De vorderingen van de industrialisatie E ml Extra aankopen waren in Augustus reeds veel lager dan in Juli De polen van hef intellect Woensdag 11 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Er worden thans veel producten in ons land gemaakt die vroeger geimporteerd moesten worden Twee weken geleden gaven wij een over zicht van de inhoud van de nieuwe nota van de minister van Economische Zaken over de Industrialisatie. Thans verspreidt zijn departement een kleine brochure over dit onderwerp, waar in nog belangrijke gegevens over dit pro bleem zijn verwerkt. Daaraan ontlenen wij: Volgens de nieuwste gegevens moeten van midden 1948 tot eind 1952, dus in 4'/« jaar voor bijna 250.000 personen nieuwe werkgelegenheid worden geschapen in de Nederlandse industrie. Van 1 Juli 1948 tot 31 Maart 1950 dat is dus in VA jaar, is er nieuwe werkgelegenheid gekomen voor 100.000 mensen. Jn 1948 besteedden alle Nederlanders te zamen voor een waarde van 14 milliard gulden. Wij produceerden maar voor een waarde van 12.6 millard zodat wij dat jaar 1 1.400.000.000 meer uitgaven dan wij door onze productie verdienden. Dit enorme tekort werd ons voor het allergrootste gedeelte in de vorm van Marshall-hulp geschonken door Amerika. Deze hulp krijgt Nederland tot midden 1952. Daarna moeten wij op eigen benen staan. Daarom moeten wij, wanneer voor komen wil worden dat onze levensstan daard daalt, onze productie verhogen. Eind 1952 moet de productie van onze industrie ongeveer 34% groter zijn dan in 1948. Dat betekent, dat Nederland dan 2V« maal zo veel industrieproducten aan het buitenland moet verkopen. In 1952 moet ook de ar beidsproductiviteit 23% meer zijn dan in 1948. In l'/i jaar is de productie gestegen met 13»/«. De arbeidsproductiviteit vermeerder de met 10%. In 1949 was de uitvoer van voortbreng selen der Nederlandse industrie l'/2 maal zo groot als in 1948. Berekend is, dat voor vervanging van oude en versleten machines en voor het bouwen van nieuwe fabrieken in de jaren 1948-1952 bijna 6 milliard gulden nodig zal zijn. Tot begin 1950 is daarvan reeds 2.2 milliard uitgegeven. Er wordt de nadruk op gelegd, dat er voldoende vakarbeiders en technici moe ten zijn om de plannen tot uitbreiding onzer industrie te doen slagen. Nog steeds is er een voorkeur merkbaar voor een ad ministratieve opleiding, terwijl er reeds een teveel aan deze werkkrachten is. „De witte boord is de slechtste verzekering tegen werkloosheid". Daarentegen is het voor vele industrieën nog altijd moeilijk om de nodige vakarbeiders en gespecialiseerde technici te vinden. Het is dus van het groot ste belang, dat jong Nederland begrip heeft voor de mogelijkheden, die de industrie biedt en dat het de kans grijpt een vak te leren. Daarnaast is het van belang, dat on geschoolde arbeiders gelegenheid krijgen zich te laten scholen. Anderen moeten zich laten herscholen. Wat er in de industrie gebeurd is Verder wordt een uitgebreid overzicht ge geven wat er na de oorlog reeds in de in dustrie is gebeurd. Mijnbouw: productie der Nederlandse mijnen is bijna tot het vooroorlogse peil gestegen (12 millioen ton per jaar). Zout. Boekelo ontwikkelde zich tot het grootste bedrijf in Europa dat zout ver krijgt volgens het vacuumprocédé. (In 1949: 330.000 ton). De export van zout is be langrijk. Aardolie. De productie te Schoonebeek (Drenthe) dekt thans voor A de Neder landse behoefte aan aardolieproducten. In 1949 werd 621.000 ton afgeleverd. Uitge breide onderzoekingen worden ingesteld naar andere olievelden. Electriciteit. Door bouw van nieuwe cen trales en uitbreiding van bestaande centra les zal de productie van V/s millioen kW in 1949 stijgen tot 2.2 millioen in 1952 en 2.6 millioen in 1955. Gas. De productie was in 1946 800 mil lioen M3 in 1949 