Korf en Bondig j Geen Blijvende Stad Dinsdag 10 October 1950 4 De Franse bonthandel heejt Zaterdag in het Parijse hötel Crillon zijn wintercollecties getoond. Hoogtepunt van de show vormden deze zeven mantels en avondcapes van nerz-, platina-, vos-, luipaardbont en Amerikaans chinchilla, die wel vele kreten van veimukking aan de aanwezige dames ontlokten maar slechts weinig kopers kregen. De „fourruriers" hadden het namelijk met de prijzen voor deze pronkstukken wel wat al te „bont" gemaakt naar het oordeel der kijkers. „Muziek eri kind" Artistieke middag voor Vereniging van Huisvrouwen Maandagmiddag opende de Haarlemse afdeling der Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen haar winterseizoen met als hoofdnummer een causerie over „Muziek en Kind" door mevrouw Dineke de Nobel Knegtmans. een lezing die geïllustreerd werd met piano voordrachten. Vooraf waren door de aanwezigen, die de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw nagenoeg geheel vulden, het „Wilhelmus" en het bondslied der vereniging gezongen, nadat de presidente, mevrouw M. C. D. Wesstra Mackav, met een korte toespraak de samen komst had ingeleid. Behalve de aangekondigde verhandeling over „Muziek en Kind" bevatte het pro gramma ook een optreden van het Koor dei- afdeling, onder leiding van Cor Igesz. Mei „Veni, Domine" van Mendelssohn werd door dit ensemble een alleszins te loven be gin gemaakt. Het koortje bestaat overwe gend uit goed stemmateriaal; althans de lenige wijze van dirigeren van Cor Igesz en de manier waarop zij de stem leert gebrui ken, lieten goede vocale kwaliteiten naar voren komen. Het koor kan kracht ontwik kelen, maar ook lichte tinten aanwenden ten bate van een soepel en vlot geheel. Het aardige werkje van Délibes „Les nymphes des bois" profiteerde vooral van deze laatst genoemde karakteristiek; deze hielp boven dien mee om het zingen fris op toon te houden, ook bij moeilijke modulaties. Op het punt van stemming was men echter in de leuke Barcarole van Brahms minder for tuinlijk. Toch maakte ook dit koorlied een aardig effect door de guitige voordracht. Wij hopen een volgende keer ook eens een paar goede Nederlandse nummers te horen. De uitvoering geschiedde met klavierbege leiding door mevrouw Truus Mondriaan, die zich vaardig en zeer muzikaal van haar taak kweet; Mevrouw Dineke de NobelKnegtmans ging in haar verhandeling na in hoeverre het kind en het „kind zijn" op de verbeel ding van componisten gewerkt heeft. Zij zocht echter haar stof geheel buiten ons land en buiten ons taalgebied. Maar zij koos treffende voorbeelden. Al viel het bui ten net bestek om iets van de beroemde liederenreeks „Uit de kinderkamer" van Moussorgsky te laten horen, een en ander uit dit merkwaardige opus werd toch mee gedeeld. Natuurlijk was Schumann met fragmenten uit zijn „Kinderszenen" ver tegenwoordigd. Dit is immers het klassieke voorbeeld van muziek, geïnspireerd door het kinderleven. Maar Bizet's „Jeux d'en- fants". waaruit de conversatie van Papaatje en Mamaatje een beurt kreeg, is niet min der waardevol. Verder werden stukjes be handeld en met smaak ten gehore gebracht van Mompou, Turina. Grovlez en Saeverud. Vooral het „A la mémoire d'un bébé" van Turina maakte op ons een diepe indruk. De tweede helft van de causerie was ge wijd aan de „Boite a joujoux" (de speel goeddoos), een ballet ontworpen door André Hellé en door Debussy op muziek gezet. Het is een soort opera voor poppen geworden, waarin de geestigste kwaliteiten van Debussy's muziek tot uiting komen. Zo kinderlijk is de voorstelling van de houten bewoners van poppenland niet. of de com ponist heeft er toch ook met fijne zin zijn grote mensenwijsheid doorheen gevlochten. Om het volop te begrijpen en er van'te ge nieten, moet men het werk kunnen zien, hetzij als ballet Caplet heeft de oorspron kelijke pianopartij voor orkest gezet), hetzij en dat is misschien nog het