Vergrotingen - Reproducties VÊRLAGIN&J S* Ook met SPECULAAS is Speculaas 250 gram 38c Kort en Bondig Steeds iets aparts sfl v. lm ja ©Sen Sport in het kort Geen Blijvende Stad Woensdag 11 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant N.Z.H. heefl rijdend personeel teveel Toch geen ontslagen Hoewel er bij de N.Z.H. voor het gehele bedrijf een overcompleet is aan rijdend personeel is de vakbeweging met de direc tie overeengekomen dat dit geen ontslag tot gevolg zal hebben. Het overcompleet is niet groot en men verwacht, dat het door natuurlijke af vloeiing (pensionnering) binnen afzien bare tijd zal verdwijnen. Op de standplaats Haarlem is echter een tekort aan rijdend personeel, zowel bij de tram als bij de bus. Bij de tram is het ech ter zo gering, dat het niet zal worden aan gevuld. Het buspersoneel wordt met negen chauffeurs aangevuld, waarvan er zeven uit Leiden en twee uit Waterland komen. Het tekort in Haarlem aan personeel wordt vooral veroorzaakt door de vele extra diensten die in de winter op Zondag moeten worden gereden. Witbrood in Haarlem Maandag nogmaals een cent duurder Loonsverhoging verdisconteerd De plaatselijke bakkerijcommissie voor het saneringsrayon Haarlem en omstreken deelt mede, dat in een te 's-Gravenhage gehouden vergadering, die onder leiding stond van de Nederlands Bakker ijstichting, is besloten om wegens de sterk gestegen bedrijfskosten en de wijzigingen in de bloemprijzen de prijzen van het witte brood, het veredelde brood en van melk- brood met ingang van Maandag 16 October met een cent per brood te verhogen. De bakkers tekenen daarbij aan. dat on danks deze prijsverhoging Haarlem nog steeds de laagste broodprijs van ons land heeft. Het „volksbrood" blijft in prijs onver anderd. (In deze broodprijsverhoging is onder meer de 5 -loonsverhoging voor de ge zellen begrepen. Deze was nog niet ver disconteerd in de broodprijsverhoging van enkele weken geleden. Het witbrood in Haarlem is thans genoteerd op 36 cent. in de overige delen van het land bedraagt de prijs als regel 38 cent. Red. H.D.) „De bajes is zo groot" De documentaire film „De bajes is zo groot"welke onlangs voor de regerings voorlichtingsdienst door Multifilm, Haar lem is vervaardigd ten behoeve van het twaalfde internationale strafrechts- en ge- vangeniscongres en welke een beeld geeft van de vernieuwing van het Nederlandse gevangeniswezen, wordt Woensdagmorgen 18 October vertoond in het Passagetheater in Den Haag. Deze vertoning zal worden bijgewoond door de leden der Staten- Generaal. Culturele commissie „Over de brug" In samenwerking met de Haarlemse afde ling van de „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" en „Volksuniversiteit" is voor het gedeelte Haarlem benoorden de Jan Gijzenvaart een culturele commissie opge richt. met het doel ook voor deze stadswijk enigeculturele avonden voor te bereiden Maandagavond werd de eerste lezing gehou den door de heer P. Creutzberg. over Suri name. De heer Creutzberg vertoonde enige tijdens zijn onderzoekingstochten in de wou den van Suriname opgenomen films. Deze avond, waarvoor de gemeente de gymnastiek zaal van de J. P. Coenschool had beschikbaar gesteld, was zo druk bezocht, dat buiten de 170 aanwezigen nog velen moesten worden teleurgesteld. De volgende avond wordt ge houden op 13 November door de heer J. Buijs Jr. over „Het goede boek". ADVERTENTIE ADVERTENTIE „RICHE FOTO ART" 8 GROTE HOUTSTRAAT - TEL. 13472 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 10 October 1950 ONDERTROUWD: 10 Oct., T. J. Dijkzeul en C. W. van Bruggen. GEHUWD: 10 Oct., C. Blom en A. P. Faber. BEVALLEN van een zoon: 7 Oct., A. M. Groot—Veldhuijzen van Zanten; 3 Oct.. A. M. NelissenWallekers; A. H. J. Wiekamp Urbanowitz; 9 Oct., G. van den Broek—Slot; 10 Oct., M. G. van den AkkerSlaats. BEVALLEN van een dochter: 10 Oct., C. C. MöllerKimman; C. A. M. Dessing Trautwein; M. Moerbeekde Blauw; M. J. W estendorpKok. OVERLEDEN: 7 Oct., C. W. van Dril, 41 j., Kamperlaan; 8 Oct., C. M. Scherpenhuijsen Steenken, 64 j., Rozenhagenplein; R. van der Veldt—Couenberg, 79 j., Hagestraat; D. BaaijSchrander. 