ruim 1100 millioen. Metaalnijverheid. In het midden van 1950 werkten in de metaalbedrijven ruim 250.000 Hoogovenbedrijf in Velsen. In de metal lurgische industrie zijn belangrijke uitbrei dingen verwezenlijkt of nog in voorberei ding. Het Nederlandse Hoogovenbedrijf be schikt over drie hoogovens met een pro ductie van 450.000 ton ruw ijzer per jaar. Deze productie zal in de komende jaren o.m. door het opstellen van een erts-sinter installatie aanmerkelijk worden verhoogd. ADVERTENTIE Bij rheumaliek R 12 bestrijdt rheumatische ontste kingen en werkt snel pijnstillend. Met R 12 is het mogelijk het voor een doeltreffende behandeling van rheuma tiek benodigde aantal tabletten zonder bezwaar in te nemen. Het preparaat werkt snel, daar de actieve stof in een korte tijd in het bloed wordt opgenomen en daar zon der onaangename of schadelijke neven verschijnselen de ontstekingshaarden bestrijdt en de ziektekiemen langs na tuurlijke weg uit het lichaam verwijdert. R 12 wordt aanbevolen tegen spier-, zenuw- en gcwrichtsrheumatiek, ischias, spit, lumbago, verkoudheden en pijnen. Kuur verpakking, inh. 48 tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Agenda voor Haarlem WOENSDAG U OCTOBER Vleeshal: Hildebrand-bazar. ten bate van de Nederlands Hervormde Diaconie 25 en 7—10 uur. Huis Van Looy: Kunst Zij Ons Doel, tentoonstelling (tot 29 Oct.) 105 uur. ..Het Luifeltje": Tentoonstelling van schil derijen. tekeningen en poppen van Marga- retha Verheus 10—4 (tot 16 October). Frans Hals: „Voor wie de klok luidt", 18 j„ 2.30 en 8 uur. Palace: Bud Abbott en Lou Costello in het „Wilde Westen". 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vulcano", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. City: „Whisky als water", iedere leeft,, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De vrouw uit het volk". 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The big lift", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Heemstede: Sportparkrestaurant, vertoning A.N.W.B.-film, 8 uur. DONDERDAG 12 OCTOBER Concertgebouw: Concert koof „Katholiek Haarlem", „Die Jahreszeiten". 8 uur. „Stad Haarlem": Openbare bijeenkomst met als spreker een lid van de Nederlandse vredes- raad, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. Vleeshal: Hildebrandbazar ten bate van de Nederlands Hervormde Diaconie 2—5 en 7—10 uur. Na uitvoering van de bestaande plannen zal het mogelijk zijn de aanzienlijk geste gen Nederlandse behoefte aan ruw ijzer te blijven dekken en daarbij een belangrijke uitvoer te handhaven. Door modernisering in de walserijsector is de voortbrenging van valserijproducten van 100.000 ton na de be vrijding gestegen tot ruim 300.000 ton per jaar. Hiermede wordt ongeveer 1/3 van de Nederlandse behoefte gedekt (vóór de oor log: niets). In aanbouw is een fabriek voor de productie van dunne plaat en blik. Tot nu toe moet al het blik dat in Nederland wordt verwerkt, uit het buitenland worden ingevoerd. Ijzergieterijen. De vernieuwing van de Nederlandse ijzer- en metaalgieterijen is na de oorlog belangrijk gevorderd, zodat de nieuwste methoden ook in ons land toepas sing vinden. Zo wordt in enkele bedrijven precisie-gietwerk vervaardigd tot op hon derdsten van een millimeter nauwkeurig. Op het gebied van het gieten van scheeps schroeven behoort Nederland tot de wei nige landen waar schroeven voor grote en zeer grote schepen vervaardigd kunnen worden. Ook in de smederijen hadden be langrijke uitbreidingen en vernieuwingen plaats. Vroeger was Nederland voor smeed- stalen massa-artikelen geheel op invoer uit het buitenland aangewezen. Thans kan ge deeltelijk in eigen behoefte worden voor zien. Nieuwe producten. Na de oorlog is be gonnen met de productie van verschillende machines en