeilijker te benaderen. Het is een rustige beschou welijke kunst, die flets groen en roest bruin voortreffelijk in een landschap weet te combineren. Een lastig onderwerp als een boeket van gedroogde bloemen (no. 11) wordt bij Van der Burg tot een filosofie van vergane glorie. Maar hij kan ook (no. 14) de forse frisheid van wijd openspal kende tulpen weergeven. Stemmig is zijn stilleven „Open geslagen boek". In ver scheidene werken van Van der Burg leeft de fijne geest van Allebé nog door. Wij stippen de werken van de overige zes-en-dertig inzenders slechts even aan, in de volgorde der catalogus. J. Clay toont een litho „Nestje", met een originele, zelfs raadselachtige techniek. Zijn tekening „Symboliek", een verzame ling van scherp-afgeknipte. omkrullende papiersnippers, is vermakelijk. Het midden suggereert een gelaat. In de „Rotstuin" van W. A. van der Cort zijn de bloemen beter dan de rotsen, die nog te veel op beschilderd linnen lijken. Ruim en fris is „Violen en klimop" van Mies Deinum. Mevrouw H. G. Dingemans- Numans toont een gevoeliger stijl in haar „Potje met appelbloesem". Waalko Dinge- mans beeldde een vrouw uit Pondaland (Afrika) vol kleurendétails af. Het gezicht op de grote vijver van Elswout (R. Ger- brands) is groots en voortreffelijk van dieptewerking. De Zomerbloemen van me vrouw J. Giesberts zijn geschilderd uit een originele gezichtshoek en verraden een grote intimiteit met de natuur. G. Houbein verrast in zijn „Atelier" door zijn fijne kleuren: het is het beste stuk dat we van hem kennen. Van Dirk Harting een uit nemend getekend portret: de sympathieke kop van mejuffrouw dr. F. van Hasselt. Op „Rustende tuinman" vertoont S. de Heer een subtiel spel met het licht. R. Heiloo heeft een vlotte hand in „Oost- Indische Kers". J. Ph. Hoogwout is in zijn aquarellen een meesterlijk colorist. Gerard Huysser doet in zijn Stilleven erven aan Cézanne's kleurgevïng denken. We prefe reren de doffe kleuren van Roelof Klein's Gladiolen boven de wat groezelige Harmo- nikaspeler, al is deze dronkemansfacie een schilderachtig sujet. J. B. Kamp brengt twee beheerste werkjes: zijn Scheepjes in de St. Bavo zijn even subtiel als de Narcis sen, in hun propere blauw. P. C. Kloes ondergaat in zijn Stilleven invloed van Boot en Verwey. J. Th. Loots bezit, óók als men het werk op een afstand beziet, grote distinctie in zijn Stilleven: zijn iet wat vage contouren blijken dan wèlover- wogen. Mevrouw Marcus is fijn en geestig in haar „Cuneratoren". Cor Mandersloot's „Zittend naakt" is vooral in het bovenste gedeelte (de kop en de arm) zeer knap. Daarna zakt de inspiratie enigszins. Zijn „Naina" is een zorgvuldig portret. Miolée heeft weer een rijke lucht in zijn „Landschap bij Aalst". Van de twee strand gezichten van A. C. van Noort is het ene vermoeiend door de te hel blauwe lucht. Overigens zijn het bijzonder fraaie zee gezichten en geestige figuurtjes. G. M. Th. van Odyck toont het beste stuk van zijn onlangs gehouden tentoonstelling: De Maas bij Eysden. (1942). Van S. Ie Poole zijn er drie knappe landschappen: misschien is „Veere" iets te druk en „Huizen in aan bouw" iets te véél in een nevel gehuld. Potgieter's „Duin" is een panorama met grandezza. W. IC. Rees vergenoegde zich in het weergeven van een ruime landelijke tuin, in de schaduw van een toren, vol détails van het