45 j„ Gasthuïsvest; 9 Oct., G. H. Vrugt, 50 j., de Ruijterweg. Macaroni p. 250 gram los nCi 21 ct. Vermicelli p. 250 gram los nti 19ct. Tomatenpurée per blikje 29ct. HAKA-Thee nog sieeds voor oude prijs Roodmerk 86 ct. per-100 gram Groenmerk 78 Ct. Bruinmerk 72 ct. In een tijd van prijsverhogingen g betekenendeze prijsverlagingen voor iedere 1 huisvrouwI dubbel voordeel A Niet om hei gewin maar voor hei gezin ADVERTENTIE voordeliger! Stevan Bergmann speelde voor „Toonkunst" Met een demonstratie van technische bravour opende de Oostenrijkse pianist Stevan Bergmann Dinsdag de reeks kamer- muziek-avonden van de afdeling Haarlem en omstreken der Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst. Het meest frappante staal van zijn technisch kunnen kwam aan het slot van het programma met de Paga- nini-variatïes, opus 35 van Brahms. Dit geduchte werk was een kolfje naar de hand van de pianist en wie zich betreffende „muziek maken" in de eerste plaats voor de technische problemen interesseert, an ders gezegd: wie het middel boven het doel stelt, kon er zijn hart aan ophalen. Daar is trouwens niets op tegen, want met de intentie een samenvatting van alle moge lijke kunstvaardigheden betreffende de pianotechniek te geven heeft Brahms dit werk dan ook geschreven, hetgeen erg duidelijk blijkt uit de neventitel „Studiën". In dit „compendium" der pianistiek deed Bergmann zich kennen als een virtuoos voor wie de grootste moeilijkheden slechts kinderspel zijn. Met dit „kunnen" heeft hij ons willen verbazen en daar is hij dan ook volkomen in geslaagd. Het was een feno menale prestatie van de middelen waar mee men muziek pleegt te maken. Maar al lijkt het dat Bergmann alles in de hand heeft om een groot pianist te zijn, een dusdanige indruk van zijn spel hebben we toch niet gekregen. Niet alleen verstrikt hij zich in een jacht op technisch effect en schuwt hij daarbij geen banali teiten of onverantwoordelijke dingen, als de Polka van Rachmaninoff of diens zin loze transcriptie van het Scherzo uit de Midzomernachtdroom van Mendelssohn, waarin ook het middel boven het doel bleek té gelden; doch in de zuivere kunst van Scarlatti, Haydn, Bach èn Chopin kon de virtuoos met zijn geweldige techniek slechts sporadisch de indruk geven dat hij de essentie van deze scheppingen benader de. Wellicht was hij er nog het dichtst bij in het Largo van de b-mineur-Sonate van Chopin; maar met het sentiment begon Bergmann al gauw over de schreef te gaan en de spanningen en ontspanningen kwa men niet zeer gelukkig met elkaar in even wicht. Bleef natuurlijk de knappe techni sche realisatie, voor zover ze niet bedorven werd door een pedaalgebruik, dat het klankbeeld vaak vertroebelde. Een lusteloze Scarlatti, een vergroofde Bach, een gebrutaliseerde Albeniz, en dat alles met een techniek die wonderlijk mag heten! Men vraagt zich af hoe het mogelijk is. Het zal dan toch waar wezen wat Jakob Wassemann ergens zegt, dat kunst voortbrengen niet zozeer een kwestie is van „kunnen" als van „zijn". JOS. DE KLERK. PLAQUETTE IN CONCERTGEBOUW Ter herinnering aan de 50-jarige samen werking van hei koor der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst en het Con certgebouw-Orkest is in de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een door Ans de Boer vervaardigde plaquette aange bracht. In 1941 werd in de zelfde zaal eveneens een plaquette van Ans de Boer onthuld, ter herinnering aan het 100-jarig bestaan van de Maatschappij „Caecilia". LUSTRUMVIERING „DE REÜNIE" In onze Maandag gepubliceerde bespre king van de lustrumviering vereniging „De Reünie" schreven wij dat de conférenciers de humor vooral in het dubieuze zochten, zonder