werktuigen, die vroeger niet in Nederland werden gemaakt, b.v. de pro ductie van rijwiel-hulpmotoren, machine- gereedschappen, machines voor de tabaks-, textiel-, papier- en grafische industrie, electrische naaimachines en koelkasten. Verschillende van deze nieuwe producten worden thans reeds aan het buitenland ver kocht. Ook de productie van landbouw werktuigen, zuivelwerktuigen en installa ties voor koeling, ventilatie en luchtbehan deling toont een geleidelijke groei. Bij de verdere ontwikkeling van de gehele Neder landse industrie kan de machine- en staal bouw een belangrijke bijdrage leveren. Een der twee Canadese torpedobooljagers die deel uitmaken van een smaldeel dat van 1115 October een bezoek aan ons land brengt, in de haven van IJmuiden, waar deze oorlogsbodems de ..Huron" en de Micmacvanmorgen arriveerden. Kunstmeststoffen. De productie van kunstmeststoffen is van veel belang voor de Nederlandse landbouw. Ondanks de geleden oorlogsschade is de productie van phosphaatmeststoffen gestegen tot 700.000 ton per jaar tegen 500.000 ton vóór de oor log. Meer dan de helft van deze productie vindt een afzet in het buitenland. Zware oorlogsschade had tot gevolg dat de pro ductie van stikstofmeststoffen na de bevrij ding slechts een zeer klein gedeelte was van die van vóór de oorlog. Met het herstel en de uitbreiding van het productievermo gen van dc-ze industrie waren zeer grote bedragen gemoeid. Thans bedraagt de pro ductie ongeveer 200.000 ton per jaar (1938: 100.000 ton). De binnenlandse behoeften kunnen ruimschoots worden gedekt. Dit product vindt ook een goede afzet in het buitenland. De indexcijfers, welke door het Econo misch Instituut voor de Middenstand zijn gepubliceerd over het omzetverloop in de detailhandel, brengen aan het licht, dat van Juli op Augustus jl. in verscheidene branches een aanzienlijke omzetdaling is ingetreden. Voor een deel kan deze teruggang wor den toegeschreven aan de omstandigheid, dat Augustus een Zaterdag minder telde dan de voorafgaande maand. Daarnaast vertoonden de extra aankopen van het publiek wegens de gespannen internatio nale verhoudingen een tendenz tot daling. Geheel gestaakt zijn deze evenwel niet. In het kruideniersbedrijf daalde de om zet ten opzichte van de voorafgaande maand met 10 In vergelijking tot de overeenkomstige maand van 1949 was evenwel in Augustus nog een vrij belang rijke omzetvermeerdering waar te nemen en wel van 16 In het slagersbedrijf kon de dmzet van Juli niet gehandhaafd worden. Toeh was de omzetdaling in deze branche van be perkte omvang, namelijk gemiddeld 4 De geldomzet in Augustus 1950 was, mede tengevolge van de sterk gestegen vlees- prijzen, 54 hoger dan die in de gelijk namige maand van 1949. De omzetten in de detailhandel in tex tiel vertoonden een sterke teruggang. De geldomzet in Augustus van het lopende jaar was niet minder dan 30 lager dan die in de voorafgaande maand. Vergelij king van de omzet in de eerstgenoemde maand met die in de corresponderende maand van 1949 wijst daarentegen nog op een omzetstijging. Deze bedroeg in de medewerkende textielwinkels gemiddeld 36 De omzetten in de tot deze branche be horende speciaalzaken waren eveneens te ruggelopen. Het sterkst was de omzetda ling ten opzichte van Juli in de winkels in damesconfectie en in heren- en jongens- confectie namelijk respectievelijk 39 en 38 Het geringst was de omzetVermin- dering in de wolwinkels. In deze groep speciaalzaken was slechts sprake van een daling van 3 Ten opzichte van Augustus 1949 consta teert men in vrijwel alle groepen omzet- toeneming. Slechts in de dameshoedenza ken lager de geldomzetten in Augustus 1949 en 1950 op hetzelfde peil. Ook in dit opzicht was het omzetverloop in de wol winkels het gunstigst. De Augustus-omzet was in