boerenbedrijf. Van Maria Rompelman een meesterlijk gebouwd por tret, met forse kleur-concentraties en een bloemenstuk „Tulpen", dat aan haar tem perament vrije teugel laat. S. H. de Roos laat ons de drie prachtige tekeningen ge nieten, die we in omgekeerde nummering (73, 72 en 71) waarderen, al zijn de ver schillen gering. Huib de Ru zoekt nog naar vrijere stijl, maar blijft de zekere tekenaar. N. Schrier is in zijn tekening enigszins traditioneel (no. 76). Fris en origineel is Leen Spieren burg, er zit iets Italiaans in zijn „Half naakt"; zin voor stijl blijkt uit zijn zelf portret. Aan jhr. F. Tedir.g van Berkhout zouden we een versobering van het coloriet toewensen. Magisch van lichtwerking is „Ochtend te Nederhorst den Berg" van F. A. van Velsen. J. Wiegman heeft een fris aquarel van Ommen gemaakt. De minia turen van mevrouw E. WoutersenVan Doesburgn vormen een wereld op zich zélf: subtiel en geestig. Van H. van der Linden's „Primula" is de achtergrond niet zo sterk als het bloemstuk. H. SCHMIDT DEGENER. Een herfststeinming Het is zo helemaal herfst. De stad is in haar buitenwijken zo onnoemelijk stil. Ik heb vanmiddag door straten met hui zen met voortuintjes gelopen: eindeloze straten met eindeloos-nette mensen. Ik ben er benauwd van geworden. In de herfst slaat dat op de keel en in de voe ten. Ge gaat moeilijker ademen en moei lijker lopen en het is of de loden lucht u naar beneden drukken wil. Eindeloze straten. De stad is nooit zo groot, eindeloos groot als in de herfst. En nooit zijn voortuintjes zo eindeloos triest als nu in de motregen. Eindeloos grijs. En de ramen: alle ramen in eindeloze straten. Ook de ramenrijen zijn eindeloos. Alles is uitgerekt tot in het oneindige. Ge loopt daar dan maar: langs de ramen met witte gordijnen, langs de ramen met herfstbloemen. Ge ziet de mensen in de kamers. Hun levens zijn eindeloos. Hoeveel buffetten hoeveel theetafels hoeveel stoelen en tafels en lampen en klokken zijn er in de stad? Wel bijna een millioen van alles, denk ik. Het is alsof ge er onder bedolven raakt. Alsof alle klokken in Den Haag onder schedeldak tikken. Alsof de thee in een eindeloze stroom langs uw leven gaat. Ge staat aan de oever van die strcom. En wacht tot ge oversteken kunt. Maar de thee stroomt tussen de mens en zijn toe komst. En alle klokken tikken. Het is helemaal herfst. Men moet niet aan dat gevoel toegeven en anderen niet meenemen op die einde loze tocht door de straten. Ik ben uit de stad gegaan. Met een tram naar het eindpunt. Eerst is er een klein plantsoen, dat doodstil in de wereld ligt. De geuren zijn er zwaar en kruidig, de kleuren donker met hier en daar het vlam rood van een hartstochtelijk afscheid. De bladeren ruisen onder de voeten. Dan komt het weiland met de geur van gras en water. En een smal pad langs een brede sloot. Dit is altijd hetzelfde en altijd hebben de schrijvertjes er hetzelfde van gezegd. Altijd zijn alle dichters er droevig om geweest. 't Scheemrende leven vindt den dood waar de eigen schaduw weemlend lag in zon en wind, toen koog en groot de wereld zag der heemlen lach. Wij zijn nu elk weer gansch alleen, en 't jaar dat om ons sterven gaat en weemoeds late glans alleen Aan ons gelaat Niet derven laat. 