daar altijd even geslaagde staaltjes van te vinden Deze opmerking verdient in zoverre correctie, dat zij niet van toepas sing is op het optreden van de wel genoem de heer Frans Pennarts. Het bestuur van „De Reünie" deelt ons mede dat er enkele nummers van het programma geschrapt moesten worden, doordat een van de spelers door treinvertraging te laat arriveerde, welk tijdverlies niet meer kon worden ingehaald. Voet onder een wiel In de Prins Hendrikstraat was gisteren een negen-jarige jongen aan het spelen, toen een vrachtwagen van de Oranjekade af deze straat achteruit inreed. Waarschijnlijk heeft het jongetje niet goed uitgekeken, want hij kwam mei zijn voet onder een achterwiel. Hij gilde zo hard, dat de chauffeur onmid dellijk stopte, waardoor het wiel op de voet bleef staan. Pas nadat het jongetje weer aan het schreeuwen was gegaan, zette de chauf feur de wagen verder. De jongen is met een enkel-fractuur naar het Grote Gasthuis gebracht. Eerste lustrumconcert van Haarlems Chr. Mannenkoor Op Donderdag 19 October viert Haarlems Christelijk Mannenkoor zijn eerste lustrum met een feestconcert in de gemeentelijke Concertzaal, waaraan medewerking wordt verleend door de H.O.V. en de altzangeres Annie Woud. Uitgevoerd worden onder meer de Alt- Rhapsodie van Brahms en het Credo uit de Missa Mariae Magdalenae van Ph. Loots met begeleiding door het orkest, dat onder directie van Toon Verhey ook het svmpho- nisch gedicht „Les Préludes" van Lïszt ten gehore zal brengen. Haarlems Christelijk Mannenkoor werd op 20 Augustus 1945 opgericht. Het stond cot Februari van dit jaar onder leiding van de heer Jac. Zwaan. Na diens overlijden werd de heer Bernard Verboom uit 's-Gra- venhage, een leerling van Fred Roeske, tot dirigent benoemd. Dit lustrumconcert betekent tevens zijn debuut als koordiri gent in Haarlem. Het bestuur van Haarlems Christelijk Mannenkoor bestaat uit de heren D. A. J. Spek, voorzitter, T. van der Meer, secreta ris, H. van Es, penningmeester, A. Jansen en.J. Westenburger, bibliothecarissen, J. van Haarlem. P. Krevger. M. A. Molenaar. G. Oldenbroek, G. D. Sangster en G. Vixse- boxse, leden. Jaap Praag stelt werk in Haarlem ten toon Toen Jaap Praag een half jaar geleden een tentoonstelling in Zandvoort hield, hebben we een interview met deze schil der gepubliceerd. Naar aanleiding daar van constateerden we dat men hier eigen lijk voor een tragisch geval staat. Jaap Praag is, volgens zijn zeggen, in de onder- duik-tijd begonnen met schilderen. De techniek van het tekenen is hem onvol doende eigen: men zou van een technische onmacht kunnen spreken. Ook ontbreekt aan dit werk de charme van het aesthe- tische, van het raffinement. Jaap Praag moet woekeren met de weinige middelen die hem ten dienste staan. De verslapping der contouren verhindert hem niet soms verrassende kleureffecten te bereiken. Ook is zijn geestelijke instelling doorgaans te veel in onmiddellijk verband met het leven. Zijn schilderijen, die de oude Jo denbuurt tot onderwerp hebben, hechten nog te veel aan de concrete herinnering. De nieuwere stukken, die aan deze expo sitie zijn toegevoegd, getuigen van een consequent (want onzes inziens ge dwongen) voortgaan in deze richting: de kleur overheerst de lijn. Aesthetisch onbe grijpelijk blijft het voor ons, dat het voor zijn eerste werk doorgaande kleine pa neeltje „Markttafreel" van Praags hand zou zijn. Dat er een andere signatuur op staat („Zonneveldt"), is voor ons geen reden tot twijfel: wèl de verf behandeling èn de compositie. Verblijdend is het dat er in het perceel Grote Houtstraat 54 een grote expositie ruimte beschikbaar blijkt te zijn. Enkele veranderingen zijn nodig: de stukken hangen gedeeltelijk in de schaduw van het bovenlicht. We hopen dat deze ruimte ook voor jonge Haarlemse schilders dispo nibel zal worden gesteld. Deze tentoon stelling duurt tot 21 October. H. SCHMIDT DEGENER