deze bedrijven in 1950 51 hoger dan die in 1949. In de heren- en jongens confectiezaken en in die in dames- en herenstoffen bedroeg de omzetstijging ten opzichte van Augustus 1949 resp. 45 en 44 In de detailhandel in schoeisel trad van Juli op Augustus 1950 een omzetdaling op van 25 In vergelijking tot de gelijkna mige maand van 1949 kon een omzetstij ging worden waargenomen van 25 De parenomzetten waren in Augustus 34 lager dan die in de voorafgaande maand, maar 16 hoger dan die in de overeenkomstige maand van 1949. De ge middelde opbrengst per paar schoeisel steeg van 13,15 in Juli tot 14,36 in Augustus jl. Vooral de gemiddelde op brengst per paar dames- en herenschoeisel liep sterk op en wel met resp. 3,51 en f2,55. ïn het banketbakkersbedrijf steeg de omzet een weinig, waardoor een peil werd bereikt, dat 2 hoger was dan in Juli v5n dit jaar. Het peil van Augustus 1949 kon evenwel niet worden geëvenaard. Ten opzichte van deze maand werd een omzet daling genoteerd van 8 Deze omzetda ling was in de branche een vrij algemeen verschijnsel, hetgeen kan worden afge leid uit de omstandigheid, dat niet min der dan 75 van de banketbakkers, die deelnemen aan de omzetstatistiek, in Augustus een lagere omzet boekte dan in de corresponderende maand van 1949. Slechts bij 25 van het totaal aantal was sprake van enige omzetstijging. In de detailhandel in tabaksfabrikaten daalden de omzetten van Juli op Augustus met 4%, maar bleven toch hoger dan in de maanden April en Mei jl. Vooral de omzet in tabak vertoonde een belangrijke teruggang. Ook de omzet in sigaren en sigaretten liep terug. Ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1949 stegen de totale omzetten met 5 In dit opzicht ontwikkelden de omzetten in sigaretten zich het gunstigst. In deze artikelgroep was de Augustus-omzet in 1950 niet minder dan 22 hoger dan die in 1949. In sigaren en tabak was daaren- tegen sprake van omzetdaling. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GRQTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. U4S5 Begrafenis C. Warnier Onder grote belangstelling is Dinsdag op' Haarlems Noorderbegraafplaats teraarde besteld het stoffelijk overschot van de heer C. Warnier, gepensionneerd onder wijzer bij het openbaar lager onderwijs te dezer stede en oud-secretaris van de Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap". Nadat onder het spelen van „Ecce quo- modo moritur" van J. Handl Gallus de kist in de aula was gedragen, sprak de heer A. J. van Houten, voorzitter van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap". Spreker zeide, dat de overledene bijna een halve eeuw deel had uitgemaakt van de vereniging; vele jaren is hij be stuurslid geweest en fungeerde als lid van de redactie-commissie van het maandblad. In hem. die een voorbeeld was van inner lijke en uiterlijke beschaving, verliest de liedertafel een kracht van meer dan ge wone betekenis. Groot is onze dankbaar heid voor zijn jarenlange onbaatzuchtige arbeid, aldus snreker. Namens de N.V. Kremer's Koffie- en Theehandel, waar de heer Warnier ver scheidene jaren administratief werkzaam was geweest, sprak de heer W. Langeveld woorden van dank voor zijn serieuze arbeid. Hij memoreerde de aangename omgang met het personeel, voor elk waarvan de over ledene steeds een vriendelijk woord over had. In het geestelijk woord, dat ds. J. M. Leen der tz tot de aanwezigen richtte, zeide deze dat de ontslapene, die tijdens zijn leven zoveel van muziek en zang had ge houden, thans was geroepen naar de plaats, waar slechts eeuwige hemelse muziek klinkt. Hierna ging hij voor in gebed. Nadat „Litanei" van Fr. Schubert op het orgel had geklonken, werd onder het spelen van het slotkoor uit de „Matthaus- Passion" van J. S. Bach de onder bloemen bedolven