't Jaar in liefde door ons bemind dat zalig ons omwemeld heeft, Stamelt nu hoe in aarde's wind Maar even leeft Wat hemel geeft. Zó heeft A. Roland Holst gezongen. En welk schrijvertje zou, gaande over het lange smalle pad van herfst tot herfst, het zuiverder zeggen? ELIAS Automobilisme Grand Prix van Nederland telt niet voor wereldkampioenschap Op de jaarlijkse algemene vergadering van de FIA, de internationale automobiel-fede ratie, is een besluit genomen, dat in Neder landse autosportkringen niet met vreugde zal worden begroet: de Grand Prix van Nederland zal niet meetellen voor het we reldkampioenschap. De KNAC had de keus de Grand Prix op een zeer vroege datum in het seizoen te houden en haar wel voor het kampioenschap te laten meetellen of haar op een latere datum te laten verrijden, in welk geval zij niet zou tellen. Hoewel al het mogelijke is gedaan om verandering in dit alternatief te brengen, is dit de KNAC-ver- tegenwoórdigers niet gelukt. Zij konden het financiële risico van een race vóór in het seizoen niet nemen en de Grand Prix zal nu - gecombineerd met een 500 cc.-race - op 22 Juli worden verreden. Voor 1952 hoopt men de zaak anders té kunnen regelen. Het spijtige van deze ontwikkeling is, dat wanneer Alfa Romeo zijn politiek van vorig jaar handhaaft, Zandvoort geen Alfa-BRM- duel zal krijgen. Aan de andere kant heeft de race van dit jaar geleerd, dat de span ning door het niet meedoen van Alfa alleen maar wordt verhoogd. Het ligt in de bedoeling van de KNAC om behalve de Grand Prix ook weer nationale sportwagen-races te houden, die dan ge koppeld kunnen worden aan een 500 cc.-race. Hiervoor is echter nog geen datum vast gesteld. De Tulpen-Rallye die door de RAC- West wordt georganiseerd zal van 22 tot 28 April worden gehouden. Het wereldkampioenschap voor 1951 zal worden uitgevochten in de Grand Prix- races van België, Engeland, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland. Italië en de V. S. Duitsland is in de plaats gekomen van Monaco. Kennemer Golfclub Bij de maandelijkse onderlinge wedstrijd van de Kennemer Golfclub werd mevrouw D. Fokker—Brand (24) winnaar bij de dames met een netto score van 77. K. Kout (26) won de eerste prijs bij de heren met een netto score van 71. Tweede werd Marof Strumphler (30) met 72 en derde F. Antonietti (15) met 73. Voetbal Ranglijstjes van derde en vierde klassers Derde klasse A (I): Derde klasse B: ZW 4 3 7 Alw. Forw. 4 3 7 DEM 4 2 6 De Meer 4 1 5 GVO 5 3 6 Helder 3 1 4 Kinheim 4 2 5 Vitesse 4 2 4 W. aan Zee 4 2 5 ZSGO 4 1 4 IVV 4 2 5 Meteoor 4 1 4 Ho'.landia 4 1 4 Zaandyk 3 1 3 Velsen 3 1 3 DEC 3 0 3 Al km. Boys 4 1 3 RKVVA 3 1 3 CSV 4 0 2 Terrasvog. 3 1 3 QSC 4 0 2 Rivalen 3 0 1 DTS 4 0 0 Beverwijk 4 0 1 Derde klasse C: Derde klasse A (II): SDW 4 3 7 VCS 4 4 8 K.nemers 4 3 7 TYBB 4 2 6 WFC 4 3 6 HPSV 3 2 5 Rapiditas 4 2 5 Postduiven 3 2 5 Al. Weerb. 4 2 4 BI. Zwart 5 2 5 Zilverm. 4 2 4 VVP 4 1 4 KW 4 2 4 Laakkw. 3 0 3 OWO 4 1 3 Hillinen 4 1 3 Halfweg 4 1 3 LFC 5 1 3 DCG 4 1 2 Z.v.meeuw. 5 0 3 JOS 4 0 2 HBC 4 0 2 AGPS 4 0 1 DIO 4 0 1 Vierde klasse F: Vierde klasse G: Swift 5 4 9 Wilskr. 4 3 7 DCO 4 3' 6 Ripperda 4 3 7 NAS 5 3 6 Lijnden 4 3 7 VI. Vogels 5 2 6 Pancrat. 3 3 6 Germaan 3 2 5 JHK 4 2 5 Bl'daal 5 2 5 Madjoe 5 2 5 KBV 4 1 4 ZRC 5 1 1 4 THB 4 1 3 DSS 4 3 SLTO 3 1 2 LOC 4 1 3 Ontwaakt 4 0 2 EHS 5 1 2 SDZ 4 0 2 O. Gezel!. 4 0 1 BPC 4 0 0 ASV 4 0 Q

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5