Politie Sportvereniging E. H. Tenckinck-beker De sabeléquipe van de Haarlemse politie, bestaande uit G. J. Endlich, C. van Rijswijk. E. Holtslag en K. Wieldraaier, heeft in de gisteravond te Leiden gehouden dualmeet LeidenHaarlem met negen gewonnen tegen zeven verloren partijen beslag gelegd op de E. H. Tenckinck-beker. Een belangrijk aandeel in dit succes had E. Holtslag die met vier gewonnen partijen de prijs voor de schermer met het grootste aantal gewonnen partijen de zijne kon noemen. Wandelen De wandelploeg van de Haarlemse Politie Sportvereniging die in de afgelopen zomer zoveel successen boekte, nam voor het laatst in dit seizoen aan een wandeltocht deel. Met 16 man liep de ploeg mee in een 30 km. tocht uitgeschreven door het „Rode Kruiskorps" te 's Gravenhage. De opbrengst van deze tocht was bestemd voor de wederopbouw van het Rode Kruis ziekenhuis aldaar. Voetbal Dinsdag speelde het eerste elftal van de Haarlemse Politie Sportvereniging een wed strijd om de N.P.S.B.-beker tegen de Ko ninklijke Maréchaussée Amsterdam. Of schoon de ploegen in het veld weinig voor elkaar onderdeden was de uitslag 71 in het voordeel van de Maréchaussées. De voor hoede van de Amsterdammers maakte enkele malen gebruik van te ver opdringen van de Haarlemse achterhoede. Voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur slaagden aan de Technische Hogeschool in Delft D. A. Barendsen, Bloe- mendaal, K. de Boer, Driehuis, H. van der Heyden, Heemstede. BESTELDIENST ADVERTENTIE A.B.C. heeft voldoende materiaal om U altijd keurig op tijd te helpen. 30 vrachtauto's en 50 man personeel. A.B.C. - Barrevoetestraat 2 Haarlem Tel. 18428, na 6 u. 1481014155 „Gelukkig, dat jullie me gevonden hebt!" fluisterde Bunkie. ,iDoet je arm erg -pijn?" vroeg Rick bezorgd. ,,'n Beetje wel!" zei Bunkie. Toen vertelde hij, hoe hij aan die gewonde arm was gekomen. Weldra verscheen de Kabouterdokter, die door Pilon was gewaarschuwd. Het was 'n vriendelijke dokter; hij vroeg alles, keek Bunkie's arm na en deed er een nieuw en beter verband om. Toen lachte hij geruststellend. „Het valt erg mee, hoor! Een paar daagjes in bed en je bent er weer bovenop. Ik zal 'n lekker drankje voor je maken!" Rick voelde zich erg opgelucht, toen hij dat hoorde. Hij verzorgde zijn vriendje alle dagen, dat die nog in bed moest blijven. En de dokter had het bij 't rechte eind. Vier dagen later kon Bunkie weer op en mocht hij buiten wandelen. Hij moest alleen z'n arm nog in een draagdoek houden. Indonesische avond in Frans Halstheater Met de voor Westerse oren toch altijd zo wonderlijke klink-klank van de gamelan- muziek opende het ensemble „Babar lajar" gisteravond voor een uitverkocht Frans Halstheater de Indonesische avond van de Haarlemse Kunst Gemeenschap. Bernard ÏJzerdraat, de bezielde en bezielende leider van het orkest, heeft na zijn zwerftocht over Java en Bali nog meer dan vroeger het wezen van deze soms onthutsende, maar altijd fascinerende muziek weten over te brengen op zijn medewerkers, voor zover deze niet van Indonesische afkomst zijn. Het optreden van „Babar lajar" vormde een passende inleiding tot de vertoning van een Amerikaans filmpje over Bali, van een toelichting voorzien door de heer W. S. Bitter. Deze wees erop hoe het Hindoeïsme de oorzaak was van het feit, dat de Bali nezen het kunstzinnigste volk van de Ar chipel zijn geworden. Tegenwoordig be staat helaas het gevaar dat deze kunst devalueert tot een exportartikel. Het filmpje bood wel een aardige samenvatting van alle belangwekkende facetten van het leven op Bali, doch ging mank aan een onscherp beeld, terwijl ook de geluidsachtergrond verre van verzorgd was. Daarna ging men over tot het bekende lantaarnplaatjesritueel: praatje-plaatje- klop. De man-met-de-stok was de heer F. A. Wagener, die blijk gaf geheel in zijn onderwerp, de volkskunst van Indonesië, op te gaan. Hij had een voortreffelijke