baar grafwaarts gedragen. Hier bad ds. Leendertz het Onze Vader. Een familielid bracht dank voor de blijken van deelneming. Eerste Kamer Nieuw-Guinea-debat in comité-generaal (Van onze parlementaire redacteur) Ook de Eerste Kamer zal zich in comité- generaal met het vraagstuk Nieuw Guinea, onderm eer naar aanleiding van het daar aan door de Nederlands-Indonesische Com missie gewijd rapport, bezig houden. Mr. Kropman (K.V.P.) voelde er eigenlijk niet veel voor, omdat hij een dergelijk debat in de Eerste Kamer niet bijster op zijn plaats achtte. Maar als men zich zou bepalen tot vragen aan de regering naar aanleiding van het rapport en zij harerzijds daarop inlichtingen zou willen verschaffen, kon hij zich tenslotte met een bespreking in een vergadering met gesloten deuren verenigen. Anders stond het met xnr. Jonkman (Arb.), die wel op zulk een behandeling gesteld was en de gelegenheid wilde openhouden om bij de openbare be handeling van Hoofdstuk XIII toch nader over Nieuw Guinea te praten. Nadat de heer Van Santen (Comm.) bespreking in het openbaar had verlangd, verenigde de Kamer zich zonder hoofdelijke stemming met het voorstel van voorzitter Kranenburg inzake een gedachtenwisseling over Nieuw Guinea in comité-generaal; alleen de Com munisten lieten hun „tegen" aantekenen. Plet wetsontwerp inzake beperking van aansprakelijkheid van de overheid voor handelingen, verricht tijdens of tengevolge van de bezetting, ontmoette tegenstand bij prof. Molenaar (V.V.D.), omdat zijns inziens de overheid zich hier wil. onttrek ken aan een aansprakelijkheid, die volgens het burgerlijk recht wel op haar zou rustèn. Dit is geen vergroting van de rechtszeker heid, maar verschuiving van het risico van de overheid naar de burgers, zo zei prof. Molenaar. Dr. Witteman (K.V.P.) deelde mee, dat zijn fractie, hoewel zonder geestdrift, zou voorstemmen. Minister Struyken zal vandaag in zijn beantwoording der gemaakte opmer kingen vermoedelijk wel duidelijk maken, dat die senatoren, die hoopten dat hijals nieuwe minister van Justitie dit. reeds oude wetsontwerp wel zou willen terugnemen, zich aan een illusie hebben overgegeven! Bouw 28 woningen in Hillegom uitgesteld Landelijk contingent is overschreden De bouw van 28 woningen in het Vosse- laan-complex, welke onlangs is aanbesteed, zal dit jaar niet kunnen plaats hebben. De vergunning tot deze bouw is door het departement niet verleend, daar men lan delijk reeds over het maximum heen is men ook in andere plaatsen heeft moeten inkrimpen. Wellicht bestaat de mogelijkheid dat de bouw in 1951 kan doorgaan, hoewel men nog geen zekerheid heeft omtrent de voor- waarden waaronder zulks eventueel zal kunnen geschieden. Loet C. Barnstijn heeft een idee De heer Loet C. Barnstijn, directeur van de N.V. Loet C. Barnstijns filmonderneming, is met het s.s. „Nieuw Amsterdam" naar Amerika vertrokken. De heer Barnstijn vertelde ons, dat hij nog steeds het idee heeft om in Amerika een tweetalige film te maken door een Neder lands-Amerikaanse combinatie. Ook op financieel gebied zou deze combinatie moeten samenwerken, aldus de heer Barnstijn en hij meende te weten, dat Amerika daarvoor ook wel interesse heeft. Die film zou volgens hem moeten handelen over het pionierswerk van de Nederlanders in de Verenigde Staten. Invloed daarvan op de samenleving Dr. J. Luning Prak, directeur van het Psychologisch Instituut te 's Gravenhage, schreef in „Het Gemenebest" een uitvoe rige beschouwing over het intellect der mensen en knoopte daaraan voor de sa menleving belangrijke conclusies vast: De intelligentie stelt hij als volgt: zwakzinnig 2 l/i% minder begaafd 25 gemiddeld45 °/o vlug 25 begaafd 2,/a°/« De zwakzinnigen of oligophrenen, de kleinen van geest, schieten bij onderwijs en arbeid beide