mooiste als prentenboek; het is namelijk prachtig als zodanig uitgegeven. Mevrouw De NobelKnegtmans trachtte het gemis aan voorstelling te gemoet te komen door de drie hoofdpersonages: de pop, harlekijn en de soldaat, ten toon te stellen, terwijl zij de humoristische muziek van Debussy op de Export van bloembollen belangrijk gestegen Tot 1 October was reeds voor bijna ƒ96 millioen uitgevoerd De export van bloembollen is dit jaar belangrijk gestegen. Bedroeg de export in het vorig jaar in totaal f 65.921.000, thans is vastgesteld, dat reeds per 1 October het exportcijfer f 95.850.000 bedroeg, een ver meerdering dus bij 1949 van ongeveer 50 percent. Daarbij kan worden opgemerkt, dat de hoeveelheid het vorig jaar 31.277 ton bedroeg en dit jaar (tot 1 October) 37.718 ton. Het verhoogde exportcijfer is ook een gevolg van de prijsstijging. Nachtvoorsteliing in Haarlem leverde fraai resultaat op De nachtvoorstelling van de film van Fritz Lang „Voor beulen geen genade", heeft voor het Comité „Monument Amers foort" die in het Rembrandt-theater werd gegeven een prachtig resultaat opgeleverd. De zaal was geheel bezet en de recette, die het comité geheel ten goede komt, bedroeg f 1300,Bovendien leverde een in de pauze gehouden collecte nog een dikke honderd gulden op. Namens het comité „Monument Amersfoort" en de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen hebben twee sprekers na afloop van de vertoning dank gebracht aan de directeur van het theater en aan het personeel dat zich eveneens be langeloos beschikbaar had gesteld alsmede aan de gemeente Haarlem, die -.Tijstelling van vermakelijkheidsbelasting had ver leend. Vuurtje in een schuurtje Gistermiddag ontstond een brandje in een schuur achter een huis in de Boeken rodestraat in het Bos en Vaartkwartier in Haarlem doordat een negenjarig knaapje daar een hoeveelheid papier had aange stoken. Een agent van het posthuis Zuid wist het vuur in de kiem te smoren, zodat de schade benerkt bleef. C. Warnier overleden In de ouderdom van 71 jaar is overleden de heer C. Warnier, gepensionneerd onder wijzer bij het openbaar lager onderwijs te dezer stede en oud-secretaris van de Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap". De heer Warnier is 20 December 1878 geboren en op 17 Mei 1897 benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Haarlem. 16 September daaropvolgend werd hij in vaste dienst benoemd. Tot 31 Augustus 1934 was de heer Warnier bij het Haarlemse openbare onderwijs werkzaam. Vele jaren was hij onderwijzer aan de lagere school aan de Friese Varkensmarkt. Het overlijden van ce heer Warnier be tekent een zwaar verlies voor de Konink lijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", waaraan hij negen en veertig jaar als zanger zijm krachten heeft gegeven. Veer tien jaar was hij bestuurslid. Negen jaar nam de heer Warnier het secretariaat waar. In 1931 legde hij zijn functie neer. Een jaar daarvoor had de ledenvergadering hem benoemd tot lid van verdienste. Voorts is de thans overledene lid van de redactie commissie van het verenigingsorgaan ge weest. Vanmiddag is zijn stoffelijk overschot op de Noorder Begraafplaats ter aarde besteld. De stoet ging langs het gebouw van Zang en Vriendschap aan de Jansstraat. Namens het bestuur en leden van de liedertafel is een krans op de kist gelegd. Amateurtoneel „De butler" van Fabrlcius In een bepaald opzicht mag de letterlie vende vereniging „J. J. Cremer" zich ge lukkig prijzen dat haar erelid Jan Fabri- cius op 30 September 1871 en niet een jaar eerder geboren werd, want nu heeft men in het volgend seizoen de gelegenheid, bij leven en welzijn althans, hem op een beter passende wijze hulde te brengen dan thans geschiedde, bijvoorbeeld door de opvoering van één zijner jongste en hier nog onbe kende werken. Gisteravond werd in de Haarlemse Schouwburg zijn 79ste verjaar dag gevierd voorwaar een originele ge dachte