keuze in de collectie van het Indisch Insti tuut gedaan en daarbij bovendien de climax niet verwaarloosd, al kon men van mening zijn, dat het aantal lichtbeelden beperkt had moeten worden om de aandacht niet te ver zwakken. Desondanks bracht het gehoor de heer Wagener een enthousiaste hulde voor zijn geestdriftige uiteenzetting bij de fraai opgenomen kleurendia's. Na de pauze, waarin door in Indonesisch costuum gestoken jongelui koffie werd ge serveerd, werd „Het lied van de rijst", de bekende film van de Nederlandse cineast Mannus Francken, vertoond, die door de uitstekende fotografie en het strakke rhythme wederom aller bewondex-ing af dwong. Hildebrand-bazar geopend Gedui'ende vijf dagen zullen de bezoe kers aan de Vleeshal in de sfeer van Hilde- bi'and geraken. Daar is een bazar ingei'icht ten bate van de diaconie der Nederlands Hervormde Gemeente van Haarlem en de Camera Obscura is tot onderwerp geno men. Langs de wanden hangen schilde rijen, waarvan de heer C. Nel er vijf en zijn zoon de heer B. J. Nel er drie heeft gemaakt. Doch er zijn meer dingen die aan Haarlem van honderd jaar geleden her inneren. Dinsdagmiddag is de bazar officieel ge opend. De heer H. J. L. Vernhout sprak als voorzitter van het college van diakenen woorden van dank tot allen die aan de opbouw van de bazar hebben meegewerkt. In het bijzonder richtte hij zich tot de bazar-commissie, waarvan de heer P. W. Breemer voorzitter is en de heer H. van Marselis Hartsinck secretaris en verder tot de heer C. Nel, die een belangrijk aandeel heeft in de totstandkoming van de bazar. Dr. J. A. baron de Vos van Steenwijk, commissaris der Koningin, hei'innerde in zijn toespi'aak aan het Haarlem van honderd jaar geleden en van de tegenwoor dige tijd. Veel is er veranderd. Ziet men de folder van de diaconie dan blijkt er uit, dat er veel gedaan wordt voor het kind en de ouden van dagen, doch de tijden zijn er sedert 1850 niet op vei'beterd. De diaco nie tracht de nood te lenigen en spreker wekte de bezoekers op veel op de bazar te kopen, opdat een groot bedrag bijeen gebracht zal worden. De belangstelling op de eerste dag was bijzonder groot. Velen verzamelden zich bij de stands, waar dames in costuums uit de vorige eeuw de artikelen trachtten te verkopen. Met aandacht werd ook gekeken naar de stand, gevuld met werkstukjes, vex-vaardigd door de ouden van dagen uit het rusthuis der diaconie aan de Jansstraat. De leef tijden van dezen is gemiddeld te stellen op tachtig jaar. De oudste is onlangs een en negentig jaar geworden. De heer A. F. Beeks, directeur van het rusthuis deelde over de tijdsbesteding mee, dat een doel bewuste bezigheid, in een tempo dat over eenkomt met hun kunnen, een gevoel van minderwaardigheid voor ouden van dagen zal tegengaan. Het zal de ouden zedelijk opheffen en een dankbaar gevoel geven van mee geteld te worden. Het „oud-zijn" woi'dt van een probleem tot een vreugde gemaakt. De bewoners van het rusthuis hebben een groot aantal werkstukken ge maakt, dat de belangstelling verdient. Tot en met Zaterdag blijft de bazar ge opend. Voetbal EDODe Volewijckers begint om twaalf uur De voor Zondag vastgestelde wedstrijd EDODe Volewijckers in het Noorder Sportpark voor de competitie eerste klasse begint om twaalf uur. De ontmoeting DIO—TYBB op het terrein achter de Kleverparkweg begint om halfeen. Haarlem tegen Stormvogels Dondex'dagavond wordt op het terrein aan de Jan Gijzenvaart een wedstrijd bij kunst licht gespeeld tussen Haarlem en Storm vogels. binnenland Het grote orgel in de St. Jan te Den Bosch zwijgt al vijf jaar wegens een defect. De kosten van restauratie zijn geraamd op f 91.000. Uit vrijwillige bijdragen heeft men reeds een bedrag van meer dan een halve ton bijeen. Men hoopt het volgende jaar met de herstelwerkzaamheden een begin te maken. Tc Nijmegen Is in de leeftyd van zeven- tig jaar overleden de heer J. Daniels, oud voorzitter