te kort in begrip en leerver mogen. Zij vinden hun tegenhangers in de 2«/s begaafden, die op school en in de maatschappij door intellectuele gaven uit blinken. De middenmoot, de gemiddeld begaafden, omvat 45 Zij wordt omgeven door 25minder en ook 25 meer be gaafden. De grenzen dezer rubrieken zijn in het werkelijke leven niet zo abrupt ge markeerd, maar vormen vloeiende over gangen. „De gemiddelde Nederlander is een persoon van veel eenvoudiger geestes structuur dan men venvacht. Hij kan geen onderwijzer worden of boekhouder en slaagt er niet in de ULO-school te door lopen. Op de lagere school blijft hij als regel een keer zitten en een vakopleiding is hem ook al te zwaar". Dat de spreiding der intelligentie een algemeen verschijnsel is, kan zo vervolgt de schrijver zonder moeite worden aan getoond in het psychologisch laboratorium, in het bedrijfsleven en bij de scholen. Hij geeft de cijfers van het drama der lagere school. Van de 84.209 kinderen die met hun zesde jaar in de le klasse zaten, kwamen er slechts 43.858 zonder zitten blijven in de 6e. In feite doorloopt slechts 47 der kinderen in Nederland de lagere school zonder strui kelen. Er zijn veel leerlingen die eenmaal blij ven zitten, een respectabel aantal dat twee maal doubleert, en dan dalen wij heel regelmatig af naar drie, vier en vijf maal doubleren. Van de 151.493 kinderen die in de 6e klasse zaten waren er 3474 van 14 jaar, 148 van 15 jaar en 8 van 16 jaar. Dezelfde verschijnselen doen zich ook in andere landen voor. Vervolgens betoogt de schrijver dat het gemiddelde intellect van de bevolking lang zaam treugloopt en wel met een tempo van 5,6 punten van het intelligentie-quotient per eeuw (Voor begaafden geldt een quo tient van 140). „De hoofdoorzaak van dit betreurenswaardige verschijnsel schuilt in het feit, dat de zwakbegaafde bevolkings groep zich ruim 50sneller voortplant dan de beter begaafde sector. Grote gezin nen worden in hoofdzaak aangetroffen bij de bevolkingsgroepen, die intellectueel en economisch de achterhoede vormen in onze maatschappij. De voorhoede, die technisch, commercieel en administratief wat in haar mars heeft, ziet zich door haar benarde economische omstandigheden en haar groter verantwoordelijkheidsgevoel voor de toe komst van de kinderen, gedwongen tot het één, twee of drie-kinderstelsel. Nu de medi sche zorg de natuurlijke selectie heeft uit geschakeld, moeten we ons bezinnen op de vraag of een zo sterke differentiatie dei- geboorten niet een qualiteitsverlies voor de hele bevolking oplevert, dat desastreuze consequenties voor welvaart en cultuur meebrengt. Het simpele sommetje dat 2x2x2 slechts 8 uitmaakt en 4><4x4 64. moet vaker overdacht worden in verband met de bevolkingspolitiek. Wie zijn de vaders van begaafde kinderen? Lewis Terman in Californië stelde een onderzoek in naar de afkomst van begaafde kinderen. Van 570 begaafde kinderen wa ren de vaders over de volgende beroepen te verdelen: Vrije beroepen 31.4% Half-professionele groep en handel 50.0 Geschoolde arbeid 11.8 Halfgeschoolde en geoefende arbeid 6.6 Ongeschoolde arbeid 0.1 Onder de vaders kwamen 33 advocaten voor, 30 leraren, 28 ingenieurs, 23 artsen en 15 dominees, maar ook 92 bedrijfslei ders en leidende employé's, 57 winkeliers, 43 handelsreizigers, 38 kantoorbedienden; voorts o.a: 16 timmerlieden en 14 metaal bewerkers. Naast het opvallend aandeel van de vrije beroepen, die slechts een luttel percentage in de maatschappij uitmaken, valt op het grote aandeel van de intellec tuele middenstand, de kop van handel en bedrijf. De erfelijkheid van het verstand Geheel analoog aan de erfelijkheid van lichamelijke eigenschappen, die immers algemeen ingezien wordt, kan men de erfe- Nu de Peel geleidelijk aan lot cultuurland wordt