met een vertoning van zijn niet zo bijster geslaagde detectivespel „De but ler", oorspronkelijk in het Engels geschre ven en later door de auteur eigenhandig in het Nederlands vertaald. In het maand blad der vereniging deelt de artistieke leider Henk Bakker mede dat Fabricius in de afgelopen zomer twee nieuwe stukken heeft vervaardigd, te weten „Diefstal in 't kasteel" en „Leentje Martijn begint haar leven". Gaarne zou men van één van beide de première hebben gegeven, doch het eerste kon men niet bezetten en het andere is nog niet van de pers gekomen. Misschien staat ons dit dus in 1951 te wachten. In tussen is door het hierboven geciteerde nieuw voedsel gegeven aan de vraag of „Cremer" er niet verstandig aan zou doen tot uitbreiding van het aantal werkende leden over te gaan. Voor een bevestigend antwoord daarop zijn trouwens nog wel andere motieven op te geven, waarvan het klemmendste ongetwijfeld is de mogelijk heid tot meer variatie. Laten we het eerlijk formuleren: eigen lijk is „De butler" een onverteerbaar stuk, grotendeels onduldbaar vervelend, ondanks de niet zuinig aangebrachte bekortingen zelfs. De personen praten maar en praten maar, niet alleen in de langdradige expo sitie, doch ook op de meest critieke ogen blikken, al komen die voor wat een thriller bedoelt te zijn merkwaardig ge noeg slechts zelden voor. De schrijver heeft getracht de verwikkelingen rond een serie raadselachtige juwelendiefstallen wat interessanter te maken door op een nogal wonderlijke manier de liefde in het geding te brengen. Het succes van deze poging komt in feite alleen neer op een vermeer dering van de hoeveelheid stof tot gesprek ken. Er heerst een groot tekort aan actie, waar stukken in dit genre toch meer om vragen dan om bedenkelijke psychologie. Van spanning is dan ook nauwelijks sprake. Zes van de zeven figuren hangen weliswaar bijna de hele avond rond op het toneel, zonder dat wij ons echter enigszins eer beeld kunnen vormen omtrent hun per soonlijkheid of de beweegredenen van hun gedragingen. Het toneelspelen kan men onder derge lijke omstandigheden vergelijken met de bezigheid die men aanduidt als tegen de wind in behangen. Maar gelukkig is „Cre mer" mans genoeg om er toch nog wat van te maken dat de moeite van het aanzien loont. Men zou over de opvatting van enkele rollen van mening kunnen verschil len, doch dat is eigenlijk een tamelijk vruchteloze discussie. Johan van Doorn v/as wat stroef in zijn spel als George Fair fax en Eki Oostwaid-Bouwer misschien niet argeloos genoeg als de levensgezellin van de kolonel, die door Kees Crombouw werd vertolkt, maar zij waren toch ruim schoots voldoende om de bezoekers over de meeste bezwaren tegen het stuk heen te helpen. Van Wim Rijke zag men ook wel eens iets beters dan deze titelrol met een pruik en een grogstem. Fons Cornet was in zekere zin de uitblinker, hoewel niet altijd vrij te pleiten van tè theatraal gedoe en ook Anneke de Wilde gaf als de nerveuze echtgenote behoorlijk partij, evenals trouwens Leity Visser als de ver liefde dienstbode. Gelukkig biedt het pro gramma voor het komende seizoen een paar hoopgevende beloften. DAVID KONING. Zorg voor thuis kurende tuberculosepatiënten De nieuwe regeling Met ingang van 1 September is een be langrijk bedrag, naar men verwacht onge veer 2 millioen gulden 's jaars, ter beschik king gesteld voor het doen verstrekken van doelmatige voeding ten behoeve van in ons land thuis-kurende tuberculose patiënten. De medewerking der districts-tubercu- lose-artsen is ingeroepen voor de uitvoe ring van deze maatregel. Nadere mede delingen over deze verstrekkingen zullen nog verstrekt worden, doch in het maand blad der Haarlemse vereniging tot bestrij ding der tuberculose wordt al medegedeeld dat door een commissie van drie deskundi gen een rantsoen is samengesteld dat als éénheidsvoorschrift voor extra voeding door de consultatiebureau-artsen gebruikt zal worden. Dit eenheidsvoorschrift luidt: 4 eieren 64 cent 250 gram kaas 75 3i/2 liter melk 77 700 gram vlees 245 250 gram margarine 34 Totaal per week495 cent De werkwijze is gedacht als volgt: le. voor de georganiseerden van de drie Vakcentralen zal de verstrekking ge schieden door de fondsen: Draagt elkan ders lasten, Herwonnen Levenskracht en het N.V.V.