van de algemene R.K. Officieren- vereniging „Arko", voorzitter van de V.V.V. Nijmegen en gedelegeerd commissaris van het dagblad „De Gelderlander". Hij was reserve luitenant-kolonel bij de Koninklijke Landmacht. HAARLEM EN OMGEVING De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers heeft de inwonersfstersï van Heemstede, die zestig jaar of ouder zijn. meegedeeld, dat van Dinsdag 17 October af in het Protestantse Jeugdhuis aan de Heemsteedse Dreef een sociëteit voor ouden van dagen geopend wordt. j— Het Haarlems Mannenkoor „Electrisch Materieel" (dirigent K. Zeilmaker) heeft op het door de Bond van Spoorweg-ontspan ningsverenigingen gehouden concours zowel een eerste als een ereprijs gewonnen. Jury leden waren de heren Marinus Adam en Jos de Klerk. Aan de Landbouw Hogeschool in Wage- ningen slaagde voor het propaedeutisch examen B. Meyboom te Velsen. Het Bloemendaalse politie-elftat heeft gisteren op eigen terrein met 05 van het elftal van de Katwijkse collega's verloren, ADVERTENTIE op het gebied van bloemsierkunst BLOEMENMAGAZIJN Bondselftal voor Assen De samenstelling van het Bondselftal, dat Zondag 15 October te Assen tegen het Drents KNVB-elital zal uitkomen, is als volgt: Doel: Landman (Sparta). achter: Metselaar (Alkmaarse Boys) en Meines (Frisia). Midden: Van den Wassenbergh (Longa), Massuger (Longa) en Schenk (Sparta). Voor: Hendriks (Vitesse), Mangelmans (ADO), Willems (ADO), Van der Weerd (Wageningen) en Groeneveld (Haarlem). Reserves; Hofkamp (HSC), Van Eist (Heracles), Van Hout (Longa) en Barends (Haarlem). Zwemmen Vijfduizendste gediplomeerde van „De Watervrienden" Ter gelegenheid van het uitreiken van het vijfduizendste vaardigheidsdiploma aan een lid van de Haarlemse zwemvereniging „De Wateiwrienden" zal Zondagavond in het Sportfondsenbad een familiezwemfeest wor den gehouden. Ongeveer twintig jaar geleden begon de vereniging als zwemgroep van de Nederlandse Arbeiders Sportbond haar werk. In die periode bestond acht en zestig maal gelegenheid deel te nemen aan ce proef voor een diploma eerst van de Nederlandse Ar beiders rportbond en na de bevrijding van de KNZB. Instructeurs der vereniging heb ben belangeloos de leden leren zwemmen. De leeftijden varieerden van zes tot acht en zestig jaar. Het programma voor Zondag is van ge noeglijke aard, waaraan alle leden kunnen deelnemen. Wedstrijden voor zwemmers en polospelers worden gehouden en ook worden demonstraties zwemmend redden en figuur- zwemmen gehouden. NEDERLANDSE HOCKEYPLOEG NAAR BARCELONA. Aan de reis naar Barce lona, waar begin November het internatio naal hockeytournooi wordt gehouden nemen deel de elf spelers, die Zondag tegen Dene marken speelden. Het gezelschap zal 29 October per auto vertx-ekken. Omstreeks 7 November is men in ons land terug. WILLY SCHAGEN BOKSTE ONBESLIST. In een gevecht over tien ronden bokste de Nederlandse halfzwaargewicht kampioen Willy Schagen te Birmingham onbeslist tegen de Engelsman Jimmy Carroll. TRAGISCHE NASLEEP VAN VOETBAL WEDSTRIJD. Tijdens de Zondag ge speelde voetbalwedstrijd SVVMBelfeldia te Maasmei liep de Belfeldse speler H. Douben na een botsing een beenbreuk op. Nadat hij vervoerd was naar het ziekenhuis in Tegelen heeft zich later een complicatie voorgedaan, tengevolge waarvan hij is over leden. WATERPOLO-UITSLAGEN. De uit slagen van de Dinsdagavond in het Sport fondsenbad gespeelde waterpolo-competitie- wedstrijden heren, luiden: HPC 3VZV 3 5—0; DWT 3—HVGB 4 2—4 W. P. VAN BEEK OVERLEDEN. Op 28-jarige leeftijd is in het Academisch zie kenhuis te Utrecht overleden W. P. van Beek, linksbinnen van de Assense voetbal club Achilles. Voordat hij bij de maréchaus sée in Assen werd geplaatst, speelde Van Beek in GVAV. Vele malen werd hij opge steld in vei-tegenwoox-digende Noox-debjke elftallen en het Nederlands politieelftal. FEUILLETON Oorspronkelijke feuilleton door Herman van Hattum 12) Dat