ontgonnen doet zich daar de behoefte aan goede verbindingswegen steeds sterker gelden. De destijds voor de turjafvoer ge graven kanalen worden daarentegenten gevolge van de steeds verminderende vraag naar turf, ten dele overbodig en zullen nu gedempt worden. Op het ogenblik is men in de omgeving van Someren bezig naast een kortgeleden gedempt kanaal een weg aan te leggen, wat bij de bodemgesteldheid van de Peel niet zo eenvoudig is. Het is noodzakelijk de oude veenlaag tot op een diepte van ongeveer 2 meter wit £e graven en door zand te vervangen. Bloembollenexport naar Duitsland stopgezet Ingaande 14 October Reeds Maandag deed op de beurs in het Krelagehuis het bericht de ronde, dat de invoer van geliberaliseerde goederen, waar onder ook bloembollen, naar Duitsland het ingang van Zaterdag zou worden stop gezet. Dientengevolge hebben de exporteurs op Duitsland, voorzover ze met de verzending nog niet gereed waren, met koortsachtige haast de expeditie van de nog te leveren bollen ter hand genomen, om in ieder geval voor de fatale datum hun bollen over de grens te hebben. Thans is van het Bedrijfschap voor Sier teeltproducten de officiële mededeling binnengekomen, dat met ingang van 14 October de invoer van bloembollen in Duitsland tot nader order is stopgezet. GRONDSTOFFENAANVOER PAPIERFABRIEK VELSEN De 101e boot binnen Het Zweedse s.s. „Aslog", dat Dinsdag voor de papierfabriek Van Gelder Zonen van de Zweedse haven Söderhamn binnen kwam met een lading van 700 ton cellulose, bestemd voor een zusterfabriek, meerde binnen de sluizen. De lading werd ter plaatse gedeel telijk in lichters overgeslagen, waarna het restant voor het bedrijf zal worden gelost. •Wij vermelden hierbij nog, dat het Zweedse s.s. „Patria" met een lading hout- stof, dat Zondag arriveerde, het honderdste zeeschip van dit jaar voor de papierfabriek was. De „Aslog" is dus no. 101. lijkheid op het gebied van het verstand aan het licht brengen. Bij een onderzoek van 13.000 kinderen van 11 en 12 jaar in een der Engelse graafschappen vonden Duff en Thomson het volgende resultaat: 5 u Intelligentie- 0 Beroep v. d. vader Quotiënten «=-= -ra 90-109 110-119 og ox S■o in E-o Academicus 137 7.3 32,1 30.7 29.9 Koopman grooth. 368 7.9 41.3 29.3 21.5 Koopman kleinh. 740 13.5 48 9 25 12.6 Technicus 571 18 50.9 20.8 10.3 Baas 256 16 55.9 23.4 4.7 Metaalbewerker 820 18.9 55.9 19.5 5.7 Boer of landarb. 1128 29.8 51.1 13.2 5.9 Mijnwerker 5968 28.6 53 14.5 3.9 Ongesch, arbeider 1214 33.8 51.7 10.5 4 Dr. J. Sanders vond bij een studie van 25.000 families te Rotterdam de volgende verdeling van het kinderaantal over de be roepsgroepen: Kindertal Beroep per 100 gez. Grote zakenlieden258 Artsen 232 Onderwijzers 222 Timmerlieden en schilders308 Vaste bootwerkers405 Losse bootwerkers459 Tenslotte ontwikkelt de schrijver ver schillende denkbeelden om te komen tot verzachting van de kwaal en tot afremming van de achteruitgang. Daaronder noemen wij: normaliseren van de levenscondities. Niet slechts de geschoolde vakman, maar ook de hele technische commerciële en administratieve middenstand dient hoger beloond te worden. Capabele jonge man nen moeten op 25-jarige leeftijd kunnen trouwen. Noordholland bouwt In 1949 90 millioen blank en 232.000 zwart Voor meer dan 90 millioen gulden aan bouwwerken is er in het afgelopen jaar in Noordholland buiten Amsterdam gereed gekomen. In het respectabele bedrag is nog niet begrepen hetgeen de Rijksgebou wendienst, de Spoorwegen en het militaire apparaat hebben doen bouwen. Van deze 90 millioen is bijna 7 millioen uitgegeven aan weg- en waterbouwkundige werken, de resterende 83 millioen werden aan ge bouwen gespendeerd. 