-T.B.C.-bestrijdingsfonds. Deze verstrekkingen hebben slechts plaats op advies van de consultatie bureau-artsen. 2e. voor de niet-georganiseerden zal het betalen voor deze verstrekkingen recht streeks door de consultatiebureaux ge schieden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Kroone kampioen van Haarlem De strijd in de finales om het persoonlijk kampioenschap-schaken hoofd-, eerste-, tweede- en derde klasse, heeft een trager verloop gehad, dan de bedoeling van de organisatoren is geweest. Zelfs nu is een partij in de hoofdklasse nog niet gespeeld. De beslissingen zijn echter alle gevallen, waarom men de strijd als geëindigd be schouwt. Terwijl G. Groone (H.S.G.) al jaren door velen als de sterkste schaker van Haarlem beschouwd wordt, kwam hij steeds iets te kort, om het jaarlijks door de Haarlemse Schaakkring voorbereide tournooi le win nen. Wel wist hij telkens het vereiste per centage te scoren' om vrijgesteld te worden van het spelen van voorwedstrijden. De eindstand in de hoofdklasse is: 1. en kampioen: G. Kroone (H.S.G.) 4 pnt.; 2. F. A. Spinhoven (H.S.G.) 3 pnt.; 3. J. J. v. Kampen (Het Oosten) 2 pnt.; 4. en 5. G. B. v. d. Velde (Haarlem) en P. A. v. Driel (Haarlem) 0 pnt. In de eerste klasse vestigden enige opko mende spelers de aandacht op zich. Winnaar werd E, J. de Ree (H.W.P.), die 3K pnt. uit 4 scoorde. Hij heeft zich daarmede het recht verworven, volgend jaar in de hoofdklasse uit te komen. Een goede prestatie leverde ook J. v. d, Berg (De Torens). De eindstand is: 1. en kampioen E. J. de Ree (H.W.P.) 3% pnt.; 2. J. v. d. Berg (De Torens) 3 pnt.; 3. Th. D. Hetem (Haai-lem) 2',i pnt.; 4. C. Koster (S.S.C.H.) 1 pnt.; 5. R. den Boeft (Haarlem) 0 pnt. In de tweede klasse kwamen twee spelers van Haarlem uit, die beiden een uitstekend figuur sloegen. P. Fris (Haarlem) werd met een punt voorsprong op zijn mededingers, winnaar. Slechts 1 partij werd door hem verloren, in de overige 4 toonde hij zich de sterkste. De eindstand is: 1. en kampioen: P. Fris (Haarlem) 4 pnt.; 2. en 3. P. E. Brom mer (Haarlem) en G. Weert (Kennemerland) 3 pnt.: 4. J. v. Emmerik (H.W.P.) pnt.; 5. P. Stam (H.W.P.) 2 pnt; 6. N. J. W. Hoog land (H.W.P.) pnt. In de derde klasse stevende L. Beyer (Het Oosten) rechtstreeks op het kampioenschap af. Toen hij er eenmaal was, verloor hij zijn laatste partij tegen J. Reeuwijk (H.W.P.) De eindstand is: 1. L. Beyer (Het Oosten) 4 pnt. kampioen; 2. en 3. R. Faase (H.W.P.) en G. H. Kroes (Rolland) 3'; ont.: 4. J. Reeuwijk (H.W.P.) 21: pnt.: 5. H. J. Slenters (Haarlem) 1 pnt.; 6. G. v. Egmond (H.W.P.) m punt. De prijsuitreiking is bepaald op 21 Octo ber in de Haarlemse Schaaksociëteit. CAsteravond kwam op Schiphol een extra vliegtuig met 4S vrijwilligers voor de strijd op Korea uit Indonesië aan. Op de foto: de groep vrijwilligers in de aankomsthal Hersenschudding na achtervolging Toen de heer L. Maandagavond in de Raadhuisstraat in Heemstede fietste, werd hij gepasseerd door enige jongens die zo on voorzichtig reden dat een van hen het achterlichtje van de fiets van de heer L. raakte. De heer L. zette de jongens na, maar toen hij de schuldige op de Zandvaartbrug in de kraag wilde grijpen, viel hij en liep daardoor een - hersenschudding op. Op medisch advies werd de heer L. naar zijn woning overgebracht. Voor de kinderen piano vertolkte. Dit laatste deed zij voor treffelijk. De „Huisvrouwen" hebben door dit alles een boeiende middag beleefd. JOS. DE KLERK. Bunkie was nog altijd buiten kennis. Hij lag met zijn oogjes dicht. Rick zat