deze mens ver en ver uitsteeg boven het nor male. Dat hij in het hart van het leven had leren zien en, hoewel onmiskenbaar verbitterd en verstrakt, toch een levens kunstenaar was geworden met een grote innerlijke rijkdom. Wat hem zoëven nog slechts vaag en onbewust trof in de diepe aangrijpend warme ondertoon in de zang van deze eenzame, toen deze met de ac- coorden van zijn gitaar opkfönk naar Gods wijde hemel, werd hem langs een andere weg opnieuw duidelijk, nu deze man daar voor hem stond, zonder enige gespannen heid of nervositeit, zonder enige schatting te betalen aan de geldende etiquette, zon der enige inachtneming van beleefdheid of voorkomendheid. Het werd hem in één slag duidelijk: Japik was een persoonlijk heid! Van de zelfverzekerdheid, de hardheid en het cynisme van de kluizenaar was na het vertrek van zijn gasten weinig meer terug te vinden. Japik was een man van uitersten. Zolang hij hard was, was hij hard als graniet, onbewogen als de pyra- miden, raadselachtig als de sphinx. Maar als hij eenmaal was gebroken niet door toedoen van anderen, o neen, want Japik kende de mensen door en door en niemand van deze sterfelijke wezens zou in staat zijn hem van zijn stuk te brengen maar als hij eenmaal gebroken was, dan was hij ook totaal gebroken. Dan kwamen de opwellingen van zijn gemoed als stortzeeën aanrollen en overspoelden al zijn verstan delijke bedenkselen; dan was even totaal in zijn zachtheid en geroerdheid en in zijn uitingen van ontroering, als hij op andere ogenblikken de ijzeren zich-zelf-beheer- sende was, de mens, die zichzelf volkomen in de macht had en hield. Het avonddonker had de predikant en diens schoonzuster al opgeslokt. Het zach te krassen van hun voetstappen op 't zand paadje was al lang verklonken. Maar nog stond Japik geleund tegen de posten van de lage deur van zijn woning en nog steeds staarden zijn ogen ver weg, naar waar de donkere bosruggen schenen te reiken tot aan de besterde hemel. Hij was aan een hevige ontroering ten prooi. De steen, die, even al, van zijn hart wilde vallen, toen hij, met een schok ge wekt uit de droomwereld van zijn muziek, de predikant ontwaarde en een ogenblik meende in de ranke figuur naast hem diens vrouw te herkennen, deze steen was nu weggerold. Zijn hart zette zich uit. Verlan gen en herinnering in een nimmer falend bondgenootschap liepen stox*m op zijn ziel. Verleden en toekomst zetten het heden in lichterlaaie. Er was niet meer de koele verstandelijkheid, de beheerste, fijnzinnige spot, de haast onnatuxxrlijke kalmte. De gletscher was ontdooid. Een razende berg stroom stortte zich in de diepte.... En het verwijt; dat de predikant zich zelf maakte, doof voor het lichte gesnap van zijn gezellin, op de terugweg naar de pastorie, was volkomen onverdiend: Japik voelde en wist, dat het zijn eigen schuld was, dat deze ontmoeting een bittere te leurstelling was geworden; voelde en wist, dat, onder andere omstandigheden tussen de predikant en hem zich een gesprek zou kunnen ontwikkelen, waarvoor de een de ander nog lange tijd dankbaar zou zijn ge weest; voelde en wist, dat hij, hij zelf en hij alleen, zich met een ruk had afgesloten, dat hij, hij zelf, zich innerlijk had gepant serd, om niet, door zich gedeeltelijk te laten gaan, zichzelf tenslotte helemaal bloot te geven en zijn verdriet, zijn verscheurdheid, de grote pijn van zijn hart, uit te snikken tegen deze man, de man, die als geen ander dit verdriet en deze pijn zou begrijpen. Maar ook de enige mens, voor wie deze pijn een pijn zou oproepen, wellicht erger en onverdraaglijker nog dan die van hem zelf. Japik had zich nooit iets laten voor staan op zijn sociale gevoelens. Menig maal had hij verondersteld deze gevoe lens totaal te missen en van alle ge meenschapszin te zijn gespeend. Ditmaal wist hij, dat het 'zelfbedrog was geweest; dat het arglistige verstand het hem had ingefluisterd. Wat raakte