10 millioen werd uitgegeven voor her stellingen en verbouwingen, de overige 73 millioen aan nieuwbouw, herbouw en uit breidingen. Het leeuwendeel daarvan was voor de bouw van woningen, waaraan rond 50 millioen gulden werd uitgegeven. Voor agrarische gebouwen was het IA millioen, waarvan een half millioen aan boerderijen. Ruim 16 millioen werd aange wend voor bedrijfsgebouwen, daarvan had ruim 12 millioen betrekking op gebouwen voor de nijverheid, de rest was voor ge bouwen voor handel en verkeer. Acht ton werd in onze provincie (buiten Amsterdam) in het afgelopen jaar besteed aan gebouwen voor gezondheidszorg en hygiène, vier ton aan kerken, bijna 3A millioen aan scholen en 300.000 gulden aan andere overheidsgebouwen. Zwart bouwen Dit alles heeft betrekking op de officieel goedgekeurde en toegestane bouw. Maar evenals elders werd er ook in Noordhol land nog wel eens getracht iets te bouwen of te verbouwen zonder dat de vereiste goedkeuringen en toestemmingen verkre gen waren. Soms gelukte dit zonder dat het toezicht het bemerkte, maar niet altijd. In 41 gevallen werd tegen de opdracht gevers van deze clandestiene bouwerij proces-verbaal opgemaakt. Dertig verdach ten werden door de toezichthoudende in stanties gehoord zonder dat proces-verbaal werd opgemaakt. Dit wil niet zeggen dat deze verdachten niet in overtreding wa ren, het betekent alleen dat de overtreding verschoonbaar werd geacht. Behalve de verdachten hoorden de toezichthoudende ambtenaren nog 152 getuigen. Al deze clandestiene bouwwerken tezamen verg den een bouwsom van 232.000 gulden. In negen gevallen betrof het de bouw van noodwoningen en verder 1 schuur, 1 werk plaats, 2 bergplaatsen, 2 loodsen, 2 zomer huisjes, 2 kippenhokken, 2 kantoortjes, 25 verbouwingen, 2 garages, 5 veestallen, 1 fabriek. Op 1 Januari j.l. bedroeg het aantal ge registreerde verwoeste boerderijen in onze provincie 195, het aantal gebouwde nood voorzieningen 96, waarvan 28 woningen en 68 stallen, het aantal aanbestede boer derijen 43, terwijl in het afgelopen jaar 35 boerderijen en 8 gedeeltelijke boer derijen werden opgeleverd. Opruimen van krotten Het ligt foor de hand dat bij de heer sende woningnood in ons land slechts node en alleen in uiterste noodzaak tot onbe woonbaarverklaring van woonhuizen wordt overgegaan. Niettemin, de woningnood be staat nu al tien jaar en de oude bouwsels worden met de dag nóg ouder. Onbewoon baarverklaringen zijn daardoor veelal on vermijdelijk, al zal wel ieder gemeente bestuur de voorkeur geven aan het op knappen van oude woningen, waarbij wel licht tijdelijk enigermate de hand zal wor den gelicht met de voorschriften, voorzo ver deze wel pasten in de „gouden tijd" van vóór de oorlog, maar al te straf zijn voor het heden. In sommige provincies van ons land is de laatste jaren het aantal onbewoonbaar verklaringen verhoudingsgewijze veel ho ger geweest dan in andere streken van het land. Het valt moeilijk ie overzien of dit een uitvloeisel is van een straffer in grijpen, dan wel van een relatief minder fors beleid van sommige gemeentebestu ren in de voor-oorlogse periode. Hoe dit zij, het getal onbewoonbaarverklaringen beliep ir. de laatste drie jaren in Noord holland 12, 32 en 176 bij een totaal voor het gehele land van respectievelijk 166, 314 en 663. De ambtenaren Het centrale toezicht op de bouw en alles wat daarmede verband houdt, werd in Noordholland met relatief weinig amb tenaren uitgeoefend. Bij de twaalf regio nale directies van de wederopbouw waren namelijk 636 administratieve en 271 tech nische ambtenaren werkzaam. Naar rato van het zielental zouden daarvan in Noordholland (zonder Amsterdam) 64 administratieve en 27 technische ambtena ren verwacht kunnen worden. In werke lijkheid werd de arbeid verricht door 52 administratieve en 26 technische employés.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5