hij hem en steunde zijn vriendje. De twee Kabouters hadden hun handen vol werk om de boot tegen de stroom in te bewegen. Rick voelde zich nog erg ongerust. Maar in ieder geval hadden ze Bunkie tenminste gevonden en ivas hij niet verdronken! En straks, als ze weer in 't dorp waren, kon hij verder verzorgd worden en zou de Kabouterdokter naar de gewonde arm kijken. Eindelijk kwamen ze bij het dorp aan. De Kabouters stonden er vol spanning te wachten. Ze juichten toen ze zagendat het verdwenen beertje gevonden was. Met veel zorg werd Bunkie aan wal gebracht, toen droegen ze hem naar Pilons huis. En daar, zorgzaam in bed gestoptkwam Bunkie weer bij. „Waar ben ik?" fluisterde hij. „Het is in orde. Bunkie, je bent gered!" zei Rick. Tweede telegram van Zand- voortmeeuwen aan de K.N.V.B Het bestuur van de Zandvoortmeeuwen heeft gisteravond besloten een telegram te zenden aan de K.N.V.B. met het verzoek vóór 14 October a.s. antwoord te geven op Met protesttelegram, dat Donderdag j!„ ver zonden werd in verband met het spelen van acht leden in een voetbalwedstrijd tegen een plaatselijk en badgasten elftal op 29 Juli .j.l. Mocht het eventuele antwoord ongunstig zijn, dan zal het bestuur in de ledenverga dering van Maandag 23 October zijn man daat ter beschikking stellen. Vanavond komt het bestuur van de KNVB in Utrecht bijeen. Dan zal de kwestie Zandvoortmeeuwen aan de orde komen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 October 1950 ONDERTROUWD: 6 Oct., R. Zeilstra en E. M. A. A. Krüger. BEVALLEN van een zoon: 6 Oct., W. Vis serFreriks; M. BlonkTelege; 7 Oct., G. J. van LooijPirovano; A. H. Schutte van Leeuwen; C. S. M. van den Berg van den Berg; M. G. KaulingSlikker; H. W. van der Burgvan Strien; 8 Oct., P. J. M. VermaatAdelaar; M. A. M. Frielink Lïicker: J. P. Negrijnvan den Hoek; E. M. Mosterdvan der Meulen; W. M. Blok Hardesmeets; 9 Oct., M. E. ter Walvan Essen; J. C. FilmerDuwel. BEVALLEN van een dochter: 5 Oct.. E. RutteAdmiraal; 6 Oct.. C. van Hooydalem van den Berg; 7 Oct., P. W. RuppertWil- lard; H. van Excelvan den Nouwland; H. C. M. Kal—Lips; A. M. Floberg—Pauls; L. T. ZuurendonkMeijer: W. Viseevan den Enk; 8 Oct., J. BijsterboschSmit; M. J. Coendersvan Melsen; V. KraleOtter; E. M. SchuijtKoning; M. T. van Loonde Rooij; 9 Oct., L. A. de Bruijnvan Roode; ■J. Kramervan der Mije. OVERLEDEN: 6 Oct.. C. Warnier. 71 j., Nicolaas van der Laanstraat: C. Visser. 74 j„ Voorhoutstraat: 7 Oct., G. J. Kleijn, 73 j., Maerten van Heemskerkstraat: D. Wurkum, 65 j., Aelbertsbergstraat; 8 Oct., A. A. M. C. Bros, 77 j„ Zijlstraat; C. Ruppert, 4 uur, Harmenjansstraat. Wegens het gevaar dat opspattend grint oplevert, heeft de K.N.A.C. aan webbeheer ders gevraagd te bevorderen het verkeer daarvoor te vrijwaren. Op het provinicale weggedeelte tussen Uithoorn en Aalsmeer dat van een nieuwe slijtlaag wordt voorzien' is een bord met de waarschuwing „Denk om uw ruiten", geplaatst. Van 13 tot 20 October wordt in Stock holm een tentoonstelling gehouden van Nederlandse bloemisterijproducten. Nu de invoer van deze producten onlangs door de Zweedse regering is vrijgegeven, hoopt men op betere perspectieven voor de Nederlandse export, welke in 1949 f 572,399 bedroeg, Het juridisch economisch vcrkcers. technisch college van de K.N.A.C. heeft zich gewend tot de algemeen inspecteur van de Rijkspolitie met het verzoek óm te bevor deren, dat, waar nodig, de plaats van de politieposten bij duisternis worden kenbaar gemaakt door een lantaarn, welke naar drie zijden licht uitstraalt. Uit de begrotingsstukken voor 1951 is gebleken, dat de onderhandelingen over de afkoop en opheffing van de tol te Maartens dijk, in de verbinding Utrecht't Gooi zijn vastgelopen. De K.N.A.C. deelt mee dat het juridisch economisch verkeerstechnisch col lege van de K.N.A.C. voor het zo spoedig mogelijk hervatten der onderhandelingen' tussen het rij'k, de provincie en de