hem het leed van anderen? Hadden zij, konden zij ooit meer hebben geleden dan hij? Was het mogelijk, dat het hen harder had gesla gen, meer had geschroeid, dan hem? Dat zij dieper waren gegaan door de hel van angst en vrees, van stukgeslagen idealen en verstoorde illusies dan hij? Maar nu met zijn handen tegen de deurposten geleund en het gelaat naar de hemel gewend, terwijl hij met lang zame ademteugen de koele nachtlucht in de longen zoog, nu ruiste uit de vre dige stilte van het landschap de eeuwig heid op hem aan; nu werd zijn ziel op haar beurt als een snaren-instrument bespeeld door de Grote Kunstenaar; was er diep van binnen die vx-eemde menge ling van pijn en geluk, van worgende wan hoop en blinkende blijheid, die vreemde mengeling, die daar al zo vaak was ge weest, wanneer hij zich volkomen open stelde en voor één ogenblik zichzelf losliet. Toch stemde het hem dankbaar, dat hij daareven zichzelf had kunnen beheersen, al had de halsstarrigheid van zijn pogen de conversatie dan doen mislukken. Wat nut kon het hebben in het bijzijn van deze vrouw zich uit te spx-eken? Wat zou zij, als nauwelijks meerdex-jarig stadsmeisje, heb ben kunnen bevatten van de grootte van zijn eenzaamheid, de diepte van zijn lijden en tegelijk de onontkoombaarheid daarvan? Wat wist een mens vóór zijn dertigste jaar? Hoeveel begreep hij van de ingewikkeld heid van binnen- en buitenwereld en van de conflicten, die daaruit konden voort vloeien? Niets immers. Weg dwaalden zijn gedachten. Ontspan nen vieleix beide armen langs zijn lichaam. Zijn schouder steunde nog tegen de lage deur. Hetty.... Hetty Verhaer. Vijftien jaar lagen achter hem. Vijftien jaren van onafgebroken worsteling waren voorbijgegaan. Vijftien lange jaren van poging om te verstikken, wat nimmer ver stikt en vergeten kon worden; om te bre ken, uit de waanzinnig-makende cirkel gang van eigen denken, van pogingen om met anderen te beleven wat hij met haar beleefde, pogingen om sui'rogaat voor het echte te nemen, om van idealist realist te worden, om het alles-eisende gevoelsmens om te scheppen tot een weinigeisend ver standswezen. Nu er was een wrange lach om zijn mond, als hij de deur sloot en na de lamp te hebben uitgedraaid in zijn kamer zich liet zinken in een stoel in dat laatste was hij ongetwijfeld wel gevorderd. De Grote Meester mag niet zeggen, dat hij zijn lesje slecht heeft geleerd. Uitgenomen de schaarse, zeer schaarse momenten van uit barstende gemoedsvolheid was hij de laat ste jaren een mens geweest met weinig werkelijke ups en downs. Er was vrijwel niets, dat hem van zijn apropos kon brengen; geen krantenverhaal over zó- en zó-veel duizend kinderen, die ergens van honger zouden zijn omgekomen; geen be richt over omlaag gestorte vliegtuigen met tientallen doden of gezonken duikboten met vele opvarenden; geen praatje van zijn kwebbelende schoonmaakster, dat die en die man altijd dronken was en zijn vrouw beestachtig behandelde; niets, niets, niets.... Hij was voor zijn gevoel reeds duizend doden gestorven. Wat deed dan die laatste, feitelijke dood er toe? Het beteken de het einde van de strijd, het einde van het verlangen. Het kon niet minder zijn dan een verlossing, een eïndclijke rust. Wéér zag hij zichzelf achter de piano zitten, lang en lang geleden, in de intieme studio van Gida in Amsterdam. Wéér zag hij de deur opengaan, als zo vaak voor de aanvang van een les en hoorde hij een moeder vragen naar de voorwaarden van inschrijving voor een meisje vaxx veertien jaar. Hetty.... Hetty Verhaer. Ach, die eerste les was alles nog vrij normaal geweest. Zij was verlegen en zenuwachtig, hield zich achteraf, dorst zich niet helemaal te geven En Gida, fijne psy chologe die ze was, had haar maar laten begaan schijnbaar zonder enige aandacht aan haar te besteden. Hoewel zij in werkelijkheid haar scherp observeerde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6