gemeente zijn goede diensten heeft aangeboden. De schilder W. D. te Kerkdricl had dezer dagen een tweedehands badgeyser in zijn badkamer laten aanbrengen. Vermoede lijk tengevolge van een defect aan het apparaat vloog de geyser Maandag door grote stoomonfwikkeling uit elkaar. De ont ploffing was zo hevig, dat de achtergevel uit het huis werd geslagen en dat de zijmuren schade opliepen. In het huis werd een ware ravage aangericht, Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Een detachement ter sterkte van onge veer 50 man van een vechtwagenregiment van het Britse Rijn-leger zal van 11 tot en met 19 October voor oefeningsdoeleinden een bezoek brengen aan Nederland. Wegens de aanleg van centrale verwar ming en electrische verlichting zal het Mauritshuis in Den Haag van 6 November af voor het publiek gesloten zijn. De Bijzonder Strafkamer te Amsterdam heeft opnieuw behandeld de zaak tegen de Haagse politiemannen Poos en Slagter, wie tfen laste is gelegd dat zij in de bezetting meer dan 200 arrestaties hebben verricht. De officier van justitie eiste tegen beiden de doo.'straf. P. en S. waren destijds reeds door het Bijzondere Hof in Den Haag tot de doodstraf veroordeeld. Een 13-jarige Haagse scholier stal in de afgelopen maanden ten nadele van zijn ouders een bedrag van ruim 2700 gulden, dat hij met enige vriendjes tot op de laatste cent opmaakte. De gemeentebesturen van 20 gemeen ten in Drente hebben gezamenlijk aanbesteed het bouwen van 298 woningen in vijf kavels en in massa. In massa was de hoogste in- schrijfster de firma C. Drent te Laag Soeren met f 3.275.450. De laagste inschrijvers waren de gebr. A. en G. Haverhals te 's Hertogen bosch met f2.406.350. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester en de wethouder van Onderwijs van Heemstede zijn Woensdag 11 October verhinderd spreekuur te houden. De opbrengst van het klaverjasconcours te Aalsmeer, waaraan 2000 personen hebben deelgenomen, bedraagt f2006. Dit bedrag is afgedragen aan het plaatselijk bestuur van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en gezondheidskolonies. Ds. S. van der Molen te Leeuwarden heeft het beroep naar de Chr. Geref. Kerk van Aalsmeer aangenomen. Tsjechoslowaakse regering keek in de spiegel Een vorige maand verschenen nummer van het Tsjechoslowaakse regeringsweek- blad „DIkcbraz", aldus meldt de diploma tieke correspondent van de Daily Tele graph, bevatte een spotprent, waarin naar achteraf bleek de Tsjechoslowaakse rege ring zelf belachelijk werd gemaakt. De spotprent vertoonde een oorlogsschip met de naam „Vrede", dat te water werd gela ten, kennelijk in Amerika. De figui'en op het platform en de kade waren echter cari- caturen van de Tsjechoslowaakse president Gottwald en zijn echtgenote, de chef van de generale staf Prochaska, vice-minister- president Fïerlinger, de minister van de fensie Cepicka, minister-president Zapo- tocky en anderen. De prent was over de volle breedte van de voorpagina afgedrukt. Kort na het uit komen van dit nummer van het blad, dat een oplage heeft van tweehonderdduizend exemplaren, kwam de politie de kantoren 'van het blad verzegelen. De exemplaren werden, voorzover te achterhalen, in beslag genomen. De tekenaar van de prent, Molin ge naamd, zou uit het land gevlucht zijn. De hoofdredacteur van het blad is een van de hoogste functionarissen van het ministerie van Voorlichting. Over tegen de redactie genomen maat regelen is niets bekend. Inbrekers namen voor een waarde van ƒ20.000 mee In Schiedam is ingebroken in een villa van de heer H. aan de Eurgemeester Knap- pertlaan. De daders verschaften zich door verwijdering van een glas-in-loodraampje in de deur aan de achterzijde van het huis toegang en namen voor een waarde van meer dan f 20.000 mee aan sieraden, con tanten en twee radiotoestellen. FEUILLETON Oorspronkelijke feuilleton door Herman van Hattum 11) Dat licht lééft, heeft een eigen wezen, schept een eigen sfeer. De lampen, die u thuis hebt, leven niet, heb ben geen eigen wezen. Ze zijn koel, koud en onveranderlijk. Het is confectie-licht voor iedereen". Zelf nam hij plaats in de stoel tegenover de predikant. „Ik geloof, dat ik u begrijp", zei Rijpstra, die er nog niet goed aan wilde, dat hij nu eensklaps op wel zeer vreemde wijze op een zo vreemd uur bij dit nog vreemdsoor- tiger lid van zijn gemeente huisbezoek moest doen. Hij sloeg «de linkerknie over de rechter, prees zich gelukkig, dat hij zijn koker bij zich had en presenteerde Japik een sigaar, die deze gretig aannam. Dan zei hij. de eerste grote rookwolken omhoog paffend naar de zolderbalken: „U woont hier eigenlijk toch mooi, zo temidden van Gods heerlijke natuur. Zo vrij en ruim. Woont u hier al lang?" Iets in de ogen van de zwerver verried, dat het laatste gedeelte van de vraag hem niet aanstond. Het was de blik van een dier, dat onraad bespeurde en onmiddellijk plannen beraamde voor een goed heen komen. Toch was de predikant de lichte aarzeling niet ontgaan en hij verweet zich zelf een fout te hebben gemaakt bij de aanpak van deze wonderlijke figuur. Wan neer zou het toch tot hem doordringen, dat ieder mens weer anders is en dat hij nim mer een gesprek kan beginnen uit routine, zonder het gevaar te lopen deze mens af te schrikken en een verdere goede ver standhouding van te voren onmogelijk te maken? Natuurlijk, dat hij als predikant probeerde bij zijn gemeenteleden volgens een bepaald schema, dat meestal goed was, de toegang te verkrijgen, was normaal en vanzelfsprekend. En in de meeste gevallen was een praatje over 't weer en de omge ving ook het meest geschikt als inleiding tot een wat dieper gesprek van hart tot hart. Maar Japik was een uitzondering. Dat had hij moeten bedenken. Japik was een mens met een verleden. Een verleden, waarmede hij kennelijk voor goed had ge broken en ook gebroken wilde blijven. Een verleden, dat de groeven op zijn gezicht had gegraven en diepte in zijn ogen; dat zijn haren had doen grijzen en zijn gang slepend had gemaakt; dat zyn gedachten bitter en zijn leven eenzaam en hard had doen worden, zonder aansluiting met ande ren, met een medemens. In veel minder tijd dan nodig is om te beschrijven was deze gedachte door het hoofd van de jeugdige zieleherder gegaan. Japik was teruggevallen in zijn houding van onverschillig stilzwijgen. Hij staarde in gedachten voor zich uit en blies afwezig de rookwolken omhoog. Totdat Liane, als toeschouwster, de pijnlijkheid van het hiaat nog meer gevoelend, de stilte verbreekt door op te gaan staan en haar oordeel ten beste te geven over enige schilderijen aan de muur. „Ik vind deze prachtig", zei ze, met de resoluutheid van de leek en de uitbundig heid van het grote stadsmeisje, dat de dweepzieke bakvissentijd nog niet al te ver achter zich heeft. Ze wees op een bloeiende boomgaard met op de voorgrond een drietal vredig grazende koeien. „Ja", beaamde Rijpstra, dankbaar voor de welkome gelegenheid, die Liane hem bood om zijn fout van daareven weer goed te maken en het gesprek over een andere boeg te gooien. Maar als hij dat dacht, vergiste hij zich. Japik behoorde tot het soort mensen, dat men maar één verkeerd woord hoefde te zeggen om hen voor het verdere van het gesprek af te schrikken en in hun schulp te doen kruipen- „Die is beter", zei de zonderling en wees op een groot schilderij aan de andere wand. Het stelde een jongen en een meisje voor, die met verkleumde gezichten, inge vallen wangen en droeve, wanhopige ogen achter een klein karretje liepen. Langs een weg met aan weerszijden stompgekopte knotwilgen zeulden zij het vehikel voort. Het was scheef en invalide en hing tussen twee oude fietswielen in. Ieder ogenblik dreigde het te bezwijken onder de toch niet zware last van slechts twee half gevulde zakken. „Wat stelt het eigenlijk voor?" vroeg Rijpstra belangstellend. „Hongerwinter staat er onder", wist Liane. „Zo", zei hij goedkeurend, „het is een goed schilderij. Als er een mooie lijst om heen komt, zal het nog beter tot zijn recht komen. Het doet nu een beetje onafgewerkt aan, zo alleen het doek met die brede, vale, onbeschilderde randen er omheen". „Niks beter", zei Japik kort en met 'n lichte ergernis in zijn stem. „Het wa.s ar moedig en vaal in die tijd. Ik wil er geen mooie lijst omheen hebben. Zo is het goed. Zo is het precies. Een trouw beeld van de kleurloosheid en uitzichtloosheid van die tijd. Een vergulde lijst zou met het schil derij zelf vloeken. Het hoeft niet mooi te zijn, het moet alleen waarachtig zijn". De tweede verkeerde beurt, dacht de predikant. Het gevoel van onmacht tegen over deze mens werd met de minuut groter. Bijkans zeker al wist hij nu dat het van avond niet zou gaan, dat hij vanavond met deze vreemde figuur geen dieper contact zou kunnen vinden. Dat het misverstand op misverstand zou worden, elke poging om op voet van wederzijds vertrouwen en vol ledige openstelling van eikaars innerlijk iets voor elkander te betekenen. Nog geen half uur geleden was Japik in zijn eigen sfeer met zijn liederen en z'n gitaar en lie pen hij en Liane als twee kinderen, die zo juist de ganse schepping van God hadden cadeau gekregen,, langs de akkers en over de heide, door de bossen en de velden. En nu was alles weg. Nu was er alleen de wurgende omklemming van de gedachte, dat de een tegen de ander niets te zeggen had, dat elke poging om nog te trachten van het gesprek iets te maken van tevoren tot mislukking zou zijn gedoemd. Besluiteloos schuifelde hij met zijn lange benen over elkaar, trok na enige minuten resoluut zijn stoel naar achteren en vroeg: „Liane, hoe laat is het?" Liane sloeg met een achteloze streek van haar rechterhand het pofmanchetje zover terug, dat ze op het sierlijke gouden horloge kon kijken. „Kwart over elf". „Verschrikkelijk, wat laat al", en hij stond haastig op, greep zijn hoed van Japiks werktafel, die bezaaid lag met paperassen en reikte zijn gastheer de hand. Toch nog een stevige, hartelijke hand, uit welks druk de zonderling ervaarde, dat de prediker evenzeer bedroefd over de mislukking van dit gesprek was, als hijzelf. „Komt u nog eens terug", zei Japik zacht, met klemtoon op het woordpje „U". Liane tokkelde even licht op de gitaar en kon zich dus niet ergeren aan de onbe leefdheid van deze eenpersoons-invitatie. „Dat zal ik zeker doen", haastte de pre dikant zich te zeggen. „Mijn vrouw is bij haar ouders, dus ik kan er wel eens een avond tussen uit. Wanneer komt het u gelegen?" „Altijd en nooit", zei Japik duister. „Bü mij zijn alle dagen even druk bezet". Zijn dromende ogen zagen over de predikant heen in de onbestemde verte als maakte hij in gedachten het program van zijn verdere leven op en wist hij zeker daarbij altijd tijd tekort te zullen komen. „Vindt u dit niet onbeleefd, als u wilt", zei hij dan zacht. „Het is de eenvoudige waarheid. Maar dat neemt niet weg, dat ik met u gaarne nog eens wil spreken in een andere sfeer dan deze. Sfeer nu is 'n artikel, dat men niet op bestelling kan krijgen. Wij kunnen enkel hopen, dat het lot ons gunstig gezind zal zijn. Daarom: komt u, wanneer u daar zin in hebt, wan neer u er behoefte aan hebt. Dat is de enige afspraak, die ik met u zou willen maken. En houdt mij ten goede het is al meer dan ik het laatste jaar met iemand anders heb afgesproken". Rijpstra glimlachte, half verlegen onder en half geamuseerd door de eerlijkheid van zijn gastheer. Zyn belangstelling voor deze vreemde mens werd nog meer ge prikkeld door wat hij vanavond in zijn bijzijn had ervaren, uit zijn mond had ge hoord. De geestesgesteldheid van deze man vormde voor Rijpstra, analiticus die hij was, een prachtig studieterrein. Hij voelde, dat er van deze man iets uitging. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6